سدیم هگزا متا فسفات

سدیم هگزا متا فسفات با نام تجاری کالگون یکی از مواد پر کاربرد در صنایع تصفیه آب و تولید مواد غذایی است. برای خرید سدیم هگزا متا فسفات و اطلاع از قیمت این محصول از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین با خلوص 68% و محلول درآب

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

آنالیز محصول برگه آنالیز خرید سدیم هگزا متا فسفات

قیمت خرید سدیم هگزا متا فسفات : 

برای آگاهی از قیمت روز این محصولات و سایر محصولات شیمیایی قابل عرضه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. 

این ترکیب با توجه به خاصیت منعقد کنندگی که دارد، گزینه خوبی برای خرید و استفاده در صنایعی مانند تصفیه آب، استخراج نفت، غذایی و غیره است. جهت خرید و اطلاع از کیفیت و قیمت محصول می توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید. 

سدیم هگزا متا فسفات چیست ؟

فرمول شیمیایی 6(NaPO3)
جرم مولی  611.77 g/mol
دانسیته  2.48 g/cm3
دمای ذوب  628 °C
دمای جوش 1500 °C

(SHMP) به صورت بلورهای سفید رنگی با وزن مولکولی 611.77 g/mol می­باشد.این ماده بی بوست و محلول در آب می باشد اما در حلال های آلی قابل حل نیست. این ماده جاذب رطوبت هواست و  به دلیل اینکه با یون های فلزی مثل کلسیم، منیزیم، کبالت و آهن تشکیل محلول می­دهد، در صنعت تصفیه آب کاربرد دارد. ساختار این ماده را می توان در شکل زیر ملاحظه نمود: 

ساختار سدیم هگزا متا فسفات

تولید

در مرحله ی اول در اثر حرارت دادن به مونو سدیم ارتوفسفات ، مونو سدیم پیروفسفات تولید می­ شود:

2NaH2PO4 → Na2H2P2O7 + H2O

در مرحله بعدی در اثر گرمادهی به پیروفسفات،  هگزا متا فسفات تولید می­ شود:

3Na2H2P2O7 → (NaPO3)6 + 3H2O

 کاربرد سدیم هگزا متا فسفات

محصول فوق طیف کاربردی وسیعی در صنایع مختلف دارد مانند کاربردهای صنعتی، کاغذ سازی، رنگرزی، نساجی ، صنعت پتروشیمی، تصفیه و سختی گیر آب خنک کن ها، عامل شتاب دهنده سفت شدن سیمان صنعت دباغی،متالورژی و ساخت وساز تا کاربرد در صنایع غذایی به عنوان افزودنی های غذایی مانند شربت ها، پودر پنیر، فیله ماهی ، سس سالاد و آبجو.

صنعت نفت:

این ماده شیمیایی در تنظیم ویسکوزیته گل حفاری ،جلوگیری کننده از زنگ زدگی لوله های حفاری به عنوان عامل ضد خوردگی نیز استفاده می شود.

کاربرد سدیم هگزا متا فسفات درتصفیه آب

کاتیون های دو و سه ظرفیتی مثل محصول فوق در محلول های آبی به منظور تسهیل انعقاد ذرات نامحلول سوسپانسیون به خصوص ذراتی با سایز کلوئیدی مثل رس که بار منفی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. از همین رو از هگزامتافسفات برای تصفیه آب استفاده می­ شود. کربنات سدیم نیز گاهی به محصول فوق اضافه می­شود تا اسیدیته آن به 6/8-8 افزایش یابد تا به عنوان یک شوینده و به عنوان  عامل پراکنده کننده و هموژنایزر برای کاهش سختی آب به کار رود. 

در تعریف عامل پراکنده کننده باید به این نکته توجه داشت که این ماده مانع از تجمع ذرات معلق در مقیاس های بزرگ می­شود تا فرآیند ته نشینی آنها را سرعت بخشد. در واقع این عوامل برای خفظ حالت تعلیق به منظور برآورد اندازه ذرات کلوئیدی مورد استفاده قرار می­گیرند.

کاربرد در صنایع غذایی

پلی فسفات های بلند زنجیر معمولا (البته به اشتباه) به نام هگزا متا فسفات خوانده می شوند. هگزامتافسفات واقعی حلقه ای بوده و در پنیر فرآوری شده مورد استفاده قرار نمی گیرد. SHMP در صنایع غذایی کاربردهای فراوانی دارد مانند بهبود خواص اتصال آب پروتئین ها در گوشت های فرآوری شده ، رسوب دادن پروتئین در فرآیندهای خالص سازی و جلوگیری از رسوب پروتئین در شیرهای استرلیزه. این ماده به تنهایی و یا در ترکیب با سایر نمک های امولسیون کننده در تولید پنیرهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین از این ماده شیمیایی برای حفظ کیفیت مواد غذایی، کمک به حفظ رطوبت در کنسرو ها، جلوگیری از تشکیل بافت چربی و حفظ بافت یکنواخت این محصولات، تغییر PH و جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی، تثبیت رنگدانه های طبیعی مواد غذایی و حفظ درخشندگی و کیفیت این مواد. 

مقدار مجاز مصرف این ماده در این بخش های مختلف این صنعت ب میزان 5.5 گرم در هر کیلوگرم می باشد.

کاربرد های سدیم هگزا متا فسفات

کاربرد هگزا متا فسفات سدیم در نوشیدنی ها

با توجه به افزایش تقاضای روز افزون نوشیدنی های دارای ماندگاری بالا، تولید کنندگان روش های مختلفی را برای کنترل رشد میکروبی در نوشیدنی هایی که در دمای محیط نگهداری می شوند به کار می برند.

نوشیدنی هایی که در قوطی و بطری های شیشه ای عرضه می شوند عموما پاستوریزه شده اند و یا تحت شرایط آسپتیک (استریل) پر می شوند، از این رو نیازی به نگهدارنده ها ندارند. با این حال به وجود آوردن شرایط 100% آسپتیک مشکل است و “بسته بندی گرم” برای نوشیدنی هایی که در ظروف غیر سخت هستند مناسب نیست.

یکی از راه های موجود برای این کار استفاده از ترکیبی حاوی سوربات پتاسیم و یا سدیم بنزوآت جهت کنترل رشد میکروبی مخمر ها و کپک ها برای نوشیدنی های موجود در ظروف غیر سخت است. تحقیقات علمی که در این زمینه صورت گرفته اند به شدت تایید می کنند که بازده ضد میکروبیایی این نگهدارنده ها با افزودن پلی فسفات ها به شدت افزایش پیدا می کنند.

سدیم هگزا متا فسفات این قابلیت را نشان داده است که می تواند با این سیستم ها هم افزایی خوبی داشته باشد و با حفظ خاصیت نگهدارندگی میزان مصرف سوربات پتاسیم و بنزوات سدیم را کاهش دهد. پلی فسفات ها توانایی کلاته کردن فلزهای اساسی مورد نیاز برای حفاظت از دیواره سلولی میکروبی را دارند. این خاصیت کلاته کنندگی اثرات ضد میکروبی را تقویت نموده و باعث از بین رفتن میکروب ها می شود. میزان مجاز مصرف این ماده در نوشیدنی های مختلف 0.1 گرم در هر کیلوگرم است.

خرید سدیم هگزا متا فسفات با بهترین کیفیت در مبتکران شیمی

شوینده ها

این محصول در محدوده گسترده ای از کاربردها مانند تصفیه آب، سختی گیری آب، رنگدانه، شوینده ها و مواد غذایی به کار برده می شود. SHMP خاصیت کلاته کنندگی دارد و به دلیل دارا بودن همین خاصیت در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل از این ماده به عنوان عامل نرم کننده آب و عامل پراکنده کننده جهت تجزیه خاک رس و سایر خاک ها در مواد شوینده کاربرد دارد. از آنجایی که ماده ی فوق بر روی روغن و خاک های روغنی بسیار موثر است به پاک شدن و جلوگیری از رسوب دوباره روغن بر روی پارچه کمک می کند. این ماده از لخته شدن و چسپیدن مواد معلق به یکدیگر و تشکیل توده هایی که بوسیله نیروی جاذبه ته نشین شوند، جلوگیری می کند.

در کاربردهای آزمایشگاهی این محصول جهت حفظ تعلیق و پیش بینی توزیع اندازه ذرات به کار برده می شود. همچنین برای پراکنده سازی رنگ دانه ها در رنگ ها و پوشش ها استفاده می شود و در عکاسی نیز از ایجاد لکه ها و نقاط رنگی در فیلم و عکس جلوگیری می کند.

سدیم هگزا متا فسفات در عکاسی

رنگ و عکاسی

کالگون در تولید رنگ ها و پوشش ها از این ماده برای پراکنده سازی رنگدانه ها استفاده می شود ، همچنین در عکاسی برای جلوگیری از ایجاد لکه در فیلم و عکس به کار برده می شود. 

کاربرد در خمیر دندان

خمیردندان های حاوی فلوراید یکی از بهترین انتخاب ها برای از بین بردن پلاک های شکل گرفته بر روی دندان هستند. با این حال تاثیر محدود این محصولات بر روی کنترل پوسیدگی باعث کشیده شدن تولید کنندگان به سمت فرمولاسیون های موثرتر و دارای خواص ضد انعقادی بیشتر شده است. این فرمولاسیون ها شامل افزودن نمک های فسفاته معدنی هستند.

در این میان سدیم هگزا متا فسفات در مقیاس میکرو و نانو به دلیل داشتن مکان های زیاد برای اتصال ، می تواند اتصالی قوی با مینای دندان ایجاد کند و در نتیجه باعث کاهش تلفات مواد معدنی در ترکیب با فلوراید می شود.

 

بازار جهانی خرید و فروش هگزا متا فسفات سدیم

بر اساس بررسی های صورت گرفته به نظر می رسد با توجه به افزایش استفاده از این ماده در نوشیدنی ها و مواد غذایی، تولید کنندگان و فروشندگان به سوی تولید بیشتر گرید خوراکی این ماده کشیده می شوند. هر چند مضراتی که در غلظت های بالا می تواند برای انسان داشته باشد می تواند این روند را تحت تاثیر قرار دهد.

بازار جهانی این ماده را می توان بر اساس دسته بندی های مختلفی مانند گرید، کاربردها، مناطق و … دسته بندی کرد.

گریدها

 • خوراکی
 • تکنیکال (صنعتی)

شکل (فرم)

 • گرانوله یا پرک
 • پودر

کاربرد

 • شوینده ها و تمیزکننده ها
 • تولید تیتانیوم دی اکسید
 • تصفیه آب
 • افزودنی غذایی
 • سایر

محصولاتی که به دست مصرف کننده می رسد

 • غذا و نوشیدنی ها
 • مواد شیمیایی
 • کاغذ
 • صنایع نفت
 • دیگر

 

پرسش و پاسخ :

1- آیا استفاده از سدیم هگزا متا فسفات شیمیایی در صنایع برای انسان مضر است؟

با توجه به استفاده گسترده این ماده به عنوان نگهدارنده در صنایع غذایی، نوشیدنی ها، مواد شوینده مختلف و مهمتر از همه صنعت تصفیه آب به عنوان صنعت درگیر با سلامتی انسان و همچنین طبق اعلام سازمان های بهداشت از جملهFDA این ترکیب به عنوان یک ماده شیمیایی کاملا ایمن شناخته می شود، البته همواره توصیه به استفاده از آن در دوزهای پایین و به صورت کنترل شده برای جلوگیری از بروز هرگونه عوارض جانبی مانند تحریک پوستی می باشد.

2- در استفاده از این ترکیب در آزمایشگاه چه مواردی را باید رعایت نمود؟

همواره پیش از شروع کار با هر ماده شیمیایی جهت آمادگی لازم برای حوادث احتمالی لازم است MSDS آن ماده را مطالعه نمایید، در ادامه چند مورد رایج را بیان خواهیم نمود:

 • استنشاق: در صورت استنشاق مقادیر زیاد، مصدوم را به هوای تازه برسانید، در صورت تنگی نفس درخواست کمک پزشکی ضروری است
 • تماس با پوست و چشم: در صورت تماس با پوست و چشم نسبت به شستشوی آنها به مدت 15 دقیقه اقدام نمایید و در صورت بروز علائم حساسیتی مثل خارش یا قرمزی به پزشک مراجعه نمایید، هنگام شسنشوی چشم پلکها را اندکی حرکت دهید تا آب به راحتی از چشم خارج شود.
 • بلعیدن: در صورت بلعیدن لازم است به مقدار زیاد آب بنوشید، اگر مصدوم به هوش نیست از خوراندن آب خودداری نمایید.

جهت خرید سدیم هگزامتا فسفات با ما تماس بگیرید. 

منابع

Calgon. (n.d.). Retrieved February 15, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Calgon

Danelon, M., Garcia, L. G., Pessan, J. P., Passarinho, A., Camargo, E. R., & Delbem, A. C. (2019). Effect of fluoride toothpaste containing nano-sized sodium hexametaphosphate on enamel remineralization: an in situ study. Caries research53(3), 260-267.
sodium hexametaphosphate. (n.d.). Retrieved February 15, 2020, from https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB3278208.htm

موسسه ی مبتکران شیمی

5/5 (2 Reviews)

4 نظر برای «سدیم هگزا متا فسفات – فروش سدیم هگزا متا فسفات»

 • حسام می‌گوید:

  سلام‌‌‌…ایا در تر‌کیب هایی که که نیازه TDS اب کم بشه ..امکان استفاده هست

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام. برای این منظور چرا از روش های جایگزین و متداول استفاده نمی کنید ؟

 • عبدالهی می‌گوید:

  سدیم هگزا متا فسفات با قیمت عالی موجود میباشددر صورت نیاز تماس بگیرید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *