نشادر
نشادر چیست | قیمت فروش نشادرReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

 نشادر چیست . ammonium chloride از نام های دیگر این ماده است و کاربردهای فراوانی دارد . برای استفاده از این ماده باید با ماهیت و خواص آن آشنا بود و همچنین به عوارض و مضرات آن آگاهی کامل داشت . از کاربردهای عمده این ماده می توان به استفاده در تولید کودهای شیمیایی ، ساخت الکترولیت خشک ، در جوشکاری و لحیم کاری جهت پاک سازی اکسید فلزات، تولید داروهای سرما خوردگی و همچنین برای جلوگیری از تشکیل سنگ ادرار در اسب ، گاو و بز اشاره کرد.  جهت کسب اطلاع از قیمت ها و چگونگی ثبت سفارش خرید فروش نشادر با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

.خرید نشادر :

نشادر از کجا بخریم ؟ در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.فروش نشادر ( آمونیوم کلرید ):

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

  شماره های تماس :

021-77641136

021-77649244                               

021-77641217

کشور تولید کننده: ایران | چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلوگرمی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 99%

قیمت نشادر ( آمونیوم کلرید ) : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
   09198991006
             09198991007
             09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز نشادر

نشادر چیست ؟

این ماده که نام علمی آن آمونیوم کلرید است دارای فرمول شیمیایی NH4Cl بوده و می تواند در دو فرم کریستال بی رنگ جاذب رطوبت و یا پودر سفید وجود داشته باشد. وجود یون های آمونیوم و کلر در این ماده باعث شده است که به صورت گسترده در کشاورزی و سایر صنایع مورد استفاده قرار بگیرد. 

ساختار مولکولی:

طبق شکل زیر ساختار این ماده مکعبی می باشد که NH4+ در وسط مکعب قرار دارد و می تواند با یون های کلر موجود در گوشه پیوند هیدروژنی برقرار نماید

ammonium chloride

طبق خواص و ویژگی هایی که این ماده دارد، نشادر جز قوی ترین نمک ها با قدرت اسیدیته ی بالا می باشد که در پزشکی به منظور بالا بردن میزان خاصیت اسیدی اوره مورد استفاده قرار می گیرد. با خوردن کلرید آمونیوم در انسان ها و حیوانات این ماده در کبد متابولیزه می شود و به هیدروکلریک اسید و اوره متابولیزه می گردد

در دارو های دامپزشکی این ماده به عنوان یک عامل فعال کننده ی دارویی کاربرد زیادی دارد.

این ماده که یک نمک معدنی است به عنوان کریستال های رنگی ، بی رنگ یا به عنوان یک پودر بلوری سفید یافت می گردد

مسمومیت با این ماده امکان پذیر می باشد به طوری که در مطالعات آزمایشگاهی انجام گرفته حدود 50 درصد از موش ها بر اثر مصرف 1650 mg/kg از این ترکیب جان خود را از دست دادند

 روش تولید

روش های مختلفی برای تولید نشادر وجود دارد:

1) فرآیند نمک دوتایی که کلرید آمونیوم و کربنات سدیم به طور همزمان تولید می شود.

CO2 + 2 NH3 + 2 NaCl + H2O → 2 NH4Cl + Na2CO3

2) خنثی سازی مستقیم آمونیاک با استفاده از اسید هیدروکلریک. بیشتر کلرید آمونیوم مصرفی در هند، چین و ژاپن جهت استفاده در کود شیمیایی با فرآیند نمک دوتایی تولید می شود. ولی این ترکیب با درصد خلوص بالا با استفاده از واکنش مستقیم بخار آمونیاک بدون آب و گاز اسید هیدروکلریک تولید می شود. 

NH3 + HCl → NH4Cl

مصارف و کاربرد های نشادر

محصول فوق به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد نیتروژن و یون آمونیوم به صورت گسترده به عنوان کود برای تامین نیتروژن مورد نیاز برای گیاهانی همانند برنج مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده به عنوان را می توان عمده ترین کاربرد این ترکیب به شمار آورد . 

مصارف و کاربرد های نشادر

یک فرآیند ولتامتری برای شناسایی Cu، Pb، Cd و Ni در ماتریس های زیست محیطی وجود دارد که از بافر آمونیاک- نشادر استفاده می کند. همچنین به عنوان طعم دهنده در مشروبات الکلی به کار می رود. کلرید آمونیوم در مقیاس آزمایشگاهی برای کاهش دما در حمام های خنک کننده و نیز همراه با آمونیاک به عنوان محلول بافری استفاده می شود. 

در فلزاتی که قرار است بر روی آنها پوشش قلع قرار گیرد ، گالوانیزه و یا لحیم کاری شوند به عنوان شار مورد استفاده قرار میگیرد . 

پزشکی

اثر عمده نشادر هم بر روی انسان و هم حیوانات خاصیت اسیدی کردن ادرار و افزایش مقدار آن است. از همین خاصیت برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود. محصول فوق قابلیت حل کردن برخی از سنگ ها را دارد و می تواند به دفع سموم کمک کند.  این ماده می تواند همراه با آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین و پنی سیلین جهت افزایش مقاومت در برابر برخی از باکتری های خاص استفاده شود.

به عنوان ماده خلط آور (اکسپکتورانت ) در شربت های سرفه استفاده می شود. این ماده با تحریک غشای مخاطی باعث ترشح مقدار اضافی مایعات مجاری تنفسی شده که سرفه کردن را راحتتر می کند . 

نشادر و پزشکی

به عنوان عامل اسیدیته سیستماتیک برای درمان آلکالوز شدید متابولیک (قلیایی شدن شدید متابولیسمی) استفاده می شود. 

آمونیوم کلرید از اکثر نمک ها اسیدیفایر بهتری است و اضافه کردن آن به رژیم غذایی قبل از زایمان در زمان بارداری یکی از روش های مورد استفاده برای کنترل تب شیر است .

مضرات و عوارض نشادر

  • مصرف هر دارویی می تواند در برخی افراد عوارضی به وجود آورد . آمونیوم کلرید نیز در برخی از افراد می تواند باعث به وجود آمدن اثرات جانبی شود ، در صورت مشاهده هر کدام از این علائم باید به پزشک مراجعه کرد :
  • بروز نشانه های حساسیت مانند : جوش زدن و خارش پوست ، کهیر ، قرمزی و خارش پوست ، تورم ، زرد شدن پوست با تب و یا بدون تب ، خستگی ، مشکلات تنفسی ، مشکل در بلع یا صحبت کردن و تورم در دهان  ، صورت ، لب ها ، زبان و یا گلو
  • بروز نشانه های بالا رفتن سطح آمونیاک : ضربان قلب غیر عادی ، تنفس غیرمعمولی ، احساس گیجی و سردرگمی ، رنگ پریدگی ، کند شدن ضربان قلب ، تشنج و عرق کردن
  • تب
  • در هنگام تزریق، این دارو می تواند باعث ایجاد تحریک در رگ و در برخی موارد پارگی آن شود که باعث نشت دارو می شود. در صورت مشاهده قرمزی ، تورم ، درد و سوزش پرستار خود را مطلع کنید. 

شوینده

این ترکیب به صورت دی اتیل استر دی متیل آمونیوم کلرید (DEEDMAC) و به عنوان یک سورفکتانت کاتیونی در شوینده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در فرمولاسیون شامپو ها بهترین راه برای کنترل ویسکوزیته، افزودن نمک هایی مانند NaCl و NH4Cl می باشد. لازم به ذکر است که سدیم کلرید ویسکوزیته ی بالاتری نسبت به NH4Cl تولید می نماید و آمونیوم کلرید نیز ضخیم کننده ی بهتری از سدیم کلرید می باشد

استفاده از نمک ها بهتر است با سورفکتانت هایی نظیر آمونیوم و سدیم آلکیل سولفات انجام پذیرد و از استفاده ی همزمان آن ها با سورفکتانت هایی نظیر آلفا اولفین سولفونات خود داری نمود. استفاده ی صحیح از نمک ها می تواند منجر به نتیجه ی بسیار مطلوب شود و یا بالعکس.

در شکل زیر می توانید میزان افزایش ویسکوزیته ی سدیم لوریل سولفات توسط نمک های NaCl و NH4Cl را مشاهده نمایید

کاربرد نشادر در شوینده ها

همانطور که در نمودار های درج شده در شکل بالا نیز مشخص است، افزودن بیش از حد نمک می تواند منجر به کاهش ویسکوزیته شود. در نتیجه افزودن نمک برای افزایش ویسکوزیته باید طبق اصول انجام پذیرد

نشادر در دامپزشکی

آمونیوم کلرید معمولا در دامپزشکی برای درمان عفونت ادراری در حیواناتی همانند اسب مورد استفاده قرار می گیرد . بر اساس قوانین اتحادیه اروپا استفاده از این ماده در داروهای دامپزشکی بلامانع است اما نمیتوان از آن به عنوان افزودنی در غذای احشام استفاده نمود . 

نشادر و اسب

واکنش ها

واکنش این ماده با آب واکنشی گرماگیر است و در صورت حل کردن آن در آب در صورتی که ظرف واکنش در دستان شما باشد، احساس سرما را در دستانتان حس خواهید نمود .

(NH4Cl (s)+ H2O (l)—> NH4Cl (aq) + H2O (l

در اثر حرارت تجزیه شده و به آمونیاک و هیدروکلرید اسید تجزیه می شود که طبق واکنش زیر است : 

NH4Cl → NH3 + HCl

با واکنش این ماده با یک باز قوی همانند سدیم هیدروکسید گاز آمونیاک تولید شده و آزاد می شود : 

NH4Cl + NaOH → NH3 + NaCl + H2O

در اثر واکنش کلرید آمونیوم با کربنات فلزات قلیایی در درجه حرارت بالا ، آمونیاک و کلرید فلز قلیایی تولید می شود : 

2 NH4Cl + Na2CO3 → 2 NaCl + CO2 + H2O + 2 NH3

محلول این ماده به صورت غلیظ در فرایند های لیچینگ نیز کاربرد دارد و با اکسید های فلزی تشکیل کمپلکس می دهد. به عنوان مثال در واکنش زیر می توانید روی اکسید را مشاهده کنید که در هنگام واکنش با این ماده تشکیل روی آمونیوم کلرید می دهد

ZnO+NH4Cl→Zn(NH3)2Cl2+H2O

واکنشی مشابه بالا برای اکسید های فلزی ای مانند مس و کادمیوم نیز رخ می دهد

نکات ایمنی و عوارض نشادر

پیشگیری

کمک های اولیههشدار حفاظتی
حفاظت چشم لازم استچشمها را باز نگه داشته و با مقدار زیادی آب بشویید . به چشم پزشک مراجعه کنیدتماس با چشم  : سوزش شدید
لباس محافظ مناسب باید برای محل کار در نظر گرفته شود که نوع آن بستگی به غلظت ماده ای دارد که حمل می شود.با مقدار زیادی آب بشویید لباس های آغشته به ماده را از تن خارج کنید.تماس با پوست : سوزش خفیف

در هنگام پخش شدن گرد و غبار ماده در هوا لازم است

 مقدار زیادی آب بنوشید خود را وادار به استفراغ کنید به پزشک مراجعه نمایید.بلعیدن و خوردن : سوزش مخاط
موسسه ی مبتکران شیمی

4 نظر برای «نشادر چیست | قیمت فروش نشادر»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *