ATMP فروش
ATMP (آمینو تری متیلن فسفونیک اسید) | قیمت فروش ATMPReviewed by 02177641136 on Jun 25Rating: 5.0

ATMP یا آمینو تری متیلن فسفونیک اسید از جمله مواد آنتی اسکالانت و ضد خوردگی است که در سیستم های آبی بزرگ و کوچک جهت حل مشکل رسوب و خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد . جهت سفارش ، خرید و اطلاع از قیمت ATMP با مشاوران ما در واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید .

فروش ATMP :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید ATMP :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده:

خرید مواد شیمیاییبسته بندی: –

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص :

قیمت ATMP: 

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
    09198991006
             09198991007
             09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

این محصول به صورت پروفرمایی نیز به فروش می رسد، جهت آگاهی از شرایط بر روی عکس زیر کلیک کنید .

فروش ATMP

 

ATMP چیست ؟ ساختار ATMP

ATMP یا آمینو تری متیلن فسفونیک اسید ((Aminotri(methylene phosphonic acid) در حالت جامد به صورت پورد کریستالی است و از خواص آن می توان به حلالیت بالا در آب ، جذب رطوبت ، قابلیت عالی در کلاته کردن و ایجاد تغییر در شبکه اشاره کرد .

در دمای پایین تر از 200 درجه سانتی گراد قابلیت آنتی اسکالانتی بالایی دارد ، سمیت پایینی دارد و از لحاظ دمایی پایدار است . ATMP در آب می تواند به شش یون مثبت و منفی تجزیه شده و کلات های پایداری را با یون های فلزی مانند آهن ، مس ، آلومینیوم ، روی ، کلسیم ، منیزیم و … تشکیل دهد .

 قابلیت ضد اسکالانتی یا ضد رسوبی ATMP بر روی کربنات بیشتر از موارد دیگر است و همکاری خوبی با پلی فسفات ، پلی کربوکسیلات و نیتریت دارد . در حالتی که غلطتش در آب برابر با 40 mg/L باشد دارای خواص بازدارندگی مناسبی است .

فرمول شیمیاییC3H12NO9P3
جرم مولی299.07
نقطه جوش105 °C
حالتمایع
حلالیتبسیار حلال در آب ( 610 g/L در 25 °C)
اشتعالغیر قابل اشتعال

 

کاربردها

همانگونه که گفته شد عمده ترین کاربرد ATMP ایفای نقش به عنوان آنتی اسکالانت در سیستم های عمدتا آبی است . کاهش خوردگی و رسوب (scaling) فلزات و تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه ها ، پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها ، واحدهای تولید کود ، سیستم  تزریق آب چاه نفت و خطوط لوله انتقال نفت ، علی الخصوص در سیستم های دارای کلسیم بالا  و سیستم های چندگانه مانند نیروگاه ها از عمده کارکردهای آمینو تری متیلن فسفونیک اسید به شمار می آیند .

در صنعت نساجی و رنگرزی ATMP به عنوان عامل کلاته کننده یون فلزی و اصلاح سطح فلز مورد استفاده قرار می گیرد .

معمولا با دیگر اسیدهای آلی مانند اسید پلی لاکتیک و یا نمک برای تصفیه آب سیستم های خنک کننده گردشی ترکیب می شود ، این کار باعث می شود تا عاملی چند منظوره با قابلیت کار در شرایط مختلف به وجود آید .

 

کاربرد ATMP

 

غلظت مورد استفاده مناسب جهت بهره وری از خواص آنتی اسکالانتی 1-20 mg/L و برای جلوگیری از خوردگی 20-60 mg/L هستند.

 

ATMP به عنوان آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها به موادی اطلاق می شوند که از رسوب کردن موادی مانند کربنات ها و سولفات ها جلوگیری می کنند . این نوع رسوب ها (scales) را می توان به دو دسته قابل حل در اسید مانند کربنات ها (MxCO3) و سولفیدها (MxSy) و رسوبات غیر قابل حل در اسید مانند سولفات ها (MxSO4) تقسیم کرد. M به یون فلزی همانند کلسیم اشاره دارد .

رسوبات محلول در اسید را می توان با استفاده از یک اسید حذف کرد ، به عنوان مثال رسوب کربنات کلسیم را می توان با استفاده از اسید کلریدریک حذف کرد . رسوباتی که در اسید قابل حل نیستند نیازمند انجام روش های دیگری هستند . برای انجام این کار از عامل کلاته کننده کمک می گیرند ، کلاته کننده ها با جداسازی و تشکیل کمپلکس قوی با یون فلزی باعث از بین رفتن رسوب می شوند . ATMP یکی از عوامل کلاته کننده ایست که به صورت گسترده در مقیاس های بزرگ مانند نیروگاهها ، چاه های نفت و خطوط انتقال مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ATMP آنتی اسکالانت

 

عامل کلاته کننده

عامل های کلاته کننده ترکیبات شیمیایی هستند که ساختار آنها اجازه می دهد تا دو و یا تعداد بیشتری از یون (یا سایت ) های خود را به یون فلز مشابه متصل کنند و یک حلقه و یا بیشتر تولید کنند . به این مولکول ها کلات و یا گروه کلاته و به تشکیل حلقه کلاته سازی (Chelation) گویند . پایداری این کمپلکس های فلزی به نحوه شکل گیری کلات بستگی دارد . از کلات ها در تصفیه آب ، تولید مواد دارویی ، دندانپزشکی ( خارج کردن فلزات جامانده در دندان حین پرکردن و …) و موارد بسیار دیگری استفاده می شود.

آمینو تری متیلن فسفونیک اسید (ATMP) قادر است کلات های پایداری را با یون های فلزی مانند آهن ، مس ، آلومینیوم ، روی ، کلسیم ، منیزیم و … تشکیل دهد .

کاربرد ATMP

روش تولید ATMP

  1. فسفریک اسید و اسید کلریدریک غلیظ به راکتور پمپ می شوند ، سپس آمونیوم کلرید به داخل راکتور وارد می شود .
  2. دمای واکنش با استفاده از یک جریان بخار بالای 100 درجه سانتی گراد نگه داشته شده و مقدار 35-37% وزنی فرمالدهید به واکنش اضافه می شود.
  3. واکنش در دمای بالای 100 درجه سانتی گراد (110) به مدت سه ساعت نگهداشته می شود.
  4. غلیظ کردن و رساندن رطوبت به 15-25%
  5. استفاده از سانتری فیوژ که در نهایت منجر به تولید آمینو تری متیلن فسفونیک اسید با غلظت بالا خواهد شد .

MSDS و نکات ایمنی

در صورت تماس با پوست و چشم موجب التهاب و سوزش می شود . غبار و یا اسپری ATMP می تواند به غشای مخاطی چشم ، دهان و دستگاه تنفسی آسیب وارد کند .

ورود غبار به دستگاه تنفسی باعث تحریک به صورت سرفه ، تنگی نفس و کوتاه شدن تنفس می انجامد .

در صورت تماس آمینو تری متیلن فسفونیک اسید با پوست و یا چشم ، محل تماس باید حداقل به مدت 15 دقیقه با آب شستشو داده شود و سپس مراقبت های پزشکی دریافت کرد .

 

منابع 

Antiscalant. (n.d.). Retrieved June 25, 2019, from https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/antiscalant

Nergaard, M., & Grimholt, C. (2010). An introduction to scaling causes, problems and solutions. Term paper for the course TPG.

موسسه ی مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *