خرید اسید فسفریک چینی
اسید فسفریک چیست ؟ | خرید اسید فسفریکReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

اسید فسفریک چیست ؟ این ماده که بیشتر در خلوص 85 درصد در بازار موجود است در صنایع مختلفی مانند کشاورزی، دندانپزشکی، صنایع غذایی ( مانند تولید نوشابه ) و غیره کاربرد فراوانی دارد. در ادامه ی این متن با خواص گوناگون و گرید های مختلف (خوراکی و صنعتی) این محصول بیشتر آشنا می شویم. شما می توانید برای خرید اسید فسفریک (85% ، صنعتی ، خوراکی و چینی) و اطلاع از قیمت این محصول با ما در ارتباط باشید.

خرید اسید فسفریک خوراکی:

برای اطلاع از قیمت ها و تهیه ی انواع مواد شیمیایی فقط کافیست با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. از آنجایی که این محصول دارای گریدهای متفاوتی است ، لطفا در هنگام خرید به گرید مربوطه دقت نمایید. 

فروش اسید فسفریک:

تهیه ی مواد شیمیایی مورد نظر خودتان را به ما در مبتکران شیمی بسپارید. این موسسه این افتخار را دارد که توانسته است 30 سال مداوم در کنار شما صنعتگران عزیز حضور موثری داشته باشد.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

 بسته بندی:  بشکه 35 کیلویی

 درصد خلوص :  85% و محلول درآب

قیمت:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

           09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.  

.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز اسید فسفریک

خواص و ویژگی ها 

فرمول شیمیایی : H3PO4

اسید فسفریک 85 % مایع  غلیظ بی رنگ و بی بو  می باشد و در آب و اتانول قابل حل است. اسیدیته محلول 0.1 مولار آن 1/5 بوده و نام دیگر آن اورتو فسفریک می باشد.

این محصول دارای فرمول شیمیایی H3PO4 بوده و در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود می باشد. این ماده غیر سمی است ، طعم تندی دارد و وقتی خالص باشد در دمای اتاق جامد است و با اینکه اسیدی قوی به حساب نمی آید  اما در غلظت 85 % تا حدودی خاصیت خورندگی دارد. در جدول زیر برخی از خواص شیمیایی و فیزیکی این ماده را می توان مشاهده نمود. 

خواص توضیحات
فرمول شیمیاییH3PO4
دانسیته (جامد خالص)1.834 g / cm3
نقطه ذوب (جامد خالص)42.35 °C
دمای جوش407 °C

با توجه به ساختار این ماده، در محیط آبی این محصول به صورت سه پروتونه رفتار می کند که سه اتم هیدروژن یونیزه کننده دارد. یون های هیدروژن به ترتیب طبق واکنش های زیر آزاد می شود.

اسید فسفریک سه ظرفیتی

محصول فوق از اسید استیک قوی تر و ازH2SO4 و HCl ضعیف تر است. هر مرحله انحلال آن با سهولت کمتر نسبت به مرحله قبلی انجام می شود. بنابراین، H2PO4 یک اسید بسیار ضعیف و HPO42 بشدت ضعیف است.

محاسبه pH

pH غلظت هیدروژن را بیان می کند ، پس ابتدا مقدار هیدروژن در یک مول H3PO4 تماما خالص (خلوص 100%) را محاسبه کرده و سپس مقدار را برای غلظت 85% محاسبه می کنیم :

جرم یک مول اسید فسفریک : 97.9952g/mol

جرم هر اتم هیدروژن = 1.00794g

pH اسید فسفریک

در نتیجه مقدار هیدروژن در محلول 85% برابر با  2.622g می باشد و طبق فرمول زیر pH محصول محاسبه می گردد:

[pH=−log[%Hydrogen 

pH=−log[.02622]=1.58

pH=−(log[2.622]+log[10−2])=1.58

روش تولید 

این ماده را با استفاده از دو روش صنعتی تولید می کنند : فرآیند مرطوب (wet) و گرمایی (thermal) . فرآیند مرطوب در تولید کود مورد استفاده قرار می گیرد و طبق واکنش زیر از واکنش اسید سولفوریک با آپاتیت (سنگ تری کلسیم فسفات) به دست می آید.

Ca5(PO4)3Cl + 5 H2SO4 + 10 H2O → 3 H3PO4 + 5 CaSO4.2 H2O + HCl

H3PO4 به دست آمده از این واکنش دارای غلظتی در حدود 32-46% می باشد که با تبخیر نمودن آب موجود می تواند تغلیظ گردد و با خلوص های بالاتری به بازار عرضه گردد.

فرآیند گرمایی نیز دارای خلوص بالاتری است و برای تولید دارو ، مواد شوینده ، محصولات غذایی ، نوشیدنی ها و سایر مواد غیر کود استفاده می شود.

تولید کنندگان:

اروپا، آسیا و آمریکا سه قاره ی مهم دارنده ی سنگ های فسفاته می باشند و می توانند این ماده را برای استفاده در ساخت کود های فسفاته و سایر محصولات بر پایه ی فسفات تولید نمایند. در جدول زیر می توانید چندی از بزرگترین کشور های دارنده ی سنگ فسفات را مشاهده نمایید:

نام کشورتولید بر حسب متریک تن
چین65000
آمریکا26100
مراکش و ساهارای غربی26000
تونس10000
اردن7600

سنگ های فسفاته عموما بر دو پایه ی هیدروکسیدی و فلوریدی می باشند. آپاتیت مهم ترین سنگ فسفاته می باشد که برای تولید PA به صورت صنعتی و گرید خوراکی استفاده می شود. در این بین ناخالصی های زیادی از قبیل فلوراید (F−) ، کلرید (Cl−) ، اکسیدهای آهن و آلومینیوم (Fe2O3 ، Al2O3). پیریت ها (سولفید آهن ، FeS) و مواد آلی فسیلی در این سنگ ها وجود دارند که می توانند در فرایند تولید PA مشکل ساز شوند. کیفیت PA را کاهش دهند و باعث افزایش خوردگی و خراب شدن مواد فلزی و پلاستیکی مورد استفاده برای ساخت تجهیزات و روکش های لاستیکی برای دیواره های راکتور شوند.

در ادامه به فرایند های تولیدی این ماده بیشتر می پردازیم:

 • روش مرطوب

در این روش محصول مورد نظر از واکنش اسید سولفوریک با سنگ فسفات طبیعی تولید می شود . سنگ فسفات ابتدا خشک شده و شکسته می شود ، سپس به صورت مداوم همراه با H2SO4 به داخل راکتور فرستاده می شود . طبق واکنش زیر کلسیم موجود در سنگ فسفات با سولفات موجود ترکیب می شود و کلسیم سولفات شکل می گیرد که معمولا به آن گچ گفته می شود . گچ با استفاده از فیلتراسیون از محلولا واکنش جدا می شود .

در آمریکا واحدهای تولیدی گچ را به صورت دی هیدراته ( یعنی هر مولکول کلسیم سولفات دارای دو مولکول آب است ) و در ژاپن به صورت نیمه هیدارته  (هر مولکول کلسیم سولفات دارای نیم مولکول آب است) تولید می شود . این فرآیند نیمه هیدراته باعث می شود تا اسید فسفریک تولیدی از طریق فرآیند مرطوب دارای غلظت بیشتری از P2O5 بوده و ناخالصی های کمتری نیز در منقایسه با روش دی هیدراته داشته باشد .

واکنش ساده فرآیند دیهیدراته به صورت زیر است :

Ca3(PO4)2 + 3H2SO4 + 6H2O → 2H3PO4 + 3[CaSO4.2H2O]

محصول نهایی روش مرطوب معمولا حاوی 26 تا 30 درصد P2O5 است. البته در بیشتر موارد محصول تولیدی برای استفاده به عنوان خوراک کود باید غلظت بیشتری داشته باشد و از همین رو بسته به نوع کود تولیدی،  اسید فسفریک با استفاده از 2 یا 3 تبخیر کننده خلا تا غلظت 40 تا 55 درصدی P2O5 غلیظ می شود.

 • فرآیند گرمایی (تولید گریدهای خوراکی ، دارویی و …)

مواد اولیه برای تولید به این روش عبارتند از : فسفر عنصری ، هوا و آب . این فرآیند شامل سه مرحله اصلی احتراق ،آبدارکردن و غبارگیری است .

در مرحله احتراق فسفر مایع در هوای محیط در قسمت احتراق با دمای 1650 تا 1760 درجه سانتی گراد سوزانده می شود . در طی این عملیات P2O5 تولید می شود . سپس فسفر پنتااکسید توسط H3PO4 یا آب هیدراته شده و تشکیل اسید فسفریک می دهد . در مرحله آخر نیز غبارات اسیدی موجود در جریان گازی قسمت احتراق حذف شده و سپس گاز به محیط راه پیدا خواهد کرد .

تولید اسید فسفریک خوراکی

تغلیط اسید:

اسید فسفریکی که در فرایند های اشاره شده، تولید می گردد بسته به کاربرد (که در حال حاضر عمدتا تولید کود شیمیایی است) باید تغلیظ شود. تولید کود به اسید های حاوی 40 تا 54 درصد پنتا اکسید فسفر نیاز دارد. به دلیل مسائل حمل و نقل، غلظت اسید به 52 الی 72 درصد افزایش می یابد.

نمک ها:

نمک های این ماده که در کود های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: فسفات هیدروژن کلسیم، فسفات آمونیوم و مخلوط نمک های مختلف H3PO4).

دیگر نمک ها با خاصیت غیر کودی از این ترکیب عبارتند از: ارتو،دی و پلی فسفاتهای سدیم، فسفات های آمونیوم، دی فسفات تترا پتاسیم، فسفات های کلسیم.

کاربرد ها:

تا کنون مهم ترین فراورده های تولید شده از این ماده را کود ها تشکیل می دهند. در ایالت متحده ی آمریکا 90 درصد ماده ی تولیدی به روش مرطوب (در قسمت تولید روش مرطوب به طور کامل توضیح داده شده است) به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در این قسمت مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که در آلمان این مقدار به حدود 50 درصد می رسد. از کاربرد های دیگر این ماده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فسفات های به کار رفته در مواد شوینده
 • پاک کننده های صنعتی
 • مواد تصفیه ی آب 
 • مکمل های خوراکی حیوانات
 • عوامل بازدارنده ی اشتعال

این ماده در مقایسه با مواد دیگر می تواند خود به تنهایی برای شست و شوی فلزات مورد استفاده قرار بگیرد. روش گرمایی ( در قسمت روش تولید این روش به خوبی توضیح داده شده است) معمولا برای تولید این ماده در گرید خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.. لازم به ذکر است که فسفات هایی که در پودر لباسشویی به کار می روند از هر دو نوع اسید فسفریک گرمایی و مرطوب تولید می شوند.

شوینده ها

در تولید شوینده ها، H3PO4 برای تولید نرم کننده های آب استفاده می شود. نرم کننده های آب، یون­های Ca و Mg را از آب سخت حذف می کند. اگر این یون ها حذف نشود، با صابون واکنش داده و رسوبات غیرمحلولی را شکل می دهد. فسفات تولید شده از H3PO4  به عنوان نرم کننده آب در شوینده ها استفاده می شود.

کشاورزی :

H3PO4 از آنجایی که یک جزء اصلی در ترکیب تریپل سوپر فسفات، آمونیوم فسفات و کودهای NPK است، مهم ترین ماده واسطه در صنایع کود سازی به شمار می رود. همچنین در مناطق گرمسیری به صورت مستقیم به خاک اضافه می شود تا باعث از بین رفتن خاصیت قلیایی آن شود. از این ماده به عنوان سوپرفسفریک اسید برای تولید DAP و MAP نیز استفاده می شود.

متالورژی :

پوشش های شیمیایی جهت مقابله در مقابل خوردگی بر روی سطوح فولادی و آلومینیومی اعمال می شوند . محلول های فسفاته که شامل اسید فسفریک و برخی افزودنی های فعال دیگر هستند برای محافظت از خوردگی در وسایل نقلیه ، اثاث دفتر ، هواپیما ، کشتی ها و ماشین آلات جنگی و … استفاده می شود .  

کاربردهای شیمیایی :

حذف رسوبات معدنی ، پاک کردن لکه های آب سخت ، عالم آبکاری در نیمه هادی ها ، در لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت از پوست برای تنظیم pH ، تصفیه آب آشامیدنی ، سنتز لاستیک ، افزودنی به واکس ها ، رنگ و رنگدانه و بسیاری کاربردهای دیگر .

همچنین از این ماده برای تولید نمک های فسفاته و هیدروژن هالید ها نیز استفاده می شود.

کاربرد اسید فسفریک

خرید اسید فسفریک با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید.

داروسازی و پزشکی :

محصول فوق در ترکیب با پودر روی ، روی فسفات تولید می کند که به عنوان پرکن دندان مورد استفاده قرار می گیرد .

در ارتودنسی دندان قبل کار گذاشتن براکت ها و سایر تجهیزات ، دندان ها به وسیله این اسید تمیز و صاف می شوند . رفه پلاک ها و سفید کردن دندان توسط مشتقات PA انجام می شود.

در سفید سازی دندان ها استفاده از H3PO4 به صورت 37 درصد همراه با مواد سفید کننده می تواند موجب ماندگاری سفیدی دندان ها حداقل به مدت یک هفته شود. همچنین این ماده می تواند با تاثیرات مثبتی که بر روی سطح دندان دارد اثرات مواد سفید کننده را بر روی مینای دندان بیشتر نماید. تغییرات سطح ایجاد شده برای ایجاد بلیچینگ در دندان ها به وسیله ی این ماده از سایر مواد دیگر نظیر کاربامید پراکسید بیشتر گزارش شده است

ایمپلنت های فلزی مورد استفاده در ارتوپدی توسط کلسیم فسفات پوشش داده می شوند تا چسپندگی بهتری به بافت داشته باشند . پرکن های فسفاتیک در جراحی استخوان به کار گرفته می شوند . همچنین نمک های فسفاته برای کاهش درد در دندان های حساس استفاده می شوند .

محصولات لبنی:

در محصولات لبنی از ماده ی فوق برای اصلاح میزان پروتئین و تغییر دادن pH برای تولید محصولی با کیفیت بالا، استفاده می نمایند. با به دست آوردن فسفات های مشتق شده از اسید فسفریک خوراکی و افزودن آن ها به محصولات لبنی به خصوص پنیر می توان محصولی مرغوب تر و با ماندگاری بیشتر تولید نمود. فسفات ها را می توان در شیر، باتر میلک، پنیر و… مشاهده نمود

بیکینگ پودر:

از واکنش ماده ی فوق با جوش شیرین می توان بیکینگ پودر تولید نمود. بیکینگ پودر افزودنی ای مهم است که در اغلب محصولات نانوایی، کیک پزی و شیرینی پزی یافت می گردد. در نتیجه تمام محصولات حاوی بیکینگ پودر دارای فسفات می باشند.

غذاهای فراوری شده:

قهوه های آماده، نوشیدنی های طعم دار، گوشت های فراوری شده از جمله محصولاتی هستند که حاوی فسفات ها می باشند. بسیاری از گوشت ها و مرغ های تازه را برای بهبود طعم و حفظ رطوبت در محلول های نمکی قرار می دهند.این محلول ها اغلب حاوی phosphoric acid و یا نمک های فسفاته می باشند. از جمله مشتق های فسفاته که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند و نام آن ها را می توان بر روی لیست مواد درج شده بر روی بسته بندی مشاهده نمود ، عبارتند از:

 • دی کلسیم فسفات
 • هگزامتا فسفات
 • سدیم فسفات
 • تری سدیم فسفات

نوشیدنی ها:

اگر تا به حال به لیست مواد تشکیل دهنده ی نوشابه ها دقت کرده باشید با نام اسید فسفریک خوراکی احتمالا برخورد کرده اید. اما چرا تولید کنندگانی مانند کوکاکولا در نوشیدنی های خود از این ماده استفاده می نماید؟ محصول فوق که یک افزودنی رایج در غذاهای فراوری شده است می تواند به دلیل خاصیت اسیدی ، موجب بهبود طعم، تنظیم pH و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها شود.

 • دلیل استفاده از این ماده در نوشیدنی ها و سایر مواد غذایی چیست؟

تولید کنندگان در صنایع غذایی از این محصول برای بهبود طعم و حفظ تازگی محصولات خود به وفور استفاده می نمایند. نوشیدنی ها اغلب میزان اسیدیته ی خود را از این ماده به دست می آورند. با ایجاد طعم ترش و تند در نوشیدنی ها توسط این محصول می توان از احتمال بالای رشد کپک ها و قارچ ها در محلول های قندی و شیرین نوشابه ها جلوگیری نمود.

محصول فوق حاوی عنصری به نام فسفر است که به طور طبیعی نیز در بدن یافت می شود. این عنصر همراه با کلسیم برای سلامت و تقویت استخوان و دندان ها لازم و ضروری است. علاوه بر این عنصرP می تواند موجب حفظ و تقویت انرژی بدن شود و به ماهیچه ها در بازیابی عملکرد خود بعد از انجام کار های سنگین کمک نماید. همچنین در رشد و نمو ی افراد و تولید DNA و RNA نمی توان نقش فسفر را ندیده گرفت.

 • خطرات استفاده ی بی رویه از نوشیدنی های طعم دار چیست؟

اما مصرف بیش از اندازه ی این ماده موجب نامتعادل نمودن عناصر معدنی موجود در بدن و اثرات منفی می شود. فسفر بیش از حد می تواند موجب نابودی کلسیم بدن شود و پوکی استخوان ها و ناراحتی های قلبی را در پی داشته باشد همچنین با مصرف بیش از حد این عنصر جذب مواد معدنی دیگر نظیر روی، آهن و منیزیم نیز با مشکل رو به رو خواهد شد. طی تحقیقات صورت پذیرفته فسفر مورد نیاز برای عملکرد طبیعی بدن 700 میلی گرم  در روز تخمین زده شده است که این میزان P از طریق مصرف غذاهای با پروتئین بالا (به عنوان مثال گوشت ، لوبیا ، تخم مرغ ، مرغ و ماهی) در طول روز برای بدن فراهم می شود در نتیجه دانشمندان همواره مصرف بیش از اندازه ی نوشابه ها و خوراکی های حاوی phosphoric acid را توصیه نمی نمایند

به دلیل طعم خاص این ماده استفاده از آن در نوشابه های مشکی بیشتر می باشد و تقریبا عضو ثابت تولید این محصولات به حساب می آید.

 • چه میزان مصرف فسفر می تواند برای بدن خطرناک باشد؟

از آنجایی که مصرف نوشابه ها و غذاهای فراوری شده با صنعتی شدن جوامع روندی رو به رشد در سال های اخیر پیدا کرده است، نگرانی ها برای مصرف بیش از اندازه ی فسفر نیز مورد توجه ی فراوان قرار گرفته است. جالب است بدانید یک نوشابه می تواند تقریبا حاوی 500 میلی گرم فسفریک اسید باشد. افرادی که روزانه 4000 میلی گرم فسفر مصرف می کنند در معرض خطر مصرف بیش از اندازه ی این ماده قرار دارند.

اسید فسفریک در نوشابه ها و خطرات آن

کلیه ها در افراد سالم می توانند فرد را تا حدودی از فسفر اضافی بدن خلاص نماید در نتیجه به افراد دارای بیماری های کلیوی اکیدا توصیه می شود تا از مصرف بیش از 800 الی 1000 میلی گرم فسفر به صورت جد پرهیز نمایند زیرا در صورت دفع نشدن این عنصر در بدن باقی می ماند و شاهد خسارات وارده از مصرف بیش از حد آن به بدن خواهیم بود.

MSDS و خطرات

محصول فوق به دلیل خورندگی زیادی که دارد در لیست مواد خطرناک برای سلامتی و خورنده قرار می گیرد .

برخورد با این ترکیب باعث به وجود آمدن تحریک ، سوزش و سوختگی خواهد شد . عملکرد آن بر روی اندام های مختلف به صورت زیر است :

تماس کوتاه

چشم : در صورت تماس با چشم موجب تحریک و سوزش می شود.

سیستم تنفسی : تنفس بخارات اسید فسفریک باعث تحریک بینی ، گلو و شش ها شده به گونه ای که موجب سرفه و خفگی می شود . دوز متوسط مجاز بخار PA در هوای محیط کار 1 mg/m3 برای یک شیفت 8 ساعته است .

تماس بلند مدت

تنفس این اسید در بلند مدت می تواند باعث برونشیت و سرفه همراه با خلط شود.

مراجع

J.D. Fontana, M. Passos, M. Baron, S.V. Mendes, L.P. Ramos, Cassava starch maltodextrinization/monomerization through thermopressurized aqueos …. hydrolysis, Appl. Biochem. Biotechnol. 91–93 (2001) 469–478.

P. H. Blanchard: Technology of Corn Wet Milling and Associated Processes, Industrial Chemistry Library, Vol. 4, Elsevier,Amsterdam (1992) pp. 236–237.

J.D. Fontana, Phosphoric hydrolysis of starch, Patent request PI 000-2001-0 to INPI, Brazil, Rev. Propr. Ind. 1617 (2002) p. 132.

K.L. Dean, Carotenoids market, Industrial Bioprocessing, 14 (1997) 4–5

جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید اسید فسفریک (85 درصد ، صنعتی ، خوراکی ، چینی) با ما در مبتکران شیمی تماس بگیرید .

موسسه ی مبتکران شیمی

2 نظر برای «اسید فسفریک چیست ؟ | خرید اسید فسفریک»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *