سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم چیست ؟ این محصول حاوی دو عنصر ضروری پتاسیم و گوگرد برای رشد گیاهان است که در شکل های مختلف پودری و گرانوله در صنایع مختلفی مانند کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرند. از این ترکیب به دلیل حلالیت بالای که دارد می توان در زمان قبل از کاشت محصولات زراعی و یا همراه با کود اوره به صورت سرک استفاده نمود. از این کود در کشت های غلات و سیب زمینی استفاده بیشتری می شود. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت کود سولفات پتاسیم با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خرید و فروش سولفات پتاسیم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

جهت اطلاع از چگونگی تهیه ی این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در موسسه مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

  

کشور تولید کننده: ایران

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 99/05%

قیمت کود سولفات پتاسیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

09198991006
09198991007
09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

خواص و ویژگی ها

 Potassium Sulfate با فرمول شیمیایی K2SO4، عموما شکل آن به صورت کریستال­های سفید (یا بی رنگ) ، گرانول سفید و پودر سفید است.

این ماده دارای مزه شور و تلخ است.

در 1689°C می­ جوشد ودر 1067°C ذوب می­شود. در آب به راحتی قابل حل است اما در اتانول قابل حل نیست.

PH آن نیز بین   5.5 تا 8.5 می­باشد.  

در صنایع شیمیایی، کشاورزی، دارویی و غذایی کاربرد فراوانی دارد.

در صنایع غذایی به عنوان عطر و طعم­ دهنده و همچنین به عنوان جایگزین نمک طعام (سدیم کلرید) از آن استفاده می­شود. در تولید مواد شیمیایی و افزودنی­های شیمیایی نیز نقش به سزایی دارد. این ماده در اندازه ­های متفاوتی تولید می شود: پتاسیم سولفاتگرانوله و پودری معمولترین شکل­های تولید این ماده هستند.

 

سولفات پتاسیم گرانوله

 

روش تولید 

تولید این ماده به شیوه­ های مختلفی انجام می شود، واکنش کلرید پتاسیم با سنگ معدن لانگنبیتت، واکنش کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک یا گوگرد­ دی­ اکسید، آب و اکسیژن و همچنین بازیافت از زباله های شکر از جمله روش های مورد استفاده برای تولید این ترکیب شیمیایی هستند.

کاربرد سولفات پتاسیم

این ترکیب شیمیایی شناخته شده کاربردهای زیادی در صنعت و خصوصا کشاورزی دارد. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت. 

کاربرد در صنعت

  • مواد شیمیایی کشاورزی (غیر آفت کش)
  • کاتالیست
  • مواد شیمیایی آزمایشگاهی

 

کاربرد در کشاورزی

صنعت کشاورزی بزرگترین مشتریاین محصول است به گونه ای که در سال 1985 در آمریکا %63 از پتاسیم سولفات تولیدی در این کشور، توسط کشاورزان خریداری شده است. در کشاورزی از آن به عنوان کود جهت بهبود رشد و کیفیت محصولات کشاورزی  استفاده می­شود. این کود به شکل­های گرانوله و پودری مورد استفاده قرار می­گیرد. در ایران نیز کود شیمیایی این محصول به صورت گرانوله مصرف زیادی در بین کشاورزان دارد.

کودهای شیمیایی علی رغم مشکلاتی که با برخی محصولات از جمله محصولات پایه – نیتروژنی دارند، نقش انکار ناپذیری در افزایش تولید و بهبود کیفیت مواد غذایی دارند و یکی از مواد معدنی تاثیرگذار در این زمینه کود سولفات پتاسیم است.  

 

سولفات پتاسیم گرانوله در کشاورزی

 

کارکرد پتاسیم در گیاه

K یکی از مواد کلیدی برای گیاهان است و اثرات مختلفی مانند:

  • کمک به ساخت پروتئین، نشاسته و قندها
  • افزایش فعالیت آنزیم ها
  • افزایش میزان فوتوسنتز
  • کنترل جریان آب عبوری از گیاه

بر گیاه دارد. در شکل زیر چرخه K مورد استفاده گیاه نشان داده شده است.

چرخه پتاسیم

 

اگرچه که کود سولفات پتاسیم شایع­ترین منبع K در بین کودها نیست، اما قادر به پاسخگویی به نیازهای گیاهان است. عامل تاثیر گذار دیگر گوگرد است که برای سنتز پروتئین و عملکرد آنزیم مورد نیاز است.

بر خلاف بسیاری از ترکیبات ساده که به عنوان کود مورد استفاده قرار می­گیرد،K2SO4 در فرم معدنی به صورت گسترده­ ای در دسترس نیست. در عوض، به شیوه سنتی، KCl که به صورت گسترده­ای به شکل معدنی موجود است در واکنش با اسید سولفوریک، پتاسیم سولفات و هیدروژن کلرید تولید می­کند. با این حال اخیرا امکان استخراج این ماده از سایر مواد معدنی مانند کینیت و شونیت بدست آمده است که عمدتا نمک­های منیزیم هستند، اما حاوی مقداری K2SO4 نیز هستند.

یکی از این منابع، دریاچه بزرگ نمک، واقع در یوتای آمریکاست.

K2SO4 در سایزهای مختلفی از ذرات در دسترس است.

تولید کنندگان به دنبال تولید ذراتی در اندازه های بسیار کوچک ( کوچک تر از 0.015 mm) هستند. این ذرات کوچک می توانند در آبیاری و یا اسپری کود بر روی برگ­ها مورد استفاده قرار گیرند. اندازه کوچک ذرات موجب سریعتر تجزیه شدن کود و رسیدن آن به گیاه می­شود. کشاورزان غالبا این کود را در مواردی استفاده می کنند که کلر اضافی موجود در کودهای KCl، نامطلوب باشد. متخصصین توصیه می­کنند که این ماده در دوزهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این عمل باعث جلوگیری از انباشت K مازاد در گیاه می­ شود، همچنین از آسیب­ های بالقوه نمک جلوگیری می­ کند.

روش و زمان درست استفاده کود

از این ماده به صورت عمده جهت بهبود در تولید محصولاتی مانند گندم، ذرت، پنبه، یونجه و بادام زمینی استفاده می شود. زمان جذب k در گیاهان مختلف متفاوت است. با این حال اکثر گیاهان K خود را در مراحل اولیه رشد جذب می­کنند، بنابراین بهترین زمان مصرف کود سولفات پتاسیم هنگام کاشت محصول و یا در مراحل اولیه رشد آن است.

آزمایشات بر روی ذرت نشان داده است که 70 تا 80 درصد پتاسیم در زمان پیشرفت به سوی بلوغ و گلدهی گیاه و 100 درصد پتاسیم در سه تا چهار هفته پس از گلدهی جذب می شود.

کودهای K معمولی به صورت کامل در آب قابل حل هستند و در بعضی موارد دارای شاخص نمک بالا هستند. در نتیجه هنگامی که به دانه و یا پیوند نزدیک می­شوند می­توانند به جوانه زنی گیاه صدمه بزنند. این صدمات بیشتر در خاک­های شنی، تحت شرایط آب و هوایی خشک ودر غلظت بالای کود رخ می­دهند، خصوصا اگر نیتروژن و K باشند. بهترین مکان برای قرارگیری کود، 1.5 اینچ زیر دانه و به فاصله 3 اینچ از کنار است.

از دیگر کاربردهای این ماده استفاده از آن در سلاح­های نظامی به عنوان کاهش دهنده نور فلش است.

زمان مصرف کود سولفات پتاسیم

 

اثرات بر روی انسان

اثرات جانبی : استنشاق گرد و غبار این ماده باعث سرفه یا عطسه می­شود. در صورت پدید آمدن هرکدام از عوارض ذکر شده فرد باید فورا به هوای آزاد رفته و در صورت ادامه دار بودن تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

مصرف خوراکی آن در مقادیر بالا موجب اختلال و تحریک در سیستم گوارشی می­گردد.

خوراندن آب به فرد مصدوم و انجام مراقبت های پزشکی توصیه شده است.

در تماس با پوست و چشم مشکلی برای سلامتی انسان به وجود نمی آورد، اما ورود گرد و غبار آن به داخل چشم باعث تحریکات مکانیکی در چشم می­شود. شستن پوست با آب و صابون و شستشوی چشم با آب جاری در هنگام تماس با این ماده توصیه شده است.  

منابع

P. (n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/potassium_sulfate#section=Federal-Drinking-Water-Guidelines

2018, B. C. (2018, July 05).e. Retrieved December 17, 2018, from https://www.chemistryworld.com/podcasts/potassium-sulfate/3009236.article

(n.d.). Retrieved December 17, 2018, from https://www.cropnutrition.com/potassium-sulfate

Yurtoğlu, N. (2018). History Studies International Journal of History,10(7), 241-264. doi:10.9737/hist.2018.658

 

خرید و فروش سولفات پتاسیم

5/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *