اتیل بروماید

اتیل بروماید که با نام برومواتان نیز شناخته می شود یک ترکیب هالوآلکان است که هم به عنوان حلال و هم ماده اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی و مواد دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ثبت سفارش و خرید این محصول با مشاوران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید اتیل بروماید :

شما می توانید برای تهیه ی این محصول و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

CAS NO: 74-96-4

آنالیز محصول

فروش اتیل بروماید:

تهیه ی مواد شیمیایی با بهترین کیفیت را از ما در مبتکران شیمی بخواهید. سال ها فعالیت در زمینه تولید ، توزیع و فروش مواد شیمیایی ما را قادر می سازد تا بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت را به مشتریان خود عرضه بداریم. 

 

معرفی

اتیل بروماید یا برومواتان مایعی بی رنگ و فرار است. حلالیت کمی در آب دارد و از آب دانسیته بیشتری دارد. بخارات آن از هوا سنگینتر هستند و استنشاق آن باعث مسمومیت می شود. این ماده در که در تماس با چشم و پوست باعث ایجاد التهاب می گردد به عنوان حلال و در تولید داروها مورد استفاده قرار می گیرد. برومواتان می تواند با هوا و فلزات مختلف واکنش انفجاری داشته باشد. همچنین با اکسیدکننده ها و قلیاهای قوی نیز واکنش می دهد. مهمترین کاربرد این ترکیب استفاده از آن به عنوان عامل اتیلاسیون در سنتز شیمیایی است.

در حضور طوبت برمواتان به آرامی هیدرولیز شده و اسید هیدروبرومیک و اتیل الکل تولید می کند. در شکل زیر ساختار این ماده نشان داده شده است. 

ساختار اتیل بروماید

خواص فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی CH3CH2Br
جرم مولکولی 108.97 g/mol
رنگ و بو سفید متمایل به زرد با بوی خاص اتر مانند
نقطه جوش 38.5 °C
دمای ذوب -118.6 °C
حلالیت حلالیت کم در آب – قابل امتزاج با اتانول، اتر و کلروفرم

روش تولید

برای تولید اتیل بروماید می توان راه های مختلفی را انتخاب کرد که برخی از آنها عبارتند از:

  • اتانول – هیدروبرومیک اسید
  • اتانول – پتاسیم بروماید
  • برومین و اتانول

برای به کار بردن هر کدام از این روش ها باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. فراریت بالا و سمی بودن بخار این ترکیب می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد . از این رو در سال 1962 شرکت Dow Chemical فرآیندی کاتالیستی را جایگزین فرآیند قبلی (اتیل الکل – هیدروژن بروماید) خود کرد که در آن از اشعه گامای ناشی از کبالت-60 به عنوان کاتالیست استفاده می شد. این فرآیند به عنوان یکی از اولین فرآیندهایی شناخته می شود که در آن از اشعه رادیوایزوتوپ ها به عنوان کاتالیست استفاده شده است.

مواد خام این فرآیند گازهای اتیلن خالص و هیدروژن بروماید آنهیدروز هستند. این گازها توسط پمپ به راکتور فرستاده شده و در آنجا به محصول مورد نظر تبدیل می شوند.

فرآیند اتیل الکل – هیدروژن بروماید پیچیدگی های بسیار بیشتری داشت و پارامترهای زیادی باید کنترل می شدند. به عنوان مثال نیمی از اتانول مصرف شده در آن هدر می رفتند و به دلیل وجود آب در محصول نهایی باید یک مرحله اضافی برای جداسازی آب استفاده می شد. اما فرآیند تابشی تنها شامل محصول و واکنش دهنده هاست و نه چیز دیگر.

واکنش دهنده ها گاز هستند و محصول نیز مایعی فرار با دمای جوش 38.4 درجه سانتی گراد است. همین امر باعث می شود که به یک واکنش ساده تبدیل شود و بتوان آن را تحت فشار کم و دمای معمولی انجام داد . اتیل بروماید تولیدی با این روش در صورت استفاده از اتیلن و هیدروژن بروماید خالص ، از خلوص بالایی برخوردار خواهد بود . همچنین این شرکت تاکید کرده است که محصول تولیدی آن ها عاری از هرگونه اشعه ای بوده و می توان از آن به عنوان ماده واسطه برای تولید انواع مواد شیمیایی استفاده کرد.

کاربردها

اتیل بروماید به عنوان حلال ، بی حس کننده در پزشکی ، مبرد و کنترل کننده آفات مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص شیمیایی

هالوآلکان ها یا آلکیل هالیدها ترکیباتی آلی هستند که در آنها یک و یا بیش از یک اتم هیدروژن با اتم های هالوژن (فلوئور، کلر، برم ، ید)  جایگزین شده اند. سه ویژگی که تاثیرات مهمی را بر روی رفتار شیمیایی هالوآلکان ها می گذارند عبارتند از الکترونگاتیوی ، قدرت پیوند کوالانسی و پایداری نسبی آنیون های هالیدی. این خواص شیمیایی باعث شده اند که برومواتان بتواند با طیف گسترده ای از مواد شیمیایی وارد واکنش شود.

منابع :

Bromoethane. (n.d.). Retrieved January 6, 2020, from https://www.chemicalbook.com/ChemicalProductProperty_EN_CB8408624.htm.
Nicolas Vin, Frédérique Battin-Leclerc, Olivier Herbinet. A study of thermal decomposition of bromoethane. Journal of Analytical and Applied Pyrolysis, Elsevier, 2018, 136, pp.199-207.
ff10.1016/j.jaap.2018.10.005ff. ffhal-01922909f
Bromoethane. (n.d.). Retrieved January 6, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Bromoethane.

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *