کلروفرم

کلروفرم (به انگلیسی Chloroform) حلالی قطبی است که در فرآیندهای شیمیایی بسیاری کاربرد دارد . در حال حاضر بیشترین کاربرد این ترکیب استفاده از آز آن برای تولید مبرد HCFC-22 است. علاوه بر کاربردهای صنعتی به صورت بسیار محدود در دندانپزشکی و تولید مواد دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. لطفا جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت خرید کلروفرم صنعتی با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید کلروفرم صنعتی:

شما می توانید برای تهیه ی این محصول و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

CAS NO: 67-66-3

آنالیز محصول آنالیز اسید بوریک

.

.

فروش کلروفرم صنعتی:

تهیه ی مواد شیمیایی با بهترین کیفیت را از ما در مبتکران شیمی بخواهید. جهت مشاهده ی آنالیز و گرید های مختلف این محصول به ادامه ی متن توجه نمایید.

 

کلروفرم چیست ؟ 

محصول فوق مایعی است بی رنگ ، فرار ، بویی اتر مانند دارد و در دسته حلال های قطبی قرار می گیرد.  دانسیته بالاتری در مقایسه با آب دارد و در اکثر شرایط غیر قابل اشتعال است. کلروفرم (تری کلرومتان) در وهله اول در تولید کلرودی فلوئورمتان (یا HCFC-22) که به عنوان خنک کننده در سیستم های تهویه خانگی و یا فریزرهای بزرگ به کار می رود و همچنین در تولید فلوئوروپلیمرها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان حلال ، انتقال دهنده حرارت در خاموش کننده های آتش ، ماده اولیه در تهیه رنگدانه ها و آفت کش ها و برخی موارد دیگر کاربرد دارد که در ذیل به آنها اشاره شده است . استفاده از محصول فوق به عنوان بیهوش کننده ممنوع شده است و تنها در موارد اندکی در دندانپزشکی و ساخت برخی داروها برای درمان برخی از بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی CHCl3
جرم مولکولی 119.37 g/mol
دمای جوش 61.1 °C
نقطه ذوب 63.6- °C
حلالیت محلول در آب – با بنزن ، اتر و .. قابل امتزاج است
دانسیته  1/4788g/cu cm at 25 °C

این ماده محلول در آب و بسیار فرار می باشد.

 

روش تولید

کلردار کردن متان و کلریناسیون متیل کلراید تولید شده توسط واکنش بین متانول و هیدروژن کلراید ، دو روش معمول هستند که در صنعت برای تولید کلروفرم مورد استفاده قرار می گیرند. روش های دیگری نیز برای این کار وجود ددارند که مختصرا به آنها اشاره می شود.

کلریناسیون متان : در این روش با استفاده از راکتورهای بستر ثابت می توان به بازده 90 تا 95 درصدی دست پیدا کرد.

کلریناسیون فتوشیمیایی : بازده این روش 90% خواهد بود اما ظرفیت راکتورها کم است و بنابراین بسیار کند خواهد بود.

واکنش بین استون و کلر : این واکنش در راکتور بچ صورت گرفته و محصول خروجی از راکتور به واحد تقطیر فرستاده شده و می توان تا 86-91% آن را خالص کرد.

منابع طبیعی

برخی ماکروجلبک های دریایی توانایی تولید این ترکیب را به صورت طبیعی دارند . همچنین مطالعات بر روی برخی از خاک ها نشان داده است که در شرایط خاص توانایی تولید این محصول را دارند. 

کاربرد های کلروفرم

اصلی ترین کاربرد این ماده استفاده در ساخت مبرد HCFC-22 است. در گذشته این ماده به عنوان حلال یا حلال استخراج برای چربی ، روغن ، گریس ، رزین ، لاستیک ، پنیسیلین ، ویتامین ها ، چسب های مورد استفاده در ساخت ابریشم مصنوعی و … استفاده میشد.

کاربرد ها در صنعت دارویی:

در گذشته از محصول فوق به عنوان ماده بیهوش کننده استفاده فراوان داشت که امروزه با مواد کم خطرتر جایگزین شده است. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از این ماده در مواد غذایی ، داروها ، مواد آرایشی و بهداشتی و محصولات بسته بندی را ممنوع اعلام کرده است. البته این قانون شامل مواردی که در آن کلروفرم به عنوان حلال فرآیندی در تولید دارو استفاده می شود و یا هنگامی که به عنوان محصول جانبی در ساخت داروها تولید می شود ، نمی شود. این ماده هنوز هم به عنوان بی حس کننده موضعی و حلال در برخی از فعالیت های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی این ماده در صنایع دارویی به منظور خالص سازی و استخراج به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

از ماده ی فوق می توان در استخراج آنتی بیوتیک ها، ویتامین ها و طعم دهنده ها استفاده نمود. این ماده شیرین کنندگی زیادی (حدود 40 برابر بیشتر از شکر) دارد و به دلیل خاصیت تشکین دهندگی درد در دهانشویه ها، خمیر دندان ها و داروی های ضد درد استفاده می شود.

تری کلرومتان به عنوان حلال برای ید ، آلکالوئیدها ، چربی ها و برخی مواد دیگر استفاده می شود.

به منظور تولید مبرد فروئن  R-22 از محصول فوق استفاده می شود. استفاده از R-22 در اغلب کشور ها به دلیل گرم تر شدن کره ی زمین فسخ شده است. اما به دلیل در دسترس بودن و هزینه ی تولید کم، این ماده همچنان در کشور های در حال توسعه تولید و استفاده می شود

کاربرد های آزمایشگاهی:

کلروفرم برای نگهداری نمونه های الی و بیولوژیکی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب فوق مانع از پوسیدگی و خرابی نمونه ها می شود و در آزمایشگاه برای استخراج DNA نیز استفاده می گردد.

MSDS و نکات ایمنی کلروفرم

msds کلروفرم

900ppm  از این ماده می تواند منجر به سردرد، سرگیجه و خستگی شود.

کسانی که در مراکز صنعتی مشغول به فعالیت هستند و همچنین افراد عادی از طریق آب ، غذا و یا هوا می توانند در معرض کلروفرم قرار بگیرند. عوارض قرار گرفتن در معرض این ماده از راه های مختلف به شرح زیر است :

استنشاق : استنشاق کوتاه مدت می تواند باعث سردرد ، خستگی و سرگیجه شود . تنفس بلند مدت نیز می تواند به مغز ، کبد و کلیه ها آسیب برساند. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان شود.

نوشیدن و بلع : نوشیدن و خوردن آب و مواد غذایی که دارای کلروفرم هستند می تواند در بلند مدت به کبد و کلیه ها آسیب برساند ، همچنین می تواند باعث ابتلا به سرطان شود.

تماس با پوست : ترکیب فوق به صورت مایع در تماس با پوست باعث ایجاد زخم و تحریک آن می شود. این نوع تماس هم می تواند موجب ایجاد سرطان در شخص گردد.

به طور کلی قرار گرفتن در معرض این ماده به هرکدام از روش هایی که رح داده شد مضر است و می تواند به کبد ، کلیه ها ، مغز ، سیستم اعصاب مرکزی و .. آسیب برساند. ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت ، ذات الریه و … از دیگر اثرات آن بر بدن انسان هستند.

این ترکیب برای سیستم عصب مرکزی سمی است و باعث بیهوشی می گردد و حتی می تواند موجب مرگ فرد شود. اثرات این ماده بر روی جنین هنوز مشخص نشده است.

اقدامات لازم در هنگام مسمومیت

فردی که دچار مسمومیت با این ترکیب شده است باید سریعا به هوای آزاد منتقل شود و لباس هایی که هنوز اثراتی از کلروفرم بر روی آنها وجود دارند از تن فرد خارج شوند . نقاطی از پوست و چشم که در تماس بوده اند را باید با آب روان شستشو داد و سریعا فرد را به مراکز درمانی منتقل کرد.

منابع

Chloroform. (n.d.). Retrieved December 24, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Chloroform.

QOMAROH, Q. (2014). Preliminary Plant Design Of Chloroform From Acetone And Bleaching Powder Capacity 19,000 Tonnes Per Year (Doctoral dissertation, Universitas Muhammadiyah Surakarta).

Wawersik, J. (1997). History of chloroform anesthesia. Anaesthesiologie und Reanimation22(6), 144-152.

خرید و فروش مواد شیمیایی در مبتکران شیمی :جهت ثبت سفارش با واحد فروش تماس بگیرید. 

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *