زایلن
زایلن(Xylene)Reviewed by Roka on Oct 2Rating: 5.0

  کشور تولید کننده: ایران

   بسته بندی: بشکه 190 کیلویی – باسکول می شود (اورتو ،پارا و مخلوط) 

  درصد خلوص: 99% 

$ قیمت زایلن : برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      
09198991006

             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام  mbkchem@  درارتباط باشید. 

 ویژگی های شیمیایی:

با فرمول شیمیایی C8H10 یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن 106/16 گرم بر مول می‌ باشد. این ماده مخلوطی چرب و مایع بی رنگ است و اغلب به عنوان حلال در واکنش های شیمیایی در نظر گرفته می­شود. سه ایزومر زایلن فرمول مولکولی C8H10 دارند اگرچه فرمول نیمه ساختاری آن C6H4(CH3)2 است. حدود نیم تا یک درصد از نفت خام را این ماده تشکیل میدهد و به مقدار کمتر در گازوئیل و سوخت هواپیما یافت می­شود. این ماده سه فرم ایزومری دارد که ایزومر ارتو(o-)، متا(m-)، و پارا(p-) نامیده می­شوند. نامگذاری هر ایزومر بر اساس این است که کدام اتم کربن (از حلقه بنزن) به دو گروه متیل متصل است. با شمارش اتم کربن حلقه از یکی از حلقه های متصل به اولین گروه متیل به سمت دومین گروه متیل ،

ایزومر o- اورتو ( 1و2 دی متیل بنزن)

ایزومر m- متا   (1 و3 دی متیل بنزن)

ایزومر p- پارا   (1 و4 دی متیل بنزن)

توسط IUPAC  نامگذاری شده است. ایزومرp اغلب به ترفالات اسید اکسید می­ شود.

زایلن تجاری یا آزمایشگاهی شامل حدود 50-40 در صد m – زایلن ، و بیش از 20 درصد o – زایلن ،p – زایلن و اتیل بنزن است. خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرهای مختلف با هم متفاوت است. در جدول زیر قطبیت و اسیدیته در ایزومرهای مختلف زایلن و هم چنین تولوئن باهم مقایسه شده اند.

حلال

قطبیت

اسیدیته

متا زایلن

0/61

0/16

پارا زایلن

0/61

0/16

ارتو زایلن

0/61

0/51

تولوئن

0/65

0/12

بنزن

0/66

0/12

تولید

 در یونانی xylo  به معنی چوب است. زایلن یا دی متیل بنزن یک مخلوط هیدروکربن آروماتیک  متشکل از یک حلقه بنزن با دوگروه متیل است که جابجا می­شوند. این ماده محصول مهم پتروشیمیایی است که در اثر کربنه شدن زغال سنگ هنگام ساخت سوخت کک تولید می­شود. این ترکیب اولین بار توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام آگوست کاهور  در سال 1850 به عنوان یکی از اجزای قطران چوب کشف و جداسازی شد. سالانه چندین میلین تن زایلن در جهان تولید می­شود. زایلن در اثر متیلاسیون بنزن و تولوئن نیز ایجاد می­ شود.

 کاربرد زایلن

این ماده یکی از حلال های مهمی است که اجزای اصلی نفت خام می­باشد در صنعت تولید چسب برای کاهش ویسکوزیته و تولید این پلیمر مورد نیاز است. در صنعت تولید پوشش های ضد آب و لوله های خط انتقال زایلن به میزان زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد.

شستشو ی تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون ها، ریل های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ های قدیمی، همه و همه کاربردهای زایلن همانند اتیلن گلایکول و تولوئن می­باشد. زایلن ماده خام تولید اتیل بنزن نیز می­باشد.
کاربرد زایلن در صنعت
 

ایمنی

به علت قابلیت اشتعال، بخار آن باعث آتش سوزی مي شود . برای چشم و همين طور براي غشاي مخاطی و تنفسی مضر مي باشد  و تماس با اين مايع سبب تورم جدی پوست و ناراحتی چشم می شود. استنشاق آن و همچنين قورت دادن آن بصورت اتفاقی و يا جذب آن از طريق پوست بسيار زيان آور می باشد .

قیمت زایلن :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین مواد شیمیایی و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت زایلن به مشتریان خود عرضه میکند.

خرید زایلن:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید زایلن مورد نظرتان یاری نماید

فروش زایلن:

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش زایلن  را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *