اسید کلریدریک

اسید کلریدریک چیست و چه کاربردی دارد ؟ این ماده که یکی از مواد مهم صنعتی به شمار می رود با نام جوهر نمک و یا هیدروکلریک اسید نیز شناخته می شود.همچنین به صورت طبیعی به صورت اسید معده در بدن وجود دارد. شما می توانید برای ثبت سفارش محصول ، خرید اسید کلریدریک 37 درصد ، فروش و اطلاع از قیمت این محصول در گرید های مختلف صنعتی با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.در ادامه این مقاله با این ماده ی شیمیایی ، MSDS، روش های تولید و همینطور خطرات آن بیشتر آشنا خواهید شد. 

فروش اسید کلریدریک :

تهیه ی مواد شیمیایی با بهترین کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

خرید اسید کلریدریک :

جهت ثبت سفارش از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید:

 

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

.

کشور تولید کننده:

بسته بندی: بشکه

درصد خلوص:

قیمت اسید کلریدریک :

برای آگاهی از چگونگی ثبت سفارش با ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
        09198991007 
        09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

خواص و ویژگی های محصول:

این ماده یک ترکیب بی رنگ و بی بو و بسیار خورنده است و گاهی آن را با نام اسید موریاتیک نیز می شناسند. زمانی که گاز هیدروژن کلرید درون آب حل می شود , در طی فعل و انفعالات شیمیایی هیدروکلریک اسید (با فرمول HCl) تولید خواهد شد. محصول فوق یکی از اصلی ترین ترکیبات خانواده ی مواد chlorine محسوب می شود. در حال حاضر بیشترین مقدار کلریدریک اسید در ایالات متحده, اروپای غربی و هم چنین ژاپن تولید می شود.

خصوصیات این ماده را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید:

فرمول شیمیاییHCl
جرم مولکولی36.46094 g/mol
چگالی1.18 g/cm3
شکل ظاهریبی رنگ

این ماده عموما به عنوان یک محصول جانبی در طی فرایند تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی ارگانیک که با واکنش های chlorination سر و کار دارند, تولید می شود.

یک مقدار قابل توجهی از این محصول در طی فرایند کراکینگ اتیلن دی کلراید (EDC) به منظور تولید مونومر وینیل کلراید (VCM) تولید می شود. تخمین زده می شود در حال حاضر حدود 150 واحد بزرگ تولید این محصول در سراسر جهان وجود دارد که از این میان 40 واحد آن را به عنوان محصول جانبی و 110 واحد این ترکیب را به عنوان محصول اصلی تولید می کنند.

سایر خصوصیات

از خصوصیات بارز این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

 • مایعی غیر قابل اشتعال ، شفاف و بدون رنگ و یا زرد کمرنگ است .
 • هنگامی که دارای غلظت 25% و یا بالاتر باشد ( گاز هیدروژن کلرید ، گاز اسید هیدروکلریک ) یک اسید قوی کف زاست .  
 • این ماده در واکنش با کرومات ، پرمنگنات یا پرسولفات ها گاز کلر تشکیل می دهد . و در واکنش با پروکسیدهای فلزی کلرید و یا کلر تولید می شود.
 • هنگامی که حرارت داده شود مقدار زیادی کف اسیدی تولید خواهد شد .
 • به تنهایی غیر قابل انفجار و غیر قابل اشتعال است اما در تماس با فلزات باعث خوردگی شده و گاز هیدروژن تولید می کند . اگر هیدروژن تولیدی با هوا ترکیب شود احتمال وقوع انفجار می رود.

 کاربرد ها :

کاربرد های این ماده به شرح زیر است :

این ماده در گرید صنعتی چه کاربردی دارد ؟ امروزه نزدیک به 43% میزان مصرف جهانی این ماده به منظور تولید EDC مورد استفاده قرار می گیرد. مابقی نیز عموما در تولید انواع مواد شیمیایی بیشتر آلی و کمتر معدنی مصرف می شود.

صنایع مرتبط با ترکیبات حاوی کلر, مانند این محصول به دلیل پیامدهای زیست محیطی یک چنین ترکیباتی تحت فشار هستند چرا که این مواد هم برای انسان و هم برای محیط زیست تاثیرات سوء خواهند داشت.

با توجه به افزایش تقاضا برای این ماده شیمیایی با توجه به موارد ذکر شده بالا، درخواست خرید اسید کلریدریک با گرید صنعتی در سطح جهان افزایش یافته است .

پاک کردن لکه ها و زنگ زدگی ها از روی سطح فلز:

خاصیت خوردگی بالای این ماده باعث شده است تا بتوان از آن به منظور پاک کننده سطوح فلزی استفاده کرد. در این فرایند که اصطلاحا اسید شویی نامیده می شود،ناخالصی هایی مانند آلاینده های معدنی، زنگ زدگی و … از فلزاتی مانند آهن، مس آلومینیوم و سایر فلزات گرانبها پاک می شوند. البته باید توجه داشته باشید که برای این منظور باید این ماده را با نسبت 1 به 9 با آب رقیق کرد. چرا که این ماده به صورت خالص به شدت خورنده است و می تواند موجب آسیب به سطح شود.

تولید ترکیبات آلی:

ترکیب فوق به طور گسترده به منظور تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و وینیل کلراید به منظور تولید پلی وینیل کلراید مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربری های آن در این حوزه می توان به سنتز بیی فنول اشاره کرد که کاربرد وسیعی در حوزه ی داروسازی دارد.

تولید ترکیبات غیرآلی:

محصول فوق همچنین به منظور تولید ترکیبات غیرآلی به خصوص ترکیباتی که در حوزه ی تصفیه آب کاربرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همانند پلی آلومینیوم کلراید (PAC) و آهن (3) کلراید که در فرایند تصفیه ی آب شرب نقش انعقاد و ته نشین کردن ناخالصی ها را ایفا می کنند.

سایر کاربرد ها:

 • صنایع غذایی
 • صنعت آرایشی
 • فرآیندهای تصفیه آب برای آب آشامیدنی و آب صنعتی
 • تولید مواد تصفیه آب (منعقد کننده)تنظیم کننده اسیدیته آب
 • تولید معرفهای شیمیایی
 • انرژی
 • تولید مواد شیمیایی صنعتی
 • تولید مواد شیمیایی خانگی
 • صنعت معدن
 • تولید سوخت های زیستی ، روغن ها و روان کننده ها در فرآیندهای پالایش
 • گالوانیزه و آبکاری روی
 • صنعت نساجی و دباغی

 

خرید اسید کلریدریک مبتکران شیمی

تولید و تهیه :

روش های تولید محصول فوق بسیار متنوع هستند اما در صنعت به 4 دسته ی اصلی زیر تقسیم می گردند که در آن ها معمولا این محصول به عنوان محصول جانبی تولید می گردد.

روش اول

1- از کلردار کردن هیدروکربن های آلیافاتیک و آروماتیک و یا از تجزیه ی حرارتی ترکیبات آلی کلردار می توان محصول فوق را تولید نمود. طی  فرایند کلردار کردن هیدروکربن ها، اتم های هیدروژن موجود در هیدروکربن ها  با اتم های کلر جایگزین می شوند که در نتیجه ی آن اتم هیدروژن آزاد شده با اتم کلر واکنش می دهد و هیدروکلریک اسید را به عنوان محصول جانبی، مانند مثال زیر تولید می کنند.

اسید کلریدریک تولید شده یا به طور مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد و یا در آب جذب می گردد و برای مصارف صنعتی خالص سازی می شود.

روش دوم

2- هنگام تهیه ی سدیم سولفات از واکنش سدیم کلرید و H2SO4 ،محصول فوق به عنوان محصول جانبی به دست می آید. به این روش که اسید سولفوریک غلیظ (حدود 98 درصد) و نمک به صورت پودر به عنوان مواد اولیه ی واکنش مورد استفاده قرار می گیرند روش راکتورهای مانهایم ( Mannheim process  ) می گویند.

این روش به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه روشی ساده اما قدیمی به حساب می آید و هزینه های کمتری نسبت به دیگر روش ها دارد. محصول تولیدی از این روش شامل سدیم سولفات و اسیدکلریدریک است.

سدیم سولفات تولید شده با این روش را می توان جمع آوری کرد و دوباره وارد واکنش نمود همچنین گاز هیدروژن کلراید به دست آمده را با عبور از چند مرحله ی حرارتی و تبدیل آن به مایع و رساندن به خلوص مورد نظر، در مخازنی خاص دخیره می نمایند.  

روش سوم

3- روش سوم همانند روش پیشین است با این تفاوت که گوگرد دی اکسید و اکسیژن هوا را به جای اسید سولفوریک با سدیم کلرید واکنش می دهند و HCl تولید می نمایند. به این روش، فرایند هارگریوز(Hargreaves process) می گویند دمای واکنش طی این فرایند 4000 تا 5000 درجه ی سانتی گراد است.

تولید اسید کلریدریک

روش چهارم

4- از واکنش بین کلر و هیدروژن، محصول فوق به دست می آید که این فرایند را الکترولایزر می نامند.

برای به دست آوردن این محصول با کمک روش الکترولایزر، از دو لوله ی جدا حاوی کلر و هیدروژن کمک میگیرند و آن ها را به بخش احتراق با مشعل هدایت می کنند.

پس از سوزانده شدن و انجام واکنش کلر و هیدروژن در دمای 2000 درجه ی سانتی گراد محصول به دست آمده به قسمت خنک کننده فرستاده می شود و اسید کلریدریک جمع آوری می گردد. در فرایند کلر آلکالی و با الکترولیز سدیم کلرید سه محصول اصلی شامل هیدروژن ، کلر و سدیم هیدروکسید تولید می گردد.

از واکنش بین کلر و هیدروژن تولید شده در طی این فرایند و در حضور لامپ UV می توان محصول فوق را با خلوص بالا در حدود 30% به دست آورد این فرایند به شدت گرما زا است و بسیار سریع اتفاق می افتد. در ایران پتروشیمی اروند در طی فرایند کلر آلکالی به خالص سازي كلر ، توليد هيدروژن و تولید ماده ی فوق می پردازد.

طی فرایند کلرآلکالی بخشی از هیدروژن آزاد شده در هنگام تصفیه سازی را با کلر خارج شده از قسمت کمپرسور در یک کوره می سوزانند و گاز هیدروکلریک آزاد شده را در آب جذب می کنند و در برجی خاص تبدیل به HCl می نمایند که برای مصارف داخلی در پتروشیمی اروند مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع

معمولا این ماده با غلظتی در حدود 30 الی 38 درصد تولید می شود، غلظت های بالا تر از 40 درصد به سرعت تبخیر می گردند در نتیجه باید تحت شرایط خاص فشار و دمای پایین نگه داری گردند.

محصول تولید شده به کمک هر یک از فرایند های نام برده شده مراحل تصفیه،حذف ناخالصی ها  از جمله هیدروربن های کلرینه ،تراوش و خنک سازی را پشت سر می گذارد تا به محصول مورد استفاده در صنایع تبدیل گردد.

به دلیل خاصیت خورندگی بالای محصول فوق، آن را در ظرف هایی از جنس پلی اتیلن نگه داری می کنند و در مقیاس کوچک نیز می توان در ظروف شیشه ای آن را نگه داری نمود.

در حال حاضر اسید کلریدریک 37 درصد پرکاربردترین گرید این ماده ی شیمیایی می باشد.

اسید معده

معده از ماده ی فوق، چندین آنزیم و پوششی مخاطی تشکیل شده است که از دیواره های معده محافظت می کند. اسید معده همراه با آنزیم های دیگر کمک به هضم غذا می نماید. علاوه بر این، ماده ی فوق می تواند برخی باکتری های مضر و ویروس های موجود در معده را از بین ببرد و در نتیجه بدن فرد را از عفونت محافظت نماید. 

کمبود این ماده در معده موجب ایجاد بیماری هیپوکلریدریا می شود. در صورت عدم درمان این بیماری ، هیپوکلریدریا می تواند باعث آسیب به سیستم گوارش (GI) ، عفونت و برخی دیگر از مشکلات سلامتی شود. کمبود این ماده که همان اسید کلریدریک است می تواند بیماری های گوارشی جدی ای را به وجود آورد.

 بازار جهانی

همانطور که در شکل زیر نیز مشهود است چین بزرگترین مصرف کننده ی این ماده ی مهم به حساب می آید. بعد از چین به ترتیب ایالت متحده ی آمریکا و اروپای غربی بیشترین بازار مصرفی این محصول را به خود اختصاص داده اند.

پیش بینی می شود سرعت بازار رشد این محصول در بین سال های 2019 تا 2022 چیزی در حدود 5.3% باشد. بیشترین مواردی که موجب افزایش رشد بازار این ترکیب می شود صنعت نفت و گاز و صنایع اسید شویی است. خطراتی که این ماده برای محیط زیست و سلامتی دارد مانع از رشد بیشتر این ترکیب شده است.از سال 1964 به بعد HCl جایگزین H2SO4  در  بسیاری از فرایندهای اسید شویی فلزات گردید، همین امر موجب شد تا این صنعت بازار HCl را تحت تاثیر قرار دهد

بازار جهانی تولید فلزات با رشد 6.8 درصدی نسبت به سال گذشته، در سال 2018 به حدود 1808.60 متریک تن افزایش پیدا نمود. اکثر این فلزات در آسیای پاسفیک در کشور هایی مانند چین،ژاپن و هند تولید می گردند. چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آهن و فولاد در جهان است. به همین دلیل این کشور توانسته است بازار HCl را به طور عمده تحت تاثیر قرار دهد.

بازار هیدروکلریک اسید

خرید اسید کلریدریک را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

 

msds اسید کلریدریک 

اسید کلریدریک msds

محصول فوق به صورت غلیظ دارای خاصیت خورندگی شدید است و در صورت تماس با اندام های انسان موجب تخریب بافت و سوخنگی های شیمیایی شدیدی می شود. استفاده از تجهیزات ایمنی همانند دستکش های PVC , عینک های ایمنی محافظ چشم و کفش ها و هم چنین لباس مقاوم در برابر مواد شیمیایی خورنده به منظور به حداقل رساندن خطرات لازم و ضروری است.

لازم به ذکر است پیش از شروع به کار حتما msds این ماده و خطرات سلامتی آن را مطالعه نمایید. در صورت پاشیدن این محصول در چشم حتما به پزشک مراجعه کنید.

همچنین توجه داشته باشید از این ماده به صورت صنعتی به هیچ عنوان نمی توان به عنوان خوراکی استفاده کرد.

بررسی خطرات اسید کلریدریک :

با توجه به ماهیت اسیدی این ماده و خورنده بودن آن، تماس با چشم و پوست و بلعیده شدن آن می تواند باعث بروز آسیب جدی به اندامها و حتی مرگ شود.

در صورت تماس با پوست، شستشوی آن با آب فراوان به همراه صابون تا دریافت کمک های پزشکی توصیه می شود

در صورت تماس با چشم باید به گونه ای که آب به طور کامل از چشم خارج شود آن را شستشو داد، همچنین در صورت بلعیده شدن نباید مصدوم را وادار به استفراغ نمود زیرا ممکن است سبب بروز مشکلات جدی در مجاری تنفسی گردد.

حمل و نقل

به دلیل ماهیت خورنده ، تولید هیدروژن در تماس با فلزات و امکان آزاد کردن کلر و کلرید ها در واکنش با مواد دیگر حمل و نقل و نگهداری این محصول باید بر طبق اصول و مقررات ایمنی صورت گیرد، در ادامه به این مباحث خواهیم پرداخت :

تجهیزاتی که برای حمل و نقل این ماده می توان استفاده کرد عبارتند از : تانک های ریلی ( باید به خوبی مهر و موم شوند ) همانند بطری های مقاوم در برابر acid ( شامل ظروف پلی اتیلنی ) ، تانک ها و درام های فولادی و همچنین تانکرهایی که با یک لایه ضد اسید پوشیده شده باشند .

در هنگام حمل باید مواد قلیایی و فلزات را از ماده فوق دور نگه داشت و کانتینر حاوی این ماده را نباید بر روی کانتینر حاوی مواد آلی دیگر قرار داد.

نگهداری

 • مخازن حاوی  هیدروکلریدریک اسید باید در فضای بیرونی نگهداری شوند . اگر در فضای داخلی نگهداری می شوند باید این نکات را رعایت کرد : استفاده از رنگ و بتن ضد اسید ، بلوک های ضد خوردگی و یا بتن اصلاح شده سدیم سیلیکات .
 • به دلیل احتمال بالای وقوع خوردگی در ساختمان با هیدروکلریک اسید لازم است که کل محل ذخیره دارای زهکشی مناسب بوده و  acid را با مقدار زیادی آب به بیرون هدایت کند .
 • به دلیل مضرات ناشی از بخار این اسید برای انسان و گاز هیدروژنی که در اثر خوردگی فلزات به وجود می اید ، محیط نگهداری باید دارای تهویه بسیار مناسب باشد.
 • استفاده از تجهیزات الکتریکی که تا حد ممکن در برابر نفوذ هوا و اسید مقاوم هستند . برای سیم کشی از سیم های دارای پوشش پلاستیکی و یا از فلزات مقاوم در برابر نفوذ هوا که با رنگ مقاوم در برابر هوا یا لوله پلاستیکی مقاوم شده اند استفاده کنید.
 • محصول فوق باید جدا از اکسیدانت ها ( خصوصا اسید نیتریک و کلرات ها ) و مواد قابل احتراق همانند سیانیدها و سولفیدها نگهداری شود.
 • از برخورد نور مستقیم آفتاب و یا نزدیکی به منبع حرارت باید محافظت شود. از محل هایی که احتمال سقوط اجسام میرود ، دور نگه داشته شود . 

ویژگی مخازن

مخازن باید از لحاظ مکانیکی قوی و در برابر اسید مقاوم باشند تا به محتویات داخلی اجاره خروج و نشت ندهند.

کانتینرها باید به خوبی آب بندی شوند و 5% و یا بیشتر از حجم کانتینر در هنگام پر کردن خالی گذاشته شود .

هنگام ذخیره این ماده در یک مخزن ، همواره مقدار اسید باقی مانده را در مخزن چک کنید تا از خطرات احتمالی آن در امان باشید ، ایجاد سوراخ تهویه در مخزن و اتصال آن به دستگاه های سنجش و جلوگیری از خطر نیز کار دیگری است که باید انجام شود.

پاک سازی ظروف و دفع مواد زاید

به عنوان یک قاعده ، ظروف را پس از خالی کردن محتویات با آب شستشو دهید . با این حال هنگامی که ظرف مورد نظر فقط برای اسید کلریدریک استفاده شده و امکان نشت و خروج مایع و گاز از آن وجود ندارد ، شستشو با آب لازم نیست .

برای دفع و خنثی سازی این ماده ابتدا آن را با آهک و یا محلول سودا اش مخلوط کرده و به آرامی هم زنید ، سپس محلول بدست آمده را با مقدار زیادی آب رقیق کنید تا برای پاکسازی آماده شود.

اقداماتی که در صورت نشت باید انجام گیرند

همواره مراقب ریخته شدن این acid باشید و در صورت اتفاق افتادن این عمل ، سطح مورد نظر را با مقادیر زیادی از آب شستشو دهید .

اسید هیدروکلریک ریخته شده بر روی بتن ، چوب و یا مواد حساس در برابر خوردگی را با آب فلش کنید و سپس با آهک و یا سودا اش خنثی نمایید . با توجه به آزاد شدن گاز کربن دی اکسید در هنگام خنثی سازی ، محیط باید حتما از تهویه مناسب برخوردار باشد.

از نشت acid از شیرها ، اتصالات و فلنج ها جلوگیری کنید . هرگز در هنگام انجام عملیات حمل دست به تعمیر تجهیزات نزنید .

در صورتی که اتصالات و لوله ها نیاز به تعمیر دارند ، ابتدا باید فشار داخل با فشار بیرون یکی شده باشد و تمامی نشتی ها تمیز شده باشند .

وقوع تصادف در هنگام حمل باید به مراکز درمانی ، پلیس و آتش نشانی اطلاع رسانی شده و موارد ایمنی شرح داده شده در بالا نیز انجام گیرند .  

نشت اسید کلریدریک

پرسش و پاسخ :

پاسخ به چند سوال رایج در باره این ماده شیمیایی :

1-از واکنش این ماده با آهن چه موادی تولید می شود؟

هنگامی که این ماده با آهن واکنش می دهد طبق واکنش زیر آهن کلرید و گاز هیدروژن تولید می شود:

Fe(s) + 2 HCl(aq) Iron reacts with hydrochloric acid to produce iron FeCl2(aq) + H2(g)

2- آیا از ترکیب سرکه و نمک هیدرو کلریک اسید تولید می شود؟

سرکه یک اسید ضعیف است و ترکیب شدن آن با نمک باعث ایجاد HCl می شود،ترکیب حاصل دارای خاصیت تمیز کنندگی بوده و می توان از آن برای از بین بردن لکه های روی سطوح استفاده می شود.

3- در اثر حرارت دادن این ماده چه اتفاقی می افتد ؟

حرارت دیدن این ماده باعث تبخیر آن و ایجاد گاز هیدروکلریک اسید می شود،این گاز سمی بوده و استنشاق آن باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ می شود.

4- خطرناک ترین اسید در بین اسید ها کدامست ؟

به طور کلی اسید های قوی به سبب خاصیت خورندگی در اثر تماس با پوست، چشم و… و گاها اسنتشاق می توانند خطر ناک باشند، اما در این بین شاید بتوان خطرناکترین اسید را هیدروفلوئوریک اسید (HF) دانست، این اسید بسیار خورنده و سمی بوده و تماس آن حتی شیشه را نیز حل می کند، این حل شدن سبب تشکیل هگزافلوئوریسیلیک اسید می شود.

5- قوی ترین اسید های موجود در مقایسه با پرکلریک اسید کدامند؟

با توجه به تنوع بالای اسید های موجود شاید جالب باشد یک دسته بندی از اسید های قوی و ضعیف پرکاربرد را بدانیم،در ادامه به صورت شماتیک به چند اسید قوی و ضعیف اشاره نموده ایم

اسید کلریدریک در برابر سایر اسید ها

 

منبع:

 

… (n.d.). Retrieved November 20, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/hydrochloric-acid-chemical-economics-handbook.html

Speight J. Chemical and Process Design Handbook.; 2002. http://books.pakchem.net/uploads/1/2/7/7/12772060/chemical_and_process_design_handbook_by_james_g._speight.pdf.

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from http://arvandpvc.ir/fa-IR/ShowPage/59/

جهت اطلاع از قیمت و نحوه خرید اسید کلریدریک و فروش عمده آن و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز خود با ما در تماس باشید

موسسه ی مبتکران شیمی

4/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *