گلوکونودلتا لاکتون

یک افزودنی غذایی که به عنوان عامل اسیدی کننده، جداکننده یا خمیر کننده کاربرد دارد، گلوکونو دلتا لاکتون (GDL) یا گلوکونولاکتون نام دارد. یک اسید آلی طبیعی است که به عنوان بخشی از سیستم های خمیر مایه شیمیایی است. این ترکیب یه استر حلقوی درونی و خنثی اسید گلوکونیک است که از تخمیر اسیدی گلوکز به دست می آید و به طور طبیعی در عسل، شراب، آب میوه ها و بسیاری از محصولات تخمیری حضور دارد. این ترکیب با کریستالیزاسیون از اسید جدا می شود.

پودر سفید رنگ گلوکونو دلتا لاکتون

یک پودر کریستالی سفید رنگ و بدون بو است که از نظر pH خنثی است. در آب به اسید گلوکونیک تبدیل می شود که باعث ایجاد طعم تلخ و ترش به اندازه 1/3 اسید سیتریک (فروش اسید سیتریک خشک) در غذاها می شود. این ماده در بدن به طور کامل و مانند کربوهیدرات تجزیه می شود و انرژی متابولیکی به اندازه یک گرم قند ( 4 کیلوکالری) را ایجاد می کند.

خرید:

برای خرید گلوکونو دلتا لاکتون با کارشناسان واحد فروش موسسه مبتکران شیمی تماس بگیرید.

اطلاعات محصول

تولید کننده:

CAS NO: 90-80-2

آنالیز محصول

خواص فیزیکی و شیمیایی:

فرمول شیمیایی C6H10O6
جرم مولکولی 178 گرم
نقطه ذوب 150-153°C
مشخصات ظاهری پودر کریستالی سفید رنگ بی بو با طعم شیرین
حلالیت محلول در آب، کم محلول در الکل

روش تولید:

گلوکونو دلتا لاکتون از راه تبلور مستقیم از محلول آبی اسید گلوکونیک به دست می آید. این ترکیب برای استفاده در مواد غذایی از سه راه مختلف به دست می آید:

  • اکسیداسیون گلوکز با آب برم
  • اکسیداسیون گلوکز توسط میکروارگانیسم ها (برای انسان غیر بیماری زا و غیر سمی)
  • اکسیداسیون گلوکز با آنزیم های مشتق شده از میکروارگانیسم ها

این ماده یک پودر ریز سفید رنگ است که به سرعت در آب حل می شود. در آب به آرامی به اسید گلوکونیک تجزیه می شود و در ادامه با بی کربنات سدیم واکنش می دهد و کربن دی اکسید تولید می کند. فرایند تجزیه در دماهای پایین و آهسته اما در دماهای بالا افزایش می یابد. واکنش خمیر مایه گلوکونو دلتا لاکتون با جوش شیرین به شرح زیر است:

C6H12O7 + NaHCO3 → C6H11O7Na + H2O + CO2

اسید گلوکونیک + جوش شیرین → گلوکونات سدیم (نمک) + آب + دی اکسید کربن

این ماده با جوش شیرین به آرامی واکنش می دهد و با حرارت اجاق کاملا فعال می شود. در زمان افزودن به محلول آبی به سرعت تجزیه می شود و به آرامی به اسید گلوکونیک هیدرولیز می شود، در محلول، گلوکونو دلتا لاکتون و اسید گلوکونیک در تعادل هستند .

کاربردهای گلوکونو دلتا لاکتون:

این ترکیب بدون بو و غیر سمی عامل تقویت کننده و نگهدارنده است که کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

صنایع غذایی:

این ترکیب به صورت تجاری از منابع کربوهیدرات تجدید پذیر توسط تخمیر میکروبی به دست می آید و در زمان فرایند همراه با اسید گلوکونیک از راه تخمیر گلوکز تولید می شود. این ماده در نانوایی، غلات، تنقلات، قنادی، لبنیات، پنیر، دسر، بستنی، میوه ها، سبزیجات، جایگزین های گوشت، غذاهای دریایی، محصولات گیاهی، غذاهای آماده، سس ها و چاشنی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد گلوکونو دلتا لاکتون در شیرینی ها

به عنوان یک عنصر مهم در تولید محصولات شیرین پخته شده مانند کیک و کلوچه کاربرد دارد. این ترکیب را به دلیل هیدرولیز آهسته و پیشرونده و افت pH، با طعم شیرین اولیه باعث ترشی کمتری نسبت به سایر اسیدی کننده ها، می توان از سایر مخمرهای اسیدی جدا دانست.

فرآورده های خمیری منجمد، کوکی و دونات:

سرعت پایین این واکنش برای موارد بالا مناسب است. استفاده از گلوکونو دلتا لاکتون در بعضی موارد مقرون به صرفه است، زیرا این اسید آلی ضعیف قدرت خنثی کنندگی پایینی دارد. این ترکیب طعم محصولات پخته شده را تغییر نمی دهد زیرا تنها 33% از طعم ترش اسید سیتریک را دارد. همچنین باعث ایجاد یک اثر نگهدارنده از راه افت pH می شود که زمان ماندگاری محصول را تغییر می دهد. این ترکیب طبق نظر سازمان غذا و دارو یک افزودنی بی خطر است که در صورت تولید مناسب، بدون محدودیت قابل مصرف است.

سایر کاربردها:

این ترکیب در صنایع مختلف برای تولید مواد شیمیایی، محصولات مراقبت شخصی، دئودورانت، محصولات مراقبت از پوست و مو، نوشیدنی ها، مکمل های غذایی و دارویی استفاده می شود.

MSDS و نکات ایمنی:

گلوکونو دلتا لاکتون، ترکیبی غیر سمی است که شبیه کربوهیدرات ها در بدن تجزیه می شود. البته در مواردی می تواند واکنش های آلرژیک مانند خارش، تورم و قرمزی پوست را به همراه داشته باشد.

  • استنشاق این ماده در مواردی می تواند باعث خس خس سینه، مشکل در تنفس و گرفتگی غیر طبیعی صدا شود. پس از استنشاق از محیط خارج شده و هوای تازه تنفس و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.
  • در صورت تماس با چشم ها، چشم آسیب دیده را به مدت 15 دقیقه با آب فراوان بشویید.
  • تماس این ترکیب با پوست می تواند باعث تحریک و قرمزی شود، پس از تماس آن ناحیه را با آب و صابون بشویید.
  • بلع این ماده باعث تورم دهان، صورت، زبان و گلو می شود، در صورت بلع فورا مقدار زیادی آب بنوشید.
  • این ماده به رطوبت بسیار حساس است، آن را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید.

با رعایت نکات ایمنی خطرات ناشی از این ماده را به حداقل برسانید.

جمع بندی:

گلوکونو دلتا لاکتون یک اسید آلی طبیعی است که در بسیاری از مواد غذایی تخمیری مانند عسل و شراب به طور طبیعی وجود دارد. این ماده را به دلیل کاربردهای فراوانی که در صنعت دارد، به شکل تجاری نیز می سازند. این ترکیب غیر سمی را در صورت تولید به شیوه ای ایمن می توان بدون محدودیت در محصولات غذایی به کار برد. برای خرید گلوکونو دلتا لاکتون با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت با مشاوران مجرب ما در مبتکران شیمی تماس بگیرید.

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه ۲۵ کیلویی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *