اسید فرمیک
اسید فرمیک | formic acid چیست ؟Reviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

اسید فرمیک همان ماده ای می باشد که مورچه ها از خود متساعد می نمایند. این ماده در زنبورداری مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند کنه واروا را نابود نماید. جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش و خرید فروش اسید فرمیک با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. مشخصات این محصول و کاربرد های آن را در ادامه می توانید مشاهده نمایید.

فروش اسید فرمیک :

شما می توانید برای فروش مواد شیمیایی دلخواهتان و دریافت راهنمایی از کارشناسان ما، با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

خرید اسید فرمیک :

برای ثبت مواد شیمیایی مورد نظرتان با ما در ارتباط باشید.

تلفن تماس:

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: گالن 25 کیلویی

درصد خلوص: 85% 

قیمت اسید فرمیک :

 برای آگاهی از قیمت این ماده با ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

برگه ی آنالیز محصول

برگه آنالیز اسید فرمیک

.

خواص و ویژگی ها

از دیر باز دانشمندان می دانستند که مورچه ها برای دفاع از خود اسیدی را تولید می کنند اما ماهیت آن برایشان مجهول بود. تا اینکه در سال 1671 یک طبیعت شناس انگلیسی از تقطیر توده ای جسد مورچه ها این ماده ی شیمیایی را بدست آورد و آن را فرمیک اسید (formic acid یا به اختصار FA) نامگذاری کرد. حدود 180 سال طول کشید تا اینکه دانشمندی فرانسوی توانست این ماده را با استفاده از مونو اکسید کربن سنتز نماید. این ماده نقش واسطه را در عمل متابولیسم برعهده دارد ودر متابولیسم ترکیبات یک – کربنی نقش دارد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی این ماده به صورت زیر است:

CH2O2فرمول شیمیایی
46.025جرم مولی
بی رنگرنگ
تندبو
100.8°Cنقطه جوش

محصول فوق یک ماده شیمیایی با ارزش است که جایگزین کردن آن در بسیاری از موارد دشوار است. خواص اسیدی و کاهندگی آن باعث شده اند که در بسیاری از کاربری های کشاورزی ، داروسازی ، غذایی، نساجی و شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. جدیدا FA به عنوان منبعی برای تولید هیدروژن نیز شناخته شده است که در طی یک فرآیند برگشت پذیر می توان این اسید را به هیدروژن و کربن دی اکسید تجزیه کرد.

روش تولید 

فرآیندهای تولید این ماده را می توان به چهاردسته تقسیم کرد : هیدرولیز متیل فرمات ، اکسیداسیون هیدروکربن ها ، هیدرولیز فرمامید و تولید با استفاده از فرمات ها . در میان موارد اشاره شده هیدرولیز متیل فرمات کاربرد وسیعتری دارد . ظرفیت جهانی تولید با این روش در حدود 800 کیلو تن در سال است که حدود 90 درصد از کل تولید را شامل می شود. این فرآیند شامل کربونیلاسیون متانول و سپس هیدرولیز سریع متیل فرمات تولید شده است.

برای واکنش کربونیلاسیون به CO نیاز است که از گاز سنتز تامین می شود. گاز سنتز می تواند از جریان ریفورمینگ باقی مانده های سبک ، گاز طبیعی ، اکسیداسیون جزئی ترکیبات فسیلی و یا گسیفیکیشن زغال سنگ بدست آید. محدودیت های این روش عبارتند از : سرعت پایین واکنش ، محصولات جانبی ناخواسته ، هزینه بالای تجهیزات و مشکلات مرتبط با محیط زیست مانند مصرف بالای انرژی و وابستگی به سوخت های فسیلی .

در طی این فرآیند کربن دی اکسید نیز تولید می شود که به عنوان یکی از گازهای گلخانه ای می تواند اثرات نامناسبی را بر روی آب و هوا داشته باشد . معاهده پاریس در مورد نشر گازهای گلخانه ای و مقرراتی که در این زمینه به تصویب رسیده اند باعث شده اند تا تولیدکنندگان به فکر راه های جایگزین برای تولید اسید فرمیک باشند.

کاربرد ها

به دلیل اسیدیته ی مناسب این ماده و خاصیت کاهندگی آن از این ترکیب در صنایع گوناگونی استفاده می گردد. برخلاف اسید های معدنی این ماده بدون آنکه باقی مانده ای از خود باقی بگذارد، به طور کامل تبخیر می شود. در اروپا عمده کاربرد این ماده در خوراک دام و برای سیلاژ می باشد. در جدول زیر می توانید سهم مصرفی کاربرد های این ترکیب را مشاهده نمایید.

خوراک دام و سیلاژ27%
چرم و دباغی22%
دارو و صنایع غذایی14%
نساجی9%
لاستیک طبیعی7%
مایعات حفاری4%
سایر17%

خوراک دام

سیلاژ به تخمیر علوفه ها به خصوص چمن اشاره دارد که برای خوراک دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. در مناطق مرطوب این مواد می توانند در معرض فساد و خرابی قرار بگیرند. محصول فوق می تواند موجب حفظ تازگی سیلاژ شود. در نتیجه استفاده از این ماده در شمال اروپا که دارای هوای مرطوب تری می باشد رواج بیشتری دارد.

سیلاژ تحت شرایط بی هوازی تخمیر می گردد. در این فرایند، اسید لاکتیک تولید شده توسط باکتری ها سبب حفط سیلاژ می شوند.

اسید لاکتیک pH را کاهش داده و در نتیجه مانع از رشد ناخواسته ی میکروب ها می شود. افزودن ماده ی فوق نیز باعث افت سریع تر pH و افزایش رشد باکتری های تولید کننده ی lactic acid و سرکوب رشد باکتری های تولید کننده ترکیبات نامطلوب مانند اسید بوتیریک می شود. هنگامی که افت pH با این ماده افزایش می یابد ، تخمیر خود به خود محدود می شود.

  • مزایا

در این روش قند و پروتئین بیشتری در سیلاژ باقی می ماند و می تواند تاثیر مثبتی بر روی تغذیه ی دام ها و افزایش شیر آن ها داشته باشد.

محصولات علوفه ای مانند علف ، ذرت ، شبدر و یونجه بریده می شوند ، خرد می شوند و سپس در سیلو ها تخمیر می شوند.

با کمک ماده ی فوق می توان علوفه های ذکر شده و همچنین علوفه های دارای قند پایین و رطوبت بالا که ظرفیت بافری بالایی می توانند داشته باشند را تخمیر نمود. این ماده می تواند تخمیر دانه های در حال رطوبت را محدود تر نماید تا خواص آن ها حفظ شود.

پاک کننده ها:

ماده ی فوق به عنوان یک ماده فعال کننده در محصولات تمیز کننده تجاری از قبیل پاک کننده های زنگ زدگی ، پاک کننده های چند منظوره، مواد شوینده و محصولات لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. 

اسید فرمیک یا همان اسید مورچه

 

فرایندهای دباغی:

یکی از بزرگترین صنایع مورد استفاده از این ماده صنعت چرم و دباغی می باشد. در سال های اخیر استفاده از این ماده در آسیا رشد چشم گیری داشته است. چین بزرگترین تولید کننده چرم است و حدود 30 درصد از تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

مراحل آماده سازی چرم، موجب قلیایی تر شدن محیط می شود. اما برای دباغی نیاز به شرایط اسیدی می باشد. این شرایط اسیدی معمولا با کمک اسید هایی از جمله سولفوریک و فرمیک صورت می پذیرد.به این فرایند pickling گفته می شود. بدون طی شدن این مرحله، مواد مورد استفاده در دباغی بر روی پوست باقی می مانند و به درون آن نفوذ نمی کنند. sulfuric acid می تواند pH محلول را کاهش و فرمیک می تواند به سرعت و به صورت همگن از طریق فیبرهای کلاژن نفوذ کند. این عامل باعث می شود تا از نفوذ عوامل دباغی (معمولا سولفات کروم بازی) به درون پوست اطمینان خاطر حاصل نمود.

در رنگرزی چرم ، این ماده برای کمک به انتقال رنگ از یک ناحیه به ناحیه دیگر استفاده می شود و در نتیجه توزیع یکنواخت تر و نرم تری از رنگ ایجاد می شود.

صنعت نساجی

در صنعت نساجی از ماده ی فوق به عنوان ماده تنظیم کننده pH در رنگرزی پشم ، نایلون و سایر الیاف طبیعی و مصنوعی با رنگدانه های اسیدی و کرومی استفاده می شود. همچنین از این ماده برای خنثی نمودن محلول های قلیایی و تسهیل فرایند شست و شو نیز استفاده می نمایند. انتظار می رود با افزایش جمعیت و بهبود سطح زندگی استفاده از این ماده در فرایند نساجی به خصوص در آسیا روندی رو به رشد داشته باشد.

ذخیره سازی مواد غذایی :

یکی دیگر از کاربری های متداول این ماده استفاده از آن در ذخیره سازی مواد غذایی به عنوان نگهدارنده (E236) است. این ترکیب به عنوان یک مانع فعالیت های مخرب اسید لاکتیک در این حوزه کاربری مورد استفاده قرار می گیرد.

حلال

این ماده به عنوان حلال نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب فوق می تواند پلی امید ها (نایلون 6 و نایلون 66) یا ابریشم را برای تولید الیاف و غشا ها در خود حل نماید. همچنین ترکیب فوق برای تمیز نمودن نیمه هادی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید و فروش اسید فرمیک را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

اسید فرمیک در زنبورداری :

واروا یکی از مهمترین بیماری های زنبور عسل است که مسئول از بین رفتن کلونی های این موجودات در سرتاسر جهان به شمار می رود. واروا در کندو ی زنبور ها با کمک این ماده از بین می رود. این ماده به دلیل قیمت مناسب و اثر گذاری فراوان بر روی حشرات موذی موجود در کندو در بین زنبورداران محبوبیت خاصی پیدا کرده است

msds اسید فرمیک

لوازم آرایشی:

در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی این ماده در فرمولاسیون صورت ، گردن و سایر محصولات مراقبت از پوست ، پودرها و اسپری های بدن و محصولات مراقبت از مو استفاده می شود. این ماده به عنوان ماده نگهدارنده و برای کنترل pH مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود.

پیل های سوختی مایع 

سوخت های مایع به دلیل دارا بودن دانسیته بالای انرژی و  سینتیک سریع اکسیداسیون ، پیل های سوختی مایع مستقیم (DLFCs) به عنوان یک منبع مناسب برای تامین انرژی مورد نیاز وسایل نقلیه شناخته می شوند . 

در میان سوخت های مایع مختلف اسید فرمیک به دلیل داشتن سینتیک اکسیداسیون بهتر ، پتانسیل سلولی ترمودینامیکی بالا و مشکلات کمتر به نسبت سوخت های مرکب ، خود را به عنوان یک سوخت مایع امیدوارکننده معرفی کرده است . 

لازم به ذکر است پیش از شروع کار حتما جهت اطلاع از عوارض این ماده، msds این ماده را مطالعه کنید.

انجام فرایند سولفورزدایی از گاز دودکش :

فرایند سولفورزدایی را می توان به کمک تکنیک های بسیاری انجام داد.

اما استفاده از این ماده برای این منظور دارای ویژگی های منحصر به فردی است. عموما نیروگاه ها به منظور حذف سولفور از گاز دودکش, از ترکیبات قلیایی استفاده می کنند. این ترکیبات مانند کلسیم کربنات یا کلسیم اکسید انحلال پذیری کمی در در محلول آبی مورد استفاده در فرایند تصفیه دارند اما به کمک مادهی فوق می توان میزان انحلال را افزایش و فرایند سولفور زدایی را با سرعت بیشتر و موثر تری انجام داد.

کاربرد این ماده در رفع موهای زائد :

استفاده از اسید مورچه برای رفع موهای زائد تاریخچه ای طولانی دارد. مردمان از دیرباز با له کردن مورچه بر روی پوست خود، از آن برای از بین بردن موهای زائد استفاده می کردند. امروزه با پیشرفت علم و انجام تحقیقات بر روی این موضوع، مشخص شد که این ترکیب در سوزاندن ساقه مو موثر است ، اما بر روی ریشه مو تاثیر چندانی ندارد.

در نتایج این بررسی ها آمده است که، این ماده نقش چندانی در از بین بردن دائمی موهای زائد ندارد ، اما ساقه مو را می سوزاند و در به تاخیر انداختن رشد مو موثر است. 

 

مقاله های مرتبط:

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

اسید فرمیک مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *