خرید بوتیل الکل

بوتیل الکل عموما به عنوان حلال در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ثبت سفارش و خرید این محصول یا شماره های واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

خرید بوتیل الکل:

فروش مواد شیمیایی مورد نیاز خود را به ما در مبتکران شیمی واگذار کنید تا تجربه ای خریدی مطمئن را داشته باشید.

اطلاعات محصول CAS NO: 75-65-0
آنالیز محصول

فروش بوتیل الکل :

تهیه ی مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را به ما واگذار کنید.

بوتیل الکل چیست؟

بوتیل الکل (Butyl alcohol) با فرمول شیمیایی (C4H9OH) مایعی بی رنگ، شفاف و قابل اشتعال است. بوتیل الکل به عنوان حلال آلی استفاده می شود. دارای چهار ایزومر ساختاری شامل نرمال بوتانول، بوتیل الکل نوع دوم، ایزو بوتیل و ترت بوتیل است. این حلال ماده ای سمی است و استنشاق، بلع و تماس آن با پوست خطرناک است. مصرف آن به صورت خوراکی به دلیل سمیت بالا، توصیه نمی شود. 

معرفی

بوتیل الکل (C4H9OH) یا بوتانول به چهار ترکیب آلی نرمال بوتانول ((n-) butyl alcohol) ، بوتیل الکل نوع دوم ((sec-) butyl alcohol) ، ایزوبوتیل الکل و بوتیل الکل نوع سوم ((t-) butyl alcohol)  گفته می شود که همگی دارای فرمول شیمیایی یکسان هستند اما ساختاری متفاوت دارند. ساختار این چهار ترکیب در زیر نشان داده شده اند:

نرمال بوتانول

هر کدام از این الکل ها کاربردهای صنعتی مهمی دارند. نرمال بوتانول حلالی است برای رنگ ها ، رزین ها و سایر پوشش دهنده ها همچنین جزئی از مایع ترمز هیدرولیک است. مقادیر زیادی از این ماده به استرها تبدیل می شود که کاربرهای فراوانی دارند ، به عنوان مثال بوتیل استات به عنوان حلال رنگ استفاده می شود و دی بوتیل فتالات به عنوان پلاستی سایزر مورد استفاده قرار می گیرد.

چهار ایزومر عنوان شده در محصولات مختلفی مانند مواد آرایشی بهداشتی ( مانند مواد آرایش چشم ، پایه ها ، رژ لب ، محصولات مراقبت از ناخن ، محصولات بهداشتی و اصلاح) و در تولید دارو برای آنتی بیوتیک ها ، هورمون ها و ویتامین ها به کار برده می شوند.  

بوتیل الکل نوع دوم

این ترکیب در حلال ها و استرها به میزان محدودی استفاده دارد و بیشتر آن به متیل اتیل کتون تبدیل می شود. متیل اتیل کتون حلالی مهم در تولید پلاستیک ، الیاف و مواد منفجره است.

ایزو بوتیل

ایزوبوتیل الکل نیز همانند نوع دوم در حلال ها و پلاستی سایزرها کربرد دارد. استرهای این ماده در طعم دهنده های میوه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

ترت بوتیل

این ترکیب نیز به عنوان حلال و خنثی کننده اتیل الکل کاربری دارد. در مقادیر کمی نیز در طعم دهنده ها و عطرها نیز استفاده می شود. یکی از کاربردهای ترت بوتیل افزایش عدد اکتان بنزین است ، این عمل در گذشته انجام می شد اما از آنجایی که بخارات این ترکیب سمی هستند ، امروزه در تولید بنزین از آنها استفاده نمی شود و در بسیاری از کشورها ممنوع شده است.

تولید

تولید بوتیل الکل سالهاست که از طریق تخمیر استون – بوتانول – اتانول (ABE) صورت می گیرد. باکتری استفاده شده برای این کار عموما کلستریدیوم (Clostridium sp) است. تخمیر ABE در دو مرحله انجام می شود : در مرحله اول لایه های آلی به استیک و بوتریک اسید تبدیل می شوند ، در مرحله دوم اسیدهای به حلال های ABE تبدیل می شوند.

با این وجود تولید بوتیل الکل از طریق تخمیر به دلیل محدودیت هایی زیادی از جمله بازده پایین محصول ، انتخاب پذیری نامطلوب و سمیت ، همچنان محدود است. برای فائق آمدن به این مشکلات هنوز مطالعاتی در حال انجام هستند.

MSDS و نکات ایمنی

بوتیل الکل سمی است و نباید به صورت خوراکی مصرف شود.

استنشاق بخارات آن می تواند سمی باشد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض بخارات آن به مدت بیش از 24 ساعت می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی و حتی مرگ شود.

می تواند برای پوست تحریک کننده باشد.

در مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته است ، قرار گرفتن در معرض غلظت بالای بوتیل الکل باعث ایجاد نقص در نوزاد و همچنین مادر شده است.

اطلاعاتی در مورد اثرات بوتانول بر روی DNA و منجر شدن به سرطان در دسترس نیست.  

منابع :

Butyl Alcohol (Inactive Ingredient). (n.d.). Retrieved January 6, 2020, from https://www.drugs.com/inactive/butyl-alcohol-449.html.

Butanol. (n.d.). Retrieved January 6, 2020, from https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/butanol.

موسسه ی مبتکران شیمی

4/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *