پروپارگیل الکل - فروش پروپارگیل الکل

پروپارژیل الکل با فرمول شیمیایی C3H4O در صنایع نفت، فلزکاری، آبکاری، تولید افت کش ها و تولید مواد شیمیایی دیگر به کار برده می شود. جهت ثبت سفارش و خرید این محصول با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید پروپارژیل الکل:

جهت خرید می توانید با شماره های واحد فروش تماس گرفته و پس از مشورت، محصول خود را سفارش دهید. فروش این محصول منطبق بر آنالیز و با بهترین کیفیت و قیمت صورت می گیرد. برای اطلاع از قیمت محصول و نحوه پرداخت هزینه تماس بگیرید. در جدول زیر اطلاعات این محصول را مشاهده می کنید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

CAS NO: 107-19-7

آنالیز محصول برگه آنالیز

خواص فیزیکی و شیمیایی

 

فرمول شیمیایی C3H4O
جرم مولکولی

56.06 g/mol

دمای جوش

113.6 °C

نقطه ذوب

-51.8 °C

نام های دیگر 2‐propyn‐1‐ol

پروپارژیل الکل مایعی است شفاف و بی رنگ که بویی شمعدانی مانند دارد. بخارات آن از هوا سنگین تر هستند و برای تولید سایر مواد شیمیایی، به عنوان کنترل کننده خوردگی و بخاردهنده خاک مورد استفاده قرار می گیرد. با آب و بسیاری از حلال های آلی قابل امتزاج است. گرید تجاری این ماده حداقل دارای خلوص 97 درصد است که از طریق کروماتوگرافی و یا استیلیشن قابل اندازه گیری و تشخیص است.

اگرچه این الکل در شرایط محیطی پایدار است، اما نقطه اشتعال پایینی دارد و در حضور آلاینده ها به ویژه در دماهای بالا احتراق بخار و واکنش های انفجاری می توانند رخ دهند. از حرارت دادن فرم رقیق نشده با بازها و یا اسیدهای قوی باید خودداری نمود. از اسیدهای ضعیف برای تثبیت پروپارژیل الکل پیش از تقطیر استفاده می شود.  

کاربردها

پروپارژیل الکل جزئی از ترکیبات برای اسیدکاری دیواره چاه نفت است و از حمله اسیدهای معدنی به فولاد ممانعت می کند. همچنین در اسیدشویی فلزات و آبکاری آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

محافظت از فلزات در برابر خوردگی

فلزات در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و محافظت از آنها در برابر خوردگی همواره یکی از دغدغه های صنعتگران است. صنعت نفت که یکی از مهمترین صنایع دنیا به شمار می آید از پروپارژیل الکل به عنوان بازدارنده خوردگی در برابر اسید کلریدریک استفاده می کند. این الکل از فولاد کربن در برابر اسید کلریدریک محافظت می نماید.

کاربرد پروپارگیل الکل در صنعت نفت

بازدارنده های خوردگی از طریق جذب شیمیایی و یا فیزیکی لایه ای را بر روی فلز تشکیل می دهند تا از خورده شدن توسط موادی مانند اسیدها در امان بمانند. بازدارنده های خوردگی ساخته شده از پروپارژیل الکل عملکرد خوبی در برابر محلولهای اسید کلریدریک از خود نشان می دهند.

تولید ترکیبات شیمیایی

وجود سه سایت واکنش پذیر : 1- یک گروه هیدروکسیل 2- یک پیوند سه گانه 3- هیدروژن استیلنی این الکل را به یک واسطه شیمیایی با تنوع بالا تبدیل کرده است. گروه هیدروکسیل می تواند با کلریدهای اسیدی، آنهیدریدها یا کربوکسیلیک اسیدها، استری شده و در واکنش با آلدئیدها یا وینیل اترها (در حضور کاتالیست اسیدی) استال ها را تشکیل می دهد.

در دماهای پایین اکسیداسیون با اسید کرومیک، موجب تشکیل پروپینال و یا اسید پروپینوئیک می شود.

HC≡CCH2OH → HC≡CCH=O

 HC≡CCH2OH → HC≡CCO2H

از عوامل هالوژن کننده می توان برای جایگزینی گروه هیدروکسیل با کلر و یا برم استفاده کرد.

هیدروژناسیون این ماده آلیل الکل تولید می کند که در طی مراحل زیر به تولید هیدروکسی استون منجر خواهد شد:

HC≡CCH2OH + H2 → CH2=CHCH2OH

HC≡CCH2OH + H2 → CH2=CHCH=O

HC≡CCH2OH + H2O → CH3COCH2OH

همچنین این ماده به عنوان واسطه در تولید کنه کش ها و قارچ کش های هالوژنه استفاده می شود. 

روش تولید

پروپارژیل الکل عموما به عنوان واسطه در هنگام تولید بوتین دی ال 1و4 از استیلن و فرمالدهید تولید می شود. اما با کنترل کردن شرایط واکنش می توان از همین طریق این الکل را به صورت مستقیم تولید کرد. فرآیند معمول تولید بوتین دیول که در آن فشار بالاست در حدود 5 درصد محصول جانبی تولید می کند که این مقدار در فشارهای پایین تر، کمتر است.

محلول آبی این محصول را می توان با استفاده از تقطیر آزئوتروپی بوتانول یا بوتیل استات تغلیظ نمود.

سمیت

این ماده سمیت بالایی دارد و به سرعت از طریق پوست جذب می شود. مایعی آتش گیر است و با هوا مخلوطی انفجاری تشکیل می دهد. این الکل تحریک کننده پوست و تحریک کننده شدید چشم است و به هر طریقی سمی است. برای جلوگیری از تماس با مایع و یا بخارات آن باید تمام اقدامات احتیاطی را انجام داد.

پروپارژیل الکل می تواند در صورت بلع، تماس با پوست و یا استنشاق سمی باشد. مهمترین علائم مسومیت با این ماده بی حسی ، تنگی نفس، تحریک غشاهای مخاطی و و خونریزی در اندام های داخلی و مغز هستند. بسته به غلظت بر روی پوست اثر خورندگی دارد. در خصوص چشم محلول رقیق نشده سوزآور است.

منابع:

Propargyl alcohol. (n.d.). Retrieved June 27, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Propargyl-alcohol

Suzuki, K. (1954). Studies on ethinylation reactions, II: synthesis of propargyl alcohol

Mainier, F. B., Pegoraro, P. I. F., & Santoro, M. V. Propargyl alcohol as a corrosion inhibitor for AISI 304L stainless steel in hydrochloric acid. International Journal of Advanced Engineering Research and Science, 5(10), 266167.

Speight, J. G. (2002). Chemical and process design handbook. The McGraw-Hill Companies.

5/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *