WhatsApp Image 2020 02 24 at 14.40.06 1 300x400 1

مونو سدیم دی هیدروژن فسفات با نام دیگر مونو سدیم فسفات ماده ای است معدنی که در فرم های آنهیدروز ، مونو هیدرات و دی هیدرات وجود دارد و در صنایع داروسازی و غذایی و … مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. جهت کسب اطلاعات در مورد نحوه ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید مونو سدیم دی هیدروژن فسفات:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده:

CAS NO: 7558-80-7

آنالیز محصول

فروش:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

قیمت:

جهت اطلاع از قیمت  این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

مونو سدیم دی هیدروژن فسفات چیست؟

مونو سدیم دی هیدروژن فسفات (Monosodium dihydrogen phosphate) یا مونو سدیم فسفات (MSP) ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی NaH2PO4 است. MSP در شرایط محیط به صورت پودر، کریستال و یا گرانول های سفید بی بو پایدار و در دسترس است. مونو سدیم فسفات به عنوان نگهدارنده و کلاته کننده در صنایع غذایی، پزشکی و دارویی کاربرد دارد. این ماده به صورت آنهیدروز (خشک – بدون آب)، مونو هیدرات (یک آبه) و دی هیدرات (دو آبه) وجود دارد.

خواص فیزیکی و شیمیایی:

این ماده  به آسانی در آب حل می شود اما در اتانول، اتر یا کلروفرم نامحلول است. در جدول زیر برخی از خواص شکل های مختلف این ماده نشان ذکر شده اند:

آنهیدروز مونو هیدرات دی هیدرات
فرمول شیمیایی

NaH2PO4

NaH2PO4·H2O NaH2PO4·2H2O
جرم مولکولی 119.98 138.00 156.01
دانسیته

2.360 g/cm3 (20 °C)

2.04 g/cm3 (20 °C)

1.915 g/cm3 (20 °C)

فسفات ها شامل تعداد زیادی از ترکیبات می شوند که می توان آنها در دسته بندی های مختلفی قرار داد: اورتوفسفات ها، پلی فسفات های خطی، متافسفات های حلقوی و فسفاتهای دارای اتصال عرضی. این مواد به صورت گسترده ای در کابردهای مختلف مانند کود، صنایع غذایی، انرژی، محیط زیست، کاتالیست و .. مورد استفاده قرار می گیرند. در میان ترکیبات متعدد فسفاته، اورتوفسفات های قلیایی مهمترین ها هستند به صورت خاص آنهایی که در تولید کود و یا به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شوند.

تولید

در منابع روش های مختلفی برای تولید این محصول ذکر شده اند که در ادامه به برخی از آنها شاره خواهیم کرد.

به صورت سنتی مونو سدیم دی هیدروژن فسفات از طریق واکنش های زیر تولید می شود:

2NaCl(aq) + 2H2O(aq) → 2NaOH(aq) + H2(g)

NaOH(aq) + H3PO4 (aq) → NaH2PO4(aq)  +H2O(aq)

سدیم هیدروکسید به صورت صنعتی از الکترولیز آبنمک تولید می شود. در روش های جدید تر از ترکیب نمک و اسید فسفریک در محیط آبی استفاده می شود که واکنش آن طبق معادله زیر است:

NaCl(aq) + H3PO4(aq) → NaH2PO4(aq) + HCl(aq)

همچنین این ماده یکی از مشتقات تولید شده در هنگام تولید مشتقات گلیسرول نیز است.

یکی دیگر از روش هایی که برای تولید ذکر شده است ، اضافه کردن اسید فسفریک به محلول داغ و غلیظ دی سدیم فسفات است.

کاربردها

این ماده به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی که دارد در صنایع مختلفی مانند تولید غذا ، داروسازی و … مورد استفاده قرار می گیرد. حلالیت در آب، دارا بودن یون فسفات و سدیم ، توانایی در کلاته کردن یون های فلزی، تشکیل محلول های بافری و …. برخی از ویژگی هایی هستند که صنایع مختلف را به استفاده از این ماده واداشته است.

صنایع غذایی

همانگونه که اشاره شد این ترکیب به عنوان تنظیم کننده اسیدیته و نگهدارنده در مواد غذایی با شماره  (E339 (i به کار برده می شود. خاصیت نگهدارندگی به توانایی آن در سکوستراسیون بر می گردد که عبارت است از تشکیل کلاته با یون های فلزی مانند مس. افزودن این نگدارنده به مواد غذایی باعث جلوگیری از اکسید شدن ترکیبات غذا خصوصا چربی ها می گردد، همین امر موجب بالا رفتن ماندگاری محصولات غذایی خواهد شد.

کاربرد مونو سدیم دی هیدروژن فسفات

پزشکی و داروسازی

مونو سدیم دی هیدروژن فسفات در بسیاری از داروها به عنوان تنظیم کننده pH و عامل سکوستراسیون (با یون های فلزی چند ظرفیتی کلاته هایی تشکیل می دهد و از اکسیداسیون جلوگیری می کند) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان ملین و در درمان هیپوفسفاتمیا (کمبود فسفات در خون) استفاده می شود.

علاوه بر داروسازی و تولید مواد غذایی که به آنها اشاره شد، این ماده در فرم های آنهیدروز، مونو هیدرات و دی هیدرات در صنایعی مانند نساجی و تولید مواد شیمیایی به کار برده می شود.

واکنش ها

مونو سدیم دی هیدروژن فسفات با قلیاهایی مانند سود سوزآور واکنش داده و سدیم هیدروژن فسفات و آب تولید می شود:

NaH2PO4 + NaOH → Na2HPO4 + H2O

این ترکیب در واکنش با اسید کلریدریک ، اسید فسفریک و سدیم کلراید تولید می کند که در واکنش زیر قابل مشاهده است:

 NaH2PO4 + HCl → H3PO4 + NaCl

نگهداری

این ترکیب در شرایط محیطی پایدار است، در اثر حرارت در 100 درجه سانتی گراد فرم دی هیدرات تمام آب کریستالیزاسیون خود را از دست می دهد. با حرارت دادن بیشتر در 205 درجه سانتی گراد ذوب همراه با تجزیه مشاهده می شود که در نتیجه آن سدیم هیدروژن پیروفسفات (Na2H2P2O) تولید می شود. در 250 درجه سانتی گراد رسوبی از سدیم متافسفات (NaPO3) بر جای خواهد ماند. سدیم دی هیدروژن فسفات باید در یک ظرف مقاوم در برابر نفوذ هوا و در جای خشک و خنک نگهداری شود.

منابع:

Sodium dihydrogen phosphate monohydrate. (n.d.). Retrieved February 22, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium-dihydrogen-phosphate-monohydrate

Monosodium phosphate. (n.d.). Retrieved February 22, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Monosodium-phosphate

Doan, P. M., Ange, N., & Patrick, S. (2015). Production of sodium dihydrogen phosphate using sodium chloride and orthophosphoric acid. Industrial & Engineering Chemistry Research54(50), 12467-12473.

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *