اسید فرمیک
اسید فرمیک چیست؟ | formic acidReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

 اسید فرمیک همان ماده ای می باشد که مورچه ها از خود متساعد می نمایند. این ماده در زنبورداری مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند کنه واروا را نابود نماید. جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش و خرید فروش اسید فرمیک با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. مشخصات این محصول و کاربرد های آن را در ادامه می توانید مشاهده نمایید.

فروش اسید فرمیک :

شما می توانید برای فروش مواد شیمیایی دلخواهتان و دریافت راهنمایی از کارشناسان ما، با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

خرید اسید فرمیک :

برای ثبت مواد شیمیایی مورد نظرتان با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: گالن 25 کیلویی

درصد خلوص: 85% 

قیمت اسید فرمیک :

 برای آگاهی از قیمت این ماده با ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

برگه ی آنالیز محصول

برگه آنالیز اسید فرمیک

.

خواص و ویژگی ها

از دیر باز دانشمندان می دانستند که مورچه ها برای دفاع از خود اسیدی را تولید می کنند اما ماهیت آن برایشان مجهول بود. تا اینکه در سال 1671 یک طبیعت شناس انگلیسی از تقطیر توده ای جسد مورچه ها این ماده ی شیمیایی را بدست آورد و آن را فرمیک اسید (formic acid یا به اختصار FA) نامگذاری کرد. حدود 180 سال طول کشید تا اینکه دانشمندی فرانسوی توانست این ماده را با استفاده از مونو اکسید کربن سنتز نماید. این ماده نقش واسطه را در عمل متابولیسم برعهده دارد ودر متابولیسم ترکیبات یک – کربنی نقش دارد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی این ماده به صورت زیر است:

CH2O2فرمول شیمیایی
46.025جرم مولی
بی رنگرنگ
تندبو
100.8°Cنقطه جوش

اسید فرمیک یک ماده شیمیایی با ارزش است که جایگزین کردن آن در بسیاری از موارد دشوار است. خواص اسیدی و کاهندگی آن باعث شده اند که در بسیاری از کاربری های کشاورزی ، داروسازی ، غذایی، نساجی و شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. جدیدا FA به عنوان منبعی برای تولید هیدروژن نیز شناخته شده است که در طی یک فرآیند برگشت پذیر می توان این اسید را به هیدروژن و کربن دی اکسید تجزیه کرد.

روش تولید 

فرآیندهای تولید این ماده را می توان به چهاردسته تقسیم کرد : هیدرولیز متیل فرمات ، اکسیداسیون هیدروکربن ها ، هیدرولیز فرمامید و تولید با استفاده از فرمات ها . در میان موارد اشاره شده هیدرولیز متیل فرمات کاربرد وسیعتری دارد . ظرفیت جهانی تولید با این روش در حدود 800 کیلو تن در سال است که حدود 90 درصد از کل تولید را شامل می شود. این فرآیند شامل کربونیلاسیون متانول و سپس هیدرولیز سریع متیل فرمات تولید شده است.

برای واکنش کربونیلاسیون به CO نیاز است که از گاز سنتز تامین می شود. گاز سنتز می تواند از جریان ریفورمینگ باقی مانده های سبک ، گاز طبیعی ، اکسیداسیون جزئی ترکیبات فسیلی و یا گسیفیکیشن زغال سنگ بدست آید. محدودیت های این روش عبارتند از : سرعت پایین واکنش ، محصولات جانبی ناخواسته ، هزینه بالای تجهیزات و مشکلات مرتبط با محیط زیست مانند مصرف بالای انرژی و وابستگی به سوخت های فسیلی .

در طی این فرآیند کربن دی اکسید نیز تولید می شود که به عنوان یکی از گازهای گلخانه ای می تواند اثرات نامناسبی را بر روی آب و هوا داشته باشد . معاهده پاریس در مورد نشر گازهای گلخانه ای و مقرراتی که در این زمینه به تصویب رسیده اند باعث شده اند تا تولیدکنندگان به فکر راه های جایگزین برای تولید اسید فرمیک باشند.

کاربرد ها

پاک کننده ها:

استفاده از Formic acid در فرموله کردن پاک کننده ها دارای چه فوایدی است ؟

  • کاهش هزینه های تولید
  • خنثی کننده ی موثرتر
  • داشتن اثر ضدعفونی کننده 
  • سازگاری مناسب با محیط زیست.

در حال حاضر از این ماده هم در پاک کنندهای خانگی و هم پاک کنندهای صنعتی استفاده می شود.

اسید فرمیک یا همان اسید مورچه

 

به عنوان یک آفت کش و حشره کش:

یکی دیگر از ویژگی های بارز این ترکیب در استفاده از آن در پاک کنندهای خانگی, عملکرد خوب آن به عنوان یک عامل آفت کش و حشره کش است. به عنوان مثال از این ترکیب در پاک کنندهای سطوح حمام و دستشویی استفاده می شود.

فرایند تولید چرم:

در این فرایند استفاده از این ترکیب شیمیایی در قیاس با سایر اسیدها در طی انجام فرایند دباغی دارای عملکرد موثرتری است و به خوبی PH سطح چرم را کنترل می کند.

فرایندهای نساجی:

با اینکه این محصول بیشتر در فرایند تولید چرم نقش دارد اما در نساجی نیز برای رنگ آمیزی پارچه از آن استفاده می شود

برای رسیدن به هدف مورد نظر در این فرایند, میزان مصرف فرمیک در قیاس با سایر اسیدها کمتر است و همین موضوع موجب کاهش هزینه های تولید می شود. در این حوزه عمده کاربری آن , خنثی سازی محیط قلیایی و کنترل  PH سطح پارچه است.  

ذخیره سازی مواد غذایی :

یکی دیگر از کاربری های متداول اسید فرمیک استفاده از آن در ذخیره سازی مواد غذایی به عنوان نگهدارنده (E236) است. این ترکیب به عنوان یک مانع فعالیت های مخرب اسید لاکتیک در این حوزه کاربری مورد استفاده قرار می گیرد.

فرایند تولید لاتکس:

در این فرایند از این ماده به عنوان یک منعقد کننده مخلوط لاتکس استفاده می شود.

برای این منظور این ماده بهترین انتخاب است چرا که استفاده از اسیدهای قوی تری موجب کاهش شدید و یکباره PH مخلوط می شود, و فرایند انعقاد به یکباره اتفاق می افتد و تاثیرات منفی بر روی خواص مکانیکی لاتکس خواهد داشت. از سویی دیگر, استفاده از اسیدهای ضعیف تر, مانند استیک اسید , بازدهی کمتری نسبت به محصول فوق خواهد داشت و میزان مصرف آن نیز بیشتر خواهد بود.

همچنین در تولید لاستیک ها نیز این ماده به عنوان یک منعقد کننده (کواگولانت) مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید و فروش اسید فرمیک را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

انجام فرایند سولفورزدایی از گاز دودکش :

فرایند سولفورزدایی را می توان به کمک تکنیک های بسیاری انجام داد.

اما استفاده از این ماده برای این منظور دارای ویژگی های منحصر به فردی است. عموما نیروگاه ها به منظور حذف سولفور از گاز دودکش, از ترکیبات قلیایی استفاده می کنند. این ترکیبات مانند کلسیم کربنات یا کلسیم اکسید انحلال پذیری کمی در در محلول آبی مورد استفاده در فرایند تصفیه دارند اما به کمک Formic acid می توان میزان انحلال را افزایش و فرایند سولفور زدایی را با سرعت بیشتر و موثر تری انجام داد.

اسید فرمیک در زنبورداری :

در زنبورداری از این ماده برای مقابله و از بین بردن کنه های موجود در کندو، خصوصا کنه واروا استفاده می شود.این ماده کنه واروا را به راحتی از بین می برد. قیمت مناسب، توانایی بالا در از بین کنه واروا و سایر کنه های موجود در کندوی زنبور عسل و از بین بردن کنه های موجود در لارو ها، از جمله دلایل محبوبیت این ماده در بین زنبورداران است. این ماده در عسل نفوذ نمیکند و در عسل نهایی بدست آمده اثری از خود به جا نمیگذارد.

msds اسید فرمیک

اسید فرمیک در رفع موهای زائد :

استفاده از اسید مورچه برای رفع موهای زائد تاریخچه ای طولانی دارد. مردمان از دیرباز با له کردن مورچه بر روی پوست خود، از آن برای از بین بردن موهای زائد استفاده می کردند. امروزه با پیشرفت علم و انجام تحقیقات بر روی این موضوع، مشخص شد که این ترکیب در سوزاندن ساقه مو موثر است ، اما بر روی ریشه مو تاثیر چندانی ندارد.

در نتایج این بررسی ها آمده است که، این ماده نقش چندانی در از بین بردن دائمی موهای زائد ندارد ، اما ساقه مو را می سوزاند و در به تاخیر انداختن رشد مو موثر است.  

خوراک دام

این ماده به عنوان عامل آنتی باکتریال به خوراک دام اضافه می شود . هنگامی که بر روی یونجه و یا سایر علف ها پاشیده می شود ، باعث می شود تا علف تازه مانده و خواص غذایی خود را حفظ کند . از این خاصیت برای نگهداری علوفه در فصول سرد و زمستان استفاده می شود . 

پیل های سوختی مایع 

سوخت های مایع به دلیل دارا بودن دانسیته بالای انرژی و  سینتیک سریع اکسیداسیون ، پیل های سوختی مایع مستقیم (DLFCs) به عنوان یک منبع مناسب برای تامین انرژی مورد نیاز وسایل نقلیه شناخته می شوند . 

در میان سوخت های مایع مختلف اسید فرمیک به دلیل داشتن سینتیک اکسیداسیون بهتر ، پتانسیل سلولی ترمودینامیکی بالا و مشکلات کمتر به نسبت سوخت های مرکب ، خود را به عنوان یک سوخت مایع امیدوارکننده معرفی کرده است . 

لازم به ذکر است پیش از شروع کار حتما جهت اطلاع از عوارض این ماده، msds این ماده را مطالعه کنید.

مقاله های مرتبط:

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

اسید فرمیک مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *