منیزیم مونوپروکسی فتالات

منیزیم مونوپروکسی فتالات پراکسیدی آلی است و به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی که دارد به عنوان یک اکسیدکننده و عامل ضد عفونی کننده در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید:

برای تهیه ی این محصول و سایر مواد اولیه ی شیمیایی با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

CAS NO: 78948-87-5

آنالیز محصول

معرفی محصول

منیزیم مونوپروکسی فتالات یک پراکسید آلی است که در بسیاری از واکنش های اکسیداسیون مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در برابر آتش و شوک ناشی از ضربه مقاوم بوده و همچنین برای ضدعفونی کردن سطوح نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در دو فرم آنهیدروز و آبدار(6 آبه) وجود دارد که در مصارف صنعتی عموما فرم 6 آبه آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمول شیمیایی C16H10MgO10
جرم مولکولی

386.55 g/mol

دمای ذوب

93 °C

کاربردها

در ادامه به عمده کاربردهای این ماده که در ضدعفونی کنندگی و اکسیداسیون است مورد بررسی قرار می گیرد.

ضد عفونی کننده ها

مواد ضدعفونی کننده و کاربردشان امروزه بر کسی پوشیده نیست، محلول ها و ژل های ضد عفونی کننده دست، سفیدکنند های حاوی هیپوکلریت ها، محلول های حاوی اتانول و ایزوپروپیل الکل همگی مثالهایی از ضد عفونی کننده های شناخته هستند که هر کدام با توجه به نوع خواصی که دارند در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

الکل ها و پرواکسیدهایی مانند هیدروژن پراکسید خود را سالهاست که به عنوان ضدعفونی کننده و از بین برنده میکروارگانیسم هایی مانند میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها و … معرفی نموده اند. منیزیم مونوپروکسی فتالات نیز به عنوان یک ضدعفونی کننده نتایج خوبی را از خود نشان داده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.  

منیزیم مونوپروکسی فتالات به عنوان ضدعفونی کننده

MMPP به عنوان جزء فعال در ضدعفونی کننده های سطوح مانند Dismozon Pur مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده این ترکیب اثر ضد عفونی کنندگی گسترده ای از جمله غیرفعال کردن آندوسپورها را دارد. سازگاری بسیار خوبی که با سطوح مختلف دارد استفاده از آن را برای مواد حساس مانند تجهیزات پلاستیکی و لاستیکی مورد استفاده در بیمارستان ها فراهم می سازد. علاوه بر این استفاده از منیزیم مونوپروکسی فتالات به عنوان یک عامل ضد باکتریایی بالقوه برای دهانشویه و خمیردندان مورد بررسی قرار گرفته است.

خواص آنتی میکروبیایی

منیزیم مونوپروکسی فتالات 6 آبه تنها یک پراسید آلی نیست بلکه نمک منیزیم یک کربوکسیلیک اسید آروماتیک نیز است. این ترکیب جامد سفید گرانوله است که به سرعت در آب حل می شود، حلالیت آن در آب 160 گرم در لیتر است. MMPP پایداری خوبی در دمای محیط دارد، از بیشتر پروکسی اسیدهای آلی خاصیت خورندگی کمتری دارد و غیر سمی است.

نتایج آزمایشات نشان می دهند که MMPP خواص زیست کشی مشابهی با ضدعفونی کننده های تجاری دارد. اگرچه هنوز اطلاعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، به عنوان مثال از اندازه گیری فعالیت در برابر طیف وسیعی از میکروباکتری ها و ویروس ها ، از داده های میکروبیولوژیکی، شیمیایی و سم شناسی موجود می توان دریافت که منیزیم مونوپروکسی فتالات در دمای اتاق می تواند اساس استریل های مایع را تشکیل دهد.

منیزیم مونوپروکسی فتالات به عنوان ضدعفونی کننده

خواص آنتی باکتریایی

نتایج آزمایشات نشان داده است که این ترکیب فعالیت ضدباکتریایی  خوبی از خود نشان میدهد خصوصا در محیط هایی که نسبتا اسیدی هستند. نکته جالبی که به چشم میخورد این است که محلول MMPP در آب عاری از مواد معدنی (DMW) دارای pH نزدیک به 5 است که بسیار نزدیک به pH بهینه برای فعالیت ضدباکتریایی این ماده است. بر همین اساس محلول 0.25% (w/w)  از این ترکیب در DMW در مدت زمان 10 دقیقه 100% باکتریها را نابود می کند.

اکسیداسیون

منیزیم مونوپروکسی فتالات 6 آبه (MMPP) یک ترکیب در دسترس ، ارزان و نسبتا پایدار است که برای اکسیداسیون دسته ای از ترکیبات آلی مناسب است. کنترل این ماده حتی در واکنش های بزرگ نیز آسان و امن است. MMPP برای اکسیداسیون محدوده وسیعی از ترکیبات مانند آلکن ها، کتون ها، سولفیدها، سولفوکسیدها، هیدرازون ها و هیدرازیدها مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر پایداری و امنیت استفاد از این ماده مزایای دیگری نیز دارد که عبارتند از:

  • از آنجایی که این ماده در آب محلول است، برای خارج کردن مقدار اضافی آن از واکنش تنها کافی است که یک مرحله جداسازی با آب صورت گیرد
  • می توان از آن در محلول های بافری میز استفاده کرد

بارزترین عیب این ترکیب نیز به حلالیت آن برمی گردد: از آنجایی که یک نمک است، در حلال های غیرقطبی از حلالیت پایینی برخوردار است. البته جدیدا با استفاده از سیلیکا ژل بر این مشکل نیز فائق آمده اند. برخی از واکنش های اکسیداسیونی که توسط این ماده می توانند انجام شوند در زیر آمده اند:

  1. اکسیداسیون سولفیدها به سولفوکسیدها
  2. اکسیداسیون سولفیدها به سولفونها
  3. اکسیداسیون نمک های ایزوتیازولیوم به سولتامزها
  4. اپوکسیداسیون آلکن ها
  5. تبدیل آلدئیدهای آروماتیک به فنول ها

منابع:

Velasco, M. A. (2005). Magnesium bis (monoperoxyphthalate) hexahydrate (MMPP). Synlett, 2005(11), 1807-1808.

Baldry, M. G. C. (1984). The antimicrobial properties of magnesium monoperoxyphthalate hexahydrate. Journal of applied bacteriology, 57(3), 499-503.

Magnesium monoperoxyphthalate. (2019, July 11). Retrieved April 14, 2020, from https://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_monoperoxyphthalate

Magnesium monoperoxyphthalate. (n.d.). Retrieved April 14, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Magnesium-monoperoxyphthalate

Magnesium monoperoxyphthalate hexahydrate. (n.d.). Retrieved April 14, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Magnesium-monoperoxyphthalate-hexahydrate

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

5/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *