اسید بنزوئیک

اسید بنزوئیک پودری سفید بلورین و یا سفید رنگ می باشد که به مقدار کمی در آب محلول است ولی در اتانول اتر کلروفرم بنزن دی سولفور کربن و تربانتبن محلول است.برای  فروش و یا خرید اسید بنزوئیک و یا جهت کسب اطلاع از چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. 

خرید اسید بنزوئیک :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش اسید بنزوئیک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : 99.6% و محلول درآب

قیمت اسید بنزوئیک:

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
               09198991007
               09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

آنالیز نمونه محصول

اسید بنزوئیک

اسید بنزوئیک چیست ؟ اسید بنزوئیک صنعتی

این ماده دارای وزن مولکولی 122.12g/mol و وزن مخصوص 1.266 ( در 15 درجه ی سانتی گراد)،نقطه ی ذوب 122.38 درجه ی سانتی گراد، نقطه ی جوش 249.2 درجه ی سانتی گراد و نقطه ی اشتعال 121 درجه ی سانتی گراد می باشد. نام دیگر اسید بنزوئیک کربوکسیلیک فنیل است و شکل دارویی آن که خاصیت ضد قارچی دارد به صورت محلول و یا پماد است . 

حلالیت:

یک گرم از این ماده در ml 2.3 الکل (سرد) ، ml 1.5 الکل (جوش) ، ml 30 کربن تتراکلراید ، ml 4.5 کلروفرم ، ml 3 اتر ، ml 3 استون ، ml 10 بنزن ، ml 30 کربن دی سولفید ، ml 23 روغن تربانتین حل می شود. همچنین در روغن های فرار و ثابت حل می شود. می توان گفت کمی در اتر نفتی محلول است.

حلالیت بنزوئیک اسید در آب :

g/L 0.29 از این ماده در آب C◦ 25 حل می شود.

تولید 

این محصول را از طریق 3 روش میتوان تولید نمود:

  • به کمک انیدریک فتالیک
  • با کمک تولوئن به وسیله ی اکسیداسیون هوا
  •  به کمک بنزوتری کلرید(تولوئن)

در حال حاضر عمدتا این محصول را از طریق اکسیداسیون تولوئن تولید میکنند.

بنابراین در ادامه به تولید این ماده از تولوئن می پردازیم.

تهیه ی اسید بنزوئیک از تولوئن:

مواد اولیه: تولوئن ، هوا (به ازای هر 1 تن تولوئن حدودا 2000 متر مکعب هوا لازم است) و کاتالیزور (به مقدار کم)

واکنش:

واکنش تولید اسید بنزوئیک

در اثر اکسیداسیون پیوسته ی فاز مایع تولوئن در حضور کاتالیزور نفتنات کبالت، بنزوئیک اسید تولید می گردد.
تولوئن، کاتالیزور و هوا را به طور مداوم و پیوسته به داخل راکتور حاوی اسید بنزوئیک و تولوئن واکنش نیافته و کاتالیزور وارد می کند. شرایط واکنش در درجه حرارت 150-250 درجه ی سانتی گراد و در فشار 5-50 اتمسفر تنظیم می گردد.

نسبت هوا به تولوئن را کنترل می کنند تا 10 الی 50 درصد تبدیل انجام بگیرد. تولوئن برگشتی و خنک کننده ی پوشش راکتور ، باعث تلف شدن گرما یمخلوط واکنش می گردد. بعد از اینکه 40 درصد تبدیل انجام شد مخلوط واکنش را به برج تقطیر منتقل می کنند و در آنجا تولوئن واکنش نیافته و محصول فرعی بنزآلدئید از قسمت فوقانی برج جهت چرخش مجدد ، جدا می گردد.

آب از جریان گاز متراکم شده ، قبل از برگشت تولوئن واکشن نیافته به راکتور جدا و خارج می گردد.
ترکیبات قسمت تحتانی برج را با آب داغ مخلوط می کنند تا این ماده را استخراج نمایند. لایه ی مایع و آبکی را جدا نموده و سرد می کنند تا بنزوئیک اسید رسوب نماید. سپس آن را فیلتر نموده و دوباره شست و شو می دهند تا آن را به صورت صنعتی به دست آورند.

بازده تولید این ماده از اکسیداسیون تولوئن چیزی حدود 90 درصد می باشد.

نمودار جریان تولید این ماده به وسیله ی اکسیداسیون تولوئن

نمودار جریان تولید بنزوئیک اسید به وسیله ی اکسیداسیون تولوئن

کاربرد و موارد مصرف:

این ماده کاربرد وسیعی در تولید سدیم بنزوات، نرم کننده ها، کلرید بنزول، بنزوآت بنزول و سایر مواد شیمیایی گوناگون دارد. این محصول به عنوان محافظت کننده ی مواد غذایی ، ماده افزودنی در گل حفاری، تهیه ی استرهای بنزوات و ساخت رزین های آلکیدی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین کاربرد این ماده در تولید مواد شیمیایی دیگر است . بیش از نیمی از بنزوئیک اسید تولیدی برای تولید فنول مورد استفاده قرار می گیرد. سایر مواد نیز به ترتیب حجم مصرفی عبارتند از کاپرولاکتام (برای فیبرهای نایلونی) ، سدیم بنزوات و سایر سدیم بنزوات ها. مابقی نیز در تولید رزین های آلکیدی ، بنروات استرها ، متیل بنروات و ترکیبات مختلف دیگر مصرف می شود.

برای بهبود خواص رزین های آلکیدی مورد استفاده در ساخت رنگ ها و پوشش دهنده ها استفاده می شود. همچنین به عنوان افزودنی گل حفاری در تولید ثانویه نفت مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید بنزوئیک و سدیم بنزوات به عنوان نگهدارنده در نوشیدنی ها ، محصولات میوه ای ، مواد غذایی تخمیری و ادویه جات ترجیحا در pH های کمتر از 4.5 کاربرد دارند. تنها مشکلی که در استفاده از این مواد در غذاها وجود دارد ، امکان انتقال بوی نامطلوب به غذا است.

 

اسید بنزوئیک در غذا

 

بنزوئیک اسید را در ترکیب با اسید سالیسیلیک می توان به عنوان قارچ کش مورد استفاده قرار داد . 

بازار جهانی:

قبل از سال 1961 این ماده عمدتا از طریق دی کربوکسله کردن اسید فتالیک با کمک کلر دار کردن تولوئن و تهیه ی بنزوتری کلرید و هیدرولیز قلیایی آن تولید می گردید. اما عموما روش اول ترجیح داده شد. زیرا محصول بنزوتری کلرید با مقدار کمی از کلر، ناخالص و آلوده می گردید و با توجه به این که اسید در تهیه ی عطر ها و چاشنی ها به کار می رفت لذا عمدتا نامطلوب و نا خوشایند بود.

اما همانطور که گفته شد امروزه عمدتا این محصول از طریق اکسیداسیون تولوئن تولید می گردد.
سدیم بنزوآت بیشترین بازار فروش این ماده را به خود اختصاص داده است. معمولا بنزوات سدیم و نرم کننده ها در مصرف این محصول سهم یکسانی دارند. پیش بینی می شود که در آینده نزدیک کاربرد اصلی بنزوئیک اسید در تهیه ی نرم کننده ها باشد. زیرا تقاضای مصرف وینیلهای حاوی نرم کننده به شدت در حال افزایش است.

نرم کننده های بنزوات در تهیه ی پلی وینیل کلرید و تولید رزین پلی وینیل استات به کار می روند.
مصرف این ماده در تولید کلرید بنزول عمدتا به خاطر افزایش ارزش کلر سریعا رشد کرده است این یکی از دلایلی است که باعث شده روش بنزوتری کلرید کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

بنزوات بوتیل که 10 درصد مصرف این محصول را در بر می گیرد به عنوان حامل و نگهدارنده ی رنگ پارچه در رنگ آمیزی الیاف و پارچه ی پلی استری به کار می رود.

شرایط نگهداری:

دور از نور و حرارت اتاق نگهداری شود .این محصول ماده کریستالی بی رنگی است که یک کربو کسیلیک آروماتیک است. این ماده به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان وجود دارد . نمک آن به عنوان ماده نگه دارنده در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد . مصارف به عنوان خوراک واحدهای صنعتی برای تهیه بنزیل کلرید  C6H6COCl از واکنش تیونیل کلرید (یا پنتاکلرید فسفر یا تری کلرید فسفر یا فسژن) با کمک این ماده به دست می‌آید.

با استفاده از بنزیل کلرید می‌توان بسیاری از مشتقات این محصول را ساخت از جمله بنزیل بنزوآت که یک طعم دهنده مصنوعی می‌باشد. برای تهیه فنول فنول C6H5OH از کربوکسیل زدایی همراه با اکسایش در دمای 300 الی 400 درجه سانتی گراد بدست می‌آید.

البته این فرآیند می‌تواند در حضور کاتالیزور نمک کبالت II  در 200 درجه سانتیگراد هم انجام پذیرد .

خطرات و عوارض اسید بنزوئیک

عموم ورود این ماده به بدن از طریق حضور آن به صورت طبیعی در غذا و یا به عنوان عامل آنتی میکروبیال در موادی همانند نوشیدنی هاست. به دلیل تولید این ماده در بسیاری از ارگانیزم ها ، بنزوئیک اسید در بسیاری از غذاهای طبیعی مانند شیر ، ماست ، پنیر ، میوه ها ، سیب زمینی ، لوبیا و … وجود دارد . در جدول زیر مقدار موجود در مواد ذکر شده نشان داده شده است.

اسید بنزوئیک در مواد غذایی

 

بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات مقدار 2 گرم از این ماده به ازای هر کیلوگرم وزن می تواند کشنده باشد . اما در عمل انسان توانایی دریافت این مقدار بنزوئیک اسید از طریق غذا خوردن را ندارد.  در مطالعه ای که بر روی برخی افراد صورت گرفته است ، مصرف 10 گرم از این ماده به صورت یک جا و یا 1 گرم در روز به مدت 92 روز ، هیچگونه اثر نامطلوبی بر بدن آزمایش شوندگان نداشته است. 

اسید بنزوئیک در صورت تماس با پوست التهاب خفیف ایجاد می کند اما در تماس با چشم موجب بروز التهاب می شود.

مقاله های مرتبط:

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

نگهدارنده های صنایع غذایی چه هستند؟ آیا همه نگه دارنده ها سرطانزا هستند؟

با چه موادی ماندگاری مواد غذایی را بالا ببریم؟ هر ماده نگهدارنده با چه موادی در تضاد است؟
موسسه ی مبتکران شیمی
0/5 (0 Reviews)

6 نظر برای «اسید بنزوئیک | benzoic acid | قیمت خرید فروش اسید بنزوئیک»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *