آمونیوم تیو سولفات

آمونیوم تیوسولفات را می توان یک ترکیب غیر آلی با فرمول مولکولی H8N2O3S2 و جرم 148 گرم بر مول دانست که کاربردهای متعددی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، کود کشاورزی، استخراج طلا ، عکاسی، دفع زباله و … دارد.این ماده به خوبی در آب حل می شود بنابراین می توان آن را یک جاذب رطوبت دانست،از آنجایی که این ماده از آمونیاک تشکیل شده بنابراین بوی تندی شبیه به آمونیاک از خود متصاعد می کند،در ادامه به بررسی بیشتر این ماده، خواص و ویژگی ها و همچنین کاربردهای آن می پردازیم.جهت خرید و استعلام قیمت فروش آمونیوم تیوسولفات با کارشناسان ما در مبتکران شیمی از طریق راه های ارتباطی زیر در تماس باشید.

آمونیوم تیوسولفات چیست؟

آمونیوم تیوسولفات (ammonium thiosulfate) ترکیبی غیر آلی با فرمول شیمیایی H8N2O3S2 است. این ماده به صورت جامد بلوری و بی رنگ است. به عنوان کود مبنع مناسبی برای تامین نیتروژن و گوگرد برای رشد گیاهان است. آمونیوم تیوسولفات در صنایع غذایی، استخراج طلا، عکاسی و دفع زباله نیز کاربرد دارد. این ماده سمی نیست؛ اما در صورت تماس با چشم و پوست باعث التهاب، سوزش و تحریک می شود.

خرید آمونیوم تیوسولفات :

موسسه مبتکران شیمی با سابقه طولانی در تامین انواع مواد شیمیایی آماده ارائه این محصول به مشتریان گرامی می باشد، تنها کافیست جهت ثبت سفارش با واحد فروش ما در تماس باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده:

cas no: 7783-18-8

آنالیز محصول آنالیز

.

فروش آمونیوم تیوسولفات:

فروش این ماده با بهترین برندهای موجود در بازار و با بهترین کیفیت مطابق با آنالیز ارائه شده در کوتاهترین زمان توسط مبتکران شیمی انجام می گردد.

قیمت آمونیوم تیوسولفات:

تامین این ماده توسط مجموعه ما با بهترین قیمت انجام می گردد، مشتریان گرامی می توانند برای استعلام قیمت این ماده و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز خود به صورت عمده از طریق شماره های موجود در بخش تماس با ما سایت، با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

فرمول مولکولی، ساختار و خواص فیزیکی:

شکل ظاهری این ماده جامد بلوری شکل و بی رنگ است که ساختار آن را در شکل زیر مشاهده می نمایید.

 

نام آیوپاک Diammonium thiosulfate
فرمول مولکولی H8N2O3S2
جرم مولکولی 148g/mol
نقطه ذوب 150 درجه سانتی گراد
چگالی 1.679 گرم بر سانتی متر مکعب/25 درجه سانتی گراد
میزان حلالیت در آب 1.33 گرم در هر میلی لیتر آب / 100 درجه سانتی گراد

 *در آب سرد حلالیت بالایی دارد

ساختار آن نیز مطابق شکل زیر است :

ساختار آمونیوم تیوسولفات

کود آمونیوم تیوسولفات :

 

کود آمونیوم تیوسولفات در کشاورزی

 

شاید عمده ترین کاربرد این ماده را بتوان استفاده به عنوان کود کشاورزی دانست، کود حاوی این ماده می تواند منبع مناسبی برای تامین نیتروژن و گوگرد مورد نیاز گیاه برای رشد باشد، کود آمونیوم تیوسولفات مایع که از انحلال محصول فوق در آب به دست می آید برای محصولاتی همچون ذرت و دانه های سویا که نیاز به عناصر گوگرد و نیتروژن دارند دارای عملکردی به مراتب بهتر نسبت به سایر کودهای گوگردی می باشد.گوگرد ضمن افزایش کارایی نیتروژن نقش مهمی در سنتز پروتئین ایفا می کند و نقش ضد عفونی کنندگی نیز دارد.

مکانیزم عملکرد :

کود آمونیوم تیوسولفات در قدم اول به آمونیاک و تترا سولفات  تجزیه می گردد جذب S موجود در تترا سولفات ممکن است بین 1 تا 4 هفته زمان بر باشد.نکته مهم استفاده از این کود در زمان کاشت می باشد، از آنجایی که ترکیبات حاوی گوگرد به آسانی در خاک حرکت می کنند بنابراین تزریق کود پیش از کاشت ممکن است باعث افزایش تلفات و کاهش بازدهی گردد.نکته مهم دیگر این است که موجود در این کود در کاهش سرعت هیدرولیز آمونیاک و در نتیجه کاهش فراریت آن و افزایش میزان جذب توسط گیاه موثر است.

این ماده در تولید علف کش ها و در جهت محدود کردن رشد آنها نیز کاربرد دارد، نکته ای که نباید فراموش کرد آنالیز خاک پیش از استفاده  از کود حاوی این ماده می باشد چرا که استفاده از آن در مقادیر زیاد ممکن است باعث سوختن ریشه گیاه شود.

 

مواد شیمیایی مورد استفاده در کودهای شیمیایی:

سولفات پتاسیم

مونو پتاسیم فسفات

سایر کاربردها:

  • این ترکیب آلی به دلیلخاصیت ضد باکتری در صنایع پزشکی و برای تولید واکسن (کزاز، دیفتری و…) به صورت محدود استفاده می شود.
  • در معادن طلا و نقره نیز برای شستشو و حذف ناخالصی استفاده شده و طبق تجربه به سبب خواص منحصر به فرد نسبت به نمک سدیم تاثیر بیشتری داشته و زمان شستشو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
  • در صنعت عکاسی نیز از این ماده برای ترمیم نگاتیوها و کمک به ظهور آنها استفاده می شود.
  • اخیرا تحقیقات نشان داده از ATS می توان در تصفیه گاز دودکش از گوگرد در صنایع نفت و پتروشیمی نیز استفاده نمود.
  • در تولید مدار های چاپی تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این محصول دمای احتراق را کاهش می دهد از این رو می توان از آن برای کنترل شعله بهره گرفت
  • در صنایع غذایی خصوصا پخت نان از آمونیوم تیوسولفات به عنوان مخمر می توان استفاده نمود.

 

کاربرد آمونیوم تیوسولفات به عنوان مخمر

 

 

خطرات و msds

با این که آمونیوم تیوسولفات سمیت خاصی برای انسان ندارد اما تماس آن با پوست و چشم ممکن است موجب تحریک، التهاب و سوزش  همچنین بلعیدن سهوی ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ و اسهال گردد. توصیه می شود قبل از شروع به کار با این ماده برگه اطلاعات ایمنی آن را مطالعه نمایید تا در صورت بروز حادثه اقدامات لازم را به عمل آورید.

در صورت تماس با این ماده چه اقداماتی لازم است؟

تماس با چشم:در صورت تماس لازم است به مدت 15 دقیقه چشم را با آب زیاد شستشو دهید،پلکها را نبندید تا آب اضافی از چشم خارج شود.در صورت بروز علائم تازه درخواست کمک پزشکی نمایید.

تماس با پوست: شستشوی پوست با آب و جداسازی تجهیزات و لباسهای آلوده توصیه می شود،در صورت بروز علائم قرمزی، سوزش و خارش پوست درخواست کمک پزشکی نمایید.

بلعیدن: کافیست به مصدوم 2 تا 4 لیوان آب بنوشانید، در صورت هوشیاری می توانید مصدوم را تحریک به استفراغ نمایید.

 

جهت خرید آمونیوم تیوسولفات با ما در ارتباط باشید

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *