کلسیم کلرید

کلسیم کلرید چیست ؟ این ماده یکی از نمک های پرکاربرد در تولید مواد خوراکی و کودهای شیمیایی است. در ادامه به خواص فیزیکی و شیمیایی ، کاربرد ها ، واکنش ها (با آب) ، نقش در ساخت مواد غذایی مانند پنیر، در کشاورزی به عنوان کود و …. پرداخته شده است . برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت کلسیم کلراید خوراکی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 • کشور تولید کننده: چین
 • بسته بندی: کیسه 25 کیلویی 
 • درصد خلوص : ۷۸/۵% و محلول در آب

. تلفن تماس:

021-74926                021-77641136

خرید کلسیم کلرید :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد، جهت خرید این محصول با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

فروش کلرید کلسیم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

.

قیمت :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
.   09198991006
             09198991007
             09198991008

ارتباط با کارشناس فروش: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

برگه آنالیز

کلسیم کلراید چیست؟

 CaCl2 یک ترکیب یونی به حساب می آید. از جمله نام های دیگر آن می توان به ، کلسیم دی کلرید و کلرور کلسیم نیز اشاره نمود. این ماده در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود می باشد. در دمای اتاق جامد است ، اما به صورت محلول نیز وجود دارد.

این ترکیب نمکی سفید و محلول است که می تواند هیدرات های زیر را تشکیل دهد:

 CaCl2•H2O 

CaCl2•2H2O 

CaCl2•4H2O

CaCl2•6H2O

خواص فیزیکی

خواص فیزیکی این نمک و هیدرات های آن از جمله pH، نقطه ی ذوب، نقطه ی جوش،دانسیته و… در زیر آمده است.

خواص فیزیکی کلرید کلسیم

واکنش کلسیم کلرید با آب

این ترکیب در آب انحلال پذیری خوبی دارد و نوع بدون آب آن می تواند در حدود 80% در این حلال حل گردد ، واکنش به شرح زیر می باشد: 

انحلال پذیری

انحلال پذیری خوبی دارد و در آب به طور کامل حل می گردد.

CaCl2 + 2H2O → Ca(OH)2 + 2HCl

 • متانول

دردمای 55 درجه ی سانتی گراد از واکنش کلرید کلسیم و متانول ماده ی CaCl2·4CH3OH تشکیل می شود و در کمتر از دمای 55 درجه ی سانتی گراد شاهد تشکیل CaCl2·3CH3OH خواهیم بود.

 • اتانول

با حل این ترکیب شیمیایی در حلال اتانول ماده ی CaCl2·3C2H5OH تشکیل می شود

 • استون

مقدار 0.08 g/L از این ماده در دمای 20 درجه ی سانتی گراد در استون حل می گردد.

 • گیلیسیرین

این ماده به راحتی در گیلیسیرین حل می شود و در غلظت های بالا به صورت شیشه مانند در می آید.

دی اتیل اتر

تقریبا محلول است.

 .روش تولید:

CaCl2 را می توان به 3 روش زیر تولید کرد :

روش اول:

از واکنش بین سنگ آهک و اسید کلریدریک دوماده ی کربن دی اکسید و کلسیم کلراید به دست می آید.

CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O

طی این روش اگر از اسید 36% استفاده شود می توان این محصول را با غلظت 40% تولید نمود.
معمولا این روش و کمک گیری از سنگ آهک برای تولید CaCl2، در شهر هایی از جمله هلسینگبورگ سوید،کوکولا فنلاند و فرانکفورت آلمان مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل دسترسی داشتن این شهر ها به سنگ اهک موجود در گوتلند دریای بالتیک و  کارخانه های هیدروکلریک اسید این روش بهترین گزینه برای تولید کلرید کلسیم در این شهر ها است.

اگر هیدروکلریک اسید و سنگ آهک از خلوص مناسبی برخوردار باشند می توان با استفاده از این فرایند این محصول را با خلوص بالا سنتز نمود.که در گرید خوراکی نیز می توان از آن استفاده کرد.

این روش جز روش های دوست دار محیط زیست به حساب می آید و آسیبی به آن وارد نمی کند.

روش دوم:

در این روش که بیشتر در آمریکا استفاده می شود به غلیظ سازی و خالص کردن آب و یا رسوبات نمکی موجود در دریاچه ها می پردازند. رسوبات موجود ممکن است حاوی مقداری منیزیم باشند.برای خالص سازی نیز از ماده ی شیمیایی  Ca(OH)2 کمک می گیرند. و منیزیم را به صورت Mg(OH)2 رسوب می دهند.

Ca(OH)2 + Mg2+ → Mg(OH)2 + Ca2+

ناخالصی موجود نیز با ته نشین شدن حذف می گردد.

طی فرایند تبخیر آب برای افرایش غلظت محصول مورد نظر نمک NaCl ته نشین می شود و Calcium dichloride خالص به دست می  آید.

از مزایای این روش می توان به ارزان بودن مواد خام و خطرات محیط زیستی اندک اشاره کرد.

اما خلوص محصول به دست آمده طی این روش کمتر از روش پیشین گزارش شده است.

روش سوم:

این ماده به عنوان محصول جانبی فرایند سالوی نیز تولید می گردد.

کلرید کلسیم مایع

شکل زیر نمودار تبدیل فاز را نشان می دهد که در آن فشار بخار ماده در دماهای مختلف نشان داده شده است. آنچه که پیداست، تحت شرایط دمایی متفاوت و رطوبت های گوناگون این ماده بین دو فاز مایع و جامد انتقال می یابد .

کاربرد ها:

این ماده جاذب رطوبت است و در صنایع گوناگونی از جمله هیدراتاسیون گاز ها،صنایع غذایی ،کشاورزی و… کاربرد دارد. 

صنایع کشاورزی:

کود کلسیم کلراید از جمله کود هایی هست که کمبود Ca موجود در خاک را جبران می کند و در کشاورزی کاربرد فراوان دارد. Ca یکی از عناصر مهم برای رشد و نمو گیاهان است.

این کود موحب جذب مواد مغذی،افزایش مقاومت گیاه ،ایجاد دیواره های سلول محکمتر و انتقال بهتر فسفر در گیاه می شود. همچنین می تواند خواص خاک را بهبود ببخشد و موجب تنظیم مقدار سدیم موجود در خاک شود.

صنایع غذایی:

اهمیت کلسیم در بدن جانداران باعث شده است که از این ماده در تولید مواد غذایی مختلف استفاده فراوان شود. 

از محصول فوق برای افزایش استحکام میوه ها و سبزیجات در طی فرایند پخت و پز استفاده می کنند.

کاربرد کلسیم کلرید

کلسیم کلرید با گرید E509 در رنج وسیعی از مواد غذایی وجود دارد. پنیر ها، توفو ، کنسرو های میوه و سبزیجات، نوشابه های انرژی زا و… همه حاوی این ماده هستند به عنوان طعم دهنده و افزودنی در غذاها و… مورد استفاده قرار می گیرد.. ترکیب فوق با پکتین موجود در میوه ها واکنش می دهد و مانع از نرم شدن بیش از حد این محصولات در حین آماده سازی کنسرو ها می شود. در تهیه و ساخت پنیر نیز این ماده سبب سفت شدن و تشکیل پنیر می گردد. شیر حاوی مقداری کلسیم است. این کلسیم بر انعقاد کردن شیر و زمان منعقد سازی تاثیر می گذارد. حال افزودن کلسیم کلرید به سازندگان پنیر این امکان را می دهد تا فرایند منعقد سازی شیر را تحت کنترل داشته باشند.

 • کاربرد کلرید کلسیم در پنیر

به طور کلی هر چه مقدار کلسیم موجود در شیر بیشتر باشد، اندازه ی پروتئین های موجود در شیر (کازئین) بیشتر خواهد شد. در نتیجه اندازه ی بزرگتر ذرات سبب بهبود توانایی انعقاد سازی می گردد. با افزودن این ماده شاهد به وجود آمدن سایز های بزرگتری از کازئین خواهیم بود. همچنین سایز کازئین بر میزان سفت شدگی پنیر و مقدار آب موجود بسیار موثر است. اگر ذرات کازئین بزرگ باشند خروج آب پنیر راحت تر صورت خواهد گرفت

علاوه براین فاکتور های مختلفی بر روی مقدار کلسیم موجود در شیر اثر می گذارند. شیر هنگامی که در دمای پایین ذخیره شود کلسیم آزاد می کند.بنابراین در فرایند پاستوریزاسیون با حرارت دادن شیر و سپس خنک سازی آن مقدار کلسیم موجود کاهش می یابد . با افزودن CaCl2 می توان این کمبود کلسیم را اصلاح نمود.

افزودن این ماده در ترشی ها نیز می تواند موجب افزایش و حفظ شوری در محصولات بدون افزودن سدیم شود (جایگزین سدیم کلراید)

مقدار کلرید کلسیم افزوده شده به موارد زیر بستگی دارد:

 • مقدار اسیدیته (pH) و غلظت کلسیم موجود در شیر
 • شرایط واکنش مثل دما
 • زمان انعقاد سازی

این ماده به دلیل کنترل pH، خواص ضد باکتریایی، ضخیم کنندگی و تثبیت کنندگی ، بهبود دهنده ی طعم و.. در دوز های مجاز زیر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است

ماده ی غذاییماکزیمم دوز مجاز مورد استفاده
غذا های پخته شده و آماده طبخ0.3%
محصولات لبنی،خامه های یخ زده ،وایت کافی0.3%
نوشیدنی ها، چای های طعم دار،آبمیوه های طعم دار0.22%
انواع گوناگونی از پنیر، کشک، آب پنیر0.2%
آبمیوه و کنسانتره0.2%
کافه و چای  معمولی بدون کافئین و فوری0.32%
انواع ادویه جات موجود در سس ها، روغن زیتون و ترشی ها0.4%
مربا و ژله ها0.1%
غذا های گوشتی منجمد شده، ساندویچ های گوشتی آماده0.25%
 • مزایا:

با اینکه این ماده در مواد غذایی برای حفظ بافت و ساختار محصولات مورد استفاده قرار می گیرد اما مزایای مهمی نیز برای سلامتی دارد

استفاده از آن در نوشیدنی های ورزشی به عنوان الکترولیت ، سبب هدایت الکتریکی یون ها می شود و به موجب آن به بدن کمک می کند تا تعادل مایع و همچنین عملکرد عضلات و عصب های موجود حفظ شود

همچنین این ماده به عنوان یک الکترولیت موجب حفظ سلامت استخوان ها می شود و از اسپاسم های عضلانی جلوگیری می کند. کلر موجود در این ترکیب نیز سبب منظم تپیدن ضربان قلب می شود. خواص این ترکیب موجب شده است تا (ACE  The American Council on Exercise) پیشنهاد کند که قبل از تمرین های طولانی مدت از نوشیدنی های حاوی الکترولیت به مدت 1 ساعت استفاده نمایید.

فروش کلسیم کلراید با بهترین قیمت و کیفیت

جلوگیری از یخ زدگی جاده ها

این ماده همانند سدیم کلراید و کلرید منیزیم می تواند دمای ذوب یخ را کاهش دهد و از یخ زدگی جاده ها و لغزندگی جلوگیری نماید. این ماده بیشترین کاهنده ی نقطه ی ذوب می باشد و در مناطق بسیار سرد به وفور استفاده می گردد . پتاسیم کلراید می تواند یخ زدگی یخ را تا -25 درجه ی سانتی گراد کاهش دهد. سنگ نمک کاهش دمای ذوب یخ را تا دمای -23.3 درجه ی سانتی گراد امکان پذیر می کند. با این حال کلسیم کلرید مناسب ترین گزینه برای جلوگیری از یخ زدگی در زمستان های خیلی سرد می باشد زیرا دمای ذوب یخ را تا حدود -31.7 درجه ی سانتی گراد امکان پذیر می سازد

صنایع نفت و گاز

در صنایع پتروشیمی می توان از این محصول برای حذف آب از هیدروکربن ها استفاده کرد .زیرا این ماده خاصیت جذب رطوبت دارد و برای خشک کردن موادی از جمله اتان، بوتان LPG،هیدروکربن ها و هیدروکربن های آروماتیک،پروپان ،سوخت های دیزلی و… می تواند مفید باشد.

صنایع دیگر

از جمله کاربرد های دیگر این محصول می توان به استفاده از آن در کنترل گرد و غبار،حذف فلوراید،ذوب یخ و برف،غذای حیوانات و… اشاره کرد

بسته بندی و حمل نقل

 • برای حمل و نقل کلرید کلسیم مایع آن از انواع مختلف تانکر ها استفاده می شود.
 • این تانکر ها به کمپرسور هوا مجهز هستند تا تخلیه ی این ماده راحت تر صورت بگیرد
 • تانکر های حمل و نقل باید به شلنگ انعطاف پذیری به قطر 55 میلی متر و طول 4.6 متر برای اتصال تانکر با خط لوله مجهز باشند
 • در حداکثر فشار 2 بار این ماده می تواند از ارتفاع حدود ده متری از تانکر خالی گردد.
 • اگز ارتفاع بیش از این مقدار بود حتما باید پمپ هایی برای تخلیه نصب گردد.
 • هنگام محاسبه برای ذخیره سازی CaCl2 در مخازن و یا تانکر ها حدود 10% فضای خالی باید در نظر گرفته شود.

بازار جهانی

هر ساله موسساتی در دنیا اقدام به انتشار گزارش هایی در خصوص آینده بازار و پیش بینی رشد تقاضا برای مواد مختلف می کنند. در ادامه به دو گزارش منتشر شده در این زمینه خواهیم پرداخت:

گزارش موسسه Imarc

استفاده از کلسیم کلرید به عنوان رطوبت گیر و شتاب دهنده بتن باعث افزایش تقاضا برای آن خصوصا در صنعت بتن خواهد شد. از آنجایی که این ماده چند مدتی است به عنوان عامل کنترل کننده گرد و غبار در فعالیت های ساخت و ساز و معدن مورد استفاده قرار می گیرد، افزایش اینگونه فعالیت ها در مدت بررسی شده باعث افزایش تقاضا برای کلرید کلسیم خواهد شد.

همچنین از آنجایی که این ماده توانایی کاهش نقطه انجماد آب را دارد در طول زمستان به عنوان عامل ضد یخ در جاده ها و پیاده رو ها مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه در اروپا و آمریکای شمالی که بارش برف شدید را تجربه می کنند، به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل مایع کلسیم کلرید یک ماده اولیه متداول است که به عنوان مایع حفاری در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. افزایش تقاضا برای نفت و گاز در بسیاری از کشورها فروش کلسیم کلرید در کل جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به عوامل گفته شده پیش بینی می شود که بازار این ماده به 1.8 میلیارد دلار در سال 2024 برسد و بین سال های 2020-2024 بازار رشد سالانه 5.3%  را تجربه نماید.

گزارش موسسه NKWOOD

این موسسه گزارشی را در مورد بازار خرید و فروش کلسیم کلرید در بین سال های 2020 تا 2027 ارائه کرده است. بر اساس این گزارش عامل مهمی که باعث افزایش تقاضا می شود رشد استفاده از این محصول به عنوان عامل ضد یخ و کنترل کننده گرد و غبار است. در سال 2019 یخ زدایی و کنترل گرد و غبار در حدود 45% از سهم بازار خرید و فروش را به خود اختصاص دادند.

یکی از مواردی که می تواند رشد بازار در دو حوزه گفته شده را تحت تاثیر قرار بدهد ، ملاحظات و مقررات محیط زیستی است. این نمک هنگامی که در آب حل می شود یون های کلسیم و کلرید را آزاد می کند که آب آشامیدنی را آلوده کرده و برای نوشیدن نا سالم می سازند. اثراتی منفی مانند سنگ کلیه، کما، استخوان، درد مفاصل و ضربان قلب نامنظم از اثرات وجود یون کلسیم در آب هستند.

آمریکای شمالی بخش بزرگی از بازار این نمک را در اختیار دارد (بیش از 45% در سال 2018) و پیش بینی می شود افزایش کاربرد به عنوان عامل یخ زدایی و استفاده در صنعت نفت و گاز باعث رشد بازار در این منطقه شوند. منطقه آسیا اقیانوسیه نیز از جمله مناطقی است که اثر مهمی را بر بازار خواهد گذاشت.

برخی از شرکت هایی که نقش مهمی را در بازار خرید و فروش جهانی دارند عبارتند از:

 • Dow Chemicals (Occidental Chemical Corporation)
 • Solvay Sa
 • Tetra Chemicals
 • Tiger Calcium Services
 • Tangshan Sanyou Chemicals
 • و سایر شرکت ها

msds :

در تماس با پوست موجب تحریک و خشکی آن می شود

هنگام کار با کلسیم کلرید از لنز های چشمی استفاده نکنید.

هم چنین می تواند موجب تحریک چشم گردد و در صورت شسته نشدن و پاک نشدن کامل این ماده از چشم می تواند آسیب های جدی و برگشت ناپذیری به آن وارد کند.

از خوردن این ماده به طور جد بپرهیزید.

زیرا موجب تخریب معده و مری می شود و آسیب های غیر قابل برگشتی به اندام های درونی وارد می کند.

قبل از استفاده از این محصول حتما نکات ایمنی را به طور دقیق مطالعه نمایید.

جهت خرید کلسیم کلراید خوراکی با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید. 

منابع:

Calcium dichloride. (n.d.). Retrieved January 2, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Calcium_dichloride

CaCl2 Applications. (n.d.). Retrieved January 2, 2019, from https://liquidcalciumchloride.com/cacl2/

مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.