اسید فسفریک

اسید فسفریک از مواد شیمیایی پر مصرف با فرمول شیمیایی H3PO4 و نام آیوپاک اورتوفسفریک اسید می‌باشد. این اسید که از اسیدهای پرکاربرد در صنایع غذایی، آرایشی، دارویی و غیره است یک ماده ی بی رنگ است که با غلظت 85% در آب موجود می‌باشد و فرم خالص آن به صورت یک جامد بی رنگ است. جهت ثبت سفارش و خرید اسید فسفریک می تونید ازطریق شماره های زیر اقدام نمایید. 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

بسته بندی: بشکه 35 کیلویی با خلوص 85 درصد

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز سدیم کربنات
واتساپ09198991006 – 8

فروش عمده اسید فسفریک صنعتی و خوراکی :

مبتکران شیمی سال هاست که به صورت عمده اقدام به عرضه و خرید و فروش مواد شیمیایی مختلف در صنایع مختلف می نماید.  برای اطلاع از قیمت ها و تهیه ی انواع مواد شیمیایی فقط کافیست با شماره های بالا تماس حاصل فرمایید. از آنجایی که این محصول دارای گریدهای متفاوتی است ، لطفا در هنگام خرید به گرید مربوطه دقت نمایید. 

قیمت خرید اسید فسفریک 85 درصد :

برای انجام خرید ابتدا با کارشناسان ما در واحد فروش تماس گرفته و پس از کسب اطلاعات لازم سفارش خود را به ثبت برسانید. محصول خریداری شده در کمترین زمان ممکن به دست شما خواهد رسید. برای ارتباط می توانید از شماره های زیر استفاده نمایید. نمونه ای از محصول موجود در انبار و آماده ارسال را در عکس زیر مشاهده می کند. 

فروش اسید فسفریک صنعتی و خوراکی موجود در انبار

.

خواص فیزیکی و شیمیایی

این ماده 3 اتم هیدروژن را درون خود جا داده است که درجه های متفاوتی برای خاصیت اسیدی دارند. این سه گروه هیدروکسی با پیوند کوالانسی به یک اتم فسفر مرکزی وصل شده اند که به عنوان حلال متابولیت انسانی، متابولیت جلبک و کود نقش دارد. اگر سه اتم هیدروژن حذف شود آنگاه یون ارتو فسفات (PO43)  که فسفات نامیده می شود، ایجاد می شود ، در صورت حذف یک اتم هیدروژن (H2PO4)  و در صورت  حذف  دو اتم هیدروژن (HPO42) تولید می‌شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی محلول 85 درصد :

خواص توضیحات
فرمول شیمیاییH3PO4
دانسیته 1.60 g/cm3
نقطه ذوب21 °C
دمای جوش158 °C
pH محلول 0.1 نرمال محلول آبی1.5

عملکرد در بدن انسان 

اسید فسفریک از ماده ی معدنی فسفر که به طور طبیعی در بدن وجود دارد ، تولید می‌شود، این ماده به کمک کلسیم باعث استحکام  استخوان ها و دندان‌ها می‌شود و همچنین به عملکرد مثبت کلیه و نحوه ی استفاده و ذخیره انرژی بدن کمک می کند ، فسفر به ماهیچه های بدن کمک می کند،  تا بعد از تمرینات سخت بدنی، ترمیم شوند، این ماده نقش عمده ای در رشد بدن، حتی در تولید RNA ، DNA، کدهای ژنتیکی موجودات زنده دارد. استفاده بیش از حد از فسفر، مقدار کلسیم در بدن را کاهش می‌دهد که باعث پوکی استخوان می‌شود و همچنین توانایی بدن برای استفاده از سایر مواد معدنی مانند آهن، روی، منیزیم مختل می‌کند. مصرف توصیه شده فسفر برای بدن 700 میلی‌گرم اعلام شده است.

مواد پروتئینی ، معمولا دارای فسفر بالایی هستند، به همین دلیل  استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که از فسفریک اسید در ساخت آن ها استفاده شده به معنای ورود مقدار اضافی به بدن است و اثرات منفی ذکر شده مصرف زیادی این ماده، نتیجه آن می باشد. کلیه ها می تواند کمک کند تا فسفر اضافی از بدن خارج شود ولی اگر عملکرد مناسبی نداشته باشد، مقدار زیادی فسفر در خون جمع می شود.

اسید فسفریک در نوشابه و تاثیر بر دندان

کاربردهای اسید فسفریک

در ادامه کاربرد این محلول در صنایع مختلف به اختصار شرح داده شده است. 

  • صنایع کشاورزی: عمده ی کاربرد این ترکیب ، به عنوان کود شیمیایی است که 90% از تولید این ماده صرف این استفاده می شود.
  • صنایع غذایی: از آن در صنایع غذایی برای اسیدی کردن غذا ها و نوشیدنی ها استفاده می‌شود تا طعم مزه ی ترشی در مواد غذایی ایجاد کند، در نوشیدنی‌های بدون الکل از این اسید استفاده می‌شود که سودای فسفات یا فسفات نامیده می‌شود، مقدار فسفریک اسید نوشیدنی‌های تیره‌تر، مانند کوکاکولا ، بیشتر از سایر نوشیدنی‌ها  می‌باشد. استفاده بیش از حد از این نوشیدنی می‌تواند باعث فرسایش دندان و همچنین باعث تولید سنگ کلیه به خصوص کسانی که پیش زمینه تولید سنگ کلیه دارند ،شود. از این ماده به  عنوان یک ماده‌ی ضدعفونی کننده، در صنایع لبنی، غذایی و … هم استفاده می‌شود.
  • صنایع فلزی: در این صنعت برای تولید ضد زنگ با  پوشش تبدیل فسفات، از این ماده  استفاده می‌شود.
  • صنایع شیمیایی: درسلول های سوختی و تولید کربن فعال کارایی دارد، در پردازش نیمه هادی مرکب هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • صنایع آرایشی: به عنوان تنظیم کننده pH در مواد آرایشی و محصولات مراقبت پوستی استفاده می‌شود.
  • صنایع پزشکی: از اسید فسفریک در دندانپزشکی ، ارتودونسی به عنوان محلولی برای تمیز کردن سطح دندان استفاده می‌شود.

نمودار دایره ای کاربرد اسید فسفریک در صنایع مختلف

روش تولید

اسید فسفریک صنعتی به دو روش کلی، تولید می شود:

در روش مرطوب  فسفات شامل مواد معدنی مانند Ca5(PO4)3OH  که با سولفوریک اسید واکنش می دهد و H3PO4 تشکیل می‌دهد.

Ca5(PO4)3OH + 5H2SO4 → 3H3PO4 + 5CaSO4 + H2O

برای تولید H3PO4 به درجه خوراک، فسفات توسط کک کاهش پیدا می‌کند.تا فسفر تولید کند، در مرحله بعد سیلیکا اضافه می‌شود و نتیجه ی آن تولید کلسیم سیلیکات است. فسفر اولیه  تقطیر می‌شود و با هوا می‌سوزد و فسفر پنتا اکسید با خلوص بالا تولید می‌کند که در آب حل می شود و H3PO4 تولید می‌کند. 

تولید کنندگان اسید فسفریک

اروپا، آسیا و آمریکا سه قاره ی مهم دارنده ی سنگ های فسفاته می باشند و می توانند این اسید را برای استفاده در ساخت کود های فسفاته و سایر محصولات بر پایه ی فسفات تولید نمایند. در جدول زیر می توانید چندی از بزرگترین کشور های دارنده ی سنگ فسفات را مشاهده نمایید:

نام کشورتولید بر حسب متریک تن
چین65000
آمریکا26100
مراکش و ساهارای غربی26000
تونس10000
اردن7600

در ایران نیز پتروشیمی رازی از تولیدکنندگان عمده این محصول است. 

خطرات اسید فسفریک و بررسی سمیت آن

چشم در برخورد با آن آسیب می‌بیند و ممکن است سوختگی های موضعی در برخورد با پوست ایجاد کند بعد از تماس با پوست ، سریعا محل آلوده شده را شستشو دهید، در صورت تنفس این ماده باید فرد مسموم شده را به مکانی با هوای آزاد منتقل کنید.

این اسید معدنی مقداری از مواد خاک به ویژه مواد مبتنی بر کربنات را در حین انتقال از طریق خاک را حل خواهد کرد. خنثی سازی اسید با جذب یون های فسفات انجام می‌شود ولی همچنان مقدار قابل توجهی اسید در آب‌های زیر زمینی باقی خواهد ماند. تماس با محلول‌های غلیظ می‌تواند باعث سوختگی شدید و آسیب دائمی چشم شود.

تاثیر بر محیط زیست

خاصیت اسیدی بودن فسفریک اسید با مواد معدنی موجود در آب کاهش می‌یابد ولی فسفات به طور نامحدود باقی می ماند و می‌تواند باعث آلودگی‌های زیست محیطی شود.

شرایط نگهداری 

  • ظرف نگهداری این ماده باید به طور کامل بسته باشد و در محیط خنک، به دور از منابع گرما نگهداری شود.
  • از مواد ناسازگار و فلزات دور نگهداشته شود. از جمله مواد ناسازگار فلزات، بازها، الکل ها، آمین ها، کربومات، استرها و … می تواند باشد. این ماده را در معرض حرارت، رطوبت، هوا قرار ندهید، می‌تواند باعث تجزیه این ماده شود.
  • از محصولات مخرب تخریب به  فسفین، اکسیدهای فسفر، گاز هیدروژن که در تماس با بیشتر فلزات آزاد می‌شود، می توان اشاره کرد.

2 نظر برای «اسید فسفریک چیست ، خرید اسید فسفریک»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *