آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها موادی هستند ضد رسوب که کاربرد های زیادی خصوصا در از بین بردن رسوب های موجود در غشاهای سیستم های اسمز معکوس (RO) دارند. شما می توانید برای خرید و فروش آنتی اسکالانت RO و همچنین جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش و همین طور قیمت ها با دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در تماس باشید.

فروش آنتی اسکالانت:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید آنتی اسکالانت:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 .  تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

کشور تولید کننده: ایران

 بسته بندی:  بشکه 220 لیتری

 انواع و گریدها: این محصول در سه گرید مختلف با توجه به نوع کاربری موجود می باشد. (اسیدی و بازی) 

قیمت آنتی اسکالانت:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 . 09198991006

ارتباط با کارشناس فروش : با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنتی اسکالانت چیست ؟

همانگونه که از اسم این ترکیبات مشخص است ، برای از بین بردن و پاک سازی رسوبات موجود در سیستم های مختلف به کار می رود . این مواد فعال سطحی می باشند و در واکنش های تشکیل رسوب به 3 صورت مداخله می کنند.

 • مهار در آستانه تشکیل رسوب
 • اصلاح کریستالی
 • پراکنده سازی یا دیسپرژن

نحوه عملکرد و مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت ها

 قبل از اینکه آب وارد سیستم اسمز معکوس شود مواد ضد رسوب به آن تزریق می شود. حضور این مواد باعث به تاخیر انداختن واکنش کلسیم، منیزیم و بی کربنات می شود. با توجه به اینکه مدت زمان حضور آب در سیستم اسمز معکوس کم است این کار باعث عدم ایجاد رسوب و گرفتگی یا scaling  در غشا می شود. رایج ترین ضد رسوب ها ترکیبات آلی هستند مثل پلی اکریل آمید ها و یا ارگانو فسفنات ها (مانند آمینو تری متیلن فسفونیک اسید) که همراه با اسید های معدنی مانند سولفوریک و هیدروکلریک اسید می باشند. این مواد از ایجاد رسوب نمک هایی مانند سولفات باریم، سولفات استرانسیوم، کربنات کلسیم،  سیلیکا و سایر نمک های معدنی جلوگیری می کنند.

تکنولوژی antiscalant  ها برای سیستم های RO  از شیمی استفاده شده در بویلر ها و سیستم های خنک کننده استفاده می کند و با توجه به شیمی و نوع موادی که برای ساخت ضد رسوب ها به کار گرفته می شود متفاوت است بازده عملکرد این مواد نیز متغیر است. از این رو باید مطالعات دقیقی برای انتخاب نوع آنتی اسکالانت مورد نظر انجام شود.

1) antiscalant های تولید شده از پلی اکریلیک اسید:

اگر سطح آهن موجود بالا باشد استفاده از این نوع از ضد رسوب ها  می تواند باعث فولینگ در سطح غشا شود و آن را مسدود کند. این رسوبات می توانند باعث افزایش فشار شوند ولی عموما با کاهش ph  قابل پاکسازی هستند.

2) ماهیت آنتی اسکالانت ها

ماهیت آنتی اسکالانت ها آنیونی است ( مثل پلی اکریلیک اسیدها) زمانی که منعقد کننده کاتیونی یا کمک فیلتر در پیش تصفیه استفاده می شود، رسوب بسیار ویسکوز و چسبنده ای تولید می شود که می تواند باعث افزایش فشار شود . پاکسازی این نوع از رسوبات بسیار سخت است.

یکی از مرسوم ترین ضد رسوب ها که برای سیستم های RO  از ابتدا استفاده می شد سدیم هگزامتافسفات (SHMP) است.

آنتی اسکالانت

محصولات محبوب در بازار:

برخی از ضد رسوب های محبوب و موجود در بازار عبارتند از:

 • فلوکون 260
 • ویتک (Vitec)
 • توچال شیمی

مشکلات وجود ناخالصی ها

تقریبا دلیل بیشتر مشکلاتی که در سیستم های خنک کننده آب به وجود می آید ناخالصی های موجود در آب از قبیل سختی هایی است که تولید نمک می کنند (مانند منیزیم و کلسیم که در لوله ها و سطوح گرم رسوب می کنند)، سیلیکا، آهن ، گونه های  میکروبیولوژیکی ، روغن و گاز های محلول می باشند. معایب استفاده از آب های سخت و تولید رسوب و ایجاد خوردگی در برج های خنک کننده از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد، از جمله کاهش بازدهی سیستم و افزایش پاکسازی شیمیایی مداوم تجهیزات.

رسوب ها و گرفتگی ها

ماهیت و نرخ تولید رسوب و گرفتگی ها در تجهیزات غشایی یا خنک کننده ها متاثر از عواملی شیمیایی ، فیزیکی و باکتریایی می باشد.  تشکیل رسوب های معدنی در مبدل های حرارتی ، سیستم های اسمز معکوس (RO) ، غشاها ، سیستم های خنک کننده ، بویلر ها، سیستم های بازیابی ثانویه روغن ، واحد های آب شیرین کن ، سیستم های سولفور زدایی و … معمولا توسط محتویات معدنی آب های خنک کننده در سیستم رخ می دهد.

 این مواد معدنی تا زمانی که به صورت محلول در آب باشند مشکلی ایجاد نمی کنند. زمانی که آن ها روی سطح فلزات می چسبند تاثیرات زیان آوری را به وجود می آورند. معمولا در نواحی از سیستم که دمای بالا تری دارد این مواد روی سطوح قرار می گیرند و و اجرام چگال و سختی را به وجود می آورند که همان رسوب یا scale  می باشد. این رسوبات می توانند شامل 1 یا چند نوع از مواد معدنی باشند. برای کاهش مشکلات ناشی از این گرفتگی ها و رسوبات در تجهیزات ، که شامل خوردگی و فولینگ نیز می شود، فرمولاسیون های شیمیایی زیادی انجام گرفته است.

رسوب در لوله های انتقال آب

شایع ترین اسکالانت های معدنی

1) کربنات کلسیم CaCO3

2) سولفات کلسیم CaCO4

3) سولفات استرانسیم SrSO4

4) سولفات باریم BaSO4

اسکالانت های معدنی که کمتر در تجهیزات صنعتی وجود دارند:

1) فسفات کلسیم Ca3(PO4)2

2) فلوئورید کلسیم CaF2

روش های کلی کنترل تشکیل رسوب یا Scale  در غشاء ها

این روش ها که عبارتند از:

 • اسیدی کردن
 • رسوب زدایی توسط فرآیند تبادل یونی
 • استفاده آنتی اسکالانت ها
 • استفاده از دیسپرسانت ها

بر اساس نوع فرآیند، مواد در دسترس و سایر شرایط می توان یکی از روش های گفته شده را انتخاب نمود. قبل تر به نحوه کار و انواع آنتی اسکالانت ها پرداختیم، در ادامه به سه روش دیگر می پردازیم:

اسیدی کردن (Acidification)

افزودن اسید یون های کربنات را تخریب می کند و یکی از واکنش دهنده هایی را که برای تولید رسوب “کربنات کلسیم” ضروری است را حذف می کند. این روش برای حدف رسوب کربنات کلسیم بسیار مفید است اما برای سایر رسوبات ممکن است کار آمد نباشد . یکی دیگر از معایب این روش خورنده بودن اسید است. هزینه بالای تانک و تجهیزات مانیتورینگ که در معرض خوردگی قرار می گیرند و این واقعیت که اسید ph  فاز نفوذ کننده RO  را کاهش می دهد را باید در انتخاب این روش برای تخریب رسوب در نظر گرفت.

رسوب زدایی توسط فرآیند تبادل یونی (Ion exchange resins)

 در این روش یون سدیم با یون های کلسیم و منیزیم که آب خوراک برای RO  را تغلیظ می کند تبادل می شود.

با توجه به واکنش های شیمیایی زیر :

Ca2+ + 2NaZ => 2Na+ + CaZ2
Mg2+ + 2NaZ => 2Na+ + MgZ2

( منظور از NaZ رزین تبادل سدیمی است)

هنگامی که تمام یون های سدیم با منیزیم و کلسیم جایگزین شدند رزین می بایست با یک محلول نمکی احیا شود. یکی از مزایای این  روش عدم نیاز به تزریق مداوم اسید یا ضد رسوب به خوراک می باشد.

دیسپرسانت ها

دیسپرسانت ها پلیمرهای آلی سنتزی هستند که برای جلوگیری از تشکیل انباشتگی و رسوب بر روی سطح غشاء طراحی شده اند. به این مواد آنتی فولانت نیز گفته می شود. دیسپرسانت ها دارای خواص antiscalant ها نیز می باشند. برای از بین بردن فولانت یا رسوب از انواع مختلفی از دیسپرسانت ها استفاده می شود:

رسوب یا فولانت هایی که با دیسپرسانت ها از بین می روند:

 • اکسید های فلزی
 • رسوب های معدنی
 • هیدروکسید ها (آهن، منگنزو آلومینیوم) ، پلی سیلیکا ، مواد کلوئیدی ( ذرات بسیار ریز که به صورت سوسپانسیون هستند و می توانند شامل آهن ، آلومینیوم ، سیلیکا ، سولفور و یا رس باشند)
 • مواد بیولوژیکی

استفاده از دوز بهینه آنتی اسکالانت/دیسپرسانت بسیار مهم است. استفاده از دوز کم از این مواد می تواند باعث ایجاد رسوب یا گرفتگی منافذ در غشا یا سیستم های خنک کننده شود. استفاده از دوز بالا می تواند سبب رسوب و ماندگی این مواد روی غشا شود و مجددا مشکلات گرفتگی منافذ را به وجود آورد.      

منابع

Kavitha, A. L., Vasudevan, T., & Prabu, H. G. (2011). Evaluation of synthesized antiscalants for cooling water system application. Desalination, 268(1-3), 38-45.

Matin, A., Rahman, F., Shafi, H. Z., & Zubair, S. M. (2019). Scaling of reverse osmosis membranes used in water desalination: Phenomena, impact, and control; future directions. Desalination, 455, 135-157.

Ismail, F., Khulbe, K. C., & Matsuura, T. (2018). 8. In Reverse Osmosis.

http://www.watertreatmentguide.com/chemicals.htm

https://www.lenntech.com/antiscalants.htm#ixzz5rCd40CCL

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/antiscalant/pdf

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *