نیتریت سدیم
نیتریت سدیمReviewed by نیتریت سدیم on Oct 2Rating: 5.0

  کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 99%

قیمت  : برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام $
mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      
09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

 


نیتریت سدیم:

فرمول شیمیایی: NaNO2

جرم مولی: 68.99gr/mol 

شکل ظاهری : کریستال و پودر سفید مایل به زرد 

ساختار لوئیس : 

نیتریت سدیم

نیتریت سدیم چیست؟

نیتریت سدیم یا سدیم نیتریت به صورت پودر یا گرانول سفید تا زرد کمرنگ است که نوع خالص آن در دمای 284 درجه سانتی گراد ذوب می شود و در دمای 320 درجه سانتی گراد به اکسید سدیم، اکسیدهای نیتروژن و نیتروژن تجزیه می شود. نیترات موجود در آن حدود 16% و pH آن در محدوده 9-7 می باشد. این محصول  کاملا در آب محلول است و بلافاصله به یون های سدیم و نیتریت تجزیه می شود.نیتریت سدیم در حضور اسیدها، منجر به تولید اسیدهای نیترات می شود. این ماده در دو نوع خوراکی و صنعتی موجود می باشد از نوع خوراکی آن به عنوان نگهدارنده فرآورده های گوشتی استفاده می شود. در سوسیس و کالباس ،هات داگ، ژامبون و … استفاده می شود. به بسیاری از این فراورده های گوشتی برای بهبود رنگ گوشت افزودنی هایی از جمله نیتریت سدیم خوراکی  اضافه می کنند.این ماده همچنین از رشد باکتری ها،و سایر میکروارگانیسم ها در مواد غذایی جلوگیری می کنند. نیتریت به تنهائی ولی نیترات زمانی که در اثر احیا به نیتریت تبدیل می شود اثر ضدمیکروبی دارد. اثر ضدمیکروبی نیتریت به میزان pH فراورده بستگی دارد، به طوری که با پائین آمدن یک واحد pH، بخش تجزیه نشدهٔ اسیدنیترو (HNO2) که عامل ضدمیکربی است به ۱۰ برابر افزایش می یابد و به همین دلیل افزودن مقدار کمی از اسیدهای خوراکی به فرآورده های عمل آمده به منظور کاهش میزان pH توصیه می شود. از این ماده  با گرید صنعتی در موارد بسیاری استفاده می شود که می توان به خاصیت ضد خوردگی اشاره کرد.

 

 تولید  :

فرآیند صنعتی تولید نیتریت سدیم به تبدیل آمونیاک مایع و حضور کربنات سدیم یا هیدروکسید سدیم تکیه دارد. آمونیاک مایع در دمای بالا با در یک بستر کاتالیستی در حضور هوا اکسید می شود که اکسیدهای نیتروژن (NO و NO2) را تولید می کند. اکسیدهای نیتروژن به یک برج جذب وارد می شود  و در واکنش با محلول کربنات سدیم یا هیدروکسید سدیم، محلول نیتریت سدیم تشکیل می شود. اگر از هیدروکسید سدیم استفاده شود، محلول غلیظ و خالص است و می تواند برای مصارف مشخص به مشتریان عرضه شود. چنانچه از کربنات سدیم استفاده شود، محلول بسیار رقیق است و باید طی چند مرحله آب آن حذف شود تا غلظت این محصول افزایش یابد. درنهایت در هر دو حالت، محلول باید از مراحل دیگری نیز بگذرد تا پودر خشک نیتریت سدیم بدست آید. سدیم نیتریت به هر دو روش خشک (گرانول یا پرک) و محلولی عرضه می شود. 

 آنالیز نیتریت سدیم 

 کاربرد :

  1.  دی آزو کردن (به وسیله واکنش با اسید هیدروکلریک)
  2.  شتاب دهنده در صنایع لاستیک
  3.  تثبیت کننده رنگ در گوشت خام
  4.  در صنایع عکاسی
  5.  در صنایع رنگ سازی
  6.  به عنوان واکنش گر در شیمی تجزیه

این ماده در پخت گوشت، بیکن و هات داگ و به عنوان ماده خام برای تولید پلیمرهای کاپرولاکتام و به عنوان آنتی اکسیدان برای سنتز پلیمرها استفاده می شود. همچنین به عنوان تثبیت کننده رنگ و نگهداره در گوشت و ماهی مصرف دارد. افزودن این محصول به گوشت، رشد باکتری های بیماری زا را به تاخیر می اندازد و مدت نگهداری آن را افزایش می دهد. 

همچنین این محصول در چسب، عوامل پیوندی، عوامل ضدیخ، عوامل پاک کننده و شوینده، ضدعفونی کننده ها، افزودنی مواد ساختمان، بازدارنده های خوردگی، افزودنی مواد غذایی، عامل انتقال گرما، عامل ضدیخ، مواد شیمیایی آزمایشگاهی، روان کننده ها و افزودنی ها، آفت کش های غیرکشاورزی، عوامل اکسیدکننده، مواد دارویی، عوامل احیا، پایدارکننده ها، عوامل فعال سطحی، بازدارنده خوردگی و … استفاده می شود. همچنین در صنعت لاستیک و تولید رابرها مصرف دارد. همچنین  نیتریت سدیم در تصفیه پساب، برای کنترل بو و جلوگیری از رشد باکتری استفاده می شود.  

این ماده در صنایع مختلف برای جلوگیری از زنگ زدن فلزات به عنوان ماده ضد خوردگی استفاده می شود.

ایمنی استفاده و مضرات  نیتریت سدیم:

تزریق وریدی این ماده به همراه سدیم تیوسولفات برای درمان مسمومیت سیانید استفاده می شود. درمان بیماری قلبی عروقی با نیتریت سدیم نیز گزارش شده است. همچنین یک کاربرد جدید نیتریت سدیم در پزشکی برای بیماران دچار سکته مغزی می باشد تا خون را به قلب و سایر ماهیچه ها هدایت کند

قیمت نیتریت سدیم :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین مواد شیمیایی و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت نیتریت سدیم به مشتریان خود عرضه میکند.

خرید نیتریت سدیم:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید نیتریت سدیم مورد نظرتان یاری نماید

فروش نیتریت سدیم:

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش نیتریت سدیم  را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای آگاهی از آخرین قیمت آن با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

021-77641136

021-77649244                               

021-77641217

مقاله های مرتبط:

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

نگهدارنده های صنایع غذایی چه هستند؟ آیا همه نگه دارنده ها سرطانزا هستند؟

با چه موادی ماندگاری مواد غذایی را بالا ببریم؟ هر ماده نگهدارنده با چه موادی در تضاد است؟
آیا نیتریت سدیم باعث سرطان می شود؟ آیا نیتریت سدیم بی خطر است؟

نیتریت سدیم به عنوان ماده ضد خوردگی 

آزمایش تعیین درصد خلوص نیتریت سدیم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *