سدیم هگزا متا فسفات
هگزا متا فسفات سدیم | خرید و فروش سدیم هگزا متا فسفاتReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

هگزا متا فسفات سدیم (SHMP) که با نام تجاری کالگون (Calgon) و نمک گراهام نیز شناخته می شود یکی از مواد پر کاربرد در صنایع تصفیه آب و تولید مواد غذایی (گرید E452i) است. جهت مشاهده آنالیز نمونه محصول ، خواص و ویژگی ها به ادامه متن مراجعه فرمایید. برای خرید و فروش سدیم هگزا متا فسفات و اطلاع از قیمت این محصول از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

قیمت هگزا متا فسفات (SHMP):

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
   
09198991006

              0919899100

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

تلفن تماس:

021-77641136

021-77649244 

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص: 68% و محلول درآب

برگه آنالیز نمونه 

برگه آنالیز سدیم هگزا متا فسفات

.

ویژگی ها

فرمول شیمیایی: 6(NaPO3)

درصد خلوص:  P2O5  min 68% 

 هگزا متا فسفات (SHMP) بلورهای سفیدرنگی با وزن مولی 611/77g/mol می­باشد که بی بوست و در آب حلال است اما حلال های آلی قابل حل نیست. این ماده جاذب رطوبت هواست و  به دلیل اینکه با یون های فلزی مثل کلسیم، منیزیم، کبالت و آهن تشکیل محلول می­دهد، در صنعت تصفیه آب کاربرد دارد. ساختار این ماده را می توان در شکل زیر ملاحظه نمود: 

سدیم هگزا متا فسفات

تولید  سدیم هگزا متا فسفات

در مرحله ی اول در اثر حرارت دادن به مونو سدیم ارتوفسفات، مونو سدیم پیروفسفات تولید می­ شود:

2NaH2PO4 → Na2H2P2O7 + H2O

در مرحله بعدی در اثر گرمادهی به پیروفسفات هگزا متا فسفات تولید می­ شود:

3Na2H2P2O7 → (NaPO3)6 + 3H2O

کاربرد ها : 

محصول فوق طیف کاربردی وسیعی در صنایع مختلف دارد مانند کاربردهای صنعتی در میادین نفتی، کاغذ سازی، رنگرزی، نساجی ، صنعت پتروشیمی، صنعت دباغی،متالورژی و ساخت وساز تا کاربرد در صنایع غذایی به عنوان افزودنی های غذایی مانند شربت ها، پودر پنیر، فیله ماهی ، سس سالاد و آبجو.

تصفیه آب

کاتیون های دو و سه ظرفیتی مثل سدیم هگزا متافسفات در محلول های آبی به منظور تسهیل انعقاد ذرات نامحلول سوسپانسیون به خصوص ذراتی با سایز کلوئیدی مثل رس که بار منفی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. از همین رو از هگزامتافسفات برای تصفیه آب استفاده می­ شود. کربنات سدیم نیز گاهی به محصول فوق اضافه می­شود تا اسیدیته آن به 6/8-8 افزایش یابد تا به عنوان یک شوینده و به عنوان  عامل پراکنده کننده و هموژنایزر برای کاهش سختی آب به کار رود. 

کاربرد های هگزا متا فسفات سدیم

در تعریف عامل پراکنده کننده باید به این نکته توجه داشت که این ماده مانع از تجمع ذرات معلق در مقیاس های بزرگ می­شود تا فرآیند ته نشینی آنها را سرعت بخشد. در واقع این عوامل برای خفظ حالت تعلیق به منظور برآورد اندازه ذرات کلوئیدی مورد استفاده قرار می­گیرند.

کاربرد در صنایع غذایی

پلی فسفات های بلند زنجیر معمولا (البته به اشتباه) به نام هگزا متا فسفات خوانده می شوند. هگزامتافسفات واقعی حلقه ای بوده و در پنیر فرآوری شده مورد استفاده قرار نمی گیرد. SHMP در صنایع غذایی کاربردهای فراوانی دارد مانند بهبود خواص اتصال آب پروتئین ها در گوشت های فرآوری شده ، رسوب دادن پروتئین در فرآیندهای خالص سازی و جلوگیری از رسوب پروتئین در شیرهای استرلیزه. این ماده به تنهایی و یا در ترکیب با سایر نمک های امولسیون کننده در تولید پنیرهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد.

شوینده ها

این محصول در محدوده گسترده ای از کاربردها مانند تصفیه آب، سختی گیری آب، رنگدانه، شوینده ها و مواد غذایی به کار برده می شود. SHMP خاصیت کلاته کنندگی دارد و به دلیل دارا بودن همین خاصیت در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل از این ماده به عنوان عامل نرم کننده آب و عامل پراکنده کننده جهت تجزیه خاک رس و سایر خاک ها در مواد شوینده کاربرد دارد. از آنجایی که هگزا متا فسفات سدیم بر روی روغن و خاک های روغنی بسیار موثر است به پاک شدن و جلوگیری از رسوب دوباره روغن بر روی پارچه کمک می کند. این ماده از لخته شدن و چسپیدن مواد معلق به یکدیگر و تشکیل توده هایی که بوسیله نیروی جاذبه ته نشین شوند، جلوگیری می کند.

در کاربردهای آزمایشگاهی این محصول جهت حفظ تعلیق و پیش بینی توزیع اندازه ذرات به کار برده می شود. همچنین برای پراکنده سازی رنگ دانه ها در رنگ ها و پوشش ها استفاده می شود و در عکاسی نیز از ایجاد لکه ها و نقاط رنگی در فیلم و عکس جلوگیری می کند.

رنگ و عکاسی

کالگون در تولید رنگ ها و پوشش ها از این ماده برای پراکنده سازی رنگدانه ها استفاده می شود ، همچنین در عکاسی برای جلوگیری از ایجاد لکه در فیلم و عکس به کار برده می شود. 

منابع

Calgon. (n.d.). Retrieved February 15, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Calgon
sodium hexametaphosphate. (n.d.). Retrieved February 15, 2020, from https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB3278208.htm

مقاله های مرتبط

SHMP به عنوان عامل دیسپرس کننده

موسسه ی مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *