تولوئن | خرید تولوئن

تولوئن چیست؟ این ماده که از آن با نام تولول نیز یاد می شود دارای فرمول مولکولی C6H5CH3 و ترکیبی سمی محسوب می شود.این ماده به عنوان حلال در صنعت استفاده می شود البته به صورت خشک نیز عرضه می شود. از آنجایی که این ماده یک هیدروکربن آروماتیک بوده بوی خوشی دارد اما تنفس آن در مقادیر زیاد می تواند مشکلات جدی تنفسی و حتی عوارض عصبی ایجاد کند . برای خرید تولوئن کافیست با مبتکران شیمی تماس گرفته و بعد از استعلام قیمت فروش سفارش خود را ثبت نمایید.

 

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران (تبریز – اصفهان)

بسته بندی: بشکه 185 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز سود مایع
واتساپ09198991006 – 8

خرید تولوئن:

این ماده یکی از ترکیبات مهم پتروشیمی می باشد. شما می توانید این محصول را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از شرکت مبتکران شیمی تهیه نمایید. جهت ثبت سفارش خود با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

قیمت فروش تولوئن:

جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول می توانید با همکاران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 

خواص و ویژگی ها

محصول فوق در آب حل نمی شود و بویی شبیه رنگ یا تینر دارد. برای بدن انسان و حیوانات زیان بار است و نخستین جایی که پس از تماس با انسان و جانوران را مورد حمله قرار می دهد، سیستم عصبی مرکزی بدن است. این ماده در فرآیند ساخت بنزین و سایر سوخت ها از نفت خام و ساخت کک از زغال سنگ تولید می شود.همچنین به صورت طبیعی در روغن خام و درخت تولو یافت می گردد

 

نام های دیگر: متیل بنزن ، فنیل متان

فرمول شیمیایی: C6H5CH3

تولوئن چیست ؟

همانطور که از ساختار تولوئن مشخص است این ترکیب تنها از کربن و هیدروژن تشکیل شده است، برخی خواص مهم این محصول به شرح زیر است:

 

فرمول شیمیاییC6H5CH3
جرم مولی92.141 g/mol
مشخصات ظاهریمایع شفاف، بدون رنگ و دارای بوی خاص آروماتیکی
نقطه جوش110.6 °C
نقطه ذوب-94.9°C
حلالیت در آبتقریبا نامحلول ( ,526mg/L @ 25 °C,)
نام های دیگرمتیل بنزن و فنیل متان

 

این ماده یک حلال مهم آلی به شمار می آید با این حال می تواند مواد معدنی ای مانند فسفر، گوگرد، ید، برم و سایر مواد کوالانسی غیر قطبی را در خود حل نماید.

تاریخچه:

محصول فوق برای اولین بار در سال 1837 توسط دانشمندی به نام فیلیپ والتر ( Filip Walter ) با تقطیر روغن کاج که آن را retinaptha نامید به دست آمد. بعد ها این نام به تولول و بعد ها به تولوئن تغییر نام داد. تولول برگرفته از اسم تولو بالسام ، یک ترکیب آروماتیکی عصاره معطر از درخت گرمسیری کلمبیایی Myroxylon balsamum می باشد (بعد ها از این ماده نیز تولول استخراج گردید). این نام گذاری توسط Jöns Jakob Berzelius انجام پذبرفت.

واکنش پذیری تولوئن:

در شرایط رادیکال آزاد این ماده وارد واکنش های هالوژناسیون می شود

به عنوان مثال (N-Bromo succinimide (NBS هنگامی که با این ماده در حضور AIBN حرارت داده می شود تبدیل به بنزیل بروماید می گردد. علاوه بر این تولوئن می تواند در حضور نور و با واکنش با H2O2 و HBr برومیده شود.

هیدروژناسیون این ماده منجر به تولید متیل سیکلوهگزان می شود (این واکنش نیاز به فشار زیاد هیدروژن و کاتالیزور دارد)

اکسیداسیون این ماده:

این ماده مانند سایر آروماتیک ها در برابر اکسیداسیون مقاومت بالاتری دارد. با این حال گروه متیل موجود در این ترکیب در برابر اکسیداسیون های قوی می تواند به کربوکسیلیک اسید تبدیل شود. گروه متیل موجود در ساختار این ماده مستعد اکسیداسیون می باشد. این ماده در واکنش با پتاسیم پرمنگنات تولید بنزوئیک اسید می کند و با استفاده از کرومیل کلرید برای به دست آوردن بنزآلدئید وارد واکنش می شود (این واکنش به واکنش اتارد معروف است Étard reaction).

 

تولید تولوئن :

به لحاظ اقتصادی،Toluene را از ریفرمیت نفت خام به دست می آورندکه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تولید از نفتا

شاید روش عمده تولید تولوئن را بتوان تولید از نفتا دانست، علاوه بر این تولید بنزن، و زایلن نیز از طریق ریفورمینگ کاتالیستی نفتا انجام می شود.یکی از روش های تولید TOLOUENE از نفتا که جدیدا مورد توجه زیادی قرار گرفته است، استفاده از روش بازیابی پیوسته کاتالیست(CCR) است.

این فرآیند معمولا در 4 راکتور که به صورت سری قرا گرفته اند انجام می شود،برای افرایش بازدهی و بهبود نرخ تبدیل بین راکتور ها گرم کن و برای هر یک جریبان برگشتی تعریف می شود.در نهایت محصول خروجی از راکتور آخر شامل بنزین و ترکیبات آروماتیک است که از یکدیگر جداسازی می گردند.

 

تولید تولوئن از نفتا

 

روش های دیگر

تقطیر جز به جز :

نفت خام دارای ترکیبات مختلفی است و دارای مقداری تولوئن نیز هست. برای جداسازی از تقطیر استفاده می شود که مواد را بر اساس تفاوت در نقطه جوش جدا می کند.

تقطیر آزئوتروپی:

آزئوتروپ ترکیبی از دو و یا چند مایع است که نمیتوان با تقطیر معمولی آن ها را از هم جدا کرد. در حال حاضر دو فرآیند برای جداسازی تولوئن وجود دارد که عبارتند از استفاده از محلول آبی متیل کتون و آب و یا استفاده از متانول.

استخراج با حلال:

در این روش حلالی با انتخاب پذیری بالا نسبت به محصول فوق به محلول اضافه می شود و سپس حلال و تولوئن با استفاده از روش های معمول مانند تقطیر از یکدیگر جدا می شوند. از جمله این حلال ها می توان به گوگرد دی اکسید و یا محلول آبی دی اتیلن گلیکول اشاره کرد.

کراکینگ بخار هیدروکربن های مایع:

این روش مبتنی بر کراکینگ هیدروکربن های نفتا بوده که باعث تولید محصولاتی از قبیل بنزین و تولوئن می گردد

 

همچنین جهت تولید این ماده می توان از آلکیلاسیون صنعتی بنزن و متانول استفاده نمود. در برخی از موارد نیز این ماده را از واکنش بنزن و متیل کلراید در حضور اسیدی مانند آلومینیوم کلراید به دست می آید که واکنش آن به صورت زیر است.

 

تولوئن

تولوئن خشک

هرچند که آب و متیل بنزن حلالیت بسیار کمی نسبت به یکدیگر دارند اما در حدود 0.05% آب می تواند در این ماده حل شود. در برخی موارد که وجود آب مضر است و یا متیل بنزن خالص مورد نیاز است، آب را جدا می کنند و تولوئن خشک (عاری از آب) حاصل می شود. روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد که در صورت وجود داشتن تجهیزات مناسب به نظر تقطیر کردن ساده ترین راه برای جدا کردن آب است. روش های دیگر که شامل استفاده از بنزوفنون و سدیم است بر خلاف تقطیر کردن مواد جانبی را به محلول اضافه کرده و خطرات کار (استفاده از سدیم) نیز بسیار بیشتر است.

تولوئن قطبی است یا غیر قطبی؟

به دلیل تفاوت کمی که در بین الکترونگاتیوی های کربن و هیدروژن وجود دارد، تمام پیوندهای موجود در این ماده غیرقطبی هستند، همین امر باعث می شود که کل مولکول غیر قطبی باشد.  

 کاربرد ها و مصارف تولوئن

مصارف شیمیایی اصلی این ماده تولید بنزن ، زایلن و سایر حلال هاست. همچنین این ترکیب را برای ساخت موادی همچون فنول، نیتروبنزن، بنزوئیک اسید و بنزیل کلراید مورد استفاده قرار می دهند. محصولات مصرفی حاوی این ماده شامل آئروسل های خانگی ، رنگ ها ، رقیق کننده های رنگ ، لاک ها ، مهارکننده های زنگ زدگی ، چسب، مواد تمیز کننده و ضد عفونی کننده بر پایه حلال می باشد. در لاک های ناخن نیز این ماده در غلظت های بیش از 50 درصد موجود می باشد

  • حلال

به عنوان حلال تولوئن را می توان در رنگ، تینر رنگ، چسپ، جوهر، رزین، مواد شوینده، و مواد دباغی چرم استفاده کرد. همچنین می توان از این ترکیب در ساخت پلیمرهای مورد استفاده در تولید نایلون، بطری های نوشابه های پلاستیکی و دارو، رنگ ها و محصولات آرایشی استفاده کرد.

از کاربردهای خاص آن نیز می توان به استفاده در حلقه های راکتور هسته ای به عنوان خنک کننده اشاره کرد.

 یکی از کاربردهای معروف این ماده استفاده از آن به عنوان حلال در لاک ناخن است. زیرا این ترکیب توانایی بالایی در پاک نمودن رزین ها و پلاستی سایزر ها دارد. این مواد در فرمولاسیون لاک های ناخن به عنوان جلا دهنده و سفت کننده مورد استفاده قرار می گیرند

  • تولید TNT

نیتراسیون این ماده با کمک مخلوطی از اسید نیتریک و اسید سولفوریک منجر به تولید 2،4،6 تری نیتروتولوئن یا همان TNT می شود. در طی این فرایند موادی از جمله تترا نیترومتان، نیتروبنزوئیک اسید و… نیز تولید می گردند.

  • کاربرد در آئروسل 

به طور کلی آئروسل به ترکیب ذرات جامد یا مابع با گاز اطلاق می شود،آئروسل  در حشره کش ها،دئودورانت ها،اسپری های رنگ، گرد و غبار ناشی از فعالیت های ساختمانی،دود حاصل از سوختن سوخت و … باشد که به آن آئروسل مصنوعی ( ایجاد شده در اثر فعالیت بشر ) گفته می شود.در مقابل نوع طبیعی آئروسل ها را می توان مه، یا حتی طوفان های شن و ماسه در بیابان ها دانست.جالب است بدانید وقتی یک شیشه نوشابه را تکان می دهید یا رنگ اسپری می کنید و حتی عطسه می کنید در واقع یک آئروسل مصنوعی ایجاد می کنید. تولوئن در این محصولات نقش پیشران را دارد.

تولوئن در آئروسل

  • تولید بنزین

همانطور که گفته شد تولوئن در آب حل نمی گردد اما با حلال های آلی به خوبی قابل اختلاط است. این ماده به عنوان یک افزودنی همراه با بنزن و زایلن برای ساخت بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.

تولوئن به عنوان یک افزودنی به بنزین اضافه می شود تا عدد اکتان را در سوخت های مورد استفاده در خودروهای مسابقه ای و یا سایر خودروها افزایش دهد. هر چه عدد اکتان بیشتر باشد، مقاومت سوخت در برابر ضربه و سر و صدا در هنگام احتراق بیشتر خواهد شد. محصول فوق به دلیل داشتن چگالی مناسب و دارا بودن انرژی قابل توجهی در هر واحد از حجم، گزینه ی مناسبی برای بالا بردن عدد اکتان و بهبود توان وسایل نقلیه می باشد.

چرا بالا بردن عدد اکتان اهمیت دارد؟

کاربرد تولوئن در افزایش عدد اکتان

عدد اکتان به طور کلی کیفیت و عملکرد بنزین را نشان می دهد. هر چه این عدد بیشتر باشد ، بنزین در موتور خودرو ها راحت تر و بهتر می سوزد. وسایل نقلیه با کارایی بالاتر به سوخت هایی با درجه اکتان بیشتر نیاز دارند. در نتیجه با افزودن مواد شیمیایی همچون تولوئن موجب بهبود عدد اکتان بنزین، و در نتیجه جلوگیری از ایجاد ناکینگ knocking  (ضربه) در موتور می گردند.

در مقابل سوخت های با عدد اکتان پایین تر برای موتورهای دیزل ایده آل هستند. طبق مطالعات صورت گرفته توصیه می شود میزان استفاده از این ماده بیش از 30 درصد نباشد. زیرا به دلیل خاصیت آنتی ناکینگ ؛ تولوئن در دما های پایین مشتعل نمی شود. در نتیجه در ماشین های فرمول 1 که از حدود 84 درصد از این ماده در سوخت استفاده گردید نیاز به گرم شدن رادیاتور تا 70 درجه ی سانتی گراد بود تا به بخار شدن آن کمک نماید. بنابراین غلظت بیش از حد این ماده در سوخت نه تنها منجر به بازدهی بیشتر نمی شود بلکه می تواند چالش هایی را برای خودروسازان به وجود آورد.

تفاوت عدد اکتان و ستان چیست؟

عدد اکتان برای اندازه گیری کیفیت و بهسوزی سوخت موتور های بنزینی و عدد ستان برای اندازه گیزی کیفیت سوخت های دیزلی استفاده می شود.وقتی عدد اکتان بالاتر باشد سوخت دیرتر مشتعل شده و از ایجاد ضربه جلوگیری می کند، در حالیکه در مورد عدد ستان این موضوع برعکس است، یعنی بالا بودن عدد ستان سوخت دیزل باعث اشتعال سریعتر آن و کاهش تاخیر در اشتعال می شود که این موضوع برای موتورهای دیزلی ایده آل است.شکل زیر به خوبی تفاوت این دو را نشان می دهد.

تفاوت عدد ستان و عدد اکتان و اهمیت تولوئن

گرید های مختلف تولوئن:

عموما 3 گرید از این ماده در بازار موجود می باشد

: با درصد خلوص 99%TDIگرید

گرید نیتراسیون: با 98.5-100% خلوص ( دلیل نام گذاری این گرید به دلیل پیشینه ی  کاربرد آن در تهیه ی نیتروتولوئن می باشد. با این حال امروزه این ماده به عنوان حلال در دستگاه های TDP و HDA مورد استفاده قرار می گیرد.)

گرید تجاری: با درصد خلوص 96 درصد برای مخلوط نمودن با بنزین و استفاده به عنوان خوراک در دستگاه های HDA

 

مصارف تولوئن در لاک ناخن

آیا استفاده از این ماده در لاک های ناخن ایمن می باشد؟

سازمان بررسی مواد اولیه ی آرایشی (CIR) استفاده از تولوئن را در مواد آرایشی ای مانند جلا دهنده ها و پولیش های ناخن مورد بررسی قرار داد. در نتیجه ای که در سال 1987 به دست آمد استفاده از این ترکیب در غلظت های مجاز ، ایمن شناخته شد. و توصیه می گردد که استفاده از این ماده نباید بیش از 50 درصد محصول باشد. در سال 2005 همین سازمان سلامت این ماده را مجددا مورد بررسی قرار داد و نتایج اولیه ی به دست آمده ی خود را تایید نمود

 

خرید تولوئن را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

اثرات بر طبیعت :

Tolueneدر مکان هایی که از محصولات ساخته شده با آن استفاده می شود در هوا، آب و یا خاک یافت می گردد.ماده فوق توسط باکتری های موجود در خاک تجزیه شده و توسط گیاه جذب می شود که این امر باعث آسیب غشایی به گیاه می شود. این ماده را اغلب در ترافیک های سنگین شهری در اثر سوختن بنزین و آزاد شدن این ماده به هوا می توان یافت. مطالعات مقدار این ماده را به طور میانگین در هوا حدود 1 تا 35 ppbv تخمین زده است. با این حال در مکان هایی که از رنگ های ساخته شده با این ماده ، حلال ها و یا محصولات تنباکو استفاده می شود این مقدار بسیار بیشتر خواهد بود.

منبع اصلی قرار گرفتن در معرض تولوئن برای عموم مردم بنزین می باشد. بنزین دارای وزن 5 تا 7 درصد از ماده ی فوق می باشد. این ماده در طول تولید ، حمل و نقل و احتراق بنزین به جو آزاد می شود. در نتیجه وجود این ماده در مناطق شلوغ و با ترافیک بالا و اطراف پالایشگاه ها بسیار بیشتر خواهد بود. با این حال این ماده به دلیل واکنش پذیری بالا با سایر آلاینده ها عمر کوتاهی در فضای آزاد دارد.

 

خطرات و عوارض استفاده

خطرات ناشی از برخورد با این ترکیب به مدت زمان و دوز آن بستگی دارد. اگر فردی به مدت کم در معرض تولوئن قرار بگیرد عوارضی مانند خستگی و ضعف، گیجی ، سردرد، از دست دادن حافظه، افت هوشیاری ، تهوع و از دست دادن اشتها در او ظاهر می شوند. همچنین عوارضی همچون سرگیجه، از دست دادن هوشیاری و در مادران باردار نیز بر روی جنین ممکن است اثرات منفی بر جای بگذارد.

قرار گرفتن در معرض تولوئن در دراز مدت می تواند باعث بوجود آمدن موارد زیر شود:

  • از دست دادن شنوایی و توانایی تشخیص رنگ
  • از دست دادن حافظه
  • کاهش توانایی ذهنی
  • آسیب رسیدن به سیستم عصبی مرکزی، توانایی تولید مثل و سیستم ایمنی بدن
  • رسیدن آسیب به کلیه، کبد و مغز

 

مقدار مجاز استفاده :

کارکنانی که با این ماده سر و کار دارند محدودیت هایی در برابر کار با آن دارند. سازمان ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (OSHA) مقدار مجاز وجود تولوئن را حدود 200ppm در یک روز کاری 8 ساعته تخمین زده است. مرکز تحقیقات ملی بهداشت و ایمنی شغلی (NIOSH) مقدار مجاز این ماده در هوا را به 100ppm طی یک روز کاری 10 ساعته محدود ساخته است. انجمن متخصصین بهداشت صنعتی امریکا (ACGIH) توصیه می کند که مقدار این ماده در هوا به بیش از 20 ppm در طول یک روز کاری 8 ساعته تجاوز نکند

بررسی خطرات و لوزی خطر تولوئن :

لوزی خطر تولوئن

مراقبت های لازم هنگام کار با این ماده:

به خاطر داشته باشید قبل از شروع به کار با این ماده شیمیایی، برگه اطلاعات و ایمنی ( MSDS تولوئن ) را مطالعه نمایید تا آمادگی لازم را در صورت بروز هرگونه حادثه داشته باشید.

استنشاق:

فرد مسموم را به هوای آزاد برده و او را در وضعیت مناسب جهت تنفس قرار دهید.

پوست:

در صورت تحریک پوست باید از داروهای مناسب با تجویز پزشک استفاده کرد. اگر این ماده بر روی پوست و یا موی فرد ریخته باشد، سریعا مواد و لباس های آلوده را باید از فرد دور کرده و با آب شستشو داد.

چشم:

محل آلوده شده را با آب به صورت مداوم شستشو داده و در صورت بروز التهاب از دارو استفاده کنید.

بلع:

سریعا با مراکز درمانی تماس گرفته و از وادار کردن فرد مسموم به استفراغ خودداری کنید.

آتش سوزی:

در صورت بروز آتش سوزی از کربن دی اکسید و یا کف جهت اطفا استفاده شود.

 

 

بازار جهانی :

در سال 2019 بیش از نیمی از تولید این ماده صرف تولید پارا زایلن، زایلن مخلوط و بنزن گردید. پیش بینی می شود در طی 5 سال آینده به دلیل افزایش تقاضا برای پلی استر ، حجم بیشتری از این ماده به زایلن و پارا زایلن تبدیل گردد. با توجه به راه اندازی خط تولید در خاورمیانه ، هند ، شمال شرقی و جنوب شرقی آسیا ، مصرف کل تولوئن و تبدیل آن به بنزن / زایلن در 5 سال آینده به طور پیوسته افزایش خواهد یافت.

بررسی بازار منطقه ای:

طبق اظهار نظر های CMI، هر منطقه بنا به نیاز های خاص خود، بازار متفاوتی برای این محصول خواهد داشت. در ادامه به بررسی این بازار در 3 منطقه ی آسیا، آمریکا و اروپا می پردازیم.

آسیا:

 در سال 2006 تقاضای جهانی برای این ترکیب 23 میلیون تن بود و آسیا توانست از بزرگترین بازار خرید تولوئن را از آن خود کند .

بیش از 50 درصد از تقاضای این ماده مربوط به تولید بنزن و زایلن،25 درصد مربوط به حلال، 7 الی 8 درصد مربوط به TDI ، بنزوئیک اسید و کاپرولاکتام و حدود 15 درصد از این تقاضا مربوط به بنزین می باشد

اروپا:

 در غرب اروپا، حدود 30 درصد از مصارف این ماده به تبدیل بنزن در دستگاه های HDA اختصاص دارد. دستگاه های STDP و TDP برای ساخت بنزن و زایلن حدود 30 درصد سهم دارند.25 درصد نیز صرف استفاده از این ترکیب به عنوان حلال در صنایع مختلف می شود و مقدار باقی مانده به منظور بالا بردن کیفیت بنزین با آن مخلوط می گردد. CMI پیش بینی می کند که میزان تقاضای HDA طی چند سال آینده تا حدودی کاهش یابد.

تقاضا در اروپا پایدار بوده است و بیشتر واحدهای HDA در زمینه ی تولوئن و بنزن فعالیت می کنند. طبق گفته یDeWitt & Co تقاضا برای Toluene در اروپا در سال 2007 معادل 2.38 میلیون تن بوده است ، از این میان 1.38 میلیون تن به بنزن و زایلن تبدیل شده اند و 526000 تن به عنوان حلال مصرف شده است. انتظار می رود تقاضا برای خرید این ماده همواره صعودی باشد.

آمریکای شمالی:

در آمریکای شمالی بزرگترین بازار این ماده به ترتیب مربوط به استفاده در بنزین و مواد شیمیایی می باشد. این دو کاربرد چیزی حدود 3/2 از تقاضای این ماده را به خود اختصاص داده اند.

بازار تجارت جهانی تولوئن در سال 2016 حدود 16.597 میلیون دلار بوده است 

و همچنین پیش بینی می گردد که تا سال 2023 به رقمی در حدود 23.393 میلیون دلار برسد. 

بر اساس پیش بینی های انجام شده مقدار رشد این بازار از سال  2017 تا سال 2023 در حدود 5 درصد تخمین زده شده است.

 

تولوئن و بازار جهانی

 

در حال حاضر در بازار ایران تولوئن تبریز و اصفهان از برندهای معروف این ماده ی شیمیایی می باشند.

 

شما همواره می توانید برای خرید تولوئن با برندهای مطرح از جمله برندهای ذکر شده بالا با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید

منابع:

…. (2018, November 15). Retrieved December 4, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/…e

 (n.d.). Retrieved December 4, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ Toluene…#section=Fire-Fighting-Measures

Formats*:. (n.d.).  Market by Derivative Type (Benzene & Xylene ,… Diisocynates, Solvents, Gasoline Additives), Production Process (Reformate, Pygas, Coke/Coal, and Styrene), Application (Drugs, Dyes, Blending, Cosmetic Nail Products) – Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2017-2023. Retrieved December 4, 2018, from https://www.alliedmarketresearch.com/…-market

 

4.5/5 (2 Reviews)

3 نظر برای «تولوئن (Toluene) | فروش و خرید تولوئن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *