اسید سولفوریک
اسید سولفوریک (Sulfuric acid چیست)Reviewed by 02177641136 on Dec 30Rating: 5.0

اسید سولفوریک (Sulfuric acid) در شرایط اتاق مایعی با ویسکوزیته بالا و بی رنگ است. جوهر گوگرد نیز از جمله نام هایی هست که به این ماده اطلاق می شود اما امروزه زیاد مورد استفاده عموم نیست. برای فروش و یا خرید اسید سولفوریک و اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش اسید سولفوریک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اسید سولفوریک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

    تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: 

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 

قیمت اسید سولفوریک:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید

 09198991006

 09198991007
 09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 اسید سولفوریک چیست؟

حل شدن این ماده در آب گرما زاست و باعث خوردگی فلزات و کاغذ می گردد.

در صورت تماس با اغلب مواد معدنی باعث خوردگی می گردد اما بعید است که باعث آتش سوزی گردد.

قرار گرفتن در معرض غلظت کم آن به مدت طولانی و یا قرار گرفتن در معرض غلظت بالای آن به مدت کم، می تواند از طریق استنشاق اثرات نامطلوبی بر سلامتی انسان بگذارد. در تولید کود و سایر محصولات شیمیایی، در پالایش نفت، در تولید فولاد و آهن و بسیاری دیگر از فرآیندهای شیمیایی از H2SO4 استفاده می شود.

کسانی که این ماده را خورده اند، قبل از پدیدار شدن علائم خوردگی، مزه شیرین در زبان خود حس کرده اند.

ویژگی ها

خواص آن به صورت زیر است:

فرمول شیمیاییH2SO4
جرم مولکولی98.08 g/mol
شکل ظاهریشفاف، مایع و بی رنگ
دانسیته1.84 g/cm³

ساختار مولکولی این محصول را در شکل زیر می توانید مشاهده کنید

ساختار مولکولی اسید سولفوریک

حلالیت

این ترکیب شیمیایی با آب و الکل قابل امتزاج است و در هنگام تماس گرمای زیادی تولید میشود، علاوه بر این باعث کاهش حجم محلول نیز می گردد. سرب و فولاد میانی در برابر غلظت بالای این ماده دچار خوردگی نمی شوند، اما اکثر فلزات در فرم رقیق شده این ماده دچار خوردگی می گردند.

غلظت های مختلف

اسید سولفوریک مایعی بی رنگ و محلول در آب می باشد. در نتیجه با توجه به کاربرد مورد نظر این ماده را می توان با آب رقیق کرد و در غلظت های گوناگونی تهیه نمود. این ماده به صورت غلیظ به شدت خورنده است و می تواند موجب آسیب به بافت ها و خوردگی فلزات شود. تماس این ماده با پوست موجب سوختگی های خفیف تا شدید ( وابسته به غلظت مورد استفاده) می گردد. فلوئورو سولفوریک اسید پیش از کشف سوپر اسید ها قوی ترین اسید شناخته شده بود. اما امروزه و با کشف این مواد مشخص گشته است که سوپر اکسید ی مانند کربن صدها برابر قوی تر از (HFSO3) می باشد ( قوی بودن در این مقایسه به قابلیت خوردگی مواد ارتباطی ندارد).

اسید سولفوریک و غلظت های مختلف آن

کربن سوپراسید یک دهنده ی قوی پروتون به حساب می آید و می تواند واکنش های شیمیایی قوی تری نسبت به سایر acid ها ایجاد کند اما دلیلی بر قابلیت خوردگی آن ندارد. اگر شما دنبال ماده ای با قابلیت خوردگی بالایی می گردید بهترین گزینه هیدروفلوئوریک اسید است. HF  با خوردگی بالایی که دارد می تواند شیشه را نیز حل نماید

 

واکنش آهن با اسید سولفوریک

واکنش های این ماده با آهن بر اساس غلظت متفاوتند،

اگر رقیق باشد:

Fe+H2SO4⟶FeSO4+H2

اگر غلیظ باشد:

3Fe+8H2SO4⟶FeSO4+Fe2(SO4)3+4SO2+8H2O

 

واکنش آهن با سولفوریک اسید

 

رقیق سازی 

برای رقیق کردن محلول غلیط  Sulfuric acid با آب مقطر باید به نکات زیر توجه داشت:

 • استفاده از این ماده باید کاملا در شرایط کنترل شده و بر اساس دستورالعمل های ایمنی استاندارد باشد.
 • ابتدا با توجه به غلظت اولیه اسید موجود و غلظت مورد نظر، میزان دقیق اسید مصرفی و آب مقطر محاسبه گردد.
 • acid را باید به آرامی به آب اضافه کرد و همزمان محلول را نیز باید به صورت پیوسته همزد تا از تجمع اسید در ته ظرف و ایجاد گرادیان دمایی جلوگیری شود.

 

 کاربرد 

به طور کلی مصارف این ماده را به صورت زیر می توان دسته بندی نمود

 • کود
 • باتری
 • دارو ها
 • رنگ
 • کاغذ
 • پلاستیک
 • آماده سازی فلزات
 • شوینده ها

و…

بیشترین مصرف این محصول برای تولید اسید فسفریک است که به نوبه خود برای تهیه کودهای فسفاته شامل کلسیم دی هیدروژن سولفات و آمونیوم فسفات، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تهیه سولفات آمونیوم نیز از آن استفاده می کنند.

 

کاربردهای اسید سولفوریک

 

در فرآیندهای مربوط به فلزات از این ماده به صورت گسترده ای استفاده می شود، به عنوان مثال در تولید مس و روی و همچنین در پاک سازی سطح ورقه های فولاد از سولفوریک اسید استفاده می کنند. از بین کاربردهای وسیع این ماده در صنعت می توان به استفاده در تولید اسید هیدروفلوئوریک و فنل که اشاره کرد که خود این مواد نیز در تولید بسیاری از مواد دیگر نقش دارند.

در بین سال های 2011-2012 حدود 231 میلیون تن از این ماده در جهان تولید شده که بزرگترین آن کشور چین بوده است. تولید این ماده هر سال افزایش یافته به طوری که شاهد رشد تقاضای جهانی این ماده با نرخ 2.5 % تا سال 2022 خواهیم بود. در حال حاضر بزرگترین بازار دنیا برای این اسید چین و سپس آمریکا هستند.

 برای تولید مواد شوینده و رنگ ها از این اسید به عنوان عامل خشک کننده استفاده می کنند.

باتری ها

اسید سولفوریک جز اصلی در انواع مختلف باتری است. اسید باتری حاوی 35 درصد  H2SO4 می باشد. از انواع این باتری ها می توان به باتری های با قدرت زیاد مانند باتری های موجود در تجهیزات تصویر برداری بیمارستانی ، باتری های ماشین ، باتری های تجهیزات کشاورزی و… اشاره نمود. باتری هایی از این قبیل معمولا بر پایه ی واکنش های شیمیایی بین سرب و H2SO4 می باشد. الکترون های تولید شده از این واکنش شیمیایی ، ولتاژ مورد نیاز باتری را فراهم می کنند. در این باتری ها الکترود مثبت از دی اکسید سرب ساخته می شود و الکترود منفی از سرب خالص تشکیل شده است. sulfuric acid  نیز به صورت رقیق به عنوان الکترولیت عمل می نماید

اسید سولفوریک و کاربرد آن ها در باتری ها

هنگام دشارژ غلظت الکترولیت با حذف یون های سولفات و تولید آب کاهش می یابد. این اثر را با اندازه گیری وزن مخصوص با کمک هیدرومتر مورد بررسی قرار می دهند. وزن مخصوص برای خودرو هایی که دارای باتری ساکن می باشند معمولا 1.275–1.285;و  1.200–1.215 می باشد

PbO2+2H2SO4+Pb⇌ChargeDischargePbSO4+2H2O

کاربرد در کشاورزی

در کشاورزی از این ماده برای خنثی کردن یون های بی کربنات و همچنین تنظیم pH خاک، استفاده می کنند. قیمت مناسب و کارایی عالی از عوامل محبوبیت این ماده در بین کشاورزان است.

باز کردن لوله های فاضلاب

یکی از کاربرد های خانگی این ماده که موجب شده است این ترکیب در اغلب مغازه های لوله کشی نیز موجود باشد کاربرد آن در باز کردن لوله های فاضلاب است. این لوله باز کن ها در انواع جامد و مایع موجود می باشند، نوع جامد آن به صورت پودری برای فعال نمودن نیاز به آب سرد دارد

برای استفاده از این مواد لازم است تا مقدار مناسب درون لوله بریزید و سپس آب سرد را باز کنید تا مواد شیمیایی موجود در محصول فعال شوند. اگر مقداری از این ماده بر روی پوستتان ریخت هرگز آن را با آب سرد شست و شو ندهید در عوض پوست خود را با صابون بشویید و با آب گرم آبکشی نمایید

اسید شویی

این ماده می تواند در حذف ناخالصی های سطح فولاد اثر بخش باشد. HCl نیز قابلیت اسیدشویی دارد اما به دلیل قیمت پایین تر این محصول استفاده از ان در بعضی کاربری ها بر HCl برتری دارد

نساجی

پارچه های ریون از الیاف سلولزی دریافتی از چوب به دست می آیند.

این الیاف در محلول تترا آمین مس حل می شوند تا یک مایع غلیظ آبی تشکیل شود.

سپس به H2SO4 تزریق می گردند تا الیاف ریون ساخته شود. ریون الیافی نیمه مصنوعی به حساب می آید و می تواند در پارچه های ابریشمی موجب درخشندگی آن شود.

اسید سولفوریک و کاربرد آن در نساجی

ابریشم به دلیل رنگ پذیری عالی، نرمی و زیبایی از مرغوبترین پارچه های موجود به حساب می آید. با این حال ریون موجب حفظ حرارت بدن نمی شود و استفاده از این الیاف در کشور های گرم و مرطوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد

پالایش نفت

در صنعت پالایش نفت معمولا از یک اسید به عنوان کاتالیست استفاده می گردد. H2SO4  یکی از این کاتالیست های مهم است. این ماده در واحد SAAU و یا واحد آلکیلاسون سولفوریک اسید مورد استفاده قرار می گیرد

 

msds MSDS 

msds

تماس با چشم: درد، سوختن و آسیب شدید که موجب کورشدن دائمی می گردد.

تماس با پوست: باعث سوختگی و تورم شدید می شود، می تواند سوختگی درجه سوم در پوست بوجود آورد.

استنشاق: التهاب سیستم تنفسی، در غلظت های بالا باعث آسیب های جدی و حتی مرگ می شود.

بلعیدن: موجب التهاب و سوختگی شدید در دهان گلو و سیستم گوراشی می گردد.

اقدامات اولیه

پوست و چشم: محل را را با آب روان حداقل به مدت 20 دقیقه باید شستشو داد، تا تمام نشدن این دوره نباید مصدوم را تکان داد. چشم آلوده را باید با آب روان حداقل به مدت 20 دقیقه شستشو داد، در این مدت چشم فرد باید باز نگه داشته شود، سریعا باید مراقبت های پزشکی را خبر کنید، تا تمام نشدن این دوره نباید مصدوم را تکان داد.

استنشاق و بلع: مصدوم را به هوای تازه ببرید، فقط در صورت توقف تنفس به مصدوم تنفس مصنوعی بدهید، از تنفس دهان به دهان خودداری و از ماسک اکسیژن استفاده شود، سریعا باید مراقبت های پزشکی را خبر کنید. در صورت بلع، مصدوم را به هیج وجه مجبور به استفراغ نکنید، در صورت امکان نیم لیتر آب به مصدوم بدهید، در صورت استفراغ خود به خودی سر مصدوم را به جلو برده و پس از تمام شدن، دهان و سایر نقاط آلوده را با آب بشویید، سریعا به مراکز درمانی خبر دهید.

منابع

 

Retrieved December 30, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sulfuric_acid#section=Related-Compounds

Why iron reacts differently with concentrated and dilute? (n.d.). Retrieved December 30, 2018, from https://chemistry.stackexchange.com/questions/38822/why-iron-reacts-differently-with-concentrated-and-dilute-sulfuric-acid

(n.d.). Retrieved December 30, 2018, from https://www.patana.ac.th/parents/curriculum/chemistry/units/LR1702.html

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *