اسید کلریدریک

اسید کلریدریک چیست و چه کاربردی دارد؟ این ماده یک اسید غیر آلی و از گروه اسید های قوی می باشد. اسید مذکور در معده انسان به طور طبیعی تولید شده و باعث کمک به هضم غذا می گردد،کاربردهای آن نیز بسیار وسیع بوده و در صنایع مختلف استفاده می شود، برای تولید این ماده روش های مختلفی استفاده می شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.جهت خرید اسید کلریدریک 37 درصد و اطلاع از قیمت محصول  از روش های زیر با ما در تماس باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران

بسته بندی: بشکه

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصول
واتساپ09198991006 – 8

خرید اسید کلریدریک صنعتی :

خرید محصول فوق به صورت عمده را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

قیمت اسید کلریدریک :

قیمت روز این ماده و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز خود را از ما بخواهید.

خواص و ویژگی های محصول:

خواص این محصول را می توان شامل موارد زیر دانست:

  • شکل ظاهری آن مایع شفاف بی رنگ است.
  • یک اسید قوی به حساب می آید که تماس آن با پوست باعث ایجاد سوختگی و صدمه می گردد.
  • در کاربردهای صنعتی معمولا در غلظت 37 درصد استفاده می شود در حالیکه در غلظت های بالای 25 درصد به شدت خورنده می باشد.
  • نگهداری آن باید به دور از حرارت و در محل دارای تهویه مناسب باشد، چرا که در صورت گرم شدن ایجاد کف با خاصیت بالای اسیدی نموده، همچنین در صورت تماس با سطوح فلزی ضمن خوردگی آن، گاز هیدروژن قابل اشتعال تولید می کند.

روش های تولید:

به طور کلی این ماده یا به عنوان محصول اصلی یا تحت عنوان محصول جانبی در واکنش تولید سایر ترکیبات ایجاد می شود، به طور مثال فرآیند کراکینگ اتیلن دی کلراید ( EDC ) به منظور تولید مونومر وینیل کلراید با تشکیل مقادیر قابل توجهی از این اسید به عنوان محصول جانبی همراه است.

در نهایت تا کنون چهار روش عمده برای تولید این محصول شناخته شده است که این روش ها به شرح زیر است :

روش اول

1- از کلردار کردن هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک و یا از تجزیه ی حرارتی ترکیبات آلی کلردار می توان محصول فوق را تولید نمود. طی  فرایند کلردار کردن هیدروکربن ها، اتم های هیدروژن موجود در هیدروکربن ها  با اتم های کلر جایگزین و اتم هیدروژنِ آزاد شده با اتم کلر واکنش می دهد و درنهایت هیدروکلریک اسید  به عنوان محصول جانبی، تولید می شود.

روش دوم

2-در اینجا نیز اسید مذکور به عنوان محصول جانبی در واکنش تولید سولفات سدیم طی واکنش پودر سدیم کلراید و اسید سولفوریک غلیظ به عنوان واکنش دهنده تولید می شود که از آن با نام روش راکتورهای مانهایم ( Mannheim process  ) نیز یاد می شود. این روش قدمت بالایی داشته و هزینه آن نسبت به سایرین به مراتب کمتر است.سدیم سولفات تولید شده به عنوان محصول را می توان مجددا وارد واکنش نمود، از طرفی گار هیدروژن کلراید به دست آمده را نیز با میعان،جهت استفاده ذخیره می کنند.

روش سوم

3- در روش سوم که از آن با نام  فرایند هارگریوز (Hargreaves process) نیز یاد می شود گوگرد دی اکسید و اکسیژن هوا با سدیم کلرید در دمایی نزدیک به 4 تا 5 هزار درجه سانتی گراد واکنش داده  و HCl تولید می کنند.

تولید اسید کلریدریک

تولید به روش الکترولیز

4- آخرین روشی که بررسی خواهیم کرد الکترولیز نام دارد، در این واکنش از دو لوله ی جدا حاوی کلر و هیدروژن کمک میگیرند و آن ها را به بخش احتراق با مشعل هدایت می کنند. که پس از انجام واکنش کلر و هیدروژن در دمای 2000 درجه ی سانتی گراد محصول به دست آمده به قسمت خنک کننده فرستاده می شود، در نهایت محصول فوق جدا شده جمع آوری می گردد.

 کاربرد اسید کلریدریک :

اسید شویی و تمیز کردن سطوح فلزات :

اثر این ماده بر فلزات باعث شده تا در فرآیندی موسوم به اسید شویی کاربرد داشته باشد. این فرآیند شامل شستشوی سطوح فلزی با این ماده به منظور پاک کردن ناخالصی هایی نظیر آلاینده های معدنی، زنگ زدگی و… می باشد،نکته قابل توجه، ضرورت رقیق نمودن آن با آب با نسبت 1 به 9 می باشد،چرا که این ماده به صورت خالص به شدت خورنده بوده و می تواند موجب آسیب به سطح شود.

تولید ترکیبات آلی:

ترکیب فوق به طور گسترده به منظور تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و پلی وینیل کلراید مورد استفاده قرار می گیرد. ازدیگر کاربرهای آن در این حوزه می توان به سنتز بی فنول اشاره کرد که کاربرد وسیعی در حوزه ی داروسازی دارد.

تولید ترکیبات غیرآلی

محصول فوق همچنین به منظور تولید ترکیبات غیرآلی به خصوص ترکیباتی که در حوزه ی تصفیه آب کاربرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همانند پلی آلومینیوم کلراید (PAC) و آهن (3) کلراید که در فرایند تصفیه ی آب شرب نقش انعقاد و ته نشین کردن ناخالصی ها را ایفا می کنند.

تمیز کننده های خانگی :

با توجه به خاصیت خورندگی اسید کلریدریک، در غلظت های پایین از آن در پاک کردن لکه های سرسخت از سطوحی مثل کاشی و سرامیک حمام در منزل استفاده می شود.

کاربرد در صنایع غذایی :

در محصولاتی نظیر سس گوجه فرنگی، غلات، سبزیجات و غذاهای کنسرو شده برای جلوگیری از فساد به عنوان عامل ضد میکروبی و همچنین حفظ طعم و مزه آنها استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید :  محصولات مرتبط :

اسید سولفوریک

 

سایر کاربرد ها:

  • استفاده در صنایع تولید و فرآوری فولاد که در صنعت ساختمان به وفور استفاده می شود.
  • کاربرد در تولید وینیل کلراید مورد استفاده در تهیه پلاستیک های PVC.
  • در غلظت های پایین در ضد عفونی استخرها و تنظیم PH و همچنین جهت جلوگیری از تشکیل لجن استفاده می شود.
  • استفاده در تولید باتری های خودروها 

خرید اسید کلریدریک

گرید های مختلف :

معمولا این ماده با غلظتی در حدود 30 الی 38 درصد تولید می شود، که غلظت 37 درصد آن پرکاربردترین گرید این ماده شیمیایی در صنایع می باشد. 

اسید معده:

معده از اسید کلریدریک، چندین آنزیم و پوششی مخاطی تشکیل شده است که از دیواره های معده محافظت می کند. اسید معده همراه با آنزیم های دیگر کمک به هضم غذا می نماید. علاوه بر این، ماده ی فوق می تواند برخی باکتری های مضر و ویروس های موجود در معده را از بین ببرد و در نتیجه بدن فرد را از عفونت محافظت نماید. 

کمبود این ماده در معده موجب ایجاد بیماری هیپوکلریدریا می شود. که در صورت عدم درمان، می تواند باعث آسیب به سیستم گوارش (GI) ، عفونت و برخی دیگر از مشکلات سلامتی شود.

 

 بازار جهانی:

در حال حاضر حدود 150 واحد بزرگ تولید این محصول در سراسر جهان وجود دارد که از این میان 40 واحد، آن را به عنوان محصول جانبی و 110 واحد این ترکیب را به عنوان محصول اصلی تولید می کنند همچنین  بیشترین مقدار کلریدریک اسید در ایالات متحده , اروپای غربی و هم چنین ژاپن تولید می شود.همانطور که در شکل زیر نیز مشهود است چین بزرگترین مصرف کننده ی این ماده ی مهم به حساب می آید. بعد از چین به ترتیب ایالات متحده ی آمریکا و اروپای غربی بیشترین درخواست برای خرید آن را به خود اختصاص داده اند.

 

بازار هیدروکلریک اسید

پیش بینی می شود سرعت بازار رشد این محصول در بین سال های 2019 تا 2022 چیزی در حدود 5.3% باشد. بیشترین مواردی که موجب افزایش رشد بازار این ترکیب می شود صنعت نفت و گاز و صنایع اسید شویی است.

 

خرید اسید کلریدریک را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

 

پرسش و پاسخ :

پاسخ به چند سوال رایج در باره این ماده شیمیایی :

1- روش تولید خانگی این ماده چگونه است ؟

یکی از روش های خانگی تولید اسید مذکور، استفاده از ترکیب سرکه به عنوان یک اسید ضعیف و نمک می باشد.ترکیب حاصل HCl بوده و می توان از آن برای کاربردهایی از قبیل پاک کردن لکه های چربی روی سطوح مختلف استفاده نمود

2- در اثر حرارت دادن این ماده چه اتفاقی می افتد ؟

حرارت دیدن این ماده باعث تبخیر آن و ایجاد گاز هیدروکلریک اسید می شود،این گاز سمی بوده و استنشاق آن باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ می شود.

3-در بین اسید های موجود کدامیک از همه قوی تر است؟

با توجه به تنوع بالای اسید های موجود شاید جالب باشد یک دسته بندی از اسید های قوی و ضعیف پرکاربرد را بدانیم،در ادامه به صورت شماتیک به چند اسید قوی و ضعیف اشاره نموده ایم.

 

اسید کلریدریک

4- پاک سازی ظروف و خنثی سازی این ماده پیش از دفع چگونه انجام می شود؟

به عنوان یک قاعده ، ظروف را پس از خالی کردن محتویات با آب شستشو دهید . با این حال هنگامی که ظرف مورد نظر فقط برای HCL استفاده شده و امکان نشت و خروج مایع و گاز از آن وجود ندارد ، شستشو با آب لازم نیست .

برای دفع و خنثی سازی این ماده ابتدا آن را با آهک و یا محلول سودا اش مخلوط کرده و به آرامی هم زنید ، سپس محلول بدست آمده را با مقدار زیادی آب رقیق کنید تا برای پاکسازی آماده شود.

منبع:

 

… (n.d.). Retrieved November 20, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/hydrochloric-اسید-chemical-economics-handbook.html

SpeightJ.Chemical andProcess Design Handbook.; 2002. http://books.pakchem.net/uploads/1/2/7/7/12772060/chemical_and_process_design_handbook_by_james_g._speight.pdf.

(n.d.). Retrieved December 3, 2018, from http://arvandpvc.ir/fa-IR/ShowPage/59/

جهت اطلاع از قیمت و نحوه خرید اسید کلریدریک و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز خود با ما در تماس باشید

موسسه ی مبتکران شیمی

4/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *