اسید فرمیک | خرید اسید فرمیک

اسید فرمیک چیست؟ این ماده یک نگهدارنده پرکاربرد در صنایع غذایی است دلیل نامگذاری اسید مورچه روی این ماده این است که نخستین بار از تقطیر حجم زیادی از مورچه ها دسترسی به آن ممکن شده است. از خصوصیات ظاهری بارز این محصول می توان به شکل ظاهری مایع، بی رنگ بودن و بوی تند آن اشاره نمود.به سبب خواص و ویژگی های خاص دامنه کاربردهای این ماده بسیار گسترده بوده که کاربرد در زنبورداری و از بین بردن کنه های واروا از جمله آنهاست.برای خرید اسید فرمیک و اطلاع از  آن می توانید با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

خرید اسید فرمیک

همانطور که پیشتر نیز گفته شد مشتریان عزیز می توانند برای خرید محصول فوق از طریق راه های ارتباطی گفته شده اقدام به ثبت سفارش نمایند.

استعلام قیمت فروش اسید فرمیک :

برای اطلاع از قیمت فروش ماده مورد نظر خود کافیست با واحد فروش مبتکران شیمی تماس بگیرید.

021-77641136

021- 74926

واتساپ : 09198991006

تولید کننده: چین با خلوص 85%

بسته بندی: گالن 25 کیلویی

آنالیز محصول

برگه آنالیز اسید فرمیک

.

خواص و ویژگی ها

این ماده به دلیل تشکیل پیوند هیدروزنی میان مولکول‌های متانوئیک‌اسید و ایجاد دیمر ، به خوبی در آب حل می شود. اسید مذکور در طبقه بندی اسید های ضعیف قرار گرفته و غلظت 0.1 مولار از این ترکیب پی اچی در حدود 2.38 دارد.در ادامه ساختار و برخی از خواص فیزیکی آن را مشاهده می نمایید.

ساختار اسید فرمیک

نام آیوپاکمتانوئیک اسید
فرمول شیمیاییCH2O2
جرم مولکولی46.03 گرم بر مول
نقطه جوش100.8 درجه سانتی گراد
چگالی1.22 گرم بر سانتی متر مکعب

 

محصول فوق یک ماده شیمیایی با ارزش است که جایگزین کردن آن در بسیاری از موارد دشوار است. خواص اسیدی و کاهندگی آن باعث شده اند که در بسیاری از کاربری های کشاورزی ، داروسازی ، غذایی، نساجی و شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. جدیدا FA به عنوان منبعی برای تولید هیدروژن نیز شناخته شده است که در طی یک فرآیند برگشت پذیر می توان این ماده را به هیدروژن و کربن دی اکسید تجزیه کرد.

 

روش تولید اسید فرمیک :

در این فرآیند عمدتا از متیل فرمات و فرمامید استفاده می‌شود. هیدرولیز متیل فرمات، CH2O2 تولید می‌کند. متیل فرمات نتیجه واکنش متانول و CO در حضور سدیم متوکسید می باشد (واکنش 1). در صنعت این واکنش در فاز مایع با فشار بالا (80 درجه سانتی گراد و 40 اتمسفر) انجام می‌شود، گاهی متیل فرمات ابتدا با واکنش با آمونیاک ، به فرمامید تبدیل می شود(واکنش  2) و سپس به وسیله هیدرولیز با سولفوریک اسید طبق واکنش 3  به  CH2O2 تبدیل می شود.

 

CH3OH + CO → HCO2CH3

HCO2CH3 + NH3 → HC(O)NH2 + CH3OH

2 HC(O)NH2 + 2H2O + H2SO4 → 2HCO2H + (NH4)2SO4

 

از معایب این روش دفع محصول جانبی سولفات آمونیوم است، که همین موضوع تولید کنندگان را به روش های مبتنی بر جداسازی CH2O2  از آب اضافی مورد استفاده در هیدرولیز مستقیم سوق داده است. در روش شرکت BASF از استخراج مایع- مایع با یک پایه آلی از اب استفاده شده است که این روش جایگزینی برای کاهش انرژی می تواند باشد.

محصول مذکور را بر اساس نیاز در غلظت های 75 تا 99 درصد تولید می شود که غلظت 85 درصد وزنی آن رایج تر است.

 

کاربرد ها

به سبب ویژگی های خاص، اسید فرمیک در موارد متعددی از جمله به عنوان نگهدارنده در صنایع غذایی استفاده می شود که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم نمود همچنین نمودار زیر به خوبی این کاربردها را نشان می دهد:

نمودار کاربردهای اسید فرمیک

 

خوراک دام

سیلاژ به تخمیر علوفه ها به خصوص چمن اشاره دارد که برای خوراک دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. در مناطق مرطوب این مواد می توانند در معرض فساد و خرابی قرار بگیرند. محصول فوق می تواند موجب حفظ تازگی سیلاژ شود. در نتیجه استفاده از این ماده در شمال اروپا که دارای هوای مرطوب تری می باشد رواج بیشتری دارد. سیلاژ تحت شرایط بی هوازی تخمیر می گردد. در این فرایند، اسید لاکتیک تولید شده توسط باکتری ها سبب حفط سیلاژ می شوند.

این محصول pH را کاهش داده و در نتیجه مانع از رشد ناخواسته ی میکروب ها می شود. افزودن ماده ی فوق نیز باعث افت سریع تر pH و افزایش رشد باکتری های تولید کننده ی lactic acid و سرکوب رشد باکتری های تولید کننده ترکیبات نامطلوب مانند اسید بوتیریک می شود. هنگامی که افت pH با این ماده افزایش می یابد ، تخمیر خود به خود محدود می شود.

 

بر اساس گزارشات در سال 2009،  30 درصد استفاده از اسیدفرمیک به عنوان  ماده نگهدارنده و  در خوراک دام ها بوده است.

 

 

 

کاربرد در پیل های سوختی مایع :

تجزیه این ماده در اثر حرارت یا در اثر واکنش با اسید سولفوریک با تولید مونو اکسید کربن و آب همراه است که در صورت استفاده از کاتالیزور مناسب آب به هیدروژن تبدیل خواهد شد.از آنجایی که میزان هیدروژن تولیدی در این واکنش زیاد بوده بنابراین می توان از آن به عنوان منبع مناسبی از هیدروژن مورد نیاز سوخت های هیدروژنی استفاده نمود.این سوخت های مایع به سبب تجدید پذیری در حال گسترش کاربرد در وسایل نقلیه و سایر موارد صنعتی می باشند.

 

CH2O2 → H2 + CO2

CH2O2 + H2SO4 → H2SO4 + H2O + CO

اسید فرمیک در زنبورداری و مبارزه با کنه واروا :

یکی از کاربردهای اسید مورچه، از بین بردن کنه ی زنبورها می‌باشد، کنه واروا از انگل‌هایی است که سلامت زنبور ها را به خطر می‌اندازد، استفاده از پدهای آغشته به این ماده ، از جمله روش‌های مبارزه با کنه واروا است. این ماده با خاصیت ضد باکتریایی خود، می‌تواند از ورود کنه به کندو جلوگیری کند. غلظت اسید مورد استفاده بسیار اهمیت دارد اگر غلظت زیاد باشد(95%) اسید سریع‌تر تبخیر می‌شود و باعث آسیب دیدن زنبور ملکه می‌شود ولی در غلظت کمتر (55%-65%) آب سریع‌تر تبخیر و اسید غلیظ می‌شود که این موضوع باعث عدم آسیب به زنبور ها و حفظ خاصیت در از بین بردن کنه ها خواهد شد.از اسید اگزالیک نیز در کنترل کنه های مذکور استفاده می شود

اسید فرمیک در زنبورداری

سایر کاربردها :

  • به طور عمده به عنوان ماده اولیه در تولید سایر محصولات شیمیایی استفاده می شود،صنایع دارویی، تولید سموم کشاورزی و حشره کش ها بخشی از محصولاتی هستند که این اسید به عنوان ماده اولیه در آنها استفاده می شود
  • به طور عمده در سنتز مواد شیمیایی از این ماده استفاده می شود؛ تولید کاتالیست آلومینیوم، سنتز مواد دارویی مانند انسولین، تولید حشره کش ها و سموم نباتی از موارد استفاده این اسید می باشد.
  • می توان از این ماده به عنوان واسطه برای تولید ایزو بوتانول از کربن دی اکسید استفاده کرد.
  • در دستگاه کروموتوگرافی مایع با عملکرد بالا گاهی اوقات، به عنوان فاز متحرک برای جداسازی درشت مولکول های آبگریز ،مانند پتید ها، پروتئین ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • تولید پاک کننده های چند منظوره پودرهای لباسشویی و پاک کننده های سطوح زنگ زده
  • استفاده در صنعت نساجی برای بهبود رنگ پذیری و شستشو
  • کاربرد در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده
  • استفاده در صنایع پزشکی و دارویی از جمله تولید ویتامین ها
  • صنایع لاستیک سازی

 

کاربرد اسید فرمیک در داروسازی

MSDS و عوارض جانبی استفاده:

استنشاق این ماده می تواند سمی باشد در این صورت فرد مسموم شده را به مکانی با هوای آزاد هدایت کنید در صورت تماس با چشم و پوست ، مکان آلوده شده را کاملا تمیز کنید. در صورت بلعیدن ، دهان را کاملا بشویید.  اسید فرمیک در بدن به آسانی متابولیزه و از بدن دفع می شود ولی قرار گرفتن مداوم در معرض این ماده باعث ایجاد حساسیت های پوستی می‌شود. در صورت نشت آن از جاذب‌های جامدی مانند خاک و … استفاده کنید.مقدار مجاز بخار این اسید، طبق اعلام FDA مقدار 5ppm اعلام شده است.

پیشنهاد می شود پیش از شروع به کار با این ماده در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی MSDS این محصول را مطالعه نمایید.

msds و خطرات فرمیک اسید

شرایط نگهداری :

این ماده یک کاهنده ی قوی است در مقابل عوامل اکسنده ی قوی یا بازهای قوی احتمال واکنش دارد. متانوئیک‌اسید به گرما و رطوبت حساس است و در مجاورت آب و کربن دی اکسید احتمال تجزیه شدن دارد که این امر منجر به آزاد شدن گازهای تحریک کننده و بخارات قابل اشتعال می شود. درب ظرف نگهداری را به طول کامل بسته نگه دارید و در محیط خشک و خنک قرار دهید. برای غلبه به تجمع فشار بخار، ظروف را به طور دوره ای باید تخلیه شود.

 

جهت خرید اسید فرمیک با بهترین کیفیت کافیست سفارش خود را نزد کارشناسان ما ثبت نمایید

اسید فرمیک مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *