مونو کلسیم فسفات | خرید مونو کلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات چیست؟ این ماده یکی از افزودنی های مهم غذایی است که دهه هاست در تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد . MCP از واکنش ترکیبات کلسیم (معمولاً کلسیم هیدروکسید) با اسید فسفریک ساخته می شود. در گرید غیر خوراکی نیز محصول فوق در کشاورزی و به عنوان کود های سوپر فسفات شناخته می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با خواص (فرمول شیمیایی و…) ، روش تولید، ساختار مولکولی و کاربرد های این ماده بیشتر آشنا شوید.برای اطلاع از قیمت خرید و فروش مونو کلسیم فسفات با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خرید مونو کلسیم فسفات :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.قیمت فروش مونو کلسیم فسفات :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و سایر افزودنی های غذایی با شماره های زیر تماس بگیرید. 

تلفن تماس:

021-74926

021-77657131

021-77641136

قیمت : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
               09198991007
               09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

بررسی خواص و ویژگی ها

ترکیب فوق که یک لیونینگ اسید leavening acid به حساب می آید اغلب با گرید خوراکی (E341(i به منظور حجم دهی و پف نمودن کیک ها و کلوچه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده از واکنش اسید فسفریک و یکی از ترکیبات حاوی کلسیم مانند هیدروکسید کلسیم یا کلسیم کربنات با فسفات کلسیم به دست می آید. MCP اغلب به شکل مونوهیدرات وجود دارد.

در جدول زیر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این ماده را مشاهده خواهید نمود:

فرمول شیمیاییCaH4P2O8
جرم مولکولی234.05 g/mol
نقطه ی ذوب109 درجه ی سانتی گراد
دمای جوش203 درجه ی سانتی گراد

 

ساختار شیمیایی آن به صورت زیر است:

ساختار شیمیایی مونو کلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات اغلب همراه با سدیم بی کربنات مورد استفاده قرار می گیرد. این دو ترکیب در واکنش با یکدیگر و در حضور آب دی اکسید کربن آزاد می کنند تا موجب حجم دهی نان ها و کیک ها شوند. سرعت واکنش این ترکیب بسیار بالا است و در همان دقایق اول واکنش می تواند حدود 60 الی 70% دی اکسید کربن آزاد نماید . به دلیل سرعت بالا در واکنش این ماده را در برخی موارد با سایر لیوینگ اسید هایی که به کندی واکنش می دهند مانند سدیم آلومینیوم سولفات، سدیم اسید پیروفسفات و سدیم آلومینیوم فسفات مخلوط می نمایند.

این ماده در محصولاتی مانند پنکیک ، مخلوط پودر های کیک آماده و سایر محصولاتی که نیاز به آزاد سازی سریع کربن دی اکسید و زمان ور آمدن کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در بیسکویت ها و کلوچه ها در مواقعی که لازم است به سرعت محصول در بازه ی زمانی اندک پخته شود استفاده می شود.

مکانیسم عملکرد:

MCP یک لیوینگ اسید دو مرحله ای به حساب می آید. زمانی که حدود دو سوم از دی اکسید کربن آزاد شد MCP به دی کلسیم فسفات تبدیل می شود به گونه ای که دیگر در دمای اتاق دی اکسید کربن آزاد نمی کند اما با حرارت دادن سبب آزاد سازی دی اکسید کربن و پف نمودن کیک می شود.

گرید خوراکی مونو کلسیم فسفات

بسیاری از افراد با جوش شیرین که بیشتر ما در آشپزخانه های خود نگهداری می کنیم ، آشنا هستند. همانطور که گفته شد محصول فوق یکی از ترکیبات رایج موجود در جوش شیرین است و به دلیل کاربرد آن در بهبود حجم کیک ها و سایر محصولات پختنی دارای نقش اساسی در تأمین کالاهای پخته شده است.

زمان آزاد سازی دی اکسید کربن باید کنترل شده باشد به گونه ای که اگر به سرعت آزاد شود محصول نهایی متراکم خواهد شد، اگر CO2 به کندی آزاد شود محصول ترد و شکننده می شود. در نتیجه این ماده را اغلب با جوش شیرین استفاده می نمایند

تولیدکنندگان MCP را به بی کربنات سدیم اضافه می کنند تا از آزاد سازی به موقه ی CO2 اطمینان خاطر حاصل نمایند و محصول نهایی ایده آلی را به دست آورند.

برای خرید مونو کلسیم فسفات با ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید

انواع:

این ماده به صورت خشک AMCP نیز موجود می باشد. خواص و ویژگی های این دو ترکیب و تفاوت آن ها در جدول زیر مشهود است:

نام مادهقدرت خنثی کنندگیمقدار اسیدی که لازم است برای خنثی نمودن 100 گرم سدیم بی کربناتpH نهایی
MCP801257.1-7.3
AMCP831207.3-7.5

 

انتشار دی اکسید کربن از AMCP در حین مخلوط کردن بسیار کمتر از MCP است. انتشار گاز در زمان ور آمدن خمیر افزایش می یابد اما هنگام حرارت دادن به میزان قابل توجهی بیشتر می شود. این اختلافات عمدتاً به دلیل کاهش حلالیت MCP از طریق پوشش دادن با فسفات های تغلیظ شده است. این قیاس در جدول زیر مشهود تر است:

نام ماده% CO2

2 دقیقه بعد از مخلوط نمودن

% CO2

10-15  دقیقه ور آمدن

% CO2

در هنگام پخت

MCP60040
AMCP153550

 

کاربرد های غیر خوراکی:

خرید مونو کلسیم فسفات

 

عمده کاربرد این ماده به صورت غیر خوراکی در صنعت کشاورزی و به عنوان کود می باشد. این ماده به دلیل دارا بودن کلسیم و فسفات می تواند گیاه را از نظر وجود این دو عنصر تامین نماید. این کود با نام سوپر فسفات شناخته می شود و از واکنش سنگ های فسفاته با اسید فسفریک حاصل می گردد.

Ca5(PO4)3F + 7 H3PO4 → 5 Ca(H2PO4)2 + HF

محصول حاصله سوپرفسفات تریپل نامیده می شود و در صورتی که به جای اسید فسفریک از اسید سولفوریک در واکنش استفاده شود سوپر فسفات ساده حاصل می گردد.

 

 

اما لیوینگ اسید چیست؟

لیوینگ اسید گروهی از اسید های آلی و معدنی می باشد که به منظور افزایش حجم در محصولات غذایی مانند کیک ها و شیرینی ها استفاده می شود. از جمله ی این اسید ها می توان به تارتاریک، فوماریک، کرم تارتار،گلوکونو دلتا لاکتون و… اشاره نمود.

آیا استفاده از  MCP برای سلامتی بی خطر است؟

نهادهای نظارتی در سراسر جهان ، از جمله ایالات متحده ، اروپا ، آسیا و آمریکای جنوبی ، با بررسی گرید خوراکی مونو کلسیم فسفات بی خطر بودن آن را تایید نموده اند.شما نیز می توانید این ماده را از ما در موسسه ی مبتکران شیمی تهیه نمایید. محصول ارائه شده به شما مطابق با آنالیز بوده و دارای مجوز های لازم از سازمان غذا و دارو ایران می باشد. برای تهیه ی این ماده و یا سایر افزودنی های غذایی با بهترین کیفیت و قیمت تنها کافیست با ما در موسسه ی مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.

از کجا بدانیم کدام محصولات غذایی از این افزودنی استفاده کرده اند؟

همانند سایر مواد افزودنی غذایی نام این ترکیب بر روی لیبل درج شده ی محصولات غذایی موجود می باشد.این ماده ممکن است با نام مترادف خود یعنی کلسیم دی هیدروژن فسفات نیز موجود باشد. از آنجایی که این ماده معمولاً در مقادیر بسیار کم استفاده می شود ( برای بهبود خواص محصول نهایی)، به منظور یافتن آن در محصول باید به انتهای لیست مواد تشکیل دهنده نگاه کنید.

برای خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *