فلوکولانت

فلوکولانت ها که در دو نوع آلی و یا معدنی وجود دارند، عموما مولکولهایی سنگین و باردار هستند که در طی فرآیند تصفیه آب و پساب برای ته نشین کردن ذرات جامد مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر استفاده از لخته ساز های پلیمری امری رایج در تصفیه آب و پساب است و انواع آنیونی، نانیونیک (خنثی یا غیر یونی) و کاتیونی آن به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید برای فروش و خرید فلوکولانت و انواع منعقد کننده های پلیمری و اطلاع از قیمت ها با دفاتر ما در ارتباط باشید. در ادامه ی متن با انواع این محصول و فرمول شیمیایی آن ها، کاربرد ها، مزایا و خواص آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

فروش فلوکولانت

اطلاعات محصول کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه های 25 کیلوگرمی

آنالیز محصول  برای دریافت برگه آنالیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت فلوکولانت آنیونی، نانیونیک و کاتیونی

لطفا تماس بگیرید.

فلوکولانت چیست؟

فلوکولانت (Flocculant) ترکیب شیمیایی است که برای جداسازی ذرات جامد موجود در آب استفاده می شوند. فلوکولانت (مانند پلی اکریل آمید) به عنوان لخته ساز در تصفیه آب و پساب ها استفاده می شود. در انواع آنیونی، نانیونیک (خنثی یا غیر یونی) و کاتیونی وجود دارد. این لخته ساز در طی فرآیند فلوکولاسیون یا لخته سازی، ذرات جامد را از مایع به صورت دانه و یا ورقه جدا می کنند.

فرایند فلوکولاسیون چیست؟

فلوکولاسیون(Flocculation) یا لخته سازی فرآیندی است که در طی آن ذرات جامد از مایع در طی یک مکانیزم فیزیکی و شیمیایی به صورت دانه و یا ورقه جدا می شوند. این ذرات به راحتی پراکنده می شوند و نیرویی که آن ها در کنار یکدیگر نگه می دارد چیزی شبیه به نیروی کشش سطحی در مایعات است. فلوکولاسیون در صنایع می تواند یک امر خوشایند و یا ناخوشایند باشد و روش های زیادی برای ایجاد و یا از بین بردن این پدیده انجام می شود. در فرآیند های تصفیه آب هدف تشکیل لخته هاست که عموما به کمک فلوکولانت انجام می پذیرد.

خواص و ویژگی های فلوکولانت

فرآیند لخته سازی عموما همراه و در تکمیل فرآیند انعقاد انجام می گیرد. در طول تاریخ انعقاد در تصفیه آب برای حذف کدورت و رنگ و مواد خطرناک به‌کار گرفته ‌شده‌ است. برای انجام فرآیند انعقاد نیاز به بهینه‌سازی مقدار منعقدکننده و pH، مخصوصا در هنگام حذف مواد آلی است. عموماً انعقاد از طریق ناپایداری پساب توسط منعقدکننده‌ها اتفاق می‌افتد. منعقدکننده‌ها می‌توانند به دو گروه اصلی منعقدکننده‌های فلزی و پلیمری تقسیم شوند. انعقاد با فاکتورهایی که باعث پایدارسازی آلاینده‌ها از جمله رنگ در پساب می‌شوند مقابله می‌کند و باعث ایجاد توده ها می‌شود. کواگولانت و فلوکولانت به ترتیب به منعقد کننده و لخته ساز اطلاق می شوند.

انواع فلوکولانت

لخته سازها خود به دو دسته ی کلی آلی و معدنی تقسیم می شوند. از نمونه های معدنی این لخته ساز ها می توان به ترکیبات آلومینیوم و یا آهن اشاره نمود. در سال های اخیر به دلیل اثبات اثرات منفی نوع معدنی این مواد بر سلامتی ( به دلیل افزایش یون های معدنی موجود در آب)  از آن ها کمتر استفاده می شود و نوع آلی این مواد جایگزین انواع معدنی گردیده است. بسته به خواص موجود، انواع آن شامل:

 1. خنثی
 2. آنیونی
 3. کاتیونی

است. ولی در اغلب موارد از نوع خنثی و یا آنیونی برای عملیات تصفیه ی آب استفاده می نمایند.

فلوکولانت و مکانیسم عمل آن

انواع غیر یونی، پلیمری بلند زنجیر از پلی اکریل آمید است که از مونومر های اکریل آمید ساخته شده است. اکثر انواع کلیدی در صنعت کوپلیمر های اکریل آمید و سدیم اکریلات هستند. کوپلیمر های اکریل امید-اکریلات به علت وجود گروه های کربوکسیلات با بار های منفی در پلیمر، آنیونی هستند. نسبت اکریلات سدیم به اکریل امید مقدار آنیونی بودن آن را تعیین می کند. افزایش مقدار سدیم اکریلات موجب به وجود امدن فولوکولانت با شارژ منفی بیشتر می شود.

برای خرید فلوکولانت از موسسه مبتکران شیمی، با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان مجرب ما در خرید این محصول و سایر ترکیبات شیمیایی شما مشتریان گرامی را همراهی خواهند کرد.

فلوکولانت های آلی

فلوکولانت های آلی به دو دسته طبیعی و سنتزی تقسیم بندی می شوند .

طبیعی:

پلی ساکارید ها به صورت خاص نشاسته و ترکیباتش ، سلولز و مشتقات آن ، دکستران ، گلیکوژن و غیره پلیمرهای طبیعی هستند که در فلوکولاسیون مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد مانند نوع سنتزی اثرات مخربی بر طبیعت نخواهند داشت و از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر می باشند .

سنتزی:

لخته سازهای سنتزی خود به سه دسته آنیونی ، کاتیونی و نانیونیک (غیریونی) تقسیم می شوند که در ادامه به مثال هایی از هر دسته خواهیم پرداخت :

آنیونی

پلیمر های آنیونی و غیر یونی: این مواد اغلب به عنوان فلوکولانت و یا کواگولانت کمکی عمل می نمایند. این ترکیبات در خنثی سازی ذرات کلوئیدی تاثیر کمی دارند؛ اما برای لخته سازی میکرو فلوک ها بسیار موثرند. از آنجایی که این ترکیبات وزن مولکولی بیشتری دارند نقش بیشتری در بهبود پل زنی خواهند داشت و برای تولید میکرو فلوک های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که گفته شد پلیمر آنیونی غالباً بهترین عملکرد را برای اتصال به ذرات کلوئیدی و ایجاد پل را داراست. زیرا زنجیره های پلیمری این ترکیبات بدون پوشش بوده و بنابراین در هنگام افزودن به آب در معرض تعداد بیشتری از ذرات معلق قرار می گیرد. این مواد همچنین دارای بالاترین وزن مولکولی و در نتیجه زنجیره طولانی تری می باشند .

لازم به ذکر است که پلیمر های آنیونی در صورتی که ذرات کلوئیدی دارای بار مثبت باشند ( به عنوان مثال در هنگام استفاده از سودا اش و یا آهک) به عنوان کواگولانت اولیه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع فلوکولانت آنیونی

در گروه پلی الکترولیت های آنیونی ، عموما دو نوع پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد :

 1. دارای گروه عاملی کربوکسیل
 2. گروه های سولفونیک اسید

 از این گروه می توان به پلی اکرلیک اسید با فرمول شیمیایی C3H4O2)n) و مشتقات آن و پلی استایرن سولفونیک اسید (PSSA) با فرمول شیمیایی C8H8O3S)n) اشاره کرد .

نانیونیک (بدون بار) :

پلی اکریل آمید (PAM) و پلی اتیلن اکساید (PEO) پر کاربردترین لخته سازهای نانیونیک یا بدون بار هستند .

کاتیونی

پلیمر های کاتیونی معمولا چگالی بار زیادی دارند. از آنجا که این پلیمر ها از الکترولیت های با وزن مولکولی نسبتاً بالایی برخوردار هستند، با عمل پل زدن به لخته سازی کمک می کنند و از این نظر نسبت به منعقد کننده های غیر آلی موثر ترند. همچنین این مواد می توانند به عنوان کواگولانت و یا همراه با کواگولانت های معدنی مانند آلوم و نمک های آهن استفاده شوند. از آنجا که پلیمر های کاتیونی از الکترولیت های با وزن مولکولی نسبتاً بالایی برخوردار هستند ، با عمل پل زدن به لخته سازی کمک می کنند و از این نظر نسبت به منعقد کننده های غیر آلی هیدرولیزی مؤثرتر هستند.

اما با توجه به اینکه وزن مولکولی کواگولانت های آلی با افزایش بار کاتیونی کاهش می یابد بنابراین نسبت به پلیمر های غیر یونی و یا انیونی خاصیت پل زنی کمتری دارند. در این پلیمر ها زمان لازم برای جذب ، خنثی سازی بار و تشکیل لخته های اولیه نسبت به کواگولانت های غیر یونی بیشتر است. این دسته از فلوکولانت ها عموما پلی الکترولیت هایی هستند که از طریق سوار کردن گروه های آمونیوم چهارتایی بر روی یک پلیمر حاصل می شوند ، همچنین پلیمرهای دارای گروه های سولفونیوم و فسفونیوم نیز می توانند در این دسته قرار بگیرند .معمولترین فلوکولانت کاتیونی مورد استفاده ، پلی دیالیل دی متیل آمونیوم کلراید (polyDADMAC) است .

عوامل موثر در انتخاب فلوکولانت:

 عوامل موثری از جمله قدرت یونی ،pH آب ، وزن مولکولی و… در انتخاب نوع این ماده و قیمت خرید آن تاثیر دارند. در ادامه به شرح بعضی از آن ها می پردازیم:

pH

یکی از این موارد همانطور که در بالا نیز اشاره شد pH می باشد. pH می تواند در دامنه ی 0 تا 14 باشد و بسته به مقدار pH  نوع لخته ساز انتخابی از غیر یونی تا به شدت آنیونی متغیر خواهد بود. در شکل زیر می توانید رابطه ی pH با انواع این لخته ساز را مشاهده نمایید.

رابطه ی pH با نوع فلوکولانت

هر چه pH افزایش یابد گروه های کربوکسیلیک اسید موجود در فلوکولانت آنیونی ، بیشتر یونیزه می شوند و این عملیات ادامه می یابد تا پلیمر به طور کامل فعال گردد. در همین شرایط flocculant غیر یونی پیکر بندی خود را حفظ می کند. در نتیجه فعال نگردیده و برای عملیات لخته سازی در آن pH مناسب نیست.

وزن مولکولی

هر چه وزن مولکولی بالاتر باشد، فعالیت این ترکیبات نیز بیشتر خواهد بود و خاصیت چسبندگی آن نیز بیشتر می شود، البته مواردی وجود دارد که وزن مولکولی افزایش یافته در یک نقطه ی خاص سبب کاهش فعالیت می گردد. با افزایش وزن مولکولی بیش از حد ، تعداد زنجیره های پلیمری در واحد وزن نیز کاهش می یابد. درنتیجه ممکن است مولکول های پلیمری به اندازه ی کافی وجود نداشته باشد تا تمام ذرات معلق موجود را لخته نماید.

انرژی جنبشی

انرژی جنبشی از طریق حرارت دادن و یا هم زدن می تواند زیاد شود. با افزایش این انرژی ، فلوکولانت ها تاثیر بیشتری بر روی ذرات معلق خواهند گذاشت. 

ایزوترم جذب پلیمر

مطالعه ایزوترم جذب تعادلی برای درک مکانیزم جذب و طراحی جذب برای بهینه سازی این ترکیبات در فرآیندهای مختلف بسیار اهمیت دارد. مطالعه ایزوترم جذب تعادلی، میل مولکول‌های این ماده برای جذب سطحی مواد موجود در پساب را نشان می‌دهد.

ایزوترم جذب تعادلی را می‌توان با استفاده از رسم نمودار غلظت فاز جامد (mgm-2) بر حسب غلظت فاز مایع (mgdm-3) نشان داد. در اینجا ما  ایزوترم‌های جذب لانگمویر و فرندلیچ برای  جذب پلیمر در فصل مشترک جامد-مایع را معرفی می‌کنیم. معادله لانگمویر یکی از پر کاربردترین معادلات ایزوترم برای مدل کردن فرآیندهای جذب تعادلی است که معادله آن به صورت زیر بیان می‌شود.

ایزوترم لانگمویر

کاربرد منعقد کننده ها و فلوکولانت ها

استفاده از لخته ساز ها و یا کواگولانت ها برای تصفیه شیمیایی و فیزیکی-شیمیایی آب و پساب به کار برده می شود. برای حذف TSS ، TDS ، COD ، BOD و رنگ برای رنج وسیعی از پساب صنایع مختلف مانند نوشیدنی، نساجی، لبنیات، شوینده ها و غیره کاربرد دارد. بر خلاف تصفیه بیولوژیکی فرآیند پر هزینه ای نیست و نیاز به زمان کمتری برای اثر گذاری دارد.

کاربرد در تصفیه آب:

کواگولانت به آب افزوده می شود تا ذرات معلق موجود در آب مانند خاک رس و مواد آلی را خنثی نماید. پس از عملیات خنثی سازی ذرات معلق به یکدیگر می چسبند و میکروفلوک ها را تشکیل می دهند. با این حال این ذرات همچنان برای دیده شدن با چشم مسلح بسیار کوچک می باشند. باید توجه نمود که اختلاط بیش از حد بر انعقاد تأثیر نمی گذارد، اما عدم اختلاط کافی این مرحله را ناقص می کند. این مرحله rapid-mix  (مخلوط سریع) نامیده می شود و معمولا 1 الی 3 دقیقه به طول می انجامد.

استفاده از فلوکولانت در تصفیه سازی

سپس در طی فرایند فلوکولاسیون ذرات درشت تر و قابل مشاهده می شوند. به این مرحله slow mixing مخلوط آهسته گفته می شود. برخورد ذرات موجب می شود تا ترکیبات درشت تری به وجود آید و ماکروفلوک ها به وجود آیند. پلیمرهای با وزن مولكولی بالا (كمك منعقد كننده ها) در این مرحله می توانند به محلول اضافه شوند تا به برقراری پل، اتصال و تقویت ذرات، افزایش وزن و افزایش سرعت كمك نمایند. در نهایت پس از رسیدن ذرات به اندازه و مقاومت بهینه، آب برای فرآیند جداسازی (رسوب، شناور سازی یا تصفیه) آماده می شود.  زمان تماس برای لخته سازی از 15 یا 20 دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر برآورد می شود.

برای خرید و فروش فلوکولانت و اطلاع از قیمت محصولات موجود با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

تصفیه آب استخرها:

اگر آب استخر شما کدر شده باشد می توانید از این مواد برای تمیز سازی آن استفاده کنید. مقدار مورد استفاده از این ترکیب به منظور تمیز سازی به موارد زیادی از جمله حجم آب ، تعادل pH ، دمای استخر و مارک خاص فلوکولانت مورد استفاده ی شما بستگی دارد. مقدار بیش از حد از این ماده می تواند به پوست شما آسیب وارد کند و واکنش های شدیدی را با سایر مواد شیمیایی موجود در آب استخر در پی داشته باشند. پیش از اعمال آن به آب اضافه کنید لازم است تا موارد زیر را رعایت نمایید:

 1. به دلیل از دست رفتن آب در طی فرایند فلوکولاسیون، لازم است تا سطح آب را به بالاترین میزان ممکن افزایش دهید.
 2. از آنجایی که این ترکیبات می توانند میزان pH را تحت تاثیر قرار دهند لازم است تا برای شروع حتما سطح pH آب را به حدود 7 برسانید
 3. طبق دستوالعمل مندرج بر روی محصول لازم است تا حتما لخت ساز های مورد استفاده را رقیق نمایید.
 4. این ماده را به صورت رقیق بر لبه های استخر اعمال کنید.
 5. پمپ استخر را برای چندین ساعت فعال نمایید تا ماده ی مورد نظر به صورت یکنواخت به آب استخر اعمال شود
 6. پمپ را خاموش کنید و به مدت 8 ساعت زمان دهید تا آلاینده ها ته نشین شوند.
 7. فیلتر را فعال نمایید
 8. پمپ را روشن کنید، بعد از گذشت 8 ساعت ، رسوبات را در پایین استخر خود مشاهده خواهید کرد
 9. آب استخر را خالی و تعویض کنید.

در انتها فیلترهای استخر را به خوبی شستشو دهید تا همه رسوبات و مواد شیمیایی باقیمانده در آنها جمع آوری شود.

چرا برای تصفیه ی آب از این پلیمر ها استفاده می شود؟

استفاده گسترده از پلیمرها به عنوان لخته ساز به دلیل خواص منحصر به فردی است که از خود نشان می دهند. در ادامه به چند مورد از مزایای آن ها اشاره می کنیم :

 • کاربرد آسان
 • عدم تاثیر روی pH محیط
 • با توجه به کاربرد در مقیاس ppm باعث کاهش قیمت
 • افزایش بازده با افزایش جرم مولکولی

می توان در هنگام تولید، جرم مولکولی، توزیع جرم مولکولی و ساختار شیمیایی پلیمرها را کنترل کرد؛ همچنین انواع پلیمری از قابلیت و تنوع بالایی برخوردار هستند. برای خرید فلوکولانت از موسسه مبتکران شیمی، با شماره های موجود در سایت در بخش تماس با ما، تماس حاصل فرمایید.

سایر کاربردها:

سایر کاربردهای این ترکیبات در صنایع:

 • هوافضا
 • کشاورزی
 • اتومبیل
 • شیمیایی / پتروشیمی
 • انرژی
 • الکترونیک
 • غذا و نوشیدنی
 • داروسازی
 • صنعت لاستیک
 • بازیافت زباله

است.

دلیل استفاده از لخته‌سازها در صنایع مختلف:

فلوکولانت ها به‌ طور گسترده‌ ای به‌ همراه منعقد کننده‌ ها برای افزایش بازدهی فرایند انعقاد و لخته‌ سازی و یا به‌ طور مستقیم و بدون استفاده از منعقدکننده‌ ها و برای حذف ذرات کلوئیدی از پساب استفاده می‌شوند. لخته‌ساز‌هایی که بیش‌تر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرند، سنتزی هستند. طبق پژوهش‌های پیشین عموما منعقدکننده‌های معدنی (نمک های فلزی) مثل آلوم و کلرید آهن نیازی به استفاده از لخته‌سازها ندارند. پلیمرهای مصنوعی که معمولاً برای شفاف سازی آب مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا ترکیباتی مانند پلی آکریل آمید، پلی آکریلیک اسید، اسید پلی استایرنیک سولفونیک و پلی دی آلیل دی میتل آمونیوم کلرید (DADMAC) هستند.

فلوکولانت و انواع منعقد کننده های پلیمری

تعداد بسیار زیادی فلوکولانت آلی وجود دارند که بیش‌تر آن‌ها سنتزی هستند و شامل پلی‌آکریل‌آمید ها، پلی‌آکریلیک اسیدها، اسید های سولفونیک پلی‌استایرن و مشتقات آن‌ ها می‌شوند. این لخته‌ ساز ها عموماً پلیمرهای حلال در آب و خطی هستند که واحد های بیشماری از مونومرها در آن‌ها تکرار شده‌ است، وزن مولکولی بالایی دارند و می‌توانند یونی (پلی الکترولیتی) یا غیر یونی باشند. 

مراحل تشکیل لخته:

به طور کلی تشکیل لخته ها برای ته نشینی شامل مراحل:

 1. پراکندگی همگن لخته ساز در کل محلول
 2. نفوذ ماده مذکور به سمت آلاینده ها
 3. جذب آن بر روی سطح ذرات آلاینده
 4. برخورد ذرات با یکدیگر
 5. تشکیل میکروفلاک ها
 6. رشد آن ها و تشکیل توده های بزرگ تری از آلاینده ها

است.

کواگولانت ها:

شن و ماسه های ریز، سیلیس و یا سایر ذرات معدنی دارای بار منفی هستند که برای ته نشین سازی این ذرات نیاز به کواگولانت هایی با بار مثبت است. با کمک این کواگولانت ها بار موجود بر سطح این ذرات خنثی می گردد و ذراتی با نام میکروفلوک پدید می آید (ته نشین سازی این میکروفلوک ها با کمک فلوکولانت انجام خواهد گرفت). بیش از صد سال است که کواگولانت ها ی طبیعی مانند گوارگام، نشاسته، چسب ها ،آلژینات سدیم و… مورد استفاده قرار می گیرند. 

استفاده از این مواد در تصفیه ی آب آشامیدنی بسیار متداول است ولی برای آب هایی که آبزیان در آن زندگی می کنند استفاده از آن می تواند برای آن ها سمی باشد. وزن مولکولی کواگالانت ها از 2000 تا 200000 است. کواگولانت های جدید اکثرا بر پایه ی اپی کلروهیدرین و دی متیل آمین هستند که همین امر موجب کاهش استفاده از کواگولانت هایی بر پایه ی آمونیاک و اتیلن دی کلرید گشته است. استفاده از این مواد به سرعت رو به گسترش است.

مکانیسم عمل

همانطور که پیش از این نیز گفته شد کواگولانت و فلوکولانت موادی هستند که برای جداسازی ذرات جامد موجود در آب به وفور کاربرد دارند، در ادامه با این لخته سازها و منعقد کننده ها بیشتر آشنا می شویم.

 • عملکرد کواگولانت ها به گونه ای است که ذرات معلق را به یکدیگر می چسباند و آن ها را به دانه های بزرگتر تبدیل می نماید.

کواگولانت و مکانیسم آن

 •  در ادامه در طی عملیات لخته سازی با کمک فلوکولانت ها شاهد ته نشین شدن این ترکیبات خواهیم بود.

مکانیسم عمل فلوکولانت

این عمل چسبندگی ذرات معلق در طی خنثی سازی بار همنام موجود بر ذرات (عامل جداسازی کلوئید ها به دلیل داشتن بار همنام) اتفاق می افتد. مواد فوق الذکر از مولکول های بار مثبت یا منفی تشکیل شدند که وقتی به آب اضافه و مخلوط می گردند این خنثی سازی را انجام می دهند.

سوالات متداول

مضرات فلوکولانت ها چیست؟

این مواد به عنوان ترکیبات خطرناک در نظر گرفته نمی شوند و مضرات قابل توجهی نیز ندارند.

فلوکولانت پودری چیست؟

نوع پودری این مواد پلیمرهای محلول در آب هستند که به عنوان لخته ساز برای تصفیه پساب مورد استفاده قرار می گیرند.

چند نمونه پلیمر لخته ساز را نام ببرید.

پلیمرهای پلی‌دی‌الیل‌دی‌متیل آمونیوم کلراید (کاتیونی)، پلیمرهای اپی‌کلروهیدرین/ دی متیل آمین (کاتیونی) و گروه‌های ضعیف کربوکسیلیک اسید( آنیونی) . 

منابع

 • Gregory, J., & Barany, S. (2011). Adsorption and …. by polymers and polymer mixtures. Advances in colloid and interface science, 169(1), 1-12.
 • Watanabe, Y. (2017). … and me. Water research, 114, 88-103.
 • Lee, C. S., Robinson, J., & Chong, M. F. (2014). A review on application of … in wastewater treatment. Process Safety and Environmental Protection, 92(6), 489-508.
 • Borchate, S. S., S., & Kore, S. V. (2014). A review on applications of coagulation-… and ballast …. for water and wastewater. International Journal of Innovations in Engineering and Technology, 4(4), 216-222.
 • http://www.aniq.org.mx/pqta/pdf/Flocculants%20and%20Coagulants%20NALCO%20(LIT).pdf


3/5 (2 Reviews)

4 نظر برای «فلوکولانت چیست؟ خرید فلوکولانت با مناسب ترین قیمت»

 • قره گوزلو می‌گوید:

  سلام برای استفاده دراستخراج طلا از چه نوعی استفاده میشود سپاسگزارم

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام پلی اکریل آمید آنیونی فلوکولانت رایج در استخراج طلا است.

 • amirazimi می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر ، برای خرید فلوکولانت آنیونی در مقدار بالا باید چیکار کنم؟

  • مبتکران می‌گوید:

   ممنون، لطفا برای ثبت سفارش خرید فلوکلانت با واحد فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *