کود سوپر فسفات ساده

کود سوپر فسفات ساده (Single superphosphate) جزء اولین کودهای شیمیایی متداول در کشاورزی می باشد که باعث توسعه صنعت مواد مغذی برای گیاهان شد. این ماده دارای چند عنصر غذایی (فسفر، گوگرد و کلسیم) مورد نیاز گیاهان می باشد و به شکل های گرانول و پودری در صنعت کشاورزی مصرف می شود. در این مقاله به بررسی روش تولید، فرمول ، زمان و میزان مصرف این ماده پرداخته می شود. جهت خرید و فروش کود سوپر فسفات ساده و اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید.

خرید سوپر فسفات ساده:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول کشور تولید کننده: ایران

 بسته بندی: کیسه

آنالیز محصول

فروش کود سوپر فسفات ساده :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

قیمت سوپر فسفات ساده:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

کود SSP چیست؟

این ماده یک منبع عالی از سه عنصر غذایی برای گیاهان می باشد. که بیشتر برای محصولاتی مانند دانه های روغنی، باغبانی، سبزیجات، نیشکر، برنج و غیره مناسب است این کود عمدتاً برای بهبود رشد ریشه و سنتز کلروفیل مورد استفاده قرار می گیرد و بنابراین کیفیت محصول را بهبود می بخشد. این کود که در دسته کودهای سیاه قرار می گیرد در بین کشاورزان و پرورش دهندگان گیاه از محبوبیت بالایی برخوردار است. 

همچنین وجود دو عنصر P و گوگرد (S) در سوپر فسفات ساده می تواند یک مزیت زراعی را در جایی که هر دو این مواد مغذی دارای کمبود هستند داشته باشد. علت برتری این کود نسبت به سایر کودهای P است، معمولاً به دلیل S  و Ca (یا هر دو) موجود در آن است.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی CaH4P2O8
جرم مولکولی 234.05 g/mol
دانسیته 2.22  g/cm³
فسفات 7 تا 9 درصد (16 تا 20 درصد P2O5)
کلسیم 18 تا 20 درصد
گوگرد 11 تا 12 درصد
PH کمتر از 2
حلالیت در آب 2 g/l
شکل ظاهری جامد، پودری و گرانول

روش تولید

صنعت کود مدرن در دهه 1840 با کشف اینكه اسید سولفوریك به فسفات طبیعی وجود دارد ، با توجه به نام superphosphate ، كود محلول بسیار عالی را تولید كرد. اولین بار در این واکنش از استخوان های حیوانات استفاده شد، سپس بعد از کشف معادن رسوبات طبیعی سنگ فسفات (آپاتیت) جایگزین استخوان ها شد. طی این واکنش سنگ فسفات با اسید سولفوریک واکنش می دهد. سپس ماده سخت شده حاصله را آسیاب کرده و به اندازه ذرات مناسب یا گرانول غربال می کنند. در صورتی که با اسید فسفریک واکنش دهد کود سوپر فسفات تریپل که نوع دیگری  از کودها با درصد بالاتر فسفر می باشد، تشکیل می شود. واکنش شیمیایی کلی:

Ca3(PO4)2 [rock phosphate] + 2 H2SO4 [sulfuric acid] → Ca(H2PO4)2 [monocalcium phosphate] + 2 CaSO4 [gypsum]

سوپر فسفات ساده گرانوله

فسفر در گیاه 

فسفر (P) عنصری است که به طور گسترده در طبیعت پخش شده و همراه با نیتروژن (N) و پتاسیم (K) به عنوان ترکیب اصلی در زندگی گیاهان و حیوانات نقش دارد. P در متابولیسم گیاه یکی از مواد مغذی اساسی مورد نیاز برای رشد و نمو گیاه است. این ماده در ساختار اسیدهای نوکلئیک و انتقال انرژی در مسیرهای متابولیکی بیوسنتز نیز نقش اساسی دارد.

این عنصر به طور عمده در طول رشد رویشی گیاه جذب می شود و پس از آن، مقدار بیشتر جذب شده در مراحل تولید مثلی دوباره به میوه ها و دانه ها منتقل می شود. که در صورت کمبود علائمی مانند کاهش سلول و گسترش برگ، کاهش تنفس و فتوسنتز و غالباً رنگ سبز تیره (غلظت کلروفیل بالاتر) و رنگ قرمز مایل به بنفش (تشکیل آنتوسیانین پیشرفته) در برگ گیاهان مشاهده می شود.

این ماده مغذی توسط گیاهان از محلول خاک به عنوان آنیونهای ارتو فسفات اولیه (H2PO4-) و ثانویه (HPO4-2) جذب می شود که هر کدام 50 درصد از کل P را در pH تقریباً خنثی (pH= 6-7)تامین می کنند. در pH= 4-6 ، حدود 100 درصد از کل H2PO4 محلول است. در pH= 8 ، H2PO4 درصد 20 و HPO4 درصد 80 از کل P را تامین می کنند.

زمان و نحوه مصرف

مواد غذایی خاک باید به گونه ای اداره شود که نیازهای محصول را برآورده کند و سودآوری را بدون ایجاد آلودگی به حداکثر برساند. قاعده استفاده از کود، استفاده از مقادیر کم بطور منظم (تقسیم مقدار کل مصرف سالانه در مراحل مختلف رشد) است، اما در صورت استفاده یکباره آن گیاهان می توانند تنها از مقدار کمی از آن استفاده کنند، بنابراین این نه تنها هدر دادن کود و پول است بلکه ممکن است آب زیرزمینی و آبهای سطحی را نیز آلوده کند و ممکن است.

جهت استفاده از کودهای فسفاتی و رسیدن به عملکرد بالاتر آنجام آزمایش خاک قبل از کشت و مصرف لازم می باشد.

فسفر قابل دسترس گیاهان در خاک توسط روش اولسن اندازه گیری می شود.

در جدول زیر میزان این عنصر در خاک به صورت کیفی دسته بندی شده است؛

مقدار P به روش اولسن (mg/kg) قابلیت دسترسی
مزارع آبی مزارع دیم
کمتر از 12 کمتر از 8 پایین
17 -12 12 – 8 متوسط
25 – 18 18 – 13 مناسب
بالاتر از 25 بالاتر از 18 بالا

زمان و نحوه مصرف کودهای فسفاتی تاثیر بسیار زیادی بر بازدهی این کودها دارد. از آنجا که فسفر در خاک غیر پویا بوده و عمدتا به صورت فرآیند پخشیدگی حرکت می کند. بنابراین مصرف نواری این کودها به موازات ردیف های کشت، در زمان کشت بجای پخش سطحی کارایی بالاتری دارد.

در جدول زیر توصیه کودی برای برخی محصولات زراعی و باغی آورده شده است.

نام محصول عملکرد

(تن در هکتار)

مقدار P2O5 برداشت شده (کیلوگرم بر هکتار) توصیه کود سوپر فسفات ساده (کیلوگرم برهکتار)
گندم 5 15 120
ذرت 5 35 220
برنج 4 15 120
سیب زمینی 25 20 150
چغندرقند 40 25 200
یونجه 80تن علوفه تازه 25 200
مرکبات 15 تن میوه 10 100

لازم به یاد آوری است که مصرف کودهای فسفاتی حتما بایستی قبل از کشت و به صورت نواری به کار برده شوند.

توصیه کودی برای غلات و ذرت

توصیه کلی برای کاربرد کود بایستی براساس آزمون خاک انجام شود. اما از آنجا که در برخی مناطق امکان انجام آزمایش خاک وجود ندارد بنابراین براساس اطلاعات مزرعه ای توصیه عمومی می شود.

درصورتی که مقدار فسفر خاک به روش اولسن کمتر از 5 باشد برای غلات و ذرت مقدار 150 کیلو گرم کود سوپر فسفات ساده و اگر بین 5 تا 10 باشد 100 کیلوگرم، بین 10 تا 15 مقدار 50 کیلوگرم و بالاتر 15 میلی گرم بر کیلوگرم نیازی به مصرف کود نمی باشد.

برای تهیه انواع کود شیمیایی با واحد فروش این موسسه تماس حاصل نمایید.

منابع:

http://www.ipni.net/publication/nss.nsf/0/5540C741907C7657852579AF007689EC/$FILE/NSS-21%20SSP.pdf

https://www.ccmaknowledgebase.vic.gov.au/brown_book/12_Superphosphate.htm

https://researchlibrary.agric.wa.gov.au/cgi/viewcontent.cgi?article=2029&context=journal_agriculture4

http://www.fao.org/3/y5053e/y5053e06.htm

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *