تولوئن اصفهان
تولوئن | فروش تولوئن | خرید تولوئن | قیمت تولوئنReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

تولوئن حلالی است که در صنعت به طور وسیع از آن استفاده می شود. ماده ای است که در قدیم به نام تولول شناخته می شد. از خصوصیات ظاهری این ماده می توان به شفاف بودن آن اشاره کرد. فروش تولوئن تبریز و اصفهان و یا خرید تولوئن تبریز و اصفهان . جهت کسب اطلاع از قیمت ها و چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید تولوئن:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش تولوئن:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

  شماره های تماس

            021-77641136

            021-77649244                               

            021-77641217

 

کشور تولید کننده: ایران (تبریز – اصفهان)

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 185 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: 99%

قیمت تولوئن: 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
      09198991006
                09198991007
                09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

تولوئن

 

تولوئن چیست ؟

این ماده در آب حل نمی شود و بویی شبیه رنگ یا تینر دارد. هیدروکربنی آروماتیک است که به طور گسترده به عنوان خوراک صنعتی و حلال مورد استفاده قرار می گیرد. به بنزین اضافه می شود و در جهت تولید بنزن نیز مورد استفاده قرار می گرفت. این ماده برای بدن انسان و حیوانات زیان بار است و نخستین جایی که پس از تماس با انسان و جانوران را مورد حمله قرار می دهد، سیستم عصبی مرکزی بدن است.

نام های دیگر: متیل بنزن ، فنیل متان

فرمول شیمیایی: C6H5CH3

تولوئن چیست ؟

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

فرمول شیمیاییC6H5CH3
جرم مولی92.141 g/mol
مشخصات ظاهریمایع شفاف، بدون رنگ و دارای بوی خاص آروماتیکی
نقطه جوش110.6 °C
نقطه ذوب-94.9°C
حلالیت در آبتقریبا نامحلول ( ,526mg/L @ 25 °C,)
نام های دیگرمتیل بنزن و فنیل متان

تولید تولوئن

به لحاظ اقتصادی، این ماده را از ریفرمیت نفت خام به دست می آورندکه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تولید از نفتا

در حدود 70 درصد تولید بنزن، تولوئن، و زایلن (BTX) از طریق ریفورمینگ کاتالیستی نفتا صورت می گیرد، که این فناوری عموما در تولید بنزین با اکتان بالا انجام می شود. ترکیبات آروماتیک (BTX) از اصلی ترین خوراک های صنایع شیمایی هستند. یکی از روش های تولید تولوئن از نفتا که جدیدا مورد توجه زیادی قرار گرفته است، استفاده از روش بازیابی پیوسته کاتالیست است.

در روش بازیابی یا احیای پیوسته کاتالیست (CCR) کاتالیست در یکی از راکتورها بدون ایجاد اختلال و توقف در فرآیند اصلی تولید انجام می گیرد. در این فرآیند ترکیبات پارافینی و نفتنی به ترکیبات BTX ، هیدروژن و گازهای سبک مایع تبدیل می شوند. در فرآیند CCR سه و یا 4 راکتور به صورت سری وجود دارند که در بین هر کدام از آنها گرمکن و جریان برگشتی برای دست یابی به بازده بالاتر برقرار هستند. محصول نهایی این فرآیند شامل بنزین و ترکیبات آروماتیک است که ابتدا بنزین جدا شده و سپس ترکیبات آروماتیک برای تفکیک به یک برج تقطیر فرستاده شده و در آنجا متیل بنزن از سایر مواد جدا می شود.

 

تولید تولوئن از نفتا

 

 روش های دیگر

تقطیر جز به جز :

نفت خام دارای ترکیبات مختلفی است و دارای مقداری تولوئن نیز هست. برای جداسازی از تقطیر استفاده می شود که مواد را بر اساس تفاوت در نقطه جوش جدا می کند.

تقطیر آزئوتروپی:

آزئوتروپ ترکیبی از دو و یا چند مایع است که نمیتوان با تقطیر معمولی آن ها را از هم جدا کرد. در حال حاضر دو فرآیند برای جداسازی تولوئن وجود دارد که عبارتند از استفاده از محلول آبی متیل کتون و آب و یا استفاده از متانول.

استخراج با حلال:

در این روش حلالی با انتخاب پذیری بالا نسبت به تولوئن به محلول اضافه می شود و سپس حلال و تولوئن با استفاده از روش های معمول مانند تقطیر از یکدیگر جدا می شوند. از جمله این حلال ها می توان به گوگرد دی اکسید و یا محلول آبی دی اتیلن گلیکول اشاره کرد.

کراکینگ بخار هیدروکربن های مایع:

در این روش هیدروکربن های بزرگ موجود در نفتا با استفاده از کراکینگ بخار به بنزین پیرولیز و تولوئن تبدیل می شوند.

جهت سنتز این ماده از آلکیلاسیون صنعتی بنزن و متانول بهره می برند. در برخی از موارد نیز این ماده را از واکنش بنزن و متیل کلراید در حضور اسیدی مانند آلومینیوم کلراید به دست می آید که واکنش آن به صورت زیر است.

 

تولوئن

تولوئن خشک

هرچند که آب و متیل بنزن حلالیت بسیار کمی نسبت به یکدیگر دارند اما در حدود 0.05% آب می تواند در این ماده حل شود. در برخی موارد که وجود آب مضر است و یا متیل بنزن خالص مورد نیاز است، آب را جدا می کنند و تولوئن خشک (عاری از آب) حاصل می شود. روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد که در صورت وجود داشتن تجهیزات مناسب به نظر تقطیر کردن ساده ترین راه برای جدا کردن آب است. روش های دیگر که شامل استفاده از بنزوفنون و سدیم است بر خلاف تقطیر کردن مواد جانبی را به محلول اضافه کرده و خطرات کار (استفاده از سدیم) نیز بسیار بیشتر است.

تولوئن قطبی است یا غیر قطبی؟

به دلیل تفاوت کمی که در بین الکترونگاتیوی های کربن و هیدروژن وجود دارد، تمام پیوندهای موجود در این ماده غیرقطبی هستند، همین امر باعث می شود که کل مولکول غیر قطبی باشد.  

 مصارف تولوئن

مصارف شیمیایی اصلی این ماده تولید بنزن ، زایلن و سایر حلال هاست. همچنین این ترکیب را برای ساخت موادی همچون فنول، نیتروبنزن، بنزوئیک اسید و بنزیل کلراید مورد استفاده قرار می دهند.

به عنوان حلال تولوئن را می توان در رنگ، تینر رنگ، چسپ، جوهر، رزین، مواد شوینده، و مواد دباغی چرم استفاده کرد. همچنین می توان از این ترکیب در ساخت پلیمرهای مورد استفاده در تولید نایلون، بطری های نوشابه های پلاستیکی و دارو، رنگ ها و محصولات آرایشی استفاده کرد.

از کاربردهای خاص آن نیز می توان به استفاده در حلقه های راکتور هسته ای به عنوان خنک کننده اشاره کرد.

 یکی از کاربردهای معروف این ماده استفاده از آن به عنوان حلال در لاک ناخن است. زیرا این ترکیب توانایی بالایی در پاک نمودن رزین ها و پلاستی سایزر ها دارد. این مواد در فرمولاسیون لاک های ناخن به عنوان جلا دهنده و سفت کننده مورد استفاده قرار می گیرند

در تولید بنزین نیز این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرد. تولوئن به عنوان یک افزودنی به بنزین اضافه می شود تا عدد اکتان را در سوخت های مورد استفاده در خودروهای مسابقه ای و یا سایر خودروها افزایش دهد. هر چه عدد اکتان بیشتر باشد، مقاومت سوخت در برابر ضربه و سر و صدا در هنگام احتراق بیشتر خواهد شد. محصول فوق به دلیل داشتن چگالی مناسب و دارا بودن انرژی قابل توجهی در هر واحد از حجم، گزینه ی مناسبی برای بالا بردن عدد اکتان و بهبود توان وسایل نقلیه می باشد

 

مصارف تولوئن در لاک ناخن

آیا استفاده از این ماده در لاک های ناخن ایمن می باشد؟

سازمان بررسی مواد اولیه ی آرایشی (CIR) استفاده از این ماده را در مواد آرایشی ای مانند جلا دهنده ها و پولیش های ناخن مورد بررسی قرار داد. در نتیجه ای که در سال 1987 به دست آمد استفاده از این ترکیب در غلظت های مجاز ، ایمن شناخته شد. و توصیه می گردد که استفاده از این ماده نباید بیش از 50 درصد محصول باشد. در سال 2005 همین سازمان سلامت این ماده را مجددا مورد بررسی قرار داد و نتایج اولیه ی به دست آمده ی خود را مجددا تایید نمود

سلامت استفاده از این ماده برای کارکنان چه مقدار می باشد؟

کارکنانی که با این ماده سر و کار دارند محدودیت هایی در برابر کار با آن دارند. سازمان ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (OSHA) مقدار مجاز وجود تولوئن را حدود 200ppm در یک روز کاری 8 ساعته تخمین زده است. مرکز تحقیقات ملی بهداشت و ایمنی شغلی (NIOSH) مقدار مجاز این ماده در هوا را به 100ppm طی یک روز کاری 10 ساعته محدود ساخته است. انجمن متخصصین بهداشت صنعتی امریکا (ACGIH) توصیه می کند که تولوئن در هوا به بیش از 20 ppm در طول یک روز کاری 8 ساعته تجاوز نکند

 عوارض و خطرات تولوئن

این ماده عموما از طریق راههای زیر می تواند وارد بدن انسان شود:

استنشاق:

 تنفس گازهای بنزین، کشیدن سیگار و یا تنفس دود دست دوم آن، تنفس دودهای وسایل نقلیه و یا تنفس هوای آلوده.

تماس با پوست:

لمس محصولاتی که حاوی تولوئن هستند.

عوارض ناشی از برخورد با این ترکیب به مدت زمان و دوز آن بستگی دارد. اگر فردی به مدت کم در معرض این ماده قرار بگیرد عوارضی مانند خستگی و ضعف، گیجی ، سردرد، از دست دادن حافظه، افت هوشیاری ، تهوع و از دست دادن اشتها در او ظاهر می شوند. بعضا افراد برای نئشه شدن تعمدا رنگ و یا چسپ را استنشاق و یا اسنیف (از راه دماغ) مصرف می کنند که می تواند عوارضی همچون سرگیجه، از دست دادن هوشیاری، مرگ و در مادران باردار نیز بر روی کوکان اثرات منفی بر جای بگذارد.

در معرض تولوئن بودن به مدت زمان زیاد می تواند باعث بوجود آمدن موارد زیر شود:

  • از دست دادن شنوایی و توانایی تشخیص رنگ
  • از دست دادن حافظه
  • کاهش توانایی ذهنی
  • آسیب رسیدن به سیستم عصبی مرکزی، توانایی تولید مثل و سیستم ایمنی بدن
  • رسیدن آسیب به کلیه، کبد و مغز

کارکنان صنایع مصرف کننده تولوئن، افراد سیگاری و اطرافیانشان و همچنین زنان باردار کسانی هستند که خطرات ناشی از برخورد آنها را تهدید میکند.

 

msds تولوئن

مراقبت های لازم

استنشاق:

فرد مسموم را به هوای آزاد برده و او را در وضعیت مناسب جهت تنفس قرار دهید.

پوست:

در صورت تحریک پوست باید از داروهای مناسب با تجویز پزشک استفاده کرد. اگر این ماده بر روی پوست و یا موی فرد ریخته باشد، سریعا مواد و لباس های آلوده را باید از فرد دور کرده و با آب شستشو داد.

چشم:

محل آلوده شده را با آب به صورت مداوم شستشو داده و در صورت بروز التهاب از دارو استفاده کنید.

بلع:

سریعا با مراکز درمانی تماس گرفته و از وادار کردن فرد مسموم به استفراغ خودداری کنید.

آتش:

در صورت بروز آتش سوزی از کربن دی اکسید و یا کف جهت اطفا استفاده شود.

 

بازار جهانی :

بازار تجارت جهانی این ماده در سال 2016 حدود 16.597 میلیون دلار بوده است 

و همچنین پیش بینی می گردد که تا سال 2023 به رقمی در حدود 23.393 میلیون دلار برسد. 

بر اساس پیش بینی های انجام شده مقدار رشد این بازار از سال  2017 تا سال 2023 در حدود 5 درصد تخمین زده شده است.

 

تولوئن و بازار جهانی

 

در حال حاضر در بازار ایران تولوئن تبریز و تولوئن اصفهان از برندهای معروف این ماده ی شیمیایی می باشند.

 

منابع:

Toluene. (2018, November 15). Retrieved December 4, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Toluene

 (n.d.). Retrieved December 4, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/toluene#section=Fire-Fighting-Measures

Formats*:. (n.d.). Toluene Market by Derivative Type (Benzene & Xylene, Toluene Diisocynates, Solvents, Gasoline Additives), Production Process (Reformate, Pygas, Coke/Coal, and Styrene), Application (Drugs, Dyes, Blending, Cosmetic Nail Products) – Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2017-2023. Retrieved December 4, 2018, from https://www.alliedmarketresearch.com/toluene-market

 

موسسه ی مبتکران شیمی

7 نظر برای «تولوئن | فروش تولوئن | خرید تولوئن | قیمت تولوئن»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *