آلفا آمیلاز (ترمامیل)

آلفا آمیلاز یک آنزیم بسیار پرکاربرد و رایج در صنایعی مانند تولید اتانول ، نان، نوشیدنی، صنعت نساجی ، کاغذ و … است. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید آلفاآمیلاز (با نام تجاری ترمامیل) با واحد فروش مبتکران شیمی تماس بگیرید.

خرید آلفا آمیلاز:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

CAS NO: 9000-90-2

آنالیز محصول

فروش:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

معرفی

آمیلاز ها آنزیم های مهم هیدرولاز (کاتالیست فرآیند هیدرولیز) هستند که به صورت گسترده ای در سال های متمادی مورد استفاده قرار گرفته اند. این آنزیم ها به صورت تصادفی پیوندهای داخلی گلیکوسیدیک موجود در مولکول های نشاسته را شکسته و آنها را به دکسترین ها و الیگوساکاریدها هیدرولیز می کنند. در میان آمیلاز ها آلفا آمیلاز به دلیل کاربردهای فراوانی که دارد، بالاترین تقاضا را به خود اختصاص داده است.

با توجه به افزایش یافتن نگرانی های زیست محیطی، صنایع مختلف آنزیم ها را جایگزین مناسبی برای کاتالیست های شیمیایی یافته اند. آلفا آمیلاز (ترمامیل) می تواند از منابع گیاهی و یا میکروبی تولید شود. با توجه به مزایایی که تولید میکروبی دارد ، آنزیم آلفا-آمیلاز تولید شده به وسیله میکروارگانیسم ها بر سایر روش ها ترجیح داده می شود.

قابل دسترس بودن، تولید آسان و طیف وسیع کاربردها این آنزیم را به یک آنزیم صنعتی مهم تبدیل کرده است. در شکل زیر ساختار این ماده نشان داده شده است:

ساختار آلفا آمیلاز

تولید

به صورت کلی دو روش برای تولید آلفا آمیلاز در مقیاس تجاری وجود دارند : 1- تخمیر غوطه وری (Submerged fermentation) و 2- تخمیر حالت جامد (Solid State fermentation) . روش دوم روش نسبتا جدیدی است، درحالیکه روش اول روشی قدیمی و شناخته شده برای تولید آنزیم ها از میکروب هاست.

روش SmF

تخمیر غرقابی یا غوطه وری (SmF) از بسترهای مایع با جریان آزاد ملاس و یا Broth (مایع حاوی پروتئین و سایر مواد مورد نیاز برای کشت میکروب) استفاده می کند. در این حالت محصولات حاصل از تخمیر در مایع نخمیر ترشح می شوند. بسترها سریعا استفاده می شوند، از این رو باید سریعا جایگزین شوند. این روش تخمیر برای میکروارگانیسم هایی و میکروب هایی است که برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارند.

روش SSF

تخمیر حالت جامد (SSF) برای میکروب هایی مورد استفاده قرار می گیرد که برای رشد آنها به رطوبت کمتری نیاز است. بسترهای جامدی که برای این روش استفاده می شوند عبارتند از سبوس، تفاله نیشکر و خمیر کاعذ. مزیت اصلی این روش امکان جداسازی راحت مواد زائد از مواد مغذی است.

قارچ ها و مخمر ها به عنوان میکروارگانیسم های مناسب برای برای این فرآیند هستند درحالیکه باکتری ها نامناسب به شمار می آیند.

بر خلاف روش SmF در این روش بسترها به صورت کاملا آهسته مورد استفاده قرار می گیرند. از همین رو می توان این بسترهای جامد را به مدت زمان طولانی تری استفاده کرد. از دیگر مزایای SSF نسبت به SmF می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجهیزات ساده تر
  • حجم تولید بالاتر
  • غلظت بالاتر محصولات و تولید پساب کمتر

با توجه به موراد ذکر شده این امیدواری وجود دارد که روش SSF جایگزین مناسبی برای SmF باشد.

آمیلاز باکتریایی

آلفا آمیلاز را می توان با استفاده از میکروارگانیسم های متفاوتی تولید کرد، اما برای کاربردهای تجاری این آنزیم عموما از genus Bacillus تولید می شود. آلفا-آمیلاز تولید شده از باسیلوس های licheniformis، stearothermophilus و amyloliquefaciens در صنایع غذایی ، نساجی و کاغد کاربرد دارند.

آمیلازهای قارچی

قارچ هایی که برای این کار می توان استفاده کرد محدود هستند و و غالبا مربوط به قارچ های مسوفیلیک هستند. منابع قارچی معمولا به دو نوع Aspergillus   و Penicillium محدود می شوند.

کاربردها

هیدرولیز نشاسته

Amylase-α یک آنزیم هیدرولاز است که هیدرولیز پیوندهای داخلی α-1, 4-glycosidic موجود در نشاسته را کاتالیز می کند تا محصولاتی مانند گلوکز و مالتوز تولید شوند.

دو نوع هیدرولاز وجود دارند: اندوهیدرولاز (endo-hydrolase) و اگزوهیدرولاز (exohydrolase).

اندوهیدرولازها بر روی قسمت داخلی مولکول بستر عمل می کنند، درحالیکه اگزوهیدرولازها بر روی ترمینال های انتهایی غیرکاهشی کار می کنند. از همین رو ترمینال باقیمانده گلوکز و α-1, 6-linkages را نمیتوان با آمیلاز شکست. بستری که آلفا آمیلاز بر روی آن عمل می کند نشاسته است.

نشاسته پلی ساکاریدی متشکل از دو نوع پلیمر آمیلوز و آمیلوپکتین است. آمیلوز 20-25 % ساختار نشاسته را تشکیل می دهد که شامل زنجیره ای خطی از واحدهای گلوکز تکرار شونده به وسیله پیوندهای α-1, 4-glycosidic است. آمیلوپکتین 75-80 % ساختار نشاسته را تشکیل می دهد و توسط زنجیره های شاخه دار متشکل از واحدهای گلوکز توصیف می شود.

واحدهای متوالی گلوکز توسط پیوند α1, 4-glycosidic به یکدیگر متصل شده اند ، درحالیکه شاخه ها در هر 15-45 واحد گلوکز اتفاق می افتند جاییکه پیوندهای α-1, 6 glycosidic وجود دارند.

ساختار نشاسته

پارامترهای موثر در هیدرولیز نشاسته

ترکیبات بدست آمده از هیدرولیز نشاسته شدیدا تحت تاثیر دما، شرایط هیدرولیز و منشا آنزیم هستند. pH بهینه ای که برای این کار بدست آمده 7 است.

آلفا آمیلاز به دلیل توانایی در هیدرولیز نشاسته و انجام فعالیت هایی که می تواند منجر به هیدرولیز شود، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از کارهایی که این آنزیم قادر به انجام آن است، تولید شربت گلوکز و فروکتوز از نشاسته است. این ماده اولین مرحله این فرآیند را کاتالیز می کند.

در گذشته نشاسته با استفاده از اسید هیدرولیز می شد، اما این روش به دلیل ماهیت اسیدی و دمای بالای مورد نیاز مشکلات و محدودیت های زیادی داشت. این محدودیت ها با استفاده از آنزیم کاتالیستی مرتفع شدند.

تولید اتانول

اتانول یکی از الکل های پرکاربرد در صنایعی مانند داروسازی و تولید سوخت های زیستی است. برای تولید اتانول نشاسته پراستفاده ترین ماده است که دلیل آن قیمت پایین و دسترسی آسان در تمام مناطق دنیا است.

در این روش تولید، نشاسته ابتدا حل شده و سپس در دو مرحله آنزیمی به قندهای قابل تخمیر تبدیل می شود. تبدیل زیستی نشاسته به اتانول شامل محلول سازی و ساکاری فیکیشن است، جایی که نشاسته با استفاده از یک میکروارگانیسم آمیلولیتیک یا آنزیم مانند آلفا آمیلاز به قند تبدیل شده و سپس قند تولید شده با استفاده از تخمیر به وسیله مخمری مانند Saccharomyces cerevisiae به اتانول تبدیل می شود.

 مراحل تولید اتانول از ترمامیل

مایع سازی (Liquefication) : در دمای 90-95 درجه سانتیگراد و pH بین 4-4.5 و سرعت چرخش 400 دور بر دقیقه ترمامیل و فانجامیل به نشاسته افزوده می شوند.

ساکاریفیکیشن: در دمای 55-77 درجه سانتیگراد و pH 4-4.5 آنزیم آمینوگلیکوز (Amg) اضافه می شود. 

خنک سازی و فیلتراسیون: این کار در دمای 30-33 درجه سانتیگراد صورت میگیرد. 

استرلیزاسیون: در دمای 121 درجه سانتیگاد به مدت 15 دقیقه

تخمیر : دانه های ثابت کننده افزوده می شوند ، CO2 خارج می شود. 

تقطیر : در دمای 78-78.5 درجه سانتیگراد انجام می شود. 

 

تولید مواد شوینده

وجود این آنزیم در مواد شوینده باعث بالا رفتن قدرت حذف و پاک کردن لکه های سخت از روی سطوح می شود.

صنایع غذایی

در صنایع غذایی از آلفا آمیلاز در ساخت نان، نوشیدنی ، شربت و غیره استفاده می شود. اضافه کردن این آنزیم به خمیر باعث افزایش سرعت تخمیر و کاهش ویسکوزیته می شود که در نتیجه باعث بهبود حجم و بافت نان خواهد شد.

کاربردهای دیگر

از دیگر صنایعی که از این آنزیم بهری می برند می توان به نساجی و کاغذسازی اشاره کرد.

منابع

Souza, P. M. D. (2010). Application of microbial α-amylase in industry-A review. Brazilian journal of microbiology, 41(4), 850-861.

Sundarram, A., & Murthy, T. P. K. (2014). α-amylase production and applications: a review. Journal of Applied & Environmental Microbiology, 2(4), 166-175.

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *