کود سوپر فسفات تریپل

کود سوپر فسفات تریپل از مواد مغذی معدنی تشکیل شده است که جهت بازگرداندن مواد غذایی لازم برای کشاورزی استفاده می شود. این کود جزء کودهای فسفری بسیار غلیظی است که دارای 46 درصد (P2O5) است و برای تغذیه انواع خاکهایی که در محدوده PH بین 5 تا 8 قرار دارند مناسب می باشد. در این مقاله به بررسی روش تولید، فرمول ، زمان و میزان مصرف و خواص این ماده پرداخته می شود. جهت اطلاع از نحوه ی خرید و اطلاع از قیمت کود شیمیایی سوپرفسفات تریپل با ما در ارتباط باشید.

خرید سوپر فسفات تریپل

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول کشور تولید کننده: ایران

بسته بندی: کیسه

cas no: 65996-95-4

آنالیز محصول در تصویر زیر آنالیز محصول مورد نظر آورده شده است.

 

 

آنالیز سوپر فسفات تریپل
آنالیز سوپر فسفات تریپل

 

 

فروش کود سوپر فسفات تریپل 

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

کود TSP چیست؟

این کود یکی از اولین کودهای با آنالیز بالا بود، که در قرن بیستم به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت این ترکیب همچنین منابع بسیار خوب فسفر و  مقدار کمی کلسیم برای گیاهان می باشد.حلالیت بالای این کود باعث شده که ریشه گیاهان راحتر از فسفر آن استفاده کنند. 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی Ca (H2PO4)2. H2O
فسفات (45 درصد P2O5)
کلسیم 15 درصد
PH محلول 1 تا 3
حلالیت در آب بیش از 90 درصد
شکل ظاهری جامد، پودری و گرانول

این ماده یکی از کود های فسفاته می باشد که به دلیل دارا بودن حدود 46 درصد دی فسفر پنتواکسید جز کود هایی با مقادیر بالای P دسته بندی می شود.  معمولا این ترکیب برای انواع خاک با دامنه ی پی اچ اسیدی و قلیایی ملایم مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان کود پاییزه شناخته می شود.

این ماده می تواند به تسریع در رشد و نمو ریشه ی گیاهان کمک کند ، مقاومت گیاهان در برابر انجماد را افزایش دهد ، به جذب کامل رطوبت خاک کمک کند و خسارات ناشی از کمبود عناصر را به حداقل برساند. علاوه بر این در صورت مخلوط نمودن این ماده با کود های نیتروژنه می توان جذب سایر عناصر مغذی گیاه را تا حدودی بهبود بخشید.

اما چرا این ماده؟

این ترکیب از آنجایی که فسفر بالایی دارد و حدود 90 درصد از فسفر موجود در ساختار آن محلول می باشد به راحتی در دسترس گیاه قرار می گیرد. برخلاف سایر کود هایی با میزان فسفر بالا مانند دی آمونیوم فسفات، این ترکیب هیچگونه نیتروژنی در ساختار خود ندارد و برای گیاهانی که از کمبود فسفر در مقادیر بالا رنج می برند تجویز می گردد.

(با این حال سدیم فسفات ها به دلیل داشتن N و P2O5 توانسته اند در سال های اخیر از میزان محبوبیت سوپر فسفات ها بکاهند)

علاوه بر این TSP حاوی 15 درصد کلسیم (Ca) است و می تواند کمبود این عنصر را نیز در خاک برطرف نماید . به دلیل عدم وجود نیتروژن ماده ی فوق می تواند برای گیاهانی که به نیتروژن اضافی نیاز چندانی ندارند (مانند یونجه و لوبیا) مفید واقع شود.

در صورت عدم وجود فسفر کافی در گیاهان علائم زیر در آن قابل مشاهده خواهد بود:

 • ریشه ی ضعیف و عدم گسترش رشد ریشه ی گیاهان
 • ظاهر شدن لکه های آبی-سبز بر لبه ی برگ ها و یا تغییر رنگ برگ های سبز و ظاهر شدن سایه های برنز و یا بنفش بر روی آن
 • عدم مقاومت در برابر سرما
 • تاخیر در رشد و رسیدن میوه ها

روش تولید

محصول فوق طی دو مرحله تولید می گردد:

در مرحله اول از تاثیر اسید سولفوریک بر آپاتیت (خاک فسفات)، اسید فسفریک به درست می آید (مقدار زیادی اسید سولفوریک اضافه می کنند تا ترکیب به صورت سیال در آید)، در مرحله دوم اسید فسفریک را از گچ جدا کرده و مجددا آن را روی خاک فسفات تازه می ریزند، منتها در این فعل انفعالات بر خلاف فرایندساخت کود سوپر فسفات ساده گچ تولید نمی شود. بدین ترتیب مونو کلسیم فسفات حاصل می گردد.

هزینه ساخت نوع تریپل به مراتب بیش از نوع معمولی آن است. اما بالا بودن عیار فسفر هرینه بیشتر تولید را توجیه می کند.

 

سوپر فسفاته تریپل

ویژگی های کود سوپر فسفات تریپل

 • این کود سیاه به عنوان یک محصولی برای رشد محصولات زراعی و همچنین برای گیاهان چند ساله قابل استفاده می باشد.
 • این محصول قابل ترکیب با سایر کودهای جامد و قابل استفاده بصورت پخش سطحی و ردیفی (نواری) برای محصولات زراعی می باشد.
 • بیش از 90 درصد کل P در TSP محلول در آب است ، بنابراین برای جذب گیاه به سرعت در دسترس است.
 • این کود همچنین حاوی 15 درصد کلسیم (Ca) است، که یک ماده مغذی دیگر را برای گیاه فراهم می کند.
 • در صورت وجود رطوبت کافی در خاک، گرانول ها حل شده و محلول غلیظ خاک اسیدی می شود. این ویژگی از کود مناسب برای خاک های آهکی می باشد.
 • مقاومت گیاهان را در برابر سرما و خشکسالی افزایش می دهد.

کاربرد فسفر در گیاه

 فسفات یکی از اجزای خاک است که برای کمک به رشد ریشه انواع گیاهان بسیار مهم است، به طوری که ریشه ها ضخیم تر، قوی تر و سالم تر می شوند. بنابراین فسفات تنه گیاهان را تقویت کرده و مقاومت آن را در برابر بیماری ها و آفات افزایش می دهد، همچنین خطرات موجود در مسیر رشد گل و بلوغ بذر را کاهش می دهد و در نتیجه زمان برداشت را تسریع می کند.

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، کمبود فسفر ممکن است باعث رشد نادرست گیاه، رنگ سبز تیره روی برگها پیر، تعداد نهال های کمتر، طولانی شدن دوره بلوغ شود (در شرایط کمبود شدید گیاه غالباً میوه نخواهد داشت).

 

کمبود فسفر در درختان

زمان، میزان و نحوه مصرف

جهت کاهش هدررفت کودهای فسفاتی بخصوص کود سوپر فسفات تریپل و ساده باید این کودها در زمان مناسب و در طی فصل خاصی استفاده شده تا از تثبیت و هدر رفت آنها جلوگیری شود.

بهترین زمان برای استفاده فوق العاده از سوپر فسفات ها قبل از کاشت است. فسفر برای رشد ریشه و رشد زودرس گیاه بسیار مهم است. بنابراین استفاده از این کودها باید قبل از کاشت انجام گیرد چراکه فرایند تثبیت فسفات را از دسترس گیاه خارج میکند.

در صورتی که آزمایش خاک حاکی از کمبود فسفر باشد استفاده به روش ردیفی (جایگداری کود در نزدیکی بذر) کارایی بالاتری دارد. برای محصولات چند ساله، در اوایل بهار هنگامی که رشد گیاه شدید است و گیاه نیاز بالای به عناصر غذایی دارد بهترین زمان استفاده می باشد.

توصیه کودی عمومی برای محصولات زراعی و باغی

برای توصیه صحیح کودی  (تعیین نوع، مقدار، زمان و نحوه مصرف کودها) در گیاهان زراعی استفاده از آزمون خاک و در محصولات باغی علاوه بر آزمون خاک و آب آبیاری تجزیه برگ و گاهی میوه مناسب ترین روش می باشد.

میزان استفاده از کودهای فسفاته براساس نتیجه آنالیز خاک و گیاه می باشد. به گونه ای که اگر مقدار فسفر قابل دسترس اندازه گیری شده به روش اولسن در خاک  کمتر از 5 پی پی ام باشد به طور عمومی برای محصولات زراعی مقدار 150 کیلوگرم در هکتار کود سوپر فسفات تریپل، بین 5 تا 10 پی پی ام باشد مقدار 100 کیلوگرم در هکتار، 10 تا 15 پی پی ام مقدار 50 کیلو گرم و اگر بالاتر 15 پی پی ام باشد نیازی به استفاده نمی باشد.

جهت  تهیه انواع کودهای شیمیایی می توان با واحد فروش ما در ارتباط باشید.

منابع:

https://homeguides.sfgate.com/apply-super…-garden-86815.html

http://www.ipni.net/publication/nss.nsf/0/35039C5F78D8740C852579AF0076567A/$FILE/NSS-14%20Triple%20….pdf

https://www3.epa.gov/ttn/chief/ap42/ch08/final/c08s05-2.pdf

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

3.5/5 (2 Reviews)

14 نظر برای «کود سوپر فسفات تریپل | خرید و فروش کود سوپر فسفات تریپل»

 • عباس شاهوار کندری می‌گوید:

  سلام. آیا تک فروشي هم دادید تریپل
  واسه خراسان رضوي

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در بخش تماس با ما، سایت تماس بگیرید.

 • یونس می‌گوید:

  اگر ۱۰ سال از تولید کود بگذرد
  به درد میخورد یا نه آخه من ۱۰ بسته تاریخ گذشته دارم

  • مبتکران می‌گوید:

   معمولا محصولات منقضی شده کارایی اولیه خود را ندارند و کودها نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ اما با این حال برخی از کود ها اگر در جای خشک، خنک و به دور از رطوبت و آسیب به بسته بندی نگهداری شوند، می توان آنها را حتی تا 20 سال هم نگهداری و مصرف کرد. با توجه به نوع کود و مصرف آن برای محصولات مختلف می توان به این سوال پاسخ دقیق تری داد. برای مثال کودهایی که برای سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد، در صورت گذر از تاریخ انقضا، باکتری های مفید خود را از دست می دهند و استفاده از آنها توصیه نمی شود.

 • perya می‌گوید:

  سلام،،برای باغ سیب کە بیشتر مقدار خاکش ترکیبی از آهک است زمان و نحوەی استفادە از کود شیمیای سوپر فسفات تریپل چجوری هستش؟ اگە دو سه سال از تاریخ انقضاشم گذشته باشه مورده استفاده هستش؟؟

  • مبتکران می‌گوید:

   معمولا کود دهی در فصل بهار انجام می شود. خاک حتما باید مرطوب باشد و کود با خاک ترکیب شود و به پای درخت اضافه شود.
   به صورت سنتی از کودهای تاریخ گذشته نیز استفاده می شود اما در صورت امکان بهتر است از کودهای تازه استفاده کنید.

 • عمر توماج می‌گوید:

  سلام کود سوپر فسفات تریپل را برای صادرات می خواهم . ایاامکان ارسال انالیز و قیمت محصول را به ایمیل ذیل را دارید

 • سید عبدالحمید موسوی می‌گوید:

  میزان مصرف کود سوپرفسفات تریپل در درختان سیب مثمر وبهترین زمان مصرف آنرا لطفاً اعلام فرمایید

  • مبتکران می‌گوید:

   شما برای توصیه کودی دقیق نیاز به آنالیز خاک باغ سیبتون دارید.

 • ارش می‌گوید:

  ایا از کود سوپر فسفات تریپل برای درختان سیاه ریشه ومرکبات وانواع سبزیجات وصیفی جات میتوان استفاده کرد وعموما مزایای اش چیست

  متشکر از راهنمایی تان …

 • بهنام می‌گوید:

  باسلام
  جهت خرید کود سوپرفسفات تریپل قیمت و شرایط را میخواستم اگه ممکن باشد

  • مبتکران می‌گوید:

   با سلام. برای این مظور لطفا با دفاتر فروش ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *