زایلن و زایلن مخلوط

زایلن یک حلال پر مصرف صنعتی از دسته آروماتیک هاست که عمدتا در صنایعی هچون رنگ و رزین، تولید پلیمرها، صنایع لاستیک و حتی به جهت افزایش کیفیت بنزین استفاده می شود.این ماده سه ایزومر دارد که شامل اورتوزایلن، متا و پارا هستند،این ایزومرها ساختار مولکولی متفاوتی دارند.تفاوت ساختار آنها در جایگاه گروه های متیل است که همین موضوع سبب تفاوت های جزیی آنها در نقطه جوش و ضریب فراریت گردیده است. در ادامه ضمن بررسی فرآیند تولید؛ خواص و کاربردهای این ایزومرها خطرات استفاده از آنها را نیز بیان خواهیم نمود.جهت خرید زایلن و استعلام قیمت با ما در ارتباط باشید.

 

اطلاعات محصول

تولید کننده: ایران با خلوص 99%

بسته بندی: بشکه 190 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز زایلن
واتساپ09198991007

خرید زایلن :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.

.

استعلام قیمت فروش زایلن :

مبتکران شیمی با بیش از 30 سال سابقه در زمینه تامین و تولید مواد شیمیایی آماده است تا مواد مورد نیاز بخش های مختلف صنعتی را با بهترین کیفیت و در سریع ترین زمان ممکن به دست مصرف کنندگان برساند.ثبت سفارش و خرید این محصول از روش هایی که پیشتر ذکر شده با ما در تماس باشید.

مشخصات و ویژگی ها

 نامگذاری  ایزومرهای این ماده بر اساس شماره اتم کربن متصل به دو گروه متیل به شرح زیر توسط IUPAC نامگذاری شده اند.

ایزومر o- اورتو ( 1و2 دی متیل بنزن)

 • cas number: 95-47-6

 m- متا   (1 و3 دی متیل بنزن)

 • cas number: 108-38-3

ایزومر p- پارا   (1 و4 دی متیل بنزن)

 • cas number: 106-42-3

*ایزومرp اغلب به ترفالات اسید، اکسید می­ شود.

زایلن تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود 50-40 درصد متا ، و بیش از 20 درصد اورتو ،پارا و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است. در ادامه قطبیت و اسیدیته ی ایزومرهای مختلف زایلن با یکدیگر و هم چنین تولوئن و بنزن باهم مقایسه شده اند.

حلال

قطبیت

اسیدیته

متا

0/61

0/16

پارا زایلن

0/61

0/16

اورتو

0/61

0/51

تولوئن

0/65

0/12

بنزن

0/66

0/12

اورتو زایلن

اورتو زایلن به عنوان دومین ایزومر پر مصرف از خانواده زایلن در سال 2017 بعد از PX بیشترین میزان تقاضای جهانی را به خود اختصاص داده است.

تا پیش از سال 2014 بازار مصرف این محصول سالانه با رشد 2 درصدی همراه بوده است.  اما از سال 2014 به دلیل تغییر روش‌های تولید فتالیک انیدرید (Phthalic anhydride) (PA) به‌ عنوان اصلی‌ ترین مصرف‌کننده OX میزان تقاضا برای این محصول با کاهش روبرو بوده است.

70 درصد از نیاز بازار جهانی به این ماده توسط 10 تولید کننده آسیایی تامین می شود.طبق آخرین گزارشات شرکت‌های Sinopec، ExxonMobil و Formosa بزرگترین تولید کنندگان این محصول در جهان بوده اند.

زایلن مخلوط:

در واقع ترکیبی از سه ایزومر کاربردی زایلن که پیشتر به آن اشاره شد می باشد که به عنوان حلال رنگ ها، چسب،جوهر و… مورد استفاده قرار می گیرد. این مخلوط معمولا از ریفورمینگ نفتا و تقطیر پیرولیز با نسبت های تقریبی 50-60 درصد متا، 20-25 درصد اورتو و پارا به دست می آید.

کاربرد عمده این ماده به عنوان یک واسطه ی سنتز و یا حلال می باشد

 • خواص مختلف ایزومر های این ماده و زایلن مخلوط را جهت مقایسه  درک بهتر در جدول زیر مشاهده می نمایید:

 

نقطه انجماد
متا47.4- سانتی گراد
اورتو25.2- سانتی گراد
پارا14 سانتی گراد
مخلوط48- سانتی گراد
نقطه جوش
متا139.9 سانتی گراد
اورتو144.4 سانتی گراد
پارا137 سانتی گراد
مخلوط137 سانتی گراد
چگالی ویژه
متا0.87
اورتو0.88
پارا0.86
مخلوط0.87

فرآیند تولید

ترکیبات ذکر شده از فرایندهای مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به فرایند طراحی شده توسط شرکت Krupp-Uhde می‌پردازیم.

 مشتقات زایلن

ابتدا در واحد ترانس آلكيلاسيون (Transalkylation)، بنزن و زايلين از تولوئن و C9 آروماتيك توسط دو واكنش اصلي Disporportionation (عدم متوازن‌سازی) که موجب توليد بنزن و زايلين از تولوئن و Transalkylation (انتقال آلكيل) که از تولوئن و C9 آروماتيك، مخلوط زایلن را توليد مي‌كند تشکیل می‌شود.

هنگام انجام واکنش عدم متوازن‌سازی گروه آلکیل زنجیر کناری از یک مولکول آروماتیک به مولکول‌های دیگر آروماتیک منتقل می‌شود، بنابراین دو مولکول یکسان آروماتیک به دو مولکول مختلف آروماتیک تبدیل می‌شوند. هنگام انجام واکنش انتقال آلكيل گروه آلکیلی منتقل می‌شود تا دو مولکول مختلف آروماتیک تشکیل دو مولکول آروماتیک یکسان دهند. این واکنش‌ها در راکتور بستر ثابت و با کاتالیست HAT-095 انجام می‌پذیرد.

سپس محصول مايع راكتور (بعد از Separator)، در برج عريان سازي (Stripper) بيشتر جداسازی می‌شود تا تركيبات سبك آن مثل هیدروکربن‌های سبك strip شوند. آروماتیک‌های مايع از ته برج Stripper خارج می‌شوند. هدف اين فرآيند ایزومرِ كردن جريان فقير از PX و تبديل آن به جريان غني از PX است. جريان ایزومرِ شده به برج زايلين ارسال‌شده و سپس PX در مراحل بعدی فرآیند با خلوص بالا توليد می‌گردد و به‌عنوان خوراك در صنايع پتروشيمي مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

تبديل متا و اورتو زايلين به ایزومر پارا واکنش‌های سريعي هستند كه به‌ وسیله حركت گروه آلكيل حول حلقه بنزن اتفاق مي‌افتند و نرخ واكنش با دما افزايش مي‌يابد. ايزومريزاسيون زایلن‌ ها اغلب از لحاظ ترموديناميكي مؤثر از دما و فشار نیست . هدف از واحد ايزومريزاسيون زايلين، ايزومر نمودن جرياني از مخلوط زایلن‌ها با میزان پارازايلين كم (PX-poor) و تبديل آن‌ها به مخلوطي با (PX-rich) پارازايلين غنی‌ شده است.

شرح فرآیند واحد زایلن

واحد ایزومریزاسیون

واحد ایزومریزاسیون دارای دو بخش Reaction و Distillation است. در راكتور ايزومريزاسيون، كاتاليست تركيبات C8 آروماتيك در خوراك دریافتی را که پارازایلن آن حداقل است را به حالت نزديك به تعادل می‌رساند. راكتور مورداستفاده از نوع جريان پایین‌رونده (Down flow)، بستر ثابت شعاعي و پرشده با كاتاليست است كه از خوراك، متازايلين، اورتو زایلن و اتيل بنزن كه در حالت بالاي تعادل هستند را تبديل به PX می‌نماید.

كاتاليست به‌طور زيادي انتخاب پذير است به‌ طوری‌که تنها مقدار كمي از محصولات جانبي (آروماتیک‌های سنگين، بنزن، تولوئن، گاز سوختني و ساير تركيبات اشباع) ساخته می‌شود. كاتاليست مورداستفاده اكتا فاينينگ (Octafining) نام دارد که يك كاتاليست دو تابعي شامل فلز پلاتين روي یک‌ پایه اسيدي است. ويژگي اصلي اين كاتاليست عبارت است از:

 • پايه بسيار قوي اسيدي
 • پايداري و انتخاب پذيري بالا
 • قابليت احیا شدن

جداسازی

در برج جداکننده زایلن‌ها جریان ايزومریت و خوراك دوم که مخلوطي از آروماتیک‌های C8+ است از واحد تفكيك آروماتیک‌ها به این برج وارد می‌شود. این برج معمول 143 سيني دارد و در فشار تقريبي 10.5 bar a و دماي تقريبي 2540C در بالاي برج كار می‌کند. در مرحله بعد نوبت به جداسازي اورتو زايلين از مخلوط می‌رسد. ظرفيت طراحي اين واحد توليد 30,000 تن در سال با درجه خلوص بالاي %98.6 است. حدود % 17 از جريان خروجي به‌عنوان خوراك واحد اورتو زايلين وارد برج شده و در این برج به سه جريان تفكيك می‌شود.

الف: تركيبات C9A به‌عنوان محصول ته اين برج از قسمت پائين خارج می‌شود.

ب: محصول بالاي اين برج زایلن مخلوط است.

پ: محصول سوم، اورتو زايلن است كه از قسمت مياني برج كشيده می‌شود و پس از خنك شدن به سمت واحد مخازن ارسال می‌گردد.

واحد اورتو زایلن

برج اورتو داراي 130 عدد سيني است و به‌طور نرمال فشار و دماي بالاي آن به ترتيب 1.5 bar و 154 °C است. محصول اورتو زايلين از سيني شماره 24 برج با شرايط دما و فشار 186 °C و 2.7 bar بيرون كشيده می‌شود و پس از خنك شدن به سمت مخزن ذخیره ارسال می‌گردد.

واحد پارازایلن

در واحد جداسازي پارازايلين، علاوه بر پارازايلين با خلوص بالا (حداقل 99.7% wt)، تولوئن نيز به‌عنوان محصول جانبي توليد می‌گردد. فرآيند جداسازي این ایزومر بر اساس جذب مقدار موجود از آن در مخلوط بر روي ماده جاذب انتخاب پذير است برج‌های جذب برای تهیه این محصولات اين بخش شامل دو جريان است:

1. اكستركت (Extract) جريان پارازايلين با درجه خلوص بالاست.

2. رافينيت (Raffinate) كه جرياني با درصد بسيار ناچيز پارازايلين است.

فرآيند هاي جذب ، جداسازي مداوم تركيباتي كه داراي تمايل جذب مختلف در حضور يك جامد جاذب انتخاب پذير را ممكن مي سازند . با استفاده از يك برخورد جريان متقابل ميان فاز جامد و فاز مايع شده حلال و محصولاتی كه بايد جدا شوند امكان تناسب جريانات به منظور ايجاد بيشترين مقدار جزء جذب شونده و حركت به سمت فاز مايع وجود دارد و اين جزء مي تواند به عنوان Extract از سيستم خارج شود و ديگر اجزاء مي تواند با فاز مايع به عنوان  Raffinate جدا گردند.

تولید زایلن واحد پارازایلن

 

آرایش بسترهای متحرک

اما چرخش اجزاء جامد به لحاظ سايش مكانيكي بسيار مشكل است به همين لحاظ ترجيح داده شده است كه آرايش بستر هاي متحرك طراحی شود. در فرآيند جريان متقابل، فاز جامد به صورت مداوم حركت مي كنند اما در اين فرآيند مي توان با ثابت نگه داشتن جاذب جامد در بستر و جابجايي مداوم موقعيت تزريق و يا گرفتن جريانات خروجي، ورودي در برجهاي جذب با يك  switching time ويژه درهمان جهت جريان حلال انجام مي گيرد . هرکدام از برج‌ها داراي 12 بستر به‌ صورت سري می‌باشند. برج‌های جذب به‌صورت متوالی و هم‌فشار عمل می‌نمایند.

این فرآيند می‌تواند PX با خلوص 99.8 درصد و بازيابي بالا توليد نمايد. اين مزيت خيلي مهم نسبت به فرآيند كريستاليزاسيون است كه به‌عنوان يك فرآيند تجاري بر روي توليد PX مورداستفاده قرار می‌گیرد. خوراك برج‌ های جذب شامل مخلوطي از غير آروماتیک‌ها، تولوئن، C8 آروماتيك و C9 آروماتيك و C9 غير آروماتيك است. برج‌های جذب به‌صورت پر از مايع و با دماي معين عمل می‌کنند. در جريان از برج‌های جذب با عنوان فاز EXT. شامل PX با خلوص بالا و Raff. شامل PX بسيار كم خارج می‌شوند که با حلال رقیق‌شده است.

نقطه‌جوش حلال به‌اندازه كافي بالاتر از نقطه‌جوش زایلن‌ها است كه می‌توان آن را در برج‌های تقطير جدا نمود و به قسمت جذب برگرداند. جاذب غربال مولكولي مخصوص فرآيند Eluxyl نام دارد. اين غربال مولكولي تمايل بسيار قوي براي جذب PX دارد و داراي کریستال‌های ریز حفره‌دار است. اين حفره‌ها مستقيماً با ظرفيت جاذب ارتباط دارد. در مرحله آخر پارازایلن جداشده به قسمت ذخیره‌سازی ارسال می‌گردد.

 

کاربردهای زایلن:

پیش از بیان کاربردهای این ماده شیمیایی لازم است به یک سوال اساسی پاسخ بدهیم

دلیل تداوم استفاده از این ترکیب علیرغم اثبات آلایندگی بالا و همچنین خطراتی که برای سلامتی انسان ایجاد می کند چیست؟

پافشاری و تداوم  استفاده از این ترکیب را می توان به سبب سه ویژگی دانست:

حلالی قوی:

از آنجایی که این ماده از مشتقات نفتی به حساب می آید در تمیز سازی محصولات بر پایه ی روغن مانند رنگ ها، لکه های چربی و سایر آلاینده های سنتزی نقش مهمی دارد. این ماده علاوه بر پاکسازی مواد ذکر شده از سطوح، آسیبی به محل استفاده نمی رساند. از سایر محصولاتی که این ماده در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به چسب ها و لاک ها اشاره کرد. 

رقیق سازی و نرم نمودن رنگ ها:

از آنجایی که زایلن محصولات سنتزی را حل می کند ، می توان آنرا در رنگها و لاکهای خاصی مخلوط کرد تا محصولی رقیق تر به دست آید. به عنوان مثال رنگ ساخته شده جهت استفاده در اسپری ها نیاز به رقیق سازی داشته که این عمل بوسیله رقیق سازی با این ماده شیمیایی انجام می شود و دلیل این رقیق سازی بالا آمدن رنگ از مجاری اسپری هاست.

نرم کردن رنگها و جلوگیری از لخته شدن یا تکه تکه شدن هنگام استفاده روی سطوح نیز از دلایل استفاده این ماده شیمیایی در صنایع رنگ سازی است 

زمان تبخیر طولانی در بین سایر ترکیبات آلی:

تولوئن یا تولول یکی از ترکیبات شیمیایی است که از نظر ویژگی ها به زایلن شباهت دارد. این ماده نیز در لاک ها و رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما زمان تبخیر بالاتری نسبت به زایلن دارد، در نتیجه لاک هایی که از تولوئن در ساخت آن ها استفاده شده است با سرعت بیشتری خشک می شوند.

با اینکه زودتر خشک شدن ممکن است در ظاهر یک مزیت به حساب بیاید اما به دلیل عدم نشست دقیق ماده بر روی سطح، شاهد دانه دار شدن رنگ و عدم یکنواختی آن بر روی سطوح خواهیم بود. افزودن مقداری زایلن به رنگ ها می تواند ضمن افزایش زمان خشک شدن  محصولی یکدست را بر روی سطوح بنشاند.

این محصول در نقاشی های رنگ روغن نیز کاربرد بسیار دارد.

در ادامه به بررسی کاربردهای این ماده شیمیایی در صنایع مختلف خواهیم پرداخت:

کاربرد زایلن در کشاورزی

 

استفاده در علف کش ها

این ماده هیدروکربنی متشکل از کربن و هیدروژن است و مانند سایر هیدروکربن ها به خوبی در آب محلول نمی باشد. با این حال زایلن می تواند بسیاری از موادی که در آب حل نمی شوند را به راحتی در خود حل نماید.  در نتیجه ترکیب فوق حلالی مناسب برای گریس ها ، علف کش ها و سموم دفع آفات به شمار می رود.

به طور کلی فرمولاسیون علف کش ها و سم پاش ها شامل موادی می باشد که موجب بهبود پراکندگی و جذب مواد شوند. در نتیجه استفاده از این ترکیب در ساخت علف کش ها می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

کاربرد در پتروشیمی

عمده کاربرد این ماده و ایزومر های آن استفاده برای تولید سایر مواد پتروشیمیایی است . در میان سه ایزومر موجود ، ایزومر پارا بزرگترین بازار را در اختیار دارد . در ادامه به کاربرد هر کدام از این ایزومر ها در تولید مواد شیمیایی خواهیم پرداخت : 

 

اورتو زایلن : تولید فتالیک انیدرید که برای تولید دی بوتیل فتالات ، دی اکتیل فتالات ، بنزوئیک اسید ، رزین های پلی استری غیر اشباع و رزین های آلکیدی مورد استفاده قرار می گیرد. 

 • فتالیک انیدرید

فتالیک انیدرید با فرمول C6H4(CO)2O فرم آنهیدرید فتالیک اسید است . این جامد بدون رنگ یک ماده شیمیایی مهم خصوصا برای تولید پلاستی سایزرها در مقیاس بزرگ است . همچنین به عنوان ماده واسطه برای تولید رنگ ، رنگدانه و رزین های پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد .

از کاربری های دیگر آن می توان به استفاده در تولید فتالئین ها ، فتالات ها ، اسید بنزوئیک و رزین مصنوعی اشاره کرد .

 

متازایلن : تولید اسید ایزوفتالیک که از آن دی متیل ایزوفتالات تولید می شود. 

 • ایزوفتالیک اسید

ایزوفتالیک اسید خالص (PIA) به عنوان ماده واسطه برای تولید رزین های پلی استری غیر اشباع و به دنبال آن برای تولید پلی استر ، رزین های آلکیدی (عموما برای پوشش دهی سطوح ) ، جوهر ها ، پلاستیک های ضد آب و کاربری های بسته بندی استفاده می شود .

استفاده به عنوان کومونومر در تولید رزین های پلی اتیلن ترفتالات دارای سریعترین رشد در بین کاربری های این ماده است . PIA باعث به وجود آمدن سختی عالی ، مقاومت در برابر خوردگی و لکه ، پایداری دمایی و پایداری هیدرولیکی در رزین خواهد شد .

 

پارازایلن: تولید ترفتالیک اسید ( برای تولید پلیمرهای پر کاربرد پلی اتیلن ترفتالات (PET) ) و دی فنیل ترفتالات که برای تولید پلی اتیلن ترفتالات و پلی بوتیلن ترفتالات مورد استفاده قرار می گیرد. 

همانگونه که در شکل نیز قابل مشاهده است عمده مصرف پارازایلن در تولید دی متیل ترفتالات و TA است که در ادامه به ذکر توضیحاتی در مورد این ترکیبات خواهیم پرداخت :

 • دی متیل ترفتالات

DMT یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی (C6H4(CO2CH3 و دی استر حاصل از ترفتالیک اسید و متانول است . جامد سفیدرنگی است که اگر ذوب شود مایعی قابل تقطیر و بدون رنگ تولید خواهد کرد .

دی متیل ترفتالات در تولید پلی استرها شامل پلی اتیلن ترفتالات (PET) و پلی تری متیلن ترفتالات کاربرد دارد . به دلیل فراریتی که DMT دارد به عنوان ماده واسطه برای بازیافت PET (به عنوان مثال بطری های پلاستیکی) کاربرد دارد . هیدروژناسیون DMT باعث تولید دیول سیکلوهگزان دی متانول می شود که مونومری کاربردی به حساب می آید .

 • ترفتالیک اسید

CTA (ترفتالیک اسید خام) معمولا از طریق اکسیداسیون همگن پارازایلن در فاز مایع تولید می شود که البته شامل برخی ناخالصی هاست و برای دست یابی به ترفتالیک اسید خالص باید عملیات تصفیه روی آن صورت گیرد . در شرایطی محیطی CTA را می توان به صورت کریستال های سفید رنگ مشاهده کرد .

ترفتالیک اسید یکی از مواد خام بسیار مهم در صنعت پتروشیمی است و به عنوان ماده اولیه برای تولید پلی اتیلن ترفتالات استفاده دارد .

تمامی موارد فوق را می توان در شکل زیر مشاهده نمود : 

 

کاربردهای زایلن

سایر کاربرد ها (حلال و ..) :

این ماده یکی از حلال های مهمی است که اجزای اصلی نفت خام می­باشد در صنعت تولید چسب برای کاهش ویسکوزیته و تولید این پلیمر مورد نیاز است. در صنعت تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال زایلن به میزان زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد. در آزمایشگاه ها این ماده به عنوان یک عامل پاک کننده و برای تهیه ی حمام های شیمیایی از یخ خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

شستشوی تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون ها، ریل های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ های قدیمی، همه و همه کاربردهای آن همانند اتیلن گلایکول و تولوئن می­باشد . علاوه بر این به عنوان ماده اولیه برای تولید اتیل بنزن شناخته می شود. 

زایلن ها به‌ عنوان حلال و در نقاشی و پلاستیک‌ سازی و صنایع چرم به‌ کاربرده می‌شوند و همینطور عامل پاک‌ کننده برای استیل وافرهای سیلیکونی و مدارهای یکپارچه هستند. در آفت‌کش‌ها، رقیق‌کننده‌های رنگ، رنگ‌ها و جلا دهنده‌ها یافت می‌شوند. یک مخلوط زایلن ممکن است جایگزین تولوئن برای وقتی خشک شدن آهسته‌تر لایه‌نازک جلا دهنده موردنظر باشد استفاده شود. همچنین به مقدار کمی در سوخت هواپیما و بنزین موجودند. پارازایلن به‌عنوان ماده اولیه برای تولید ترفتالیک اسید که مونومر تشکیل‌دهنده پلیمرهاست استفاده می‌شود.

کاربرد زایلن در ضد یخ

 

پیش بینی می شود رشد پلیمر و صنایع پتروشیمی با افزایش تقاضا برای PET، چرم، لاستیک بتواند میزان خرید زایلن را تحت تاثیر قرار دهد و در شش سال آینده همواره روندی رو به رشد داشته باشد.

از بین بردن رسوبات آسفالتین

تحقیقات نشان می دهد برای از بین بردن رسوبات موجود در آسفالتین، هیدروکلریک اسید را در زایلن امولسیون می نمایند. xylene  در این فرایند به عنوان فاز خارجی عمل می نماید و هیدروکلریک اسید نیز به عنوان فاز پراکنده کننده موجب حل شدن سنگ کربنات و افزایش بهره وری می گردد. با کمک این دو ماده رسوبات موجود در آسفالتین به حداقل می رسد.

پیش بینی بازار جهانی :

تجارت جهانی OX تقریباً محدود است و در سال‌های اخیر حدود 25-30 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است. کشور چین تاکنون بزرگ‌ترین واردکننده این محصول بوده است، درحالی‌که اکثر صادرکنندگان OX کشورهای جنوب شرقی آسیا و دیگر کشورهای آسیای شرقی (ژاپن، کره جنوبی و تایوان) و شبه‌ قاره هند بوده‌اند.

در دنیای توسعه‌ یافته کنونی پیش‌بینی می‌شود که رشد بازار OX و PA ثابت بماند و یا تا سال 2022 رشد کندی داشته باشد. همچنین در کشور چین به دلیل قوانین زیست‌ محیطی سخت‌ گیرانه‌ تر نسبت به استفاده از OX و PA موانع بیشتری بر سر راه پیشرفت بازار این محصول خواهد بود. ببا این حال، انتظار می‌ رود تقاضای جهانی برای خرید زایلن و ایزومر های آن فارغ از قیمت با نرخ متوسط ​​1٪ در سال از سال 2022 افزایش یابد. 

ایمنی و خطرات :

زایلن مخلوط می تواند در محیط اطراف ما مشاهده شود. گزارش هایی از مشاهده این ماده در هوا ، آب باران ، خاک ،آبهای سطحی ، آب آشامیدنی و … دیده شده است . مایعات خروجی از صنایع مختلف ، اگزوز ماشین و تبخیر ( از موادی که به عنوان حلال در ساخت آن ها مورد استفاده قرار گرفته اند به دلیل فراریت بالا خارج می شوند ) عواملی هستند که باعث انتشار این ترکیبات به محیط زیست می شوند.

توصیه می شود پیش از شروع کار حتما msds این ماده را مطالعه کنید.

 

اثرات بر بدن انسان

زایلن جر مواد خطرناک طبقه بندی می گردد و یک آلاینده ی هوا به حساب می آید که از سطوح گوناگونی به هوا انتشار پیدا می کند. یکی از مهم ترین منابع آزاد سازی این ترکیب به هوا اگزوز خودرو ها می باشد.

این محصول بر روی مغز اثر می گذارد. قرار گرفتن در معرض دوز بالایی از این ماده می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی همانند سر درد ، عدم هماهنگی عضلانی ، سرگیجه، از بین رفتن تعادل در زمان طولانی تر بروز کم خونی گردد.

تماس  با زایلن باعث تحریک پوست ، چشم ، بینی و گلو شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی ، اختلال در حافظه ، ناراحتی معده و ایجاد مشکلاتی در کلیه و کبد می شود. بر اساس مطالعات صورت گرفته این ماده بر روی انسان و حیوان می تواند باعث ایجاد سرطان شود.

در جدول زیر می توانید اثرات این ماده بر مغز را مشاهده نمایید:

 

مقداراثرات بر بدن
100–200 ppmحالت تهوع ، سر درد
200–500 ppmسردرد، سرگیجه، استفراغ، ضعف، کند شدن واکنش
800–10,000 ppmزنگ زدن گوش، عدم تعادل
>10,000 ppmخواب آلودگی ، از دست دادن هوشیاری ، مرگ

 قیمت خرید زایلن مخلوط را از کارشناسان ما جویا شوید.

مبتکران شیمی ، خرید زایلن

5/5 (1 Review)

4 نظر برای «زایلن (Xylene) | فروش و خرید زایلن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *