پروپیلن کربنات

فروش و خرید پروپیلن کربنات . جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید پروپیلن کربنات :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

 CAS NO: 108-32-7

آنالیز محصول برگه آنالیز

فروش پروپیلن کربنات :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

پروپیلن کربنات چیست؟

اگر بخواهیم همه ویژگی ها خصوصیات و کاربردهای این ماده را یکجا برای شما بیان کنیم باید بگوییم پروپیلن کربنات (به انگلیسی Propylene carbonate)که به آن PC نیز گفته می شود یک ترکیب ارگانیک با فرمول شیمیایی  CH3C2H4O2CO بوده و حلال آپروتیک شفاف و بدون بو ، قطبی،غیر خورنده و پایدار محسوب می شود که دمای جوش و فلش بالایی دارد،این ویژگی ها سبب کاربرد این ماده در صنایع دارویی، مواد آرایشی و بهداشتی، الکترونیک و بازیافت مواد مصرفی گردیده است.

پروپیلن کربنات

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

 

فرمول شیمیایی C4H6O3
جرم مولی 102.089 g/mol
رنگ و بو مایع بی رنگ و بی بو
نقطه ذوب -48.8 درجه سانتیگراد
دمای فلش 116 درجه سانتیگراد
حلالیت در آب، اتانول، اتر، استون و بنزن حلالیت بالایی دارد.

  

روش های تولید

برای تولید این ترکیب شیمیایی روش های مختلفی وجود دارد، اما عمده ترین و پرکاربردترین آنها ترکیب پروپیلن گلیکول با کربن دی اکسید در حضور استونیتریل است.

CH3CHCH2O + CO2 → CH3C2H3O2CO

تحقیقات مختلفی در زمینه تولید این ماده با واکنش پروپیلن گلیکول و کربن دی اکسید در حضور کاتالیست صورت گرفته است، یکی از بهترین موارد کاتالیست Ce-LA-Zr-O است که نسبت به بقیه بازدهی بیشتری دارد. در روش دیگری که برای تولید PC استفاده شده است، اوره و 1و2-پروپیلن اکسید در حضور کاتالیست روی استات با یکدیگر واکنش می دهند. 

کاربردها

PC در واکنش با آمین ها تشکیل کاربامات می دهد. از این ماده می توان به عنوان حلال پاک کننده ایزوسیانات و رزین پلی استری غیر اشباع، کاهش دهنده ویسکوزیته در عملیات پوشش دهی (Coating)، حلال استخراج CO2، الکترولیت در باتری های لیتیومی، افزودنی قطبی در گلانت های رس، کاتالیست ریخته گری و پاک کننده در صنعت نساجی استفاده کرد.

به صورت گسترده به عنوان حلال برای سنتز پلیمرهای مختلف و واسطه در واکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب با اکثر حلال های معمول قابل امتزاج است و بسیاری از ترکیبات ارگانیک و برخی نمک های ارگانیک را در خود حل می کند. فشار بخار پایین ، ثابت دی الکتریک بالا، سمیت نسبتا پایین و پایداری شیمیایی بالا این ماده را به یک حلال یونیزه ایده آل تبدیل کرده است. عدم جذب رطوبت و خورنده نبودن از دیگر خصوصیات بارز این ماده هستند. در ادامه به دو مورد از کاربردهای PC خواهیم پرداخت.

 1. شستشو و حذف چربی

از PC به تنهایی و یا در ساختار ترکیبات دیگر به عنوان عامل پاک کننده و حذف کننده چربی، به دلیل تطبیق پذیری بالا، موثر در کاهش تنش سطحی و بهبود عملکرد در پاک کردن محیط های خیس و خاکی، استفاده فراوان می شود. مثال هایی از کاربرد این ماده در تمیزکاری و چربی زدایی:

 • تمیز کننده برد و قطعات الکترونیکی ( خالص)
 • شستشوی پلی اورتان
 • تمیز کننده های کاربراتور
 • تمیز کردن پلیمر/رزین
 • جوهر و پاک کننده جوهر
 • تمیز کردن پلی استرهای غیر اشباع
 • و سایر مصارف صنعتی و فردی جهت تمیز کاری هستند. 

 

 1. پروپیلن کربنات لاک پاک کن

لاک ها که به صورت گسترده برای تزئین و رنگ کردن ناخن مورد استفاده قرار می گیرند، حاوی مواد شیمیایی مختلفی هستند. لاک ها عموما به صورتی طراحی می شوند که در برابر آب مقاوم باشند و در آن حل نشوند از همین رو پاک کردن لاک از روی ناخن یکی از مواردی است که همیشه در رابطه با لاک ها مورد اهمیت است. شناخته شده ترین حلالی که برای پاک کردن لاک مورد استفاده قرار می گیرد استون است که به دلیل قابلیت بالا در حل کردن مواد و همچنین فراریت بالا بر روی پوست و ناخن اثرات نامطلوبی می گذارد.

امروزه پاک کننده های بدون استون که حاوی اتیل استات، ایزوپروپیل الکل و پروپیل کربنات هستند، محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان پیدا کرده اند. این پاک کننده ها قدرت استون را ندارند و مدت زمان بیشتری را جهت تمیز کردن می طلبند اما اثرات نامطلوب آن را نیز ندارند.

پروپیلن کربنات لاک پاک کن

پروپیلن کربنات به عنوان حلال “سبز”

امروزه بحث جایگزینی حلال های شیمیایی با حلال های “سبز” (دوست دار محیط زیست) یکی از مسائل پیش رو و مهم در صنایع مختلف است. بر اساس تعریف، حلال های سبز به موادی اطلاق می شود که نگرانی های زیست محیطی را برطرف کنند، توانایی بهینه سازی فرآیند را به صورت کامل داشته باشند و هزینه پایینی داشته باشند. ویژگی های یک حلال سبز باید شامل سمیت پایین، حمل و نقل آسان، زیست تجزیه پذیر بودن، قابل بازیافت بودن، سهولت در جداسازی و تصفیه، بازده خوب و قدرت انتخابی بالا باشد. 

در میان حلال های ارگانیک، کربنات های ارگانیک به عنوان حلال سبز به حساب می آیند. این استرها پایدار هستند و هم در مصارف تحقیقاتی و هم مصارف صنعتی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. PC به عنوان یکی از اعضای خانواده این کربنات ها خصوصیاتی دارد که آن را به یک حلال سبز تبدیل می کند. یکی از مواردی که در این مورد می توان مثال زد، جایگزینی این ماده با استون در لاک های پاک کننده ناخن است. 

اثرات جانبی

PC خالص بر روی پوست ایجاد التهاب و تحریک می کند اما محلول های آبی (تا غلظت 10%) آن بر روی پوست هیچگونه اثر مخربی ندارند. غلطت این ماده در پاک کننده های لاک از 0.54-20% است که برای پوست و سلامتی انسان هیچگونه خطری ندارد. بر اساس مطالعات مختلفی که بر روی ایمنی این ماده صورت گرفته است، استفاده غیر مستقیم از پروپیلن کربنات در غذا به عنوان جزئی از چسپ بلامانع است و برای سلامتی انسان ضرری ندارد. 

msds شرایط نگهداری پروپیلن کربنات و Msds آن

 

شرایط نگهداری پروپیلن کربنات

این ماده به طور کلی در شرایط نگهداری استاندارد (دمای محیط و به دور از تابش مستقیم نور خورشید) پایدار است،گرچه در مجاورت اسیدها یا بازها یا اکسید کننده ها که ناپایدارکننده محسوب می شوند ممکن است CO2 آزاد کند،بنابراین لازم است در شرایطی که پروپیلن کربنات به صورت محلول در کی از موارد ذکر شده نگهداری می شود نسبت به آزاد شدن گاز CO2 و احتمال انفجار محیط نگهداری خشک و خنک باشد. برای مشاهده اطلاعات کامل موجود در برگه ایمنی این ماده بر روی عکس زیر کلیک کنید.

…………پروپیلن کربنات

بازار جهانی خرید و فروش پروپیلن کربنات :

ارزش بازار جهانی این ماده در سال 2021 در حدود 239 میلیون دلار بوده است که پیش بینی می شود با توجه به افزایش میزان تقاضا برای استفاده از پروپیلن کربنات به عنوان حلال در رنگ ها و پوشش ها، پاک کننده های چربی و استفاده در باتری های لیتیوم یون به عنوان الکترولیت، رشد قابل توجهی با نرخ CAGR 6/3% در خلال سالهای 2022 تا 2032 را تجربه کند، به طوری که پیش بینی می شود ارزش نهایی بازار خرید و فروش این حلال در سال 2032 به 463 میلیون دلار برسد.

 

منابع

Propylene Carbonate – J R Hess & Co. (2017, February 21). Retrieved March 3, 2019, from http://www.jrhessco.com/propylene-carbonate-in-cleaning-degreasing-applications

Nelson, R. F., & Adams, R. N. (1967). Propylene carbonate: a versatile solvent for electrochemistry and EPR. Journal of Electroanalytical Chemistry and Interfacial Electrochemistry, 13(1-2), 184–187.

Verious uses of propylene carbonate. (n.d.). Retrieved March 3, 2019, from http://propylenecarbonate.wikidot.com/

Propylene carbonate. (n.d.). Retrieved March 3, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/propylene_carbonate#section=Top

محصولات دیگر :

اسید استئاریک

جوهر نمک 

اسید فرمیک

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

4 نظر برای «پروپیلن کربنات | خرید فروش پروپیلن کربنات»

 • امیرحسین مهرپویا می‌گوید:

  درود
  قیمت پروپیلن کربنات ایرانی و شرایط ارسال رو می فرمایید؟

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، لطفا برای استعلام قیمت، اطلاع از موجودی و شرایط ارسال با شماره های موجود در بخش تماس با ما سایت، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *