اسید نیتریک | خرید فروش اسید نیتریک

اسید نیتریک که با نام تیزاب و جوهر شوره نیز شناخته می شود کاربرد های زیادی در صنعت دارد. شما می توانید برای خرید اسید نیتریک و اطلاع از قیمت این محصول از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید. در ادامه ی متن با کاربرد های این ترکیب ( در کشاورزی و…) و همچنین خطرات و روش تولید آن بیشتر آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید. این ماده برخلاف ترکیباتی مانند اسید فرمیک که ضعیف هست, یک اسید قوی محسوب می شود.

خرید اسید نیتریک :

آیا برای شما نیز سوال است که “این اسید را از کجا بخریم؟” تنها کافی است که با ما تماس بگیرید تا محصولی با کیفیت عالی و قیمت مناسب دریافت نمایید. 

برگه آنالیز محصول: 

آنالیز

فروش اسید نیتریک :

جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با ما در تماس باشید.

.

. تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77657132

  

کشور تولید کننده: 

بسته بندی: 

درصد خلوص: 65 %

قیمت اسید نیتریک :

 برای آگاهی از چگونگی ثبت سفارش با ما در تلگرام mbkchemical@  و واتس آپ در ارتباط باشید:

.   09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با کارشناس فنی:  با تلگرام   mbkchem@  در ارتباط باشید. 

اسید نیتریک چیست؟

این ماده با نام های دیگر تیزاب و جوهر شوره، اسیدی معدنی با فرمول شیمیایی HNO3 و با ساختار مولکولی زیر می باشد.

ساختار مولکولی اسید نیتریک

این ماده کاربرد های فراوانی از جمله در ساخت تیزاب سلطانی، مواد منفجره، کود و… دارد.

 • در دمای اتاق این محصول به صورت خالص (100% ) بی رنگ می باشد.
 • این ماده در دمای -40 درجه ی سانتی گراد منجمد می گردد و به جامد سفید رنگ تبدیل می شود.
 • در دمای 83 درجه ی سانتی گراد به جوش می آید.
 • محصول غلیظی که از این ماده در بازار موجود است اغلب به صورت 68 درصد وزنی HNO3 در آب می باشد (محلول 16 مولار). اسید نیتریک 65 درصد به دلیل تجزیه ی فتوالکتروشیمیایی و آزاد شدن NO2 به صورت زرد کم رنگ می باشد.
 • برای ساخت تیزاب سلطانی از هیدروکلریک اسید و HNO3 با نسبت 3 به 1 استفاده می شود. این ماده به دلیل داشتن Cl2 آزاد و نیتروزیل کلرید (NOCl)  اسیدی قوی به حساب می آید و از آن برای ساخت کمپلکس های AuCl4 و PtCl6 استفاده می نمایند.

تولید :

اسید نیتریک را می توان از آمونیاک تولید نمود.

این فرایند که فرایند استوالد نامیده می شود در سال 1902 توسط ویلیام استوالد دانشمند آلمانی کشف گردید وی در سال 1909 جایزه ی نوبل شیمی را کسب نمود.

تاریخچه:

 قبل از کشف این فرایند نیترات تنها از فضولات پرندگان دریایی ماهی خوار در جزایر ساحلی پرو به دست می آمد.در طی جنگ جهانی اول به دلیل محدود شدن دسترسی آلمان به اقیانوس اطلس و مشکلات حمل و نقل، این کشور با کمبود نیترات برای ساخت نیتریک اسید و استفاده از آن در ساخت مواد منفجره از جمله TNT، نیتروگلیسیرین و… رو به رو گشت. بنابراین به دنبال یافتن راه جدیدی برای ساخت این ماده ی مهم، ویلیام استوالد توانست فرایند جدیدی برای تولید این ماده کشف نماید.

فرایند تولید

در طی این فرایند اکسیژن و آمونیاک در دمای 850 درجه ی سانتی گراد و فشار 5 اتمسفر با یکدیگر واکنش داده می شوند. برای سریع تر پیش رفتن واکنش این دو ماده و تولید گاز NO از کاتالیزور پلاتین و رودیوم کمک گرفته می شود. بعد از تولید گاز NO آن را اکسید می نمایند و به NO2 تبدیل می کنند. در نهایت برای تولید نیتریک اسید NO2 را در آب حل می نمایند و HNO3 تولید می گردد.
واکنش های این فرایند را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

4NH3+5O2->4NO+6H2O

NO+1/2O2->4NO2

3NO2+H2O->2HNO3+NO

شماتیک تولید :

فرایند تولید اسید نیتریک

. کاربرد ها:

این اسید در تولید نیترات ها و نیتریت ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به این مواد خواهیم پرداخت:

تولید نیترات (NO3)

بیشترین استفاده از اسید نیتریک (چیزی در حدود 80 درصد) برای تولید و ساخت نیترات آمونیوم (NH4NO3) صرف می گردد.  نیترات آمونیوم جز اصلی سازنده ی باروت ها و مواد منفجره است و به عنوان کود شیمیایی در صنایع کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده در ساخت سایر ترکیبات نیترات دار حاوی یون NO3 نیز استفاده می شود. این ترکیبات  به دلیل انحلال پذیری بالایی که در آب دارند به ندرت در سنگ ها و طبیعت یافت می گردند. نیترات آمونیوم طبق واکنش زیر تولید می شود:

NH3 + HNO3 -> NH4NO3 + H2O

ظرفیت فعلی تولید نیترات آمونیوم حدود 8500 تن است در حالی که میزان نیاز به این ماده چیزی حدود 12000 تن تخمین زده شده است.

ضمن اینکه هر سال حدود 15 درصد نیز به تقاضای این ماده افزوده می شود.

بنابراین فاصله زیادی که بین تولید و در خواست خرید این ماده وجود دارد ، سبب بیش از پیش احساس شدن کمبود واحد های تولیدی این ماده و نیاز به پر کردن خلا موجود می باشد.

تولید نیتریت (NO2)

نیتریت ها ترکیبات حاوی یون NO2می باشند که  به کمک اسید نیتریک تولید می گردند.

کاربرد نیتریت ها

سدیم نیتریت NaNO2 با گرید خوراکی (E250) و پتاسیم نیتریت KNO2 با گرید (E249)  به عنوان نگهدارنده در فرایند پردازش گوشت هایی مانند سوسیس، کالباس، انواع بیف ها، بیکن ها، همبرگر و… مورد استفاده قرار می گیرند.

اسید نیتریک و کاربرد های آن در صنایع غذایی

وجود یون نیتریت در این فراورده ها موجب جلوگیری از رشد باکتری ها و مسمومیت های غذایی کشنده ای مانند بوتولیسم می شود. نیتریت به عنوان افزودنی به گوشت تازه نیز افزوده می شود این ماده موجب ثابت ماندن رنگ گوشت قرمز تازه می گردد. بنابراین گوشت های قرمز تازه ای که در سوپر مارکت مشاهده می گردد لزوما کشتار روز نیستند و ممکن است تنها با افزودن نیتریت تازه به نظر بیایند.

سمیت نیتریت:

در سال های اخیر بحث سمی و مضر بودن نیتریت ها به بحثی داغ تبدیل گشته است.

همانطور که گفته شد نیتریت ها به عنوان افزودنی به گوشت قرمز برای جلوگیری از قهوه ای شدن و حفظ رنگ و تازگی آن اضافه می گردند در نتیجه هنگام سرخ و یا کباب کردن این گوشت ها در اثر حرارت نیتروز آمین ها می توانند تولید شوند. نیتروز آمین ها موادی سمی شامل گروه های NH-NO هستند که جز یکی از خطرناک ترین و اصلی ترین عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان به حساب می آیند.

گروه های مخالف حذف نیتریت از گوشت و فراورده های آن بر این باورند که حذف این افزودنی می تواند موجب ایجاد اپیدمی مسمومیت های غذایی شود. در نتیجه امروزه بر اساس نظرات موافق و مخالف میزان وجود نیتریت در محصولات گوشتی به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است اما هنوز با وجود اثبات سرطانزا بودن آن در حیوانات، از آن استفاده می شود.

سایر کاربرد ها

 • ساخت کود های شیمیایی نیتروژن دار مانند اوره، آمونیوم نیترات و…
 • تهیه ی پلیمر هایی مانند پلی آمید ها ، پلی اورتان و…
 • اکسید کننده ی قوی در سوخت موشک ها
 • ساخت ترکیبات آلی نیتروژن دار مانند نایلون

خطرات

اسید نیتریک یک اکسیدکننده و خورنده ی قوی به حساب می آید. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در غلظت های کم یا قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت در برابر غلظت های بالا از این ماده می تواند مشکلات سلامتی زیادی را به وجود آورد. استنشاق این ترکیب می تواند بسیار خطرناک باشد. به دلیل خاصیت خوردگی بالای این ماده برای فلزات و بافت ها توصیه می شود نکات ایمنی را هنگام استفاده از این ترکیب رعایت نمایید.

خرید و فروش مواد شیمیایی را به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

0/5 (0 Reviews)

7 نظر برای «اسید نیتریک چیست | قیمت خرید اسید نیتریک»

 • نسترن می‌گوید:

  سلام
  روزتون بخیر
  خسته نباشید
  چه نوع ماسک و کاتریجی برای فرآیند تیزاب سلطانی تا رسوب دهی سدیم متابی سولفیت و خنثی سازی با اوره (خاک کف کارگاه طلا سازی و قطعات الکتریکی و برد موبایل) تهیه کنم؟

 • رضا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. برای خنثی کردن محلول تیزابی اوره بهتر هست یا سولفامیک اسید . برای رسوب دادن روی یا سدیم متابی یا سولفات آهن. کدام بهتر هستش

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام برای خنثی سازی سولفامیک اسید بهتر از اوره می باشد. برای رسوب دادن تفاوتی مابین مواد ذکر شده وجود ندارد اما استفاده از متا بی سولفیت سدیم رایج تر می باشد.
   با این حال رسوب دادن با استفاده از گاز دی اکسید گوگرد می تواند بهتر از مواد فوق باشد.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام ، برای این منظور از تیزاب سلطانی (مخلوط هیدروکلریک اسید 37% غلیظ و نیتریک اسید غلیظ 68%به نسبت 3 به 1) استفاده می نمایند.

 • Mahdi می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  برای ساخت تیزاب اسید نیتریک ۶۸ درصد و هیدوکلریک ۳۸ درصد مناسب است یا نیتریک ۶۵ درصد و هیدروکلریک ۳۳ درصد؟
  تیزاب برای استخراج طلا از سنگ معدنی

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام بله مناسب است فقط باید نسبت اختلاط هیدروکلریک اسید و اسید نیتریک (نسبت 3 به 1) رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *