زایلن
زایلن | زایلین | فروش زایلن | خرید زایلنReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

زایلن چیست ؟ این ماده از جمله ترکیبات آروماتیک پر مصرف در صنعت است. جهت خرید ، فروش و اطلاع از قیمت زایلن و چگونگی ثبت سفارش این محصول با دفاتر فروش ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

در ادامه متن مطالبی در مورد ایزو مرهای مختلف ، فرم مخلوط این محصول ، روش تولید ، فرمول و ساختار شیمیایی و … سایر موراد ذکر شذه است . 

خرید زایلن (زایلین) :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش زایلن (زایلین):

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش زایلن موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 190 کیلویی – باسکول می شود (اورتو , متا و پارا) 

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99%

قیمت زایلن:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     
09198991006

           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

…..زایلن

زایلن چیست ؟ 

زایلین‌ ها (Xylenes) هیدروکربن‌های آروماتیکی هستند که به‌طور گسترده در صنایع و فن‌آوری‌های پزشکی استفاده می‌شوند. به شکل مایعی بی‌رنگ، دارای بویی شیرین و دارای فرمول شیمیایی C8H10 وجود دارند. دارای چهار نوع همپار (Isomer) به نام پارازایلین (para-xylene) (PX)، ارتوزایلین (ortho-xylene) (OX) متازایلین (meta-xylene) (MX) و اتیل بنزن (ethyl benzene) هستند. زایلین‌ها از فرایندهای مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به فرایند طراحی شدت توسط شرکت [1]Krupp-Uhde می‌پردازیم.

زایلن

روش تولید زایلن

ابتدا در واحد ترانس آلكيلاسيون (Transalkylation)، بنزن و زايلين از تولوئن و C9 آروماتيك توسط دو واكنش اصلي Disporportionation (عدم متوازن‌سازی) که موجب توليد بنزن و زايلين از تولوئن و Transalkylation (انتقال آلكيل) که از تولوئن و C9 آروماتيك، مخلوط زایلین‌ها (مخلوط زایلن ها) را توليد مي‌كند تشکیل می‌شود.

هنگام انجام واکنش عدم متوازن‌سازی گروه آلکیل زنجیر کناری از یک مولکول آروماتیک به مولکول‌های دیگر آروماتیک منتقل می‌شود، بنابراین دو مولکول یکسان آروماتیک به دو مولکول مختلف آروماتیک تبدیل می‌شوند. هنگام انجام واکنش انتقال آلكيل گروه آلکیلی منتقل می‌شود تا دو مولکول مختلف آروماتیک تشکیل دو مولکول آروماتیک یکسان دهند. این واکنش‌ها در راکتور بستر ثابت و با کاتالیست HAT-095 انجام می‌پذیرد.

سپس محصول مايع راكتور (بعد از Separator)، در برج عريان سازي (Stripper) بيشتر جداسازی می‌شود تا تركيبات سبك آن مثل هیدروکربن‌های سبك strip شوند. آروماتیک‌های مايع از ته برج Stripper خارج می‌شوند. هدف اين فرآيند ایزومرِ كردن جريان فقير از PX و تبديل آن به جريان غني از PX است. جريان ایزومرِ شده به برج زايلين ارسال‌شده و سپس PX در مراحل بعدی فرآیند با خلوص بالا توليد می‌گردد و به‌عنوان خوراك در صنايع پتروشيمي مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

تبديل متا و ارتوزايلين به پارازايلين واکنش‌های سريعي هستند كه به‌وسیله حركت گروه آلكيل حول حلقه بنزن اتفاق مي‌افتند و نرخ واكنش با دما افزايش مي‌يابد. ايزومريزاسيون زایلین‌ها اغلب ازلحاظ ترموديناميكي مؤثر از دما و فشار نیست هدف از واحد ايزومريزاسيون زايلين، ايزومر نمودن جرياني از مخلوط زایلین‌ها با میزان پارازايلين كم (PX-poor) و تبديل آن‌ها به مخلوطي از زایلین‌ها با (PX-rich) پارازايلين غنی‌شده است.

زایلن

واحد ایزومریزاسیون

واحد ایزومریزاسیون دارای دو بخش Reaction و Distillation است. در راكتور ايزومريزاسيون، كاتاليست تركيبات C8 آروماتيك در خوراك دریافتی را که پارازایلین آن حداقل است را به حالت نزديك به تعادل می‌رساند. راكتور مورداستفاده از نوع جريان پایین‌رونده (Down flow)، بستر ثابت شعاعي و پرشده با كاتاليست است كه از خوراك، متازايلين، ارتوزایلین و اتيل بنزن كه در حالت بالاي تعادل هستند را تبديل به PX می‌نماید.

كاتاليست به‌طور زيادي انتخاب پذير است به‌طوری‌که تنها مقدار كمي از محصولات جانبي (آروماتیک‌های سنگين، بنزن، تولوئن، گاز سوختني و ساير تركيبات اشباع) ساخته می‌شود. كاتاليست مورداستفاده اكتا فاينينگ (Octafining) نام دارد که يك كاتاليست دو تابعي شامل فلز پلاتين روي یک‌پایه اسيدي است. ويژگي اصلي اين كاتاليست عبارت است از:

  • پايه بسيار قوي اسيدي
  • پايداري و انتخاب پذيري بالا
  • قابليت احیا شدن

جداسازی

در برج جداکننده زایلین‌ها جریان ايزومریت و خوراك دوم که مخلوطي از آروماتیک‌های C8+ است از واحد تفكيك آروماتیک‌ها به این برج وارد می‌شود. این برج معمول 143 سيني دارد و در فشار تقريبي 10.5 bar a و دماي تقريبي 2540C در بالاي برج كار می‌کند. در مرحله بعد نوبت به جداسازي ارتوزايلين از مخلوط زایلین‌ها می‌رسد. ظرفيت طراحي اين واحد توليد 30,000 تن ارتوزايلين در سال با درجه خلوص بالاي %98.6 است. حدود % 17 از جريان خروجي به‌عنوان خوراك واحد ارتوزايلين وارد برج ارتوزايلين می‌شود و در این برج به سه جريان تفكيك می‌شود.

الف: تركيبات C9A به‌عنوان محصول ته اين برج از قسمت پائين خارج می‌شود.

ب: محصول بالاي اين برج مخلوط زایلین‌ها است.

پ: محصول سوم، ارتوزايلين است كه از قسمت مياني برج كشيده می‌شود و پس از خنك شدن به سمت واحد مخازن ارسال می‌گردد.

واحد ارتوزایلن

برج ارتوزايلين داراي 130 عدد سيني است و به‌طور نرمال فشار و دماي بالاي آن به ترتيب 1.5 bara و 154 °C است. محصول ارتوزايلين از سيني شماره 24 برج با شرايط دما و فشار 186 °C و 2.7 bara بيرون كشيده می‌شود و پس از خنك شدن به سمت مخزن ارتوزايلين ارسال می‌گردد.

واحدپارازایلن

در واحد جداسازي پارازايلين، علاوه بر پارازايلين با خلوص بالا (حداقل 99.7% wt)، تولوئن نيز به‌عنوان محصول جانبي توليد می‌گردد. فرآيند جداسازي پارازايلين بر اساس جذب پارازايلين موجود در مخلوط زایلین‌ها بر روي ماده جاذب انتخاب پذير است برج‌های جذب برای تهیه این محصولات اين بخش شامل دو جريان است:

1. اكستركت (Extract) جريان پارازايلين با درجه خلوص بالاست.

2. رافينيت (Raffinate) كه جرياني با درصد بسيار ناچيز پارازايلين است.

فرآيند هاي جذب ، جداسازي مداوم تركيباتي كه داراي تمايل جذب مختلف در حضور يك جامد جاذب انتخاب پذير را ممكن مي سازند . با استفاده از يك برخورد جريان متقابل ميان فاز جامد و فاز مايع شده حلال و محصولاتی كه بايد جدا شوندامكان تناسب جريانات به منظور ايجاد بيشترين مقدار جزء جذب شونده و حركت به سمت فاز مايع وجود دارد و اين جزء مي تواند به عنوان Extract از سيستم خارج شود و ديگر اجزاء مي تواند با فاز مايع به عنوان  Raffinate جدا گردند.

تولید زایلن

آرایش بسترهای متحرک

اما چرخش اجزاء جامد به لحاظ سايش مكانيكي بسيار مشكل است به همين لحاظ ترجيح داده شده است كه آرايش بستر هاي متحرك طراحی شود. در فرآيند جريان متقابل، فاز جامد به صورت مداوم حركت مي كنند اما در اين فرآيند مي توان با ثابت نگه داشتن جاذب جامد در بستر و جابجايي مداوم موقعيت تزريق و يا گرفتن جريانات خروجي، ورودي در برجهاي جذب با يك  switching timeويژه درهمان جهت جريان حلال انجام مي گيرد . هرکدام از برج‌ها داراي 12 بستر به‌ صورت سري می‌باشند. برج‌های جذب به‌صورت متوالی و هم‌فشار عمل می‌نمایند.

این فرآيند می‌تواند PX با خلوص 99.8 درصد و بازيابي بالا توليد نمايد. اين مزيت خيلي مهم نسبت به فرآيند كريستاليزاسيون است كه به‌عنوان يك فرآيند تجاري بر روي توليد PX مورداستفاده قرار می‌گیرد. خوراك برج‌های جذب شامل مخلوطي از غير آروماتیک‌ها، تولوئن، C8 آروماتيك و C9 آروماتيك و C9 غير آروماتيك است. برج‌های جذب به‌صورت پر از مايع و با دماي معين عمل می‌کنند. در جريان از برج‌های جذب با عنوان فاز EXT. شامل PX با خلوص بالا و Raff. شامل PX بسيار كم خارج می‌شوند که با حلال رقیق‌شده است.

نقطه‌جوش حلال به‌اندازه كافي بالاتر از نقطه‌جوش زایلین‌ها است كه می‌توان آن را در برج‌های تقطير از ساير زایلین‌ها جدا نمود و به قسمت جذب برگرداند. جاذب غربال مولكولي مخصوص فرآيند Eluxyl نام دارد. اين غربال مولكولي تمايل بسيار قوي براي جذب PX دارد و داراي کریستال‌های ریز حفره‌دار است. اين حفره‌ها مستقيماً با ظرفيت جاذب ارتباط دارد. در مرحله آخر پارازایلین جداشده به قسمت ذخیره‌سازی ارسال می‌گردد.

 کاربرد زایلن

کاربرد در پتروشیمی

عمده کاربرد این ماده و ایزومر های آن استفاده برای تولید سایر مواد پتروشیمیایی است . در میان سه ایزومر موجود ، ایزومر پارا بزرگترین بازار را در اختیار دارد . در ادامه به کاربرد هر کدام از این ایزومر ها در تولید مواد شیمیایی خواهیم پرداخت : 

اورتو زایلن : تولید فتالیک انیدرید که برای تولید دی بوتیل فتالات ، دی اکتیل فتالات ، بنزوئیک اسید ، رزین های پلی استری غیر اشباع و رزین های آلکیدی مورد استفاده قرار می گیرد. 

متازایلن : تولید اسید ایزوفتالیک که از آن دی متیل ایزوفتالات تولید می شود. 

پارازایلن: تولید ترفتالیک اسید ( برای تولید پلیمرهای پر کاربرد پلی اتیلن ترفتالات (PET) ) و دی فنیل ترفتالات که برای تولید پلی اتیلن ترفتالات و پلی بوتیلن ترفتالات مورد استفاده قرار می گیرد. 

تمامی موارد فوق را می توان در شکل زیر مشاهده نمود : 

کاربرد زایلن

سایر کاربرد ها (حلال و ..) :

این ماده یکی از حلال های مهمی است که اجزای اصلی نفت خام می­باشد در صنعت تولید چسب برای کاهش ویسکوزیته و تولید این پلیمر مورد نیاز است. در صنعت تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال زایلن به میزان زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد.

شستشو ی تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون ها، ریل های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ های قدیمی، همه و همه کاربردهای زایلن همانند اتیلن گلایکول و تولوئن می­باشد. زایلن ماده خام تولید اتیل بنزن نیز می­باشد.

زایلن ها به‌عنوان حلال و در نقاشی و پلاستیک‌سازی و صنایع چرم به‌کاربرده می‌شوند و همینطور عامل پاک‌کننده برای استیل وافرهای سیلیکونی و مدارهای یکپارچه هستند. در آفت‌کش‌ها، رقیق‌کننده‌های رنگ، رنگ‌ها و جلا دهنده‌ها یافت می‌شوند. یک مخلوط زایلین ممکن است جایگزین تولوئن برای وقتی خشک شدن آهسته‌تر لایه‌نازک جلا دهنده موردنظر باشد استفاده شود. همچنین به مقدار کمی در سوخت هواپیما و بنزین موجودند. پارازایلین به‌عنوان ماده اولیه برای تولید ترفتالیک اسید که مونومر تشکیل‌دهنده پلیمرهاست استفاده می‌شود.

کاربرد زایلن

ارتوزایلین

درحالی‌که این سه ایزومر دارای ساختاری بسیار مشابه هستند، اما خواص شیمیایی و کاربردهای بسیار متفاوت دارند. ارتوزایلین (OX) دومین ماده پرمصرف از خانواده زایلین هاست که در سال 2017 بعد از PX حدود 6 درصد از تقاضای جهانی را به خود اختصاص داده است.

در دو دهه گذشته بازار جهانی ارتوزایلین هرسال حدود 2 درصد رشد داشته است اما از سال 2014 به دلیل تغییر روش‌های تولید فتالیک انیدرید (Phthalic anhydride (PA)) به‌عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده OX رشد این محصول سالانه 1 درصد کاهش داشته است. ده تولیدکننده بزرگ ارتوزایلین که در آسیا قرار دارند 70 درصد بازار جهانی این ماده را به خود اختصاص داده‌اند. در سال 2017 بزرگ‌ترین تولیدکننده ارتوزایلین جهان شرکت‌های  Sinopec، ExxonMobil و Formosa هستند.

زایلن

پیش بینی بازار جهانی

تجارت جهانی OX تقریباً محدود است و در سال‌های اخیر حدود 25-30 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است. کشور چین تاکنون بزرگ‌ترین واردکننده این محصول بوده است، درحالی‌که اکثر صادرکنندگان OX کشورهای جنوب شرقی آسیا و دیگر کشورهای آسیای شرقی (ژاپن، کره جنوبی و تایوان) و شبه‌قاره هند بوده‌اند.

در دنیای توسعه‌یافته کنونی پیش‌بینی می‌شود که رشد بازار OX و PA ثابت بماند و یا تا سال 2022 رشد کندی داشته باشد. همچنین در کشور چین به دلیل قوانین زیست‌محیطی سخت‌گیرانه‌تر نسبت به استفاده از OX و PA موانع بیشتری بر سر راه پیشرفت بازار این محصول خواهد بود. به‌طورکلی، انتظار می‌رود تقاضای جهانی OX با نرخ متوسط ​​1٪ در سال از سال 2022 افزایش یابد. این روند رشد مصرف به‌طور گسترده با افزایش ظرفیت همراه است که منجر به نرخ بهره ثابت در سطح جهانی می‌شود.

ایزومرها

با فرمول شیمیایی C8H10 یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن 106/16 گرم بر مول می‌ باشد. این ماده مخلوطی چرب و مایع بی رنگ است و اغلب به عنوان حلال در واکنش های شیمیایی در نظر گرفته می­شود. سه ایزومر زایلن فرمول مولکولی C8H10 دارند اگرچه فرمول نیمه ساختاری آن C6H4(CH3)2 است. حدود نیم تا یک درصد از نفت خام را این ماده تشکیل میدهد و به مقدار کمتر در گازوئیل و سوخت هواپیما یافت می­شود. این ماده سه فرم ایزومری دارد که ایزومر ارتو (o-)، متا (m-)، و پارا (p-) نامیده می­شوند. نامگذاری هر ایزومر بر اساس این است که کدام اتم کربن (از حلقه بنزن) به دو گروه متیل متصل است. با شمارش اتم کربن حلقه از یکی از حلقه های متصل به اولین گروه متیل به سمت دومین گروه متیل ،

ایزومر o- اورتو ( 1و2 دی متیل بنزن)

.ایزومر m- متا   (1 و3 دی متیل بنزن)

ایزومر p- پارا   (1 و4 دی متیل بنزن)

توسط IUPAC  نامگذاری شده است. ایزومرp اغلب به ترفالات اسید اکسید می­ شود.

زایلن تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود 50-40 در صد m – زایلن ، و بیش از 20 درصد o – زایلن ،p – زایلن و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است. در جدول زیر قطبیت و اسیدیته در ایزومرهای مختلف زایلن و هم چنین تولوئن باهم مقایسه شده اند.

حلال

قطبیت

اسیدیته

متا زایلن

0/61

0/16

پارا زایلن

0/61

0/16

ارتو زایلن

0/61

0/51

تولوئن

0/65

0/12

بنزن

0/66

0/12

 

ایمنی 

مخلوط زایلن ها می تواند در محیط اطراف ما مشاهده شود. گزارش هایی از مشاهده این ماده در هوا ، آب باران ، خاک ، آّبهای سطحی ، آب آشامیدنی و … دیده شده است . مایعات خروجی از صنایع مختلف ، اگزوز ماشین و تبخیر ( از موادی که به عنوان حلال در ساخت آن ها مورد استفاده قرار گرفته اند به دلیل فراریت بالا خارج می شوند ) عواملی هستند که باعث انتشار این ترکیبات به محیط زیست می شوند.

اثرات بر بدن انسان

زایلن بر روی مغز اثر می گذارد. قرار گرفتن در معرض دوز بالایی از این ماده چه طولانی مدت و چه کوتاه مدت می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی همانند سر درد ، عدم هماهنگی عضلانی ، سرگیجه و از بین رفتن تعادل شود.

تماس و برخورد با زایلن باعث تحریک پوست ، چشم ، بینی و گلو شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی ، اختلال در حافظه ، نارحتی معده و ایجاد مشکلاتی در کلیه و کبد می شود. بر اساس مطالعات صورت گرفته این ماده بر روی انسان و حیوان می تواند باعث ایجاد سرطان شود.

لازم به ذکر است پیش از شروع کار حتما msds زایلن مطاله کنید.

msds زایلن

[1] ThyssenKrupp

کاربرد زایلن در صنعت

3 نظر برای «زایلن | زایلین | فروش زایلن | خرید زایلن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *