دی اتانول آمین
دی اتانول آمین چیست؟ | خرید و فروش دی اتانول آمینReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

دی اتانول آمین (DEA) کاربرد های مهمی در تولید مواد شوینده ، تصفیه گاز ، نساجی ، فلز کاری و … دارد. در ادامه خواص، کاربرد ها، مشخصات (نقطه انجماد و… )، msds ، آنالیز و مشتقات (کوکامید، متیل و …) آن را می توانید مشاهده نمایید. جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش و همچنین فروش خرید دی اتانول آمین شازند با مشاوران ما در ارتباط باشید.

.

فروش دی اتانول آمین:

موسسه ی مبتکران شیمی این افتخار را دارد که شما صنعتگران عزیز کشور را برای تهیه ی مواد شیمیایی دلخواهتان همراهی کند و آن را در کمترین زمان ممکن به دستتان برساند تا خریدی مطمئن را تجربه نمایید.

.

خرید دی اتانول آمین:

شما می توانید برای تهیه و خریداری این محصول و سایر مواد اولیه شیمیایی با همکاران ما در واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید:

 شماره تماس  تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

 بسته بندی:  بشکه 230 کیلویی

 درصد خلوص : در دو گرید 98.5% و 85%

قیمت دی اتانول آمین :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

            09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

.

آنالیز دی اتانول آمین

 

معرفی  

دی اتانول آمین که به نام DEA هم شناخته می‌شود مایعی بی‌رنگ یا جامدی کریستالی به رنگ سفید و دارای بویی مانند ماهی فاسد شده یا آمونیاک است. این ترکیب که در گروه مواد آلی دسته‌بندی می‌شود دارای هر دو گروه آمین ثانویه و دی اُل (الکل) (دی الکل‌هایی که دارای دو گروه هیدروکسیل در مولکول خود هستند) در ترکیب خود است. این محصول جاذب دی اکسید کربن نیز می باشد و از آن در جذب CO2 استفاده می شود.

با دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن در دمای محیط واکنش می دهد تا ترکیباتی تشکیل دهد که در صورت قرار گرفتن در دما های بالا ، می توانند گاز اسیدی آزاد کنند و آمین را برای استفاده مجدد احیا نماید.

خصوصیات فیریکی و شیمیایی

خصوصیات این ماده را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید:

فرمول شیمیاییC4H11NO2
جرم مولکولی105.14 g/mol
دانسیته1.09 g/cm³
نقطه انجماد28 درجه ی سانتی گراد
pKa (در دمای 25 درجه ی سانتی گراد) 8.88

ساختار مولکولی  دی اتانول آمین به صورت شکل زیر می باشد:

ساختار مولکولی دی اتانول آمین

 

این محصول مانند سایر آمین‌ ها یعنی (monoethanolamine) یا  (Triethanolamine) ، بازی ضعیف به حساب می آید. DEA با اسید ها واکنش می دهد و صابون و نمک را به وجود می آورد. همچنین این ماده به دلیل خاصیت الکلی بسیار هیگروسکوپیک (خاصیت جذب آب و بخار آب موجود در هوای محیط) می باشد.

از کاربرد های این ماده می توان به شیرین سازی گاز ، روان کننده ها و مواد پاک کننده اشاره نمود. این ماده در فرمولاسیون های پاک کننده به خصوص مواد شوینده ، برای تشکیل نمک های مختلف آمین و کنترل pH استفاده می شود.

دی اتانول آمین در اثر حرارت دیدن تجزیه می گردد و موجب تولید بخارات سمی می شود، در آب محلول است و با انحلال پذیری آن در آب می توان محلولی با قدرت بازی تقریبا قوی به دست آورد. ترکیب فوق با اکسید کننده های قوی و اسید های قوی نیز به شدت واکنش می دهد

تولید

در این قسمت روش تولید این محصول را به روش شرکت Davy بررسی می‌کنیم.

برای تولید این خانواده از آمین ها محلول آمونیاک ،آمین‌های برگشتی و اتیلن اکساید (Ethylene oxide) به‌صورت مداوم و متناوب به سیستم واکنش وارد می‌شوند. (1)

که در این قسمت به‌ صورت هم‌زمان و تحت شرایط ساده‌ای MEA، DEA و TEA به دست می‌آیند.

نرخ تولید هرکدام از آمین‌ ها می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به انتخاب درست نسبت NH3 / EO و آمین‌ های برگشتی از مراحل دیگر دارد.

محصولاتی که از راکتور و پس از انجام واکنش به دست می‌آیند به قسمت جداسازی جایی که آمونیاک (2) و آب از یکدیگر جدا می‌شوند و ناخالصی‌ها جدا می‌ گردند فرستاده می‌شوند.

در برج‌ های تقطیر خلأ (4،5،6،7) هر کدام از EA (مونو، دی، تری) به‌صورت خالص و با درصد خلوص 98 درصد تولید می‌شوند.

فرایند تولید دی اتانول آمین

کاربرد ها

 • دی اتانول آمین یک اسید آمینه است که معمولاً در تهیه صابون ها و سورفکتانت ها، مواد شیمیایی کشاورزی و فرآوری نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به عنوان جاذب برای جذب ‘گازهای اسیدی مانند کربن دی کسید ، هیدروژن دی سولفید و … در فرآیند شیرین سازی گاز ترش مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به عنوان حلال و یک تثبیت کننده برای سنتز اکسید روی (ZnO) نیز استفاده می شود تا این ترکیب به عنوان فتوآند در سلول های خورشیدی مورد استفاده قرار بگیرد.

کاربرد عمده ی این ترکیب در تهیه ی سورفکتانت ها می باشد. در جدول زیر می توانید عمده مصارف این ترکیب را در ایالات متحده ی آمریکا بر حسب درصد تولید این ماده مشاهده نمایید:

کاربردمیزان مصرف (درصد)
سورفکتانت39
تصفیه ی گاز30
فرایند نساجی15
فلزکاری10
متفرقه8
مواد شوینده ی لباسشویی2
مواد شیمیایی کشاورزی2

این ماده کاربرد های فراوانی در صنایعی مانند شوینده ها، لاستیک سازی، صنعت نفت و گاز و… دارد که در ادامه به آن بیشتر می پردازیم:

صنعت گاز:

از دی اتانول آمین به دلیل خورنده نبودن این ماده در شیرین سازی گاز طبیعی و حذف گازهای اسیدی درون‌ خط لوله‌ها استفاده می‌گردد.

حذف گازهای اسیدی مانند CO2 ، H2S ، COS و CS2 از گاز طبیعی یکی از عملیات های اساسی و مهم در، فرآیندهای صنعتی است . گاز های اسیدی ذکر شده همگی می توانند در گاز طبیعی موجود باشند اما شایع ترین آن ها هیدروژن سولفید است . در حال حاضر فرآیند غالب برای حذف این گازها استفاده از جذب با محلول آبی آلکانوآمین هاست . چنین فرآیندهای شستشویی در پالایش نفت ، گسیفیکیشن ذغال و تولید هیدروژن نیز استفاده می شود .

در روش های جدیدتر که برای حذف از حلال هیبریدی (فیزیکی و شیمیایی) استفاده می شود مخلوطی از محلول آبی دی اتانول آمین و متانول مورد استفاده قرار می گیرد .

 

شیرین سازی گاز با دی اتانول آمین

 

همچنین در فرایندهای مختلف به جای استفاده از MEA همراه با گازهای کراکینگ ( cracking gases) یا گازهای زغال‌سنگ و نفت می‌توان از این ماده استفاده نمود.

سایر کاربرد ها

 • در لاستیک‌ سازی به‌ عنوان ماده شیمیایی واسط ایفای نقش می‌کند.
 • در تولید مواد فعال‌کننده سطح در صنایع نساجی و آفت‌ کش‌ها کاربرد فراوان دارد.
 • به‌ عنوان امولسیفایرها و پراکنده‌ کننده در مواد شیمیایی کشاورزی، آرایشی و دارویی استفاده می‌شود.
 • در ساخت روان کننده‌ های مخصوص صنعت نساجی، به‌ عنوان عامل آب‌ رسان و نرم‌کننده در تولید مواد سنتزی آلی بکار برده می‌شود
 • مایع پاک‌کننده برای امولسیون‌ های نقاشی، شامپو ها، پاک‌کننده‌ ها و جلا دهنده‌ ها است.
 • کوکامید دی اتانول آمین که از مشتقات این ترکیب است به‌ طور عمده در تقویت کف و یا فوم سورفکتانت ها یا عامل بالا بردن ویسکوزیته در لوازم‌ آرایشی و عامل نرم‌کننده در مو و پوست محسوب می‌شود.
 • با آب‌زدایی از این ماده ترکیب مورفولین به دست می‌آید.
 • به عنوان یک حلال و تثبیت کننده در فرایند تولید روی اکسید مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در تولیدات مورد استفاده در خشک‌ شویی کاربرد دارد.
 • برای ساخت بافر از این محصول نیز استفاده می نمایند.
 • از ترکیب فوق برای تهیه آمیدهای اسید چرب استفاده می شود ، این مواد ممکن است در محصولات مختلف مراقبت شخصی استفاده شوند.

با اینکه EA ها اغلب خواص یکسانی دارند اما در بعضی صنایع استفاده از یکی از آن ها بر دیگری ترجیح داده می شود. در ادامه با کاربرد های آن ها بیشتر آشنا می شویم:

کاربرد اتانول آمین ها

جدول بالا اتانول آمین های را بر اساس نوع کاربری تقسیم بندی کرده است ، بر این اساس کاربردهای دی اتانول امین را می توان به شکل زیر حلاصه کرد : 

 • مواد شیمیایی کشاورزی
 • محصولات مراقبت شخصی
 • تصفیه گاز
 • مواد شیمیایی عکاسی 
 • نساجی 
 • فومهای اورتانی

بافر قلیایی

دی اتانول آمین دهه هاست که به صورت گسترده به عنوان بافر قلیایی در آزمایش های تعیین فعالیت فسفاتازهای قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد.  

خلوص

معمولا دی اتا با خلوص های گوناگونی موجود می باشد که هر کدام بنا بر خصوصیاتی که دارند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. خلوص های 99 درصد و 55 درصد از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند که در جدول زیر اجرای آنها نشان داده شده است : 

خلوص 99%خلوص 55%اجزا
>99%>55%DEA
0.5%Max5%MaxMEA
0.5%Max 40%MaxTEA
0.15%Max1%Maxآب

خلوص 83 الی 87 درصد از این ماده دارای محتویات آب دیونیزه به میزان 13-17 درصد و MEA و TEA به عنوان ناخالصی به میزان 1% می باشند.

بازار جهانی محصول:

در طی سال‌ های 2012 تا 2017 ظرفیت تولید اتانول آمین ها در سراسر جهان به میزان قابل‌ توجهی افزایش یافت که کشور چین در آن نقش مهمی را ایفا کرد و همچنان به گسترش ظرفیت خود برای کاهش وابستگی به واردات و رفع تقاضا های رو به افزایش برای این دسته از مواد ادامه می‌ دهد. اما در 5 سال پیش رو یعنی در سال‌های 2017 تا 2022 این روند رو به رشد کاهش خواهد یافت.

بازارهای مصرف با بیشترین پتانسیل رشد برای این محصولات، شامل علف‌کش‌ها (برای DEA)، اتیلن آمین‌ها و تریازین ها (برای MEA) و استرها (برای TEA) پیش‌بینی می‌شود. DEA به‌طور فزاینده‌ای در تولید ماده دی اتانول ایزوپروپالامین (DEIPA) استفاده می‌شود که یک محصول نسبتاً جدید است و پیش‌بینی می‌شود آینده خوبی داشته باشد.

مصرف EAs چینی از اواسط دهه 1990 به‌ طور قابل‌ توجهی رو به رشد بوده است.

بازار مصرفی:

دی اتانول آمین در صنعت نساجی برای تولید پارچه، نرم کردن آن و تمیز نمودن ماشین آلات نساجی به وفور استفاده می شود.پیش بینی می شود که میزان مصرف پوشاک به میزان CAGR 4٪ رشد کند و تا سال 2025 به 2.6 تریلیون دلار برسد. همین عامل یک محرک اصلی برای رشد بازار مصرفی این ترکیب به حساب می آید. در این بین کشور های چین و هند جز کشور های مهم و بزرگ افزایش دهنده ی این بازار می باشند.در طول یک دهه گذشته ، سهم 10 صادرکننده برتر جهانی پوشاک و محصولات صنعت نساجی از 66 درصد در سال 2007 به 71 درصد در سال 2017 افزایش یافته است. 

شرایط نگهداری :

 • از نگهداری این محصول با اسید های قوی و اکسید کننده ها به شدت خود داری نمایید.
 • این محصول باید در جای خشک و به دور از گرما و حرارت نگهداری گردد.
 • محیط نگهداری این محصول باید از تهویه ی مناسب ببرخوردار باشد.  
 • این ماده با هوا وارد واکنش می شود لذا بعد از استفاده ، از محکم بودن ظرف نگهداری محصول اطمینان خاطر حاصل نمایید.
 • به دلیل هیگروسکوپیک بودن این محصول از نگهداری آن با رطوبت و دی اکسید کربن خود داری نمایید.
 • ترکیب خالص این ماده را در دمای 50 درجه ی سانتی گراد ذخیره می نمایند تا مایع باقی بماند. این درحالی است که MEA در دمای 35 درجه ی سانتی گراد ذخیره سازی می گردد.

در جدول زیر می توانید دمای مناسب نگهداری و نقطه ی انجماد هر کدام از اعضای خانواده ی EA ها را مشاهده کنید

شرایط نگهداری دی اتانول آمین

این ماده با فلزاتی نظیر مس، روی، آلومینیوم و آلیاژهای آن ها واکنش نشان می دهد و خوردگی این فلزات را در پی دارد.

بنابراین برای نگهداری و حمل و نقل این محصول از ظروفی با این جنس استفاده نمی گردد. ترکیب فوق می تواند در صورت تیتر شدن با هیدروکلریک اسید و یا سایر اسید های دیگر به عنوان بافری با pH 9 مورد استفاده قرار بگیرد.

msds 

msds دی اتانول آمین

 • دی اتانول آمین جز مواد خطرناک طبقه بندی می گردد.
 • تماس با این محصول باعث تحریک چشم و پوست می‌شود
 • تنفس بخارات آن ممکن است موجب سرفه، احساس خستگی، حالت تهوع و سردرد شود.
 • همچنین تماس پوستی با این ماده می تواند تحریک پوست و واکنش های آلرژیک را ایجاد نماید.
 • خاصیت خورندگی آن به گونه ای است که می تواند خوردگی فلزات را نیز در پی داشته باشد.
 • در هنگام حرارت دیدن بخارات سمی ای تولید می کند بنابراین از گرما دیدن و مشتعل شدن آن بپرهیزید.
 • از قابل اشتعال پذیر بودن این محصول نمی توان چشم پوشی کرد.
 • زمانی که شعله ور می شود و یا در معرض حرارت قرار می گیرد می تواند با مواد اکسید کننده وارد واکنش شود.
 • در صورت آتش گرفتن دی اتانول امین سعی کنید دستگاه تنفسی خود (شامل دهان و بینی) را با پارچه ای مناسب بپوشانید.
 • برای خاموش کردن آتش حاصل از این محصول می توانید از اسپری های آب ، مواد ضد آتش شیمیایی خشک، فوم های الکل و یا کپسول های گاز دی اکسید کربن استفاده نمایید.
 • توصیه می شود از آب برای خشک کردن آتش استفاده نمایید.
 • خاموش کردن آتش حاصله با آب موجب می شود تا ظروف خنک شوند و از تولید بخارات سمی تا جای ممکن جلوگیری به عمل آید و مانع از گسترش آتش گردد.
 • همچنین دی اتانول آمین ممکن است به نیتروز آمین تبدیل شود که بسیار سرطان زا است.

 منابع :

Diethanolamine. (n.d.). Retrieved January 5, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/diethanolamine

Hazardous Substances Data Bank (HSDB). (n.d.). Retrieved January 5, 2019, from https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/r?dbs hsdb:@term @rn @rel 111-42-2

Ethanolamines. (n.d.). Retrieved January 5, 2019, from https://ihsmarkit.com/products/ethanolamines-chemical-economics-handbook.html

Diethanolamine D8885. (n.d.). Retrieved March 18, 2019, from https://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sial/d8885?lang=en®ion=AU

موسسه ی مبتکران شیمی

6 نظر برای «دی اتانول آمین چیست؟ | خرید و فروش دی اتانول آمین»

 • کیوان می‌گوید:

  سلام خسته نباشین
  من مسئول ساخت یه شرکت شوینده هستم دی اتانول زود یخ میزنه بخاطر این ما مجبور میشیم دی رو به هرنحوی ذوبش کنیم من هرروز در معرض بخار های این مواد قرار می گیرم این بخارا چه ضررایی واسم دارن؟؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، لازم است تا هنگام حرارت دادن این ماده نکات ایمنی را رعایت نمایید و محیطی که در آن دی اتانول آمین را حرارت می دهید از تهویه ی مناسب برخوردار باشد.
   این ماده در صورت حرارت دادن می تواند گاز های سمی ای مانند نیتروژن اکسید، کربن دی اکسید و کربن مونوکسید تولید نماید

 • محمد حسين گل محمدي می‌گوید:

  سلام
  اگه دي اتانول امين با تري اتانول امين مخلوط مصرف بشه مشكلي پيش مياد يا خير
  جهت استفاده بعنوان امولسيفاير
  كدام قوي تر عمل ميكند دي يا تري

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام خیر مشکلی پیش نمی آید همانطور که در متن نیز مشخص است،DEA خود حاوی مقدار اندکی TEA نیز می باشد.
   بسته به نوع استفاده دارد اما معمولا DEA و مشتقات آن به عنوان امولسیفایر در صنعت ترجیح داده می شوند.

 • سمیه قاسمی نژاد می‌گوید:

  سلام میخواستم بدونم دی اتانول آمین برای چه منظوری در لوازم آرایشی و بهداشتی مثل کرم ها یا لوسیون ها استفاده می شود؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، این ماده به دلیل تنظیم کنندگی pH و خاصیت امولسیفایری در مواد آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *