آمونیوم کلرید
خرید کلرید آمونیوم | فروش کلرید آمونیومReviewed by 02177641136 on Nov 30Rating: 5.0

کلرید آمونیوم یا نشادر، ترکیبی غیر ارگانیک است که به شکل کریستال های سفید جامد و بی بو می باشند. در آب انحلال پذیر است (حدود 37 درصد). نخستین خطر جدی آن انتشار آن به محیط زیست است. پس اقدام اولیه در مواجه با این ماده باید اعمال محدودیت جهت انتشار به محیط زیست باشد.

این اسید، نمکی تشکیل می دهد که اثر دفع ادرار را با تحریک غشاهای مخاطی اعمال می کند و برای از بین بردن سرفه استفاده می شود. این ترکیب برای تولید سایر ترکیبات آمونیوم، همچنین به عنوان یک جوش لحیم کاری، کود و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود.

آنالیز نمونه محصول

…….آمونیوم کلراید

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- نشادر دارای فرمول مولکولی NH4Cl و وزن مولکولی 53.489 گرم بر مول است.

2- به صورت کریستالی بی رنگ یا سفید و یا پودری دانه است. کاملا بدون بو است و مزه ای شور دارد.

3- دارای نقطه جوشی در حدود 520 درجه سانتی گراد و نقطه ذوبی 662 درجه فارنهایت می باشد.

4- حلالیت نشادر در آب در حدود 37 درصد یعنی 37 گرم در 100 گرم آب اندازه گیری شده است.

5- همچنین حلالیت آن در اتانول در حدود 0.6 گرم در 100 میلی متر در دمای 19 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

6- چگالی ویژه آمونیوم کلرید 1.53 در دمای 68 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است.

7- فشار بخار این ماده حدود 1 میلی متر جیوه در دمای 321 درجه فارنهایت اندازه گیری شده است.

8- در دمای آتش، قدرت آن باعث خوردگی در فلزات می گردد.

9- PH آن در محلول آبی در دمای 25 درجه سانتی گراد به این صورت است: محلول آبی 1 درصد دارای PH  برابر با 5.5 ، در محلول 3 درصد، 5.1 و در محلول 10 درصد، 5 است.

تولید کلرید آمونیوم

آمونیوم کلرید به طور تجاری از ترکیب کردن آمونیاک و گاز کلرید هیدروژن یا محلول آبی اسید هیدروکلریک به دست می آید. طبق واکنش زیر خواهیم داشت:

کلرید آمونیوم

این ماده همچنین در طبیعت در مناطق آتشفشانی و روی سنگ های آتشفشانی نزدیک دهانه تشکیل می شوند. کریستال ها از حالت گازی ته نشین می شوند، طول عمرشان بدین حالت کم است و تمایل دارند با آب ترکیب شوند و در آن حل گردند.

کاربرد آمونیوم کلرید

این ترکیب شیمیایی می توان در راه های مختلفی مصرف شود. در اینجا به مهمترین کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

این ترکیب در درمان برخی بیماری ها نظیر ادما به این بیماران تجویز می گردد. مقدار مصرف آن حدود 9 گرم در روز جهت درمان این بیماری توصیه می گردد. این ماده به صورت افزایش دفع کلیوی کلرید عمل می کند. در عین حال، به عنوان یک اسیدی کننده نیز استفاده می شود، زیرا این نمک باعث افزایش غلظت اسیدیته یون های هیدروژن آزاد می شود.

کلرید آمونیوم به مدت 5 تا 6 ساعت پس از مصرف به جذب دارو در دستگاه گوارش کمک می کند. همچنین این نمک برای تولید سلول های خشک قلع در فرایند روی و فرآیندهای گالوانیزه استفاده می شود. در صنایع مختلف جهت حذف اکسید فلز استفاده می شود. همچنین در منسوجات و سفال نیز کاربرد دارد.

این نمک هرگز نباید به عنوان درمان متابولیک آلکالوز مورد استفاده قرار گیرد زیرا ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیوی شود. اگر مصرف این دارو بدون نظارت و توصیه یک پزشک مصرف شود، می تواند عوارض جانبی مانند سردرد، بی حالی، استفراغ، اسهال، بی اشتهایی و سایر بیماری ها داشته باشد.

اگر بخواهیم به طور کلی مصارف نشادر را مورد ارزیابی و جمع بندی قرار دهیم، می توانیم این موارد را در دو دسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی کنیم.

مصارف صنعتی:

1- مورد استفاده در صنایع چسب و مهر موم سازی

2- استفاده به عنوان جاذب

3- مورد کاربرد در عوامل بازدارنده از خوردگی ها

4- کاربرد در عوامل مبادله یونی

5- عوامل اکسید کننده و کاهنده

6- مصارف شیمیایی کشاورزی

مصارف غیر صنعتی:

1- استفاده از آنها در باتری ها

2- مورد استفاده در تامین مصالح در ساخت و ساز

3- مورد کاربرد در محصولات پاک کننده و مراقبتی مبلمان منازل

4- کاربرد در بسته بندی مواد غذایی

6- مورد استفاده در سوخت و مشتقات سوختی

7- مورد کاربرد در محصولات تصفیه آب

8- کاربرد در فیلم و فوتوگرافیک و لوازم عکاسی

بازار جهانی

 در این بازار، غول های تولید کننده این ماده اکثرا از کشور چین هستند. بر اساس گزارشی، فروش جهانی آمونیوم کلرید به ارزش 1344 میلیون دلار در سال 2016 رسیده است و انتظار می رود که از سال 2016 تا سال 2023 ارزش درآمد حاصل از این ماده به 1858.69 میلیون دلار برسد. همچنین پیش بینی می گردد که در طول مدت پیش بینی، این بازار با رشدی حدود 4.73 درصدی رو به رو شود.

این مقاله در مورد کاربرد ها و خواص نشادر، کلرید آمونیوم در حل جدول، قیمت آمونیوم کلراید صنعتی و موارد مصرف نشادر تهیه و تنظیم شده است.

قیمت کلرید آمونیوم :

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید کلرید آمونیوم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش کلرید آمونیوم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس :

۰۲۱-۷۷۶۴۱۲۱۷
۷۷۶۴۱۱۳۶ -۰۲۱
۰۲۱-۷۷۶۴۹۲۴۴ 
۰۲۱-۷۷۶۵۷۱۳۲

 

 

 

 

منابع:

Ammonium chloride. (2018, November 06). Retrieved November 30, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Ammonium_chloride

Ammonium chloride. (n.d.). Retrieved November 30, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonium_chloride#section=Top

USES AND APPLICATIONS OF AMMONIUM CHLORIDE. (2016, May 03). Retrieved November 30, 2018, from https://aldebaransistemas.com/en/uses-and-applications-of-ammonium-chloride/

MarketResearch.com. (2017, May 01). Retrieved November 30, 2018, from https://www.marketresearch.com/QYResearch-Group-v3531/Global-Ammonium-Chloride-Trends-Sales-10839394/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *