سدیم سلنیت

سدیم سلنیت ماده ای است آلی که در تولید شیشه های بیرنگ ، فعالیت های بیولوژیکی ، غذای حیوانات و … مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت و نحوه خرید سدیم سلنیت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

قیمت:

برای اطلاع از بهترین قیمت فروش سدیم سلنیت با کارشناسان ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید تا خریدی مطمئن و مقرون به صرفه در کنار ارائه بهترین قیمت را تجربه نمایید

فروش سدیم سلنیت:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سدیم سلنیت:

با توجه به فروش این محصول با بهترین کیفیت در مبتکران شیمی، مشتریان گرامی و صاحبان صنایع مرتبط می توانند از طریق تماس با ما در سریعترین زمان ممکن سفارش خود را ثبت و محصول مورد نظر خود را دریافت نمایند.

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

CAS NO:10102-18-8

آنالیز محصول

معرفی

سدیم سلنیت ترکیبی آلی حاوی عنصر کمیاب سلنیوم با فرمول شیمیایی  Na2SeO3 است که در شرایط محیطی به صورت جامد کریستالی سفید رنگ پایدار است. در آب محلول است و دانسیته بالاتری در مقایسه با آب دارد. فرم 5 آبه این محصول معمولترین ترکیب حاوی سلنیوم و محلول در آب است. از کاربردهای این ماده می توان به استفاده در تولید شیشه و مطالعات بیولوژیکی اشاره کرد.

فرمول شیمیایی Na2SeO3
جرم مولکولی 172.95 g/mol
نقطه جوش نا مشخص (در 710 °C تجزیه می شود)
دمای ذوب نا مشخص (در 710 °C تجزیه می شود)
دانسیته 3.1 gr/cm3
حلالیت حلالیت بالایی در آب دارد اما در الکل نامحلول است
نام های دیگر Disodium Selenite ، Selenious Acid

تولید

سدیم سلنیت معمولا از واکنش سلنیوم اکساید با سدیم هیدروکسید تولید می شود که در زیر می توان این واکنش را مشاهده کرد :

SeO2 + 2 NaOH → Na2SeO3 + H2O

در این فرآیند شکل هیدراته یا آبدار این ترکیب نیز تشکیل می شود که با حرارت دادن تا دمای 40 درجه سانتیگراد به شکل آنهیدروز تبدیل می شود. در شکل زیر ساختار این ماده قابل مشاهده است : 

ساختار سلنیت سدیم

کاربردها

در ادامه به کاربردها و خواص این ماده در صنایع و حوزه های مختلف پرداخته شده است :

تولید شیشه

کاربری عمده سدیم سلنیت در صنعت به تولید شیشه های بی رنگ باز می گردد. ناخالصی های آهن موجود در شیشه ، از خود رنگ سبز متصاعد می کنند برای خنثی کردن این رنگ از این محصول استفاده می شود. این ترکیب رنگ صورتی تولید می کند و باعث می شود که رنگ سبز به طور کامل خنثی شود.

مطالعات بیولوژیکی

سدیم سلنیت به عنوان معمولترین ترکیب حاوی عنصر کمیاب سلنیوم شناخته می شود و از آن به صورت گسترده در مطالعات بیولوژیکی به عنوان منبع سلنیم استفاده می شود. این عنصر در بدن انسان نقش مهمی بر عهده دارد و حتی در برخی موارد می تواند موجب بهبود و یا کند شدن سرعت رشد بیماری شود. در ادامه به خواص این ترکیب در شرایط و بیماری های خاص پرداخته شده است.

سرطان

باورهایی وجود دارد که سلنیوم موجود در این ترکیب می تواند با تقویت فعالیت آنتی اکسیدانی برخی از آنزیم های خاص ، سیستم ایمنی بدن را در برابر رشد و تکثیر سلول های سرطانی کمک کند. بر این اساس فرم سلنیوم در حضور گلوتاتیون به هیدروژن سلنید کاهش پیدا می کند و متعاقبا رادیکال های سوپراکسید تولید می شود. همین خاصیت ممکن است که بر سلول های سرطانی اثر گذاشته و تکثیر مولکول را مهار کند. مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته اند اما این اثر هنوز به صورت قطعی تایید نشده است.

درمان دیابت

استفاده از سدیم سلنیت در درمان دیابت بحث برانگیز بوده است. در برخی مطالعات سلنیوم اثر محافظتی در برابر ابتلا به دیابت از خود نشان داده است و در برخی از مطالعات نیز خطر باتلا به این بیماری را افزایش داده است . این یافته های ضد و نقیض اظهار نظر قطعی و کلی را در مورد اثر این ماده بر روی دیابت ناممکن می سازد و باید مطالعات جامعتری در این زمینه انجام شوند.

ایدز (ویروس HIV)

هنوز هیچگونه درمان قطعی برای این ویروس پیدا نشده است و در بدن موجب سوء تغذیه و کمبود سلنیوم می شود. اثرات آنتی اکسیدانی سلنیوم می تواند به محافظت از سلول ها کمک کند و ممکن است با بهبود سیستم های دفاعی در مبتلایان به HIV بتواند باعث کاهش پیشرفت بیماری شود. نتایج مطالعاتی که بر روی کودکان مبتلا به این ویروس صورت گرفته نشان می دهند کودکانی که در خون خود غلظت پایینتری از سلنویم داشته اند در سن کمتری جان باخته اند. از همین رو می توان گفت که سلنیوم توانایی کاهش پیشرفت این ویروس را دارد.

درمان پوست

سلولیتیس یک شرایط پوستی است که باعث ایجاد تاول و تب بر روی پوست می شود. در مطالعه ای که در سال 1998 بر روی سرطان انجام شده است ، نشان داد که استفاده از محصول فوق بر روی پوست به صورت موضعی باعث کاهش 10 درصدی شیوع سلولیتیس در بیماران سرطانی شده است.

تیروئید

یکی از کارهایی که سلنیم در بدن انسان انجام می دهد ، تنظیم عملکرد مناسب تیروئید به وسیله اثرگذاری بر روی هورمون های تیروئید است.

مکمل غذایی

از آنجایی که سلنیم از عناصر مهم در بدن انسان به شمار می آید، در برخی مکمل های غذایی مانند مولتی ویتامین ها وجود دارد. علاوه بر این سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این عنصر را در غذای حیوانات خانگی مجاز دانسته است و معمولا به شکل سدیم سلنیت به آن افزوده می شود.

کاربردهای سلنیت سدیم

خطرات و ملاحظات

با اینکه محصول فوق و سایر ترکیبات حاوی سلنیوم  می توانند مزایای بسیاری برای سلامتی انسان داشته باشند اما آنها را تنها باید تحت نظر دکتر متخصص مصرف کرد زیرا به شدت سمی هستند و می توانند به انسان آسیب بزنند. مصرف بیش از 400 میکروگرم در روز باعث سلنوزیس ، بوی بد دهان ، بثورات پوستی و عملکرد غیرطبیعی سیستم عصبی می شود. از آنجایی که این عنصر در برخی از مواد غذایی مانند آجیل ، گوشت  و تخم مرغ وجود دارد ، می توان به صورت طبیعی وارد بدن می شود و نگرانی خاصی در حالت عادی در مورد کمبود آن در بدن وجود ندارد.

MSDS

این ترکیب به عنوان ماده ای خطرناک شناخته می شود و قبل از کار حتما باید MSDS آن را مطالعه کرد که در اینجا به صورت مختصر به آن خواهیم پرداخت :

عوارض

 • در صورت بلع می تواند موجب مرگ شود
 • موجب تحریک پوست و چشم می گردد
 • در صورت جذب از طریق پوست می تواند مضر باشد.
 • باعث تحریک دستگاه گوارش و سیستم تنفسی می شود.
 • ممکن است بر باروری و جنین اثرات سوء داشته باشد.
 • کلیه و کبد اندام های اصلی مورد حمله توسط این ماده هستند.

مراقبت های اولیه

 • در صورت مسمومیت و تماس با محصول فوق اجرای موراد زیر لازم است :
 • تماس با پوست و چشم : محل تماس را با آب زیاد به مدت حداقل 15 دقیقه شستشو داده و با مراکز درمانی تماس بگیرید.
 • بلع: در صورت هشیار بودن فرد مسموم ، 2-4 لیوان و یا شیر به او بدهید و سریعا با مراکز درمانی تماس حاصل فرمایید. نکته : هیچ وقت به فرد بیهوش چیزی نخورانید.
 • استنشاق : فرد مسموم را سریعا به هوای آزاد برده و سریعا با مراکز درمانی تماس بگیرید.

منابع : 

… (n.d.). Retrieved February 2, 2020, from https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/sodium-selenite

What Is Sodium Selenite Used For? (n.d.). Retrieved February 2, 2020, from https://www.livestrong.com/article/519976-what-is-sodium-selenite-used-for/

… (n.d.). Retrieved February 2, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium-selenite

جهت خرید مواد شیمیایی مختلف با واحد فروش ما تماس بگیرید. 

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

4 نظر برای «سدیم سلنیت | خرید و فروش سدیم سلنیت»

 • فارسی می‌گوید:

  سلام لطف میکنید قیمت سدیم سلنیت را برای مقدار 300 کیلوگرم بفرمائید
  ممنون

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام برای اطلاع از قیمت با شماره های موجود در سایت با واحد فروش ما در ارتباط باشید:

   تلفن:

   77677382 (021)
   77657131 (021)
   77641136 (021)

   واتس اپ و تلگرام:

   09198991006
   09198991007
   09198991008

 • عسگری می‌گوید:

  با عرض سلام
  من مقداری سلنیت سدیم جهت انجام امور آزمایشگاهی لازم دارم. لطفا در صورت موجود بودن، مشخصات و قیمت ترکیب مورد نظر را برای اینجانب ارسال بفرمایید.
  با تشکر
  عسگری

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام. لطفا جهت اطلاع از قیمت ها و همین طور ثبت سفارش با دفاتر فروش ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *