آهک هیدراته

 آهک هیدراته ( آبدار ) چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ این ماده که با نام دیگر هیدروکسید کلسیم نیز شناخته می شود در تصفیه ی آب، کشاورزی، صنایع فولاد سازی و… کاربرد دارد. شما می توانید جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش ، خرید فروش آهک هیدراته و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید آهک هیدراته :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش آهک هیدراته :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

شماره تماس: 

021-77641136

 

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی:

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص:

قیمت : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
.     09198991006

ارتباط با کارشناس فروش : با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید.

آنالیز نمونه محصول

آنالیز آهک هیدراته

خواص و ویژگی ها

این ماده که با نام های دیگر کلسیم هیدروکسید، کلسیم هیدراته و یا کاستیک آهک نیز شناخته می شود از واکنش ما بین آب و آهک زنده در یک هیدراتور به وجود می آید. این ماده پودری می باشد و در اثر حرارت به کلسیم اکسید تجزیه می شود. کلسیم هیدروکسید در آب محلول است و یک باز نسبتا قوی به حساب می آید که به شدت با اسید ها وارد واکنش می شود

این ماده در درجه اول شامل کلسیم هیدروکسید (Ca(OH)2) و منیزیم هیدروکسید (Mg(OH)2) به ترتیب بین 50-95% و 0-50% است. محصول فوق در خلوص بالا دارای بیشتر از 90% کلسیم هیدروکسید است .  علاوه بر اجزای ذکر شده ترکیباتی همانند سیلیکون ، آهن ، آلومینیوم ، منیزیم به صورت اکسید و همچنین کربنات های کلسیم و منیزیم در برخی از نمونه ها مشاهده شده اند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

در جدول زیر مشخصات فیزیکی و شیمیایی کلسیم هیدروکسید که عمده ترین ترکیب موجود در hydrated lime است نشان داده شده اند :

فرمول شیمیاییCa(OH)2
جرم مولی74.092 g/mol
مشخصات ظاهریپودر سفید رنگ و بی بو
نقطه جوشتجزیه می شود
نقطه ذوبدر 580 درجه سانتیگراد تجزیه شده و آب از آن خارج می شود
حلالیتحلالیت کم (0.2% در 37 درجه فارنهایت) در آب ، نامحلول در الکل و محلول در گلیسرول
دانسیتهدانسیته نسبی 2.2
pHمحلول اشباع آن در آب در 25 ºC دارای pH برابر با 12.4 است

. تولید

تولید این ماده از طریق هیدراته کردن آهک زنده (quicklime) انجام می شود ، عملیات هیدراته کردن در سلولی به نام هیدراتور اتفاق می افتد که در آن مقدار دقیقی از آب به کلسیم اکسید افزوده شده و سپس مخلوط هم زده می شود. محصول تولید شده پودری نرم ، خشک و سفید است که به درون یک ایر سپراتور (جداکننده هوا) فرستاده شده و  در آنجا ذرات درشت از باقی ذرات جدا می شوند.

آهک زنده (کلسیم اکسید) از سوزاندن سنگ آهک خلوص بالا ( ساخته شده از کلسیم کربنات CaCO3 ) در دمای حدودی 900 درجه سانتیگراد در کوره های خاص تولید می شود.

چرخه مشابهی را می توان روی دولومیت تشکیل شده از CaCO3.MgCO3 به منظور دست یابی به آهک دولومیتی (CaO.MgO) و سپس hydrated lime دولومیتی (Ca(OH)2.Mg(OH)2 یا Ca(OH)2.MgO.Mg(OH)2 در صورتی که به صورت جزئی آبدار شده باشد) انجام داد . واکنش های مربوط به فرآیندهای ذکر شده را می توان در ادامه مشاهده کرد :

هیدرات کلسیم بالا

↑ CaO (h.c. quicklime) + H2O ↔ Ca(OH)2 (h.c. hydrate) + heat 

(Ca(OH)2 (h.c. hydrate) + heat↑ ↔ CaO (h.c. quicklime) + H2O(vapor

هیدارت دولومیتیک نرمال

↑ CaO. MgO (dol. quicklime) + H2O ↔ Ca(OH)2. MgO (dol. hydrate) + heat 

 

دولومیته هیدراته بالا

↑CaO. MgO (dol. quicklime) + 2H2O + pressure ↔   Ca(OH)2 Mg (OH)2 (dol. hydrate) + heat 

این معادلات نشان می دهد که این فرآیند هم برای سنگ دارای کلسیم بالا و هم آهک دولومیتی می تواند مورد استفاده قرار می گیرد.

تمامی واکنش های ذکر شده به شدت گرمازا هستند ، گرمای حاصل از هیدراسیون 1 پوند از quicklime خالص می تواند 3.4 پوند آب را از دمای اتاق به نقطه جوش برساند. از همین رو  باید در نگهداری و حمل و نقل quicklime بسیار دقیق بود و از تماس آن با آب جلوگیری کرد.

آهک هیدراته

 

تفاوت بین آهک هیدراته و آهک زنده چیست؟

اولین تفاوت این دو ماده ترکیب شیمیایی و واکنش های متفاوت آن ها است. از آنجایی که کلسیم خود عنصر است و به تنهایی یافت نمی گردد ترکیبات آن را با نام های گوناگونی می شناسند. آهک آبدار و زنده هر دو ترکیبات کلسیم هستند با این تفاوت که نوع هیدراته ی کلسیم را آهک هیدراته می نامند و نوع معمول کلسیم را کلسیم اکسید و یا آهک زنده نام گذاری نموده اند. کلسیم اکسید (بالک یا توده ای) دارای چگالی سنگین تر( چیزی در حدود 1 040 kg/m³) می باشد و بسیار واکنش پذیر تر از آهک هیدراته است.

کلسیم هیدروکسید از افزودن آب و هیدراته نمودن کلسیم اکسید به وجود می آید و چگالی ای کمتر از کلسیم اکسید در حدود(Kg/m3  560.64 )دارد.

واکنش ها: آهک زنده بسیار فعال است و واکنش های آن  به خصوص با آب باید با کنترل شرایط و تحت رعایت نکات ایمنی انجام شود این ماده در واکنش با آب می تواند گرمایی در حدود 120 فارنهایت تولید نماید. اما Ca(OH)2 فعالیت کمتری دارد و خنثی شده به حساب می آید بنابراین اکسید نمی شود و می تواند با آب مورد استفاده قرار بگیرد و معمولا برای کنترل pH به آن اضافه می گردد

چه موقع بفهمیم از کدام آهک استفاده نماییم؟

نیاز به آهک بدون آب و یا آبدار بسته به نوع فرایند به ما در انتخاب نوع lime مناسب کمک می نماید. یکی از بهترین مثال های موجود سولفوریزاسیون گاز می باشد که در سوخت های هواپیما ها، صنایع سیمان، صنایع شیشه سازی  استفاده می شود و برای کاهش آلاینده هایی مانند NOX،SOX و HCl در صنایع مذکور مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی از این فرایند های بالا نیاز به Ca(OH)2 برای فیلتر شدن و کاتالیز نمودن آلاینده های منتشر شده می باشد و در بعضی دیگر با کمک آهک زنده یا همان کلسیم اکسید این کار را انجام می دهند .

مقدار و نحوی اعمال هر دو آهک یکسان است با این حال نوع فرایند و  نوع گاز منتشر شده در صنایع فوق الذکر به ما در انتخاب نوع آهک کمک می نماید. در سیستم هایی که به مقدار زیادی آهک احتیاج است استفاده از آهک زنده ترجیح داده می شود زیرا این نوع آهک چگالی ای دو برابر کلسیم هیدروکسید دارد و هزینه های حمل و نقل و ذخیره سازی را کاهش می دهد.

تفاوت در واکنش ها

 به دلیل واکنش هیدروفوبیکی که بین آهک زنده و آب صورت می گیرد استفاده از ابزاری به نام لایم اسلیکر در هنگام استفاده ی همزمان این دو ماده با هم ضروری می باشد.

quicklime معمولا به صورت سنگ ریزه هایی در حدود یک چهارم تا یک هشتم اینچ می باشد. این ماده به صورت پودر مانند اندازه ای در حدود (300μ  ) دارد. استفاده از انواع این ماده در فرم های پودری و سنگ ریزه ای بسته به مقدار گرمازا بودن واکنش دارد. در هنگامی که حجم lime مورد نیاز پایین می باشد، Ca(OH)2به جای quicklime مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ابزار استفاده از این ماده ساده تر است و نیاز به کنترل واکنش های گرمازای به وجود امده در نتیجه ی واکنش های quicklime نمی باشد.

کاربرد های آهک زنده:

این ماده به عنوان عامل کاتالیست مورد استفاده قرار می گیرد. و در صنعت ساخت فولاد برای جداسازی ناخالصی ها از فولاد ذوب شده استفاده می شود. جداسازی گوگرد از انتشار گاز های صنعتی، تولید کاغذ و فایبر گلاس نیز ازکاربردهای دیگر این ماده به حساب می آیند. جذب آب بالا و واکنش با این ماده سبب شده است تا در صنایع گوناگونی استفاده از این ماده به عنوان یک جاذب توجه زیادی را به خود جلب نماید

کاربرد های آهک آبدار:

این ماده عموما در کشاورزی ، ساخت و ساز و حذف آلاینده های زیست محیطی مورد استفاده قرار می گیرد اما می تواند کاربرد های مشترکی نیز با آهک زنده داشته باشد. تصفیه ی آب و کنترل بو در فاضلاب ها و پساب های صنعتی نیز یکی از کاربرد های مهم این ماده است و می تواند به عنوان فلوکولانت آب را تصفیه نماید. در کشاورزی کلسیم هیدروکسید سبب کاهش pH خاک های اسیدی می شود و در ساخت و ساز استفاده از آن موجب پایداری و ثبات خاک می گردد

 

کاربرد ها

تصفیه ی آب :

این ماده در تصفیه ی آب کاربرد فراوانی دارد که عبارتند از :

 • رسوبات موجود در آب را تصفیه و به عنوان یک عامل تصفیه کننده موجب بازیافت کلسیم لیگنوسولفات و الکل ها می شود.
 • برخی فلزات موجود در آب را با کمک hydrated lime  و کربن فعال جداسازی می نمایند.
 • با واکنش این ماده با کلر می توان کلسیم هیپوکلریت تولید نمود
 • موجب تجزیه ی اسید سیتریک می شود.
 • درجه ی سختی کربنات موجود در آب را کاهش می دهد.
 • باعث حذف جامدات موجود در آب شامل آلومینیوم، پودر آهن و… می شود.
 • خنثی سازی آب اسیدی با بالا بردن pH ، به منظور از بین بردن باکتری ها و ویروس ها را به همراه دارد.
 • موجب رسوب دهی فلزات یونی مانند کروم و آهن می شود.
 • شفاف سازی آب حاوی چغندر قند را به همراه دارد.

 

استفاده در سیمان

مخلوط کردن این آهک با سیمان پورتلند برای تولید ملات بنایی امری شناخته شده است. آهک باعث بهبود کارایی ملات شده و امکان استفاده مجدد از آن را بدون داشتن دورریز فراهم می کند . همچنین باعث کاهش استحکام ملات شده و باعث می شود که ملات های ساخته شده از سیمان پورتلند قابلیت شکل پذیری بالاتری پیدا کنند .  

آسفالت

در دهه 1970 میلادی از آهک هیدراته برای بهبود مقاومت آسفالت در برابر رطوبت و جلوگیری از یخ زدگی استفاده می شد ، اما به مرور زمان اثرات مثبت دیگر این ماده بر آسفالت نیز کشف شد. امروزه به عنوان ماده ای چند منظوره که به پایداری آسفالت کمک می کند شناخته می شود.

بر اساس مطالعات صورت گرفته افزودن 0.5-2 % آهک هیدراته به آسفالت می تواند خواص این ماده را در برابر رطوبت و یخ زدگی به صورت قابل توجهی بهبود ببخشد . وجود آب باعث می شود که پیوند بین قیر و توده های آسفالت ضعیف شود ، اضافه کردن این ماده از این امر جلوگیری خواهد کرد.

افزودن این ماده به اسفالت باعث بهبود موارد زیر خواهد شد:

 • مقاومت در برابر رطوبت و یخ زدن
 • مقاومت در برابر فرسوده شدن به وسیله مواد شیمیایی
 • خواص مکانیکی ، به خصوص استحکام
 • مقاومت در برابر ترک خوردن ، فرسودگی و شکست حرارتی

 

کاربرد آهک هیدراته در آسفالت

مکانیزم اثر

مصالح سیلیسی در مقایسه با آهک هیدراته بدترین خواص چسپندگی به قیر را دارند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که هر دو سورفکتانت های آنیونی و کاتیونی که به صورت طبیعی در قیر وجود دارند ، توانایی برقراری پیوندهای قوی با یون کلسیم را دارند در حالی که تنها سورفکتانت های کاتیونی قابلیت ایجاد پیوند قوی با اتم های سیلیکا را دارند. از این رو سورفکتانت های آنیونی به راحتی می توانند با آب جایگزین شوند ( در مصالح سیلیسی) که باعث به وجود آمدن اثرات بسیار نامطلوبی در آسفالت خواهد شد .

یکی از اثرات این محصول این است که موجب رسوب یون های کلسیم بر روی سطح مصالح و افزایش قدرت پیوند آن ها با قیر می شود.

کشاورزی

افزودن این ماده به خاک باعث خنثی شدن خاک های اسیدی و  بالانس شدن مواد مغذی موجود در خاک خواهد شد. استفاده از این محصول در خاک چمن امری بسیار معمول است زیرا چمن در خاک های قلیایی رشد بهتری داشته و آهک بسیاری از آفت های موجود همانند کک را از بین می برد.

کشاورزان غالبا آهک هیدراته را در زمین های دورافتاده استفاده می کنند ، زیرا تماس این ماده با حیوانات اهلی و خانگی می تواند باعث مرگ آن ها شود.

 

کاربرد آهک هیدراته در کشاورزی

 

دامداری

آهک هیدراته به دلیل خواص پاک کنندگی و ضد عفونی کنندگی که دارد، توسط دامدارن مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه کاربردهای این ماده در دامداری آورده شده اند :

 • به عنوان عامل پاک کننده در طویله ، اسطبل و سایر مناطق محل زندگی احشام 
 • به عنوان ضدعفونی کننده برای زخم و شستن گوسفند در ترکیب با گوگرد
 • برای کنترل بوی بد کودهای حیوانی

استفاده از این ماده فقط به عنوان ماده ضد عفونی کننده خارجی در پرورش احشام مجاز است و نباید به منظور دیگری از آن استفاده کرد.  

صنایع فولاد سازی

 • آهک در پالایش ثانویه ی فولاد و تولید محصولات فولادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • آهک نقش مهمی در حذف گوگرد، سیلیس ، فسفر و به میزان اندک منگنز دارد. این ماده در تمیز سازی فولاد در کوره قوس الکتریکی (EAF)  و کوره اولیه ی اکسیژن (BOF) مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در ساخت سیم های فولادی به عنوان یک روان کننده مورد استفاده قرار می گیرد و در صنایع ریخته گری به عنوان یک پوشش دهنده ی سفید برای قالب ها به کار برده می شود تا مانع از چسبندگی آن ها به یکدیگر شود.
 • در فرایند  ساخت فولاد ، برای خنثی کردن آثار اسیدی موجود بر روی فلزات استفاده می شود .
 • همچنین با پوشش دهی این ماده بر روی فلزات می توان مانع از خوردگی موقت آن ها شد.

کاربرد های دیگر

 • Ca(OH)2 در تولید گچ، رنگ ها، محصولات لاستیکی، پتروشیمی و در پردازش چرم کاربرد فراوان دارد. این ماده با خاصیت بازی اندکی که دارد می تواند گاز های اسیدی حاصل از سوخت زغال سنگ، کارخانه های سیمان،شیشه سازی ها و سوزاندن زباله های موجود را حذف نماید.
 • در فرایند های عمرانی برای تثبیت و مقاوم سازی خاک جاده ها ، سدها و ساخت ساختمان ها استفاده می کنند.
 • در طی فرایند شیرین سازی خاک از کلسیم هیدروکسید به منظور کاهش pH خاک های اسیدی استفاده می نمایند.

     

msds آهک هیدراتهmsds محصول

msds آهک هیدراته

این محصول بر روی چشم و پوست اثرات خورندگی دارد و استفاده از ماسک، دستکش و عینک هنگام کار با این ماده توصیه می گردد.

استنشاق بیش از حد آن می تواند موجب آسیب به ریه، خفگی و یا حتی مرگ شود.

ایجاد تهویه مناسب در محیطی که با Ca(OH)2 کار می شود توصیه می گردد.

در صورت آلوده شدن به این ماده نکات زیر را انجام دهید:

چشم: بلافاصله چشم ها را با مقدار زیادی آب بشویید و در صورت در دسترس نبودن آب ، چشم ها را با محلول های شست و شوی چشم به خوبی مورد شست و شو قرار دهید. اگر با شست و شوی چشم ها عامل محرک همچنان وجود داشت از مالیدن آن خود داری نمایید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

پوست: ماده ی آلوده را از روی پوست بردارید و محل آلوده شده را به خوبی با آب شست و شو دهید.اگر تحریک پوست با این ماده همچنان ادامه داشت به پزشک مراجعه نمایید.

استنشاق: فرد آلوده شده را به هوای تازه منتقل نمایید و در صورت نیاز به فرد تنفس مصنوعی دهید.

قبل از کار با این ماده msds ان را مطالعه نمایید.

0/5 (0 Reviews)

6 نظر برای «آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) | خرید فروش آهک هیدراته»

  • مبتکران می‌گوید:

   این ماده در گلیسرول و همین طور اسید های قوی قابل انحلال می باشد.

 • سجاد می‌گوید:

  سلام در مورد آهک و استفادش در صنعت چسب مطلبی در سایت نیست.اگه میشه راهنمائی کنید.

  • مبتکران می‌گوید:

   سلام.
   بله حتما طی روزهای آینده روی این موضوع هم کار خواهیم کرد.
   ممنون از شما

 • ارسام می‌گوید:

  کربنی که خودمون در خانه با ابلیمو و ذغال معمولی درست کنیم هم کیفیت کربن صنعتی رو داره؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   خیر کربن های صنعتی دارای اندازه های مولکولی خاصی هستند که تحت شرایط خاص در گرید های گوناگون ساخته می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *