سولفات روی

سولفات روی چیست؟ از ترکیبات سولفاته پرکاربرد می باشد که به صورت پودری و گرانول و با میزان خلوص 24 درصد و 36 درصد موجود می باشد.این ماده در صنایع مختلفی از جمله داروسازی به عنوان مکمل (به شکل کپسول) و در کشاورزی برای تولید کود های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. جهت خرید سولفات روی، فروش و استعلام آخرین قیمت آن می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.در ادامه مقاله با ما در بررسی کاربردهای این ماده در صنایع پزشکی و عوارض احتمالی مصرف آن همراه باشید.

خرید سولفات روی :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: کیسه

درصد خلوص :  گرید 33٪ پودر و 24٪ کریستال 

cas no: 7733-02-2

آنالیز محصول آنالیز مونو کلسیم فسفات

قیمت فروش سولفات روی :

با توجه به فروش عمده این ترکیب سولفاته در مبتکران شیمی، صنایع فعال می توانند پیش از سفارش نسبت به استعلام آخرین قیمت آن از کارشناسان ما اقدام نمایند.

خواص و ویژگی ها

 به طور متداول از این ماده به صورت هیدراته استفاده می شود، فرمی که متداول تر است هپتا هیدرات(ZnSO4.7H2O) است، که به نام ویترول سفید می شناسند، زینک سولفات و هیدرات های آن جامدهای بدون رنگی می باشند. هیدرات هایی که در طبیعت به ندرت یافت می شوند (1و 4 و 6 ) آبه می باشد.  هیچ کذام از این حالات قابلیت احتراق ندارند و همه در آب محلول هستند و در دمای بالاتر از 238 درجه سانتی گراد آب خود را از دست می دهند.

فرمول شیمیایی ZnSO4
جرم مولکولی 161.47 g/mol
دانسیته 3.54 g/cm³
حلالیت در آب 54.5 g/100mlit
شکل ظاهری جامد، سفید رنگ و بی بو (گرانول و پودری)

 

تولید

در مقیاس صنعتی تولید این ماده از طریق واکنش زیر انجام می شود که در آن واکنش دهنده ها شامل اسید سولفوریک و روی کربنات هستند:

 (ZnCO3 (s) + H2SO4 (aq) → ZnSO4 (aq) + H2O (l) + CO2 (g

 

در گرید دارویی نیز این محصول طبق واکنش زیر تولید می شود :

 (ZnO (s) + H2SO4 (aq) → ZnSO4 (aq) + H2O (l

 

 کاربرد سولفات روی :

این ترکیب کاربرد های فراوانی در صنعت، پزشکی و کشاورزی داشته که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد:

مصارف پزشکی:

مصرف این ماده شیمیایی تحت مراقبت های پزشکی می تواند در قالب کپسول، روی مورد نیاز بدن را تامین نماید. Zn در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن موثر است، زیرا آنزیم هایی را تولید می کند که به پاسخ سیستم ایمنی کمک کرده. همچنین باعث تولید هورمون تیمولین (thymulin) می گردند.

سطح پایین روی در بدن می توان سبب ابتلا به بیماری های عفونی منجر شود. کمبود این عنصر همچنین می تواند باعث کندی ترمیم زخم، بدخلقی و  اسهال مزمن شود. سولفات روی کمک می کند تا مقدار این عنصر در بدن در محدوده مناسب نگه داشته شود.

در درمان اسهال‌ های مزمن و حاد در کودکان که بیش از 40 کشور درحال‌ توسعه جهان صورت گرفت نشان داد که درمان با روی (ZINC THERAPY) طی مدت 3 تا 10 روز و همچنین جایگزینی آب از دست‌ رفته بدن می‌تواند تا حداقل سه ماه از بروز دوباره این مشکل جلوگیری کند.

سولفات روی در پزشکی

نکات قابل توجه قبل از استفاده از محصولات حاوی این ماده

 • حتما طبق تجویز پزشک از این دارو استفاده نمایید
 • این دارو را با فاصله یک تا دو ساعته از وعده های غذایی (بسته به توصیه پزشک مصرف کنید).
 • تا دو ساعت بعد از مصرف این دارو از خوردن شیر ، سبوس و غلات بپرهیزید چرا که مصرف لبنیات و کلسیم میزان جذب دارو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

سایر کابرد های پزشکی :

 • بهبود عملکرد بینایی:

Zinc Sulfate همچنین می تواند بر روی بینایی اثرات مثبتی بگذارد. پایین بودن میزان Zn در بدن می تواند موجب شب کوری شود. همچنین برخی معتقدند که این عنصر می تواند برای افراد مبتلا به ماکولا دژنراسیون (یک بیماری پیش رونده چشمی) مفید واقع شود. اگرچه روی سولفات نمی تواند این بیماری چشمی را درمان کند اما قادر است سرعت از دست دادن بینایی را کاهش دهد.

 • مزایا برای سرطان:

در مطالعه ای که در سال 2012 بر روی اثر این ماده بر روی سرطان صورت گرفت، مشخص شد که این دارو می تواند فعالیت ژن ها را در سلول های سرطانی روده بزرگ کنترل نموده و باعث مرگ آن ها شود. در مطالعه دیگری که در سال 2009 صورت گرفته است، نتایج حاکی از آن بودند که این عنصر  علاوه بر کاهش رشد سلول های سرطانی، آنها را از بین میبرد در حالی که بر روی سلول های سالم هیچگونه اثر سوئی نمی گذارد. تحقیقات در این زمینه هنوز کامل نیستند و نیاز به انجام مطالعات بیشتری دارند.

کاربرد در صنایع  :

کاربرد های صنعتی سولفات روی شامل:

 • تامین مواد اولیه خوراک حیوانات، کودها، خمیر دندان ها
 • صنایع پلاستیک و سرامیکی و کشاورزی و رنگ
 • ماده ی اولیه بسیاری از مواد شیمیایی حاوی روی ، الکترو گالوانیزه کردن و سفید شدن کاغذ و چسب
 • به عنوان عامل ضد خوردگی جلوگیری کننده از پوسته‌ پوسته شدن سطوح فلزی
 • به‌ عنوان یک فلوکولانت (flocculant) 
 • درتهیه محصولات مراقبت از مو
 • استفاده در کرم های پوست برای کاهش آکنه
 • کاربرد در تهیه رنگدانه ها به عنوان جایگزین سرب سفید (ماده ای با میزان سمیت بالا)
 • استفاده به ‌عنوان الکترولیت‌ برای پوشش ها، نگهدارنده در رنگرزی و چرم نیز از جمله کاربرد های گسترده این محصول می باشد.

 

سولفات روی در کشاورزی:

 به طور کلی خانواده ی سولفات ها، مواد خوبی برای استفاده به عنوان کود درکشاورزی می باشد،  از این خانواده، ZnSO4 و سولفات منگنز از بهترین مواد برای استفاده کشاورزی می باشند، از ترکیب این ماده با ریز مغذی های  دیگر  به عنوان یک آفت کش و علف کش استفاده می شود.  سولفات ها به خوراک دام ها اضافه می شود تا کنترل کننده بیماری هایی شایع در آن باشد.

روی به  باندهای پروتئینی و یا اسید های آلی در گیاهان متصل می شود.به همین دلیل اگر در غلظت بالا به خاک اضافه و در نهایت به گیاه برسد برگ های گیاه به زردی می گراید .

 وارد شدن این ترکیب سولفاته در خاک و تبدیل آن به یون روی به عواملی همچون، pH  خاک و حلالیت این ماده در آب بستگی دارد؛ به عبارتی این عواملی است که باعث می شود روی به مواد دیگر جذب شود. وجود روی در خاک، باعث کاهش سمیت سدیم در گیاهان می شود، آزمایش انجام شده نشان میدهد، افزودن این محصول به خاک باعث کاهش اثرات منفی شوری در رشد گوجه فرنگی می شود

کود سولفات روی در گوجه فرنگی

 

نقش روی و علائم کمبود آن در گیاهان

 ریزش میوه ها در درختان هسته دار و پوست کلفت شدن میوه درختان مرکبات بخشی از نشانه های نیاز به این عنصر در خاک است البته این نشانه ها در گونه های مختلف گیاهان متفاوت است. این عنصر در ساخت کربوهیدات ها، پروتئین، کلروفیل و فعالیت بسیاری از آنزیم­ ها در گیاه و همچنین افزایش مقاومت آن در برابر تنش خشکی نقش دارد.

زمان و نحوه مصرف کود سولفات روی:

استفاده از این کود وبه طور کلی کودهای سولفاته در خاک های آهکی رواج بیشتری دارد، البته گونه های مونو و هپتا هیدرات این محصول، در انواع خاک قابل استفاده می باشند. نحوه استفاده از آنها نیز  در طی فصل رشد گیاه می‌تواند با اسپری کردن محصول فوق به میزان 20 تا 30 گالن در هر هکتار، انجام شود.

نکته مهم این است که توصیه میزان مصرف  کود سولفات روی با توجه به آنالیز خاک، آب و گیاه و شرایط اقلیمی برای هر محصول متفاوت است. در جدول زیر توصیه های عمومی استفاده برای برخی گیاهان ذکر شده است.

 

محصول میزان کود مورد نیاز کیلوگرم در هکتار زمان مصرف و نحوه مصرف
گندم آبی 40  کیلوگرم در هکتار از این کود می توان در مراحل رشد ( مرحله پنجه زنی و ساقه روی) با غلطت 5 در هزار و یا قبل کشت استفاده نمود.
ذرت 25 تا 50 کیلو گرم در هکتار در زمان کمبود روی می توان از این کود به صورت نواری قبل از کشت استفاده کرد.

مصرف در مرحله 7 – 6 برگی به صورت محلول پاشی با غلظت 5- 3 در هزار

برنج 25 کیلو گرم در هکتار همراه با مواد آلی در صورت تشخیص کمبود این عنصر در خاک می­توان 25 کیلو در هکتار استفاده نمود.

در صورت مشاهده علائم ظاهری کمبود در این محصول می­توان محلولی به میزان 0.5 درصد کود سولفات روی و یک درصد اوره به فاصله 15 روز یکبار تا رفع علائم کمبود در مرحله پنجه زنی به صورت محلول پاشی استفاده نمود.

چغندر قند 40 کیلوگرم در هکتار بهترین زمان برای محلول پاشی عناصر میکرو در زمان مرحله 12 – 10 و مرحله 18 – 16 برگی می ­باشد.

میزان 40 کیلوگرم به صورت یکنواخت در سطح خاک و یا به صورت نواری مصرف شود.

نخود 40 کیلوگرم در هکتار مصرف خاکی 40 کیلو در زمان کشت یا محلول پاشی با غلظت 3 – 2 در هزار بعد از مرحله گلدهی ضرورت دارد.
یونجه و شبدر 30 کیلوگرم در هکتار این مقدار قبل از کشت در صورت تشخیص کمبود توسط آنالیز خاک مصرف شود.
آفتابگردان 40 کیلوگرم در هکتار   این عنصر به دلیل کاربری که در جذب نیتروژن دارد برای این گیاه ضروری می ­باشد.

این مقدار به صورت نواری همراه با کشت به کار می­ رود.

سیب زمینی  25 کیلو گرم در هکتار همراه سایر کودها قبل از کشت می توان استفاده نمود.

 

سولفات روی برای مو

مصرف ترکیب فوق می تواند سبب بهبود مشکلات پوستی، آکنه، پسوریازیس و… شود، همچنین با اینکه افزایش رشد مو با مصرف آن به اثبات نرسیده است اما استفاده از آن می تواند در کاهش ریزش  و افزایش استحکام ساقه و ریشه ی مو موثر باشد.

سولفات روی برای مو

 

بازار جهانی خرید و فروش:

در کشورهای قاره آمریکای جنوبی و همچنین کشورهای کمتر توسعه یافته آسیایی به دلیل وقوع مشکلات سلامتی نشات گرفته از کمبود Zn، درخواست برای خرید سولفات روی جهت استفاده در صنایع پزشکی رو به افزایش است. همچنین بهبود میزان صادرات محصولات کشاورزی با افزایش راندمان تولید در کشورهای توسعه یافته سبب اوج گرفتن تقاضا برای خرید این محصول توسط صنایع تولید کننده کودهای شیمیایی گردیده است که از تاثیر آن بر بازار فروش این ماده شیمیایی نمیتوان چشم پوشی کرد.

مطابق شکل زیر بیشترین بازار این محصول به ترتیب به انواع هپتا، مونو، بدون آب و هگزا هیدرات تعلق دارد

یازار جهانی سولفات روی

 

عوارض مصرف سولفات روی :

هر ماده ای اگر از دوز مشخصی بیشتر مصرف شود طبیعتا باعث ایجاد مشکلاتی می شود در خصوص این ترکیب سولفاته نیز توصیه مصرف به شرح زیر است:

برای افراد بالغ (منظور افراد بالاتر از 19 سال) مقدار مصرف ایده آل این ماده، برای مردان 11 میلی گرم و حداکثر مقدار آن 34 میلی گرم در روز  و برای زنان این مقدار به ترتیب به 9 میلی گرم 34 میلی گرم می رسد، زنان باردار مقدار ایده ال آن 11 میلی گرم و حد آن به 40 میلی گرم می رسد.

در حالتی که فردی به این ماده آلرژی بدهد، ممکن است باعث علائمی مانند، قرمزی و خارش پوست، تنگی نفس ، گرفتگی صدا و تورم دهان و صورت و لب ها می شود.

در کنار همه ی مزایا این سولفات روی به عنوان مصرف دارویی برای برطرف کردن مشکل کمبود روی، این مشکل را دارد که جحذب برخی از داروها همانند آنتی بیوتیک ها، بیو فسفونات ها و … را کاهش می دهد به همین د لیل در مصرف دوز مناسب این ماده باید دقت کرد

پرسش و پاسخ :

 پاسخ به سوالات رایج درباره این ماده شیمیایی در ادامه متن :

 

ارتباط مصرف قرص های زینک سولفات و اشتها چیست؟

به طور کلی مصرف مواد غذایی مختلف و داشتن رژیم غذایی متنوع باعث دریافت مقادیر کافی از این ماده می شود و نیاز به استفاده از مکمل های حاوی زینک را از بین می برد، با این حال در مواردی که این ماده به میزان لازم برای بدن تامین نشود غده تیرویید کم کار شده و تولید هورمون های کمتر باعث خستگی ، بی اشتهایی، ضعف در ایمنی و … می شود،شاید فکر کنید این امر برای تسهیل لاغری در افراد چاق مفید باشد اما باید بدانید، بدلیل کم کاری غده تیرویید و کاهش متابولیسم بدن افزایش وزن بیشتری در کمین شماست.مصرف مکمل های حاوی این ماده شیمیایی با بهبود متابولیسم بدن، افزایش اشتها و افزایش نسبی وزن را در پی خواهد داشت.

 

سولفات روی و تاثیر در اشتها

خرید سولفات روی با بهترین کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

0/5 (0 Reviews)

5 نظر برای «سولفات روی| خرید سولفات روی»

 • جواد صیادی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  شما در مشهد هم نمایندگی دارید؟
  برای خرید جزی هم میشود از شما خرید کنیم؟

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام.
   خیر در خراسان نمایندگی نداریم اما امکان ارسال مرسوله به محل مورد نظر شما وجود دارد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر فروش ما در تماس باشید.

 • متقاضی سولفات روی می‌گوید:

  ممنون از مطلب خوب شما
  برای تهیه تمامی کودهای به ریشه استات ها با ما در تماس باشید

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام وقت به خیر. لطفا جهت اطلاع از این موضوع با دفاتر فروش ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *