اکسید منیزیم

ترکیب یونی اکسید منیزیم که از منیزیم و اکسیژن ساخته شده است، به شدت جاذب رطوبت است و به طور طبیعی در سنگ های معدنی یافت می شود. این ترکیب کاربرد های گسترده ای در صنایع مختلف تصفیه آب، کشاورزی، پزشکی و غذایی دارد. برای اطلاع از قیمت اکسید منیزیم به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

خرید:

برای خرید اکسید منیزیم با کیفیت عالی با کارشناسان فروش مبتکران شیمی تماس بگیرید.

اطلاعات محصول

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

CAS NO: 1309-48-4

آنالیز محصول

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی

این ترکیب به صورت پودر سفید رنگ و بدون بو موجود است. ساختار کریستالی آن مکعبی بوده و کئوردیناسیون یون های آن اکتاهدرال است. وقتی که آب را جذب می کند به فرم هیدروکسید منیزیم در می آید که معادله واکنشی آن برگشت پذیر است. بدین معنا که با دادن حرارت دوباره می تواند به فرم اکسید منیزیم در بیاید. این ترکیب در گذشته با نام منیزیا آلبا (به علت رنگ سفیدی که داشت) شناخته میشد. نام آن از تفاوت رنگ آن با نوع منیزیا نگرا که به رنگ سیاه است (آنچه امروز با نام منگنز شناخته می شود)، خبر می دهد. ذرات سازنده منیزیم اکسید کاتیون +Mg2 و آنیون O2  است.

فرمول شیمیایی MgO
نام های دیگر منیزیا، پریکلاز
شکل ظاهری پودر سفید رنگ و بدون بو
جرم مولکولی 40.304 گرم بر مول
چگالی 3.6 گرم بر لیتر
نقطه ذوب 2852 درجه سانتیگراد
نقطه جوش 3600 درجه سانتیگراد
حلالیت محلول در اسید و آمونیاک

نامحلول در الکل

تولید اکسید منیزیم

برای تولید این ترکیب از کلسینه کردن کربنات منیزیم و یا اکسید منیزیم استفاده می شود. همچنین در روشی دیگر از واکنش محلول کلرید منیزیم با آهک نیز می توان آن را تولید کرد. معادله واکنش آن به صورت زیر است:

+Mg2+ + Ca(OH)2 Mg(OH)2 + Ca2

در روش کلسینه کردن، دمایی که کلسینه شدن در آن اتفاق می افتد تاثیر بسیاری بر فعالیت محصول نهایی می گذارد. به عنوان مثال اگر کلسینه کردن در دمای 1500-2000 درجه سانتیگراد صورت گیرد، مساحت سطح کاهش یافته و در نتیجه واکنش پذیری اکسید منیزیم نیز کاهش می یابد. هرچه دمای کلسینه شدن کمتر باشد (تا 700 درجه سانتیگراد)، میزان واکنش پذیری افزایش می یابد.

تولید اکسید منیزیم

انواع مختلف اکسید منیزیم

 1. منیزیم کلسینه شده 600 تا 1300 درجه سانتیگراد
 2. منیزیم ددبرن 1300 تا 2200 درجه سانتیگراد
 3. منیزیای فیوزد دماهای بالاتر از 2800 درجه سانتیگراد

کاربردهای اکسید منیزیم

تصفیه آب

از آنجاییکه محلول اکسید منیزیم خاصیت بافری دارد، و می تواند منجر به تثبیت و پایداری انواع یون های فلزی شود، از آن در حوزه تصفیه آب، فاضلاب و آب های زیرزمینی استفاده می گردد. بسیاری از گونه های فلزات در pH های کمتر از 6 و بالاتر 11 محلول هستند. این ترکیب با تنظیم pH آب (خنثی سازی) و همچنین توانایی تشکیل پیوند با یون های فلزی در تصفیه آب می تواند موثر باشد.

کشاورزی

از خاصیت بافری منیزیا در کارهای کشاورزی به منظور جلوگیری از انحلال گونه های فلزی در خاک و عدم ایجاد سمیت برای گیاهان استفاده می شود. همچنین کودهای حاوی این ترکیب به غنی سازی خاک از منیزیم و تغذیه آن کمک می کنند.

کاربرد منیزیم اکسید در کشاورزی

پزشکی

این ترکیب در داروسازی و پزشکی به منظور درمان بیماری های از قبیل درمان درد شکم، به عنوان ملین در درمان یبوست و همچنین سوهاضمه استفاده می شود. شکل های دارویی متفاوتی برای آن وجود دارد که به صورت قرص و شربت مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی این دارو برای درمان مشکلات گوارشی بسیار موثر است.

صنایع غذایی

از اکسید منیزیم خوراکی به عنوان افزدونی در مواد غذایی استفاده می شود. از جمله مواد غذایی که در تولید خود از این ترکیب استفاده می کنند می توان به انواع کنسروها، مواد خوراکی یخ زده و دسرهای سرد اشاره کرد.

سایر کاربردها

 • تهیه و تولید مواد نسوز و عایق حرارتی
 • تولید سرامیک
 • به عنوان معرف در تثبیت گروه کربوکسی بنزیل
 • عایق در کابل برق مقاوم در برابر حرارت
 • از اکسید منیزیم در خوراک دام و کودهای شیمیایی استفاده می شود.

 

سوالات متداول

1- نوع پیوند منیزیم اکسید چیست؟

این ترکیب از کاتیون منیزیم با بار +2 و آنیون اکسیژن با بار -2 تشکیل شده است. بنابراین پیوند آن از نوع یونی است و نمک تشکیل می دهد.

2- آیا ترکیب منیزیم اکسید خنثی است؟

این ترکیب به لحاظ بار الکتریکی یک ترکیب خنثی بوده و محلول آن نیز به عنوان بافر مورد استفاده قرار می گیرد.

3- معادله فروپاشی شبکه منیزیم اکسید در آب چگونه است؟

این ترکیب در آب حل شده و شبکه های آن دچار فروپاشی می شوند. در نتیجه این فروپاشی منیزیم هیدروکسید تشکیل می شود. معادله آن بصورت مقابل است:  MgO + H2O → Mg(OH)2

4- آرایش الکترونی منیزیم اکسید چیست؟

آرایش الکترونی منیزیم با 12 الکترون به صورت 1S2 2S2 2P6 3S2 و آرایش الکترونی اکسیژن با 8 الکترون به صورت 1S2 2S2 2Pمی باشد. منیزیم و اکسیژن هریک دو الکترون در لایه ظرفیت خود دارند.

4 نظر برای «اکسید منیزیم؛ قیمت، خرید»

 • کاظمی می‌گوید:

  سلام و عرض ادب خدمت شما نیازمند یک تامین کننده منیزیم اکساید هستیم در صورتی که توانایی انجام کار را دارید پاسخ خودتون را برای ما در زیر همین نظر کامنت کنید با تشکر

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 • محمد صادق کرمانی می‌گوید:

  منیزیم به آرامش بدن و بهبود خواب کمک می کند. این ماده با کاهش خواب طولانی تری را برای ما ایجاد می کند. معمولا این ماده همراه ملاتونین برای درمان بی خوابی تجویز می شود.

  • مبتکران می‌گوید:

   در تکمیل مطالب شما عرض میکنم این ماده با افزایش سرعت ریکاوری عضلات بدن باعث بهبود خواب می شود. زینک با تاثیر بر هورمون هایی که منجر به احساس خواب آلودگی می شوند خواب با کیفیت را ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *