اسید سولفوریک
اسید سولفوریک | خرید فروش اسید سولفوریکReviewed by 02177641136 on Dec 30Rating: 5.0

فروش اسید سولفوریک و یا خرید اسید سولفوریک . جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش اسید سولفوریک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید اسید سولفوریک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

    تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده:

 خرید مواد شیمیایی بسته بندی: –

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 

قیمت اسید سولفوریک:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید

 09198991006

 09198991007
 09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

ترکیب شیمیایی H2SO4 به نام های جوهر گوگرد و دی هیدروژن سولفات نیز شناخته می شود. جرم مولی آن 98.072  g/mol و در شرایط محیطی (دمای اتاق و فشار اتمسفر) به صورت مایع روغنی بدون رنگ است.

یون سولفات یک آنیون چند اتمی با یک اتم گوگرد مرکزی و چهار اتم اکسیژن است که در ساختار تتراهدرال قرار گرفته اند. یون سولفات دارای دو بار منفی است و جفت مزدوج یون هیدروژن سولفات است، HSO4 خود نیز یون مزدوج سولفوریک اسید است. در شیمی معدنی سولفات به عنوان نمک اسید سولفوریک به حساب می آید.

حل شدن این ماده در آب گرمازاست و باعث خوردگی فلزات و کاغذ می گردد. در صورت تماس با اغلب مواد معدنی باعث خوردگی می گردد اما بعید است که باعث آتش سوزی گردد. قرار گرفتن در معرض غلظت کم آن به مدت طولانی و یا قرار گرفتن در معرض غلظت بالای آن به مدت کم، می تواند از طریق استنشاق اثرات نامطلوبی بر سلامتی انسان بگذارد.

در تولید کود و سایر محصولات شیمیایی، در پالایش نفت، در تولید فولاد و آهن و بسیاری دیگر از فرآیندهای شیمیایی از این ماده استفاده می شود.

کسانی که این ماده را خورده اند، قبل از پدیدار شدن علائم خوردگی، مزه شیرین در زبان خود حس کرده اند.

این ماده با آب و الکل قابل امتزاج است و در هنگام تماس گرمای زیادی تولید میشود، علاوه بر این باعث کاهش حجم محلول نیز می گردد. سرب و فولاد میانی در برابر غلظت بالای این ماده دچار خوردگی نمی شوند، اما اکثر فلزات در فرم رقیق شده این ماده نیز دچار خوردگی می گردند.

 

واکنش آهن با اسید سولفوریک

واکنش های این ماده با آهن بر اساس غلظت اسید متفاوتند،

اگر اسید رقیق باشد:

Fe+H2SO4⟶FeSO4+H2

اگر اسید غلیظ باشد:

3Fe+8H2SO4⟶FeSO4+Fe2(SO4)3+4SO2+8H2O

 

واکنش آهن با سولفوریک اسید

 

 تولید 

مرحله 1:

در ابتدا به گوگرد عنصری (مایع) نیاز است، که می توان آن را از سوخت های فسیلی مانند ذغال سنگ بدست آورد. در مرحله اول از فرآیند ابتدا گوگرد توسط اکسیژن موجود در هوا می سوزد و گاز گوگرد دی اکسید تولید می شود:

S(l)  +  O2(g) → SO2(g)

مرحله 2:

در این مرحله گوگرد دی اکسید به گوگرد تری اکسید تبدیل می شود:

2 SO2(g)  +  O2(g)  ↔  2 SO3(g)

برای افزایش سرعت، واکنش بر روی کاتالیست وانادیوم اکسید و در دمای 450 درجه سانتیگراد انجام می گیرد.

مرحله 3:

در مرحله پایانی گوگرد تری اکسید به سولفوریک اسید تبدیل می شود. در این مرحله گاز گوگرد تری اکسید توسط محلول غلیظ 98% سولفوریک اسید در آب جذب شده و با آب موجود در این محلول واکنش داده و محصول مورد نظر تولید می شود.

SO3(g)  +  H2O(l) → H2SO4(l)

دلیل اینکه گوگرد تری اکسید و آب خالص به صورت مستقیم استفاده نمیشوند، به شدت گرما زا بودن واکنش بین این دوماده است که باعث می شود غباری از این محصول تولید شده (به سختی قابل تراکم است) و به محیط وارد شود.

 

رقیق سازی سولفوریک اسید

برای رقیق کردن محلول غلیط این ماده با آب مقطر باید به نکات زیر توجه داشت:

  • استفاده از این ماده باید کاملا در شرایط کنترل شده و بر اساس دستورالعمل های ایمنی استاندارد باشد
  • ابتدا با توجه به غلظت اولیه اسید موجود و غلظت مورد نظر، میزان دقیق اسید مصرفی و آب مقطر محاسبه گردد
  • اسید را باید به آرامی به آب اضافه کرد و همزمان محلول را نیز باید به صورت پیوسته همزد تا از تجمع اسید در ته ظرف و ایجاد گرادیان دمایی جلوگیری شود

 

کاربرد 

به طور کل بیشترین مصرف این محصول برای تولید اسید فسفریک است که به نوبه خود برای تهیه کودهای فسفاته شامل کلسیم دی هیدروژن سولفات و آمونیوم فسفات، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تهیه سولفات آمونیوم نیز از آن استفاده می کنند.

 

کاربردهای اسید سولفوریک

 

در فرآیندهای مربوط به فلزات از این اسید به صورت گسترده ای استفاده می شود، به عنوان مثال در تولید مس و روی و همچنین در پاک سازی سطح ورقه های فولاد از سولفوریک اسید استفاده می کنند. از بین کاربردهای وسیع این ماده در صنعت می توان به استفاده در تولید اسید هیدروفلوئوریک و فنل که اشاره کرد که خود این مواد نیز در تولید بسیاری از مواد دیگر نقش دارند.

در بین سال های 2011-2012 حدود 231 میلیون تن از این ماده در جهان تولید شده که بزرگترین آن کشور چین بوده است. تولید این ماده هر سال افزایش یافته به طوری که شاهد رشد تقاضای جهانی این ماده با نرخ 2.5 % تا سال 2022 خواهیم بود. در حال حاضر بزرگترین بازار دنیا برای این اسید چین و سپس آمریکا هستند. برای تولید مواد شوینده و رنگ ها از این اسید به عنوان عامل خشک کننده استفاده می کنند.

 

کاربرد در کشاورزی

در کشاورزی از این ماده برای خنثی کردن یون های بی کربنات و همچنین تنظیم pH خاک، استفاده میکنند. قیمت مناسب و کارایی عالی از عوامل محبوبیت این ماده در بین کشاورزان است.

 

MSDS 

MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی ماده، برای هر ماده­ ای حاوی اطلاعات پایه­ ای در مورد آن ماده از قبیل نام ماده وتولید کننده آن، ترکیب شیمیایی، خواص فیزیکی و شیمیایی، اثرات آن بر انسان و غیره است.

 

خطرات اسید سولفوریک

تماس با چشم: درد، سوختن و آسیب شدید که موجب کورشدن دائمی می گردد.

تماس با پوست: باعث سوختگی و تورم شدید می شود، می تواند سوختگی درجه سوم در پوست بوجود آورد.

استنشاق: التهاب سیستم تنفسی، در غلظت های بالا باعث آسیب های جدی و حتی مرگ می شود.

بلعیدن: موجب التهاب و سوختگی شدید در دهان گلو و سیستم گوراشی می گردد.

 

اقدامات اولیه

پوست: محل را را با آب روان حداقل به مدت 20 دقیقه باید شستشو داد، تا تمام نشدن این دوره نباید مصدوم را تکان داد.

چشم: چشم آلوده را باید با آب روان حداقل به مدت 20 دقیقه شستشو داد، در این مدت چشم فرد باید باز نگه داشته شود، سریعا باید مراقبت های پزشکی را خبر کنید، تا تمام نشدن این دوره نباید مصدوم را تکان داد.

استنشاق: مصدوم را به هوای تازه ببرید، فقط در صورت توقف تنفس به مصدوم تنفس مصنوعی بدهید، از تنفس دهان به دهان خودداری و از ماسک اکسیژن استفاده شود، سریعا باید مراقبت های پزشکی را خبر کنید.

بلعیدن: مصدوم را به هیج وجه مجبور به استفراغ نکنید، در صورت امکان نیم لیتر آب به مصدوم بدهید، در صورت استفراغ خود به خودی سر مصدوم را به جلو برده و پس از تمام شدن، دهان و سایر نقاط آلوده را با آب بشویید، سریعا به مراکز درمانی خبر دهید.

 

 

 

منابع

 

Retrieved December 30, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sulfuric_acid#section=Related-Compounds

Why iron reacts differently with concentrated and dilute? (n.d.). Retrieved December 30, 2018, from https://chemistry.stackexchange.com/questions/38822/why-iron-reacts-differently-with-concentrated-and-dilute-sulfuric-acid

(n.d.). Retrieved December 30, 2018, from https://www.patana.ac.th/parents/curriculum/chemistry/units/LR1702.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *