ساختار اتیلن دی آمین تترا فسفونیک اسید سدیم

 EDTMPS با نام کامل اتیلن دی آمین تترا متیلن فسفونیک اسید سدیم یک اسید پلی فسفونیک آلی نیتروژن دار بوده که هدف پیشگیری از ایجاد خوردگی در تجهیزات صنعتی خصوصا دیگ های بخار و همچنین به عنوان عامل کلات در آبکاری غیر سیانوژن استفاده می شود نکته مهم پیرامون این ماده حلالیت بسیار خوب در آب عدم ایجاد آلودگی زیست محیطی  و همچنین تحمل حرارتی مناسب در دماهای بالاست که باعث گسترش کاربرد آن در محیط های صنعتی مختلف گردیده است یکی دیگر از صنایعی که از این ماده به وفور استفاده می کنند صنایع تصفیه آب می باشد.مشتریان گرامی می توانند جهت خرید اتیلن دی آمین تترا متیلن فسفونیک اسید سدیم (ETMPS)  و استعلام قیمت فروش آن با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

خرید EDTMPS :

جهت خرید این محصول با بهترین کیفیت کافیست با واحد فروش ما تماس بگیرید. در جدول زیر مشخصات این محصول را مشاهده می کنید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

CAS NO: 1429-50-1

آنالیز محصول آنالیز

فروش و قیمت EDTMPS :

مبتکران شیمی به عنوان تامین کننده انواع مواد شیمیایی خاص مورد استفاده صنایع آماده فروش انواع مواد اولیه شیمیایی متناسب با نیاز شما می باشد. همچنین مشتریان گرامی می توانند برای استعلام قیمت ماده مورد نیاز خود از طریق راه های ارتباطی ذکر شده اقدام نمایند.

ویژگیها و خواص فیزیکی  

این محصول با فرمول شیمیایی C6H12N2NA8O12P4  در واقع نمک سدیم EDTMP بوده و آن را تا حد زیادی می توان از نظر مشخصات و کاربرد شبیه EDTMP دانست.

برای درک بهتر این موضوع کافیست به ساختار این دو ماده نگاهی بیندازید

 

ساختار اتیلن دی آمین تترا فسفونیک اسید سدیم

 

ساختار EDTMPS

انحلال این ماده سبب تشکیل محلول شفاف زرد رنگ می گردد.جرم مولکولی آن 611.98 گرم بر مول وچگالی آن نیز معادل 1.25 گرم بر سانتی متر مکعب در دمای 20 درجه است و همانطور که پیشتر گفته شد انحلال پذیری مناسبی در آب دارد. از طرفی محلول 1 درصد این ماده PH نزدیک به 9.5  را ایجاد می کند

کاربردهای این ماده چیست؟

  • تصفیه آب: به سبب خاصیت پیشگیری از خوردگی و همچنین جلوگیری از تشکیل رسوبات، اتیلن دی آمین تترا متیلن فسفونیک اسید سدیم (ETMPS) برای جلوگیری از زنگ زدگی و ایجاد گرفتگی در لوله های انتقال آب استفاده می شود.جالب است بدانید خاصیت ضد رسوب و ضد خوردگی این ماده 3 تا 5 برابر بیشتر از پلی فسفات های معدنی است.
  • صنایع آرایشی: EDTMPS در محصولات آرایشی و بهداشتی برای تنظیم ویسکوزیته و همچنین به عنوان عامل کیلیت (Chelating) سبب افزایش پایداری و بهبود خواص ظاهری این محصولات می گردد.
  • عامل ضد خوردگی تجهیزات صنعتی خصوصا دیگ های بخار
  • صنایع دارویی :  تحقیقات مختلفی نشان می دهد EDTMPS دارای خواص دارویی و ضد سرطان می باشد.داروی ساماریوم لکسی درونام Samarium (153Sm) lexidronam نیز از همین ماده ساخته شده و می تواند پیشرفت  سلول های سرطانی را کند تر کند.
  • کاربرد در شوینده ها خصوصا شوینده های مایع که کف کمتری دارند استفاده می شود همچنین در تمیز کننده های خانگی ، روغن های پاک کننده و ضد عفونی کننده و همچنین صابون های مایع نیز به کار برده  می شود.

سایر اسیدهای مورد استفاده برای جلوگیری از خوردگی:

اسید کلریدریک

اسید فسفریک

 

MSDS و خطرات استفاده :

خطرات اتیلن دی آمین تترا فسفونیک اسید سدیم

پیش از شروع به کار با این ماده برگه اطلاعات و ایمنی آن را به دقت مطالعه نمایید.در جدول زیر اقدامات لازم درصورت تماس یا بلعیده شدن تصادفی این محصو قید شده است:

تنفس : انتقال به هوای تازه درخواست کمک پزشکی

تماس با پوست : پاکسازی و جدانمودن تجهیزات آلوده، شستشوی پوست با آب زیاد به مدت 15 دقیقه

تماس با چشم: در مرحله اول در صورت داشتن لنز آن را جدا کنید، چشم را باز نگه داشته و 15 دقیقه با آب شستشو دهید،مطمعن شوید آب آلوده از چشم خارج می گردد.

بلعیدن: از خوردن مایعات خودداری نمایید،تنها دهان را با آب شستشو داده و درخواست امداد پزشکی نمایید.

 

بهترین قیمت خرید اتیلن دی آمین تترا متیلن فسفونیک اسید سدیم (EDTMPS) را از ما بخواهید

نگهداری:

لازم است در ظروف در بسته و در محل خشک و خنک به صورت قائم و به دور از حرارت نگهداری شود.

منابع :

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Edtmps

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *