خرید متانول - فروش متانول
فروش متانول | خرید متانولReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

خرید و فروش متانول. جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش و همین طور قیمت ها با دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در تماس باشید.

فروش متانول:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید متانول:

متانول را از کجا تهیه کنیم ؟ جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

 بسته بندی:  بشکه 175 کیلویی

 درصد خلوص : 99% 

قیمت متانول:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

……….متانول

متانول چیست ؟

متانول (Methanol) یا متیل الکل در دما و فشار استاندارد مایعی بی رنگ است که از گاز طبیعی یا زغال سنگ تولید می شود. این ماده عموما به عنوان خوراک در تهیه مشتقات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. دارای فرمول شیمیایی CH3OH و وزن مولکولی 32.042 گرم بر مول می باشد. متیل الکل ماده ای سمی است و به عنوان حلال و ماده ای واسط در سنتز های شیمیایی کاربرد دارد. علاوه بر این، ماده ای اشتعال زا ست . بلعیدن این ماده سمی می تواند منجر به کوری شود.

نقطه جوش و نقطه ذوب متیل الکل به ترتیب 148.3 و 144- درجه فارنهایت می باشد. مقدار حلالیت این ماده در آب زیاد است و در حدود 100 میلی گرم بر لیتر در دمای 70 درجه فارنهایت تعیین شده است. دارای چگالی به میزان 0.792 در دمای 68 درجه فارنهایت و فشار بخاری در حدود 100 میلی متر جیوه در 70.2 درجه فارنهایت است. ویسکوزیته متیل الکل نیز 0.544 میلی پاسکال ثانیه در دمای 25 درجه سانتی گراد گزارش شده است. این ترکیب بویی شیرین ضعیف و تند و تیز دارد. 

در پتروشیمی، متانول ماده ای بالادستی محسوب می شود. در زنجیره تبدیل این ماده، فرمالدئید بیشترین سهم را داراست. طبق برآوردی که در سال 2014 صورت گرفت، مقدار این سهم حدود 31 درصد بوده است.

نامهای دیگر  :  متیل الکل یا الکل متیلیک یا الکل چوب

زنجیره ارزش:

متانول

 تولید متانول

به طور کلی میتوان گفت حدود 90 درصد هزینه های تولید این ماده، مربوط به هزینه خورک اولیه می باشد. حال آنکه استفاده از گاز طبیعی در کاهش هزینه ها بسیار موثر است. بنابراین فرایند تولید متانل از گاز طبیعی در مقایسه با سایر روش های تولید این ماده مانند تولید از منایع طبیعی مثلا تولید متانول از چوب، متداول تر است و هزینه کمتری را به تولید کننده تحمیل می کند.

در سال های های اخیر و طبق برآورد های انجام گرفته، متیل الکل بعد از آمونیاک در رتبه دوم بیشترین تولید از گاز طبیعی را در اختیار دارد.

فرآیند های کلی تولید الکل چوب یکسان است اما در روش های تولید با یکدیگر فرق دارند. می توان به طور کلی جهت تولید این ماده از سه مرحله استفاده کرد:

  1.  تولید گاز سنتز
  2.  سنتز متانول از گاز سنتز تولید شده در مرحله اول
  3.  تقطیر

مرحله اول: تولید گاز سنتز

گام اول ابتدا تولید گاز سنتز (synthesis gas or syngas) به و سیله آب و متان است، این مرحله که ریفرمینگ بخار نیز نام دارد یکی از متدوال ترین روش های تولید گاز سنتز (ترکیب دو ماده کربن مونو اکسید و هیدروژن) می باشد که به صورت واکنش زیر انجام می گیرد. در این مرحله از کاتالیست (نیکل) جهت انجام فرایند استفاده می شود.

متانول

مرحله دوم:

در این مرحله، گاز سنتز تولید شده در مرحله قبلی تحت فشار قرار می گیرد و مجدد از کاتالیست (مس) عبور داده شده و به متانول، بخار آب و هیدروژن تبدیل می گردد.

متانول

در این فرایند ملاحظه می گردد که هیدروزن مازاد تولید شده است و اگر دی اکسید کربن در دسترس باشد می توان با آن ترکیب شده و متانول را تولید کند.

مرحله سوم:

در اینجا methanol خام تولید شده از مرحله قبل، از برج های تقطیر جهت خالص سازی، عبور داده می شود و متانول با کیفیت مورد نظر حاصل می گردد.

  کاربرد متانول

طبق گزارشی در در سال 2015 منتشر شد، بیشترین سهم در کاربری متیل الکل در تولید فرمالدئید است. پیش بینی می گردد که این سهم تا سال 2021 حدود 27 درصد باشد. مصارف اصلی متیل الکل را می توانید در شکل زیر ملاحظه کنید.

کاربرد ها

از فرمالدئید جهت استفاده و تولید تخته و انواع مهر و موم ها مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که در شکل می بینیم دی متیل اتر نیز یکی از مصارف متانول است. این ماده جهت اختلاط با بنزین و جایگزینی با سوخت دیزل مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است ک در برخی از کشور ها مانند ایالات متحده آمریکا از اختلاط تقریبا 15 درصد بنزین معمولی و 85 درصد متانول، بنزین سوپر تولید می کنند.

از سایر مصارف نیز می توان به تولید MTBE اشاره کرد که در آرام سوزی سوخت و ارتقا این شاخص کاربرد فراوان دارد. استیک اسید نیز از مشتقات دیگر متیل الکل است که در صنعت نساجی جای پای خود را باز کرده است.

به طور کلی می توان مصارف این ماده را در دو دسته صنعتی و غیر صنعتی دسته بندی کرد.

مصارف صنعتی:

1- مورد استفاده فراوان در صنعت چسب و مهر و موم سازی

2- قابل استفاده در صنایع ضد یخ و نم زدایی از لوله ها

3- مورد کاربرد در بازدارنده های خوردگی و عوامل ضد پوسته پوسته شدن

4- استفاده در سوخت ها و مشتقات سوختی

5- استفاده در عوامل آب آشامیدنی

6- کاربرد در وسایل شیمیایی آزمایشگاهی

7- قابل استفاده در صنعت رنگ و مواد پوششی

8- استفاده فراوان در صنعت به عنوان حلال

9- کاربرد به عنوان عامل اکسید کننده و کاهنده

مصارف غیر صنعتی:

1- این ترکیب شیمیایی در کشاورزی نیز مصارف زیادی دارد.

2- از این ماده در تولید محصولات مراقبتی و حفاظتی در اتوموبیل ها نیز استفاده می شود.

3- در ساختمان سازی و ساخت و ساز و همچنین در صنایع چوبی به کرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

4- تولید محصولات یخ شکن و الکتریکی و الکترونیکی نیز یکی از مصارف مهم آن است.

5- در نساجی و پارچه و صنعت چرم هم می توان از متیل الکل بهره برد.

6- در مواردی مانند صندلی های فومی و محصولات ملافه ای نیز کاربرد فراوان دارد.

7- در محصولات خشک شویی و ظرفشویی نیز کاربرد دارد.

8- در محصولات کاغذی، پلاستیکی و لاستیکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

9- همچنین در تولید محصولات مراقبت شخصی دارای کاربرد هستند.

تقاضا و بازار جهانی

انتظار می رود که بازار رو به رشد این ماده همچنان ادامه داشته باشد به طوریکه تا سال 2025 با رشدی 5 درصد و حجم تولید حدود 172 میلیون تنی رو به رو شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست چین با در اختیار داشتن حدود 63 تولید متیل الکل، یکی از بزرگترین وارد کنندگان این محصول نیز می باشد. این کشور در حالی که در سال 2000 حدود 12 درصد این بازار را در اختیار داشت و رتبه های اول و دوم در اختیار آمریکا و اروپا بود، موفق شد در سال 2016 حدود 63 درصد کل بازار تولید را در اختیار بگیرد و آمریکای شمالی و اروپا را در این حوزه به حاشیه براند.

در ایران نیز تولید متانول به طور جدی پیگیری می شود و ایران بدل به یکی از قطب های تولید این ماده در سطح آسیا و جهانی شده است. به طوری که در سال قبل 30 درصد بازار واردات چین از ایران تامین می شد که این رقم در امسال به 50 درصد افزایش یافته است. همچنینی قابل ذکر است که رکورد تولید روزانه متانول در ایران توسط پتروشیمی فن آوران شکسته شد و برای اولین بار به حدود 3042 تن در روز رسیده که این میزان حجم تولیدی در 15 سال اخیر بی سابقه بوده است.

میزان پیش بینی تقاضای جهانی این ماده را در شکل زیر ملاحظه می فرمایید.

تقاضای متانول

 

خطرات متانول

متانول در جریان فرایند های صنعتی و  یا به طور طبیعی از گازهای آتشفشانی، پوشش گیاهی و میکروب ها به محیط زیست منتقل می شود. قرار گرفتن در معرض آن ممکن است از طریق هوای محیط و یا در هنگام استفاده از حلال ها اتفاق بیافتد. مسمومیت حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (دراز مدت) ناشی از قرار گرفتن انسان در معرض متانول به وسیله استنشاق یا مصرف، ممکن است منجر به تاری دید، کوری ، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع شود.

 هیچ اطلاعاتی در مورد اثرات تولید مثل، رشد و یا سرطان زایی متانول در انسان موجود نیست. نقص های هنگام تولد در موش هایی که در معرض استنشاق متانول قرار گرفته اند، دیده می شود.

اقدامات اولیه در مواجهه با متیل الکل

در صورت استنشاق متانول، باید فرد آلوده را در معرض هوای تازه قرار داد. به او استراحت داد و به تذکرات پزشکی رجوع کرد. در  هنگام تماس این ترکیب با پوست باید، ابتدا لباس های آلوده را از تن مصدوم جدا کرد و با مقدار زیادی آب، محل مورد تماس را شستشو داد. در تماس با چشم ها نیز باید آن ها را چندین دقیقه با آب شست و به توصیه های پزشکی رجوع کرد. اگر کسی این ماده را بلعید، او را مجبور به استفراغ نکنید و به او دو یا سه لیوان آب بدهید.

منابع:

 

http://www.sababroker.com/c/document_library/get_file?p_l_id=89331&folderId=85877&name=DLFE-1902.pdf

Methyl alcohol. (n.d.). Retrieved December 4, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/methanol#section=Top

http://www.nipc.ir/uploads/Khorak_24622.pdf?fkeyid=&siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=3381

 کاربری حلال ها در صنایع غذایی