گلیسیرین
گلیسیرین | Glycerin | قیمت خرید و فروش گلیسیرینReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

گلیسیرین چیست ؟ گلیسرول چیست ؟ یک الکل با سمیت بسیار کم است که از سه زنجیره کربنی که به هرکدام یک گروه هیدروکسیل متصل است تشکیل شده است از نام های دیگر آن می توان به گلیسرول اشاره نمود. این ماده هم به صورت طبیعی وجود دارد و هم می توان آن را از منابع پتروشیمیایی به دست آورد. خواص فوق العاده ی این ترکیب موجب گشته است تا از آن در محصولات آرایشی و محصولات مراقبت شخصی پوست و مو استفاده ی فراوان شود. جالب است بدانید گرید خوراکی این ماده در صنایع غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد برای فروش و یا خرید گلیسیرین و همچنین جهت تهیه و اطلاع از قیمت های این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش گلیسیرین:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید گلیسیرین:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

 کشور تولید کننده: مالزی / اندونزی

  بسته بندی: بشکه 250 کیلویی

  درصد خلوص: 99%

$ قیمت گلیسیرین : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام  mbkchemical@  و واتس آپ درارتباط باشید:
      09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

برگه ی آنالیز محصول:

pdf

گلیسیرین چیست؟

گلیسیرین یک ماده شیمیایی آلی با فرمول شیمیایی C3H8O3 می باشد.

نام های دیگر این ماده ، گلیسرول

Glyceritol

glycyl alcohol

 1,2,3-trihydroxypropane 

propane-1,2,3-triol

می باشد.

گلیسیرین

این ماده عملا برای انسان و محیط زیست بی خطر است. از نظر فیزیکی این ماده شفاف، بی رنگ و بدون بو است و مزه آن شیرین است. نقطه جوش ، ذوب و فلش آن به ترتیب 290 ، 18 و 177 درجه سانتی گراد است. تحت شرایط فشار عادی این ماده دارای وزن مولکولی 09/92 گرم بر مول ، دانسیته 261/1 گرم بر سانتی متر مکعب و ویسکوزیته 5/1 پاسکال ثانیه است. نیروهای بین مولکولی به شدت قوی عامل به وجود آورنده ویکسوزیته و نقطه جوش بالای این ماده می باشد.

انحلال پذیری

گروه های هیدروکسیل در گلیسیرین حلالیت بالای این ماده در آب را توجیه می کند. این ماده در الکل ها نیز قابل حل است و در اتر ها و ترکیبات دیوکسان به مقدار کمی حل می شود اما در هیدروکربن ها کاملا غیر قابل حل است. با توجه به حضور گروه های هیدروکسیل این ماده حلال خوبی برای ید، برم و فنول نیز می باشد. گلیسیرین تحت شرایط عادی نگه داری پایدار است اما در شرایطی که با عوامل اکسیداسیون قوی مانند کلرات پتاسیم در تماس باشد ممکن است باعث انفجار شود. از آنجایی که این ماده دارای گروه های الکلی نوع اول و دوم می باشد و این گروه ها توانایی جایگزینی با گروه های دیگر شیمیایی را دارا می باشند گلیسیرین جز موادی با واکنش پذیری بالا به حساب می آید. هم چنین این ماده قابلیت انجام واکنش هایی برای تولید مشتقاتی از جمله اتر، استر، آمین و آلدهید را نیز دارا می باشد.

گلیسیرین (به انگلیسی Glycerinکه به نام گلیسرول هم شناخته می‌شود یک الکل تری هیدرو کسی (trihydroxy) محسوب می‌شود که به صورت طبیعی در ساختار گیاهان و بدن حیوانات وجود دارد. مایعی شفاف، بی رنگ، و دارای طعم شیرین است که بوی خاصی ندارد. 

 

گلیسیرین

 

خواص فیزیکی و شیمیایی:

فرمول شیمیاییC3H8O3
جرم مولیg/mol 92.094
چگالی ویژه1.2620
رنگ، بو و مزهشفاف، بدون بو و شیرین
اسیدیتهخنثی

انواع گلیسیرین

گلیسیرین گیاهی :

از روغن سبزی‌ها و گیاهان مانند روغن نخل، روغن هسته خرما و روغن نارگیل در طی فرآیند تولید صابون تولید می‌گردد.

گلیسیرین حیوانی :

به‌وسیله چربی‌های حیوانی طی فرآیند تولید صابون تولید می‌شود.

سنتزی :

توسط قند عصاره نیشکر یا ذرت و همین‌طور پروپیلن به دست می‌آید.

روش تولید گلیسیرین

روش‌های متعددی برای به دست آوردن این محصول وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تولید به‌وسیله آب و چربی‌های طبیعی :

گلیسرول طبیعی به‌عنوان یک محصول جانبی از هیدرولیز مستقیم‌ تری گلیسیریدها (triglycerides) از چربی‌ها و روغن‌های طبیعی در راکتورهای پیوسته بزرگ در دما و فشار بالا در حضور یک کاتالیست تولید می‌شود (شکل زیر). جریان‌های آب به‌صورت متقابل با اسیدهای چرب و گلیسرول استخراج‌شده از مرحله خروج چربی تماس پیدا می‌کند.

آب شیرین شده که از ستون هیدرولیز به‌دست‌آمده حاوی حدود 12٪ گلیسرول است.

تبخیر آب شیرین به‌دست‌آمده از هیدرولیز عملیات بسیار ساده‌تری نسبت به تبخیر چربی صابون در فرایند kettle است. در ادامه این فرایند و با پایان یافتن آن گلیسرول خام آماده خروج از سیستم است.

 

روش تولید گلیسیرین

گلیسیرین خوراکی:

پایه این درجه محصول الزاماً گیاهی نیست و ممکن است طبق روش‌های ذکرشده به‌دست‌آمده باشد. این ماده غذایی ممکن است به‌عنوان یک روان کننده (عامل مرطوب‌کننده)، ضخیم کننده و حجم دهنده در شیرینی‌پزی، حلال یا شیرین‌کننده برای محصولات لبنی (کرم)، نگه‌دارنده در کنسروها، میوه‌های فرآوری شده، تولید مربا و سایر مواد غذایی اضافه شود. منبع گلیسیرین (روغن حیوانی یا سبزی‌ها، نفتی) که در یک محصول غذایی استفاده می‌شود معمولاً بر روی برچسب غذایی ذکر نمی‌شود.

استفاده و تهیه ی این ماده از برند های مشخص و معتبر یکی از نکاتی است که همواره باید به آن توجه کرد. برخی شرکت های سود جو دی اتیلن گلایکول را که ماده ای ارزان تر می باشد به صورت ناخالصی به محصول گلیسیرین اضافه می نمایند که همین امر موجب ایجاد مسمومیت ها و واکنش های آلرژیک فراوانی می شود. خرید و فروش این ماده را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از ما در مبتکران شیمی بخواهید

 

کاربردهای گلیسیرین

کاربرد های صنعتی

در حال حاضر گلیسیرین بیش از 2000 کاربرد مختلف به خصوص در صنعت دارو سازی ، بهداشت و مراقبت شخصی ، مواد آرایشی و صنایع غذایی را دارا می باشد. گلیسیرین یک ماده غیر سمی ، خوراکی و زیست تخریب پذیر می باشد و از جنبه محیط زیستی برای تولیدات جدید بسیار با اهمیت است.

در کاربردهای داروسازی از این ماده برای حل کردن دارو ها ، رطوبت بخشی به قرص ها و افزایش ویسکوزیته داروهای مایع استفاده می شود. این ماده در شربت سرفه ، داروهای درمان عفونت گوش، به عنوان حامل برای آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده و پلاستی سایزر در کپسول های پزشکی استفاده می شود. این ماده حلال بسیار عالی برای ید، برم، فنول، تنین ها ، آلکالوئید ها و کلرید جیوه می باشد.

هم چنین در فرمولاسیون محصولات مراقبت شخصی برای روان کنندگی، افزایش نرمی و به عنوان نرم کننده در بسیاری از محصولات مراقبتی پوست ومو که رطوبت باید در حد مطلوبی باشد استفاده می شود. این ماده هم چنین به عنوان ماده اصلی برای جلوگیری از سختی و خشکی خمیر دندان در تیوب ها استفاده می شود و تقریبا یک سوم استفاده این ماده در محصولات مراقبت شخصی در خمیر دندان ها است.

صنایع غذایی

در صنایع غذایی و نوشیدنی این ماده به عنوان حلال، شیرین کننده  و نگه دارنده عمل می کند و به طور معمول در تولید عصاره های چای ، قهوه ، زنجبیل و سایر سبزیجات کاربرد دارد و گلیسیرین هم چنین به عنوان عامل نرم کننده در نان، کیک، گوشت ، پنیر و شکلات استفاده می شود.

این محصول برای جلوگیری از تشکیل کریستال‌های یخ در غذاهای یخ‌زده مانند ماست، بستنی و سایر دسرها استفاده می‌شود. همچنین به‌عنوان شیرین‌کننده و نگه‌دارنده در انواع خوراکی‌ها بکار برده می‌شود.

اغلب میوه های خشک برای حفظ رطوبت به آن ها گلیسیرین افزوده می شود. این ماده در میوه های خشک مانع می شود تا این میوه ها رطوبت خود را از دست بدهند و خشک و شکننده شوند

صنایع کاغذ سازی و نساجی

گلیسیرین می تواند به عنوان عامل نگه دارنده رطوبت در تنباکو برای جلوگیری از ایجاد طعم ناخوشایند استفاده شود. در صنایع تولید  کاغذ این ماده به عنوان پلاستی سایزر و روان کننده استفاده می شود. هم چنین در صنعت نساجی برای نرمی پارچه و نخ به کار برده می شود.

در آینده نزدیک تامین گلیسیرین خام به شدت به واحد های بایو دیزل وابسته است زیرا در این واحد ها گلیسیرین به صورت محصول جانبی تولید می شود. ظرفیت  تولید بایو دیزل  در سال 2010، 12 میلیون تن بوده است که از این میزان 2/1 میلیون تن میزان گلیسیرین تولیدی است.

واحدارزشتولیدات
پوند در سال109 ×2/5تولید بایو دیزل در امریکا در سال 2008
پوند در سال108 ×2/5تولید گلیسیرین خام از بایو دیزل در امریکا در سال 2008
پوند در سال109 ×8/3کل تولید گلیسیرین در جهان در سال 2008
پوند در سال108 ×8/3گلیسیرین خام تولیدی از بایو دیزل در سال 2008
سنت در پوند10-5/3قیمت گلیسیرین خام
سنت در پوند50-40قیمت گلیسیرین بازیابی

.

صنایع دارویی :

  • این ماده به‌عنوان یک مرطوب‌کننده برای درمان و پیشگیری از خشکی، زبری پوستی، خارش و تحریکات جزئی پوست (مانند بثورات جلدی خفیف، سوختگی پوست از پرتودرمانی) استفاده می‌گردد.
  • خشکی پوست ناشی از کمبود آب در لایه بالایی پوست است. مرطوب‌کننده ها با تشکیل یک‌لایه چرب در بالای پوست که آب را به پوست وارد می‌کند عمل می‌کنند. گلیسیرین، لسیتین و پروپیلن گلیکول، آب را به لایه خارجی پوست می‌رسانند.
  • همچنین این ماده دارای اجزای تشکیل‌دهنده‌ای است که مواد سفت (کراتین) را که حاوی لایه‌های بالایی از سلول‌های پوست هستند را نرم می‌کند، این کار به از بین رفتن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند، درنتیجه پوست دارای آب بیشتری می‌شود و نرم‌تر می‌گردد.
  • در داروهای قلبی، شیاف‌ها و ضد سرفه‌ها کاربرد دارد.
  • در خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها یافت می‌شود.
  • برای کاهش فشار داخل جمجمه به‌صورت وریدی برای جلوگیری از تورم مغز به کار می‌رود.
  • مکمل‌های خوراکی گلیسرول ممکن است به کاهش فشار بیش‌ازحد چشم، ناشی از اختلالات چشم مانند گلوکوم (glaucoma) کمک کند.

 

کاربرد گلیسیرین

 صنایع آرایشی :

گلیسرول به‌طور گسترده در تولید محصولات مراقبت از مو، شامپوها، صابون‌ها و کرم‌های آرایشی برای ایجاد نزمی، صافی و یکدستی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دلیل رایحه دار کردن ، دوئدورانت، نرم کنندگی مو، کاهش ویسکوزیته و… نیز در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

گلیسرول به عنوان سومین ماده ی پر کاربرد در محصولات آرایشی بعد از آب و رایحه ها می باشد و در بیش از 23366 محصول آرایشی استفاده می شود.معمولا این ماده را می توان در کرم های زیر چشم، رژ لب ها، رنگ موها ، صابون ها، مواد شوینده و… مشاهده نمود.

کاربرد در تولید کف‌پوش‌های ساختمان، گریس‌ها، رنگ‌ها و حلال‌های شیمایی از دیگر مزایای این محصول است.

 

کاربردهای گلیسیرین

استفاده از این ماده در محصولات آرایشی در غلظت های مجاز بلامانع است. معمولا اغلب محصولات حاوی مقادیر مجاز و بی خطر از این ماده می باشند (79 درصد در محصولاتی با ماندگاری بالا مانند کرم ها، لوسیون ها و… و در غلظت 99 درصد در محصولاتی که نیاز به شست و شو دارند بعد از اعمال بر روی پوست یا مو)

بازار جهانی: 

ارزش  بازار این ماده در سال 2017 بیشتر از 2 میلیارد دلار بوده است و انتظار می رود تا سال 2024 این میزان به 4 میلیارد تن نیز برسد. این ماده یکی از اصلی ترین مواد اولیه برای تولید رزین ها و عصاره ها می باشد که برای تولید پوشش های مدرن برای سطوح خارجی خانه های و لعاب های خودرو بسیار پر کاربرد است.

به علت کاربرد این ماده به عنوان روان کننده ، نرم کننده و حلال استفاده از ان در محصولات ارایشی و بهداشتی رواج دارد. بازار این محصولات تا سال 2024 از مرز 650 میلیارد دلار عبور می کند. گلیسیرین به عنوان جاذب رطوبت هوا و جلوگیری کننده از خشکی پوست در لوازم ارایشی عمل می کند. هم چنین این ماده به باقی ماندن آب درون بافت پوست کمک می کند و کاهش آب از بافت ها را از طریق تبخیر و خشکی کاهش می دهد و پوست را تازه و مرطوب نگه می دارد.

این عوامل به رشد بازار این ماده کمک شایانی کرده است. این ماده به عنوان  ضد یخ در کاربرد های خودرو سازی قبل از این که با اتیلن گلایکول جایگزین شود استفاده می شد. بی خطر بودن این ماده صنایع خودرو سازی را به آزمایشات دوباره برای استفاده مجدد از این محصول برای استفاده به عنوان ضد یخ ترقیب می کند. قیمت های بالای  مواد اولیه خام در صنایع غذایی و صنایع دارویی تاثیر زیادی بر بازار این ماده گذاشته است. در نمودار زیر کاربردهای صنعتی این ماده قابل مشاهده است.

 

گلیسیرین

تولید کنندگان گلیسیرین

فراوانی شکل خام گلیسیرین سبب افزایش درجه یا گرید (grade) خاصی از این ماده شده است که معادل با استاندارد USP است، اما نیازی به گواهینامه USP ندارد این درجه و برش برای کاربردهای صنعتی مانند تولید اپیکلوهیدرین (epichlorohydrin) و پروپیلن گلیکول مصرف می‌شود،

آسیا و بخصوص کشور چین همچنان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده گلیسرول خواهد بود. کاربرد در ساخت اپیکلوهیدرین و خمیردندان‌ها تا سال 2022 بزرگ‌ترین بازار مصرف را برای گلیسرول تشکیل خواهند داد.

دو کشور مالزی و اندونزی به دلیل وجود درختان نخل بسیار که از منابع تولید گیاهی گلیسرول است در چند سال آینده نقش مهمی را در بازار این محصولات ایفا خواهند کرد.

 

گلیسیرین

بازار محصولات مراقبت شخصی و مراقبت از دهان بزرگ‌ترین بازار نوع خالص این ماده در جهان که رقمی در حدود 30 درصد کل مصرف آن است را تشکیل می‌دهد.

این تولیدات شامل موارد مراقبت شخصی مانند لوازم‌آرایشی و مراقبت از پوست و محصولات مراقبت از دهان مانند خمیردندان و دهان‌شویه هستند. به دنبال آن مصرف در صنایع غذایی و نوشیدنی، با بیش از 13 درصد و صنایع داروسازی با بیش از 10 درصد به ترتیب سهم هرکدام از صنایع را در بازار جهانی این محصول تعیین می‌کند.

بر اساس تحقیقات و آنالیزها پیش‌بینی می‌شود رشد بازار این محصول در حدود 4 تا 5 درصد در سال‌های آینده افزایش داشت باشد.

ایمنی:

این ماده ممکن است باعث تحریک پوست و سوزش آن شود. همچنین در صورت تماس با چشم باعث ایجاد آسیب‌های جدی به آن می‌شود. این ماده قابل‌احتراق است اما هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر سرطان‌زا بودن آن منتشرنشده است.

لطفاً پیش از تماس با این محصول MSDS گلیسیرین را با دقت مطالعه بفرمایید.

 

منابع :

Tan, H. W., Aziz, A. A., & Aroua, M. K. (2013). Glycerol production and its applications as a raw material: A review. Renewable and Sustainable Energy Reviews27, 118-127

https://www.gminsights.com/industry-analysis/glycerol-market-size

Glycerin. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://ihsmarkit.com/products/glycerin-chemical-economics-handbook.html

Hazardous Substances Data Bank (HSDB). (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/r?dbs hsdb:@term @rn @rel 56-81-5

Glycerin. (n.d.). Retrieved January 20, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/glycerol#section=GHS-Classification

Edible Glycerin Uses, Benefits, Safety, Side Effects. (2017, June 05). Retrieved January 20, 2019, from http://www.nutrientsreview.com/carbs/edible-glycerin.html

 

 

لینک های مرتبط:

تست سنجش خلوص Glycerin

موسسه ی مبتکران شیمی 2 1

ویرایش این

5 نظر برای «گلیسیرین | Glycerin | قیمت خرید و فروش گلیسیرین»

پاسخی بگذارید

با عنوان مبتکران شیمی وارد شده‌اید. خارج می‌شوید؟