سدیم استات
سدیم استات | خرید فروش سدیم استاتReviewed by مبتکران شیمی on Oct 2Rating: 5.0

فروش سدیم استات و یا خرید سدیم استات . جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سدیم استات:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سدیم استات:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیاییبسته بندی:کیسه های 25 کیلویی، پالت یک تنی

خرید مواد شیمیایی آنالیز : 99%

قیمت سدیم استات:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
 09198991007
 09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

برگه آنالیز نمونه سدیم استات

…………………………….سدیم استات

 

سدیم استات چیست؟

فرمول مولکولی:C2H3NaO2

جرم مولکولی:82.03  g/mol

حلالیت:  به خوبی در آب، الکل، هیدرازین و دی اکسید گوگرد حل می شود.

چگالی :1.528gr/cm3

بو: بوی سرکه

دمای ذوب : 324 °C

دمای جوش : 881.4 °C

شکل ظاهری : جامد کریستالی سفید- کرم رنگ

ساختار مولکولی :

استات سدیم (Sodium Acetate) نمک سدیم استیک اسید است و جزو نمک­های ارگانیک سدیم به حساب می­آید. فرمول شیمیایی آن به صورت C2H3NaO2 است. جامدی است سفید رنگ به صورت پودر گرانوله، جاذب رطوبت است، بو ندارد، در 328°C ذوب می­شود، در آب به خوبی حل می­شود ودر الکل به آرامی حل می­شود.

سدیم استات و سایر بی­کربنات­ها به عنوان عوامل قلیایی کردن مورد استفاده قرار می­گیرند و این امر در پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد. در کبد، سدیم استات به بی­کربنات متابولیزه می­شود. برای انجام این کار ابتدا استات به آرامی به کربن­دی­اکسید و آب هیدرولیز می­شود که پس از اضافه شدن یون هیدروژن به این دو بی­کربنات حاصل می­شود. استات سدیم در بدن به عنوان منبع یون سدیم عمل می ­کند.

سدیم نقش مهمی در تنظیم حجم مایع خارج سلولی دارد. توزیع آب در بدن را کنترل می­کند، فشار اسمزی و تعادل الکترولیتی مایعات بدن را نیز برقرار می­کند. در صنایع غذایی نیز از این ماده به عنوان عامل طعم دهنده استفاده می­شود.

ساده­ترین راه برای تولید Sodium Acetate خنثی سازی استیک اسید با کربنات سدیم است، پس از خشک کردن محلول بدست آمده و خارج کردن آب آن، کریستال­های سدیم استات برجای می­ مانند. این واکنش به صورت زیر انجام می­ گیرد:

NaHCO3 + CH3COOH —> CH3COONa + CO2 + H2O

روش دیگر برای تولید آن از واکنش استیک اسید با قلیاها همانند کاستیک سودا است.

کاربردهای استات سدیم

 • سیال عامل (سیستم­های باز)
 • ماده واسطه
 • استفاده در آزمایشگاه
 • تولید رنگدانه
 • به عنوان مواد کمک فرآیندی، خصوصا در صنعت نفت
 • افزودنی به مواد غذایی
 • نگهدارنده
 • تهیه فیلم­های عکاسی
 • مواد ضد انجماد
 • تهیه پارچه و مصالح ساختمانی

چند نمونه از کاربردها به شرح زیر هستند:

افزودنی به مواد غذایی

برای جلوگیری از رشد باکتری­ها به مواد غذایی اضافه می­شود. به عنوان یک اسید نقش خنثی کردن قلیا در غذا را دارد و در برخی موارد از آن برای تنظیم سطح PH استفاده می­کنند. سدیم نیز به عنوان طعم دهنده مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف بسیاری دیگر از افزودنی­ها سدیم استات تاثیر مضر بر بدن انسان ندارد. از سدیم استات در رب گوجه عموما استفاده می شود.

استفاده آزمایشگاهی

استات سدیم یک ماده رایج مورد استفاده در آزمایشگاه­های زیست­شناسی مولکولی و بیوشیمی است. یکی از کاربردهای آن خارج کردن DNA از سلول است.

کاربرد در صنعت

برای خنثی کردن اسید سولفوریک موجود در جریان­های دورریز مورد استفاده قرار می­گیرد. در فرآیندهای خاص عکاسی برای پوشش دادن یک شکل مشخص بر روی سطوح استفاده می­شود. در سطوح فلزی می­تواند به از بین رفتن ناخالصی­ها از روی سطح آن کمک کند.

کیسه حرارتی

پدها یا کیسه­های حرارتی که در داروخانه­ها موجود هستند شامل استات سدیم فوق اشباع هستند. در این پدها یک دیسک مسطح فلزی در داخل کیسه قرار دارد، با ضربه زدن به دیسک کریستال­های سدیم استات چسپیده به سطح دیسک از آن جدا شده و با ورود به محلول فوق اشباع به صورت زنجیره­ای موجب تشکیل کریستال­های بیشتر می­گردند.

گرمای حاصل از تشکیل کریستال­ها موجب گرم شدن محلول موجود در داخل کیسه می­شوند.

این پدها قابلیت استفاده مجدد را نیز دارند. با خیساندن پد در آب جوش و قرار دادن آن در معرض هوای اتاق محلول فوق اشباغ سدیم استات دوباره تشکیل می­گردد. در طی این فرآیند مقداری از کریستال­ها بر روی لبه دیسک فلزی باقی می­مانند که برای استفاده دوباره از پد لازم هستند.

در صنعت گریدهای متفاوتی از استات اسید تولید می­شود. غلظت 99% بدون آب، برای مصارف عکاسی تولید می­شود. گرید عکاسی دارای محدوده کوچک توزیع اندازه ذرات و همچنین تراکم و یکنواختی ذرات نیز بیشتر است. غلظت 60% در صنایع شیمیایی و غذایی کاربرد دارد. گریدهای دیگری نیز با غلطت 40% و 33% نیز از این ماده تولید می­شوند.

این ماده قابل احتراق است، و در تماس با حرارت و اسیدهای قوی تجزیه می­شود.

 

چگونه سدیم استات درست کنیم

استات سدیم که به آن “یخ داغ” نیز می­گویند،  یک ماده شیمیایی کاربردی و در عین حال جذاب است. از آنجایی که از واکنش استیک اسید و بی­کربنات­ها تولید می­شود، می­توان در چند مرحله ساده در آشپزخانه این ماده را ساخت. تنها مواد مورد نیاز مقداری سرکه(استیک اسید)، جوش شیرین (بی­کربنات) و چند عدد ظرف است.

واکنش بالا دو محصول دارد: آب و استات سدیم. برای بدست آوردن سدیم استات خشک به صورت کریستالی باید آب را از محلول آن­ها خارج کنیم. از آنجایی که عمل کریستاله شدن یک عمل گرمازاست، در هنگام تشکیل کریستال­ها گرما تولید می­شود، به همین دلیل نام “یخ داغ” را برای آن انتخاب کرده­اند. می­توان در هنگام کریستاله شدن محلول را در قالب­هایی مشخص ریخت و از آن مجسمه یخ داغ ساخت.

مراحل تهیه استات سدیم خشک:

 • ابتدا مقدار 500 cc سرکه (سرکه حاوی 3 تا 7 درصد استیک اسید است) را در یک ظرف بریزید.
 • مقدار 35 گرم (7 قاشق غذا خوری) جوش شیرین (سدیم بی­کربنات) را به آن اضافه کنید.
 • در هنگام اضافه کردن جوش شیرین به سرکه حباب­های کربن­دی­اکسید تولید و از محلول خارج می­شوند، جهت جلوگیری از سرریز شدن محلول با یک قاشق یا میله فلزی زبر محلول را هم بزنید.
 • محلول مایع حاصل از این اختلاط را به ظرفی دیگر جهت جوشاندن انتقال دهید. جامد باقی­مانده در ظرف جوش شیرین است که نباید به ظرف جوشش وارد شود.
 • محلول را به آرامی و با حرارت کم گرم کنید به صورتی که بتوانید سطح آن را مشاهده کنید. هنگام مشاهده اولین ذرات جامد تشکیل شده، محلول را فورا از روی حرارت بردارید.
 • با سرد شدن محلول، سدیم استات حل­شده در آب به صورت کریستال از آن جدا می­شود. در حدود یک ساعت و نیم زمان لازم است تا کریستال­ها مشاهده شوند. پس از تشکیل کریستال­ها آب اضافی را دور بریزید.

msds سدیم استات:

با توجه به اینکه این ماده به عنوان افزودنی غذا استفاده می­شود، برای سلامتی انسان مضر شناخته نشده است. در صورت تماس با پوست و چشم باعث التهاب و قرمز شدن می­گردد. در صورت تماس با چشم شستشو با آب فراوان و سپس مراجعه به پزشک توصیه می­شود. استنشاق پودر و یا گرد و غبار این ماده باعث سرفه و عطسه می­شود. توجه داشته باشید پیش از شروع به کار حتما msds سدیم استات را مطالعه کنید.

حمل و نگهداری

 استات سدیم  ماده­ای پایدار در شرایط محیطی است، اما در صورت وجود رطوبت و آب، اسیدها و اکسیدکننده­های قوی تجزیه می­شود. 

منابع

1-Sodium acetate. (n.d.). Retrieved December 18, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_acetate

2-Ruff, B. (2018, November 02). How to Make Sodium Acetate. Retrieved December 18, 2018, from https://www.wikihow.com/Make-Sodium-Acetate

3- Uses for Sodium Acetate. (n.d.). Retrieved December 18, 2018, from https://www.livestrong.com/article/137973-uses-sodium-acetate/

2 نظر برای «سدیم استات | خرید فروش سدیم استات»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *