اسید استئاریک

اسید استئاریک چیست ؟ این ماده یک اسید چرب هجده کربنه و نوعی متیل استر و  اسید بلند زنجیری است که در یک سر آن یک گروه کربوکسیل و در سر دیگر آن یک گروه متیل قرار دارد. به علت نداشتن پیوند دوگانه در دسته ترکیبات اشباع قرار می گیرد و همچنین می تواند به صورت بلند زنجیر یا گلوله ای باشد. نمک و استرهای این ماده استئارات نامیده می شود. استئاریک اسید به صورت طبیعی در طبیعت در چربی ها و روغن های حیوانی و گیاهی وجود دارد.برای خرید اسید استئاریک با بهترین کیفیت و اطلاع از قیمت آن می توانید از روش های زیر با کارشناسان ما درتماس باشید.

خرید اسید استئاریک :

خرید مواد شیمیایی از مبتکران شیمی بسیار ساده است، تنها کافیست بعد از مشاهده مشخصات محصول درخواستی با کارشناسان فروش مبتکران شیمی تماس گرفته و سفارش خرید خود را ثبت نمایید.

فروش و قیمت اسید استئاریک:

فروش مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت از ویژگی های موسسه مبتکران شیمی بوده که ما همواره خود را به آن پایبند می دانیم.

خواص فیزیکی و شیمیایی

این محصول جامد، مومی شکل، سفید رنگ با بوی ملایم و روغنی است. نام آیوپاک آن اوکتادکانوئیک اسید است. اسید استئاریک به علت آب گریز بودن در آب نامحلول بوده و بیشتر به حالت شناور در می آید اما در آلکیل استات، الکل ها، استیک اسید، فنیل ها، CS2 و CCl4 محلول است.در جدول زیر برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این اسید چرب را مشاهده می کنید.

 

فرمول مولکولیC17H35CO2H
جرم مولکولی484/284 گرم بر مول
چگالی (20 درجه سانتیگراد)9408/0 گرم بر لیتر
نقطه ذوب3/6 درجه سانتیگراد
نقطه جوش361 درجه سانتیگراد
دمای پایداری232 درجه سانتیگراد

 

ساختار این اسید بلند زنجیر مطالق شکل زیر است :

ساختار اسید استئاریک

میزان حلالیت آن در حلال های مختلف نیز به شرح زیر است:

 

آب:انحلال پذیری این ماده در آب بسیار کم بوده و روی آن شناور می گردد
دی کلرومتان (100 گرم):25 درجه سانتیگراد: 3.58 گرم

30 درجه سانتیگراد: 8.85 گرم

35 درجه سانتیگراد: 18.3 گرم

استون:4.73 گرم در 100 گرم حلال
کلروفرم:54.15 گرم در 100 گرم حلال
هگزان (100 گرم):

20 درجه سانتیگراد: 0.5 گرم

30 درجه سانتیگراد: 4.3 گرم

40 درجه سانتیگراد: 19 گرم

50 درجه سانتیگراد: 79.2 گرم

60 درجه سانتیگراد: 303 گرم

اتانول (100 گرم):20 درجه سانتیگراد: 2.25 گرم

30 درجه سانتیگراد: 2.25 گرم

40 درجه سانتیگراد: 5.42 گرم

50 درجه سانتیگراد: 105 گرم

60 درجه سانتیگراد: 400 گرم

تولید اسید استئاریک

محصول فوق با صابونی شدن تری گلیسیریدها چربی ها و روغن ها با استفاده از آب گرم با دمای حدود 100 درجه سانتیگراد به دست می آیند. سپس مخلوط حاصل تقطیر می شود. این محصول در گرید تجاری اغلب مخلوطی از اسیدهای استئاریک و پالمتیک است، اگرچه شکل خالص این اسید نیز موجود است.

همچنین این اسیدخ در چربی های حیوانی بیشتر از گیاهی یافت می شود به طوریکه این مقدار در چربی های حیوانی تا 30 درصد و در چربی های گیاهی حدود 5 درصد است. یک استثنا در این مورد وجود دارد که آن هم مربوط به کره کاکائو و کره شی است که میزان استئاریک آن ها به ترتیب 34 و 28-45 درصد است.

برای خرید اسید استئاریک با بهترین کیفیت کافیست با ما تماس بگیرید

کاربردها :

وجود دو سر قطبی و نا قطبی، این امکان را می دهد که این ماده عمدتا در ساخت صابون یا مواد شوینده استفاده شود.این محصول که به عنوان یک چربی اشباع غیر سمی در نظر گرفته می شود، بر میزان کلسترول انسان تأثیر نمی گذارد و آن را به عنوان یک جایگزین احتمالی برای چربی های ترانس و سایر چربی های اشباع مورد استفاده در مواد غذایی قرار می دهد. این ترکیب گرچه خوراکی است، اما در خارج از بدن انسان نیز کاربردهای بسیاری دارد. یکی از مشهورترین کاربردها در صنایع، استفاده از آن در لاستیک است. در ادامه متن به سایر کاربردهای اسید استئاریک آن اشاره می کنیم:

صابون، کرم اصلاح و مواد شوینده:

برای سخت شدن و غلیظ شدن محصولاتی مانند صابون و کرم استفاده می شود. وجود این ماده در صابون، منجر به ایجاد کف بیشتر می شود و حسی مخملی ایجاد می کند. این خاصیت باعث می شود در اکثر کف ها و کرم های اصلاح یکی از عناصر ضروری باشد. علت وجود کف بیشتر، به علت اثر سورفکتانت است که کشش سطحی روغن را کاهش می دهد. هنگامی که کشش سطحی کاهش یابد، روغن و آب می توانند بهتر مخلوط شوند و دو فاز جدا از روغن و آب تشکیل ندهند. همچنین می تواند با به تاخیر انداختن از رفتن رطوبت پوست، باعث افزایش آن شود. این SA است که در هنگام استفاده از شامپو و صابون می تواند چربی هایی که روی پوست و موی شما هست را از بین ببرد. همین ویژگی ها باعث شده که از آن در مایعات و پودرهای شستسشو لباس نیز کاربرد داشته باشد.

کاربرد اسید استئاریک در کرم سازی:

استفاده از این اسید در لوسیون ها و کرم ها به علت افزایش غلظت و درخشندگی و جلایی که به محصول می دهد، ضروری است. همچنین وجود آن در ترکیب باعث ایجاد رطوبت بیشتر و ایجاد حس صافی، نرمی و مخملی می شود. اگر متن روی این مواد را بخوانید نام استئاریک اسید را روی آن خواهید دید.

شمع سازی:

اسید استئاریک در شمع سازی

 

پیش از این گفتیم که اسید استئاریک به موم شباهت دارد و وقتی به محصولات اضافه شود، به سخت شدن و سفت شدن آنها کمک می کند. این امر آن ها را به یک پارافین عالی برای شمع تبدیل می کند. مزیتی که این ترکیب در شمع دارد این است که مدت ماندگاری آن بیشتر می شود، زیرا ذوب شدن شمع سخت نسبت به نوع نرم آن بیشتر طول می کشد. از طرفی با وجود SA در شمع، به انقباض و جدا شدن آن از قالب کمک می کند. از طرفی با اضافه شدن به شمع، باعث مات تر، روشن تر و شفاف تر شدن می شود. حدود 3 تا 5 درصد شمع را این ترکیب تشکیل می دهد.

قالب ها:

با توجه به اینکه این ترکیب یک ماده شیمیایی ملایم است در صنعت نیز کاربردهایی دارد. یکی از این کاربردها در ساخت قالب است. برای این کار ابتدا استئاریک اسید پودر شده و با مخلوط می شود، سپس مخلوط بر روی سطح مورد نظر ریخته می شود. این محلول با کلسیم موجود در گچ واکنش شیمیایی داده و استئارات کلسیم را تشکیل می دهد. این امر به قالب گیری بهتر کمک می کند.

رنگ و پوشش:

این ترکیب به طور مستقیم در بعضی رنگ ها استفاده می شود به عنوان مثال در رنگ های سیمانی و به طور غیرمستقیم در فرمولاسیون پوشش های مختلف مانند استئارات روی، مواد افزودنی و… وجود دارد.

کاربرد در لاستیک و پلاستیک:

به علت گرانش خوب و پایداری نوری و حرارتی که دارد معمولا در تولید PVC، پلت فرم، پروفیل و تولید فیلم استفاده می شود. برای افزایش پایداری حرارتی لوله های PVC، در فرآیند کک، از این ترکیب استفاده می شود. همچنین این ترکیب می تواند به عنوان روان کننده و کاهنده اصطحکاک در مواد پلاستیکی استفاده شود.از SA در لاستیک به عنوان عامل توزیع کننده، نرم کننده و روان کننده استفاده می شود.

کاربرد اسید استئاریک در تولید پلاستیک

کارت های بازی:

وقتی استئاریک اسید با روی واکنش دهد، استئارات روی تشکیل می شود. از این ماده به عنوان پودر فنینگ برای روان کردن و صاف کردن کارت های بازی استفاده می شود.

باتری ها:

اسید استئاریک در ساخت باتری های اسید سرب، به عنوان یک افزودنی جهت پوشش صفحات منفی استفاده می شود. این ترکیب منجر به کاهش اکسیداسیون مواد فعال دارای بار منفی و در نتیجه کاهش زمان لازم برای شارژ باتری ها در مقایسه با سایر انواع باتری ها می شود.

 

محصولات مشابه :

خرید اسید سولفوریک

 

آتش بازی:

این اسید چرب بلند زنجیر همچنین اغلب در آتش بازی برای پوشش دادن آلومینیوم ، آهن و سایر پودرهای فلزی استفاده می شود. این امر به جلوگیری یا به تأخیر انداختن شروع اکسیداسیون و افزایش ماندگاری ترکیبات کمک می کند. می توانید آنها را برای مدت زمان طولانی تری ذخیره کنید.

 

مضرات و عوارض مصرف:

خطرات اسید استئاریک

کاربردهای زیاد این ترکیب به این معنا نیست که می توان آن را به صورت خوراکی مصرف کرد و فقط برای استعمال خارجی استفاده می شود. مصرف آن منجر به آسیب به ریه ها می شود. افرادی که دارای سیستم تنفسی حساس، آسیب پذیری زیاد نسبت به آلرژن ها، مادران باردار و شیرده و غیره هستند، اگر مجبور به کار با اسید استئاریک به شکل خام باشند، باید مراقبت های ویژه ای را انجام دهند و به آنها توصیه می شود که از قبل با پزشک مشورت کنند. این اسید به شکل خام می تواند باعث خارش، گزگز یا پوسته پوسته شدن پوست،کهیر، بثورات پوستی، تاول و قرمزی شود.

 

بازار جهانی فروش و  خرید اسید استئاریک :

در بررسی بازار این محصول باید چند نکته را ذکر نمود،اسید فوق در تولید سدیم استئارات و همچنین منیزیم و کلسیم استئارات استفاده می شود،محصولات ذکر شده در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی بسیار پر کاربرد بوده و با توجه به گسترش میزان استفاده از این محصولات و همچنین تولید طیف وسیعی از این محصولات در سطح جهان می توان رشد مناسبی را در ارزش بازار خرید اسید استئاریک متصور بود.بررسی های انجام شده نیز صحه ای بر این ادعا هستند چرا که آمار ها نشان می دهد در طول سالهای 2019 تا 2025 بازارخرید و فروش اسید مذکور با نرخ CAGR 5% رشد داشته است.

0/5 (0 Reviews)

9 نظر برای «اسید استئاریک چیست؟ | خرید اسید استئاریک»

 • مهرداد می‌گوید:

  وقت بخیر اسید استئاریک با Octyldodecyl Stearoyl Stearate چه فرقی دارد؟
  نام تجاری Octyldodecyl Stearoyl Stearate چی هست ؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   این ترکیب یکی از مشتقات اسید استئاریک محسوب می شود که در چربی موجود در حیوانات و گیاهان موجود می باشد. و به منظور ساخت محصولات مراقبت پوست عموما مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان شادابی بخش و هم چنین افزایش ویسکوزیته محصول.
   با تشکر.

 • فاطمه می‌گوید:

  خیلی مقاله خوب و کاملیه،ممنون.
  ۱سوال داشتم،این منیزیم استئارات که تو مکملها استفاده میشه،ضرری نداره؟

 • فاطمه می‌گوید:

  خیلی مقاله خوب و کاملیه،ممنون.
  ۱سوال داشتم،این منیزیم استئارات که تو مکملها استفاده میشه،ضرری نداره؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام. میزان دوز مصرفی و همین طور گریدی که شما مورد مصرف قرار می دید در این موضوع می تونه خیلی موثر باشه.

 • H.jamali می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید ، قیمت اسید استئاریک رابر گرید رو بفرمایید لطفا

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام ممنون ، لطفا برای استعلام قیمت با شماره های زیر تماس بگیرید .
   021-77657131

   021-77641136

   021-77649244

   021-77641217

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *