کربنات کلسیم
کربنات کلسیم | خرید کربنات کلسیم | فروش کربنات کلسیمReviewed by 02177641136 on Apr 8Rating: 5.0

خرید و فروش کربنات کلسیم. جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش کربنات کلسیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید کربنات کلسیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: –

 خرید مواد شیمیایی درصد خلوص

قیمت کربنات کلسیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید

     09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

کربنات کلسیم چیست؟

کلسیم کربنات (به انگلیسی Calcium carbonate) یا CaCO3 بیشتر از 4% پوسته زمین را تشکیل می دهد و در سراسر جهان یافت می شود. معمولترین شکل های طبیعی این ماده گچ، سنگ اهک و سنگ مرمر هستند که از رسوب و فسیل شدن پوسته حلزون ها ، صدف ها و مرجان ها در طی میلیون ها سال تشکیل شده است. هر سه فرم اشاره شده (گچ و …) از لحاظ شیمیایی یکسان هستند اما در خواص فیزیکی همانند رنگ، ضخامت و همگنی تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

 

کربنات کلسیم

 

کربنات کلسیم در واکنش با اسیدها واکنشی منحصر به فرد دارد. در هنگام برخورد با یک اسید، فارغ از قدرت اسید، گاز کربن دی اکسید تولید می شود. این واکنش هسته اصلی تشکیل بسیاری از غارهاست، باران اسیدی به درون زمین را پیدا کرده و در آنجا کربنات کلسیم را در خود حل می کند. پس از عبور از مسیرهای مختلف در نهایت محلول آب و کلسیم کربنات به فضایی خالی می رسند و در آنجا گاز کربن دی اکسید می تواند آزاد شود. با آزاد شدن دی اکسید کربن کلسیم کربنات دوباره متبلور شده و بر روی سقف غارها و یا در پایین آن به صورت استالاکتیک و اتالاگمیت رسوب می کند. این فرآیند بسیار طولانی است و در طی هزاران سال اتفاق می افتد.

 

کربنات کلسیم

خواص فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیاییCaCO3
جرم مولی100.086 g/mol
مشخصات ظاهریکریستال سفید بدون رنگ و مزه
نقطه ذوببین 1517-2442 درجه فارنهایت تجزیه می شود
نقطه جوشتجزیه می شود
حلالیتعملا در آب و الکل نا محلول است

 تولید

کربنات کلسیمی که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد حاصل از استخراج آن از معادن است. البته می توان این ماده را از سنگ مرمر و یا با عبور  دادن گاز کربن دی اکسید از داخل محلول هیدروکسید کلسیم نیز تولید کرد. گرید های دیگری نیز از این ماده وجود دارد که از رسوب مخلوط حاوی این ماده و یا خرد کردن سنگ آهک تولید می شوند. گرید رسوب داده شده دارای قطر حدودی 2 میکرون است که در تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. محصول حاصل از خرد کردن سنگ آهک نیز در صنایع مختلفی همچون پزشکی و داروسازی کاربرد دارد.

 

 کاربردها

پزشکی

کلسیم نقشی مهم در بدن و عملکرد نرمال عصب ها، سلول ها، ماهیچه و استخوان دارد. اگر میزان کافی Ca در خون وجود نداشته باشد آنگاه بدن کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان ها می گیرد و باعث ضعیف شدن آنها می شود.

کربنات کلسیم خوراکی دارویی است که برای جلوگیری و یا درمان کمبود کلسیم در خون برای افرادی که مقادیر لازم از کلسیم را دریافت نمی کنند تجویز می شود. این ماده را می توان برای درمان بیماریهایی که ناشی از کمبود این عنصر هستند مانند پوکی استخوان و کم کاری غده تیروئید مصرف کرد. همچنین در افرادی نیز برای اطمینان از دریافت مقدار کافی از آن همانند مادران باردار استفاده می شود.

 

کربنات کلسیم خوراکی

 

کاربرد در کشاورزی

این ماده جزء اصلی آهک باغچه است که کشاورزان به خاک اضافه می کنند. افزودن کلسیم کربنات به خاک دو مزیت مهم دارد: 1. در خاک هایی که اسیدی هستند این ماده باعث می شود که اسیدیته خاک کاهش پیدا کند 2. عنصر Ca از عناصر ضروری برای رشد مناسب گیاه است که آن را می توان از طریق اضافه کردن آهک کشاورزی (نقش کود را ایفا می کند در این مورد) به خاک تامین کرد.

کاربرد در صنایع مختلف

  • جداسازی و خالص سازی آهن از سنگ معدن آن.
  • در استخرهای آب برای حفظ خواص قلیایی آب و مقابله با اثر اسیدی ضدعفونی کنند ها استفاده می شود.
  • به دلیل دانسیته بالایی که دارد به سیالات حفاری اضافه می شود و به کنترل فشار در ته چاه کمک می کند.
  • این ماده متداولترین ماده معدنی است که در صنایع کاغذ سازی، پلاستیک ، رنگ و پوشش دهی هم به عنوان فیلر و هم به عنوان رنگ دانه پوشش دهی مورد استفاده قرار می گیرد. در کاغذ سازی به دلیل شفافیت و خواص پراکندگی نور که دارد به عنوان یک ماده ارزشمند در کل جهان محسوب شده و همچنین به عنوان فیلر ارزان قیمت در تولید کاغذهای شفاف ممورد استفاده فراوان قرار می گیرد. همچنین این ماده در تولید چسپ و عایق ها به عنوان فیلر استفاده می شود.
  • از تجزیه کلسیم کربنات، کربن دی اکسید و آهک حاصل می شود که در صنایع ساخت شیشه، فولاد و کاغذ کاربرد دارد.
  • به عنوان جزئی از ملات و سیمان در ساخت بلوک های سیمانی و ساختمان ها کاربرد دارد.
  • این ترکیب همچنین در تولید بکینگ پودر، خمیر و … و همچنین کربنات کلسیم به عنوان افزودنی به خوراک دام اضافه می شود.
  • کریستال های این ترکیب (کلسیت) به دلیل ویژگی هایی که دارند در پرتوشناسی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • در عملیات سفیدکاری، کلسیم هیدروکسید با کربن دی اکسید موجود در هوا واکنش داده و باعث به وجود آمدن یک لایه نازک سفید در هوا می شود و به سطح دیوارها درخشندگی و زیبایی می بخشد.

منابع

National Center for Biotechnology Information. PubChem Database. Calcium carbonate, CID=10112, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/10112 (accessed on Apr. 8, 2019)

Calcium Carbonate: Side Effects, Dosages, Treatment, Interactions, Warnings. (n.d.). Retrieved April 8, 2019, from https://www.rxlist.com/consumer_calcium_carbonate_tums/drugs-condition.htm

(n.d.). Retrieved April 8, 2019, from https://www.ima-na.org/page/what_is_calcium_carb

Sandhyarani, N. (2018, June 03). Amazingly Versatile Uses of Calcium Carbonate. Retrieved April 8, 2019, from https://sciencestruck.com/uses-of-calcium-carbonate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *