زایلن و زایلن مخلوط

زایلن یک حلال پر مصرف صنعتی از دسته آروماتیک هاست که عمدتا در صنایعی هچون رنگ و رزین، تولید پلیمرها، صنایع لاستیک و حتی به جهت افزایش کیفیت بنزین استفاده می شود.این ماده سه ایزومر دارد که شامل اورتوزایلن، متا و پارا هستند،این ایزومرها ساختار مولکولی متفاوتی دارند.تفاوت ساختار آنها در جایگاه گروه های متیل است که همین موضوع سبب تفاوت های جزیی آنها در نقطه جوش و ضریب فراریت گردیده است. در ادامه ضمن بررسی فرآیند تولید؛ خواص و کاربردهای این ایزومرها خطرات استفاده از آنها را نیز بیان خواهیم نمود.جهت خرید زایلن و استعلام قیمت با ما در ارتباط باشید.

خرید زایلن :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران با خلوص 99%

بسته بندی: بشکه 190 کیلویی

CAS NO:1330-20-7

آنالیز محصول برگه آنالیز

.فروش زایلن :

مبتکران شیمی با بیش از 30 سال سابقه در زمینه تامین و تولید مواد شیمیایی آماده است تا مواد مورد نیاز بخش های مختلف صنعتی را با بهترین کیفیت و در سریع ترین زمان ممکن به دست مصرف کنندگان برساند.ثبت سفارش و خرید این محصول از روش هایی که پیشتر ذکر شده با ما در تماس باشید.

زایلن چیست؟

زایلن (Xylene) یا دی متیل بنزن با فرمول شیمیایی C8H10 در دسته ی آروماتیک ها قرار می گیرد. مایع ای قابل اشتعال، بی رنگ با بوی شیرین است. یک حلال صنعتی پر مصرف است که در رنگ ها، چسب ها و جوهر ها کاربرد دارد. این حلال می تواند باعث تحریک پوست، چشم، بینی و گلو شود. همچنین خواب آلودگی، گیجی، سردرد و حتی خطر مرگ در دوزهای بالا از دیگر عوارض آن است.  

مشخصات زایلن :

مشتقات زایلن

نامگذاری ایزومرهای این ماده بر اساس شماره اتم کربن متصل به دو گروه متیل به شرح زیر توسط IUPAC نامگذاری شده اند.

ایزومر o- اورتو ( 1و2 دی متیل بنزن)

 • cas number: 95-47-6

 m- متا   (1 و3 دی متیل بنزن)

 • cas number: 108-38-3

ایزومر p- پارا   (1 و4 دی متیل بنزن)

 • cas number: 106-42-3

ایزومرp اغلب به ترفالات اسید، اکسید می­ شود.

زایلن تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود 50-40 درصد متا ، و بیش از 20 درصد اورتو ،پارا و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است. در ادامه قطبیت و اسیدیته ی ایزومرهای مختلف زایلن با یکدیگر و هم چنین تولوئن و بنزن باهم مقایسه شده اند.

حلال

قطبیت

اسیدیته

متا

0/61

0/16

پارا زایلن

0/61

0/16

اورتو

0/61

0/51

تولوئن

0/65

0/12

بنزن

0/66

0/12

زایلن مخلوط:

در واقع ترکیبی از سه ایزومر کاربردی زایلن که پیشتر به آن اشاره شد می باشد که به عنوان حلال رنگ ها، چسب،جوهر و… مورد استفاده قرار می گیرد. این مخلوط معمولا از ریفورمینگ نفتا و تقطیر پیرولیز با نسبت های تقریبی 50-60 درصد متا، 20-25 درصد اورتو و پارا زایلن به دست می آید.

 • خواص مختلف ایزومر های این ماده را جهت مقایسه  درک بهتر در جدول زیر مشاهده می نمایید:

نقطه انجماد
متا 47.4- سانتی گراد
اورتو 25.2- سانتی گراد
پارا 14 سانتی گراد
زایلن مخلوط 48- سانتی گراد
نقطه جوش
متا 139.9 سانتی گراد
اورتو 144.4 سانتی گراد
پارا 137 سانتی گراد
زایلن مخلوط 137 سانتی گراد
چگالی ویژه
متا 0.87
اورتو 0.88
پارا 0.86
زایلن مخلوط 0.87

فرآیند تولید زایلن

ترکیبات ذکر شده از فرایندهای مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به فرایند طراحی شده توسط شرکت Krupp-Uhde می‌پردازیم. ابتدا در واحد ترانس آلكيلاسيون (Transalkylation)، بنزن و زايلين از تولوئن و C9 آروماتيك توسط دو واكنش اصلي Disporportionation (عدم متوازن‌سازی) که موجب توليد بنزن و زايلين از تولوئن و Transalkylation (انتقال آلكيل) که از تولوئن و C9 آروماتيك، مخلوط زایلن را توليد مي‌كند تشکیل می‌شود.

هنگام انجام واکنش عدم متوازن‌سازی گروه آلکیل زنجیر کناری از یک مولکول آروماتیک به مولکول‌های دیگر آروماتیک منتقل می‌شود، بنابراین دو مولکول یکسان آروماتیک به دو مولکول مختلف آروماتیک تبدیل می‌شوند. هنگام انجام واکنش انتقال آلكيل گروه آلکیلی منتقل می‌شود تا دو مولکول مختلف آروماتیک تشکیل دو مولکول آروماتیک یکسان دهند. این واکنش‌ها در راکتور بستر ثابت و با کاتالیست HAT-095 انجام می‌پذیرد.

شرح فرآیند تولید زایلن

 سپس محصول مايع راكتور (بعد از Separator)، در برج عريان سازي (Stripper) بيشتر جداسازی می‌شود تا تركيبات سبك آن مثل هیدروکربن‌های سبك strip شوند. آروماتیک‌های مايع از ته برج Stripper خارج می‌شوند. هدف اين فرآيند ایزومرِ كردن جريان فقير از PX و تبديل آن به جريان غني از PX است. جريان ایزومرِ شده به برج زايلين ارسال‌شده و سپس PX در مراحل بعدی فرآیند با خلوص بالا توليد می‌گردد و به‌عنوان خوراك در صنايع پتروشيمي مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

تبديل متا و اورتو زايلين به ایزومر پارا واکنش‌های سريعي هستند كه به‌ وسیله حركت گروه آلكيل حول حلقه بنزن اتفاق مي‌افتند و نرخ واكنش با دما افزايش مي‌يابد. ايزومريزاسيون زایلن‌ ها اغلب از لحاظ ترموديناميكي مؤثر از دما و فشار نیست . هدف از واحد ايزومريزاسيون زايلين، ايزومر نمودن جرياني از مخلوط زایلن‌ها با میزان پارازايلين كم (PX-poor) و تبديل آن‌ها به مخلوطي با (PX-rich) پارازايلين غنی‌ شده است.

کاربردهای زایلن:

عمده کاربردهای این ماده که سبب استفاده گسترده از آن علیرغم مشکلات زیست محیطی گردیده شامل موارد زیر است :

حلال قوی:

از آنجایی که این ماده از مشتقات نفتی به حساب می آید در تمیز سازی محصولات بر پایه ی روغن مانند رنگ ها، لکه های چربی و سایر آلاینده های سنتزی نقش مهمی دارد. این ماده علاوه بر پاکسازی مواد ذکر شده از سطوح، آسیبی به محل استفاده نمی رساند. از سایر محصولاتی که این ماده در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به چسب ها و لاک ها اشاره کرد. 

رقیق سازی و نرم نمودن رنگ ها:

از آنجایی که زایلن محصولات سنتزی را حل می کند ، می توان آنرا در رنگها و لاکهای خاصی مخلوط کرد تا محصولی رقیق تر به دست آید. به عنوان مثال رنگ ساخته شده جهت استفاده در اسپری ها نیاز به رقیق سازی داشته که این عمل بوسیله رقیق سازی با این ماده شیمیایی انجام می شود و دلیل این رقیق سازی بالا آمدن رنگ از مجاری اسپری هاست. نرم کردن رنگها و جلوگیری از لخته شدن یا تکه تکه شدن هنگام استفاده روی سطوح نیز از دلایل استفاده این ماده شیمیایی در صنایع رنگ سازی است 

زمان تبخیر طولانی در بین سایر ترکیبات آلی:

تولوئن یا تولول یکی از ترکیبات شیمیایی است که از نظر ویژگی ها به زایلن شباهت دارد. این ماده نیز در لاک ها و رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما زمان تبخیر بالاتری نسبت به زایلن دارد، در نتیجه لاک هایی که از تولوئن در ساخت آن ها استفاده شده است با سرعت بیشتری خشک می شوند.

با اینکه زودتر خشک شدن ممکن است در ظاهر یک مزیت به حساب بیاید اما به دلیل عدم نشست دقیق ماده بر روی سطح، شاهد دانه دار شدن رنگ و عدم یکنواختی آن بر روی سطوح خواهیم بود. افزودن مقداری زایلن به رنگ ها می تواند ضمن افزایش زمان خشک شدن  محصولی یکدست را بر روی سطوح بنشاند. این محصول در نقاشی های رنگ روغن نیز کاربرد بسیار دارد. در ادامه به بررسی کاربردهای این ماده شیمیایی در صنایع مختلف خواهیم پرداخت:

استفاده از زایلن در علف کش ها

این ماده هیدروکربنی متشکل از کربن و هیدروژن است و مانند سایر هیدروکربن ها به خوبی در آب محلول نمی باشد. با این حال زایلن می تواند بسیاری از موادی که در آب حل نمی شوند را به راحتی در خود حل نماید.  در نتیجه ترکیب فوق حلالی مناسب برای گریس ها ، علف کش ها و سموم دفع آفات به شمار می رود.

کاربرد زایلن در علف کش ها

به طور کلی فرمولاسیون علف کش ها و سم پاش ها شامل موادی می باشد که موجب بهبود پراکندگی و جذب مواد شوند. در نتیجه استفاده از این ترکیب در ساخت علف کش ها می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

از بین بردن رسوبات آسفالتین

تحقیقات نشان می دهد برای از بین بردن رسوبات موجود در آسفالتین، هیدروکلریک اسید را در زایلن امولسیون می نمایند. xylene در این فرایند به عنوان فاز خارجی عمل می نماید و هیدروکلریک اسید نیز به عنوان فاز پراکنده کننده موجب حل شدن سنگ کربنات و افزایش بهره وری می گردد. با کمک این دو ماده رسوبات موجود در آسفالتین به حداقل می رسد.

کاربرد در پتروشیمی

عمده کاربرد این ماده و ایزومر های آن استفاده برای تولید سایر مواد پتروشیمیایی است . میان سه ایزومر موجود ، ایزومر پارا بزرگترین بازار را در اختیار دارد . در ادامه به کاربرد هر کدام از این ایزومر ها در تولید مواد شیمیایی خواهیم پرداخت : 

 • اورتو زایلن : تولید فتالیک انیدرید که برای تولید دی بوتیل فتالات ، دی اکتیل فتالات ، فتالئین ها، بنزوئیک اسید ، به عنوان ماده واسطه برای تولید رنگ ، رنگدانه و رزین های پلی استری غیر اشباع و رزین های آلکیدی و مصنوعی  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • متازایلن : تولید اسید ایزوفتالیک که از آن دی متیل ایزوفتالات تولید می شود. 

 

 • پارازایلن: تولید ترفتالیک اسید ( برای تولید پلیمرهای پر کاربرد پلی اتیلن ترفتالات (PET) ) و دی فنیل ترفتالات که برای تولید پلی اتیلن ترفتالات و پلی بوتیلن ترفتالات مورد استفاده قرار می گیرد. 

در ادامه سایر کاربردهای این ترکیب را بررسی می کنیم.

سایر کاربرد ها :

زایلن یکی از حلال های مهمی است که اجزای اصلی نفت خام می­باشد در صنعت تولید چسب برای کاهش ویسکوزیته و تولید این پلیمر مورد نیاز است. در صنعت تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال زایلن به میزان زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد. در آزمایشگاه ها این ماده به عنوان یک عامل پاک کننده و برای تهیه ی حمام های شیمیایی از یخ خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

شستشوی تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون ها، ریل های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ های قدیمی، همه و همه کاربردهای آن همانند اتیلن گلایکول و تولوئن می­باشد . علاوه بر این به عنوان ماده اولیه برای تولید اتیل بنزن شناخته می شود. 

پیش بینی بازار جهانی خرید زایلن :

بازار خرید این محصول در حال حاضر شاهد رشد قابل توجهی است که انتظار می رود در طی دوره پیش بینی 2020-2027 ادامه یابد.پلیمر PEN محصولی نوظهور و بالقوه قابل توجه است که انتظار می رود در آینده نزدیک تقاضای o-Xylene را افزایش دهد. محصول فوق منبع ترکیبات آلی فرار (Volatile Organic Compounds (VOC)) است که برای محیط زیست خطرناک است و مقررات سختگیرانه دولتی که توسط دولتها برای انتشار VOC ها در جو وضع شده است باعث شده است که بسیاری از صنایع از حلالهای آلی جایگزین استفاده کنند که این موضوع ممکن است بر میزان خرید زایلن اثر منفی گذاشته و باعث کاهش آن شود

 

CAGR بازار خرید زایلن

حجم خرید و فروش زایلن در سال 2020 به 4/58 میلیون تخمین زده شد. که پیش بینی می شود تا سال 2027 به 86.6 میلیون تن با CAGR 5/8% برسد. p-Xylene، یکی از بخش هایی است که نرخ رشد CAGR حدود 5/5 درصد را ثبت می کند که در پایان دوره 2020-2027 به حدود 1/68 میلیون تن می رسد. برای ارتو زایلن برای دوره هفت ساله بعدی CAGR 6/4% پیش بینی شده است.

ارزش بازار خرید زایلن در ایالات متحده 8/15 میلیون تن تخمین زده می شود، در حالی که رشد چین با 8.8٪ CAGR پیش بینی می شود. از دیگر بازارهای جغرافیایی قابل توجه ژاپن و کانادا است که پیش بینی می شود هر یک به ترتیب با رشد 2/3 و 2/5 درصدی در بازه زمانی 2020-2027 رشد کند. در اروپا، پیش بینی می شود که آلمان نرخ رشدی با CAGR 3/7% داشته یاشد.

ایمنی و خطرات :

زایلن محصولی است که با انتشار در طبیعت سبب بروز آلودگی های زیست محیطی می گردد.این ماده در آب باران، خاک، آب آشامیدنی و … منتشر می شود و عوارض مختلفی ایجاد می کند.دود خروجی از اگزوز خودروها، کارخانجات و… را می توان مهمترین عوامل انتشار آن در طبیعت دانست.

 می تواند در محیط اطراف ما مشاهده شود. گزارش هایی از مشاهده این ماده در هوا ، آب باران ، خاک ،آبهای سطحی ، آب آشامیدنی و … دیده شده است . مایعات خروجی از صنایع مختلف ، اگزوز ماشین و تبخیر ( از موادی که به عنوان حلال در ساخت آن ها مورد استفاده قرار گرفته اند به دلیل فراریت بالا خارج می شوند ) عواملی هستند که باعث انتشار این ترکیبات به محیط زیست می شوند 

توصیه می شود پیش از شروع کار حتما msds این ماده را مطالعه کنید.

اثرات بر بدن انسان

این محصول بر روی مغز اثر می گذارد. قرار گرفتن در معرض دوز بالایی از این ماده می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی همانند سر درد ، عدم هماهنگی عضلانی ، سرگیجه، از بین رفتن تعادل در زمان طولانی تر بروز کم خونی گردد.

تماس  با این ماده باعث تحریک پوست ، چشم ، بینی و گلو شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی ، اختلال در حافظه ، ناراحتی معده و ایجاد مشکلاتی در کلیه و کبد می شود. بر اساس مطالعات صورت گرفته این ماده بر روی انسان و حیوان می تواند باعث ایجاد سرطان شود. در جدول زیر می توانید اثرات این ماده بر مغز را مشاهده نمایید:

مقدار اثرات بر بدن
100–200 ppm حالت تهوع ، سر درد
200–500 ppm سردرد، سرگیجه، استفراغ، ضعف، کند شدن واکنش
800–10,000 ppm زنگ زدن گوش، عدم تعادل
>10,000 ppm خواب آلودگی ، از دست دادن هوشیاری ، مرگ

 

قیمت خرید زایلن مخلوط را از کارشناسان ما بخواهید

سوالات متداول

کاربرد زایلن چیست؟

این ماده به عنوان حلال برای رنگ ها، چسب ها و چرم های صنعتی استفاده می شود. همچنین به عنوان حلال در عوامل پاک کننده، تینر رنگ و وارنیش استفاده می شود.

آیا زایلن برای انسان ها خطرناک است؟

استنشاق و بلع این ماده سمی است و باعث تحریک پوست و چشم ها می شود.

آیا زایلن می تواند پلاستیک را ذوب کند؟

بله، به همین دلیل توصیه می شود در ظروف پلاستیکی نگهداری نشود.  

5/5 (1 Review)

4 نظر برای «زایلن | فروش و خرید زایلن»

 • محمد باختری می‌گوید:

  با سلام شما در زمینه فروش زایلن مخلوط هم کار می کنید ؟ قیمت رو اگر اعلام کنید ممنون می شم .

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام ، لطفا جهت دریافت آنالیز و قیمت زایلن با ما در ارتباط باشید .
   021-77657131

   021-77641136

   021-77649244

   021-77641217

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *