تولوئن | خرید تولوئن

تولوئن چیست و چه کاربردهایی دارد؟ این ماده یا همان تولول حلالی است که در صنعت به طور وسیع از آن استفاده می شود. از خصوصیات ظاهری آن می توان به شفاف و بی رنگ بودن اشاره نمود. برای فروش و خرید تولوئن تبریز و اصفهان و همچنین جهت استعلام قیمت محصول  و چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.  در ادامه ی متن با مشخصات فیزیکی و شیمیایی ، MSDS و خطرات،کاربرد ها، روش تولید و قطبی بودن و یا نبودن این محصول بیشتر آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید.

خرید تولوئن:

این ماده یکی از ترکیبات مهم پتروشیمی می باشد. شما می توانید این محصول را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از شرکت مبتکران شیمی تهیه نمایید. جهت ثبت سفارش خود با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

  شماره های تماس

            021-77641136

            021-77649244                               

            021-77641217

فروش تولوئن:

جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول می توانید با همکاران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

کشور تولید کننده: ایران (تبریز – اصفهان)

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 185 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 99%

قیمت تولوئن: 

برای پاسخگویی به سوالات خود در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ با ما در ارتباط باشید:
      09198991006
                09198991007
                09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

آنالیز سود مایع

خواص و ویژگی ها

محصول فوق در آب حل نمی شود و بویی شبیه رنگ یا تینر دارد. هیدروکربنی آروماتیک است که به طور گسترده به عنوان خوراک صنعتی و حلال مورد استفاده قرار می گیرد. به بنزین اضافه می شود و در جهت تولید بنزن نیز مورد استفاده قرار می گرفت. این ماده برای بدن انسان و حیوانات زیان بار است و نخستین جایی که پس از تماس با انسان و جانوران را مورد حمله قرار می دهد، سیستم عصبی مرکزی بدن است. این ماده در فرآیند ساخت بنزین و سایر سوخت ها از نفت خام و ساخت کک از زغال سنگ تولید می شود.

به صورت طبیعی نیز این ترکیب در روغن خام و درخت تولو یافت می گردد

نام های دیگر: متیل بنزن ، فنیل متان

فرمول شیمیایی: C6H5CH3

تولوئن چیست ؟

همانطور که از ساختار این ماده مشخص است این ترکیب تنها از کربن و هیدروژن تشکیل شده است و جز ترکیبات هیدروکربنی می باشد. علاوه بر این ماده ی فوق به دلیل داشتن حلقه ی بنزن در ساختار خود نوعی ترکیب آروماتیک به حساب می آید. به دلیل داشتن ساختار آروماتیک و هیدروکربنی این ماده را جز مواد آروماتیک های هیدروکربنی طبقه بندی می نمایند.

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

فرمول شیمیاییC6H5CH3
جرم مولی92.141 g/mol
مشخصات ظاهریمایع شفاف، بدون رنگ و دارای بوی خاص آروماتیکی
نقطه جوش110.6 °C
نقطه ذوب-94.9°C
حلالیت در آبتقریبا نامحلول ( ,526mg/L @ 25 °C,)
نام های دیگرمتیل بنزن و فنیل متان

 

این ماده یک حلال مهم آلی به شمار می آید با این حال می تواند مواد معدنی ای مانند فسفر، گوگرد، ید، برم و سایر مواد کوالانسی غیر قطبی را در خود حل نماید.

تاریخچه:

تولوئن برای اولین بار در سال 1837 توسط دانشمندی به نام فیلیپ والتر ( Filip Walter ) با تقطیر روغن کاج که آن را retinaptha نامید به دست آمد. بعد ها این نام به تولول و بعد ها به تولوئن تغییر نام داد. تولول برگرفته از اسم تولو بالسام ، یک ترکیب آروماتیکی عصاره معطر از درخت گرمسیری کلمبیایی Myroxylon balsamum می باشد (بعد ها از این ماده نیز تولول استخراج گردید). این نام گذاری توسط Jöns Jakob Berzelius انجام پذبرفت.

واکنش پذیری تولوئن:

در شرایط رادیکال آزاد این ماده وارد واکنش های هالوژناسیون می شود

به عنوان مثال (N-Bromo succinimide (NBS هنگامی که با تولوئن در حضور AIBN حرارت داده می شود تبدیل به بنزیل بروماید می گردد. علاوه بر این تولوئن می تواند در حضور نور و با واکنش با H2O2 و HBr برومیده شود.

هیدروژناسیون این ماده منجر به تولید متیل سیکلوهگزان می شود (این واکنش نیاز به فشار زیاد هیدروژن و کاتالیزور دارد)

اکسیداسیون این ماده:

از آنجایی که بنزن یک ترکیب آروماتیک می باشد در برابر اکسیداسیون مقاومت بالاتری دارد. با این حال گروه متیل موجود در این ترکیب در برابر اکسیداسیون های قوی می تواند به کربوکسیلیک اسید تبدیل شود. گروه متیل موجود در ساختار این ماده مستعد اکسیداسیون می باشد. این ماده در واکنش با پتاسیم پرمنگنات تولید بنزوئیک اسید می کند و با استفاده از کرومیل کلرید برای به دست آوردن بنزآلدئید وارد واکنش می شود (این واکنش به واکنش اتارد معروف است Étard reaction).

 

تولید تولوئن

به لحاظ اقتصادی،تولوئن را از ریفرمیت نفت خام به دست می آورندکه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تولید از نفتا

در حدود 70 درصد تولید بنزن، تولوئن، و زایلن (BTX) از طریق ریفورمینگ کاتالیستی نفتا صورت می گیرد، که این فناوری عموما در تولید بنزین با اکتان بالا انجام می شود. ترکیبات آروماتیک (BTX) از اصلی ترین خوراک های صنایع شیمایی هستند. یکی از روش های تولید تولوئن از نفتا که جدیدا مورد توجه زیادی قرار گرفته است، استفاده از روش بازیابی پیوسته کاتالیست است.

در روش بازیابی یا احیای پیوسته کاتالیست (CCR) کاتالیست در یکی از راکتورها بدون ایجاد اختلال و توقف در فرآیند اصلی تولید انجام می گیرد. طی این فرآیند ترکیبات پارافینی و نفتنی به ترکیبات BTX ، هیدروژن و گازهای سبک مایع تبدیل می شوند. در فرآیند CCR سه و یا 4 راکتور به صورت سری وجود دارند که در بین هر کدام از آنها گرمکن و جریان برگشتی برای دست یابی به بازده بالاتر برقرار هستند. محصول نهایی این فرآیند شامل بنزین و ترکیبات آروماتیک است که ابتدا بنزین جدا شده و سپس ترکیبات آروماتیک برای تفکیک به یک برج تقطیر فرستاده شده و در آنجا متیل بنزن از سایر مواد جدا می شود.

 

تولید تولوئن از نفتا

 

روش های دیگر

تقطیر جز به جز :

نفت خام دارای ترکیبات مختلفی است و دارای مقداری تولوئن نیز هست. برای جداسازی از تقطیر استفاده می شود که مواد را بر اساس تفاوت در نقطه جوش جدا می کند.

تقطیر آزئوتروپی:

آزئوتروپ ترکیبی از دو و یا چند مایع است که نمیتوان با تقطیر معمولی آن ها را از هم جدا کرد. در حال حاضر دو فرآیند برای جداسازی تولوئن وجود دارد که عبارتند از استفاده از محلول آبی متیل کتون و آب و یا استفاده از متانول.

استخراج با حلال:

در این روش حلالی با انتخاب پذیری بالا نسبت به تولوئن به محلول اضافه می شود و سپس حلال و تولوئن با استفاده از روش های معمول مانند تقطیر از یکدیگر جدا می شوند. از جمله این حلال ها می توان به گوگرد دی اکسید و یا محلول آبی دی اتیلن گلیکول اشاره کرد.

کراکینگ بخار هیدروکربن های مایع:

در این روش هیدروکربن های بزرگ موجود در نفتا با استفاده از کراکینگ بخار به بنزین پیرولیز و تولوئن تبدیل می شوند.

جهت سنتز این ماده از آلکیلاسیون صنعتی بنزن و متانول بهره می برند. در برخی از موارد نیز این ماده را از واکنش بنزن و متیل کلراید در حضور اسیدی مانند آلومینیوم کلراید به دست می آید که واکنش آن به صورت زیر است.

 

تولوئن

تولوئن خشک

هرچند که آب و متیل بنزن حلالیت بسیار کمی نسبت به یکدیگر دارند اما در حدود 0.05% آب می تواند در این ماده حل شود. در برخی موارد که وجود آب مضر است و یا متیل بنزن خالص مورد نیاز است، آب را جدا می کنند و تولوئن خشک (عاری از آب) حاصل می شود. روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد که در صورت وجود داشتن تجهیزات مناسب به نظر تقطیر کردن ساده ترین راه برای جدا کردن آب است. روش های دیگر که شامل استفاده از بنزوفنون و سدیم است بر خلاف تقطیر کردن مواد جانبی را به محلول اضافه کرده و خطرات کار (استفاده از سدیم) نیز بسیار بیشتر است.

تولوئن قطبی است یا غیر قطبی؟

به دلیل تفاوت کمی که در بین الکترونگاتیوی های کربن و هیدروژن وجود دارد، تمام پیوندهای موجود در این ماده غیرقطبی هستند، همین امر باعث می شود که کل مولکول غیر قطبی باشد.  

 کاربرد ها و مصارف تولوئن

مصارف شیمیایی اصلی این ماده تولید بنزن ، زایلن و سایر حلال هاست. همچنین این ترکیب را برای ساخت موادی همچون فنول، نیتروبنزن، بنزوئیک اسید و بنزیل کلراید مورد استفاده قرار می دهند. محصولات مصرفی حاوی این ماده شامل آئروسل های خانگی ، رنگ ها ، رقیق کننده های رنگ ، لاک ها ، مهارکننده های زنگ زدگی ، چسب، مواد تمیز کننده و ضد عفونی کننده بر پایه حلال می باشد. در لاک های ناخن نیز این ماده در غلظت های بیش از 50 درصد موجود می باشد

 • حلال

به عنوان حلال تولوئن را می توان در رنگ، تینر رنگ، چسپ، جوهر، رزین، مواد شوینده، و مواد دباغی چرم استفاده کرد. همچنین می توان از این ترکیب در ساخت پلیمرهای مورد استفاده در تولید نایلون، بطری های نوشابه های پلاستیکی و دارو، رنگ ها و محصولات آرایشی استفاده کرد.

از کاربردهای خاص آن نیز می توان به استفاده در حلقه های راکتور هسته ای به عنوان خنک کننده اشاره کرد.

 یکی از کاربردهای معروف این ماده استفاده از آن به عنوان حلال در لاک ناخن است. زیرا این ترکیب توانایی بالایی در پاک نمودن رزین ها و پلاستی سایزر ها دارد. این مواد در فرمولاسیون لاک های ناخن به عنوان جلا دهنده و سفت کننده مورد استفاده قرار می گیرند

 • تولید TNT

نیتراسیون این ماده با کمک مخلوطی از اسید نیتریک و اسید سولفوریک منجر به تولید 2،4،6 تری نیتروتولوئن یا همان TNT می شود. در طی این فرایند موادی از جمله تترا نیترومتان، نیتروبنزوئیک اسید و… نیز تولید می گردند.

 • تولید بنزین

همانطور که گفته شد تولوئن در آب حل نمی گردد اما با حلال های آلی به خوبی قابل اختلاط است. این ماده به عنوان یک افزودنی همراه با بنزن و زایلن برای ساخت بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.

تولوئن به عنوان یک افزودنی به بنزین اضافه می شود تا عدد اکتان را در سوخت های مورد استفاده در خودروهای مسابقه ای و یا سایر خودروها افزایش دهد. هر چه عدد اکتان بیشتر باشد، مقاومت سوخت در برابر ضربه و سر و صدا در هنگام احتراق بیشتر خواهد شد. محصول فوق به دلیل داشتن چگالی مناسب و دارا بودن انرژی قابل توجهی در هر واحد از حجم، گزینه ی مناسبی برای بالا بردن عدد اکتان و بهبود توان وسایل نقلیه می باشد.

چرا بالا بردن عدد اکتان اهمیت دارد؟

کاربرد تولوئن در افزایش عدد اکتان

عدد اکتان به طور کلی کیفیت و عملکرد بنزین را نشان می دهد. هر چه این عدد بیشتر باشد ، بنزین در موتور خودرو ها راحت تر و بهتر می سوزد. وسایل نقلیه با کارایی بالاتر به سوخت هایی با درجه اکتان بیشتر نیاز دارند. در نتیجه با افزودن مواد شیمیایی همچون تولوئن موجب بهبود عدد اکتان بنزین، و در نتیجه جلوگیری از ایجاد ناکینگ knocking  (ضربه) در موتور می گردند.

در مقابل سوخت های با عدد اکتان پایین تر برای موتورهای دیزل ایده آل هستند. طبق مطالعات صورت گرفته توصیه می شود میزان استفاده از این ماده بیش از 30 درصد نباشد. زیرا به دلیل خاصیت آنتی ناکینگ ؛ تولوئن در دما های پایین مشتعل نمی شود. در نتیجه در ماشین های فرمول 1 که از حدود 84 درصد از این ماده در سوخت استفاده گردید نیاز به گرم شدن رادیاتور تا 70 درجه ی سانتی گراد بود تا به بخار شدن آن کمک نماید. بنابراین غلظت بیش از حد این ماده در سوخت نه تنها منجر به بازدهی بیشتر نمی شود بلکه می تواند چالش هایی را برای خودروسازان به وجود آورد.

تفاوت عدد اکتان و ستان چیست؟

عدد اکتان برای اندازه گیری کیفیت و بهسوزی سوخت موتور های بنزینی و عدد ستان برای اندازه گیزی کیفیت سوخت های دیزلی استفاده می شود.وقتی عدد اکتان بالاتر باشد سوخت دیرتر مشتعل شده و از ایجاد ضربه جلوگیری می کند، در حالیکه در مورد عدد ستان این موضوع برعکس است، یعنی بالا بودن عدد ستان سوخت دیزل باعث اشتعال سریعتر آن و کاهش تاخیر در اشتعال می شود که این موضوع برای موتورهای دیزلی ایده آل است.شکل زیر به خوبی تفاوت این دو را نشان می دهد.

تفاوت عدد ستان و عدد اکتان و اهمیت تولوئن

گرید های مختلف تولوئن:

عموما 3 گرید از این ماده در بازار موجود می باشد

: با درصد خلوص 99%TDIگرید

گرید نیتراسیون: با 98.5-100% خلوص ( دلیل نام گذاری این گرید به دلیل پیشینه ی  کاربرد آن در تهیه ی نیتروتولوئن می باشد. با این حال امروزه این ماده به عنوان حلال در دستگاه های TDP و HDA مورد استفاده قرار می گیرد.)

گرید تجاری: با درصد خلوص 96 درصد برای مخلوط نمودن با بنزین و استفاده به عنوان خوراک در دستگاه های HDA

 

مصارف تولوئن در لاک ناخن

آیا استفاده از این ماده در لاک های ناخن ایمن می باشد؟

سازمان بررسی مواد اولیه ی آرایشی (CIR) استفاده از این ماده را در مواد آرایشی ای مانند جلا دهنده ها و پولیش های ناخن مورد بررسی قرار داد. در نتیجه ای که در سال 1987 به دست آمد استفاده از این ترکیب در غلظت های مجاز ، ایمن شناخته شد. و توصیه می گردد که استفاده از این ماده نباید بیش از 50 درصد محصول باشد. در سال 2005 همین سازمان سلامت این ماده را مجددا مورد بررسی قرار داد و نتایج اولیه ی به دست آمده ی خود را تایید نمود

خرید تولوئن را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

سلامت استفاده از این ماده برای کارکنان چه مقدار می باشد؟

کارکنانی که با این ماده سر و کار دارند محدودیت هایی در برابر کار با آن دارند. سازمان ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (OSHA) مقدار مجاز وجود تولوئن را حدود 200ppm در یک روز کاری 8 ساعته تخمین زده است. مرکز تحقیقات ملی بهداشت و ایمنی شغلی (NIOSH) مقدار مجاز این ماده در هوا را به 100ppm طی یک روز کاری 10 ساعته محدود ساخته است. انجمن متخصصین بهداشت صنعتی امریکا (ACGIH) توصیه می کند که تولوئن در هوا به بیش از 20 ppm در طول یک روز کاری 8 ساعته تجاوز نکند

وجود این ماده در طبیعت

این ترکیب در مکان هایی که از محصولات ساخته شده با آن استفاده می شود در هوا، آب و یا خاک یافت می گردد.تولوئن توسط باکتری های موجود در خاک تجزیه شده و توسط گیاه جذب می شود که این امر باعث آسیب غشایی به گیاه می شود. این ماده را اغلب در ترافیک های سنگین شهری در اثر سوختن بنزین و آزاد شدن این ماده به هوا می توان یافت. مطالعات مقدار این ماده را به طور میانگین در هوا حدود 1 تا 35 ppbv تخمین زده است. با این حال در مکان هایی که از رنگ های ساخته شده با این ماده ، حلال ها و یا محصولات تنباکو استفاده می شود این مقدار بسیار بیشتر خواهد بود.

منبع اصلی قرار گرفتن در معرض این ماده برای عموم مردم بنزین می باشد. بنزین دارای وزن 5 تا 7 درصد از ماده ی فوق می باشد. این ماده در طول تولید ، حمل و نقل و احتراق بنزین به جو آزاد می شود. در نتیجه وجود این ماده در مناطق شلوغ و با ترافیک بالا و اطراف پالایشگاه ها بسیار بیشتر خواهد بود. با این حال این ماده به دلیل واکنش پذیری بالا با سایر آلاینده ها عمر کوتاهی در فضای آزاد دارد.

محصولات خانگی و دود سیگار از جمله منابعی هستند که می توانند این ماده را در فضای خانه ی شما منتشر نمایند. جالب است بدانید در صورتی که در خانه سیگار می کشید غلظت این ماده در فضا خانه ی شما بسیار بالاتر از فضای بیرون خواهد بود. افراد سیگاری با کشیدن هر سیگار مقدار 80 تا 100 میکروگرم از این ماده را جذب می نمایند

استفاده از این ماده چه خطراتی در پی دارد

این ماده عموما از طریق راههای زیر می تواند وارد بدن انسان شود:

 •  تنفس گازهای بنزین، کشیدن سیگار و یا تنفس دود دست دوم آن، تنفس دودهای وسایل نقلیه و یا تنفس هوای آلوده.
 • لمس محصولاتی که حاوی تولوئن هستند.

خطرات ناشی از برخورد با این ترکیب به مدت زمان و دوز آن بستگی دارد. اگر فردی به مدت کم در معرض این ماده قرار بگیرد عوارضی مانند خستگی و ضعف، گیجی ، سردرد، از دست دادن حافظه، افت هوشیاری ، تهوع و از دست دادن اشتها در او ظاهر می شوند. بعضا افراد برای نئشه شدن تعمدا رنگ و یا چسپ را استنشاق و یا اسنیف (از راه دماغ) مصرف می کنند که می تواند عوارضی همچون سرگیجه، از دست دادن هوشیاری، مرگ و در مادران باردار نیز بر روی کوکان اثرات منفی بر جای بگذارد.

قرار گرفتن در معرض تولوئن به مدت زمان زیاد می تواند باعث بوجود آمدن موارد زیر شود:

 • از دست دادن شنوایی و توانایی تشخیص رنگ
 • از دست دادن حافظه
 • کاهش توانایی ذهنی
 • آسیب رسیدن به سیستم عصبی مرکزی، توانایی تولید مثل و سیستم ایمنی بدن
 • رسیدن آسیب به کلیه، کبد و مغز

کارکنان صنایع مصرف کننده تولوئن، افراد سیگاری و اطرافیانشان و همچنین زنان باردار کسانی هستند که خطرات ناشی از برخورد آنها را تهدید میکند.

 

بررسی خطرات و لوزی خطر تولوئن :

لوزی خطر تولوئن

مراقبت های لازم هنگام کار با این ماده:

به خاطر داشته باشید قبل از شروع به کار با این ماده شیمیایی، برگه اطلاعات و ایمنی ( MSDS تولوئن ) را مطالعه نمایید تا آمادگی لازم را در صورت بروز هرگونه حادثه داشته باشید.

استنشاق:

فرد مسموم را به هوای آزاد برده و او را در وضعیت مناسب جهت تنفس قرار دهید.

پوست:

در صورت تحریک پوست باید از داروهای مناسب با تجویز پزشک استفاده کرد. اگر این ماده بر روی پوست و یا موی فرد ریخته باشد، سریعا مواد و لباس های آلوده را باید از فرد دور کرده و با آب شستشو داد.

چشم:

محل آلوده شده را با آب به صورت مداوم شستشو داده و در صورت بروز التهاب از دارو استفاده کنید.

بلع:

سریعا با مراکز درمانی تماس گرفته و از وادار کردن فرد مسموم به استفراغ خودداری کنید.

آتش:

در صورت بروز آتش سوزی از کربن دی اکسید و یا کف جهت اطفا استفاده شود.

 

بازار جهانی :

این ماده در تولید بنزن ، پارا زایلن (برای تولید رزین های پلی اتیلن ترفتالات (PET))، دی ایزوسیانات تولوئن (برای استفاده در پلی اورتان) و به عنوان یک حلال کاربرد های زیادی دارد. در بالا بردن عدد اکتان بنزین نیز این ماده به وفور استفاده می شود.

در سال 2019 بیش از نیمی از تولید این ماده صرف تولید پارا زایلن، زایلن مخلوط و بنزن گردید. پیش بینی می شود در طی 5 سال آینده به دلیل افزایش تقاضا برای پلی استر ، حجم بیشتری از این ماده به زایلن و پارا زایلن تبدیل گردد. با توجه به راه اندازی خط تولید در خاورمیانه ، هند ، شمال شرقی و جنوب شرقی آسیا ، مصرف کل تولوئن و تبدیل آن به بنزن / زایلن در 5 سال آینده به طور پیوسته افزایش خواهد یافت.

بررسی بازار منطقه ای:

طبق اظهار نظر های CMI، هر منطقه بنا به نیاز های خاص خود، بازار متفاوتی برای این محصول خواهد داشت. در ادامه به بررسی این بازار در 3 منطقه ی آسیا، آمریکا و اروپا می پردازیم.

آسیا:

 در سال 2006 تقاضای جهانی برای این ترکیب 23 میلیون تن بود و آسیا توانست از بزرگترین مصرف کننده ی این ماده که تا آن سال آمریکای شمالی بود پیشی بگیرد.

بیش از 50 درصد از تقاضای این ماده مربوط به تولید بنزن و زایلن،25 درصد مربوط به حلال، 7 الی 8 درصد مربوط به TDI ، بنزوئیک اسید و کاپرولاکتام و حدود 15 درصد از این تقاضا مربوط به بنزین می باشد

اروپا:

 در غرب اروپا، حدود 30 درصد از مصارف این ماده به تبدیل بنزن در دستگاه های HDA اختصاص دارد. دستگاه های STDP و TDP برای ساخت بنزن و زایلن حدود 30 درصد سهم دارند.25 درصد نیز صرف استفاده از این ترکیب به عنوان حلال در صنایع مختلف می شود و مقدار باقی مانده به منظور بالا بردن کیفیت بنزین با آن مخلوط می گردد. CMI پیش بینی می کند که میزان تقاضای HDA طی چند سال آینده تا حدودی کاهش یابد.

تقاضا در اروپا پایدار بوده است و بیشتر واحدهای HDA در زمینه ی تولوئن و بنزن فعالیت می کنند. طبق گفته یDeWitt & Co تقاضا برای تولوئن در اروپا در سال 2007 معادل 2.38 میلیون تن بوده است ، از این میان 1.38 میلیون تن به بنزن و زایلن تبدیل شده اند و 526000 تن به عنوان حلال مصرف شده است. انتظار می رود تقاضا برای این ماده همواره صعودی باشد

آمریکای شمالی:

در آمریکای شمالی بزرگترین بازار این ماده به ترتیب مربوط به استفاده در بنزین و مواد شیمیایی می باشد. این دو کاربرد چیزی حدود 3/2 از تقاضای این ماده را به خود اختصاص داده اند.

بازار تجارت جهانی تولوئن در سال 2016 حدود 16.597 میلیون دلار بوده است 

و همچنین پیش بینی می گردد که تا سال 2023 به رقمی در حدود 23.393 میلیون دلار برسد. 

بر اساس پیش بینی های انجام شده مقدار رشد این بازار از سال  2017 تا سال 2023 در حدود 5 درصد تخمین زده شده است.

 

تولوئن و بازار جهانی

 

در حال حاضر در بازار ایران تولوئن تبریز و اصفهان از برندهای معروف این ماده ی شیمیایی می باشند.

شما همواره می توانید برای خرید تولوئن با برندهای مطرح از جمله برندهای ذکر شده بالا با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید

پرسش و پاسخ :

 • کاربرد تولوئن در آئروسل چیست ؟

به طور کلی آئروسل به ترکیب ذرات جامد یا مابع با گاز اطلاق می شود،آئروسل  در حشره کش ها،دئودورانت ها،اسپری های رنگ، گرد و غبار ناشی از فعالیت های ساختمانی،دود حاصل از سوختن سوخت و … باشد که به آن آئروسل مصنوعی ( ایجاد شده در اثر فعالیت بشر ) گفته می شود.در مقابل نوع طبیعی آئروسل ها را می توان مه، یا حتی طوفان های شن و ماسه در بیابان ها دانست.جالب است بدانید وقتی یک شیشه نوشابه را تکان می دهید یا رنگ اسپری می کنید و حتی عطسه می کنید در واقع یک آئروسل مصنوعی ایجاد می کنید. تولوئن در این محصولات نقش پیشران را دارد.

تولوئن در آئروسل

منابع:

…. (2018, November 15). Retrieved December 4, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/…e

 (n.d.). Retrieved December 4, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ Toluene…#section=Fire-Fighting-Measures

Formats*:. (n.d.).  Market by Derivative Type (Benzene & Xylene ,… Diisocynates, Solvents, Gasoline Additives), Production Process (Reformate, Pygas, Coke/Coal, and Styrene), Application (Drugs, Dyes, Blending, Cosmetic Nail Products) – Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2017-2023. Retrieved December 4, 2018, from https://www.alliedmarketresearch.com/…-market

 

3 نظر برای «تولوئن چیست؟ | فروش و خرید تولوئن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *