اسید کلریدریک
اسید کلریدریک | هیدروکلریک اسید | خرید فروش اسید کلریدریکReviewed by 02177641136 on Nov 20Rating: 5.0

اسید کلریدریک چیست ؟  hydrochloric acid که یکی از مواد مهم صنعتی به شمار می رود. از نام های دیگر این ماده که در بین عام نیز شهرت دارد، جوهر نمک می باشد. شما می توانید برای خرید و فروش اسید کلریدریک با ما در ارتباط باشید و یا جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت های این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید. در ادامه راجع به کاربرد ها و msds این محصول بیشتر بخوانید.

فروش اسید کلریدریک :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اسید کلریدریک :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

.

کشور تولید کننده:

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص:

 

قیمت اسید کلریدریک :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
        09198991007 
        09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

اسید کلریدریک چیست؟

کلریدریک اسید ( به انگلیسی hydrochloric acid) : زمانی که گاز هیدروژن کلرید درون آب حل می شود , محلول حاصله جوهر نمک (فرمول شیمیایی: HCl ) نام خواهد داشت . این ماده یک ترکیب بی رنگ و بی بو و بسیار خورنده است و گاهی آن را با نام اسید muriatic نیز می شناسند.

محصول فوق یکی از اصلی ترین ترکیبات خانواده ی مواد chlorine محسوب می شود. در حال حاضر بیشترین مقدار اسید کلریدریک در ایالات متحده, اروپای غربی و هم چنین ژاپن تولید می شود.

این ماده عموما به عنوان یک محصول جانبی در طی فرایند تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی ارگانیک که با واکنش های chlorination سر و کار دارند, تولید می شود.

یک مقدار قابل توجهی از HCl در طی فرایند کراکینگ اتیلن دی کلراید (EDC) به منظور تولید مونومر وینیل کلراید (VCM) تولید می شود. تخمین زده می شود در حال حاضر حدود 150 واحد بزرگ تولید این محصول در سراسر جهان وجود دارد که از این میان 40 واحد آن را به عنوان محصول جانبی و 110 واحد این ترکیب را به عنوان محصول اصلی تولید می کنند.

 

خصوصیات  hydrochloric acid

از خصوصیات بارز این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

 • مایعی غیر قابل اشتعال ، شفاف و بدون رنگ و یا زرد کمرنگ است .
 • هنگامی که دارای غلظت 25% و یا بالاتر باشد ( گاز هیدروژن کلرید ، گاز اسید هیدروکلریک ) یک اسید قوی کف زاست .  
 • این ماده در واکنش با کرومات ، پرمنگنات یا پرسولفات ها گاز کلر تشکیل می دهد . و در واکنش با پروکسیدهای فلزی کلرید و یا کلر تولید می شود.
 • هنگامی که حرارت داده شود مقدار زیادی کف اسیدی تولید خواهد شد .
 • به تنهایی غیر قابل انفجار و غیر قابل اشتعال است اما در تماس با فلزات باعث خوردگی شده و گاز هیدروژن تولید می کند . اگر هیدروژن تولیدی با هوا ترکیب شود احتمال وقوع انفجار می رود.

 

کاربرد های اسید کلریدریک صنعتی:

جوهر نمک چه کاربردی دارد ؟ امروزه نزدیک به 43% میزان مصرف جهانی این ماده به منظور تولید EDC مورد استفاده قرار می گیرد. مابقی نیز عموما در تولید انواع مواد شیمیایی بیشتر آلی و کمتر معدنی مصرف می شود.

صنایع مرتبط با ترکیبات حاوی کلر, مانند این محصول به دلیل پیامدهای زیست محیطی یک چنین ترکیباتی تحت فشار هستند چرا که این مواد هم برای انسان و هم برای محیط زیست تاثیرات سوء خواهند داشت.

 

پاک کردن لکه ها و زنگ زدگی ها از روی سطح فلز:

خاصیت خوردگی بالای این ماده باعث شده است تا بتوان از آن به منظور پاک کننده سطوح فلزی استفاده کرد. در این فرایند که اصطلاحا اسید شویی نامیده می شود،ناخالصی هایی مانند آلاینده های معدنی، زنگ زدگی و … از فلزاتی مانند آهن، مس آلومینیوم و سایر فلزات گرانبها پاک می شوند. البته باید توجه داشته باشید که برای این منظور باید HCl را با نسبت 1 به 9 درون آب رقیق کرد. چرا که اسید کلریدریک خالص به شدت خورنده است و می تواند موجب آسیب به سطح شود.

 

کاربرد اسید کلریدریک

 

تولید ترکیبات آلی:

ترکیب فوق به طور گسترده به منظور تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و وینیل کلراید به منظور تولید PVC مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربری های آن در این حوزه می توان به سنتز بیی فنول اشاره کرد که کاربرد وسیعی در حوزه ی داروسازی دارد.

تولید ترکیبات غیرآلی:

محصول فوق هم چنین به منظور تولید ترکیبات غیرآلی به خصوص ترکیباتی که در حوزه ی تصفیه آب کاربرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همانند پلی آلومینیوم کلراید (PAC) و آهن (3) کلراید که در فرایند تصفیه ی آب شرب نقش انعقاد و ته نشین کردن ناخالصی ها را ایفا می کنند.

 بازار جهانی

همانطور که در شکل زیر نیز مشهود است چین بزرگترین مصرف کننده ی این ماده ی مهم به حساب می آید.
بعد از چین به ترتیب ایالت متحده ی آمریکا و اروپای غربی بیشترین بازار مصرفی این محصول را به خود اختصاص داده اند.

بازار جهانی هیدروکلریک اسید

 

پیش بینی می شود سرعت بازار رشد این محصول در بین سال های 2019 تا 2022 چیزی در حدود 5.3% باشد. بیشترین مواردی که موجب افزایش رشد بازار این ترکیب می شود صنعت نفت و گاز و صنایع اسید شویی است. خطراتی که این ماده برای محیط زیست و سلامتی دارد مانع از رشد بیشتر این ترکیب شده است.از سال 1964 به بعد HCl جایگزین H2SO4  در  بسیاری از فرایندهای اسید شویی فلزات گردید، همین امر موجب شد تا این صنعت بازار HCl را تحت تاثیر قرار دهد

بازار جهانی تولید فلزات با رشد 6.8 درصدی نسبت به سال گذشته، در سال 2018 به حدود 1808.60 متریک تن افزایش پیدا نمود. اکثر این فلزات در آسیای پاسفیک در کشور هایی مانند چین،ژاپن و هند تولید می گردند. چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آهن و فولاد در جهان است. به همین دلیل این کشور توانسته است بازار HCl را به طور عمده تحت تاثیر قرار دهد

بازار هیدروکلریک اسید

تولید اسید کلریدریک :

روش های تولید محصول فوق بسیار متنوع هستند اما در صنعت به 4 دسته ی اصلی زیر تقسیم می گردند که در آن ها معمولا این محصول به عنوان محصول جانبی تولید می گردد.

روش اول

1- از کلردار کردن هیدروکربن های آلیافاتیک و آروماتیک و یا از تجزیه ی حرارتی ترکیبات آلی کلردار می توان محصول فوق را تولید نمود. طی  فرایند کلردار کردن هیدروکربن ها، اتم های هیدروژن موجود در هیدروکربن ها  با اتم های کلر جایگزین می شوند که در نتیجه ی آن اتم هیدروژن آزاد شده با اتم کلر واکنش می دهد و هیدروکلریک اسید را به عنوان محصول جانبی، مانند مثال زیر تولید می کنند.

اسید کلریدریک تولید شده یا به طور مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد و یا در آب جذب می گردد و برای مصارف صنعتی خالص سازی می شود.

روش دوم

2- هنگام تهیه ی سدیم سولفات از واکنش سدیم کلرید و H2SO4 ،محصول فوق به عنوان محصول جانبی به دست می آید. به این روش که اسید سولفوریک غلیظ (حدود 98 درصد) و نمک به صورت پودر به عنوان مواد اولیه ی واکنش مورد استفاده قرار می گیرند روش راکتورهای مانهایم ( Mannheim process  ) می گویند.

این روش به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه روشی ساده اما قدیمی به حساب می آید و هزینه های کمتری نسبت به دیگر روش ها دارد. محصول تولیدی از این روش شامل سدیم سولفات و اسیدکلریدریک است.

سدیم سولفات تولید شده با این روش را می توان جمع آوری کرد و دوباره وارد واکنش نمود همچنین گاز هیدروژن کلراید به دست آمده را با عبور از چند مرحله ی حرارتی و تبدیل آن به مایع و رساندن به خلوص مورد نظر، در مخازنی خاص دخیره می نمایند.  

روش سوم

3- روش سوم همانند روش پیشین است با این تفاوت که گوگرد دی اکسید و اکسیژن هوا را به جای اسید سولفوریک با سدیم کلرید واکنش می دهند و HCl تولید می نمایند. به این روش، فرایند هارگریوز(Hargreaves process) می گویند دمای واکنش طی این فرایند 4000 تا 5000 درجه ی سانتی گراد است.

تولید اسید کلریدریک

روش چهارم

4- از واکنش بین کلر و هیدروژن، محصول فوق به دست می آید که این فرایند را الکترولایزر می نامند.

برای به دست آوردن این محصول با کمک روش الکترولایزر، از دو لوله ی جدا حاوی کلر و هیدروژن کمک میگیرند و آن ها را به بخش احتراق با مشعل هدایت می کنند.

پس از سوزانده شدن و انجام واکنش کلر و هیدروژن در دمای 2000 درجه ی سانتی گراد محصول به دست آمده به قسمت خنک کننده فرستاده می شود و اسید کلریدریک جمع آوری می گردد. در فرایند کلر آلکالی و با الکترولیز سدیم کلرید سه محصول اصلی شامل هیدروژن ، کلر و سدیم هیدروکسید تولید می گردد.

از واکنش بین کلر و هیدروژن تولید شده در طی این فرایند و در حضور لامپ UV می توان محصول فوق را با خلوص بالا در حدود 30% به دست آورد این فرایند به شدت گرما زا است و بسیار سریع اتفاق می افتد. در ایران پتروشیمی اروند در طی فرایند کلر آلکالی به خالص سازي كلر ، توليد هيدروژن ، تولید اسيد كلريدريك و … می پردازد.

طی فرایند کلرآلکالی بخشی از هیدروژن آزاد شده در هنگام تصفیه سازی را با کلر خارج شده از قسمت کمپرسور در یک کوره می سوزانند و گاز هیدروکلریک آزاد شده را در آب جذب می کنند و در برجی خاص تبدیل به کلریدریک اسید می نمایند که برای مصارف داخلی در پتروشیمی اروند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع هیدروکلریک اسید 

معمولا این ماده با غلظتی در حدود 30 الی 38 درصد تولید می شود، غلظت های بالا تر از 40 درصد به سرعت تبخیر می گردند در نتیجه باید تحت شرایط خاص فشار و دمای پایین نگه داری گردند.

محصول تولید شده به کمک هر یک از فرایند های نام برده شده مراحل تصفیه،حذف ناخالصی ها  از جمله هیدروربن های کلرینه ،تراوش و خنک سازی را پشت سر می گذارد تا به محصول مورد استفاده در صنایع تبدیل گردد.

به دلیل خاصیت خورندگی بالای محصول فوق، آن را در ظرف هایی از جنس پلی اتیلن نگه داری می کنند و در مقیاس کوچک نیز می توان در ظروف شیشه ای آن را نگه داری نمود.

در حال حاضر اسید کلریدریک 37 درصد پرکاربردترین گرید این ماده ی شیمیایی می باشد.

انواع هیدروکلریک اسید

 

اسید معده

اسید معده همراه با آنزیم های دیگر کمک به هضم غذا می نماید. کمبود این ماده که همان اسید کلریدریک است می تواند بیماری های گوارشی جدی ای را به وجود آورد

msds 

اسید کلریدریک msds

HCl به صورت غلیظ دارای خاصیت خورندگی شدید است و در صورت تماس با اندام های انسان موجب تخریب بافت و سوخنگی های شیمیایی شدیدی می شود. استفاده از تجهیزات ایمنی همانند دستکش های PVC , عینک های ایمنی محافظ چشم و کفش ها و هم چنین لباس مقاوم در برابر مواد شیمیایی خورنده به منظور به حداقل رساندن خطرات لازم و ضروری است.

لازم به ذکر است پیش از شروع به کار حتما msds این ماده و خطرات سلامتی آن را مطالعه نمایید. در صورت پاشیدن این محصول در چشم حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

صنعتی

هم چنین توجه داشته باشید از این ماده به صورت صنعتی به هیچ عنوان نمی توان به عنوان خوراکی استفاده کرد.

از واکنش های بسیار متداول HCl در صنعت می توان به واکنش جوهر نمک با کلسیم کربنات و هم چنین واکنش هیدروکلریک اسید با آهن اشاره کرد.

 

 

حمل و نقل و نگهداری

به دلیل ماهیت خورنده ، تولید هیدروژن در تماس با فلزات و امکان آزاد کردن کلر و کلرید ها در واکنش با مواد دیگر حمل و نقل و نگهداری این محصول باید بر طبق اصول و مقررات ایمنی صورت گیرد، در ادامه به این مباحث خواهیم پرداخت :

تجهیزاتی که برای حمل و نقل این ماده می توان استفاده کرد عبارتند از : تانک های ریلی ( باید به خوبی مهر و موم شوند ) همانند بطری های مقاوم در برابر acid ( شامل ظروف پلی اتیلنی ) ، تانک ها و درام های فولادی و همچنین تانکرهایی که با یک لایه ضد اسید پوشیده شده باشند .

در هنگام حمل باید مواد قلیایی و فلزات را از کلریدریک اسید دور نگه داشت و کانتینر حاوی این ماده را نباید بر روی کانتینر حاوی مواد آلی دیگر قرار داد.

نگهداری

 • مخازن حاوی  hydrochloric acid باید در فضای بیرونی نگهداری شوند . اگر در فضای داخلی نگهداری می شوند باید این نکات را رعایت کرد : استفاده از رنگ و بتن ضد اسید ، بلوک های ضد خوردگی و یا بتن اصلاح شده سدیم سیلیکات .
 • به دلیل احتمال بالای وقوع خوردگی در ساختمان با هیدروکلریک اسید لازم است که کل محل ذخیره دارای زهکشی مناسب بوده و  acid را با مقدار زیادی آب به بیرون هدایت کند .
 • به دلیل مضرات ناشی از بخار این اسید برای انسان و گاز هیدروژنی که در اثر خوردگی فلزات به وجود می اید ، محیط نگهداری باید دارای تهویه بسیار مناسب باشد.
 • استفاده از تجهیزات الکتریکی که تا حد ممکن در برابر نفوذ هوا و اسید مقاوم هستند . برای سیم کشی از سیم های دارای پوشش پلاستیکی و یا از فلزات مقاوم در برابر نفوذ هوا که با رنگ مقاوم در برابر هوا یا لوله پلاستیکی مقاوم شده اند استفاده کنید.
 • اسید کلریدریک باید جدا از اکسیدانت ها ( خصوصا اسید نیتریک و کلرات ها ) و مواد قابل احتراق همانند سیانیدها و سولفیدها نگهداری شود.
 • از برخورد نور مستقیم آفتاب و یا نزدیکی به منبع حرارت باید محافظت شود. از محل هایی که احتمال سقوط اجسام میرود ، دور نگه داشته شود . 

مخازن

مخازن باید از لحاظ مکانیکی قوی و در برابر اسید مقاوم باشند تا به محتویات داخلی اجاره خروج و نشت ندهند.

کانتینرها باید به خوبی آب بندی شوند و 5% و یا بیشتر از حجم کانتینر در هنگام پر کردن خالی گذاشته شود .

هنگام ذخیره هیدروکلریک اسید در یک مخزن ، همواره مقدار اسید باقی مانده را در مخزن چک کنید تا از خطرات احتمالی آن در امان باشید ، ایجاد سوراخ تهویه در مخزن و اتصال آن به دستگاه های سنجش و جلوگیری از خطر نیز کار دیگری است که باید انجام شود.

 

shipment 007 e1530310468865 1024×548

پاک سازی ظروف و دفع مواد زاید

به عنوان یک قاعده ، ظروف را پس از خالی کردن محتویات با آب شستشو دهید . با این حال هنگامی که ظرف مورد نظر فقط برای  hydrochloric acid  استفاده شده و امکان نشت و خروج مایع و گاز از آن وجود ندارد ، شستشو با آب لازم نیست .

برای دفع این اسید ابتدا آن را با آهک و یا محلول سودا اش مخلوط کرده و به آرامی هم زنید ، سپس محلول بدست آمده را با مقدار زیادی آب رقیق کنید تا برای رها سازی آماده شود.

اقداماتی که در صورت نشت باید انجام گیرند

همواره مراقب ریخته شدن این acid باشید و در صورت اتفاق افتادن این عمل ، سطح مورد نظر را با مقادیر زیادی از آب شستشو دهید .

اسید هیدروکلریک ریخته شده بر روی بتن ، چوب و یا مواد حساس در برابر خوردگی را با آب فلش کنید و سپس با آهک و یا سودا اش خنثی نمایید . با توجه به آزاد شدن گاز کربن دی اکسید در هنگام خنثی سازی ، محیط باید حتما از تهویه مناسب برخوردار باشد.

از نشت acid از شیرها ، اتصالات و فلنج ها جلوگیری کنید . هرگز در هنگام انجام عملیات حمل دست به تعمیر تجهیزات نزنید .

در صورتی که اتصالات و لوله ها نیاز به تعمیر دارند ، ابتدا باید فشار داخل با فشار بیرون یکی شده باشد و تمامی نشتی ها تمیز شده باشند .

وقوع تصادف در هنگام حمل باید به مراکز درمانی ، پلیس و آتش نشانی اطلاع رسانی شده و موارد ایمنی شرح داده شده در بالا نیز انجام گیرند .  

 

HCl Tanker Farmington1

 

منبع:

 

Hydrochloric Acid. (n.d.). Retrieved November 20, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/hydrochloric-acid-chemical-economics-handbook.html

Speight J. Chemical and Process Design Handbook.; 2002. http://books.pakchem.net/uploads/1/2/7/7/12772060/chemical_and_process_design_handbook_by_james_g._speight.pdf.

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from http://arvandpvc.ir/fa-IR/ShowPage/59/معرفي-شركت

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *