هیدروسولفیت سدیم
هیدرو سولفیت سدیم چیست؟ | فروش و خرید هیدرو سولفیت سدیمReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

هیدرو سولفیت سدیم چیست ؟ ماده ای کاربردی و مهم در صنایع نساجی و کاغذ سازی به حساب می آید . این ماده یکی از مواد مهم در مواد شیمیایی بخصوص در صنایع رنگرزی و چاپ میباشد و به نام دی تیونیت یا سدیم دی تیونیت نیز شناخته می شود . در واقع عمده کاربرد این محصول را می توان در صنایع کاغذ سازی و نساجی در نظر گرفت . در این متن با مشخصات این محصول، فرمول و روش تولید آن بیشتر آشنا می شویم. همچنین آنالیز کیفی این ماده را در ادامه می توانید مشاهده نمایید. جهت اطلاع از قیمت ها با همکاران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش هیدروسولفیت سدیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برند های معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید هیدرو سولفیت سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:هیدرو سولفیت سدیم

         021-77657131

         021-77641136

         021-77649244

         021-77641217

کشور تولید کننده: آلمان / چین

 بسته بندی:  بشکه 100 کیلویی / بشکه 50 کیلویی

 درصد خلوص: 99 %

قیمت هیدرو سولفیت سدیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

  09198991006
          09198991007
          09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

برگه آنالیز محصول (COA)برگه ایمنی محصول (msds)
pdfmsds

…………..

بسته بندی این محصول را در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید:

بسته بندی هیدروسولفیت سدیم

 

خواص و ویژگی ها

سدیم هیدرو سولفیت (sodium hydrosulfite) فرم تجاری و رایج سدیم سولفید می‌باشد. این ماده از جذب سولفید هیدروژن در سدیم هیدروکسیدحاصل می شود و به صورت محلول 45% با چگالی ویژه (1.12-1.18) و pH=10-13.5 به فروش  می رسد. با ساختار شیمیایی  Na2S2O4 ترکیب پودری کریستالی سفید رنگی می باشد که با نام های سدیم دی تیونیت (sodium dithionite) ، سدیم سولفوکسیلات (sodium sulfoxylate) و سولفوکسیلات (sulfoxylate) نیز شناخته می شود، همچنین جوهر قند و بلانکیت نیز خوانده می شود.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی  :

هیدرو سولفیت سدیم

 

 

فرمول شیمیایی :  Na2S2O4

جرم مولکولی :

(174.107gr/mol (anhydrouse

(210.146gr/mol (dihydrate

سدیم دی تیونیت کریستالی سفید رنگ مایل به زرد کم رنگ است که بویی شبیه به گوگرد دی اکسید دارد.

این ماده قابلیت اشتعال خود به خودی در هنگام ارتباط با هوا و رطوبت را دارد و می تواند باعث مشتعل شدن مواد اطراف

خود گردد. هنگامی که در معرض طولانی مدت گرما و یا آتش قرار بگیرد امکان پاره شدن شدید ظرف نگهدارنده آن وجود دارد. 

کاربردها

این ماده را میتوان به عنوان یک کاهنده بسیار قوی به شمار آورد که در بسیاری از رنگینه ها موثر است و آن ها را کاهش میدهد.

همچنین از این خاصیت کاهندگی در جدا کردن برخی رنگینه ها از پارچه و صابون ها استفاده میشود.
یکی از مشکلات این ترکیب عدم پایداری آن است ولی این مشکل بر طرف شده و می توان این ترکیب را ذخیره کرد.
در صنعت رنگرزی به این ماده هیدرو نیز می گویند و در صنعت خمیر چوب و کاغذ به جای استفاده از روی ، از محصول فوق استفاده می کنند (  استفاده از روی در این صنعت به دلیل عوارض خاص ممنوع اعلام گشته است).

کاربرد هیدرو سولفیت سدیم

در صنایع مرتبط با خاک برای جدا کردن رنگ قرمز آهنی از خاک در ساخت کاغذ برقی و چینی از هیدرو سولفیت سدیم استفاده می کنند. از این ترکیب به مقدار زیاد در رنگرزی پارچه جین با رنگ نیلی استفاده می شود.

سدیم دی تیونیت در تولید محصولات متنوعی از جمله : فیلم های عکاسی، کاغذ، شراب، محصولات چرمی، بازیابی فلزات و به عنوان عامل کاهنده در منسوجات رنگی استفاده می شود . این ماده سمیت نسبی پایینی دارد و LD50 یا متوسط دوز کشنده آن 5 گرم در هر کیلوگرم  است.

 

سایر موارد

این ماده به طور کلی در یکی از 3 حوزه زیر قابل استفاده و کاربرد است :

1) به عنوان عامل کاهنده

2) به عنوان عامل سولفوناسیون: این ماده به سایر مواد شیمیایی  سولفور یا گوگرد اضافه می کند.

3) به عنوان یک منبع کاتیونی : سدیم هیدرو سولفیت به سیستم محصول کاتیون یا سدیم می افزاید.

صنایعی که در تولید محصولات خود به سدیم هیدروسولفیت وابسته هستند عبارتند از : نساجی (به عنوان عامل کاهنده برای رنگ) ، در صنایع کاغذ (به عنوان عامل کاهنده) ، صنایع سیمان ، صنایع چرم ، غذا و نوشیدنی ، پلیمرها ، عکاسی ، پاک کننده ها ، فرآیند های شیمیایی ، خالص سازی گاز ، تصفیه پساب و در فرآیند های سفید سازی[1] .

هیدروسولفیت سدیم 1

بازار جهانی :

اندازه بازار هیدرو سولفیت سدیم در سال 2017 بیش از 240 میلیون دلار امریکا بوده است و صنایع پیش بینی می کنند که این میزان تا سال 2024 به بیش تر از 450 کیلو تن برسد. تقاضای روزافزون برای محصولات چرمی باعث افزایش تولید این ماده شده است. از آنجایی که هیدرو سولفیت سدیم ماده مورد استفاده برای دباغی چرم می باشد درنتیجه این عامل بر روی بازار جهانی آن نیز اثر گذاشته است.

این ماده برای مو زدایی از چرم استفاده شده و ضایعاتی کمی بر جای می گذارد. تا سال 2024 صنعت محصولات چرمی از مرز 125 میلیارد دلار عبور خواهد کرد. مطالعات و پژوهش های فراوانی نیز روی استفاده از هیدروسولفیت سدیم در فرمولاسیون داروها جهت کاهش صدمات کلیوی انجام شده است. هیدروسولفیت سدیم محصول قلیایی می باشد که نقش اساسی را در بسیاری از صنایع از جمله رنگ ها و مواد شیمیایی کشاورزی بازی می کند. و با توجه به اینکه سمیت پایین تری نسبت به گوگرد دارد و از لحاظ اقتصادی نیز  به صرفه تر  است توانسته در بسیاری از صنایع جای گزین این ماده شود.

sodium hydrosulfite در تولید سولفوریک اسید کاربرد دارد و به عنوان ماده واسطه شیمیایی در تولید داروها، مواد شیمیایی لاستیکی، آفت کش ها، پلیمرها و چرم استفاده می شود.  

مشکلات بسیاری در فرآیند های تولیدی مانند هزینه های بالا خروجی کم و خطرات انفجار ممکن است مانع سود آوری صنایع شود و در نتیجه بازار این ماده و قیمت تمام شده  را تحت تاثییر قرار دهد.

بازار هیدروسولفیت سدیم

سنتز سدیم هیدرو سولفیت:

تمامی روش های موجود برای تولید این ماده بر پایه کاهش سولفوروس اسید هستند که می تواند به صورت آزاد (SO2) و یا هیدروژن سولفیت ( HSO3-) وجود داشته باشد .

روش هایی که می توان به صورت تجاری استفاده کرد به قرار زیر هستند :

  • غبار روی : فرآیند کربنات سدیم
  • فرآیند کاهش الکترولیتی و یا کاتدی
  • فرآیند سدیم فرمات
  • پروسه سدیم بوروهیدرات
  • فرآیند سدیم آمالگام

ملاحظات ایمنی:

sodium hydrosulfite تحت شرایط عادی پایدار است. نسبت به رطوبت حساس است.عامل کاهنده بسیار قوی است. در صورت تماس با عوامل اکسیداسیون منجبر به انفجار و آتش می شود. از قرار دادن این ماده در محیط های مرطوب و در معرض گرما باید خودداری شود. در صورت تماس با اسیدها  گارهای سمی آزاد می شوند. پساب حاوی این ماده در گروه پساب های سمی قرار می گیرد.

  

منابع:

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=nm9zBI_gGzI

https://www.gminsights.com/industry-analysis/sodium-hydrosulfide-market

[1] Bleaching agent

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *