سوپر فسفات تریپل
کود سوپر فسفات تریپل | خرید و فروش کود سوپر فسفات تریپلReviewed by 02177641136 on Dec 3Rating: 4.5

کود سوپر فسفات تریپل (Triple SuperPhosphate) از مواد مغذی معدنی تشکیل شده است که جهت بازگرداندن مواد غذایی لازم برای کشاورزی استفاده می شود. این کود جزء کودهای فسفری بسیار غلیظی است که دارای 46 درصد (P2O5) است و برای تغذیه انواع خاکهایی که در محدوده PH بین 5 تا 8 قرار دارند مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی روش تولید، فرمول ، زمان و میزان مصرف این ماده پرداخته می شود. جهت خرید و فروش کود سوپر فسفات تریپل و اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید.

 

به دلیل تقاضای بالا، در حال حاضر این محصول موجود نمی باشد

در صورت موجود شدن اطلاع داده خواهد شد.  

 

فروش کود سوپر فسفات تریپل 

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

خرید سوپر فسفات تریپل

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

     09198991006

     09198991007

      09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

کود TSP چیست؟

این کود یکی از اولین کودهای با آنالیز بالا بود، که در قرن بیستم به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت این ترکیب همچنین منابع بسیار خوب فسفر و  مقدار کمی کلسیم برای گیاهان می باشد.حلالیت بالای این کود باعث شده که ریشه گیاهان راحتر از فسفر آن استفاده کنند. 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیاییCa (H2PO4)2. H2O
فسفات(45 درصد P2O5)
کلسیم15 درصد
PH محلول1 تا 3
حلالیت در آببیش از 90 درصد
شکل ظاهریجامد، پودری و گرانول

روش تولید

محصول فوق طی دو مرحله تولید می گردد:

در مرحله اول از تاثیر اسید سولفوریک بر آپاتیت (خاک فسفات)، اسید فسفریک به درست می آید (مقدار زیادی اسید سولفوریک اضافه می کنند تا ترکیب به صورت سیال در آید)، در مرحله دوم اسید فسفریک را از گچ جدا کرده و مجددا آن را روی خاک فسفات تازه می ریزند، منتها در این فعل انفعالات بر خلاف فرایندساخت کود سوپر فسفات ساده گچ تولید نمی شود. بدین ترتیب مونو کلسیم فسفات حاصل می گردد.

هزینه ساخت  سوپر فسفات تریپل به مراتب بیش از نوع معمولی آن است. اما بالا بودن عیار فسفر هرینه بیشتر تولید را توجیه می کند.

 

سوپر فسفاته تریپل

ویژگی های کود سوپر فسفات تریپل

  • این ماده به عنوان یک محصولی برای رشد محصولات زراعی و همچنین برای گیاهان چند ساله قابل استفاده می باشد.
  • این محصول قابل ترکیب با سایر کودهای جامد و قابل استفاده بصورت پخش سطحی و ردیفی (نواری) برای محصولات زراعی می باشد.
  • بیش از 90 درصد کل P در TSP محلول در آب است ، بنابراین برای جذب گیاه به سرعت در دسترس است.
  • این کود همچنین حاوی 15 درصد کلسیم (Ca) است، که یک ماده مغذی دیگر را برای گیاه فراهم می کند.
  • در صورت وجود رطوبت کافی در خاک، گرانول ها حل شده و محلول غلیظ خاک اسیدی می شود. این ویژگی از کود مناسب برای خاک های آهکی می باشد.
  • مقاومت گیاهان را در برابر سرما و خشکسالی افزایش می دهد.

کاربرد فسفر در گیاه

 فسفات یکی از اجزای خاک است که برای کمک به رشد ریشه انواع گیاهان بسیار مهم است، به طوری که ریشه ها ضخیم تر، قوی تر و سالم تر می شوند. بنابراین فسفات تنه گیاهان را تقویت کرده و مقاومت آن را در برابر بیماری ها و آفات افزایش می دهد، همچنین خطرات موجود در مسیر رشد گل و بلوغ بذر را کاهش می دهد و در نتیجه زمان برداشت را تسریع می کند.

کمبود فسفر ممکن است باعث رشد نادرست گیاه، رنگ سبز تیره روی برگها پیر، تعداد نهال های کمتر، طولانی شدن دوره بلوغ شود (در شرایط کمبود شدید گیاه غالباً میوه نخواهد داشت).

 

کمبود فسفر در درختان

زمان، میزان و نحوه مصرف

جهت کاهش هدررفت کودهای فسفاتی بخصوص کود سوپر فسفات تریپل و ساده باید این کودها در زمان مناسب و در طی فصل خاصی استفاده شده تا از تثبیت و هدر رفت آنها جلوگیری شود.

بهترین زمان برای استفاده فوق العاده از سوپر فسفات ها قبل از کاشت است. فسفر برای رشد ریشه و رشد زودرس گیاه بسیار مهم است. بنابراین استفاده از این کودها باید قبل از کاشت انجام گیرد چراکه فرایند تثبیت فسفات را از دسترس گیاه خارج میکند.

در صورتی که آزمایش خاک حاکی از کمبود فسفر باشد استفاده به روش ردیفی (جایگداری کود در نزدیکی بذر) کارایی بالاتری دارد. برای محصولات چند ساله، در اوایل بهار هنگامی که رشد گیاه شدید است و گیاه نیاز بالای به عناصر غذایی دارد بهترین زمان استفاده می باشد.

توصیه کودی عمومی برای محصولات زراعی و باغی

برای توصیه صحیح کودی  (تعیین نوع، مقدار، زمان و نحوه مصرف کودها) در گیاهان زراعی استفاده از آزمون خاک و در محصولات باغی علاوه بر آزمون خاک و آب آبیاری تجزیه برگ و گاهی میوه مناسب ترین روش می باشد.

میزان استفاده از کودهای فسفاته براساس نتیجه آنالیز خاک و گیاه می باشد. به گونه ای که اگر مقدار فسفر قابل دسترس اندازه گیری شده به روش اولسن در خاک  کمتر از 5 پی پی ام باشد به طور عمومی برای محصولات زراعی مقدار 150 کیلوگرم در هکتار کود سوپر فسفات تریپل، بین 5 تا 10 پی پی ام باشد مقدار 100 کیلوگرم در هکتار، 10 تا 15 پی پی ام مقدار 50 کیلو گرم و اگر بالاتر 15 پی پی ام باشد نیازی به استفاده نمی باشد.

جهت  تهیه انواع کودهای شیمیایی می توان با واحد فروش ما در ارتباط باشید.

منابع:

https://homeguides.sfgate.com/apply-super-phosphate-garden-86815.html

http://www.ipni.net/publication/nss.nsf/0/35039C5F78D8740C852579AF0076567A/$FILE/NSS-14%20Triple%20Superphosphate.pdf

https://www3.epa.gov/ttn/chief/ap42/ch08/final/c08s05-2.pdf

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

2 نظر برای «کود سوپر فسفات تریپل | خرید و فروش کود سوپر فسفات تریپل»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *