آمونیوم برماید

آمونیوم بروماید چیست؟ این محصول نمک سفید رنگ هیدروبرمیک است که فرمول شیمیایی آن NH4Br  می باشد. این نمک با نسبت 1:1  از عناصر سازنده ش ( آمونیوم و برمید ) می باشد نام آیوپاک آن آز آمونیوم برمید است. کاربرد های آن در صنایع عکاسی و تولید چوب های ضد حریق و مهارکننده خوردگی می باشد.برای خرید آمونیوم برماید و اطلاع از قیمت فروش آن با کارشناسان ما در مبتکران شیمی در تماس باشید.

 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین با خلوص 99%

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

cas no: 12124-97-9

آنالیز محصول برگه آنالیز

 

خرید آمونیوم برماید :

با توجه به کاربردهای مختلف این ماده شیمیایی امکان خرید آن به صورت عمده از مبتکران شیمی وجود دارد، صاحبان صنایع می توانند از طریق تماس با واحد فروش مجموعه نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام نمایند

قیمت فروش آمونیوم بروماید :

ما معتقدیم که بهترین قیمت فروش مواد شیمیایی را ارائه می کنیم، در شرایط کنونی مشتریان گرامی می توانند برای اطلاع از قیمت ماده شیمیایی مورد نیاز از راه های ارتباطی که پیش تر ذکر شد با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

ساختار ، خواص فیزیکی و شیمیایی :

مضاف بر خواص و کاربردهایی از این ماده که پیشتر ذکر شد می توان به این نکته نیز اشاره نمود که نمک مذکور به سبب ویژگی های ساختاری انحلال پذیری مناسبی در اکثر حلال ها دارد، با این وجود استون، آمونیاک و آب و الکل مهمترین حلال های نمک مذکور می باشد.

 

حلال میزان حلالیت
استون 97گرم / 100 سی سی، 25 درجه سانتی گراد
آمونیاک 145گرم / 100 سی سی، 100 درجه سانتی گراد
الکل 10گرم / 100 سی سی، 78 درجه سانتی گراد
آب 78.3گرم / 100 سی سی، 25 درجه سانتی گراد

 

در ادامه ساختار و برخی خواص فیزیکی محصول فوق را مشاهده می نمایید

 • شکل ظاهری : پودر جامد، بی بو، سفید، با مزه تند
 • حرم مولکولی : 97.94 گرم بر مول 
 • نقطه جوش : 235 درجه سانتی گراد
 • نقطه ذوب : 452 درجه سانتی گراد
 • چگالی : 2.429 در 20 درجه سانتی گراد
 • PH : حدود 5

ساختار آمونیوم برماید تولید آمونیوم بروماید :

این نمک از دو روش مستقیم و غیر مستقیم تولید می شود:

 • در روش مستقیم محصول فوق از واکنش هیدروژن برمید و آمونیاک (اندکی اضافی) تشکیل می شود و اگر تحت تاثیر حرارت قرار بگیرد به مواد سازنده خودش تبدیل می شود.

 

NH3 + HBr → NH4Br

 • در روش غیرمستقیم نیز آمونیاک با ترکیبات آهنی برمید واکنش می دهد، که در این حالت ممکن است از واکنش محلول برم با براده های آهن استفاده شود.

 2NH3 + FeBr2 + 2H2O→NH4Br

 

در نهایت در هر دو روش محلول حاصل  پس از فیلتر شدن، و کریستاله شدن، خشک می شود و به صورتی که مصرف کننده از آن استفاده می کند در می آید.

 

واکنش NH4Br با آب چگونه است :

این ماده نمک یک اسید ضعیف است، اجزاء سازنده آن NH4OH و HBr می باشد و در زمان هیدرولیز، NH4+  با آب واکنش می دهد. که این واکنش به صورت زیر است:

NH4 + H2O → NH3 + H3O+

کاربرد آمونیوم بروماید:

 کاربردهای این نمک را می توان در موارد زیر دسته بندی نمود :

داروسازی:

کاربرد آمونیوم برماید در داروسازی

 

از این ماده در آماده سازی بعضی از دارو ها استفاده می شود؛ داروهایی هستند که حاوی برمید می باشند به طور مثال قرص مایل نروین شامل 82 درصد آمونیوم برمید است. برای پی بردن به این موضوع که این ماده در مواد دارویی وجود دارد یا نه از روش خاص رنگ سنجی در حضور سدیم و پتاسیم و کلسیم می شود. نمک ها برای دارو هایی که روی  بیماری های عصبی تاثیر می گذارد همانند صرع مورد استفاده قرار می گیرد. ازنمک مذکور به طور کلی برای اثرات آرامش بخشی  و ضد تشنجی استفاده می شد ولی چون غلظت خون به حد سمیت این ماده نزدیک است با مواد دیگر جابه جا شده است و اکنون از آن استفاده نمی شود.

عکاسی:

عمده ی کاربرد آمونیوم بروماید در ساخت  فیلم هایی که برای عکاسی استفاده می شود، می باشد. 

کاربردهای صنعتی:

به عنوان یک جاذب چه برای جذب شیمیایی وچه برای جذب سطحی از آن استفاده می شود، و می توان به آن به چشم یک عامل اکسید کننده و کاهنده نگاه کرد، و در شرایطی به عنوان بازدارنده شعله و خوردگی  از آن استفاده می شود. و به عنوان آخرین کاربرد در این زمینه در واکنش های فوتو شیمیایی از این نمک اسیدی، استفاده می شود.

کاربرد در تصفیه آب:

 

کاربرد آمونیوم برماید در تصفیه آب

 

از کاربردهای گسترده این ماده شاید بتوان به کنترل باکتریها  و قارچ ها در بخش صنعتی تصفیه فاضلاب به وسیله ترکیب با یک اکسید کننده مناسب، اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید :

کاربرد پلی آلومینیوم کلراید در تصفیه آب

 

نساجی:

دربرخی حالات در صنایع نساجی برای رنگ منسوجات استفاده می شود و گاهی به عنوان یک پوشاننده برای الیاف وچرم میتوان از آن استفاده کرد.

خطرات و اثرات تماس :

استفاده از هر ماده شیمیایی می تواند سبب بروز عوارض و ایجاد خطراتی شود، در خصوص آمونیوم برماید نیز لازم است پیش از استفاده با مطالعه برگه اطلاعات و ایمنی محصول (MSDS) نسبت به خطرات ممکن آگاهی یابید:

 • در صورتی که پوست وچشم در معرض این ماده قرار گرفت به مدت 15 دقیقه با آب شسته شود
 • اگر این ماده را استنشاق کردید آنگاه به مکانی که هوای آزاد دارد، رفته و نفس عمیق بکشید اگر فرد مسموم شده نمی تواند نفس بکشد آنگاه باید فردی تنفس مصنوعی بدهد.
 • اگر این ماده بلعیده شود 2تا4 لیوان شیر یا آب به فرد مسموم شده خورانده شود.

 

میزان سمیت آمونیوم برماید :

برای این ماده دوزی ک حداقل حد مسمویت را در خون دارد. 1 گرم در هر لیتر خون می باشد ولی خب  ممکن است علائمی از سمیت در دوز پایین نمایان شود ولی به طور کلی 2 گرم در لیتر مقداری است که باعث ایجاد سمیت می شود و اگر این مقدار به 3 گرم در لیتر برسد، ممکن است مرگ آور باشد.

زمان نیمه عمر یون برم در خون انسان با تحقیقاتی که انجام شده است برابر با حدود 12 روز (این تحقیق بر روی 10 انسان سالم که داوطلب شده اند، انجام شده است.)

شرایط نگهداری:

تجزیه آمونیوم برماید می تواند سبب آزاد شدن هیدروژن و آمونیاک می شود، بنابراین توصیه می شود محصول مذکور را همواره از عامل های اکسید کننده قوی، اسید و باز های قوی ، نمک های جیوه و نقره دور نگهدارید. از آنجایی که آمونیوم برمید نسبت به رطوبت و هوا حساس بوده به دلیل اکسید شدن عنصر برم،  تغییر رنگی از سفید به زرد رخ می دهد.

 

اقدامات لازم زمان نشت :

اگر زمانی این ماده نشتی داد، از تنفس  خودداری کنید و از ماسک مناسب استفاده کنید، از ایجاد گرد و غبار خودداری کنید و تهویه محیط را روشن کنید تا هوای آلوده خارج شود.از ورود این ماده به زهکش خودداری کنید، مواد ناشی از نشت را در ظرف مناسب با برچسب اطلاعات جامع قرار دهید.

برای خرید آمونیوم برماید با بهترین کیفیت با ما در ارتباط باشید

 

منابع:

[https://www.fishersci.com/store/msds?partNumber=A650500&productDescription=AMMONIUM+BROMIDE+PWD+ACS+500G&vendorId=VN00033897&countryCode=US&language=en]

[https://fscimage.fishersci.com/msds/01140.htm]

[https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium_bromide]

[https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Ammonium-bromide]

[https://www.toppr.com/guides/chemistry-formulas/ammonium-bromide-formula/]

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «آمونیوم بروماید | خرید آمونیوم بروماید»

  • مبتکران می‌گوید:

   آمونیوم برومید در اثر حرارت به اجزای تشکیل دهنده خود آمونیاک و هیدروژن برومید تجزیه می شود: NH4Br → NH3 + HBr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *