خرید مونو پتاسیم فسفات

خرید کود مونو پتاسیم فسفات (monopotassium phosphate) : این ماده در دما و شرایط محیطی ( فشار 1 اتمسفر و دمای 25 درجه سانتیگراد) به صورت جامد، پودری و پایدار است، در آب بسیار محلول است اما در اتانول حلالیت کمی دارد. به صورت خوراکی نیز موجود است و در کشاورزی نیز کاربرد های فراوانی دارد. برای خرید و اطلاع از قیمت خرید و فروش کود مونو پتاسیم فسفات و همچنین جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید مونو پتاسیم فسفات :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش مونو پتاسیم فسفات :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

.

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص: 99% و محلول در آب

قیمت کود مونو پتاسیم فسفات چینی:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
      09198991006
                 09198991007
                 09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

معرفی 

 این ترکیب شیمیایی دو عنصر مهم یعنی P (فسفر) و K (پتاسیم) را در ساختار خود دارد و همین امر باعث می شود تا از آن به عنوان کود در کشاورزی استفاده کنند. بهبود طعم میوه از جمله کارایی های این ماده است.

خواص این ماده به صورت زیر می باشد

فرمول شیمیاییKH2PO4
جرم مولی136.084 g/mol
نام های دیگرپتاسیم دی هیدروژن فسفات، اسید پتاسیم فسفات، به اختصار MKP
نقطه ذوب253 °C
شکل ظاهری – رنگ – بوکریستالی –سفید یا بی رنگ – بدون بو
حلالیتبسیار محلول در آب و نامحلول در اتانول

تولید 

به صورت کلی اکثر مواد فسفاته از اسید فسفریک تولید می شوند. خود این اسید از سنگ فسفات تولید می شود. برای این کار دوغاب سنگ فسفات به داخل راکتور ریخته شده و سپس در طی عمل لیچینگ (استخراج از جامدات) اسید فسفریک تولید می گردد. برای تولید MKP پتاسیم هیدروکسید را در یک راکتور با اسید فسفریک واکنش داده و پس از خالص سازی و خنک کردن، محصول نهایی را برای گرانوله کردن آماده می کنند.

KOH + H3PO4 → KH2PO4 + H2O

کاربرد ها:

این ماده در صنعت کشاورزی به عنوان کود شیمیایی استفاده می شود. همچنین از این محصول برای تنظیم سطح pH و نیز به عنوان مکمل غذایی و به عنوان قارچ کش استفاده می شد. از این ماده در تولید نوشابه انرژی زا ، صنایع نساجی استفاده می شود. 

 کاربرد در کشاورزی

برای رشد و نمو در گیاهان عناصر زیادی لازم هستند اما در میان آنها 3 عنصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. MKP به دلیل دارا بودن پتاسیم و فسفر و  حلالیت بسیار خوبی که در آب دارد، به صورت گسترده به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین بدلیل وجود این عناصر ضروری مورد نیاز گیاهان به عنوان یکی از کودهای ترکیبی نقش زیادی در کشاورزی زراعی و باغی دارد. در این کود عناصر به شکل قابل استفاده گیاه می­باشد بنابراین درصورت نیاز گیاهان و استفاده از این کود عناصر به سرعت در دسترس گیاه قرار می ­گیرند. از ویژگی های کود مونو پتاسیم فسفات که برای کشاورزان جهت استفاده بسیار مهم می­باشد و باعث کاهش هزینه ها می­ شود عبارتند از :

 • شاخص شوری پایین
 • بی خطر بودن زمان محلول پاشی برای افراد
 • قابل استفاده بودن همراه با سایر کودها (بجز کودهای حاوی کلسیم و منیزیم به دلیل رقابتی که بین کلسیم و منیزیم با پتاسیم بر اثر جذب توسط گیاه ) و سموم 
 • قابل استفاده به روشهای مختلف مصرف خاکی ،کودآبیاری و محلول پاشی  

یکی دیگر از برتری های این کود نداشتن عناصر خطرناک همانند کلر، سدیم و فلزات سنگین است. از این کود برای بهبود رشد در میوه ها، گیاهان، پنبه ، تنباکو، چای و … استفاده می شود. بر اساس تحقیقات مشخص شده است که این ماده هنگام استفاده بر روی برگ گیاهان از رشد قارچ جلوگیری کرده و در صورت استفاده با مواد ضد آفت قدرت تاثیر گذاری آنها را افزایش می دهد.

مشخصات فنی محصول:

مشخصات محصول یکی از موراد مهمی است که باید در هنگام خرید آن را مورد توجه قرار داد ، این مشخصات برای گریدهای مختلف خوراکی ، کود ، دارویی و تکنیکال باهم متفاوت هستند. در جدول زیر مشخصات گرید کود را می توان مشاهده کرد : 

شاخصمقدار
میزان KH2PO4حداقل 99%
P2O5 در دسترسحداقل 52%
pH4.4-4.6
K2O34%
رطوبتحداکثر 0.2%
مواد نامحلول در آبحداکثر 0.2%
کلرایدهاحداکثر 0.1%

نحوه مصرف

به دلیل حلالیت بالایی که این ماده در آب دارد، روش های مختلفی برای استفاده از آن به عنوان کود وجود دارد. پاشش بر روی سطح خاک، کندن زمین و قرار دادن کود در آن و حل کود در آب و پاشیدن آن از جمله روش هایی هستند که برای استفاده از این ماده می توان به کار برد. این کود را می توان در ترکیب با سایر کودها برای تامین مورد نیاز در چرخه رشد گیاه استفاده کرد. بر خلاف فسفریک اسید این ماده قدرت اسیدی بسیار کمی دارد و بر روی پمپ و سایر تجهیزات ایجاد خوردگی نمیکند. بهترین زمان برای جذب عناصر پتاسیم و فسفر در گیاه مراحل اولیه رشد است و این در حالی است که در این زمان گیاه مقدار نیتروژن زیادی لازم ندارد، از این رو در این مقطع استفاده از MKP بسیار مفید است.

نحوه مصرف کود مونو پتاسیم فسفات

این ترکیب با فراهم نمودن pH ای در حدود 4.5 می تواند عناصر کمیاب و مهم برای گیاهان را بیشتر در دسترس شان قرار دهد و موجب رشد بهتر آن ها شود. از استفاده ی این محصول با ترکیبات کلسیم دار خود داری نمایید. این ماده می تواند کمبود نیتروژن و فسفر را که در اغلب گیاهان و درختان میوه دار دیده می شود به دلیل متعادی سازی pH کنترل نماید

زمان مصرف

از آنجا زمان نیاز گیاهان زراعی به فسفر (جهت ریشه دهی ) و پتاسیم (جهت فعال سازی آنزیم ها و انتقال ترکیبات در گیاه) و اینکه فسفر در خاک یک عنصری با تحرک پایین می­باشد از این کود بیشتر در زمان قبل از کشت استفاده می­شود. ضمنن در صورت مشاهده علائم کمبود این عناصر در گیاه و یا انجام آنالیزهای لازم در صورت نیاز می­توان در طی فصل رشد از این کود استفاده نمود. همچنین این کود مونو پتاسیم فسفات با شاخص شوری پایینی که دارد مناسب استفاده به صورت محلول پاشی با غلظت های مختلف می ­باشد

صنایع غذایی

گرید خوراکی این محصول معمولا قیمت خرید بالاتری نسبت به گریدهای دیگر دارد و در تولید موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد: 

 • گوشت فراوری شده
 • سوسیس
 • همبرگر
 • سبزیجات کنسرو شده و خشک شده
 • شکلات
 • پودینگ
 • آبمیوه ها
 • محصولات لبنی
 • سوپ
 • توفو

و…

کاربرد پزشکی

 یون های +K و PO4-3 هر کدام در بخش هایی از بدن نقش هایی را بر عهده دارند. پتاسیم یون اصلی داخل سلولی است و در تنطیم میزان pH در داخل سلول نقش اصلی را ایفا می کند، در بسیاری از واکنش های آنزیمی نقش فعال کننده را دارد و در سنتز بافت ها و متابولیسم کربوهیدرات ها نقش ایفا می کند. فسفات نیز در تعادلات اسیدی نقش خنثی کننده را دارد و در دفع یون های هیدروژن از کلیه نقش اساسی ایفا می کند. هنگامی که مقدار یون های پتاسیم و خصوصا فسفات در بدن کم باشند برای جبران آن از پتاسیم دی هیدروژن فسفات استفاده می شود.

کاربرد پزشکی مونو پتاسیم فسفات

منابع

Potassium dihydrogen phosphate. (n.d.). Retrieved March 18, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Potassium_dihydrogen_phosphate#section=Top

Monopotassium phosphate. (n.d.). Retrieved March 18, 2019, from https://www.drugbank.ca/drugs/DB09413

Wanichanukul, S. (1990). Effect of spraying monopotassium phosphate fertilizer on flowering and nutritional contents in the shoot of two lychee cultivars.

لطفا جهت آگاهی از قیمت خرید با واحد فروش ما در ارتباط باشید. 

موسسه ی مبتکران شیمی

سایر محصولات فسفاته:

مونو کلسیم فسفات

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *