اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید یا اسید کلریدریک یک ماده معدنی بدون رنگ با فرمول شیمیایی HCl است. به علت وجود کلر دارای بوی تند متمایزی است. در دسته اسیدهای قوی قرار گرفته و می تواند به شدت به پوست آسیب برساند و علت آن این است که این ماده می تواند در یک محلول آبی به خوبی هیدرولیز شود. جالب است بدانید محصول فوق به طور طبیعی در معده جانوران و انسان ها نیز وجود داشته و به هضم کمک می کند. برای خرید اسید کلریدریک و اطلاع از قیمت فروش آن کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

خرید اسید کلریدریک :

مشتریان گرامی همواره می توانند برای خرید این ماده با کارشناسان فروش مبتکران شیمی در تماس باشند.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه 300 کیلویی

CAS NO:7647-01-0

آنالیز محصول

فروش هیدروکلریک اسید :

با توجه به تنوع کاربرد این ماده در صنایع، مبتکران شیمی با تامین مداوم و به موقع آب با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت در کنار شماست.

خواص فیزیکی و شیمیایی

برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این اسید صنعتی را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

جرم مولی 46/36 گرم بر مول
نقطه جوش 53 درجه سانتیگراد
نقطه ذوب 74- درجه سانتیگراد
چگالی 1.05گرم بر مترمکعب در دمای 59 درجه سانتیگراد
شکل ظاهری مایع بی رنگ
حلالیت بی نهایت محلول در آب با افزایش اندکی دما، محلول در آب سرد (2/82 گرم در 100 گرم آب صفر درجه) و دی اتیل اتر و اتانول

 

اسید کلریدریک 37 درصد

هیدروکلریک اسید

غلظت های متفاوتی از این اسید در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که پر کاربردترین آنها را می توان محلول 37 درصد آن دانست.

کاربردهای هیدروکلریک اسید

دایره کاربردهای این اسید قوی بسیار گسترده است و صنعتی را نمی توان یافت که در آن از محصول فوق استفاده نشود،با این حال شاید بتوان دسته بندی زیر را برای مواد استفاده آن مطرح کرد :

استفاده در صیقل دادن فولاد:

یکی از مهم ترین کاربردهای اسیدکلریدریک زدودن فولاد از هر گونه زنگ زدگی و خوردگی و آهن اکسید از آهن یا فولاد پیش پردازش بعدی است مانند اکستروژن، اشباع سازی، گالوانیزه کردن و …

Fe3O4 + Fe + 8 HCl → 4 FeCl2 + 4 H2O

هیدروکلریک اسید در تولید ترکیبات آلی:

یکی دیگر از کابردهای اسید فوق تولید ترکیبات آلی مانند وینیل کلراید و دی کلرو اتان برای PVC است. دیگر ترکیبات آلی تولید شده با این اسید شامل بیس فنول A برای پلی کربنات، کربن فعال، آسکوربیک اسید و همچنین بسیاری از مواد دارویی است. 

2 H2C=CH2 + 4 HCl + O2 → 2ClCH2Cl + 2H2O

تولید ترکیبات معدنی:

محصولات زیادی را می توان با هیدروکلریک اسید در واکنش های اسید و باز طبیعی تولید کرد و در نتیجه ترکیبات معدنی ایجاد می شود. این مواد شامل مواد شیمیایی تصفیه آب مانند آهن (III) کلرید و پلی آلومینیوم کلرید (PAC) است. از کلرید آهن (III) و PAC به عنوان عوامل لخته سازی و انعقادی در تصفیه فاضلاب ، تولید آب آشامیدنی و تولید کاغذ استفاده می شود. سایر ترکیبات معدنی تولید شده با هیدروکلریدریک اسید شامل استفاده از نمک کلسیم کلرید لوله ای شکل، کلرید نیکل (II) برای آبکاری و کلرید روی برای صنعت گالوانیزه و تولید باتری است.

Fe2O3 + 6 HCl → 2 FeCl3 + 3 H2O

کاربرد هیدروکلریک اسید در کنترل PH و خنثی سازی:

از HCl می توان برای تنظیم اسیدیته (pH) محلول ها استفاده کرد. درصنعتی که خواستار خلوص (مواد غذایی ، دارویی ، آب آشامیدنی) است ، از این ماده با کیفیت بالا برای کنترل pH فرآیند جریانهای آب استفاده می شود. در صنایع کم تقاضا نیز با کیفیت فنی برای خنثی سازی جریان های زائد و کنترل pH استخر کافی است.

OH + HCl → H2O + Cl

تولید دوباره مبدل های یون:

از این اسید با کیفیت بالا در بازسازی رزینهای تبادل یونی استفاده می شود. از تبادل کاتیون به طور گسترده ای برای حذف یونهایی مانند Na+ و Ca2+ از محلول های آبی و تولید آب معدنی نشده استفاده می شود. این اسید برای شستشوی کاتیون ها از رزین ها استفاده می شود. Na+ باH و Ca2+ با H2+ جایگزین می شود. مبدل های یونی و آب معدنی در کلیه صنایع شیمیایی ، تولید آب آشامیدنی و بسیاری از صنایع غذایی استفاده می شود.

سایر کاربردها:

ماده فوق در تولید انواع مختلفی از ترکیبات مثل پلی وینیل کلراید برای پلاستیک به وفور استفاده می شود. در استفاده های خانگی از هیدروکلریک اسید رقیق برای رسوب زدایی استفاده می شود. در صنعت غذا، از HCl به عنوان افزودنی و همچنین در تولید ژلاتین استفاده می شود. کاربرد دیگر آن استفاده در فرآوری چرم است. 

استفاده به عنوان سفید کننده ، در تولید کلریدها ، برای تصفیه یا تولید قلع و تانتالیم، در آبکاری، برای خنثی سازی سیستم های اساسی ، به عنوان واکنشگر آزمایشگاهی، به عنوان کاتالیزور و حلال در سنتزهای آلی ، در ساخت کودها و رنگ ها ، برای هیدرولیز نشاسته و پروتئین ها در تهیه محصولات غذایی مختلف ، و در عکس و در نهایت صنایع نساجی و لاستیک نیز از این محصول پر کاربرد استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن آسفالتین این ماده را در زایلن امولسیون می کنند. 

 

محصولات مشابه :

خرید اسید استئاریک 

 

ماندگاری محیطی (تخریب و مشخصات) و تجمع زیستی

زمانیکه این ترکیب در خاک ریخته شود سازگاری با خاک ندارد. باعث تخریب آن می شود. هیدروکلریک اسید به سرعت در آب هیدرولیز می شود. تبخیر گسترده ای را از سطح خاک دارد.  و همچنین وجود آن در خاک میتواند باعث شود که وارد آب های زیرزمینی شود و باعث آلودگی آب های زیرزمینی شود (به ویژه خاک هایی که دارای گروه های کربناتی هستند). اسید در اثر تماس با کربناتهای موجود در خاک تا حد زیادی خنثی می شود. در صورت آزاد شدن در هوا ، کلرید هیدروژن در اثر بارندگی از بین می رود.  اگر در آب ریخته شود به یون های کلرید و هیدروژن هیدرولیز می شود و میزان pH آب را افزایش می دهد. ثابت قانون هنری 04/2 × +6 10 مول بر لیتر بر اتمسفر گزارش شده است. این ثابت قانون هنری نشان می دهد که HCl اساساً از سطح آب غیر قابل فرار است. کلرید هیدروژن در زنجیره غذایی جمع نمی شود.

 

بازار جهانی فروش و خرید  اسید کلریدریک:

اروپا، آمریکا و ژاپن سه تولید کننده اصلی هیدروکلریک اسید هستند و همچنین بزرگترین مصرف کننده آن کشور چین است. تخمین زده می شود که بازار جهانی محصول فوق در سال 2025 به 1.9 میلیارد دلار پوند برسد. این رشد را می توان به دلیل افزایش استفاده از این محصول در صنایع دارویی و غذایی نظیر نوشیدنی هایی همچون نوشابه ها دانست.از طرفی رشد سریع صنایع بازار فروش هیدروکلریک اسید نظیر ساختمان سازی، استخراج و جداسازی، تصفیه آب و…نیز در این رشد بی تاثیر نبوده است. تخمین زده می شود که کشورهای قاره آسیا و اقیانوسیه بر بازار جهانی خرید اسید کلریدریک تسلط داشته باشند.دلیل آن را می توان افزایش جمعیت و گسترش فعالیت های صنعتی نظیر کارخانجات تولید محصولات غذایی، افزایش میزان تولید سایر مواد اولیه شیمیایی، گسترش ساخت و ساز و موادی از این دست دانست. در شکل زیر نموداری شماتیک از بازار مصرف این اسید را مشاهده می نمایید.

بازار فروش و خرید اسید کلریدریک

4/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *