فسفریک اسید
اسید فسفریک | phosphoric acid | خرید اسید فسفریکReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

اسید فسفریک صنعتی و خوراکی . فسفریک اسید در صنایع مختلفی مانند کشاورزی ، دندانپزشکی ، تولید مواد خوراکی ( مانند نوشابه ) و غیره کاربرد فراوانی دارد. در این صفحه اطلاعات مورد نیاز اعم از کاربرد ها ، آنالیز محصول ، قیمت ، فروش و خرید اسید فسفریک این محصول با خلوص 85% موجود است. جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

.

فرمول شیمیایی : H3PO4

pH  : برابر با 1.5 (محلول آبی 0.1 نرمال)

.

فروش اسید فسفریک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اسید فسفریک :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی:  بشکه 35 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص :  85% و محلول درآب

قیمت اسید فسفریک :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
  09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.  

.

 آنالیز نمونه محصول

آنالیز اسید فسفریک

.

اسید فسفریک چیست ؟ 

اسید فسفریک 85 % مایع  غلیظ بی رنگ و بی بو  می باشد و در آب و اتانول قابل حل است. اسیدیته آن 1/5 می باشد . نام های دیگر Phosphoric acid اورتو فسفریک  می باشد.فرمول شیمیایی آن H3PO4 می باشد. H3PO4 در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود می باشد . این ماده دارای طعم تندی است .این ماده از جمله پرمصرف ترین ماده شیمیایی در صنعت به شمار می آید. Phosphoric acid   غیر سمی است .این ماده وقتی خالص باشد در دمای اتاق جامد است و با اینکه اسیدی قوی به حساب نمی آید  اما در غلظت 85 % تا حدودی خاصیت خورندگی دارد.

اسید فسفریک چیست

در محیط آبی، این محصول به صورت سه پروتونه رفتار می کند که سه اتم هیدروژن یونیزه کننده دارد. یون های هیدروژن به ترتیب طبق واکنش های زیر آزاد می شود.

H3PO4(aq)     H+(aq) + H2PO4‾(aq)  Ka1 = 7.5 × 10‾3
H2PO4‾(aq)   H+(aq) + HPO42‾(aq)  Ka2 = 6.2 × 10‾8
HPO42‾(aq)  H+(aq) + PO43‾(aq)    Ka3 = 1.7 × 10‾12

محصول فوق از اسید استیک قوی تر و ازH2SO4 و HCl ضعیف تر است. هر مرحله انحلال آن با سهولت کمتر نسبت به مرحله قبلی انجام می شود. بنابراین، -H2PO4 یک اسید بسیار ضعیف و HPO42 بشدت ضعیف است.

روش تولید :

اسید فسفریک را با استفاده از دو روش صنعتی تولید می کنند : فرآیند مرطوب (wet) و گرمایی (thermal) . فرآیند مرطوب در تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد . فرآیند گرمایی نیز دارای خلوص بالاتری است و برای تولید دارو ، مواد شوینده ، محصولات غذایی ، نوشیدنی ها و سایر مواد غیر کود استفاده می شود .

روش مرطوب

در این روش اسید فسفریک از واکنش اسید سولفوریک با سنگ فسفات طبیعی تولید می شود . سنگ فسفات ابتدا خشک شده و شکسته می شود ، سپس بهص ورت مداوم همراه با اسید سولفوریک به داخل راکتور فرستاده می شود . واکنش کلسیم موجود در سنگ فسفات را با سولفات ترکیب کرده و تشکیل کلسیم سولفات می دهد که معمولا به آن گچ گفته می شود . گچ با استفاده از فیلتراسیون از محلولا واکنش جدا می شود . در آمریکا واحدهای تولیدی گچ را به صورت دیهیدراته ( یعنی هر مولکول کلسیم سولفات دارای دو مولکول آب است ) و در ژاپن به صورت نیمه هیدارته  (هر مولکول کلسیم سولفات دارای نیم مولکول آب است) تولید می شود . این فرآیند نیمه هیدراته باعث می شود تا اسید فسفریک تولیدی از طریق فرآیند مرطوب دارای غلظت بیشتری از P2O5 بوده و ناخالصی های کمتری نیز در منقایسه با روش دی هیدراته داشته باشد .

واکنش ساده فرآیند دیهیدراته به صورت زیر است :

Ca3(PO4)2 + 3H2SO4 + 6H2O → 2H3PO4 + 3[CaSO4.2H2O]↓

اسید فسفریک روش مرطوب معمولا حاوی 26 تا 30 درصد P2O5 است . البته در بیشتر موارد محصول تولیدی برای استفاده به عنوان خوراک کود باید غلظت بیشتری داشته باشد و از همین رو بسته به نوع کود تولیدی،  اسید فسفریک با استفاده از 2 یا 3 تبخیر کننده خلا تا غلظت 40 تا 55 درصدی P2O5 غلیظ می شود.

فرآیند گرمایی (تولید گریدهای خوراکی ، دارویی و …)

مواد اولیه برای تولید به این روش عبارتند از : فسفر عنصری ، هوا و آب . این فرآیند شامل سه مرحله اصلی احتراق ، هیدراتاسیون (آبدارکردن) و غبارگیری است .

در مرحله احتراق فسفر مایع در هوای محیط در محفظه احتراق با دمای 1650 تا 1760 درجه سانتی گراد سوزانده می شود . در طی این عملیات P2O5 تولید می شود . سپس فسفر پنتااکسید توسط H3PO4 یا آب هیدراته شده و تشکیل اسی فسفریک می دهد . در مرحله آخر نیز غبارات اسیدی موجود در جریان گازی محفظه احتراق حذف شده و سپس گاز به محیط راه پیدا خواهد کرد .

تولید اسید فسفریک خوراکی

کاربرد ها:

اسید فسفریک در صنعت کاربرد های متعدد و گسترده ای دارد ازجمله ازبین برنده زنگ،افزودنی مواد غذایی،دندان مصنوعی و ارتوپدی ،الکترولیت،به عنوان مواد اولیه  کود کشاورزی ،عامل دیسپرس کننده، و به عنوان ترکیبی برای تمیز کننده خانگی،مکمل های غذای دام و طیور (دی و منو کلسیم فسفات)،.. در ادامه به مطالعه موردی این کاربردها خواهیم پرداخت . 

اسید فسفریک در دندانپزشکی

شوینده ها

در تولید شوینده ها، Phosphoric acid برای تولید نرم کننده های آب استفاده می شود. نرم کننده های آب، یون­های Ca و Mg را از آب سخت حذف می کند. اگر این یون ها حذف نشود، با صابون واکنش داده و رسوبات غیرمحلولی را شکل می دهد. فسفات تولید شده از H3PO4  به عنوان نرم کننده آب در شوینده ها استفاده می شود.

کشاورزی :

اسید سولفوریک از آنجایی که یک جزء اصلی در ترکیب تریپل سوپر فسفات ، آمونیوم فسفات و کودهای NPK است ، مهم ترین ماده واسطه در صنایع کود سازی به شمار می رود . همچنین در مناطق گرمسیری به صورت مستقیم به خاک اضافه می شود تا باعث از بین رفتن قلیاییت خاک شود .

متالورژی :

پوشش های شیمیایی جهت مقابله در مقابل خوردگی بر روی سطوح فولادی و آلومینیومی اعمال می شوند . محلول های فسفاته که شامل اسید فسفریک و برخی افزودنی های فعال دیگر هستند برای محافظت از خوردگی در وسایل نقلیه ، اثاث دفتر ، هواپیما ، کشتی ها و ماشین آلات جنگی و … استفاده می شود .  

کاربردهای شیمیایی :

حذف رسوبات معدنی ، پاک کردن لکه های آب سخت ، عالم آبکاری در نیمه هادی ها ، در لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت از پوست برای تنظیم pH ، تصفیه آب آشامیدنی ، سنتز لاستیک ، افزودنی به واکس ها ، رنگ و رنگدانه و بسیاری کاربردهای دیگر .

 

کاربرد اسید فسفریک

 

داروسازی و پزشکی :

اسید فسفریک در ترکیب با پودر روی ، روی فسفات تولید می کند که به عنوان پرکن دندان مورد استفاده قرار می گیرد .

در ارتودنسی دندان قبل کار گذاشتن براکت ها و سایر تجهیزات ، دندان ها به وسیله این اسید تمیز و صاف می شوند . رفه پلاک ها و سفید کردن دندان توسط مشتقات PA انجام می شود.

ایمپلنت های فلزی مورد استفاده در ارتوپدی توسط کلسیم فسفات پوشش داده می شوند تا چسپندگی بهتری به بافت داشته باشند . پرکن های فسفاتیک در جراحی استخوان به کار گرفته می شوند . همچنین نمک های فسفاته برای کاهش درد در دندان های حساس استفاده می شوند .

صنایع غذایی

به عنوان عامل طعم دهنده در نوشابه های گازدار، آبجو، ژله و پنیر مصرف می شود. در صنایع غذایی، Phosphoric acid  طعم ترش ایجاد می کند. یک مطالعه جدید که در مجله Epidemiology به چاپ رسیده است ، گزارش کرده که بیماری مزمن کلیوی ناشی از مصرف بیش از اندازه نوشابه گازدار،به علت وجود اسید فسفریک خوراکی در آن می باشد.

اسید فسفریک در نوشابه

.

MSDS و نکات ایمنی: 

فسفریک اسید

خطرات اسید فسفریک

فسفریک اسید به دلیل خورندگی زیادی که دارد در لیست مواد خطرناک برای سلامتی و خورنده قرار می گیرد . برخورد با این ترکیب باعث به وجود آمدن تحریک ، سوزش و سوختگی خواهد شد . عملکرد آن بر روی اندام های مختلف به صورت زیر است :

تماس کوتاه

چشم : در صورت تماس با چشم موجب تحریک و سوزش می شود.

سیستم تنفسی : تنفس بخارات اسید فسفریک باعث تحریک بینی ، گلو و شش ها شده به گونه ای که موجب سرفه و خفگی می شود . دوز متوسط مجاز بخار PA در هوای محیط کار 1 mg/m3 برای یک شیفت 8 ساعته است .

تماس بلند مدت

تنفس این اسید در بلند مدت می تواند باعث برونشیت و سرفه همراه با خلط شود.

 

مراجع

J.D. Fontana, M. Passos, M. Baron, S.V. Mendes, L.P. Ramos, Cassava starch maltodextrinization/monomerization through thermopressurized aqueos …. hydrolysis, Appl. Biochem. Biotechnol. 91–93 (2001) 469–478.

P. H. Blanchard: Technology of Corn Wet Milling and Associated Processes, Industrial Chemistry Library, Vol. 4, Elsevier,Amsterdam (1992) pp. 236–237.

J.D. Fontana, Phosphoric hydrolysis of starch, Patent request PI 000-2001-0 to INPI, Brazil, Rev. Propr. Ind. 1617 (2002) p. 132.

K.L. Dean, Carotenoids market, Industrial Bioprocessing, 14 (1997) 4–5

مقاله های مرتبط:

جامع ترین جدول نام علمی اسیدهای خوراکی و کاربرد آنها
14 اسیدی که در مواد غذایی استفاده می شوند، کدامند؟
موسسه ی مبتکران شیمی

8 نظر برای «اسید فسفریک | phosphoric acid | خرید اسید فسفریک»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *