سدیم استات
سدیم استات (Sodium acetate) | قیمت سدیم استاتReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سدیم استات برای جلوگیری از رشد باکتری­ها به مواد غذایی اضافه می­شود و نقش نگهدارنده دارد. این ماده کاربرد های دیگری در تهیه و تولید پارچه، رنگدانه و… نیز دارد . شما می توانید برای ثبت سفارش ، خرید و اطلاع از قیمت سدیم استات با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

فروش سدیم استات:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سدیم استات:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیاییبسته بندی:کیسه های 25 کیلویی، پالت یک تنی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت سدیم استات (چینی):

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
 09198991007
 09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

این محصول در گریدهای خوراکی و صنعتی تولید می شود . 

 

برگه آنالیز نمونه محصول

آنالیز سدیم استات

استات سدیم چیست؟

فرمول شیمیایی : C2H3NaO2

جرم مولی : 82.03  g/mol

حلالیت :  به خوبی در آب، الکل، هیدرازین و دی اکسید گوگرد حل می شود.

چگالی : 1.528gr/cm3

بو: بوی سرکه

دمای ذوب : 324 °C

دمای جوش : 881.4 °C

شکل ظاهری : جامد کریستالی سفید- کرم رنگ

ساختار مولکولی :

استات سدیم (Sodium Acetate) نمک سدیم استیک اسید است و جزو نمک­های ارگانیک سدیم به حساب می­ آید. فرمول شیمیایی آن به صورت C2H3NaO2 است. جامدی است سفید رنگ به صورت پودر گرانوله، جاذب رطوبت است، بو ندارد، در 328°C ذوب می­شود، در آب به خوبی حل می­شود ودر الکل به آرامی حل می­شود.

این ماده و سایر بی­ کربنات­ ها به عنوان عوامل قلیایی کردن مورد استفاده قرار می­گیرند و این امر در پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد. در کبد، سدیم استات به بی­کربنات متابولیزه می­شود. برای انجام این کار ابتدا استات به آرامی به کربن­ دی­ اکسید و آب هیدرولیز می­شود که پس از اضافه شدن یون هیدروژن به این دو بی­کربنات حاصل می­شود. این ماده در بدن به عنوان منبع یون سدیم عمل می ­کند.

سدیم استات

سدیم نقش مهمی در تنظیم حجم مایع خارج سلولی دارد. توزیع آب در بدن را کنترل می­کند، فشار اسمزی و تعادل الکترولیتی مایعات بدن را نیز برقرار می­کند. در صنایع غذایی نیز از این ماده به عنوان عامل طعم دهنده استفاده می­شود.

ساده­ ترین راه برای تولید Sodium Acetate خنثی سازی استیک اسید با کربنات سدیم است، پس از خشک کردن محلول بدست آمده و خارج کردن آب آن، کریستال­های این ماده برجای می­ مانند. این واکنش به صورت زیر انجام می­ گیرد:

NaHCO3 + CH3COOH —> CH3COONa + CO2 + H2O

روش دیگر برای تولید sodium acetate از واکنش استیک اسید با قلیا ها همانند کاستیک سودا است.

 کاربردها

 • سیال عامل (سیستم­های باز)
 • ماده واسطه
 • استفاده در آزمایشگاه
 • تولید رنگدانه
 • به عنوان مواد کمک فرآیندی، خصوصا در صنعت نفت
 • افزودنی به مواد غذایی
 • نگهدارنده
 • تهیه فیلم­های عکاسی
 • مواد ضد انجماد
 • تهیه پارچه و مصالح ساختمانی

چند نمونه از کاربردها به شرح زیر هستند:

افزودنی به مواد غذایی

به عنوان یک اسید نقش خنثی کردن قلیا در غذا را دارد و در برخی موارد از آن برای تنظیم سطح PH استفاده می­کنند. سدیم نیز به عنوان طعم دهنده مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف بسیاری دیگر از افزودنی­ها این ماده تاثیر مضر بر بدن انسان ندارد. از محصول فوق در رب گوجه عموما استفاده می شود.

کاربرد سدیم استات

استفاده آزمایشگاهی

این ماده یک ماده رایج مورد استفاده در آزمایشگاه­های زیست­ شناسی مولکولی و بیوشیمی است. یکی از کاربردهای آن خارج کردن DNA از سلول است.

کاربرد در صنعت

برای خنثی کردن اسید سولفوریک موجود در جریان­های دورریز مورد استفاده قرار می­گیرد. در فرآیندهای خاص عکاسی برای پوشش دادن یک شکل مشخص بر روی سطوح استفاده می­شود. در سطوح فلزی می­تواند به از بین رفتن ناخالصی­ها از روی سطح آن کمک کند.

کیسه حرارتی

پدها یا کیسه­ های حرارتی که در داروخانه­ ها موجود هستند شامل این ماده به صورت فوق اشباع هستند. در این پدها یک دیسک مسطح فلزی در داخل کیسه قرار دارد، با ضربه زدن به دیسک کریستال­های این ماده چسپیده به سطح دیسک از آن جدا شده و با ورود به محلول فوق اشباع به صورت زنجیره­ای موجب تشکیل کریستال­های بیشتر می­گردند.

گرمای حاصل از تشکیل کریستال­ها موجب گرم شدن محلول موجود در داخل کیسه می­شوند.

این پدها قابلیت استفاده مجدد را نیز دارند. با خیساندن پد در آب جوش و قرار دادن آن در معرض هوای اتاق محلول فوق اشباع این ماده دوباره تشکیل می­گردد. در طی این فرآیند مقداری از کریستال­ها بر روی لبه دیسک فلزی باقی می­مانند که برای استفاده دوباره از پد لازم هستند.

در صنعت گریدهای متفاوتی از استات اسید تولید می­شود. غلظت 99% بدون آب، برای مصارف عکاسی تولید می­شود. گرید عکاسی دارای محدوده کوچک توزیع اندازه ذرات و همچنین تراکم و یکنواختی ذرات نیز بیشتر است. غلظت 60% در صنایع شیمیایی و غذایی کاربرد دارد. گریدهای دیگری نیز با غلطت 40% و 33% نیز از این ماده تولید می­شوند.

این ماده قابل احتراق است، و در تماس با حرارت و اسیدهای قوی تجزیه می­شود.

 

نحوه ساخت سدیم استات

این محصول که به آن “یخ داغ” نیز می­گویند،  یک ماده شیمیایی کاربردی و در عین حال جذاب است. از آنجایی که از واکنش استیک اسید و بی­کربنات­ها تولید می­شود، می­توان در چند مرحله ساده در آشپزخانه این ماده را ساخت. تنها مواد مورد نیاز مقداری سرکه(استیک اسید)، جوش شیرین (بی­کربنات) و چند عدد ظرف است.

واکنش بالا دو محصول دارد: آب و استات سدیم. برای بدست آوردن این ماده خشک به صورت کریستالی باید آب را از محلول آن­ها خارج کنیم. از آنجایی که عمل کریستاله شدن یک عمل گرمازاست، در هنگام تشکیل کریستال­ها گرما تولید می­شود، به همین دلیل نام “یخ داغ” را برای آن انتخاب کرده­اند. می­توان در هنگام کریستاله شدن محلول را در قالب­هایی مشخص ریخت و از آن مجسمه یخ داغ ساخت.

مراحل تهیه استات سدیم خشک:

 • ابتدا مقدار 500 cc سرکه (سرکه حاوی 3 تا 7 درصد استیک اسید است) را در یک ظرف بریزید.
 • مقدار 35 گرم (7 قاشق غذا خوری) جوش شیرین (بی کربنات سدیم) را به آن اضافه کنید.
 • در هنگام اضافه کردن جوش شیرین به سرکه حباب­های کربن­دی­اکسید تولید و از محلول خارج می­شوند، جهت جلوگیری از سرریز شدن محلول با یک قاشق یا میله فلزی زبر محلول را هم بزنید.
 • محلول مایع حاصل از این اختلاط را به ظرفی دیگر جهت جوشاندن انتقال دهید. جامد باقی­مانده در ظرف جوش شیرین است که نباید به ظرف جوشش وارد شود.
 • محلول را به آرامی و با حرارت کم گرم کنید به صورتی که بتوانید سطح آن را مشاهده کنید. هنگام مشاهده اولین ذرات جامد تشکیل شده، محلول را فورا از روی حرارت بردارید.
 • با سرد شدن محلول، این ماده حل ­شده در آب به صورت کریستال از آن جدا می­شود. در حدود یک ساعت و نیم زمان لازم است تا کریستال­ها مشاهده شوند. پس از تشکیل کریستال­ها آب اضافی را دور بریزید.

msds و نکات ایمنی مضرات و msds استات سدیم:

با توجه به اینکه این ماده به عنوان افزودنی غذا استفاده می­شود، برای سلامتی انسان مضر شناخته نشده است.

در صورت تماس با پوست و چشم باعث التهاب و قرمز شدن می­گردد. در صورت تماس با چشم شستشو با آب فراوان و سپس مراجعه به پزشک توصیه می­شود. استنشاق پودر و یا گرد و غبار این ماده باعث سرفه و عطسه می­شود. توجه داشته باشید پیش از شروع به کار حتما msds محصول را مطالعه کنید.

حمل و نگهداری

این ماده در شرایط محیطی پایدار است، اما در صورت وجود رطوبت و آب، اسیدها و اکسید کننده ­های قوی تجزیه می­شود. 

منابع

1-. (n.d.). Retrieved December 18, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_acetate

2-Ruff, B. (2018, November 02). How to Make  Retrieved December 18, 2018, from https://www.wikihow.com/Make-Sodium-Acetate

3- Uses for  (n.d.). Retrieved December 18, 2018, from https://www.livestrong.com/article/137973-uses-sodium-acetate/

جهت اطلاع از قیمت سدیم استات با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 

مبتکران شیمی

4 نظر برای «سدیم استات (Sodium acetate) | قیمت سدیم استات»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *