کربن فعال
کربن فعال | خرید فروش کربن فعالReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

کربن فعال . جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین چگونگی ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش کربن فعال :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید کربن فعال :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه های 20 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99.9%

قیمت کربن فعال :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

……..کربن فعال

……..

کربن فعال چیست  ؟

از دیدگاه ساختاری، مواد کربنی درکل خانواده ای ازکربن ها را تشکیل می دهند. این در حالی است که هر کدام از آنها خواص خاص خود را دارد. کربن فعال بخش اصلی و بزرگ این خانواده را به خود اختصاص داده است.

غربال های مولکولی، آئروژل، کرایوژل و زیروژلکربن فعال
کامپوزیت فیبر کربن/رزینفیبرکربن
کامپوزیت فیبر کربن/کربنفولرن
کامپوزیت های فلزی و سرامیکی کربنگرافیت/اکسید نسوز
میکرو بستر های مزو کربنیاندام مصنوعی
فیلم های کربنیکربن های الاستیک
فیلم های الماسباتری های کربن/لیتیوم

یک بستر کربناته با تخلخل بالا است که ساختار پیچیده ای از اتم های کربن دارد. شبکه تخلخل ها کانال هایی هستند که در بین لایه های کربن کشیده شده اند و با یکدیگر توسط پیوند های شیمیایی متصل شده اند. این ماده از چوب، پوسته نارگیل ، ذغال سنگ ، ذغال بیتومینه ، ذغال قهوه ای و بسیاری دیگر از منابع کربن دار به دست می آید. فعال سازی شیمیایی و یا مکانیسم فعال سازی با بخار با دمای بالا برای تولید کربن اکتیو از مواد اولیه خام به کار گرفته می شود.  این ساختار متخلخل به جذب گاز یا مایع از سایر محیط ها کمک می کند. مکانیسم جذب مهم ترین مکانیسم عملکرد این ماده است.

کربن فعال یا کربن اکتیو ،بسیار متخلل است جاذبی که ساختار پیچیده ای دارد و عمدتا از اتم های کربن تشکیل شده است .شبکه های  منافذ در کربن فعال کانال هایی هستند که در یک اسکلت محکم  و سخت از لایه های نا منظم از اتم های کربن تشکیل شده اند که به وسیله پیوند شیمیایی به یکدیگر متصل شده اند . کربن اکتیو از پوسته نارگیل ،ذغال سنگ ،چوب سخت و نرم تهیه می شود .  در تولید کربن فعال از فعال سازی شیمیایی یا مکانیزم فعال سازی بخار با دمای بالا استفاده میشود.شبکه منافذ در ساختار مشبک کربن اکتیو باعث حذف ناخالصی ها از سیالات  گاز و مایع از طریق مکانیسم جذب می شود.

.
مکانیزم جذب 

به عمل  اتصال یا چسبندگی اتم ها، یون ها و مولکول ها از یک محیط گاز ،مایع یا محلول بر روی یک سطح جاذب  مثل کربن فعال (اکتیو) می گویند. در واقع جذب اتصال اتم ها و یا یون ها از محیط مایع یا گاز روی سطح جاذب می باشد. این نوع از اتصال می تواند فیزیکی یا شیمیایی باشد. جذب در خلل و فرجی اتفاق می افتد که اندازه بزرگتری نسبت به مولکول جذب شونده داشته باشند. ذرات درون حفره های موجود در ساختار کربن توسط نیروهای بین مولکولی وان در والس متصل می شوند. عموما 1 متر مکعب  از این ماده با 3/0 متر مکعب تخلخل داخلی می تواند 30 متر مکعب یا بیشتر از ذرات درون گاز را جذب کند.

تخلل کربن فعال سطح  وسیع و گسترده ای برای عمل جذب فراهم می کند.جذب در منافذی که کمی بزرگتر از مولکول هایی که قرار است جذب شود اتفاق می افتد به همین دلیل بسیار مهم است مولکول هایی را که می خواهید جذب شوند با اندازه منافذ کربن فعال همخوانی داشته باشند و اندازه ذرات کوچکتر از اندازه منافذ سطح کربن فعال (اکتیو) باشد. این مولکولها در ساختار منافذ داخلی کربن به وسیله نیوی واندروالسی ویا پیوند های جاذبه  دیگر به دام افتاده و روی سطح جامد تجمع پیدا می کنند. به طور کلی 1 متر مکعب کربن فعال (اکتیو)با 0.3 مترمکعب منافذ داخلی می تواند 30 متر مکعب یا بیشتر گاز را جذب کند حتی اگرغلظت پایینی داشته باشد. از این ویژگی کربن اکتیو در تصفیه آب یا هوا استفاده فراوان می شود.

کربن فعال


انوع جذب سطحی :

جذب  سطحی فیزیکی :

در این فرایند ذرات جذب شونده با نیروی ضعیف واندوالسی یا لاندن  روی سطح منافذ نگه داشته می شوند.

جذب سطحی شیمیایی:

در این نوع از جذب  پیوند قوی بین ذرات جاذب  در دیواره منافذ کربن اکتیو و جذب شونده ایجاد می شود.

ویژگی های :

مساحت سطح : به طور کلی هرچه سطح داخلی منافذ بیشتر باشد تاثیر جذب کربن هم بیشتر می شود. سطح کربن اکتیو قابل توجه است    m2/g 500 تا 1500  یا حتی بیشتر می باشد ، سطح یک قاشق از این ترکیب  با سطح زمین فوتبال برابری می کند. این سطح وسیع در فرآیند فعال سازی ایجاد می شود. شایع ترین فرایند فعال سازی ،فعال سازی با بخار است. در فعال سازی شیمیایی فسفریک اسید برای ساختن چنین سیستم متخلخلی در دمای پایین استفاده می شود.
مجموع  حجم منافذ: درواقع به تمام فضاهای خالی داخل یک ذره از کربن اشاره دارد.این  فاکتور به صورت (ml/g) بیان می شود.حجم در ارتباط با وزن. به طور کلی هرچه حجم منافذ بیشتر باشد اثرپذیری آن هم بیشتر است. به هر حال اگر اندازه مولکولهایی که جذب می شوند با اندازه منافذ هم خوانی نداشته باشد در این صورت بعضی از منافذ مورد استفاده قرار نمیگیرد .
هر نوع از کربن ها اندازه ذرات منحصر به فردی دارند.اندازه ذرات با عنوان micro pores ( کوچک)، mesopores  ( متوسط) ،و  macro pores ( بزرگ) عنوان می شوند .کربن هایی که برای جذب بسیاری از انواع مولکولهای گاز استفاده می شود از نوع میکرو (micro pores) هستند.بهترین کربنی که برای دکلره کردن استفاده می شود باید یک از نوع مزو (mesopores) استفاده می شود 

micro pores r< 1 nm
mesopores r 1-25 nm
macropores r > 25 nm 

.

تفاوت بین انواع کربن های فعال:

.کربن اکتیو در سه شکل متفاوت پودری ،گرانول،و قالبی وجود دارد فرم و هر شکل در اندازه های مختلف موجود است. براساس در نیاز و کاربرد شکل واندازه خاص استفاده می شود.


کربن فعال گرانول ( گرانوله ) ( GAC):

GAC ذراتی با اشکال نامنظم هستند که توسط عمل آسیاب کردن غربالگری تشکیل می شود. اندازه های  این ذرات در رنج 0.2 تا 5 میلی متر می باشد.انها دارای مزایای سخت تر شدن و بادوام تر نسبت به کربن های پودری می باشد.این نوع از کربن می تواند  دوباره فعال شود ومورد استفاده قرار گیرد. GAC در دو فاز مایع و گاز و در سیستم های ثابت و متحرک می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در فاز مایع ،کربن فعال گرانول در ستون ها و برج هایی که از طریق آن مایعات جریان می یابند بسته بندی می شوند. GAC در جایی که یک محصول واحد برای تصفیه یا تولید به طور مداوم در مقادیر زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه بر این کربن های اکتیو گرانول تقریبا همیشه بازسازی شده و استفاده مجدد می شود.


کربن فعال پودری (PAC)

رنج اندازه ذرات کربن فعال پودری از 5 تا 150 آنگستروم متفاوت است. مزایای  این ترکیب پودری هزینه پردازش کمتر و انعطاف پذیری آنها در آنها در عملیات می باشد. مقدار و دوز مصرفی این ترکیب پودری بستگی به شرایط فرایند می تواند.گرید پودری به طور عمده برای جذب درفازمایع استفاده می شوند.گرید پودری به مایع اضافه می شود و با مایع مخلوط شده پس از جذب وته نشینی توسط فیلتراسیون حذف می شود. گرید پودری به طور کلی در فرایند های بسته استفاده می شود.این نوع از کربن اکتیو  به راحتی ازسیستم حذف می شود.

کربن فعال قالبی (استوانه ای) ( Extruded carbon):

این نوع از کربن به صورت گلوله های استوانه ای با قطر بین 1 تا 5 میلی متر است.  در فرآیند اکستروژن ،همراه با مواد اولیه مورد استفاده،مطمئنا محصول نهایی.سخت، و برای  برای استفاده های سنگین مناسب می باشد. این نوع از کربن افت فشار سیستم را پایین می آورد که مورد استفاده از فاز گاز است.

کاربردهای مهندسی

 • تصفیه گاز

1) بازیابی حلال ها در چاپ روتوگراوی ، صنایع بسته بندی و پوشش های سطحی ، صنایع غذایی و شیمیایی

2) تصفیه گاز طبیعی ، حذف H2S ، BTX

3) تصفیه گاز دودکش ها در کارخانجات زباله سوزی برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین ها

4) تصفیه گاز اگزوز برای حدف ناخالصی ها و آلاینده های آلی

5) تصفیه گاز فرآیندی مثل CO2 ، جداسازی روغن از هوای فشرده در واحدهای صنعتی

6) جداسازی آلاینده ها از هواسازها و سیستم های تهویه

7) حذف مواد تولید کننده بو از هوای خروجی از هود آشپزخانه ها و فیلتر یخچال ها

8) کنترل انتشار برای مثال در پمپ بنزین ها

9) حذف آلاینده ها از سیستم تهویه خودرو ها

10) در ماسک های گازی

11) در فیلتر سیگار

12) به عنوان محیط حامل در کاتالیست ها

 • رنگ بری

1) رنگ زدایی از گلیسیرین، پارافین، وازلین، وکس، مواد شیمیایی با خلوص بسیار بالا، اسید های آلی، آنزیم ها

2) رنگ زدایی و بوزدایی از ژلاتین

3) تمیز کردن حمام های گالوانیزاسیون

4) رنگ زدایی و خالص سازی از محصولات نهایی و واسطه ها در صنعت داروسازی

5) رنگ زدایی از محلول های حاوی شکر

6) رنگ زدایی و تصفیه محلول های که در تولید گلوکز و  سایر محصولات نشاسته ای کاربرد دارند

7) رنگ زدایی از ادویه ها

8)تصفیه روغن های گیاهی و حیوانی

9) رنگ و بو زدایی از آب میوه ها و عصاره میوه ها

 • تصفیه آب

در مصارف تصفیه آب و پساب ، از  دونوع پودری (به شکل سوسپانسیون) و گرانول (بستر ثابت، پرکولاسیون) با توجه به نوع کاربری آن  استفاده می شود. در سالیان گذشته ، از این ماده برای حذف کلر و مواد ایجاد کننده بو و رنگ در آب استفاده می شد. اخیرا استفاده از این ماده برای تصفیه آب آشامیدنی ، آب های زیر زمینی و … استفاده می شود. در تصفیه پساب بیولوژیکی برای حذف باکتری و مواد خطرناک نیز قابل استفاده است. هم جنین در واحد های تصفیه پساب و در مرحله سوم از این ماده برای بهبود کیفیت تصفیه و حذف موادی که نسبت به مواد مورد استفاده در تصفیه و روش های آن مقاوم هستند استفاده می شود.

.

تصویر اس ای ام از کربن فعال
تصویر اس ای ام از سطح

در فرآیند تصفیه آب و پساب چگونه از این ترکیب استفاده می شود؟

 • تصفیه آب آشامیدنی

در تصفیه آب آشامیدنی ترکیب این فرآیند با سایر فرآیند ها مثل لخته سازی، اکسیداسیون و فیلتراسیون  بسیار مرسوم است.

 • تصفیه پساب و فاضلاب

در بین فرآیند های مختلف فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی که در تصفیه پساب کاربرد دارد ، جذب با استفاده از کربن اکتیو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از این ماده برای حذف آلاینده هایی که زیست تخریب پذیر نیستند نیز بسیار کاربردی است. از این ماده در تصفیه پساب صنایع کاغذ، نساجی و پتروشیمی استفاده می شود. در شرایط علیاتی تفکیک دقیق نوع آلاینده ها در پساب کار بسیار سختی است در نتیجه پارامتر هایی برای بیان میزان آلودگی پساب وجود دارد که از  این طریق سطح آلودگی قابل تشخیص است.

بعضی از این پارامترها شامل:

TOC = کربن آلی حل شده

COD= میزان اکسیژن شیمیایی

AOX = هالوژن های آلی جذب شده، می شود.

از آنجایی که آلاینده های موجود در پساب رفتارهای مختلفی را در مقابل جاذب از خود بروز می دهند لذا انتخاب بهترین نوع کربن اکتیو برای حذف این مواد ضروری است.

 • تکنیک سوسپانسیون

این روش که پرکاربردترین نوع استفاده از کربن اکتیو در تصفیه پساب های واحدهای صنعتی است، محلولی از این ماده با درصد مشخص برای مثال 15 % برای تصفیه استفاده می شود. میزان تماس با کربن اکتیو به عواملی از جمله ویسکوزیته، دما ، PH   و مواد خاصی که باید از محلول پساب حذف شوند بستگی دارد. زمان تماس بین 15 تا 30 دقیقه به طور معول در نظر گرفته می شود.

 • فرآیند بستر ثابت

در این فرآیند محیطی که باید تصفیه شود از روی بستری از جاذب یا فیلتر ها که حاوی کربن اکتیو گرانول هستند عبور می کند. در واحد های تصفیه بزرگ از حوضچه های فیلتر سیمانی رو باز برای این کار استفاده می شود. یکی از مزایای استفاده از بستر های ثابت  قابلیت بازیابی حرارتی این مواد است. در تکنیک پرکولاسیون کربن فعال گرانول در یک ستون جذب به کار برده می شود. توزیع غلظت حل شونده (آلاینده) در حین عبور از بستر اتفاق می افتد.

 • عملکرد فیلتر

تصفیه به روش فیلتراسیون با این مواد بر پایه ظرفیت بالای جذب آنها برای حذف آلاینده هایی با غلظت پایین نظیر VOC ها ، سولفید هیدروژن ، سیلوکسان ها ، هیدرو کربن های کلرینه و آروماتیک و دیوکسان ها  می باشد

در فیلتراسیون کلاسیک زمانی که فیلتر کربنی با آلاینده ها اشباع شد باید تعویض و یا احیا شود(توسط سوزاندن یا احیای گرمایی).

تجهیزات فیلتراسیون کربنی شامل موارد زیر می باشد:

 • برج اصلی که از فولاد ضد زنگ ساخته شده است
 • شیرهای دستی یا اتوماتیک
 • کربن فعالی که از مواد کربناته گرانیتی ساخته نشده است. نوع این ماده بر حسب مایعی که باید تصفیه شود انتخاب می گردد
 • استفاده از این محصول در درمان های اورژانسی دفع سموم

با توجه به خواص قوی پاک کنندگی سموم (ظرفیت جذب بالا) یکی از موارد رو به رشد و پر استفاده برای این منظور است. هم چنان تحقیقات کافی بر روی سود و زیان استفاده از این ماده برای بدن انجام نشده است.

 • بهداشت دهان و دندان

بسیاری از سفید کننده های دهان حاوی این ماده هستند که دارای مزیت هایی از قبیل : ضد ویروس و باکتری بودن ، ضد قارچ و سم زدایی می باشد.

 

منابع:

2 نظر برای «کربن فعال | خرید فروش کربن فعال»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *