کربنات سدیم
فروش کربنات سدیم | قیمت خرید کربنات سدیمReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

فروش کربنات سدیم . این محصول که بام تجاری سودا اش هم شناخته میشود در دو گرید با دانسیته های متفاوت (سبک و سنگین) تولید می شود.  برای ثبت سفارش، فروش و اطلاع قیمت و نحوه خرید کربنات سدیم صنعتی با دفاتر فروش ما در ارتباط باشید. در ادامه متن نیز اطلاعاتی در مورد خواص، روش تولید، کاربردها و msds این محصول آورده شده اند . 

فروش کربنات سدیم سنگین و سبک :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید کربنات سدیم  سبک و سنگین :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران (مراغه)

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 50 کیلوگرمی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت کربنات سدیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

آنالیز سدیم کربنات

 

کربنات سدیم چیست؟

سدیم کربنات یک نمک دی سدیمی از اسیدکربنیک با خواص قلیایی است که بصورت پودری سفیدرنگ و بی بو است و به نام سودا اش (Soda ash) نیز مشهور است. فرمول شیمیایی سدیم کربنات به صورت (Na2CO3) نشان داده می شود . هنگامی‌که این ماده در آب حل می‌شود،به اسیدکربنیک (H2Co3) و سود (NaOH) تبدیل می‌شود. جرم مولکولی این ماده 105.988g/mol و چگالی آنc2.5 g/cm³می باشد. sodium carbonate  را می‌توان در طبیعت یافت کرد. در سال 2016 حدود 74 درصد تولیدات این ماده در دنیا به روش مصنوعی و باقیمانده یعنی 26 درصد به‌ صورت برداشت از معادن (Trona) بوده است. pHاین محصول بالا است و جز مواد قلیایی و بازها محسوب می شود.

این ترکیب یکی از بزرگترین محصولات تولیدی در صنایع شیمیایی معدنی است و عموما به صورت کریستالی دکا هیدرات به وجود می آید که به سرعت شوره زده و به فرم پودر سفید مونوهیدرات تبدیل می شود. سدیم کربنات خالص پودری سفید و بدون بو است که می تواند رطوبت هوا را جذب کند.

 روش تولید کربنات سدیم 

برای تولید این محصول 4 روش وجود دارد که عبارتند از : 

 • فرآیند لبلانک (Leblanc process)
 • سولوی
 • سولوی اصلاح شده 
 • فرآیند الکترولیتیک

فرآیند لبلانک صرفا اهمیت تاریخی دارد و امروزه مورد استفاده قرار نمیگیرد . در ادامه معمول‌ترین روش‌های تولید این ترکیب شیمیایی را بررسی می‌کنیم.

 •  روش سولوی (Solvay)

واکنش کلی می‌تواند بین کربنات کلسیم و NaCl مشاهده شود:

 

CaCO3 + 2NaCl  → CaCl2 + Na2CO3

 

با این‌حال، کربنات کلسیم در واکنش با یک محلول نمک بیش‌ازحد نامحلول است. درنتیجه محصول با طی کردن هفت مرحله متوالی به دست می‌آید.

کربنات سدیم

این فرآیند به‌عنوان فرآیند آمونیاک-سودا یا فرایند Solvay شناخته می‌شود که به نام شیمی‌دان بلژیکی است که در سال 1986 به ثبت رسیده است.

مواد اولیه و مقدار مورد نیاز برای تولید 1000 کیلوگرم سدیم کربنات از این روش به شرح زیر هستند : 

 • نمک (می توان از آب دریا و یا دریاچه استحصال کرد) : 1550 kg
 • سنگ آهک : 1200 kg
 • ذغال : 90 kg
 • آمونیاک به عنوان کاتالیست : 1.5 kg
 • بخار فشار بالا : 1350 kg
 • بخار فشار پایین : 1600 kg
 • آب : 40000-60000 kg
 • انرژی الکتریکی : 210 KWH

 

 •  فرآیند هو (Hou)

این روش در مراحل اولیه مشابه فرآیند سولوی است؛اما در ادامه دوباره از سدیم کلراید، آمونیاک و CO2 استفاده می‌گردد. این فرآیند به‌ وسیله دانشمند و شیمی‌ دان چینی Hou Debang در سال 1930 ارائه شد و اکنون به دلیل کاهش آلودگی و بهبود کارایی ساخت کربنات سدیم (Na2CO3) و تولید محصول جانبی مفید می‌شود به‌صورت جهانی از آن استفاده می‌گردد.

 کاربرد های کربنات سدیم (سودا) :

 • صنعت شیشه سازی :

بزرگ‌ترین مورد مصرف این ماده برای تولید شیشه (صنایع شیشه، ظروف شیشه‌ای، شیشه‌های هنری و …) است که در سال 2016 رقمی در حدود 53 درصد بوده است و پیش‌بینی می‌شود این درصد تا سال 2021 حدود 2 درصد رشد مثبت داشته باشد.

 • نرم کننده آب :

این ماده در اکثر خانواده ها بعنوان عامل نرم کننده آب در هنگام شستشو استفاده می شود.مکانیسم این روش به این صورت است که از طریق جفت شدن با باندهای مواد شوینده موجود مانع حضوری یون های منیزیم و کلسیم می شود که جز عوامل سختی آب هستند.

 • کاربرد بعدی این ماده شامل تولید صابون و مواد شوینده از جمله سدیم تری پلی فسفات (STPP) است که در سال 2016 تقریبا 15 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است.
 • برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن با این ماده اداره حفاظت محیط زیست توصیه کرده است که از 56 گرم از این ماده در هر گالن آب استفاده شود. این محلول را می توان برای تمیز کردن سطوح سخت و غیر متخلخل مانند کف، دیوار، حمام، کاشی نیز استفاده کرد.
 • استخراج آلومینا و فلزات
 • کاغذ و خمیرکاغذ
 • امولسیون کننده لکه‌های نفت
 • کاهش ماندگاری لکه در چرخه شستشو لباس
 • ساخت باتری های مختلف

تشخیص یون های فلزی با کربنات سدیم

 از این آزمایش جهت تشخیص و تمایز بین برخی یون های فلزی معمول صورت می گیرد که به صورت کربنات هایشان رسوب می کنند . این آزمایش می تواند برای تشخیص مس، آهن و Ca/Zn/Pb مورد استفاده قرار گیرد. محلول کربنات سدیم به نمک فلز افزوده می شودو سپس بر اساس رنگ رسوب تولیدی می توان تشخیص داد که کدام یون در ترکیب وجود دارد.

 • رسوب آبی نشان دهنده Cu2+ است.
 • رسوب سبز رنگ کدر (کثیف) نشان دهنده یون Fe2+ است.
 • رسوب زرد مایل به قهوه ای معرف یون Fe3+ است. رسوب سفید نیز نشانگر یون های +Ca2+ ، Zn2 یا +Pb2 است.
 • ترکیباتی که تشکیل می شون به ترتیب عبارتند از کربنات مس، کربنات آهن، اکسید آهن، کلسیم کربنات، کربنات روی و کربنات سرب.

این آزمایش جهت رسوب دادن یون موجود استفاده می شود و از آنجایی که اغلب کربنات ها نامحلول هستند، این آزمایش یک روش مناسب برای جداسازی کاتیون هاست.

معایب

این تست معایبی نیز دارد که عبارتند از :

اگر در نمونه علاوه بر یون های گفته شده یون های دیگری نیز وجود داشته باشند این آزمایش با شکست مواجه می شود زیرا بیشتر کربنات های فلزی رسوب می کنند و نمی توان تمییزی بین آنها قائل شد.

از سویی یون های کلسیم، روی و سرب هر سه رسوب هایی سفید رنگ تشکیل می دهند و عملا تشخیص آنها از یکدیگر ناممکن است. برای حل این مشکل به جای کربنات سدیم می توان از سدیم هیدروکسید استفاده کرد که البته آن هم رنگ های تقریبا مشابهی تولید می کند، اما هیدروکسید سرب و روی در محلول قلیایی قابلیت حل شدن دارند و با این روش می توان آنها را از یون کلسیم تشخیص داد.

بازار جهانی :

بزرگ‌ترین تولید کننده این محصول کشورهای شمال شرق آسیا (در رأس آن‌ها کشور چین) هستند. همچنین کشور ایالات‌متحده در تولید این محصول به همراه سایر کشورهای ذکرشده رقمی در حدود 46  تا 21 درصد از بازار تولید را در اختیاردارند. به علاوه در خاورمیانه کشور ترکیه به دلیل وجود معادن فراوان معدنی این ماده با 17 درصد و جنوب غرب آسیا هند با 6 درصد کل تولید جهانی پیشرو هستند.چین با 94 درصد مصرف جهانی این ماده بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سدیم کربنات در دنیا است.

 

msds  ایمنی :

محلول های این ترکیب بسیار قلیایی و خاصیت خورندگی دارند که موضوع می تواند باعث ایجاد تحریک برای پوست و چشم در هنگام تماس شود. استنشاق گرد و غبار این محصول یا بخار می تواند باعث تخریب غشاهای مخاطی و دستگاه تنفسی شود و منجر به سرفه شدید و تنگی نفس شود.

لطفا پیش از تماس با این محصول msds کربنات سدیم را مطالعه بفرمایید.

ایمنی، حمل و کمک های اولیه

برای حفظ سلامتی خود در هنگام تماس و کار با سدیم کربنات از عینک، دستکش، پوشش آزمایشگاهی و ماسک استفاده کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض آن حتما از مراقبت های پزشکی استفاده کرده و موارد زیر را به عنوان کمک های اولیه انجام دهید:

استنشاق:

مصدوم را به هوای باز ببرید. در صورت مشکل در تنفس از کپسول اکسیژن استفاده کنید و در صورت عدم تنفس از تنفس دهان به دهان استفاده کرده و سریعا به مراکز پزشکی خبر دهید.

تماس با چشم:

در صورت وجود لنز آنها را بیرون آورده و با آب فراوان به مدت 15 دقیقه شستشو دهید.

تماس با پوست:

لباس های آلوده را در آورده و پوست را با مقدار فراوان آب بشویید.

خوردن (بلع): مصدوم را مجبور به استفراغ اجباری ننمایید. لباس های تنگ را شل نموده و از خوراندن هر چیزی به فرد مسموم بپرهیزید.

در تمامی موارد ذکر شده پس از انجام کمک های اولیه باید با مراکز درمانی تماس برقرار نمایید و در صورت لزوم فرد را منتقل نمایید.

ذخیره و دفع:

سدیم کربنات را در مکانی خنک ، دارای تهویه مناسب و دور از رطوبت نگه داری نمایید. مطمئن شوید تمام محفظه ها کاملا بسته هستند و در بالاتر از دمای 24 درجه سانتی گراد آن را نگهداری نکنید.

منابع :

Retrieved December 15, 2018, from http://www.essentialchemicalindustry.org/chemicals/sodium-carbonate.html

 December 15, 2018, from https://www.drugbank.ca/drugs/DB09460

Retrieved December 15, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_carbonate#section=Top

 (n.d.). Retrieved December 15, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/sodium-carbonate-chemical-economics-handbook.html

https://chemiday.com/en/reaction/3-1-0-8322

موسسه ی مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *