اسید فسفریک

اسید فسفریک یک فسفو اکسواسید است که از یک گروه اکسو و سه گروه هیدروکسی تشکیل شده که به صورت کووالانسی به اتم مرکزی فسفر متصل شده اند. اگرچه این ماده در دسته اسیدهای قوی قرار نمی گیرد اما تحریک کننده و خورنده پوست، چشم و سایر غشاهای مخاطی است در حالیکه نمک های آن خورندگی خیلی کمتری دارد.محصول مذکور به دو شکل مایع و جامد وجود دارد که شکل مایع دارای خلوص 85 درصد است.همچنین از نظر کاربرد می توان دو گرید صنعتی و خوراکی را برای آن نام برد.برای خرید اسید فسفریک و اطلاع از قیمت فروش این اسید با ما در تماس باشید.

 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین

بسته بندی: بشکه 35 کیلویی با خلوص 85 درصد

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز سدیم کربنات
واتساپ09198991006 – 8

خرید اسید فسفریک

موسسه مبتکران شیمی با سابقه طولانی در تولید و تامین مواد اولیه شیمیایی آماده ارائه این محصول با بهترین کیفیت و در کوتاهترین زمان به مشتریان گرامی می باشد.تنها کافیست برای خرید این محصول از روش های بالا با کارشناسان ما در تماس باشید.

فروش اسید فسفریک:

فروش این محصول در مبتکران شیمی بسیار ساده صورت می گیرد، تنها کافیست برای استعلام موجودی این اسید با واحد فروش مبتکران شیمی تماس گرفته و سفارش خود را ثبت نمایید تا در کوتاهترین زمان تحویل بگیرید.

 

خرید اسید فسفریک صنعتی

.

خواص فیزیکی و شیمیایی:

اسید فسفر یک مایع بی رنگ، بدون بو، غیرفرار و کریستالی و یک اسید تری پروتیک است که به صورت مایع با چگالی بالا وجود دارد امتزاج پذیر با آب است و از آن چگال تر است. وقتی در آب باشد هیدرولیز می شود و حرارت زیادی ایجاد می کند. اسید فسفریک یک ترکیب کی لیت دهنده است و اگر روی فلزات قرار بگیرد می تواند باعث خوردگی آن ها بشود.

این ماده به دو صورت مایع و جامد وجود دارد که نوع مایع آن میزان خلوص 85% دارد، اما نوع جامدش کاملا خالص و پودری شکل است. اسید فوق می تواند به عنوان یک جدا کننده عمل کند و به بسیاری از کاتیون های دوظرفیتی مانند Fe2+، Cu2+ و Mg2+ متصل شده و آن ها را از محیط مورد نظر جدا کند بنابراین می توان آن را به عنوان یک نرم کننده در آب سخت در نظر گرفت. این ترکیب به علت ارزان و در دسترس بودن کاربردهای بسیار زیادی در صنعت دارد.

در ادامه ساختار و برخی خواص فیزیکی آن را مشاهده می کنید:

ساختار اسید فسفریک

خواص توضیحات
فرمول شیمیاییH3PO4
جرم مولی994/97 گرم بر مول
چگالی (دمای 25 درجه سانتیگراد)مایع : 6845/1 گرم بر مترمکعب

جامد: 834/1 گرم بر مترمکعب

نقطه ذوب40-42 درجه سانتیگراد
نقطه جوش212 درجه سانتیگراد
حلالیتمحلول در آب، اتانول و مخلوط اتر-الکل
pH (در محلول 1/0 نرمال)1.5

خواص اسیدی

هرسه هیدروژن موجود در اسید فسفریک، خاصیت اسیدی دارند و به ترتیب دارای ثابت تفکیک pKa1=2.14، pKa2=7.20 و pKa3=12.37 هستند. در محلول های آب، این ماده بیشتر به ترکیبی از سه آنیون آن تفکیک می شود، به جز در pH بسیار پایین که معادلات تعادلی آن در زیر مشاهده می شود:

H3PO4   + H2O ⇌ H3O+ + H2PO4      Ka1= 7.25×10−3 [pKa1 = 2.14]

H2PO4+ H2O ⇌ H3O+ + HPO42−       Ka2= 6.31×10−8 [pKa2 = 7.20]

HPO42−+ H2O ⇌ H3O+ + PO43−        Ka3= 3.98×10−13 [pKa3 = 12.37]

فسفرو اسید چیست؟

فسفرو اسید ترکیبی است که با فرمول H3PO3 توصیف می شود و یک دی پروتیک است یعنی دو تا هیدروژن اسیدی دارد. این ترکیب واسطه ای در تهیه سایر ترکیبات فسفر است. به مشتقات آلی فسفرو اسید، ترکیباتی با فرمول RPO3H2 ، اسیدهای فسفونیک گفته می شود. اسید فسفریک یکی از مهم ترین مشتقات فسفرو اسید است و در واقع یک اکسو اسید از فسفرو اسید به حساب می آید.

تولید فسفریک اسید

این اسید ضعیف را می توان با سه روش تجاری تولید فرآیند مرطوب، فرآیند حرارتی و فرآیند کوره خشک تولید کرد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

فرآیند مرطوب:

رایج ترین و مطلوب ترین روش فرآیند مرطوب است که بیشتر برای تولید کودهای فسفاته استفاده می شود. در این روش سنگ های معدنی حاوی فسفات مانند کلسیم هیدروکسی آپاتیت با اسید سولفوریک طبق معادله زیر واکنش می دهد که طی این واکنش اسید فسفریک تولید شده و رسوب سولفات کلسیم به عنوان محصول جانبی ته نشین می شود:

Ca (PO4)3OH + 5H2SO4 → 3H3PO4 + 5CaSO4 + H2O

فرآیند حرارتی :

در فرآیند حرارتی، محصول تولید شده خلوص بسیار بالایی دارد و در ساخت مواد شیمیایی با خلوص بالاتر مانند داروها، مواد شوینده، محصولات غذایی و سایر محصولات به غیر از کود استفاده می شود به این صورت که عنصر فسفر با اکسیژن ترکیب می شود و فسفروس پنتا اکسید تولید می شود. در ادامه فسفروس پنتا اکسید را هیدراته کرد و محصول اسید مورد نظر تهیه می شود. آلاینده اصلی حاصل از فرآیند حرارتی، ذرات معلق، به شکل غبار اسیدی است.

P4 + 5O2 → 2P2O5

P2O5 + 3H2O → 2H3PO4

روش کوره خشک:

به علت کاهش اثرات زیست محیطی و همچنین صرفه جویی بالا در هزینه تولید، یک روش امیدوار کننده محسوب می شود. در این روش سنگ معدن فسفات با ترکیب شدن با یک منبع کربن، سیلیکا و گرما احیا می شود. این فرایند از کنترل هوا برای کنترل میزان سوختن گازهای تولید شده از بستر کوره به منظور کنترل دمای بالای کوره استفاده می کند.

کاربرد اسید فسفریک :

این اسید در دو گرید استفاده می شود که شامل گرید خوراکی و صنعتی هستند.شرح موارد کاربرد را در ادامه بررسی می کنیم :

اسید فسفریک خوراکی :

این اسید با درجه غذایی (افزودنی E338) برای اسیدی کردن غذاها و نوشیدنی ها مانند نوشیدنی های کولا (نوشابه ها) استفاده می شود. از آنجا که این ماده ارزان است استفاده زیادی از آن می شود و به هر ماده غذایی اضافه می شود طعم آن را ترش می کند. همچنین به عنوان تقویت کننده طعم، ماده شفاف کننده، ماده نگهدارنده و ماده اسیدی به غذاها افزوده می شود. نوشابه ها از جمله محصولاتی هستند که حاوی این اسید در گرید خوراکی می باشند

کاربرد اسید فسفریک خوراکی در نوشابه ها

محصولات مشابه :

خرید اسید سیتریک

کاربرد های صنعتی :

استفاده های صنعتی از این محصول در موارد متعددی همچون تولید کود کشاورزی، شوینده ها، محصولات آرایشی و بهداشتی و… می باشد.

 • فسفات ها به طور گسترده در زیست شناسی به عنوان قندهای فسفریله شده مانند DNA ، RNA و ATP یافت می شوند.
 • متافسفریک اسید و آنیدرید فسفریک یک نوع از اسید فسفریک بدون آب است و به عنوان جذب کننده رطوبت و خشک کننده استفاده می شود.
 • از این اسید برای واکنش با هالیدهای مختلف برای تشکیل گاز هالید هیدروژن مانند HCl و HI استفاده می شود.
 • به عنوان ماده ضد زنگ و برای اسید شویی استفاده می شود
 • اسید فسفریک به طور گسترده در دندانپزشکی به عنوان سفید کننده دندان و جرم گیر برای تمیز کردن سطح دندان ها استفاده می شود. 
 • این ماده، واسطه ای شیمیایی در تولید خوراک های کشاورزی، واکس ها، جلا دهنده ها، صابون ها و مواد شوینده است.
 • برای تنظیم pH در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست استفاده می شود
 • استفاده به عنوان الکترولیت در پیل های سوختی
 • افزودنی به آب مقطر به عنوان الکترولیت در ژنراتورهای اکسی هیدروژن
 • به عنوان جز فاز متحرک در کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا
 • عامل اکسید کننده شیمیایی برای تولید کربن فعال (فرآیند Wentworth)

بازار فروش و خرید اسید فسفریک

بر اساس مطالعه تحقیقاتی ، بازار جهانی خرید اسید فسفریک در سال 2019 حدود 45/85 میلیارد دلار تخمین زده شد و انتظار می رود این رقم تا سال 2026 به 60 میلیارد دلار برسد. پیش بینی می شود میزان خرید این محصول با رشد ترکیبی سالانه (CAGR) 3/7% از سال 2020 تا 2027 رشد کند. گستردگی کاربرد این محصول در مواردی همچون تولید کودهای فسفاته ، مانند مونو آمونیوم فسفات (MAP) و دی آمونیوم فسفات (DAP) ، سطح تقاضا برای این اسید را افزایش داده است. در سطح جهانی ، این اسید بعد از اسید سولفوریک ، دومین اسید معدنی محسوب می شود. این ماده در سه غلظت متفاوت جهت استفاده های متفاوت تولید می شود.

بازار خرید و فروش فسفریک اسید

بررسی بازار منطقه ای:

آسیا و اقیانوسیه در سال 2019 بزرگترین بازار خرید اسید فسفریک را داشته است که این مقدار بیش از 48% بوده است. تخمین زده می شود این منطقه به دلیل ذخایر بالای سنگ فسفات در چین، که همچنین تولید کننده عمده آن است، موقعیت غالب خود را در طول سالهای پیش بینی حفظ کند. این کشور همچنین دارای تولید زیاد کودهای فسفاته و فسفر زرد است. با این حال، در سال های اخیر چین به دلیل مقررات دقیق در استفاده از کودهای فسفاته شاهد کاهش تقاضای محصول بوده است.

بازار منطقه ای خرید و فروش اسید فسفریک

Aditya Birla Grasun Chemicals Limited (ABGCL) پیشرو در تولیدگرید غذایی این ماده است که به طور گسترده ای توسط فرآیند حرارتی تولید می شود. پیش بینی می شود تغییر سبک زندگی و رشد اقتصادی بازار محصولات غذایی بسته بندی شده را تغییر دهد و تقاضای phosphoric acid درجه یک افزایش دهد. علاوه بر این ، از نظر حجم ، پیش بینی می شود که APAC و کشورهای آفریقایی رشد قابل توجهی را به دلیل افزایش تقاضای غذا منعکس کنند. آفریقای جنوبی یکی از بازارهای کلیدی این محصول در منطقه آفریقا است ، زیرا مشاهده می شود که این کشور به دلیل نوسانات شرایط جوی با تلاطم در تولید محصولات مواجه است.

 

خطرات و MSDS اسید فسفریک :

این ترکیب جزو مواد خورنده است و در برخورد با پوست و چشم منجر به آسیب و سوختگی می شود اما اشتعال پذیر نیست. در هنگام استفاده از آن باید از روپوش، دستکش و عینک استفاده شود. همچنین از نگهداری آن در کنار مواد اکسید کننده و بازها خودداری شود.

 

خطر آتش سوزیغیر قابل اشتعال
استنشاقتحریک دستگاه تنفسی و مسمومیتهوای تازه تامین کنید. در صورت نیاز، به مصدوم تنفس مصنوعی بدهید. او را گرم نگه دارید. فوراً مراقبتهای پزشکی را دریافت کنید.
پوست و چشمآسیب جدی به پوست و ایجاد قرمزی و درد و سوختگیفوراً پوست را با آب و صابون شسته و به طور کامل آبکشی کنید. فوراً مراقبتهای پزشکی را دریافت کنید.

چشم ها را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید و به مرکز پزشکی مراجعه کنید.

بلع و گوارشآسیب جدی به دستگاه گوارش، امکان سوراخ شدن مری و معدهدهان را شستشو داده و سریعا به مرکز به پزشکی مراجعه شود.

2 نظر برای «اسید فسفریک چیست ، خرید اسید فسفریک»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *