اسید فرمیک | خرید اسید فرمیک

اسید فرمیک 85 % چیست؟ این ماده همان ترکیبی می باشد که مورچه ها از خود متساعد می نمایند. از جمله موارد مصرف این ماده می توان به استفاده از آن در زنبورداری برای نابودسازی کنه واروا اشاره نمود. در ادامه با مصارف صنعتی این ترکیب بیشتر آشنا خواهید شد. جهت اطلاع از قیمت فروش و خرید اسید فرمیک با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. مشخصات این محصول، عوارض،پی اچ و کاربرد های آن را در ادامه می توانید مشاهده نمایید.

خرید اسید فرمیک

شما می توانید برای فروش مواد شیمیایی دلخواهتان و دریافت راهنمایی از کارشناسان ما، با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

برای ثبت مواد شیمیایی مورد نظرتان با ما در ارتباط باشید.

 

تلفن تماس:

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: گالن 25 کیلویی

درصد خلوص: 85% 

قیمت فروش اسید فرمیک

 برای آگاهی از قیمت این ماده با ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

برگه ی آنالیز محصول

برگه آنالیز اسید فرمیک

.

خواص و ویژگی ها

از آنجایی که اسید فرمیک در بدن مورچه ها تولید می شود ، جانورانی مانند مورچه خوار که از مورچه ها تغذیه می نمایند برای هضم غذای خود از این ماده کمک می گیرند و دیگر HCl (ماده ی موجود در معده) در بدن آن ها تولید نمی گردد. جالب است بدانید سایر حشرات مانند سوسک، عقرب و عروس دریایی نیز می توانند این ماده را از خود انتشار دهند.

این ماده یک اسید ضعیف است. غلظت 0.1 مولار از این ترکیب پی اچی در حدود 2.38 دارد

مشخصات فیزیکی و شیمیایی این ماده به صورت زیر است:

CH2O2فرمول شیمیایی
46.025جرم مولی
بی رنگرنگ
تندبو
100.8°Cنقطه جوش

محصول فوق یک ماده شیمیایی با ارزش است که جایگزین کردن آن در بسیاری از موارد دشوار است. خواص اسیدی و کاهندگی آن باعث شده اند که در بسیاری از کاربری های کشاورزی ، داروسازی ، غذایی، نساجی و شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. جدیدا FA به عنوان منبعی برای تولید هیدروژن نیز شناخته شده است که در طی یک فرآیند برگشت پذیر می توان این ماده را به هیدروژن و کربن دی اکسید تجزیه کرد.

پایداری

با اینکه اسید فرمیک در دمای اتاق از پایداری نسبی برخوردار است، اما این اسید در حالت کلی از لحاظ گرمایی ناپایدار است و دو راه اصلی برای تجزیه شدن دارد که در زیر نشان داده شده است:

HCOOH→CO + H2O

HCOOH→CO2 + H2

میزان خوردگی این ماده چقدر است؟

اسید فرمیک می تواند آهن و روی را در خود حل کند و موجب خوردگی فولاد شود. با این حال در بین فلزات و آلیاژهای متداول ، آلومینیوم ، مس و نیکل مقاومت بیشتری از خود در برابر خوردگی با این ترکیب از خود نشان می دهند. طبق گزارشات محلول حاوی 20 درصد از این ماده دارای بیشترین میزان خورندگی برای فولاد می باشد.

روش تولید 

در حال حاضر روش غالب استفاده از متیل فرمات است و در حدود 90% تولید با استفاده از این روش انجام می شود. وجود مشکلات اقتصادی و تولید محصولات جانبی ناخواسته شرکت ها را بر این داشت تا روش های بهتری را توسعه دهند. در دهه 1970 هیدرولیز متیل فرمات به متانول و اسید فرمیک توسط کمپانی های زیادی مورد استفاده قرار گرفت.

روش دیگر بر پایه تولید اسید آزاد از نمک های آن است. سدیم فرمات و کلسیم فرمات ترکیبات اصلی هستند که برای این مقصود استفاده می شوند. همچنین در گذشته به عنوان محصول جانبی تولید استیک اسید به دست می آمد. در حال حاضر روش تولید استیک اسید به سمت کربونیلاسیون متانول رفته است و دیگر اسید فرمیکی در آن تولید نمی شود.

هیدرولیز متیل فرمات

آسان ترین راه از لحاظ تئوری برای تولیداین ماده واکنش بین کربن مونواکسید و آب به شکل زیر است:

CO + H2O→HCOOH

در زیر 150 درجه سانتیگراد واکنش بسیار کند است و با افزایش دما سرعت واکنش افزایش پیدا می کند و برای دستیابی به غلظت بالای این اسید باید فشار نیز افزایش پیدا کند.

کربونیلاسیون فاز مایع متانول به متیل فرمات در حضور کاتالیست های بازی مانند سدیم یا پتاسیم متااکسید و سپس هیدرولیز شدن به اسید فرمیک در اوایل دهه 1980 در مقیاس تجاری مورد استفاده قرار گرفت. در این فرآیند متانولی که در مرحله دوم آزاد می شود به بستر مرحله اول واکنش بازگردانده می شود:

CH3OH + CO→HCOOCH3              (ΔHr = – 29 kJ/mol)

HCOOCH3 + H2O → HCOOH + CH3OH     (ΔHr = +16.3 kJ/mol)

 • تولید از بیومس یا زیست توده

به طور کلی تمام گیاهان زیست توده را می توان به محصول فوق، آب و کربن دی اکسید تبدیل نمود. این فرایند با افزودن پلی اکسی متالات ها به عنوان کاتالیست می تواند به صورت انتخاب پذیر تولید این ماده را بهبود ببخشد.

هیدرولیز اسید های معدنی سلولز و همی سلولز در حدود 200 درجه سانتیگراد مخلوطی از اسید لوولینئیک ، فرمیک و فورفورال تولید می کند .

 • غلظت های موجود: این ماده در غلظت های 75 ، 85 ، 90 ، 94 ، 95 و 99 درصد وزنی به بازار عرضه می شود. خلوص ماده ی فوق به روش تولید آن بستگی دارد.

کاربرد ها

این اسید به دلیل دارا بودن ماهیت اسیدی، آلدهیدی و خواص کاهشی اسید فرمیک در حوزه های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف اسیدهای معدنی این ماده بدون برجای گذاشتن هیچگونه باقیمانده ای تبخیر می شود. در جدول زیر می توان میزان استفاده از این ماده را در حوزه های مختلف مشاهده نمود:

خوراک دام و سیلاژ27%
چرم و دباغی22%
دارو و صنایع غذایی14%
نساجی9%
لاستیک طبیعی7%
مایعات حفاری4%
سایر17%

خوراک دام

سیلاژ به تخمیر علوفه ها به خصوص چمن اشاره دارد که برای خوراک دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. در مناطق مرطوب این مواد می توانند در معرض فساد و خرابی قرار بگیرند. محصول فوق می تواند موجب حفظ تازگی سیلاژ شود. در نتیجه استفاده از این ماده در شمال اروپا که دارای هوای مرطوب تری می باشد رواج بیشتری دارد. سیلاژ تحت شرایط بی هوازی تخمیر می گردد. در این فرایند، اسید لاکتیک تولید شده توسط باکتری ها سبب حفط سیلاژ می شوند.

اسید فرمیک pH را کاهش داده و در نتیجه مانع از رشد ناخواسته ی میکروب ها می شود. افزودن ماده ی فوق نیز باعث افت سریع تر pH و افزایش رشد باکتری های تولید کننده ی lactic acid و سرکوب رشد باکتری های تولید کننده ترکیبات نامطلوب مانند اسید بوتیریک می شود. هنگامی که افت pH با این ماده افزایش می یابد ، تخمیر خود به خود محدود می شود.

 • مزایا

 • در این روش قند و پروتئین بیشتری در سیلاژ باقی می ماند و می تواند تاثیر مثبتی بر روی تغذیه ی دام ها و افزایش شیر آن ها داشته باشد.
 • محصولات علوفه ای مانند علف ، ذرت ، شبدر و یونجه بریده می شوند ، خرد می شوند و سپس در سیلو ها تخمیر می شوند.
 • با کمک محصول فوق می توان علوفه های ذکر شده و همچنین علوفه های دارای قند پایین و رطوبت بالا که ظرفیت بافری بالایی می توانند داشته باشند را تخمیر نمود. این ماده می تواند تخمیر دانه های در حال رطوبت را محدود تر نماید تا خواص آن ها حفظ شود.

پاک کننده ها:

این اسید به عنوان یک ماده فعال کننده در محصولات تمیز کننده تجاری از قبیل پاک کننده های زنگ زدگی ، پاک کننده های چند منظوره، مواد شوینده و محصولات لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. 

اسید فرمیک یا همان اسید مورچه

 

فرایندهای دباغی:

یکی از بزرگترین صنایع مورد استفاده از اسید فرمیک صنعت چرم و دباغی می باشد. در سال های اخیر استفاده از این ماده در آسیا رشد چشم گیری داشته است. چین بزرگترین تولید کننده چرم است و حدود 30 درصد از تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

مراحل آماده سازی چرم، موجب قلیایی تر شدن محیط می شود. اما برای دباغی نیاز به پی اچ پایین می باشد. این شرایط معمولا با کمک اسیدهایی از جمله سولفوریک و فرمیک صورت می پذیرد.به این فرایند pickling گفته می شود. بدون طی شدن این مرحله، مواد مورد استفاده در دباغی بر روی پوست باقی می مانند و به درون آن نفوذ نمی کنند. sulfuric acid می تواند pH محلول را کاهش و فرمیک می تواند به سرعت و به صورت همگن از طریق فیبرهای کلاژن نفوذ کند. این عامل باعث می شود تا از نفوذ عوامل دباغی (معمولا سولفات کروم بازی) به درون پوست اطمینان خاطر حاصل نمود.

در رنگرزی چرم ، این ماده برای کمک به انتقال رنگ از یک ناحیه به ناحیه دیگر استفاده می شود و در نتیجه توزیع یکنواخت تر و نرم تری از رنگ ایجاد می شود.

کاربرد این ماده در صنعت نساجی

در صنعت نساجی از ماده ی فوق به عنوان ماده تنظیم کننده pH در رنگرزی پشم ، نایلون و سایر الیاف طبیعی و مصنوعی با رنگدانه های پی اچ پایین و کرومی استفاده می شود. همچنین از این ماده برای خنثی نمودن محلول های قلیایی و تسهیل فرایند شست و شو نیز استفاده می نمایند. انتظار می رود با افزایش جمعیت و بهبود سطح زندگی استفاده از این ماده در فرایند نساجی به خصوص در آسیا روندی رو به رشد داشته باشد.

برای خرید اسید فرمیک با ما در ارتباط باشید

02177641136

داروسازی

داروسازی و تولید غذا به عنوان بزرگترین واحد مصرف کننده این ماده در آسیا شناخته می شوند. این اسید به عنوان یک واسطه سنتزی برای تولید بسیاری از داروها و ترکیبات شیمیایی غذایی مانند انسولین سنتزی، کافئین، آسپارتام و ویتامین B1 مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد اسید فرمیک در داروسازی

صنایع غذایی

اسید فرمیک در صنعت غذا و دارو در کشور های آسیایی به خصوص چین به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان یک حد واسط شیمیایی برای تولید دارو ها و مواد غذایی استفاده می شود. از جمله این مواد تولیدی می توان به انسولین مصنوعی، کافئین ، آسپارتام و ویتامین B1 اشاره نمود. عمده ترین کاربرد این ترکیب به منظور تنظیم pH واکنش می باشد. یکی دیگر از کاربری های متداول این ماده استفاده از آن در ذخیره سازی مواد غذایی به عنوان نگهدارنده (با گرید خوارکی E236 ) به خصوص برای نگهداری ماهی سالمونلا است.

ماده ی فوق در از بین بردن قارچ های روی سطوح و ظروفی که میوه ها در آنها ذخیره می شود ، مؤثر است و می تواند میوه ها را از خرابی زودرس حفظ نماید.

در بعضی از کاربرد های این ترکیب در صنعت غذایی، این ماده را با اسید لاکتیک و یا پروپیونیک مخلوط می نمایند. این مخلوط ساخته شده خورندگی کمی دارد اما به دلیل pH پایین سبب از بین رفتن میکروارگانیسم های مضر و بالا رفتن طول عمر محصول می شود.

 • جالب است بدانید این ماده از طریق مواد غذایی هم وارد بدن می شود:

همانطور که می دانید متانول از طریق فرایند های متابولیکی و یا خوردن میوه ها و سبزیجات وارد بدن می شود. علاوه بر این با خوردن آسپارتام (یک شیرین کننده ی مصنوعی) این ماده در بدن به متانول، اسپارتیک اسید و فنیل آلانین تجزیه می شود. حتما شنیده اید متانول ماده ای سمی است. اما مقدار جذب این ماده با خوردن محصولات غذایی، بسیار اندک است و نمی تواند آسیبی به بدن وارد نماید. در داخل بدن ما متانول به فرمالدئید(یک عامل سرطانزا) تجزیه می شود . با این حال این ماده جذب بدن نمی شود و به سرعت تیدیل به ماده ی فوق می شود. در نهایت این ماده از طریق ادرار دفع و یا به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود.

 • اما آیا اسید فرمیک می تواند مضر واقع شود؟

مقدار اندکی از این ماده نمی تواند برای بدن مشکلی به وجود  آورد. با این حال در مواردی که متانول به مقدار زیادی مصرف می شود (مانند نوشیدن متانول) مسمویت هایی حاصل می گردد. در این فرایند ماده ی فوق در بدن آنقدر زیاد تولید می شود که بدن تحت شرایط اسیدوز قرار می گیرد. در این شرایط برای فرد مشکلات بینایی، کوری، از بین رفتن حافظه، سرگیجه، کما، فشار خون پایین و ایست قلبی ممکن است رخ دهد.

حلال

این ماده به عنوان حلال نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب فوق می تواند پلی امید ها (نایلون 6 و نایلون 66) یا ابریشم را برای تولید الیاف و غشا ها در خود حل نماید. همچنین ترکیب فوق برای تمیز نمودن نیمه هادی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید فرمیک در زنبورداری :

وقتی اواخر تابستان فرا می رسد، زنبورداران به فکر حفاظت از کندو های خود در برابر سرما و حفاظت از کندو ها در طول زمستان می باشند.

رسیدگی به کندوهای زنبور عسل و کلنی موجب می شود تا زنبور ها بتوانند در طول فصل سرد زنده بمانند و در فصل بهار مجددا شروع به فعالیت نمایند. واروا یکی از مهمترین بیماری های زنبور عسل است که مسئول از بین رفتن کلونی های این موجودات در سرتاسر جهان به شمار می رود. واروا در کندو ی زنبور ها با کمک این ماده از بین می رود. محصول فوق به دلیل قیمت مناسب و اثر گذاری فراوان بر روی حشرات موذی موجود در کندو در بین زنبورداران محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

این ماده بر روی کیفیت عسل تولیدی نقشی ندارد. با ریختن این ماده بر روی کندو عسل ، ترکیب فوق تبخیر می شود و فرم گازی آن از رشد و نموی کنه ی واروا جلوگیری به عمل می آورد.

همچنین اسید فرمیک در از بین بردن کنه ی واروا و حشرات موذی نسبت به سایر موادی که برای درمان کندو عسل مورد استفاده قرار می گیرند ( مانند پیروتروئیدها) می تواند بسیار موثر تر واقع شود.

 • معایب

با این حال اگر این ترکیب با غلظت زیادی به کندو اعمال شود می تواند عوارض جبران ناپذیری به کندو وارد نماید. اما استفاده از این ماده در غلظت های پایین نیز موجب عدم تبخیر و از بین نبردن کنه ی واروا می شود. دما یکی دیگر از فاکتور های مهم در استفاده از این ماده می باشد. زنبورداران باید توجه نمایند تا از این ترکیب در صبح زود و هنگامی که دما حدود 15 درجه ی سانتی گراد است استفاده ننمایند. طبق تحقیقات آزمایشگاهی این نتیجه به دست آمد که بهترین دما برای تبخیر این ماده دمای 25 الی 30 درجه ی سانتی گراد می باشد.

اسید فرمیک در زنبورداری و معایب آن

لوازم آرایشی:

در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی محصول فوق در فرمولاسیون صورت ، گردن و سایر محصولات مراقبت از پوست ، پودرها و اسپری های بدن و محصولات مراقبت از مو استفاده می شود. این ماده به عنوان ماده نگهدارنده و برای کنترل pH مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود.

پیل های سوختی مایع 

این ماده تحت حرارت یا در واکنش با اسید به مونوکسید کربن و آب تجزیه می شود و در صورت وجود کاتالیزور به دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل می شود. در نتیجه این ماده به عنوان یک منبع مناسب برای تولید هیدروژن در سوخت های هیدروژنی پیشنهاد می شود. با این حال تا صنعتی شدن و استفاده در ابعاد وسیع به عنوان سوخت همچنان فاصله ی زیادی وجود دارد.

یک لیتر اسید فرمیک می تواند چیزی در حدود 590 لیتر هیدروژن تولید نماید. تقاضای جهانی برای این ماده به ویژه در زمینه انرژی تجدیدپذیر در حال رشد است.

سوخت های مایع به دلیل دارا بودن دانسیته بالای انرژی و سینتیک سریع اکسیداسیون ، پیل های سوختی مایع مستقیم (DLFCs) به عنوان یک منبع مناسب برای تامین انرژی مورد نیاز وسایل نقلیه شناخته می شوند . 

msds و خطرات

لازم به ذکر است پیش از شروع کار حتما جهت اطلاع از عوارض اسید فرمیک، msds آن را مطالعه کنید.

msds و خطرات اسید فرمیک

تولید لاتکس

این ماده در ساخت لاتکس برای فرایند کواگولاسیون مورد استفاده قرار می گیرد و موجب سوسپانسیون نمودن ذرات میکروسکوپی لاتکس (پلی ایزوپرن) در محیط آبی می شود. در محیط آبی سطوح ذرات لاتکس شارژ و یکدیگر را دفع می نمایند. به موجب همین امر فرایند کواگولاسیون رخ نمی دهد. در فرایند کواگولاسیون با کمک محصول فوق، این ماده سبب خنثی سازی این شارژ ها و حذف دافعه ی موجود می شود. 

این امر موجب تولید لاستیکی با کیفیت بالا می گردد. استفاده از ترکیباتی با پی اچ پایین تر باعث می شود که pH خیلی سریع و به صورت غیر همگن کاهش یابد و لاتکس تولید شده به صورت ناهمگن منعقد و بر خواص مکانیکی آن تاثیری منفی داشته باشد. استیک اسید با pH پایین تر نیز سبب کاهش پی اچ به مقدار اندک می شود و همین امر منجر به استفاده ی بیشتر از این ماده و افزایش هزینه ها می گردد. در نتیجه محصول فوق بهترین ماده برای فرایند منعقد سازی لاتکس و ساخت آن می باشد.

چند نمونه از نمک های این ماده

 • سدیم فرمات:

اسید فرمیک از واکنش سدیم هیدروکسید با HCOOH به وجود می آید. به طور عمده این ماده به صورت یک واکنش جانبی در اثر تولید پلی ال تولید می گردد (اکسیداسیون فرمالدهید در واکنش کانیزارو). از کاربرد های این نمک می توان به استفاده از آن برای ایجاد بافر و تنظیم pH در صنایع داروسازی ، نساجی ، چرم و… اشاره نمود. علاوه بر این محصول فوق یک تثبیت کننده آنزیم در مواد شوینده و یک نگهدارنده مواد غذایی (با گرید E 237) نیز می باشد. این ماده به عنوان یک افزودنی در آبکاری کروم ،  صنعت کاغذ،سدیم دیتیونیت و همچنین برای تثبیت PVC  استفاده می شود. 

 • پتاسیم فرمات:

این ماده بسیار هیگروسکوپیک می باشد و معمولا به صورت محلول آبی در بازار موجود است(حداکثر 75 درصد وزنی فرمات پتاسیم). این ماده به عنوان نمک دی فرومات (HCOOH·HCOOK) در محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر تولید این ماده به عنوان محصول فرعی در فرآیندهای مختلف پلی ال ، این ماده با سنتز مستقیم و از واکنش پتاسیم هیدروکسید و HCOOH نیز تولید می شود.

این ماده در جلوگیری از یخ زدگی در باند های فرودگاه و جاده ها ( مکان هایی که ضد یخ های حاوی کلر می توانند خورنده باشند) استفاده می شود. فرایند کریستالیزاسیون محلول 50 درصد از این ماده در دمای -47 درجه ی سانتی گراد آغاز می شود و در -58 درجه ی سانتی گراد به طور کامل یخ می زند

 • آمونیوم فرمات

محلول اسید فرمیک به عنوان بافر سیلاژ استفاده می شود. کمپلکس های پیچیده ی آن نظیر آمونیوم دی فرمات و آمونیوم تترافرمات در محلول های آبی بسیار پایدار می باشند. همچنین در محصولات DeNOx برای گازهای اگزوز موتور های دیزل و به عنوان معرف در بسیاری از واکنش های شیمیایی سنتزی مورد استفاده قرار می گیرد.

خود این ترکیب بر خلاف کمپلکس هایی که دارد پایدار نمی باشد و  در محلول آبی به راحتی می تواند به کربنات آمونیوم و بی کربنات تبدیل شود.

 • کلسیم فرمات

این ماده به عنوان مکمل خوراکی استفاده می شود.این ماده به عنوان یک افزودنی غذایی و خوراک دام به عنوان نگهدارنده (با گرید E238) استفاده می شود. همچنین استفاده از آن در تهیه ی سیمان می تواند زمان تنظیم آن (setting time) را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد. این ماده در دباغی چرم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آلومینیوم فرمات
 • سزیم فرمات

مقاله های مرتبط: 

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

اسید فرمیک مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *