آکریل آمید

ترکیبی که از سال ها قبل در غذاها وجود داشته اما بالاخره در سال 2002 کشف شد، آکریل آمید (acrylamide) نام دارد. این ترکیب در غذاهای گیاهی به صورت طبیعی حضور دارد، به سرعت پلیمریزه می شود و به عنوان محصول جانبی در زمان حرارت دادن غذاهای سرشار از نشاسته در دمای بالا تشکیل می شود. البته امروزه این ترکیب را به صورت صنعتی برای کاربردهای مختلف در صنایع نیز می سازند. از جمله کاربردهای آن می توان به تولید رنگ، مواد آلی، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی بهداشتی و تصفیه فاضلاب ها اشاره کرد. این ماده در غذاهای سرشار از کربوهیدارت مانند غذاهای سرخ شده به وفور یافت می شود، و در زمان گرم شدن بخارات تیزی را از خود منتشر می کند. همچنین در غذاهایی مانند قهوه، زیتون سیاه، آلو خشک، بادام زمینی، گلابی خشک، چیپس، غلات، نان و کلوچه حضور دارد. در لبنیات، گوشت و محصولات ماهی یا تشکیل نمی شود یا در سطوح بسیار پایینی حضور دارد.

خرید آکریل آمید:

برای خرید آکریل آمید با قیمت مناسب و کیفیت عالی با کارشناسان واحد فروش مبتکران شیمی تماس بگیرید. در جدول زیر می توانید مشخصات و آنالیز این محصول را مشاهده کنید.

اطلاعات محصول تولید کننده: چین

CAS NO:79-06-1

بسته بندی: کیسه ۲۵ کیلویی

درصد خلوص: 98%

آنالیز محصول برگه آنالیز

آکریل آمید چیست؟

آکریل آمید یا آمید آکریلیک یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CH2=CHC(O)NH2 است، این ترکیب جامد کریستالی سفید رنگ و بدون بویی است که در زمان ذوب به شدت واکنش می دهد. این ماده به صورت جامد یا محلول وجود دارد و شکل جامد آن در دمای اتاق پایدار است، اما پس از ذوب به شدت پلیمریزه می شود. چگالی کمتر از آب دارد و در آب و چند حلال آلی دیگر به راحتی حل می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی:

نام دیگر آکریلیک آمید
فرمول شیمیایی   CH2=CHC(O)NH2 یا C3H5NO
وزن مولکولی 71.08 گرم
مشخصات ظاهری جامد کریستالی سفید رنگ و بی بو
نقطه جوش 192.60ºC
نقطه ذوب 84.5ºC
حلالیت محلول در آب، اتانول، اتیل اتر و استون
دانسیته 1.12 g/cm3
PH 5 – 6.5

روش تولید آکریل آمید:

این ترکیب، ماده ای سمی است که از طریق واکنش شیمیایی بین قندها و یک اسید آمینه به نام آسپاراژین در غذاهای گیاهی مانند سیب زمینی و غذاهای مبتنی بر غلات تشکیل می شود.

فرمول ساختاری آکریل آمید و حضور آن در چیپس ها

در واقع در طول پخت در دمای بالا مانند سرخ و برشته کردن، تشکیل می شود و جوشاندن یا بخار پز کردن غذاها باعث تشکیل آن نمی شود. در واقع در غذاها، از قندها و اسید آمینه هایی که به طور طبیعی وجود دارند، ساخته می شوند.

این ماده را با هیدرولیز اکریلونیتریل نیز می توان تهیه کرد، که واکنش آن به صورت زیر است:

CH2=CHCN + H2O → CH2=CHC(O)NH2

این واکنش توسط اسید سولفوریک و نمک های فلزی مختلف کاتالیز می شود.

کاربردها:

از این ترکیب در تولید مواد شیمیایی، لنزهای تماسی، تولید خمیر و کاغذ، رنگ، مواد آلی، فراوری سنگ معدن، تصفیه شکر و تصفیه فاضلاب استفاده می کنند. همچنین در تولید پلیمرها در صنایع تصفیه آب، خمیر و کاغذ، نساجی، ساخت رنگ و چسب و به عنوان یک معرف آزمایشگاهی کاربرد دارد. این ترکیب به صورت صنعتی برای استفاده در محصولاتی مانند پلاستیک، دوغاب، محصولات تصفیه آب و لوازم آرایشی تولید می شود. همچنین در دود سیگار هم می توان این ترکیب را یافت.

تولید پلی آکریل آمید:

بیشتر آکریلیک آمید به صورت صنعتی برای تولید پلیمرهای مختلف مانند پلی آکریل آمید استفاده می شود. این پلیمر محلول در آب که سمیت پایینی نیز دارد به عنوان ضخیم کننده و عامل لخته ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

آکریل آمید، پیش ساز تولید پلی آکریل آمید؛ ماده ای موثر در تصفیه آب

به صورت کلی در تصفیه آب آشامیدنی، جلوگیری از خوردگی، استخراج مواد معدنی و ساخت کاغذ کاربرد دارد. همچنین از ژل های پلی آکریل آمید در پزشکی و بیوشیمی نیز استفاده می کنند.

Msds و نکات ایمنی:

به طور کلی این ماده را در گروه مواد بسیار سمی قرار می دهند، البته مشتقات آن مانند پلی آکریل آمید سمی نیست. سطوح بالای این ترکیب در آزمایشگاه باعث ایجاد سرطان روی حیوانات شد، اما هنوز به طور دقیق مشخص نیست که روی انسان ها چه تاثیری دارد. سمیت این ماده معمولا سیستم عصبی و تولید مثل را درگیر می کند که اثرات آن ضعف عضلانی، بی حسی دست ها و پا ها، تعریق، بی ثباتی و کلافگی است. بهتر است پیش از کار با این ترکیب نکات ایمنی را مطالعه و رعایت کنید.

 • هنگام کار از دستکش، لباس و عینک محافظ استفاده کنید.
 • تماس این ماده با پوست، باعث تحریک و واکنش های آلرژیک می شود. پس از تماس لباس های آلوده را تعویض کنید و آن ناحیه را با آب فراوان بشویید.
 • استنشاق این ماده خطرناک و مضر است؛ پس از استشمام، از محیط کار خارج شده و هوای تاز تنفس کنید.
 • بلع این ترکیب نیز خطرناک است، در صورت بلع حداکثر دو لیوان آب بنوشید و به پزشک مراجعه کنید.
 • این ترکیب در صورت تماس با چشم ها، می تواند باعث تحریک و آسیب جدی شود. پس از تماس، اگر لنز تماسی دارید خارج کرده و آن ناحیه را برای چند دقیقه با آب بشویید.
 • برای خاموش کردن آتش حاصل از این ماده از فوم، آب، کربن دی اکسید و پودر خشک استفاده کنید.

با رعایت نکات ایمنی خطرات ناشی از این ترکیب آلی را کاهش دهید.

جمع بندی:

آکریل آمید یک ترکیب آلی با فرمول C3H5NO است که به صورت طبیعی در غذاهای گیاهی وجود دارد. البته شکل مصنوعی آن را نیز برای کاربردهای صنعتی نیز می سازند. اصلی ترین کاربرد این ترکیب را می توان به عنوان پیش ساز برای تولید پلی آکریل آمید دانست.

2 نظر برای «آکریل آمید؛ قیمت خرید اکریل آمید»

  • مبتکران می‌گوید:

   آکریل آمید در تصفیه آب برای خنثی سازی بار الکتریکی محیطی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *