اسید کلریدریک
اسید کلریدریک | هیدروکلریک اسید | قیمت خرید فروش اسید کلریدریکReviewed by 02177641136 on Nov 20Rating: 5.0

اسید کلریدریک چیست ؟  hydrochloric acid که یکی از مواد مهم صنعتی به شمار می رود با نام اسید معده نیز شناخته می شود. از نام های دیگر این ماده که در بین عام نیز شهرت دارد، جوهر نمک می باشد. شما می توانید برای فروش اسید کلریدریکو یا خرید اسید کلریدریک با ما در ارتباط باشید و یا جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید. در ادامه راجع به کاربرد ها و msds این محصول بیشتر بخوانید.

فروش اسید کلریدریک (جوهرنمک):

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اسید کلریدریک (جوهرنمک):

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

.

کشور تولید کننده:

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص:

 

قیمت اسید کلریدریک :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
        09198991007 
        09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

اسید کلریدریک چیست؟

جوهر نمک چیست ؟ ویا بهتر بگوییم اسید کلریدریک چیست ؟ زمانی که گاز هیدروژن کلرید درون آب حل می شود, محلول حاصله جوهر نمک (فرمول شیمیایی هیدروکلریک اسید: HCl ) نام خواهد داشت. این ماده یک ترکیب بی رنگ و بی بو و بسیار خورنده است و گاهی آن را با نام اسید muriatic نیز می شناسند. هیدروکلریک اسید (جوهر نمک صنعتی) یکی از اصلی ترین ترکیبات خانواده ی مواد chlorine محسوب می شود. در حال حاضر بیشترین مقدار اسید کلریدریک در ایالات متحده, اروپای غربی و هم چنین ژاپن تولید می شود.

این ماده عموما به عنوان یک محصول جانبی در طی فرایند تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی ارگانیک که با واکنش های chlorination سر و کار دارند, تولید می شود.

یک مقدار قابل توجهی از HCl در طی فرایند کرکینگ اتیلن دی کلراید (EDC) به منظور تولید مونومر وینیل کلراید (VCM) تولید می شود. تخمین زده می شود در حال حاضر حدود 150 واحد بزرگ تولید این محصول در سراسر جهان وجود دارد که از این میان 40 واحد HCl را به عنوان محصول جانبی و 110 واحد این ترکیب را به عنوان محصول اصلی تولید می کنند.

 

 کاربردهای اسید کلریدریک صنعتی:

جوهر نمک چه کاربردی دارد ؟ امروزه نزدیک به 43% میزان مصرف جهانی این ماده به منظور تولید EDC مورد استفاده قرار می گیرد. مابقی نیز عموما در تولید انواع مواد شیمیایی بیشتر آلی و کمتر معدنی مصرف می شود.

صنایع مرتبط با ترکیبات حاوی کلر, مانند این محصول به دلیل پیامدهای زیست محیطی یک چنین ترکیباتی تحت فشار هستند چرا که این مواد هم برای انسان و هم برای محیط زیست تاثیرات سوء خواهند داشت.

تولید ترکیبات آلی:

ترکیب فوق به طور گسترده به منظور تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و وینیل کلراید به منظور تولید PVC مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربری های آن در این حوزه می توان به سنتز بیی فنول اشاره کرد که کاربرد وسیعی در حوزه ی داروسازی دارد.

تولید ترکیبات غیرآلی:

محصول فوق هم چنین به منظور تولید ترکیبات غیرآلی به خصوص ترکیباتی که در حوزه ی تصفیه آب کاربرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همانند پلی آلومینیوم کلراید (PAC) و آهن (3) کلراید که در فرایند تصفیه ی آب شرب نقش انعقاد و ته نشین کردن ناخالصی ها را ایفا می کنند.

پاک کردن لکه ها و زنگ زدگی ها از روی سطح فلز:

خاصیت خوردگی بالای این ماده باعث شده است تا بتوان از آن به منظور پاک کننده سطوح فلزی استفاده کرد. فلزاتی هم چون آهن, مس, برنج و … . البته باید توجه داشته باشید که برای این منظور باید HCl را با نسبت 1 به 9 درون آب رقیق کرد. چرا که HCl خالص به شدت خورنده است و می تواند موجب آسیب به سطح شود.

 بازار جهانی

همانطور که در شکل زیر نیز مشهود است چین بزرگترین مصرف کننده ی این ماده ی مهم به حساب می آید.
بعد از چین به ترتیب ایالت متحده ی آمریکا و اروپای غربی بیشترین بازار مصرفی این محصول را به خود اختصاص داده اند.

بازار جهانی هیدروکلریک اسید

 

روش های تولید اسیدکلریدریک :

تولید هیدروکلریک اسید بسیار متنوع هستند اما در صنعت به 4 دسته ی اصلی زیر تقسیم می گردند که در آن ها معمولا این محصول به عنوان محصول جانبی تولید می گردد.

روش اول

1- از کلردار کردن هیدروکربن های آلیافاتیک و آروماتیک و یا از تجزیه ی حرارتی ترکیبات آلی کلردار می توان محصول فوق را تولید نمود. طی  فرایند کلردار کردن هیدروکربن ها، اتم های هیدروژن موجود در هیدروکربن ها  با اتم های کلر جایگزین می شوند که در نتیجه ی آن اتم هیدروژن آزاد شده با اتم کلر واکنش می دهد و هیدروکلریک اسید را به عنوان محصول جانبی، مانند مثال زیر تولید می کنند.

اسید کلریدریک تولید شده یا به طور مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد و یا در آب جذب می گردد و برای مصارف صنعتی خالص سازی می شود.

روش دوم

2- هنگام تهیه ی سدیم سولفات از واکنش سدیم کلرید و اسید سولفوریک ،محصول فوق به عنوان محصول جانبی به دست می آید. به این روش که اسید سولفوریک غلیظ (حدود 98 درصد) و نمک به صورت پودر به عنوان مواد اولیه ی واکنش مورد استفاده قرار می گیرند روش راکتورهای مانهایم ( Mannheim process  ) می گویند.

این روش به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه روشی ساده اما قدیمی به حساب می آید و هزینه های کمتری نسبت به دیگر روش ها دارد. محصول تولیدی از این روش شامل سدیم سولفات و اسیدکلریدریک است.

سدیم سولفات تولید شده با این روش را می توان جمع آوری کرد و دوباره وارد واکنش نمود همچنین گاز هیدروژن کلراید به دست آمده را با عبور از چند مرحله ی حرارتی و تبدیل آن به مایع و رساندن به خلوص مورد نظر، در مخازنی خاص دخیره می نمایند.  

روش سوم

3- روش سوم همانند روش پیشین است با این تفاوت که گوگرد دی اکسید و اکسیژن هوا را به جای اسید سولفوریک با سدیم کلرید واکنش می دهند و HCl تولید می نمایند. به این روش، فرایند هارگریوز(Hargreaves process) می گویند دمای واکنش طی این فرایند 4000 تا 5000 درجه ی سانتی گراد است.

تولید اسید کلریدریک

روش چهارم

4- از واکنش بین کلر و هیدروژن اسیدکلریدریک به دست می آید این فرایند را الکترولایزر می نامند.

برای به دست آوردن این محصول با کمک روش الکترولایزر، از دو لوله ی جدا حاوی کلر و هیدروژن کمک میگیرند و آن ها را به بخش احتراق با مشعل هدایت می کنند.

پس از سوزانده شدن و انجام واکنش کلر و هیدروژن در دمای 2000 درجه ی سانتی گراد محصول به دست آمده به قسمت خنک کننده فرستاده می شود و اسید کلریدریک  جمع آوری می گردد. در فرایند کلر آلکالی و با الکترولیز سدیم کلرید سه محصول اصلی شامل هیدروژن ، کلر و سدیم هیدروکسید تولید می گردد.

از واکنش بین کلر و هیدروژن تولید شده در طی این فرایند و در حضور لامپ UV می توان محصول فوق را با خلوص بالا در حدود 30% به دست آورد این فرایند به شدت گرما زا است و بسیار سریع اتفاق می افتد. در ایران پتروشیمی اروند در طی فرایند کلر آلکالی به خالص سازي كلر ، توليد هيدروژن ، تولید اسيد كلريدريك و … می پردازد.

طی فرایند کلرآلکالی بخشی از هیدروژن آزاد شده در هنگام تصفیه سازی را با کلر خارج شده از قسمت کمپرسور در یک کوره می سوزانند و گاز هیدروکلریک آزاد شده را در آب جذب می کنند و در برجی خاص تبدیل به اسیدکلریدریک می نمایند که برای مصارف داخلی در پتروشیمی اروند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع هیدروکلریک اسید

معمولا اسیدکلریدریک با غلظتی در حدود 30 الی 38 درصد تولید می شود، غلظت های بالا تر از 40 درصد به سرعت تبخیر می گردند در نتیجه باید تحت شرایط خاص فشار و دمای پایین نگه داری گردند.

محصول تولید شده به کمک هر یک از فرایند های نام برده شده مراحل تصفیه،حذف ناخالصی ها  از جمله هیدروربن های کلرینه ،تراوش و خنک سازی را پشت سر می گذارد تا به اسیدکلریدریک مورد استفاده در صنایع تبدیل گردد.

به دلیل خاصیت خورندگی بالای محصول فوق، آن را در ظرف هایی از جنس پلی اتیلن نگه داری می کنند و در مقیاس کوچک نیز می توان در ظروف شیشه ای آن را نگه داری نمود.

در حال حاضر اسید کلریدریک 37 درصد پرکاربردترین گرید این ماده ی شیمیایی می باشد.

انواع هیدروکلریک اسید

 

اسید کلریدریک معده

اسید معده همراه با آنزیم های دیگر کمک به هضم غذا می نماید. کمبود این اسید که همان اسید کلریدریک است می تواند بیماری های گوارشی جدی ای را به وجود آورد

msds اسید کلریدریک

این ترکیب به صورت غلیظ دارای خاصیت خورندگی شدید است و در صورت تماس با اندام های انسان موجب تخریب بافت و سوخنگی های شیمیایی شدیدی می شود. استفاده از تجهیزات ایمنی همانند دستکش های PVC , عینک های ایمنی محافظ چشم و کفش ها و هم چنین لباس مقاوم در برابر مواد شیمیایی خورنده به منظور به حداقل رساندن خطرات لازم و ضروری است.

لازم به ذکر است پیش از شروع به کار حتما msds این ماده را مطالعه نمایید. در صورت پاشیدن این محصول در چشم حتما به پزشک مراجعه کنید.

اسید کلریدریک صنعتی

هم چنین توجه داشته باشید از این ماده به صورت صنعتی به هیچ عنوان نمی توان به عنوان خوراکی استفاده کرد.

از واکنش های بسیار متداول HCl در صنعت می توان به واکنش جوهر نمک با کلسیم کربنات و هم چنین واکنش هیدروکلریک اسید با آهن اشاره کرد.

 

منبع:

 

Hydrochloric Acid. (n.d.). Retrieved November 20, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/hydrochloric-acid-chemical-economics-handbook.html

Speight J. Chemical and Process Design Handbook.; 2002. http://books.pakchem.net/uploads/1/2/7/7/12772060/chemical_and_process_design_handbook_by_james_g._speight.pdf.

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from http://arvandpvc.ir/fa-IR/ShowPage/59/معرفي-شركت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *