سود پرک
سود پرک (سود پرک چیست) | فروش سود پرکReviewed by 02177641136 on Nov 12Rating: 5.0

سود پرک sodium hydroxide. این ترکیب به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد به صورت عمده در صنایع متفاوتی استفاده می شود. برای مصرف کنندگان همواره کیفیت و قیمت سود پرک از اهمیت بالایی برخوردار است ، جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش و خرید و فروش سود پرک این محصول با مشاوران ما در دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

قیمت سود پرک: 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   09198991006
             09198991007
             09198991008

ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

خرید سود پرک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سود پرک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

 021-77657131

 021-77641136

 021-77649244

کشور تولید کننده: روسیه / چین / ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 99.5% با مش 3-1 میلی متر و محلول در آب 

برگه ی آنالیز نمونه محصول

بوراکس پنتا

.

سود پرک چیست ؟

این ماده عموما به شکل خالص NaOH اطلاق می شود که به صورت جامد ورقه ای (یا گرانول ) و سفید رنگ وجود دارد. این ترکیب در بسیاری از صنایع کاربرد فراوانی دارد و به عنوان یکی از مواد اساسی در آزمایشگاه های شیمی شناخته می شود. 

از این ماده برای تست شناسایی فلزات، شمارش تعداد کاتیون ها ، تولید و پردازش واکنش های شیمیایی در آزمایشگاه ها استفاده می گردد.

در دمای اتاق و به صورت معمول سدیم هیدروکسید کریستالی سفید رنگ، بی بو و با خاصیت جذب کنندگی رطوبت هوا می باشد. هنگام خنثی سازی این ماده با اسید و یا محلول کردن آن در آب گرمای قابل توجهی آزاد می شود که ممکن است برای اشتعال پذیری بعضی مواد کافی باشد و سبب آتش سوزی گردد. استفاده از این ترکیب عموما به صورت جامد (گرانوله،پرک) و یا سود مایع می باشد. لازم به ذکر است که این ماده در حالت مایع با دارا بودن خلوص 48 الی 50 درصد دارای بیشترین مقدار غلظت از این ماده می باشد. اما در حالت جامد با خلوص های بالا حتی تا حدود 99.9% نیز تولید می گردد

ترکیب فوق اغلب برای تولید صابون، کاغذ، مواد منفجره، مواد رنگی و فراورده های نفتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از دیگر کاربرد های این محصول می توان به پردازش پنبه و فلزات، شست و شو و سفید سازی، پوشش های اکسیدی، آبکاری الکتریکی و… اشاره نمود.

سود پرک چیست ؟

تاریخچه sodium hydroxide:

در مصر باستان تولید این ماده با واکنش دادن سدیم کربنات و آهک هیدراته طبق واکنش زیر صورت می پذیرفت.

تاریخچه و روش سنتی تولید سود پرک

با گذشت سال ها روش های دیگری جایگزین این روش قدیمی شد که از آن جمله می توان به روش سالوی در سال 1861 اشاره نمود. اما امروزه بهترین روش تولید این ماده به صورت صنعتی استفاده از روش کلرآلکالی می باشد. که در آن محلول کلرید سدیم با کمک یکی از غشاهای دیافراگمی ، غشایی و یا جیوه ای الکترولیز می شود و محصول سدیم هیدروکسید، هیدروژن و کلر تولید می گردد.

کاربرد ها 

این ترکیب کاربرد های فراوانی دارد و در ساخت شمع یا صابون، تولید کاغذ،شوینده ها و… به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده یک محصول مشترک در هنگام تولید کلر در فرایند کلر آلکالی به حساب می آید. خوردن آن خطرناک است و می تواند منجر به آسیب به بافت های انسان شود.

کاربرد سود پرک در پوست کندن میوه هاکاربرد های سود پرک در تهیه ی صابون
کاربرد های سود پرک در شوینده هاکاربرد سود پرک در ساخت کاغذ

برای از بین بردن چربی ها و گرفتگی لوله ها با چربی از این ماده استفاده می نمایند. سود پرک به صورت جامد و یا مایع می تواند چربی ها را به صابون تبدیل نماید و سپس آن ها را در آب حل کند و موجب تمیزی سطوح از چربی ها گردد.

هنگام حل کردن سود پرک در آب ظرف واکنش بسیار داغ میکند زیرا این واکنش بسیار گرمازا است

روش استفاده 

برای بسیاری از موارد لازم است که ابتدا کاستیک سودا را در آب حل کرد. به دلیل خطراتی که انجام این کار می تواند داشته باشد انجام این عمل باید با احتیاط و طبق دستور العمل های ایمن صورت پذیرد.

قبل از کار با این ماده استفاده از ماسک جراحی ، دستکش و عینک ضروری است.

مراحل محلول سازی:

بر اساس دستورالعمل میزان لازم از آب را در یک فلاسک پیرکس بریزید ( به دلیل بالا رفتن دما ) . حالت ایده آل استفاده از آب سرد است.

مقدار مورد نیاز از کاستیک را اندازه گرفته و به آب اضافه کنید. این عمل نباید بسیار سریع و یا بسیار کند صورت بگیرد. سودا را باید به صورت پاششی به آب اضافه کرد زیرا بسیار سریع رسوب می کند. همواره باید سود سوز آور را به آب اضافه کرد و برعکس آن را هیچوقت نباید انجام شود.

با استفاده از یک قاشق تفلونی مخلوط را بدون تکان دادن هم بزنید . لایه ای سخت در ته طرف شکل گرفته و مخلوط کدر خواهد شد که این امری طبیعی است. هرگز از مخلوط کن و یا شیکر استفاده نکنید.

مراحل محلول سازی سود پرک

محلول را به مدت چند دقیقه رها کرده و سپس هم زدن را ادامه دهید ، در نهایت همه اجزا حل شده و محلول نهایی کاملا شفاف خواهد بود.

سود را باید در همان دمای توصیه شده استفاده کرد ، اگر اجازه دهیم کامل سرد شود ، کربن دی اکسید محیط را جذب کرده و لایه ای از سدیم کربنات بر روی آن شکل خواهد گرفت که باعث کدر شدن محلول می شود.

انحلال پذیری:

سود پرک در آب، اتانول و گلیسیرین حل می گردد. تحقیقات ثابت کرده است که با گرما دادن می توان خاصیت انحلال پذیری این ماده را در آب بیشتر نمود. در شکل زیر می توانید رابطه ی بین دما و سرعت انحلال پذیری 1 گرم از این ترکیب را در آب مشاهده نمایید.

انحلال پذیری سود پرک

ویسکوزیته

همانطور که گفته شد در صنعت سود مایع 50 درصد بالاترین غلظت از این ترکیب را تشکیل می دهد اما انتظار داریم این ماده دارای ویسکوزیته ی بالایی باشد. در نمودار و جدول زیر می توان این گفته را به راحتی اثبات نمود:

 

 

ویسکوزیته ی سود پرک

 

ارتباط بین ویسکوزیته و غلظت سود پرک

مکانیسم واکنش

سدیم هیدروکسید را جز باز های قوی به حساب می آورند زیرا ترکیب فوق در محیط آبی به طور کامل تفکیک می شود و یون هیدروکسید آزاد می نماید.

مکانیسم شیمیایی سود پرک

کربن دی اکسید موجود در هوا به راحتی در محیط های آبی جذب می گردد و می تواند با سدیم هیدروکسید واکنش دهد و منجر به تولید کربنات ها شود.

مکانیسم شیمیایی

طی این فرایند pH محلول واکنش به هم می ریزد و تعادل آن به یون های CO2, HCO3 – و CO3 2 وابسته می گردد.

 هیدروکسید سدیم می تواند موجب اکسید شدن فلزات شود و گاز منفجره ی هیدروژن را نیز تولید نماید

به عنوان مثال واکنش این ماده با فلز روی را می توانید در ادامه مشاهده نمایید

مکانیسم واکنش سود با فلزات

شرایط نگهداری

این ماده باید جدا از مواد شیمیایی دیگر از جمله اسید ها،پراکسید های آلی، مواد منفجره،فلزات و…ذخیره سازی شود. sodium hydroxide را در ظروف استوانه ای از جنس فولاد ذخیره سازی می کنند اما استفاده از مخازنی از جنس رزین های مصنوعی مقاوم به ترکیبات قلیایی بیشتر توصیه می گردد.لازم است برای جلوگیری از خوردگی ظروف فولاد،انجماد محصول و جذب رطوبت، ظروف ذخیره سازی را در محیط های خشک نگهداری کرد. محیط نگهداری این ماده باید عایق و از تهویه مناسب و سیستم گرمایشی برخوردار باشد .همچنین مکان های نگهداری سود پرک باید امکان دسترسی به مقدار زیادی آب را داشته باشند تا بتوان در صورت ریخته شدن سدیم هیدروکسید،خطر آن را خنثی نمود.

بسته بندی 

کامیون حمل مخازن معمولا 8  m3 ظرفیت دارد.
مخازن ریلی معمولا 30 m3 ظرفیت دارند.
تانکر های حمل کننده ی سدیم هیدروکسید مایع دارای ظرفیت 50تا 300 m3 است.

حمل سود مایعبسته بندی سود پرک

خط تولید و پسماند های آن

پسماندهای تولید این ماده در هر یک از فرایند های کلرالکالی از جمله سل جیوه ای، سل دیافراگم و سل غشایی به صورت جامد، مایع و یا گاز ی می توانند آثار مخربی بر روی محیط زیست بر جای بگذارند. پارامتر هایی از جمله ذرات معلق و غلظت یون هیدروژن در ایجاد آلودگی توسط فرایند کلرالکالی نقش مهمی دارند که باید کنترل گردد.

فرآیند دیافراگمی

پساب سل های دیافراگمی و جیوه ای به دلیل وجود آزبست و جیوه در آن، جز خطرناکترین پساب ها هستند. دستگاه های قدیمی نیز  به دلیل استفاده از آند گرافیتی به جای آند تیتانیوم پساب هایی حاوی سرب و کلر تولید می کردند همچنین با استفاده از آندهای فلزی مقدار حجم پساب تولید شده نسبت به آند گرافیتی به حدود نصف کاهش پیدا می کند.

فرآیند دیافراگمی تولید سود پرک

در سل های دیافراگم و سل های غشایی برای تغلیظ کردن مقدار سود به دست آمده و خالص سازی آن از وجود نمک ها و تبدیل سدیم هیدروکسید به غلظت حدود 50% و بالاتر نیاز به حرارت دهی و کمک گیری از عملیات تبخیر است.

در فرایند دیافراگم با حرارت دهی این محصول ناخالصی نمک ها به صورت رسوب جدا می گردد. نمک سدیم کلرید به دست امده در اثر تبخیر غلظتی متفاوت نسبت به نمک الکترولیز شده در اول فرایند کلرآلکالی دارد اما با رقیق سازی می توان مجددا از آن در فرایند الکترولیز کمک گرفت و از ورود آن به محیط زیست جلوگیری نمود.

 برای تغلیظ کردن سود پرک و رساندن آن به غلظت بالا در ازای هر تن تولید سود چیزی در حدود 5 تن آب تبخیر می گردد که با خنک سازی می توان مجددا آن را مورد استفاده قرار داد.

فرآیند غشایی 

در سل های غشایی در هنگام شست و شوی غشای تبادل یون شاهد وجود هیدروژن کلرید رقیق همراه با مقداری از عناصر کلسیم، منیزیم و آلومینیوم کلرید محلول هستیم. این فاضلاب برای محیط زیست خطرناک است و باید با سایر فاضلاب های اسیدی خنثی گردد. استفاده از خاکستر سودا یا همان سدیم کربنات (Soda ash ) موجب حذف فلزات سنگین نامبرده طبق فرایند تبادل یونی می گردد و سختی آب را به طور قابل قبولی کاهش می دهد.

فرآیند جیوه ای

الکترولیز در سلول های جیوه ای یا روش کستنر-کلنر (castner-kellner ) مقادیر زیادی جیوه به روش های مختلف از جمله، هدر رفت جیوه در هنگام شست و شوی سل ها، تعمیرات سل ها، آب نمک جاری در سلول، هواي خروجي از سلول و… تولید می شود. که غلطتی در حدود 0-20 ppm دارد. جیوه ماده ای سمی و خطرناک است که آثار مخرب آن باعث گشته تا استفاده از سلول های جیوه ای در بسیاری از کشور های دنیا ممنوع اعلام گردد.

فرآیند جیوه ای تولید سود پرک

مقدار وجود جیوه در پساب ها به خلوص نمک مورد استفاده در خط تولید کاستیک سودا بستگی دارد.

جیوه به تنهایی و یا به صورت جیوه کلرید معمولا به صورت محلول در پساب ها یافت می شود برای کاهش وجود جیوه  در پساب ها از افزودنی هایی مانند پودر سولفور کمک می گیرند. با افزودن سولفور و استفاده از ماده ی هیدرو سولفید سدیم به پساب، جیوه  تبدیل به سولفید جیوه می گردد.

سولفید جیوه به دلیل حلالیت پایین در تثبیت جیوه نقش به سزایی ایفا می کند و به دلیل نامحلول بودن می تواند با کمک فیلترهایی مخصوص از محلول جداسازی شود.

همچنین پرورش و استفاده از جلبک ها می تواند در حذف جیوه مفید واقع شوند این کار موجب حذف 84% جیوه از پساب های آلوده می گردد.

نکات ایمنی sodium hydroxide:

در حال حاضر کارخانه های کلر آلکالی در ایران به دلیل قدیمی بودن ، بر اساس سل های جیوه ای پایه ریزی شده اند اما به طور معمول میزان جیوه تولیدی در این کارخانه ها توسط سازمان محیط زیست ایران مورد نظارت قرار می گیرد و  به طور مرتب اندازه گیری می شود.

نکات ایمنی سود پرک

جیوه می تواند وارد آب های زیر زمینی و زنجیره ی غذایی گردد.

که اگر غلظت آن در مغز به حدود 20 ppm برسد می تواند مشکلات عصبی، بی حسی دست ها و پاها را به دنبال داشته باشد و موجب به دنیا آمدن بچه هایی با عقب ماندگی ذهنی گردد در نتیجه فاضلاب های تخلیه ای در سلول های جیوه ای نباید به دریاها و دریاچه ها وارد شود. یک اشتباه رایج این است که تصور می شود به دلیل سنگین بود  جیوه،جیوه در انتهای آب رسوب میکند، اما نکته ی اصلی این است که جیوه می تواند طی یک سری واکنش های شیمیایی و با کمک باکتری ها تولید جیوه متیل کند.

جیوه متیل بسیار خطرناکتر از عنصر جیوه است و می تواند وارد بدن شود و در بافت های موجودات زنده مانند ماهی ها ذخیره گردد و موجب مسمومیت های شدید شود.

تا جایی که در منطقه ی میناماتا در ژاپن به دلیل مصرف ماهی آلوده به متیل جیوه هزاران نفر کشته شدند و این بیماری را نیز میناماتا نامیدند. 

کارکنانی که با سلول های جیوه ای نیز کار میکنند به طور مرتب باید سطح جیوه ی خون در آن ها اندازه گیری شود.

با توجه به ضرر های فراوان سلول های جیوه ای،امروزه سل های غشایی و دیافراگم باید جایگزین این فرایند در تولید سدیم هیدروکسید  شوند.

سل های غشایی با کمترین میزان آلودگی بهترین گزینه برای این جایگزینی هستند.

منابع:

 

. (n.d.). Retrieved November 12, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_hydroxide#section=Top

 Aziz HA, Ghazali MF, Yusoff MS, Hung YT. Waste Treatment and Management in Chlor-Alkali Industries.; 2017. doi:10.1201/9781315117423

یک نظر برای «سود پرک (سود پرک چیست) | فروش سود پرک»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *