ATMP

آمینو تری متیلن فسفونیک اسید یا ATMP از جمله مواد آنتی اسکالانت و ضد خوردگی است. در دمای پایین تر از 200 درجه سانتی گراد قابلیت آنتی اسکالانتی (ضد رسوب) بالایی دارد و از لحاظ دمایی پایدار است. آمینو تری متیلن فسفونیک اسید به عنوان آنتی اسکالانت در سیستم های آبی، جهت کاهش خوردگی و رسوب فلزات و تجهیزات نیروگاه ها، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها استفاده می شود. 

این ماده در حالت جامد به شکل پودر سفید رنگ کریستالی با حلالیت با در آب و جاذب رطوبت است. ATMP در سیستم های آبی بزرگ و کوچک جهت حل مشکل رسوب و خوردگی استفاده می شود.

خرید آمینو تری متیلن فسفونیک اسید :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

بسته بندی: بشکه 250 کیلویی

cas no: 6419-19-8

 

آنالیز محصول ATMP 50%

آنالیز

ATMP 95%

آنالیز

ATMP مایع

آنالیز

 

جهت سفارش، خرید و اطلاع از قیمت ATMP با مشاوران ما در واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید .

فروش ATMP :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

قیمت ATMP: 

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

ATMP چیست ؟ ساختار آمینو تری متیلن فسفونیک اسید

ATMP یا آمینو تری متیلن فسفونیک اسید Aminotris (methylene phosphonic acid) در حالت جامد به صورت پودر کریستالی است و از خواص آن می توان به حلالیت بالا در آب ، جذب رطوبت ، قابلیت عالی در کلاته کردن و ایجاد تغییر در شبکه اشاره کرد.

در دمای پایین تر از 200 درجه سانتی گراد قابلیت آنتی اسکالانتی (ضد رسوب) بالایی دارد، سمیت پایینی دارد و از لحاظ دمایی پایدار است. در آب می تواند به شش یون مثبت و منفی تجزیه شده و کلات های پایداری را با یون های فلزی مانند آهن، مس، آلومینیوم، روی، کلسیم، منیزیم و … تشکیل دهد.

 قابلیت ضد اسکالانتی یا ضد رسوبی ATMP بر روی کربنات بیشتر از موارد دیگر است و همکاری خوبی با پلی فسفات، پلی کربوکسیلات و نیتریت دارد. در حالتی که غلطتش در آب برابر با 40 mg/L باشد دارای خواص بازدارندگی مناسبی است.

 

فرمول شیمیایی C3H12NO9P3
جرم مولی 299.07
نقطه جوش 105 °C
حالت مایع
حلالیت بسیار حلال در آب ( 610 g/L در 25 °C)
اشتعال غیر قابل اشتعال

 

کاربردها

همانگونه که گفته شد عمده ترین کاربرد ATMP ایفای نقش به عنوان آنتی اسکالانت در سیستم های عمدتا آبی است . کاهش خوردگی و رسوب (scaling) فلزات و تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه ها ، پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها ، واحدهای تولید کود ، سیستم  تزریق آب چاه نفت و خطوط لوله انتقال نفت ، علی الخصوص در سیستم های دارای کلسیم بالا  و سیستم های چندگانه مانند نیروگاه ها از عمده کارکردهای آمینو تری متیلن فسفونیک اسید به شمار می آیند .

در صنعت نساجی و رنگرزی این ماده به عنوان عامل کلاته کننده یون فلزی و اصلاح سطح فلز مورد استفاده قرار می گیرد .

معمولا با دیگر اسیدهای آلی مانند اسید پلی لاکتیک و یا نمک برای تصفیه آب سیستم های خنک کننده گردشی ترکیب می شود ، این کار باعث می شود تا عاملی چند منظوره با قابلیت کار در شرایط مختلف به وجود آید .

 

آمینو تری متیلن فسفونیک اسید (ATMP)

 

غلظت مورد استفاده مناسب جهت بهره وری از خواص آنتی اسکالانتی 1-20 mg/L و برای جلوگیری از خوردگی 20-60 mg/L هستند.

 

ATMP به عنوان آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها به موادی اطلاق می شوند که از رسوب کردن موادی مانند کربنات ها و سولفات ها جلوگیری می کنند . این نوع رسوب ها (scales) را می توان به دو دسته قابل حل در اسید مانند کربنات ها (MxCO3) و سولفیدها (MxSy) و رسوبات غیر قابل حل در اسید مانند سولفات ها (MxSO4) تقسیم کرد. M به یون فلزی همانند کلسیم اشاره دارد .

رسوبات محلول در اسید را می توان با استفاده از یک اسید حذف کرد ، به عنوان مثال رسوب کربنات کلسیم را می توان با استفاده از اسید کلریدریک حذف کرد . رسوباتی که در اسید قابل حل نیستند نیازمند انجام روش های دیگری هستند . برای انجام این کار از عامل کلاته کننده کمک می گیرند ، کلاته کننده ها با جداسازی و تشکیل کمپلکس قوی با یون فلزی باعث از بین رفتن رسوب می شوند . ATMP یکی از عوامل کلاته کننده ایست که به صورت گسترده در مقیاس های بزرگ مانند نیروگاهها ، چاه های نفت و خطوط انتقال مورد استفاده قرار می گیرد.

 

آمینو تری متیلن فسفونیک اسید (ATMP)

 

عامل کلاته کننده

عامل های کلاته کننده ترکیبات شیمیایی هستند که ساختار آنها اجازه می دهد تا دو و یا تعداد بیشتری از یون (یا سایت ) های خود را به یون فلز مشابه متصل کنند و یک حلقه و یا بیشتر تولید کنند . به این مولکول ها کلات و یا گروه کلاته و به تشکیل حلقه کلاته سازی (Chelation) گویند . پایداری این کمپلکس های فلزی به نحوه شکل گیری کلات بستگی دارد . از کلات ها در تصفیه آب ، تولید مواد دارویی ، دندانپزشکی ( خارج کردن فلزات جامانده در دندان حین پرکردن و …) و موارد بسیار دیگری استفاده می شود.

ATMP قادر است کلات های پایداری را با یون های فلزی مانند آهن ، مس ، آلومینیوم ، روی ، کلسیم ، منیزیم و … تشکیل دهد .

نحوه عملکرد آمینو تری متیلن فسفونیک اسید

روش تولید ATMP

 1. فسفریک اسید و اسید کلریدریک غلیظ به راکتور پمپ می شوند ، سپس آمونیوم کلرید به داخل راکتور وارد می شود .
 2. دمای واکنش با استفاده از یک جریان بخار بالای 100 درجه سانتی گراد نگه داشته شده و مقدار 35-37% وزنی فرمالدهید به واکنش اضافه می شود.
 3. واکنش در دمای بالای 100 درجه سانتی گراد (110) به مدت سه ساعت نگهداشته می شود.
 4. غلیظ کردن و رساندن رطوبت به 15-25%
 5. استفاده از سانتری فیوژ که در نهایت منجر به تولید این آنتی اسکالانت با غلظت بالا خواهد شد .

MSDS و نکات ایمنی

 • در صورت تماس با پوست و چشم موجب التهاب و سوزش می شود . غبار و یا اسپری ATMP می تواند به غشای مخاطی چشم ، دهان و دستگاه تنفسی آسیب وارد کند .
 • ورود غبار به دستگاه تنفسی باعث تحریک به صورت سرفه ، تنگی نفس و کوتاه شدن تنفس می انجامد .
 • در صورت تماس با پوست و یا چشم ، محل تماس باید حداقل به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده شود و سپس مراقبت های پزشکی دریافت کرد.

خطرات در صورت ورود به بدن

از آنجایی که این بازدارنده تشکیل رسوب در سیستم های آبی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به راحتی وارد بدن انسان شود در ادامه به اثرات و مطالعات صورت گرفته در این زمینه اشاره کرده ایم. 

هنگامی که این ماده در محلول های آبی استفاده می شود پیش بینی می شود نمک ها به صورت کامل تفکیک شوند. بنابراین می توان فرض کرد که اسید و نمک های آن دارای اثرات مشابهی باشند مگر در نقاطی که به pH وابسته باشند. pH نمک ها بسته به تعداد یون های سدیم بین 2 تا 11 است. اثرات بر روی اندام های مختلف به شرح زیر است:

 • جذب آمینو تری متیلن فسفونیک اسید توسط دستگاه گوارش و پوست بسیار کم است. این بدین معناست که پس از خوردن از طریق مدفوع و پس از تزیرق وریدی به وسیله ادرار از بدن خارج می شود.
 • سمیت حاد ATMP و نمک های آن کم است.
 • در یک مطالعه که به مدت دو سال بر روی موش ها انجام گرفت وزن طحال و کبد موش ها کاهش یافته بود، در این مطالعه روزانه 500 میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن از این ماده به موش ها خورانده شده بود.
 • ATMP تنها باعث تحریک جزئی پوست و متوسط چشم می شود.
 • گزارشی از حساسیت تنفسی به این ماده منتشر نشده است و مطالعه بر روی موشها با حداکثر دوز 1300 میلی گرم در روز به ازای هر کیلوگرم از وزن ، نشان داد که تاثیری بر روی قدرت باروری ندارد.
 • در بررسی های سرطان زایی تنها یک مطالعه صورت گرفته و یک مورد استئوسارکوم مشاهده شده است، اما ارتباط این یافته ها روشن نیستند.
0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *