مونو کلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات  یکی از افزودنی های مهم غذایی است که دهه هاست در تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در گرید غیر خوراکی نیز محصول فوق در کشاورزی و در کودهای سوپر فسفات استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با آنالیز،خواص (فرمول شیمیایی و…)، روش تولید، ساختار مولکولی و کاربرد های آن بیشتر آشنا شوید.برای خرید مونو کلسیم فسفات و اطلاع از قیمت فروش این محصول با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مونو کلسیم فسفات چیست؟

مونو کلسیم فسفات (monocalcium phosphate) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی CaH4P2O8 است. MCP معمولا به شکل مونوهیدرات و جامد بی رنگ وجود دارد و از واکنش ترکیبات کلسیم (معمولا کلسیم هیدروکسید) با اسید فسفریک ساخته می شود. مونو کلسیم فسفات به شکل مونوهیدرات یافت می شود و یک افزودنی مهم غذایی است که تولید محصولات غذایی استفاده می شود. کاربرد اصلی آن به عنوان کود سوپر فسفات است.

خرید مونو کلسیم فسفات :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول CAS NO: 7758-23-8
آنالیز محصول آنالیز

.قیمت فروش مونو کلسیم فسفات :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و قیمت آن با شماره های موجود در بخش تماس با ما سایت، تماس بگیرید. 

روش تولید

همانند دی کلسیم فسفات، ترکیب فوق نیز یک لیونینگ اسید leavening acid به حساب می آید که در گرید خوراکی به وفور استفاده می شود. این ماده از واکنش اسید فسفریک و یکی از ترکیبات حاوی کلسیم مانند هیدروکسید کلسیم یا کلسیم کربنات با فسفات کلسیم به دست می آید. 

در ادامه خصوصیات فیزیکی و شیمیایی افزودنی فوق را مشاهده می نمایید:

فرمول شیمیایی CaH4P2O8
جرم مولکولی 234.05 g/mol
نقطه ی ذوب 109ºC
دمای جوش 203ºC
pH 0.1-2 در 80ºC

 

ساختار شیمیایی این افزودنی پرکاربرد نیز به صورت زیر است:

ساختار شیمیایی مونو کلسیم فسفات

انواع:

این ماده به صورت خشک (AMCP) و هیدراته (MCP)موجود می باشد.خواص و ویژگی های این دو ترکیب اندکی با یکدیگر متفاوت است.این تفاوت ها در ادامه آورده شده است.

نام ماده قدرت خنثی کنندگی مقدار اسیدی که لازم است برای خنثی نمودن 100 گرم سدیم بی کربنات pH نهایی
MCP 80 125 7.1-7.3
AMCP 83 120 7.3-7.5

کاربردهای مونو کلسیم فسفات :

همانطور که پیشتر نیز گفته شد عمده موارد استفاده از این محصول در صنایع غذایی و به عنوان افزودنی می باشد با این حال دو دسته بندی کلی زیر را برای کاربردهای آن می توان در نظر گرفت:

کاربرد در کشاورزی:

مونو کلسیم فسفات صنعتی به صورت عمده و غیر خوراکی در صنعت کشاورزی و به عنوان کود کاربرد دارد. کود مذکور به دلیل دارا بودن کلسیم و فسفات می تواند گیاه را از نظر وجود این دو عنصر تامین نماید. این کود با نام سوپر فسفات شناخته می شود و از واکنش سنگ های فسفاته با اسید فسفریک تولید می شود.

Ca5(PO4)3F + 7 H3PO4 → 5 Ca(H2PO4)2 + HF

 

محصول حاصله سوپرفسفات تریپل نامیده می شود و در صورتی که به جای اسید فسفریک از اسید سولفوریک در واکنش استفاده شود سوپر فسفات ساده حاصل می گردد.

مونو کلسیم فسفات خوراکی :

گرید غذایی این افزودنی در محصولاتی مانند پنکیک ، مخلوط پودر های کیک آماده و سایر محصولاتی که نیاز به آزاد سازی سریع کربن دی اکسید و زمان ور آمدن کمی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بیسکویت ها و کلوچه ها در مواقعی که لازم است به سرعت محصول در بازه ی زمانی اندک پخته شود استفاده می شود. این ماده اغلب همراه با سدیم بی کربنات مورد استفاده قرار می گیرد. این دو ترکیب در واکنش با یکدیگر و در حضور آب دی اکسید کربن آزاد می کنند تا موجب حجم دهی نان ها و کیک ها شوند.

مونو کلسیم فسفات خوراکی

سرعت واکنش این ترکیب بسیار بالا است و در همان دقایق اول واکنش می تواند حجم زیادی دی اکسید کربن آزاد نماید . به دلیل سرعت بالا در واکنش، اسید فوق را در برخی موارد با سایر لیوینگ اسید هایی که به کندی واکنش می دهند مانند سدیم آلومینیوم سولفات، سدیم اسید پیروفسفات و سدیم آلومینیوم فسفات مخلوط می نمایند.

مکانیزم عملکرد :

نکته مهم در خصوص این محصول زمان آزاد سازی دی اکسید کربن است که باید کنترل شده باشد.اگر CO2 به سرعت آزاد شود محصول نهایی متراکم خواهد شد، آزادسازی آن به کندی نیز سبب ترد و شکننده شدن محصول نهایی خواهد شد.برای کنترل زمان آزادسازی و بهبود کیفیت محصول نهایی این ماده را اغلب با جوش شیرین استفاده می کنند.

 

برای خرید مونو کلسیم فسفات با ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید

 

نکته مهم این است که انتشار دی اکسید کربن از AMCP در حین مخلوط کردن بسیار کمتر از MCP است. این اختلاف عمدتاً به دلیل کاهش حلالیت MCP از طریق پوشش دادن با فسفات های تغلیظ شده است.میزان آزاد سازی CO2 را در این دو ترکیب در مراحل مختلف پخت می توان به شرح زیر دانست:

نام ماده % CO2

2 دقیقه بعد از مخلوط نمودن

% CO2

10-15  دقیقه ور آمدن

% CO2

در هنگام پخت

MCP 60 0 40
AMCP 15 35 50

MSDS و نکات ایمنی:

این ماده قابل اشتعال نیست و خطرناک نیست؛ اما بهتر است پیش از کار با آن برگه اطلاعات ایمنی آن را مطالعه کنید.

  • در زمان کار از لباس، عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
  • پس از حمل این ماده، دست ها را بشویید.
  • در صورت تماس با چشم ها، آسیب جدی به آنها وارد می کند. پس از تماس، اگر لنز تماسی دارید آن را خارج کنید و برای 15 دقیقه با آب فراوان بشویید.
  • در صورت استنشاق محیط کار را ترک و هوای تازه استشمام کنید.
  • در صورت تماس با پوست، باعث تحریک آن می شود. پس از تماس، آن ناحیه را با مقدار زیادی آب بشویید.
  • بلع تصادفی آن باعث تحریک سیستم گوارشی، استفراغ و تهوع می شود. پس از آن یک الی دو لیوان آب بنوشید.
  • پس از حمل دست ها را با آب بشویید.
  • با این ترکیب تنها در محیط باز، دارای تهویه و ظرف در بسته کار کنید.

با رعایت نکات ایمنی، خطرات ناشی از کار با این ماده را کنترل کنید.

خطرات و عوارض استفاده

نهادهای نظارتی در سراسر جهان، از جمله ایالات متحده ، اروپا ، آسیا و آمریکای جنوبی، با بررسی گرید خوراکی مونو کلسیم فسفات بی خطر بودن آن را تایید نموده اند.

 

 

سوالات متداول

تفاوت دی کلسیم فسفات با مونو کلسیم فسفات در چیست؟

تفاوت اصلی این دو ترکیب در این است که دی کلسیم فسفات دارای یک آنیون HPO4 2- در هر مولکول است، در حالی که مونو کلسیم فسفات حاوی دو آنیون HPO4 2- در هر مولکول است.

کاربرد مونو کلسیم فسفات دامی چیست؟

مونو کلسیم فسفات به عنوان منبع مواد خام فسفر در تولید خوراک و اصلاح کننده های تغذیه دام استفاده می شود. فسفات معدنی نیازهای حیوانات از جمله عملکرد در رشد و باروری را بهبود می بخشد.

منابع مونو کلسیم فسفات چیست؟

یکی از متداول ترین منابع این ماده بیکینگ پودر است که نقش مهمی را در افزایش حجم محصولات پخته شده ایفا می کند.

 

برای خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

3/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *