آمونیاک2

آمونیاک چیست و آن را از کجا تهیه کنیم ؟ این ترکیب (Ammonia) در شرایط عادی به صورت گاز بوده و بوی تندی دارد اما بسته به نوع کاربرد، در انواع آمونیاک مایع و پودری  برای استفاده خوراکی نیز یافت می شود. از نظر ساختار مولکول این ماده از نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده و یکی از مهمترین ترکیبات هیدروژنه ی ازت (N) به حساب می آید. جهت خرید آمونیاک صنعتی و اطلاع از قیمت آن می توانید از طریق شماره های تماس با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تماس با واحد فروش021-77641136

 021-74926

آنالیز محصولآنالیز
واتس آپ09198991006-8

خرید و فروش آمونیاک:

موسسه مبتکران شیمی با تجربه طولانی در تامین انواع مواد شیمیایی با برترین برندهای موجود داخلی و خارجی، آماده همکاری با واحدهای تولیدی و صنعتی مختلف می باشد. مشتریان گرامی می توانند جهت دریافت قیمت آمونیاک و همچنین دریافت مشاوره پیرامون ماده مورد درخواست با متخصصین ما به صورت رایگان در ارتباط باشند.

جدول خواص فیزیکی :

فرمول شیمیاییNH3
جرم مولکولی17.031 گرم بر مول
رنگ بی رنگ
نقطه جوش33.34- درجه سانتی گراد

.

آمونیاک چگونه تولید می شود ؟

مهمترین روشی که امروزه در اکثر واحد های صنعتی استفاده می شود تولید از طریق گاز سنتز متشکل از نیتروژن و هیدروژن به نسبت (1:3) است که از آن با نام روش تولید هاربر یاد می شود.مکانیزم این فرآیند به این صورت است که گازهای مذکور در راکتور در حضور کاتالیزور و تحت دمای 400 تا 500 درجه سانتی گراد و فشاری در حدود 100 بار واکنش داده و در نهایت پس از تصفیه گاز سنتز، آمونیاک استخراج می شود.

تولید آمونیاک

کاتالیزور های پر کاربرد در این فرآیند شامل اکسید آلومینیوم، دی اکسید سیلسیم و اکسیدهای برلیم و وانادیم هستند.محصولات جانبی واکنش که در عملیات تصفیه نهایی خارج می شوند شامل مونو اکسید کربن(CO) ، دی اکسید کربن (CO2)، آب و هیدروژن سولفید هستند که جداسازی آنها در کیفیت محصول نهایی بسیار موثر است.

 

واکنش با آب :

واکنش آمونیاک با آب به شرح زیر انجام می شود. این ماده به طور کامل در آب حل شده و در اثر آن گرما آزاد می شود.

 

NH3 + H2O NH4+ + OH

آمونیاک چه کاربردی دارد ؟

نکته جالب پیرامون این ماده این است که از آن با نام های آمونیاک صنعتی و خانگی یاد می شود، دلیل این نامگذاری را می توان به طور مستقیم به تنوع کاربردهای این ماده تعمیم داد که در ادامه به بررسی چند مورد از آنها خواهیم پرداخت.

 

استفاده از آمونیاک برای شستشو :

شوینده های حاوی آمونیاک

شاید یکی از پر استفاده ترین موارد این ماده استفاده در صنایع شوینده باشد، این ماده به دلیل خاصیت مناسب تمیز کنندگی و همچنین خطرات کم در اثر استفاده به سرعت به یکی از اصلی ترین مواد در فرمولاسیون شوینده های صنعتی و خانگی بدل گشته است. در هر دو مورد ذکر شده آمونیاک بوسیله آب رقیق شده و استفاده می شود. غلظت این ماده در شوینده های خانگی حدود 10 درصد و برای انواع صنعتی تا 25 درصد قابل افزایش است. رقیق نکردن این محصول با آب و استفاده از آن به صورت خالص می تواند با آسیبهای شدید و سوختگیهای پوستی همراه باشد.

در نهایت از این ماده به طور محدود در رنگ مو نیز استفاده می شود، البته با توجه به مشخص شدن اثرات نامطلوب آن بر روی پوست و مو، استفاده از آن در تولید این محصولات بسیار محدود شده است.

گستره استفاده از این ماده و افزایش تقاضای خرید آمونیاک سبب رشد میزان تولید آن در سالهای اخیر گردیده است، به طوریکه نرخ تولید جهانی آن توسط بزرگترین تولید کنندگان ( چین، روسیه، هند و آمریکا ) از 159 هزار تن در سال 2017 به 171 هزارتن در سال 2019 افزایش پیدا کرده است.  

 

کاربرد در کشاورزی :

امروزه در صنعت کشاورزی از کودهای شیمیایی متعددی برای تغذیه خاک و بهبود شرایط آن برای رشد گیاه استفاده می شود، یکی از کاربردهای مهم NH3 استفاده در تولید کودهای حاوی نیتروژن می باشد.طبق بررسی ها استفاده از این ماده به شکل مایع و اسپری کردن آن روی سطح خاک نیز می تواند با جذب نیتروژن موجود در آن به خاک همراه باشد، از طرفی استفاده بیش از اندازه از این محصول و همچنین کودهای رایج نیتروژن می تواند سبب مسمومیت گیاه شود و از علائم آن می توان به سوختن و قهوه ای شدن برگ گیاه یا سیاه شدن ریشه آن اشاره نمود.

بیشتر بخوانید : سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید کودهای شیمیایی:

سولفات آمونیوم

سولفات روی

استفاده در صنایع پتروشیمی :

تولید محصولات پتروشیمی بعضا با تولید برخی فراورده های جانبی با خاصیت اسیدی همراه است، از آنجایی که این ماده یک باز ضعیف محسوب می شود یکی از کاربرد های آن را می توان کمک به خنثی سازی این محصولات جانبی دانست.

کاربرد در تولید خنک کننده ها :

نکته جالب پیرامون این ماده  این است که نزدیک به 327 کالری گرما تنها توسط 1گرم از این ماده جذب می شود که این ویژگی در کنار هزینه تولید پایین آن سبب بهره گیری در ساخت تجهیزات تهویه هوا و خنک کننده های صنعتی و بعضا خانگی گردیده است.

پرسش و پاسخ :

در انتها لازم است به چند سوال و نکته مهم پیرامون این ماده پاسخ دهیم.

چه شوینده هایی حاوی آمونیاک هستند ؟

تقریبا می توان گفت عمده محصولات پاک کننده حاوی این ماده می باشند، شیشه شور ها، پاک کننده های اجاق گاز، پاک کننده های سطوح سرامیکی و کفپوش ها و تمیز کننده های حمام و دستشویی بخشی از این محصولات می باشند، اگر بیشتر کنجکاو هستید تا این ماده را در تمیز کننده مورد نظرتان کشف کنید، کافیست نیم نگاهی به برچسب آن بیاندازید.

ترکیب با سفید کننده ممنوع !

یکی ار مواردی که همواره نفی می شود ترکیب محصولات پاک کننده با یکدیگر است، بیشترین خطری که ممکن است در زمان استفاده از این ماده با آن مواجه باشید استنشاق گاز کلرآمین ناشی از ترکیب کردن سفید کننده های حاوی کلر با آمونیاک است، این گاز سمی بوده و تنفس آن باعث بروز آسیب های جدی به مجاری تنفسی خواهد شد، بنابراین اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید جمله ی ترکیب با سفید کننده ممنوع را همواره به خاطر داشته باشید.

اهمیت سنجش آمونیاک خون به چه علت است ؟

آمونیاک در خون

به دلیل حضور این ماده در بدن و تاثیرات آن، همواره سنجش دوره ای آن از طریق آزمایش خون توصیه می شود. مقدار مجاز آن در خون معادل 15 تا 45 میکروگرم به ازای هر دسی لیتر بوده و بالاتر بودن آن می تواند سبب ضعف حافظه،فشار خون، تشنج و حتی اغما گردد.

مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *