پتاسیم استات

پتاسیم استات (Potassium Acetate) که با نام acok نیز شناخته می شود یکی از نمک های مهم اسید استیک با فرمول شیمیایی C2H3KO2 به حساب می آید. این ماده  با دارا بودن pKa ای در حدود 4.76 دارای خاصیت بازی است و در صنایع غذایی، دارویی، ضد یخ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با خواص و کاربرد های این ترکیب بیشتر آشنا می شوید. برای خرید استات پتاسیم با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش استات پتاسیم:

برای تهیه ی این محصول در سریع ترین زمان ممکن تنها کافیست با شماره های زیر با واحد فروش ما در ارتباط باشید. ارائه ی محصولات منطبق بر آنالیز و جلب رضایت مشتری از اهداف ما در این شرکت می باشد. با ما همراه باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده: 

CAS NO: 127-08-2

آنالیز محصول

قیمت خرید پتاسیم استات:

جهت تهیه ی این ماده از طریق شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

مبتکران شیمی با ارائه ی بهترین قیمت و کیفیت شما را در خریدی مطمئن یاری خواهد نمود. بهترین ها را از ما بخواهید.

پتاسیم استات چیست ؟

محصول فوق به صورت کریستال های سفید رنگ و تقریبا محلول در آب می باشد و در اثر اعمال حرارت به اکسید پتاسیم تجزیه می شود. استات ها پیش ساز های مناسبی برای ساخت کاتالیزور ها و ترکیبات نانو می باشند.  

در جدول زیر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این نمک را مشاهده می نمایید:

فرمول شیمیایی

C2H3KO2

جرم مولی 98.142 g.mol−1
انحلال در آب 268.6 g/100 mL در دمای 25 درجه ی سانتی گراد
اسیدیته 4.76 pKa

این ماده در آب و الکل محلول است اما در اتر نامحلول می باشد و در دمای 292 درجه سانتیگراد ذوب می شود.

ساختار شیمیایی پتاسیم استات به صورت زیر است:

ساختار شیمیایی پتاسیم استات

این نمک پتاسیمی استیک اسید در بیشتر میوه ها موجود می باشد و از تخمیر باکتریایی به وجود می آید. تولید این ماده در صنعت و در گرید تجاری نیز از تخمیر باکتریایی قند ، ملاس یا الکل یا با سنتز شیمیایی استات آلدهید تولید می شود.

کاربرد پتاسیم استات

این محصول در صنایع مختلفی مانند تولید مواد غذایی ، ضد یخ ، پلیمرها ، کشاورزی و غیره مورد استفاده قرا می گیرد که در ادامه بیشتر به انها خواهیم پرداخت. 

1- صنایع غذایی : 

در صنایع غذایی از استات پتاسیم (E261) به منظور نگهداری مواد غذایی گوشت و مرغ استفاده می شود. حداکثر میزان استفاده از این ترکیب 0.25 درصد از وزن محصول نهایی گزارش شده است. استفاده از این ترکیب در دوز های مجاز در محصولات گوشتی خطری برای انسان نخواهد داشت و برای محصولات غذایی به عنوان یک نگهدارنده ی ضد میکروبی عمل می نماید.

علاوه بر این ماده ی فوق همانند سایر ترکیبات استات خاصیت بافری دارد و در صنایع غذایی به دلیل دارا بودن این ویژگی به منظور تنظیم نمودن pH مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله محصولاتی که این ماده در ترکیبات آن ها استفاده می شود می توان به سس و ترشی اشاره نمود.

گزارشی مربوط به خطرات مصرف این ماده در صنایع غذایی منتشر نشده است با این حال مصرف آن در افرادی که بدنشان تحمل سرکه را ندارد ( این ماده در معده به یون پتاسیم و اسید استیک تبدیل می شود) و یا از مشکلات کلیوی رنج می برند توصیه نمی شود.

2- ضد یخ :

این ماده به عنوان یک ضد یخ به منظور جلوگیری از یخ زدن سطح جاده ها و باند های فرودگاه ها، جایگزین مناسبی برای نمک های کلریدی از قبیل منیزیم کلرید و کلسیم کلرید به حساب می آید. بر خلاف دو ماده ی فوق ، این ترکیب به دلیل عدم وجود کلر در ساختار آن، به خاک آسیب کمتری وارد می کند و خاصیت خورندگی کمتری دارد. در نتیجه استفاده از آن در باند فرودگاه ها نسبت به سایر مواد ارجحیت دارد. مقدار استفاده از این ماده بر روی سطوح به دمای هوا و مقدار یخ موجود بر سطح بستگی دارد.

رفع یخزدگی جاده ها با پتاسیم استات

مزایا ی استفاده از پتاسیم استات به عنوان ضد یخ چیست ؟

  1. به بیشتر سطوح از جمله بتن ، فلزات ، چوب ، چمن ها و پوشش های گیاهی صدمه ای ایجاد نمی کند.
  2. تقاضای اکسیژن بیولوژیکی (BOD) بسیار کمی دارد و فسفات یا اوره ندارد. ( هر چه میزان BOD کمتر باشد تجزیه سریع تر در محیط رخ می دهد و خطرات کمتری برای محیط زیست به همراه خواهد داشت.)
  3. برای گیاهان و حیوانات غیر سمی است و خطری ایجاد نمی کند

3- صنایع کشاورزی : 

پتاسیم استات در صنعت کشاورزی به عنوان کود K-Prime 0-0-25 مورد استفاده قرار می گیرد و برخلاف سایر منابع پتاسیمی لازم برای گیاه مانند نیترات ها ، هیدروکسید ها ، تیوسولفات ها یا کربنات ها،  استات پتاسیم K-Prime دارای pH ای تقریبا خنثی می باشد و سوزآور و خورنده نخواهد بود. در نتیجه تنش کمتری به گیاه وارد می کند و جوانه زنی گیاه را بهبود می بخشد. K-PRIME  در حقیقت ترکیبی از نمک معدنی و یک اسید آلی است که توانسته است این ترکیب را به یک کود گیاهی واقعاً بی نظیر تبدیل کند.

گیاهان پتاسیم را از K-PRIME به نسبت بسیار بیشتری نسبت به سایر کود های شیمیایی از جمله ترکیبات نیترات و سولفات جذب می کنند.

4- پزشکی : 

این ماده به عنوان دارو در این صنعت به منظور درمان هیپوکالمی ( کمبود پتاسیم) مورد استفاده قرار می گیرد

پتاسیم نقش مهمی در حفظ و تعادل مایعات و الکترولیت بدن دارد.

درمان دارویی پتاسیم استات

در برخی موارد که پتاسیم کلرید به منظور داشتن کلر در برخی افراد مورد استفاده قرار نمی گیرد، محصول فوق می تواند جایگزین مناسبی به حساب آید

علاوه بر این در پزشکی این ماده به عنوان یک داروی ادرار آور مورد استفاده قرار می گیرد

5- کاربرد های دیگر :

  • استفاده به عنوان کاتالیزور در ساخت پلی اورتان
  • ساخت شیشه
  • عامل نرم کننده در کاغذ سازی و نساجی
  • اکسید کننده

msds  و خطرات پتاسیم استات :

هشدار!

msds و خطرات پتاسیم استات

H302: در صورت بلعیدن سمی است

H315 : می تواند منجر به ایجاد تحریک پوست شود

H319: سبب تحریک چشم می گردد

H335: منجر به تحریک دستگاه تنفسی می شود

برای خرید پتاسیم استات از طریق شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید

 

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *